'Elke uitvoering is weer anders' Cultuur&Kunst Motorpsycho: boze geesten wegspelen Metropolis '93 heeft heuse publiekstrekker Beelden in Koudekerkse polder Amerikanen domineren Festival van Venetië WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 19 Literatuurles in vijftig bibliotheken leiden De Stichting De Literaire Salon, gevestigd in Leiden, or ganiseert ook deze winter weer lessen moderne literatuur. In vijftig bibliotheken, waaronder de Leidse centrale openbare bi bliotheek, in bijna veertig plaatsen kunnen belangstellenden op de hoogte komen van de ontwikkelingen van de Nederlandse letterkunde van na de oorlog. Behalve de geschiedenis en de vormen van de moderne literatuur worden ook vijfhoeken be handeld, waaronder 'Het verdriet van België' van Hugo Claus en 'Zelfportret als legkaart' van Hella Haasse. Museonder trekt al 350.000 bezoekers hoenderlo Het Museonder op de Hoge Veluwe, dat dit voorjaar zijn poorten opende, heeft tot nu toe 350.000 bezoekers geteld. Daarmee behoort het nu al tot de drukst bezochte musea van Nederland. Het ondergrondse museum trok bij topdruktes meer dan 20.000 bezoekers per week. Het bezoek van scholieren en andere groepen jeugdige belangstellenden aan de Hoge Veluwe is sinds de opening van het Museonder meer dan verdubbeld. Het Museonder is een ondergronds museum dat een overzicht toont van de geheimen onder het maaiveld, van dieren- en plan tenleven tot bodemprofielen en grondwaterstromingen. Prix de Rome 1993 Tekenen en Grafiek naar 7 kunstenaars De Prix de Rome Tekenen is dit jaar toegekend aan drie kunste naars en de Prix de Rome Gra fiek aan vier kunstenaars. De eerste prijs voor tekenen (40.000 gulden) gaat naar Paul Klemann uit Utrecht, de tweede prijs (20.000 gulden) naar Ber- nadette Beunk uit Amsterdam en de basisprijs (10.000 gulden) naar David Bade uit Haarlem. De eerste prijs voor grafiek is bestemd voor Hewald Jongene lis uit Amsterdam, de tweede prijs voor Wapke Feenstra uit Rotterdam en de basisprijzen zijn voor Britta Hüttenlocher uit Amsterdam en Remco Vlaande ren uit Maastricht. Wassenaar kunstwerk rijker wassenaar Het is alweer de derde keer in korte tijd dat Wassenaars burge meester P.H. Schoute een standbeeld mag onthullen. Op vrijdag 3 september wordt bij de brandweerkazerne aan de Johan de Wit- straat de 'uitvliegende uil' aan de openbaarheid prijsgegeven. De kunstenares Goke Leverland ontwierp het beeld, inclusief sokkel 2 meter hoog, dat een nachtwaker voor de - uitrukkende - brandweer symboliseert. Het beeld werd bekostigd uit het fonds kunstop drachten van de gemeente. Eerder werden 'Meisje met hond' (aan het Hogeplein) en 'Mondoi'de' (rotonde Wassenaarse Slag) aange schaft om het rijksdorp te verfraaien. Rotterdams Jazzcentrum in geldnood ROTTERDAM GPP Het voortbestaan van het Rotterdamse jazzcentrum Thelonious is opnieuw ernstig in gevaar. Door acute financiële proble men heeft het stichtings bestuur het grootste deel van de voor september geplande concerten moe ten schrappen. Er was simpelweg geen geld meer in kas om de musici te be talen. Op een aantal van de uitgevallen avonden brengt café de With, waar Thelonious 'inwoont', nu zelf live muziek. Maar dat is geen pure jazz en de avonden vallen niet onder verantwoordelijkheid van Thelonious. Voorzitter Kees Hender son van het bestuur van Thelonious is niettemin optimistisch gestemd dat het jazzcentrum vanaf ok tober weer als vanouds met een volwaardig en ar tistiek verantwoord jazz programma kan draaien. Door het uitvallen van het grootste deel van de september-concerten in Thelonious moet het Rot terdamse jazzpubliek nu de optredens missen van Ab Baars (1 september), Eric Vloetmans (4 sept.). Don Byron (10 sept). Workshop Orkest 11 sept.), Strictley Ear (15 sept.), Fra Fra Sound (18 sept.) en Toon Roos (25 sept.). Peter Santa stelde nieuw kamerorkest samen: Het zijn momenteel hectische dagen voor de 25-jarige Peter Santa. Op 19 september, tijdens de slotavond van het Festival Musica Sacra in Maastricht, presenteert hij zijn kersverse kamerorkest, het Classical Music Company Orchestra. Bij die gelegenheid zorgt hij bovendien voor de première van de