Mythe Agassi bestaat niet in VS Feyenoord grijpt terug naar oude stijl Jfoiiand Acht op Sport Bollegraf laat zege glippen Jacco Eltingh viert feestje op tennisbaan Stich met de billen bloot j fc» jf fe j WK in mineur Henk Fraser door pech achtervolgd WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 ».PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-3 new york CPD Manon Bollegraf was gisteren dicht bij een sensatie op de US Open. maar in het zicht van de haven strandde de 29-jarige Ermelose. Tegen de als twaalf de geplaatste Helena Sukova glipte de partij in de beslissen de tiebreak van de derde set uit haar handen: 4-6, 6-3, 6-7 (4-7). Bollegraf baarde opzien door de kwalificaties te overle ven. Ze was lange tijd gebles seerd en duikelde op de we reldranglijst naar nummer 182 waardoor ze werd veroordeeld tot de voorronden. Tegen Suk ova leek ze de goede lijn door te trekken, maar in de barrage beschikte de nummer dertien van de wereld, die in 1986 de finale op Flushing Meadow verloor, over de sterkste zenu wen. Van Vossen terug in Ajax-seleetie amsterdam Peter van Vossen maakt vanaf vandaag weer deel uit van de Ajax-selectie. De Zeeuw, die twee weken geleden ge veld werd door een trombose-aanval, zal vanavond op de bank plaats nemen bij de competitiewedstrijd van Ajax tegen MVV. Gisteravond doorstond de 25-jarige aanvaller de laatste test met glans. De zevenvoudige international speelde gisteren één helft mee in de districtsbekerwedstrijd die het tweede elftal afwerkte tegen vierdeklasser SC Voorland. Van Vossen bracht vlak voor het verstrijken van de eerste helft de stand op 0-2. In de rust maakte hij, volgens afspraak, plaats voor Dick van Burik. „Het ging prima", aldus de Ajacied. „Het herstel verliep veel sneller dan ik gedacht had. Zelfs conditioneel zit ik weer aardig op ni- Beroering na dood cricketer workington De Engelse cricket-professional Ian Folley is giste ren in het ziekenhuis overleden, nadat hij maandag door een bal in het gezicht werd geraakt. De 30-jarige speler werd in het duel van zijn club Whitehaven tegen Workington onder het rechter oog getroffen. De klap veroorzaakte een scheur in het jukbeen. Folley stierf, onder narcose, tijdens de operatie in het zieken huis. Het sterfgeval zorgde voor grote beroering in de cricketwe reld. Secretaris Arthur Brown was maandag getuige van het on geval. „Hij kreeg de bal hard tegen zijn gezicht, maar niemand verwachtte een dergelijk gevolg", vreklaarde Brown, die eraan toevoegde dat Folley geen helm droeg. „Ik moest me van hem geen zorgen maken." Diego Maradona heeft de keus buenos aires» Diego Armando Maradona wil zijn voetbalcarrière zo snel mogelijk hervatten. De 32-jarige Argentijn heeft de keuze uit twee clubs in zijn vaderland: San Lorenzo de Almagro en Ar gentines Juniors. De eerste club heeft volgens Maradona de bes te kansen van zijn diensten gebruik te mogen maken. Hij zei gis teren in een radio-interview één dezer dagen een beslissing te willen nemen. Maradona speelde het vorig seizoen voor het Spaanse Sevilla. FIFA dreigt Fransen met maatregelen zurich» De wereldvoetbalfederatie (FIFA) dreigt de Franse bond van internationaal voetbal uit te sluiten als niet snel actie wordt ondernemen in het omkoopschandaal rond de wedstrijd Valen ciennes - Olympique Marseille. Middels een brief stelde FIFA- voorzitter joao Havelange de FFF een ultimatum tot 23 septem ber. Marseille zou de overwinning op Valenciennes (1-0) vorig seizoen gekocht hebben. Tot op heden heeft de Franse bond, ondanks belastende verklaringen voor Olympique, geen actie ondernomen. Havelange toonde zich zeer ontstemd over het ge brek aan slagvaardigheid bij de Franse voetbalautoriteiten. De weg naar volwassenheid is voor André Agassi nog steeds moeilijk begaanbaar. Al jarenlang omgeeft de 23- jarige Amerikaan zijn tennisloopbaan met twijfels en vraagtekens. Zijn nederlaag in de eerste ronde van de US Open tegen Thomas Enqvist gaf gisteravond opnieuw stof tot nadenken. Men kan moeilijk