Drie locaties begraafplaats 'Ik heb al zes mensen in het zand zien duiken Informatieronde over Bentwoud Rijn- en Veenstreek Huurachterstand in Alphen loopt op Nieuwe voorzitter CDA Tien mille voor PWA-bad Recordkarper WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 chef gert visser, 0 Diefstal uit bouwkraan koudekerk aan den run Een bouwkraan in De Til in Koudekerk is gisternacht doelwit geweest van inbrekers. Er werd een deur opengebroken en uit het gevaarte een grote hoeveelheid gereed schap gestolen. De waarde van de gestolen spullen is niet be kend. Buitenboordmotor gestolen rupwetering Van een boot. waarvan de eigenaar in Voorburg woont, is gisteren een buitenboordmotor gestolen. De boot lag afgemeerd bij een boerderij aan de Poeldijk in Rijpwetering. Alphenaar gewond bij vechtpartij alphen aan den run» Een 41 -jarige Alphenaar is gisterochtend ge wond geraakt bij een vechtpartij in zijn woning aan de Van der Doesstraat. De man had onenigheid met een 40-jarige plaatsge noot, vermoedelijk ging de ruzie over verdovende middelen. Volgens de politie ontstond in de woning een woordenwisseling en vervolgens een handgemeen, waarbij een deur werd vernield. De bewoner probeerde zich te verweren met een stofzuigerslang maar werd toch gestoken met een stanleymesje. Hij liep enkele snijwonden op. waarvoor hij is behandeld in het Rijnoordzie- kenhuis. Zijn belager is door de politie aangehouden. Raadscommissie twijfelt over De Lasso als voornaamste optie Voor de nieuwe begraafplaats van Alkemade zijn drie plaatsen in beeld. De gemeente onderzoekt welke locatie het meest geschikt Is. Het gaat om een terrein aan de Sotaweg in Roelofarendsveen, bij het aquaduct, en een stuk grond aan de Ripselaan tussen de rijksweg en Rijp wetering. Al eerder werd het terrein aan de Alkemadelaan bij De Lasso genoemd als locatie voor de nieuwe begraaf plaats met 820 graven. alkemade marieta k Onderzocht wordt of er veel herrie is van het verkeer uit de omgeving en wat de kosten zijn van de aanleg. Chef bouw- en woningtoezicht H. Smit hoopt dat het onderzoek binnen enke le weken kan worden afgerond, zodat de raad eind september nog een besluit kan nemen. Ambtenaren adviseerden eni ge tijd geleden al de begraaf plaats aan te leggen aan de Alkemadelaan. Maar de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening liepen hier echter niet warm voor en eisten een aanvullend onderzoek. Ze vreesden voor te veel herrie doordat deze locatie ligt inge klemd tussen een drukke weg, een school en een industrieter rein. Op een begraafplaats hoort het rustig te zijn. merkten diver se raadsleden in juni op. Boven dien vonden ze dat de kosten voor de aanleg te hoog waren. Het inrichtingsplan viel 1,5 ton hoger uit dan het oorspronkelijk geraamde bedrag van 1,15 mil joen gulden. In het onderzoek wordt geen rekening gehouden met de bouw van een mortuarium. Vol gens Smit is daar geen geld voor. De gemeente zou gebruik kunnen maken van een mortu- Steeds meer mensen in Alphen betalen niet of te laat de huur van hun huis. De huurachter standen lopen sinds vorig jaar weer op, nadat ze de periode daarvoor waren gedaald. De woningbouwverenigingen St. Jozef en de WVA moeten steeds vaker overgaan tot ontruiming van de woning. Dat meldt het jongste num mer van 'Woonmarkt Alphen aan den Rijn', een uitgave van de gemeente Alphen en de wo ningbouwverenigingen Alphen aan den Rijn en St. Jozef. In 1992 ging St. Jozef in drie geval len over tot ontruiming. Bij de WVA gebeurde dat 25 keer. In 1991 en 1990 zette de WVA res pectievelijk 19 en 20 gezinnen op straat vanwege de huurach terstand. Het afgelopen halfjaar heeft St. Jozef al in vier gevallen een woning wegens huurschuld laten ontruimen. Bij de WVA gebeurde dat in dezelfde perio de elf keer. Uit de cijfers van het eerste half jaar van 1993 blijkt dat de huurachterstand