Cantate 'Una Via Cruris', gecompo neerd door vier Italiaanse componisten, onder wie Ennio Morricone. Welke musicus durft het risico aan om in deze tijd van inkrim pingen een nieuw orkest op te zetten? Peter Sénta uit Huizen, zoon van de Hongaarse cellist Béla Seinta, kreeg al als 3-jarige zijn eerste viool en wilde niets liever dan violist worden. Hij woonde alle concerten en repe tities van zijn vader bij en deed daardoor veel praktische erva ring op over musici en dirigen ten. Tijdens zijn studie viool aan het Utrechts conservatorium, voelde Santa zich toch ook erg aangetrokken tot het vak van di rigent: „Ik heb veel goede en veel slechte dirigenten meege maakt, maar ik kende in Neder land niemand die echt tot mijn verbeelding sprak en bij wie ik het vak zou willen leren." Zijn ervaring heeft hij dan ook voor al opgedaan in het buitenland. Hij sleepte verschillende prijzen in de wacht, waaronder op 22- jarige leeftijd de Eduard van Be- inum-prijs en was daarmee de jongste die deze prijs ooit ont ving. Deze stelde hem in staat om zijn opleiding te vervolgen bij de Japanse dirigent Hiroyuld Iwaki. Tegengas Thans kan hij zijn ideeën kwijt in zijn eigen Classical Music Company Orchestra. „Het lijkt mij een uitdaging om iets nieuws op poten te zetten en daarmee in deze roerige tijd van afbraak en bezuinigingen een beetje tegengas te kunnen ge ven. Ik doe het zoals ik het wil, zonder concessies. Als ik op mijn bek ga, is het dus mijn ei gen verantwoording. Bovendien heb ik het gevoel, met alle res pect voor de bestaande ensem bles, dat er tegenwoordig veel te veel op safe wordt gespeeld en geprobeerd om op concerten de perfecte kwaliteit van cd-opna- mes te evenaren, waardoor de spontaniteit teniet gedaan wordt." „Wij willen elk concert zijn ei gen unieke sfeer meegeven en in de trant van Mengelberg van elke uitvoering iets anders ma ken. Niet, zoals ik wel eens meegemaakt heb, dat drie keer hetzelfde programma alle keren exact gelijk klinkt. Ik zoek meer spanning en heb nu een groep die daarop kan inspringen. Mijn musici zijn stuk voor stuk goede individualisten, van wie een grote soepelheid verwacht kan worden." Het grootste deel van het 41 leden tellende gezelschap heeft Santa geworven bij de omroep orkesten. De musici spelen in hun vrije tijd en worden door Peter Santa: 'Als ik op m'n bek ga, is dat mijn eigen verantwoording.' hem per project betaald. Santa: „Degenen die ik gevraagd heb zeiden direct 'ja'. Het leuke is dat ook bekende mensen, zoals de violisten Valentin Zhuk en Semyon Meersen, meteen en thousiast waren. Ik moet mijn planning natuurlijk aanpassen aan de omroeporkesten. Geluk kig kan dat omdat de speelsche ma's al een half jaar tevoren be kend zijn. Hoewel ik geen offi ciële uitlatingen van de omroep heb gehoord, heb ik toch het gevoel dat men bang is voor concurrentie. Onze opzet is commercieel en muzikaal ech ter anders dan b.v. het Radio Kamer Orkest. Wij zijn een in ternationaal solistenensemble, gespecialiseerd in de Klassie ken. In principe willen wij de barok en moderne muziek met rust laten en ons vooral richten op Haydn, Mozart, Beethoven en Schubert." Dat zijn orkest tijdens het Maastrichtse Musica Sacra Fes tival de kans krijgt om meteen al een wereldpremière van Mor ricone in de wacht te slepen, heeft hij te danken aan Jos foto gpq/ton kastermans Leusink van KRO-Radio 4. Sén- ta: „Wij hebben eerst 'ja' gezegd en toen pas naar de problemen gekeken, omdat wij op zoek wa ren naar een spectaculaire start van ons orkest. Een uitvoering van weer een 'Eroica' zou im mers veel minder opzien ba- KRO-Radio 4 zendt de live opname uit op 23 september vanaf 20.00 uur. Van de Maast richtse première worden te vens een TV-registratie en een cd-opname gemaakt. 'Demon Box' van de Noorse rockgroep Motorpsycho sloeg in alternatieve rockkringen in als een bom. De plaat prijkte wekenlang bovenaan de zogenaamde 'Moordlijst' van de Vpro en het muziekblad Oor. Komende weken is de groep voor het eerst en uitgebreid 'live' te horen in ons land. amsterdam peter bruyn Sommige stropdassen, shirts of brillen zijn gewoon 'fout'. Dat weet je. Maar als je gevraagd wordt uit te leggen waarom, dan sta je met een mond vol tanden. Het is simpelweg zo. Sommige vrouwen zijn gqwoon mooi; maar vraag niet om de criteria daarvoor aan te geven. Zo zijn sommige platen ook ge woon 'goed', zonder dat de kwaliteit zich in woorden laat vatten. 