Leiden stad voor fijnproevers 'W: Afval-informatie Reststoffenbeurs Houtwerf opent in Zoeterwoude Stand van Zaken 0IGEN BAAS NooLis richt zich ook op ouderen WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 1-356439. PLV.-CHEF MEINDERT V. ZAKELIJK Superconfex ZO ETER WOU DE - De vestiging van Superconfex aan de Rijne- ke-boulevard in Zoeterwoude wordt op 8 september feestelijk heropend. De kledingzaak on derging de afgelopen maanden een ingrijpende verbouwing en is daarmee volgens bedrijfslei der J. Roost weer helemaal bij de tijd. Opvallend daarbij is dat ervoor gekozen is de zaak fors te verkleinen, van 1500 naar 1250 vierkante meter vloeroppervalk. „Op die manier heeft de zaak een intiemer karakter gekregen, terwijl de sfeer luxer en warmer werd", stelt Roost. Tijdens de verbouwing bleef de winkel overigens wel open. Een aantal werkzaamheden werd daarom 's nachts en in het weekeinde uitgevoerd. Ook is er bewust ge kozen de klus in het relatief rus tige zomerseizoen uit te voeren om bij de aanvang van het be langrijke najaarsseizoen weer te openen. Ter gelegenheid van de opening treden er op 8 en 11 september clowns. Ook zullen zij kinderen op professionele wijze schminken. Kees Klerks LEIDEN - Het Leidse slijterij- en wijnconcern Kees Klerks opent donderdag 9 september tegelij kertijd twee nieuwe drankza ken. Een in Hoofddorp en een in Heemstede. Door de nieuwe vestigingen komt het aantal wijnhandels van Klerks op twaalf. De nieuwe winkels zijn de eerste twee Filialen van Klerks die buiten de directe om geving van Leiden liggen. Kredietverzekering LEIDEN - De lm- en Exportso ciëteit van de Kamer van Koop handel houdt vrijdag 1 oktober een bijeenkomst over krediet verzekering en factoring. Twee gastsprekers gaan in op de pro blemen die samenhangen met het (op tijd) betaald krijgen van facturen. De bijeenkomst begint om 15 uur in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg in Lei den. Massatoerisme gaat aan regio voorbij Het merendeel van de bui tenlandse toeristen gaat ook dit jaar weer aan Lei den voorbij. Ondanks een Rembrandtkwartier, de 'mooiste gracht van Euro pa' (het Rapenburg), de oudste universiteit van Ne derland en een hele rij mu sea. De meeste touropera tors achten de stad zelfs geen dagtocht waard. Maar er is een lichtpuntje: de echte liefhebbers weten de stad te vinden. LEIDEN ERICJAN WETERINGS Amsterdam is nog steeds de grote trekpleister voor buiten landse toeristen. Verder biedt de reiswereld standaard-arran gementen als dagexcursies naar Marken en Volendam en een 'Grand Holland-Tour' met als vaste onderdelen Aalsmeer en de bollenvelden, Den Haag, Delft en Rotterdam (in een dag). Leiden is zelden in zo'n arran gement opgenomen. „Toeristen willen met een herkenbaar verhaal naar huis komen," verklaart M. van Bee- kum, die betrekkelijke interesse voor Leiden. Zij werkt als gids bij een Amsterdamse reisorga nisatie en trekt met groepen toeristen door de randstad. „Het is vooral een kwestie van tijdgebrek. Mensen willen naar de bekende plaatsen, dus een doorsnee toerist gaat niet naar een gehucht ih Drente of Lim burg, hoe aantrekkelijk die plaatsen misschien ook zijn. Dat geldt zowel voor groepen als voor de individuele toerist." Populair Amsterdam is populair als rede lijk centraal gelegen hoofdstad met een grote keus aan hotelac commodatie. Het Rijksmuseum met de Nachtwacht, de grote binnenstad en een bezoek aan een diamantair zijn meestal de „Leiden is juist als geboortestad van Rembrandt in trek bij toeristen," zegt M. vaste ingrediënten. Pas als toe risten de vaste programmapun ten hebben afgewerkt komen andere