tegenspreken dat Agassi een groot heid in het tennis is. Zijn kwaliteiten staan niet ter dis cussie, zijn uitstraling is enorm. Maar een speler die in zijn korte carrière al vier nederlagen in de eerste ronde op Flushing Meadow achter zijn naam heeft staan, ver dient ook enig wantrouwen. grijp nu de spelers die alles op zij zetten voor het tennis al veel beter. Op de US Open zal men dat merken". Dat was stoere taal. In Lon den waren het in juli nog vooral de randverschijnselen die de aandacht trokken. Zijn verwij derde borstharen, de aanwezig heid van zijn vriendin Barbra Streisand en de al dan niet seri eus te nemen polsbiessure wa ren de belangrijkste items uit de Agassi-show. Het leek geen toeval dat zijn trouwe coach Nick Bollettieri het welletjes vond na Wimble don. De ex-militair die zijn spe lers aan een Spartaans regime onderwerpt, was de poppenkast rond zijn pupil spuugzat en maakte een einde aan de sa menwerking. Kennelijk begreep Agassi het signaal. Hij stelde meteen een nieuwe trainer aan (de 72-jarige Pancho Segura) en kondigde aan hard te gaan wer ken. Meer trainingsuren, min der show en een volwassen houding op en buiten de baan, luidde het credo. De nummer zestien van de wereld moest weer zo snel mogelijk aanhaken bij de top vijf. Agassi is lange tijd niet serieus genomen door de toppers, om dat hij zich te veel om zijn imago en te weinig om zijn prestaties zou bekommeren. Een stripheld was hij. Na zijn Wimbledon-zege in '92 ver stomde die kritiek. Hij hoorde erbij en de volgende opdracht luidde: een titel op de US Open. Dat was niet alleen het toernooi in zijn thuisland, maar ook het Grand Slam dat wordt gespeeld op zijn favoriete ondergrond: hardcourt. Dit jaar was hij er klaar voor. Zijn Amerikaanse collega's tip ten hem als kandidaat voor de beker. „Hij kan het toernooi winnen", zei Sampras en zijn mening werd door velen ge deeld. Ook door Agassi zelf: „Ik zeg niet dat ik het win, maar ik ben er toe in staat. Ik kan men sen murw beuken, ze kapot ma ken met mijn slagen, totdat ze doodop raken. Zo zal ik spelen op Flushing Meadow". In de Amerikaanse kranten doken verhalen op over de nieuwe koers die Agassi was gaan varen na Wimbledon, waar hij in de kwartfinales ver loor van Sampras. Agassi: „Ik ben nu op een punt dat ik weet wat ik wil. Mijn geloof in God blijft nummer één, maar ik be- Het boek Agassi krijgt alsnog een tennisplot' zo kopte de New York Times voor aanvang van de US Open. Maar dat laatste is nog steeds de vraag. André Agassi zaaide gisteren weer volop twijfels. In het Louis Arm strong-stadium kreeg hij van de 19-jarige Zweedse hardhitter Thomas Enqvist een koekje van eigen deeg. Enqvist (in '91 we reldkampioen bij de junioren) slaat mogelijk nog harder dan Agassi. Segura had voor de wed strijd nog geroepen dat Agassi slechts was te verslaan door ka nonkogels. Die had de Scan dinavische nummer 62 van de wereld, die nog nooit op de US Open speelde, in huis. In vijf sets produceerde de winnaar twintig aces en andere knalhar de winners: 6-4, 6-4, 3-6, 6-7 (3- 7), 6-2. Enqvist had afgelopen week nog het toernooi van Schenectady gewonnen en stoomde in een keer door naar een volgend hoogtepunt. Nadat Agassi de tiebreak in de vierde set had gewonnen, vertoonde hij Connors-trekjes. Hij zweepte het publiek op met armgebaren en de toeschou wers leken bereid om mee te gaan met de man die zichzelf aanbood als de nieuwe pu bliekslieveling na McEnroe en Connors. Maar waar in het verleden de Amerikanen Jimmy Connors nog wel eens naar een zege konden dragen, daar leek Agassi er in het tjokvolle stadion toch vooral alleen voor te staan. En bleek opeens dat de mythe Agassi in Amerika geen mythe is. Op Wimbledon en Roland Garros brengt hij het publiek in extase en vallen meisjes in zwijm als hij voorbijtrekt. In ei gen land heeft dat nooit zo ge werkt. Het is alsof de Amerika nen Agassi nog steeds niet echt accepteren als sportheld. Zijn prestaties op de US Open (hij verloor in '90 de finale van Pete