'Demon Box' van het Noorse rockkwartet Motorpsy cho is zo n goede plaat. Een kleine vijfenzeventig mi nuten muziek, die alle kanten uit waaiert. Van popliedjes tot metal. Van psychedelisch tot in dustriële 'noise'. „Toch heeft het allemaal onze eigen 'Motor- psycho-stijl'," zegt bassist.en voornaamste songschrijver Bent Saither. „Maar die stijl kan ik niet omschrijven. Wil ik ook niet, want dan leg ik mijzelf als songschrijver meteen beperkin gen op. In de muziek van Led Zeppellin zat ook van alles. Maar het gemeenschappellijke bleef gewoon de 'Led Zeppellin- stijl'. Misschien laat het gemeen schappelijke van de Motorpsy- cho-stukken zich nog wel het beste vangen onder een begrip als 'intens'. Bent knikt. „In de studio ne men we gitaar, bas en drums al tijd tegelijk op. Negentig pro cent van het 'Demon Box'-al- bum is zelfs bij de eerste 'take' op de band gezet. Dat geeft dat live-gevoel waar we altijd naar zoeken. Iets als 'action painting', ja. De verf in één keer op het doek kwakken." Luidruchtiger Van een rijke Noorse rockge- schiedenis kun je moeilijk spre ken. In de new wave-tijd, ruim tien jaar geleden, was er een lichte opleving van de Noorse pop, vertelt Bent. En halverwege de jaren tachtig was er plotse ling een Noorstalige golf, zoals bij ons de Doe Maar-rage. Pas de laatste tijd staan er groepen op die ook internationaal iets betekenen. Eerst het sferische Bel Canto en nu dit kwartet uit Trondheim, dat uit een veel luidruchtiger vaatje tapt. Bent Saither, gitarist Hans Ryan, drummer Gebhardt en nieuweling Death Prod maken muziek die ze zelf het liefst als 'soundscapes' zien. „Beschouw het maar als filmscores waar je als luisteraar zelf je verhaal bij moet maken," zegt Saither. In het geval van 'Demon Box' is dat in elk geval geen saai ver haal. De bassist wil de cd niet als een concept-album be schouwen, „maar je kunt het wel zien als een muzikale reis die uiteindelijk weer bij het be ginpunt uitkomt." Motorpsycho neemt de luis teraar eerst mee langs een handvol hitgevoelige popsongs. Vervolgens stort de band zich op de hardrock en psychedeli sche powerpop van de vroege jaren zeventig, om vervolgens bij de helse, industriële 'noise' van de jaren tachtig uit te ko men. Van Pink Floyd naar Foe tus, zoiets. Om tenslotte terug te keren naar de frisse popsong 'Waiting for the one tnat went away', het liedje waarmee de plaat ook opent en dat je na één keer horen nooit meer vergeet. De as van de plaat wordt ech ter gevormd door de titelsong. Ruim zeventien minuten lang klinkt het alsof roek-bronto saurussen Motorhead en Pink Floyd samen en in beschonken toestand verdwaald zijn in een synthesizer-fabriek. En live wordt het nummer volgens Bent zelfs wel eens tot een klei ne drie kwartier opgerekt. Een song die staat voor,alles wat de titel belooft. „Voor mij vormen die twee woorden gewoon een heel sterk beeld," zegt Bent. 'Demon' en 'Box'. Dat roept allerlei verschil lende associaties op. Je kunt je hoofd als 'Box' beschouwen en je bange en boze gedachten als demonen die er in rondspoken. De tekst is ook voor velerlei uit leg vatbaar. Ik heb al verschil lende basgitaren gebroken tij dens dat nummer. Nee. niet de snaren, de hele bas: krak! We spelen het als laatste song van het concert. Dan moet alles er uit. Tot we niets meer over heb ben. Alle duivels verdreven." Concerten: do 9 sept. Am sterdam (Paradiso); za 11 sept. Arnhem (Willemeen); zo 12 sept. Alkmaar (Parkhof); wo 15 sept. Utrecht (Tivoli); vr 17 sept. Den Haag (Paard). rotterdam anp Het gratis popfestival Metropo lis, dat zondag 5 september in het Rotterdamse Zuiderpark wordt gehouden, heeft dit jaar tot verrassing van de organisatie een publiekstrekker. Het Jamai- caanse „ragga"-duo Chaka De- mus Pliers dat lange tijd gele den al voor een optreden werd vastgelegd, blijkt de afgelopen weken een grote hit te hebben gescoord met het nummer 'Tease Me'. Voor Metropolis