bestemmingen in beeld. Leiden lijkt met slechts een doek van Rembrandt in de La kenhal moeizaam te kunnen concurreren met de populaire plaatsen. „Toch is Leiden juist als ge boortestad van Rembrandt in trek bij toeristen," verklaart Van Beekum. Als voormalig inwoon ster van Leiden leidt zij geregeld groepen rond. Vaak begint de route bij de Morschpoort en gaat dan verder naar het Rem brandtkwartier. Dat bijvoor beeld Molen De Put en de op haalbrug over het Galgewater replica's zijn, is voor toeristen geen bezwaar. „Ik vind dat ook niet erg, maar ik vertel het er wel altijd eerlijk bij dat het re constructies zijn. Het geeft een beeld hoe het vroeger was, want op dat bolwerk heeft ooit een molen gestaan en het model van de brug kwam veel voor in Nederland." Ook het feit dat er weinig tastbaars meer aanwezig is uit de tijd dat Rembrandt werd ge boren in de Weddesteeg is geen bezwaar. „Het feit dat hij daar heeft gewoond en dat alleen een plakkaat in de muur van de nieuwe flats daaraan herinnert is voor de meeste i noeg." Via de Doelenkazerne en het Rapenburg toont Van Beekum ook het studentenkwartier van de stad. „De Pieterswijk is een mooi voorbeeld van een Hol landse stad. Ik loop ook altijd met de mensen door de Hout straat. Daar heb ik zelf jaren in een studentenhuis gewoond en zo'n persoonlijke noot doet het altijd goed in een rondleiding. Ik wijs ze ook altijd op de grote hoeveelheid fietsen die voor dat huis staan. Daar verbazen veel buitenlanders zich over, omdat in veel landen de fiets een be trekkelijk onbekend verschijnsel Cijfers over het aantal buiten landse toeristen dat Leiden jaar- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: A. Frumau-Min, en C. Hanegraaf-Feringa die samen met E. Weening (die niet bij het interview aanwezig kon zijn) het in Noordwijk gevestigde Adviesbureau NooLis oprichtten dat vandaag officieel van start gaat. HOOFDDORP* De Nationale Reststoffenbeurs BV uit Arnhem houdt morgen in Hoofddorp een bijeenkomst over afvalverwerking. Daaraan wordt tevens meegewerkt door enkele regionale bedrijven en de provincies Noord- en Zuid- Holland. De informatiedag is belangrijk in verband met de strengere milieuregels, vastge legd in de Verordening Be- drijfs Afvalstoffen (VBA). De stijgende tarieven om van af val af te komen maken oplos singen zoals hergebruik aan trekkelijker. Het doel van de Reststoffen beurs is bedrijven die afval kwijt moeten in contact te brengen met firma's die dat afval als grondstof kunnen ge bruiken. Zo kunnen afvalstro men worden ingedamd en de kosten van grondstoffen wor den verminderd. De Reststof fenbeurs heeft een computer systeem opgezet voor de uit wisseling van gegevens tussen aanbieders en belangstellen den. Op de Afval-info-dag zijn specialisten aanwezig die vra gen op het gebied van afvalbe- handeling, bewerking^ en be heer kunnen beantwoorden. Zij kunnen tevens adviseren over kostenbesparende maat regelen en afval dat voor her gebruik geschikt is. Verder de monstreren enkele software leveranciers hoe per computer de afvalstromen in een bedrijf in toom kunnen worden ge houden. De bijeenkomst in motel Schipfliol begint om tien Meer banen werklozen Bijna duizend werklozen heeft arbeidsbureau Lisse- Katwijk het eerste half jaar aan een baan geholpen. Voor heel 1993 was de prognose 1300. Dat bete kent dat al 75 procent van het begrote aantal is ge haald. Opmerkelijk is dat 364 vrouwen aan het werk konden, terwijl voor heel 1993 was gerekend op 400. Ook konden meer werklo zen (40 inplaats van 18) uit de groep minderheden aan de slag. Toch maakt direc teur Cor van der Zwet zich zorgen, aangezien