Sampras,, maar beleefde vooral dieptepunten in New York) hebben daar alles mee te ma ken. new york» gpd „Ik heb in de afgelopen maanden veel partijen ongelukkig verloren. Dat ik nu op de US Open weer eens iets neerzet, doet me goed", zei El tingh, die afgelopen zondag zijn 23ste verjaardag in New York vierde. Tegen de linkshandige balgoochelaar Leconte, Jacco Eltingh vierde gisteren op showcourt 17 van Flushing Meadow een feestje met zijn coach Alex Reijnders. De Heerdenaar sloot een periode van nederlagen af met een overwinning die klonk als een klok. In drie sets rekende hij af met de Franse die altijd onberekenbaar is, moest Eltingh het routinier Henri Leconte: 6-4,6-2,6-4. vooral hebben van zijn s new york gpd Michael Stich reageert zijn slechte spel af op zijn racket. De Duitser werd uitgeschakeld op Flushing Meadow. foto ap Michael Stich was een outsider voor de titel op de US Open. maar sinds gisteren is hij niet meer dan 'out'. De 24-jarige Duitser lag drie uur en vijf mi nuten op de pijnbank bij de Zweedse beul Henrik Holm en kon daarna inrukken: 6-3. 7-6, 3-6, 6-3. Het deed zeer bij Stich, die de laatste drie jaar nog nooit zo vroeg moest afhaken in een Grand Slam-tocrnooi. Holm stuit in de tweede ronde op Jan Siemerink. Het was de grote verrassing van de tweede dag op Flushing Meadow, waar na een slappe maandag de meeste kopstukken aan de bak moesten. Waar de als zevende geplaatste Stich met de billen bloot ging, daar bleef Stefan Edberg maar ternauwer nood overeind op het hete be ton. De 27-jarige titelverdediger had vijf sets nodig tegen de Fransman Olivier Delaitre en moest alle registers opentrek ken: 6-2,0-6, 7-6, 5-7.6-3. Met Stich verdween Jennifer Capriati uit het toernooi. De Amerikaanse favoriete verloor van Leila Meski. Meskhi (25 jaar, afkomstig uit Georgië) leek in het begin een prooi voor de als zevende geplaatste Capriati (1-6), maar kwam terug en won in 6-4,6-4. Kristie Boogert vierde haar debuut op Flushing Meadow met een simpele zege Jeri In- fram, die honderden fans uit ilver Springs, Michigan had meegebracht. De 19-jarige blondine uit Zuid Beijerland was in twee sets klaar: 6-1, 6-3. Boogert speelt in de tweede ronde tegen de Francaise Nathalie Tauziat die als veer tiende is geplaatst. Manon Bollegraf was dicht bij een sensatie, maar verloor de tiebreak van de derde set tegen Helena Sukova met 7-4. Ze was na 4-6 sterk teruggekomen in de tweede set (6-3) en leek als qua lifier voor een daverende verras sing te gaan zorgen. De als twaalfde geplaatste Sukova (in '86 verloor ze de finale in New York) had de sterkste zenuwen toen het erop aankwam. Marie Joe Fernandez (zes op de plaatsingslijst) trok zich vlak voor haar partij tegen Andrea Vieira terug uit het toernooi vanwege maag- en darmklach ten. Gaston Taument in gevecht met Andre Hoekstra van RKC. Feyenoord zegevierde voor de derde achtereenvolgende keer waalwijk marcel van der kraan gpd-verslaggever Belachelijk gemaakt, vernederd in de media en nog voordat het seizoen was begonnen door ve len al afgeschreven als titelkan didaat. Allemaal het gevolg van een serie smadelijke nederlagen tegen internationaal gelouterde tegenstanders en een 'kaak-af- faire' in Den Helder. Feyenoord leek in één maand al het krediet van een heel seizoen daarvoor te hebben verspeeld. Maar de vraag is of het elftal van Van Hanegem en Meijer er nog echt wakker van ligt. De volle honderd procent score, die ook gisteravond in tact bleef door een 2-1 zege op RKC, doet het zelfvertrouwen bij de lands kampioen zienderogen terugke ren. Zes punten uit drie duels is immers al heel wat meer dan Feyenoords grootste critici had den verwacht. Daarmee is evenwel niet ge zegd dat alle problemen zich bij de Rotterdammers hebben op gelost. De tuchtcommissie zal deze maand ongetwijfeld één speler van Feyenoord buiten- ROTTERDAM ANP Henk Fraser wordt door pech achtervolgd. De 27-jarige verdediger van Feyenoord is zeker nog zes weken uitge schakeld omdat bij hem een gebroken kuitbeen