is dat eigen lijk een ongekende luxe. Het merendeel van de nog jonge popgroepen die de afgelopen vijf festivals hebben opgetreden, venetie pieter van lierop Het Filmfestival van Venetië viert sinds gisteren zijn tiende lustrum en om het feestgevoel optimaal te maken is ernaar ge streefd zo veel mogelijk be roemdheden naar het Lido te halen. Het is al prachtig dat voor de vijftigste Mostra Intern- azionale d'Arte Cinematografica een competitie wordt gepresen teerd waarin zich grootheden als Saura, Kieslowski, Godard, Blier en Altman meten met de Gouden Leeuw als inzet. Maar de grote sterren van de filmwe reld zijn toch minder in Spanje, Polen en Frankrijk aan te treffen dan in Amerika. Het festival heeft zich daarom ingespannen om voor zo veel mogelijk Amerikaanse toppers die niet in competitie wilden toch een programmaplaats te verschaffen. Op die manier werd Scorsese's romantische kostuumdrama The Age Of In nocence binnengehaald als openingsfilm van het festival. Onder de andere films die bui ten mededinging in het hoofd programma worden vertoond, bevinden zich Woody Aliens Manhattan Murder Mystery, Robert de Niro's regie-debuut A Bronx Tale en Spielbergs Juras sic Park Daarnaast heeft 'Venetië' nog een laagdrempelig nachtpro gramma georganiseerd waarin eveneens de Amerikanen over heersen. Hier vinden we het Eastwood-vehikel In The Line Of Fire, Tina Turners levensver haal met de titel What's Love Got To Do With It, The Fugitive (met Harrison Ford tegenover Jeroen Krabbé), Boxing Helena (de film die actrice Kim Basin- ger een paar miljoen heeft ge kost toen ze uit de opnamen wegliep omdat ze het te smake loos vond worden) en Dave (met Kevin Kline als president van Amerika). Dave en The Fu gitive draaien vanaf morgen al in Nederland. Dat is vanaf volgende week ook het geval met de curieuze western Posse, van Mario Van' Peebles. was bij het grote publiek onbe kend. Het Rotterdamse festival, dat vorig jaar 85.000 bezoekers trok, staat bekend als een festival dat het moet hebben van vernieu wing in de popmuziek. Diverse groepen, met Living Colour als meest sprekende voorbeeld, hebben het festival de afgelo pen jaren gebruikt als spring plank naar groter succes. „Het is tegenwoordig heel moeilijk om groepen te vinden die met iets nieuws op de prop pen komen," meent Corinne Lampen van de organisatie. „Het is meestal voortborduren op dingen die er al zijn. Aan de andere kant kunnen wij vanwe ge het budget ook niet iedereen naar Rotterdam halen, wat ons natuurlijk beperkingen oplegt." Het programma voor dit jaar telt achttien groepen die tussen één uur 's middags en ongeveer half tien 's avonds zullen optre den verdeeld over drie podia. De meeste geven voor het eerst in Nederland een concert. Behalve popmuziek staan er in het park tientallen kramen waar spullen worden verkocht die „iets met rock and roll" te maken hebben. Verder wordt een kinder-Metropolis georga niseerd. Het Rotterdamse festival werkt mee aan een milieu-on derzoek. Dit zal uiteindelijk uit monden in suggesties voor maatregelen die in de toekomst de afvalstroom moeten vermin deren. Tijdens het festival zal een zogenoemd „clean-team" het publiek wijzen op vervui lend gedrag. koudekerk aan de run* Het is eens wat anders dan koeien of schapen: beelden van de Culemborgse kun stenaar Frank ter Beek. Ze staan in een stuk weiland achter het huis van Annelies Wolterink. Ongeveer 30 beeldhouwwerken, in natuursteen, zandsteen en marmer. Buitenbeelden en beelden voor binnen. Drie weekeinden achter elkaar stelt Wolterink haar huis (en weiland) open voor het publiek. Voor het eerst op 4 en 5 september, daarna 11 en 12 en 18 en 19 september. Openingstijden van de expositie van een tot zes uur. Het adres is: lagewaard 55. foto jan holvast Bent Saither „Negentig procent van het 'Demon Box'-album is zelfs bij de eerste 'take' op de band gezet. Dat geeft dat live-gevoel waar we al tijd naar zoeken. Iets als 'action painting', ja. De verf in één keer op het doek kwakken." foto gpd Michelle Pfeiffer in 'The age of Innocence' het romantische kostuumdrama v vaJ van Venetië opende.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19