bij de WVA 1,21 procent van de de totale jaarhuur bedraagt. Dat komt overeen met een bedrag van bijna 680.000 gulden. Meestal neemt de huurachterstand in de tweede helft van het jaar toe, omdat mensen de eerste zes maanden nog kunnen putten uit hun vakantiegeld. Ontruiming van een woning is een uiterst middel. Zodra de huur niet tijdig wordt betaald, sturen de woningbouwvereni- gingen aanmaningen. Als er na enkele aanmaningen nog niet wordt betaald, dan wordt ge probeerd om een gesprek tot stand te brengen. Als ook dat niet tot het gewenste resultaat leidt, wordï de deurwaarder in geschakeld. Dat gebeurde tot nu toe dit jaar 165 keer door de WVA en 33 keer door St. Jozef. alkemade marieta kroft L. van der Meer is niet langer voorzitter van het CDA in Alke made. Hij droeg de voorzitters hamer gisteravond tijdens de le denvergadering in het Dorps huis De Alkeburcht over aan J. van der Poel uit Oud Ade. De 58-jarige Van der Meer was be halve partijvoorzitter ook bur gerlid in de raadscommissies welzijn en ruimtelijke ordening. Hij vindt dat deze twee functies niet met elkaar verenigbaar zijn. Bij zijn aantreden als voorzit ter in februari 1991 heeft hij al gezegd dat deze taak slechts tij delijk moest zijn. Van der Meer: „Als burgerlid ben je meestal niet echt partijgebonden. Je bent dus wat vrijer in het geven van je eigen opvatting. Als par tijvoorzitter werd toch min of meer verwacht dat ik de mening van de partij vertolkte. Dat kan wringen." Ook met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen vond hij de tijd nu rijp om een punt achter zijn voorzitterschap te zetten. Van der Meer. die wel bestuurslid van het CDA blijft, hoopt dat hij volgend jaar in de gemeenteraad wordt gekozen. sponsoractie voor het Prins Wil lem Alexanderbad in Koudekerk aan den Rijn heeft gisteravond ruim 10.000 gulden opgeleverd. Dat geld werd opgebracht door 150 kinderen die een bepaalde afstand zwommen, liepen of fiet sen en gesponsored werden door ouders, vrienden en bekenden. De organisatie van het evene ment was in handen van de stichting Vrienden van het PWA- bad. De voetbalvereniging, de zwem- en poloclub en de tennis club zorgden voor de begeleiding van de jeugdige sporters. Langs het parcours en in het zwembad was een behoorlijke belangstel ling voor de jeugdige sporters. De Stichting Vrienden van het PWA-bad is opgezet om geld bij een te krijgen voor het onder houd van het openluchtbad. De gemeente Rijnwoude heeft be sloten om geen geld meer in het bad te steken. „Wij willen voor komen dat het bad gesloten wordt als er onverhoopt techni sche problemen komen. Vandaar dat wij als stichting geld voor onderhoud bij elkaar proberen te krijgen. Dankzij die sponsoractie is er al een aardig beginnetje", zegt bestuurslid Jos Heemskerk. De komende weken wordt het bedrijfsleven in Koudekerk door de stichting benaderd voor finan ciële steun. Eventuele andere ac tiviteiten staan voor het komend seizoen op het programma. „Gis teravond hoorden we al dat het leuk zou zijn geweest als er ook een triathlon voor ouderen op het programma had gestaan. Dat is alvast een idee voor volgend jaar", zegt Heemskerk. foto ben de bruyn Werkzaamheden centrum van Alphen roepen ergernis op De kritiek is niet mis op de ge meente Alphen. De werkzaam heden die nodig zijn om het centrum autoluw te maken krij gen weinig bijval. „Alleen maar grootheidswaan van Van As", roept een Alphenaar terwijl hij fel in de richting van het stads kantoor kijkt. Daarbij even voorbijgaand aan het feit dat de voormalige WD-wethouder al enige maanden niet meer op het pluche zit. Het valt dan ook niet mee voor de Alphenaar om te leven met de behoorlijke overlast. Vooral de werkzaamheden in het centrum, aan de Prins Bern- hardlaan en de opbrekingen in de Julianastraat zijn een bron van ergernis. Winkelende men sen mopperen