werd ge constateerd. Begin deze maand liep Fraser tijdens een vriendschappelijk duel met de amateurclub De Val leivogels een gebroken scheenbeen op. Nadat hij klachten bleef houden wer den opnieuw röntgenfoto's genomen. Daarbij kwam maandag een breuk in "het kuitbeen aan het licht. spel zetten. Wat schoonheid be treft is het spel van de Stadion club ook nog voor verbetering vatbaar. Willem van Hanegem zal het niet leuk vinden om te horen, maar zijn ploeg is terug gezakt naar een oude stijl: die van werkvoetbal. In het jaar dat de Kromme predikte dat Feyenoord nog 25 procent beter moest gaan spe len, blijven fluwelen combina ties en snelle aanvallen achter wege. Tegen RKC werden vooral na de pauze de mouwen weer als vanouds opgestroopt en boekte Feyenoord de winst door bergen werk te verzetten. Een schande is het niet. Zolang het effect sorteert, hoort niemand het legioen dat driekwart van het stadion in Waalwijk bezette Gevestigde namen Slaagt Feyenoord erin zijn zege reeks uit te breiden, dan zal ook niemand het aandurven om Van Hanegem en Meijer verwij ten te maken waar het gaat om het verwijderen van gevestigde namen uit de basis. Behalve John Metgod moest ook Peter Bosz, nog niet zo lang geleden Oranje-international maar nu zo lijkt het althans lichtja ren verwijderd van een terug keer in de nationale ploeg, werd zonder blikken of blozen gepas seerd door de leiding. Rob Maas mocht de honneurs op het mid denveld waarnemen, net zoals John de Wolf andermaal de po sitie van libero en aanvoerder mocht bekleden. Feyenoords 'captain' ging in de eerste helft ernstig in de fout, toen hij de bal in een onbe waakt ogenblik verspeelde aan de storende Harry Decheiver. De spits van RKC strafte de mis ser genadeloos af en bracht de thuisclub niet eens onverdiend op voorsprong. Het foutje van De Wolf was namelijk niet de enige blunder in de Rotterdam se defensie, die voor rust regel matig het overzicht kwijt was. Ulrich van Gobbel deed de dui zenden meegereisde Feye- noord-fans verstijven toen hij van 35 meter de bal over zijn ei gen doelman Ed de Goey schoot. De stomverbaasde kee per, die zijn handen niet wilde gebruiken om een vrije schop in het doelgebied te voorkomen, hield zijn reputatie van 'ijsko- nijn' hoog door de bal met een halve omhaal pas op de doellijn weg te werken. Willem van Hanegem en Geert Meijer keken langs de kant lijdzaam en vol afgrijzen toe. Meijer: „Het was, helaas, weer het oude liedje. We begon nen dramatisch, brachten ons zelf in grote problemen. Daar hoefde RKC niet eens wat aan te doen. Onze stijl heeft inderdaad veel weg van vorig jaar. Toen gebeurde het ook vaak dat er pas bij een 1-0 achterstand werd gewerkt en geknokt." Zwaarlijvig Nog voor de rust kreeg Feye noord de kans zijn fouten goed te maken. Maar doelman Her man Teeuwen gooide zich met z'n ziel en zaligheid voor elk schot van de Rotterdammers. Gaston Taument, Regi Blinker en John van Loen stuitten allen op de zwaaflijvige keeper van RKC. Een kleine donderspeech van de Feyenoord-leiding in de kleedkamer zorgde ervoor dat chaotische taferelen in het tweede bedrijf uitbleven. Er kwam zowaar wat lijn in het spel van de kampioen, al bleven spelers als Rob Witschge en John van Loen ver onder de maat. De laatste moet zich ern stig zorgen maken over zijn toe komst op het moment dat de Zweedse aanvaller Henryk Lars- son in de Kuip arriveert. Op zijn instelling blijft weinig aan te merken, zijn acties blijven hoe triest het soms ook is ui terst ongelukkig. Goudhaantje Rob Witschge daarentegen zal altijd een goudhaantje' blijven. Zijn matige vorm ten spijt, had hij toch weer de klasse in huis om net na rust van twintig me ter de bal achter Herman Teeu wen in het net te leggen. Een stunt die een kwartier later nog eens werd herhaald door Arnold Scholten, de beste man bij Feyenoord. Scholtens doelpunt was niet alleen goed voor de volle buit maar kwam ook voort uit de enige werkelijk vloeiende en snelle aanval die de Rotter dammers in het Brabantse ten toon