het aan tal werklozen is toegeno men. In het eerste half jaar lieten zich 6.028 mannen en vrouwen inschrijven. In dezelfde periode van 1992 waren dat er 4.318. Het aantal uitschrijvingen be droeg 3.903 in de eerste helft van 1992 en 5.613 in 1993. De groei van het aan tal vacatures verklaart de directeur van het arbeids bureau uit het feit dat be drijven frequent worden bezocht met de vraag of ze werk hebben. En dat levert ook banen op voor langdu rig werklozen. JE BENT GOED BIJ DE TIJD MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30 -19.30-uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR KUB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 lijks aandoet zijn nauwelijks voorhanden. De plaatselijke VW houdt alleen bij hoe vaak in een jaar informatie is ver strekt aan buitenlanders. Van 9000 aanvragen in 1990 via 16.000 in 1991 liep dat op tot 29.000 vorig jaar. Over 1993 zijn nog geen gegevens beschikbaar. Ook reisorganisaties constate ren een lichte groei in de be langstelling. Naast de 'gewone' toeristen ontvangt Leiden ook steeds meer bezoekers, die bedrijven hun personeel aanbieden. Het programma bestaat uit een combinatie van zakelijke- en toeristische elementen. ZOETERWOUDE NIEK FAAS De Houtwerf, een van oudsher Leids bedrijf, breidt fors uit in Zoeterwoude. Morgen wordt op het industrieterrein De Grote Polder officieel een nieuwe ves tiging in gebruik genomen met een oppervlakte van 12.000 vierkante meter. CDA-fractielei- der L.C. Brinkman verricht de officiëele opening. Met de nieuwe vestiging in Zoeterwoude is zeer grote o{ Houtwerf. Het bedrijf is niet al leen een groothandel in keu kens, maar is ook leverancier van systeemplafonds, schei dingswanden, kunststoffen, parket, doe-het-zelfprodukten en bouwprodukten. De combi natie van het distributieappa raat en een nauwere samenwer king tussen de afzonderlijke werkmaatschappijen vormden de drijfveer achter de nieuwe vestiging op het Zoeterwouds industriegebied Grote Polder. Een showroom voor parket en nieuwe kantoren completeren het geheel. Nadat H. Verbeek sr. in de ja ren twintig begon met zijn houthandel aan de Uitersteg racht/Nieuwe Rijn breidde het Leidse bedrijf zich gestaag uit. In de jaren zestig kwamen zijn drie zonen in de firma. Zij vor men de huidige directie. Het uitdijende bedrijf Houtwerf ver huisde via het Schuttersveld in 1975 naar de Lammenschans- weg waar 10.000 vierkante' me ter bedrijfsruimte ook al niet ge noeg bleken voor alle activitei ten. P. Verbeek, met 53 jaar de oudste van de gebroeders Ver beek: „Een Volgende generatie is al aanwezig. Mijn zoons Hen ri en Pieter en ook mijn dochter Ineke werken in de zaak." De kracht van het familiebedrijf dat piet zijn buitenlandse vestigin gen een jaaromzet van honderd miljoen gulden haalt, ligt vol gens P. Verbeek voor een deel aan inventiviteit. „Belangrijk is pok dat je met een zelfstandige familie-onderneming snel kunt inspelen op de actualiteit en snel beslissingen kunt nemen door de korte lijnen die er be staan." De structuur van Houtwerf past volgens de broers Verbeek helemaal in de moderne theo rieën, waarbij wordt uitgegaan van wat zelfstandig opererende werkmaatschappijen beogen. Wat betreft inkoop, distributie, automatisering en personeels beleid wordt echter samenge werkt, wat een aanzienlijke kos tenbesparing oplevert. De middelste van de broers, G. Verbeek, zegt over de nieuwe vestiging dat vooral de enorme ruimte van belang is. „De aan- rijroute naar de grote weg zou beter moeten, maar dat is een probleem waar meer bedrijven mee kampen. Misschien wordt het wegennet mettertijd nog eens verbeterd." De