spreidden. Een klein licht puntje voor de heren Van Hane gem en Meijer na een donkere Augustusmaand. RKC: Teeuwen. Van Haaren. Werdekfcer. Brands en Schreuder. Van Aerde, Van He< pen. Hoekstra en valk. Boogers en Dec bei- Feyenoord: De Goey. Van Gobbel. Retos. De Wol» en Heus: Scholten. Maas en Witschge. roudnice anp Met de pest in het lijf is gisteren de Holland Acht naar de her kansing van het wereldkam pioenschap roeien gevaren. Er deugde niet veel in Roudnice. Het weer was pet, de harmonie zoek en de wedstrijd knudde. Roemenië ging rechtstreeks door naar de finale van zondag. „We startten natuurlijk om te winnen." bromde George van Iwaarden, „niet om vandaag in een herkansing nog eens voluit te gaan." Het vlaggeschip van de Nederlandse roeiploeg kende een povere eerste kilometer. Roemenië, winnaar van Olym pisch zilver, en Polen pakten twee volle seconden. Dit gat viel in de stromende regen niet te dichten. „De techniek was best in orde," analyseerde trai ningscoördinator René Mijn- ders, „de eerste helft ontbrak een stukje scherpte." „Ik heb wel het idee dat ik ge roeid heb, maar niet het gevoel dat ik alles heb gegeven," vond Nico Rienks met een lang ge zicht. Ronald Florijn en Jaap Krijtenburg deden er maar het zwijgen toe, zo hadden ze de pest in het lijf. Een troost voor Oranje was een klein beetje dat Duitsland, dat door Nederland als de sterkste tegenstander wordt gezien, eveneens naar de herkansing moest. De Verenig de Staten vond vanaf de start het goede ritme, pakte een voorsprong en hield die vast. Voor de Holland Acht uit kwalificeerde zich de vrouwen dubbelvier wel rechtstreeks voor de finale. In de voor-Olym pische samenstelling (Jose de Groot, Rita de Jong, Marjan Pentenga en Anita Meiland) werden in een goed opgebouw de race met waarachtig een eindsprint Verenigde Staten en drie landen uit ae voormalige Sovjetunie verslagen. Een mee valler in het oranjekamp. Of in de finale van China kan worden gewonnen, werd gisteren be twijfeld. Ciao, Liu, Zhang en Gu voeren in de eerste serie rpet ogenschijnlijk spelend geniak veertien seconden harder. „Dat was wel even schrikken," meen de Pentenga. „Fn de finale zien we wel weer. De nieuwe mannen dubbel vier. bestaande uit Pieter van Andel, Henk-Jan Zwolle. Rens Sanderse en Sven Schwarz bleef in de serie achter Denemarken en Oostenrijk op de derde plaats steken. De eerste stap van Laurien Vermulst naar de wereldtitel in de lichte skiff kon niet beter. De 33-jarige Utrechtse psychologe wil in Roudnice haar loopbaan bekronen met goud in de een- zitter na brons ('89) en dubbel zilver ('90 en '91). Ze won haar serie met overmacht tegen de Amerikaanse Teresa Zarzecny en de Francaise Christelle Fer nandez. Haar tijd van 737,37 stak ook ver boven de twee an dere seriewinnaressen uit: Mi- chèle Darvill (Can) 7.42,09. Rou- miana Djajarova (Bul) 7 4532. „Een begin," zei Vermulst nuchter. Vermulst sprak niet over de wereldtitel. Dat durfde Pepijn Aardewijn. Nederlands troef in de lichte skiff mannen, wel aan. Nota bene nadat hij door de Schot Peter Haining naar de herkansing was verwezen. Hai ning schoof binnen 500 meter drie seconden weg van de 23-ja- rige Amsterdammer, wiens sprint te kort schoot. Haining fi nishte in 6.5837. Aardewijn maakte geen zorgen over zijn nederlaag. Met 7.00.95 roeide hij de tweede tijd van de 21 deelnemers. „Ik maak me ner gens zorgen over. Ik word toch wereldkampioen," pochte hij. In de eerste reeks herkansin gen voegden Cindy Rip en Ellen Meliesie zich in de dubbeltwee bij de vrouwen twee-zonder Femke Boelen/Muriel van Schilfgaarde met een fina leplaats. Ripen Melu-su- wufcll met 44/100e seconde verslagen door de Chineses Li en Wang. Met de derde plaats in de her kansing achter de Zwitsers en de Portugezen l onseca/Baixin- ho plaatsten Bart Breuk en Frits de Gans zich voor de halve fina les in de lichte dubbeltwee mannen. De lichte acht man nen eindigde in de serie als vierde en laatste

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23