uitbreiding in Zoeterwou de is vooral noodzakelijk omdat Houtwerf aan de Lammen- schansweg uit zijn jas groeide. „We kunnen nu veel efficiënter opereren doordat we onze be drijven die landelijk leveren on der een dak hebben", aldus de directeuren. Zijn er al weer nieuwe plannen? P. Verbeek: „We zullen door moeten gaan en dan denken we vooral aan het buitenland waar de markt nog niet zo verzadigd is als in Nederland. Er zijn hier te veel doe-het-zelfzaken. Maar in Frankrijk, bijvoorbeeld, waar zo'n 56 miljoen mensen wonen zijn nog wel goede mogelijkhe den op doe-het-zelfgebied. Daar willen we best een deel van de markt." HOt,TWBRf zoeterwoude ij kennen elkaar uit het vrijwilligerswerk. Alle drie zijn we op latere leeftijd gaan studeren, rechten, sociologie en politicologie. We wilden onze kennis in zetbaar maken. Maar het is moeilijk om als 1 afgestudeerd academicus aan een baan te komen als je boven de veertig bent. Dat is overigens niet de hoofdreden om voor ons zelf te beginnen. Het is ook een uitdaging. Het voegt iets extra toe dat een baan niet heeft. Het idee van het eigen bureau ontstond precies een jaar geleden op het afstudeer- feest van Tine Hanegraaf. De naam NooLis is een samenvoeging van Noordwijk en Lis- se, onze woonplaatsen. Ons werkgebied strekt zich overigens uit tot alles wat tussen Haarlem en Leiden ligt. Eerder dachten we ons bureau 'Veertig-plus' te noemen, maar naderhand vonden we dat wat al te ludiek. We willen ons weliswaar ook op ouderen richten, maar je moet mensen niet afschrik ken met ie naam We willen met ons bureau in het gat gaan zitten tussen de rechtswinkels en de advo catenbureaus. Zo kunnen we mensen advi seren die bijvoorbeeld vanwege hun inko men niet in aanmerking komen voor hulp van de rechtswinkel. Of degenen die bang zijn dat ze daar onvoldoende aandacht krij gen. Het blijkt dat met name iets ouderen, zeg maar de groep tussen 40 en 55 jaar, ook veel moeite hebben om bij een rechtswin kel aan te kloppen. En advocaten zijn erg duur. Ons is inmiddels van veel kanten ver zekerd dat er veel behoefte bij die groep is aan deze hulpverlening. Zelf hebben we ook de indruk dat er op dit gebied relatief veel aandacht is voor jongeren. Die zijn nu ook nog nadrukkelijk in beeld bij de over heid. Vooral WAO'ers en Vutters lijken uit de boot te vallen. We denken hen bijvoorbeeld van dienst te zijn met advisering op het gebied van verzekeringen, uitkeringen, VUT, pensioen, belastingen, bij echtscheidingen, maar ook op het gebied van arbeidsrecht zoals ont slagaangelegenheden. We zijn geen advoca ten, ook al hebben we rechten gestudeerd. We kunnen dus geen processen beginnen. Maar we kunnen mensen helpen met het schrijven van brieven en het bemiddelen bij het treffen van regelingen. Het is vaak beter via onderhandelingen een proces te voor komen. Die gaan met veel emoties gepaard. Maar als het nodig is zullen we zeker naar advocaten of notarissen verwijzen. We beginnen nu heel voorzichtig. We houden kantoor aan huis, grote investerin gen hebben we niet hoeven doen. Daardoor kunnen we vrij goedkoop werken. We ver keren gelukkig in de luxe situatie dat we niet direct afhankelijk zijn van de inkom sten uit NooLis. Hoewel het natuurlijk de bedoeling is dat we er uiteindelijk van kun nen leven. Om dat te bereiken willen we een eigen methodiek vinden waardoor - NooLis als juridisch en maatschappelijk ad viesbureau herkenbaar is." RUDOLF KLEUN» FOTO: HIELCO KI Directeur G. Verbeek voor de kantoren van Houtwerf in Zoeterwoude. Daarachter ligt de grote opslag- en distributieplaats. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18