dan ook voort durend, als ze weer met fiets of wandelwagen door het zand moeten naar Vroom Drees- mann of een van de andere winkels aan de Van Boetzelaer- straat die slechts moeizaam be reikbaar zijn. „Waardeloos", zegt de heer Scherpenzeel uit de Lijsterlaan. Niet alleen heeft de Alphenaar kritiek op het opbreken van de winkelstraat, maar vooral op de gevolgen van het autoluw ma ken van het centrum van de ge meente. „Onze straat is nu al een racebaan. Al het verkeer wordt door het autoluw maken verplaatst en wij draaien daar voor op. Ik heb al geklaagd op het stadskantoor, maar daar word, je alleen maar aange hoord. Ze schrijven nog ,niet eens wat op. Daarnaast heben we de laatste tijd ook veel meer geluidoverlast", vertelt de Al phenaar. Hij krijgt bijval van anderen die in de Van Boetzelaerstraat aan het winkelen zijn. Toch heeft niet iedereen alleen maar kritiek. „Je ziet het hier opknap pen". zegt een wat oudere man terwijl hij om zich heen kijkt. „Alleen merkwaardig dat ze zo kort voor de bouwvakantie de boel hebben opengegooid. Vier weken is er daarna niets aan ge daan. Kennelijk is de gemeente alvast maar begonnen, omdat ze bang waren dat er nog wat tussen zou komen. Het bete kent wel veel meer overlast dan nodig naar mijn idee", merkt hij op. Ook vrachtwagenchaffeur Frans Ekels uit Den Bosch heeft weinig goede woorden voor de gemeente Alphen. „Elke week kom ik hier wel een keer, maar de laatste weken kost het me een half uur meer dan normaal. Vooral als je weer eens een straat niet in kan. Dan moet je weer vragen en zoeken hoe je moet rijden", aldus de Bossche naar. Een Amsterdamse collega die voor de eerste keer met de opbrekingen in Alphen te ma ken heeft, denkt er net zo over. „Al die omleidingen. Als vreem deling weet je niet waar je te recht komt. Dat is rampzalig. Ik heb al vier keer de weg ge vraagd." In de buurt van de Prins Bernhardlaan klagen enkele moeders hun nood. „Onze kin deren moeten de straat overste ken, terwijl het verkeer op één rijbaan doorraast. Dat is levens gevaarlijk want de stoplichten werken niet. We brengen onze kinderen naar school en halen ze nu maar op, want alleen oversteken laten we ze niet", vertellen de vrouwen. „Dit- is niet zo best geregeld door de die zogenaamd alles Ook bij de politie is men zich bewust van de problemen. Dat is vooral te merken in de och tend- en avondspits. Volgens een woordvoerder ontstaan er dan vertragingen. „Dat kan vanuit De Hoorn tot aan Gouw- sluis oplopen tot zo'n kilometer of twee file. En 's avonds is het weer raak. Erg vervelend, vooral omdat de werkzaamheden nog minimaal tot half oktober du ren, maar tot problemen heeft het wat ons betreft nog niet ge leid." Bij de gemeente zijn vol gens voorlichter B. Sturken- boom nog geen klachten van ontevreden bewoners binnen gekomen. Dat kan de heer Van der Rest die het werk in de Van Boetzelaersttraat aanschouwt zich nauwelijks voorstellen. „Ik sta hier nu een uurtje te kijken. In die periode heb ik al zes mensen een duik in het zand zien nemen. Die zullen toch wel klagen bij de gemeente?" OM KA: schade is nog niet te overzien alphen aan den run Wat de uiteindelijke schade is voor de winkeliers in de Van Boetzelaerstraat kan be stuurslid W. Allart van de Ondernemersvereniging Midden- en Kleinbedrijf (OMKAJ nog niet zeggen. „De termijn is nog te kort om het in cijfers uit te kunnen drukken, maar sommige winkeliers zijn erg pessimis tisch over het teruglopen van de omzet. Nu al." Wat de uiteindelijke reactie van de klanten zal zijn is ook nog onduidelijk voor de OM- KA. „Dat is nog niet te voor zien. maar ik kan me best voorstellen dat ze ontevre den zijn met de gang van za ken in de Van Boetzelaer straat en uitwijken naar el ders. Die reconstructie is nog tot daar aan toe, maar de wij ze waarop wordt gewerkt be valt ons niet. Vier weken heeft de boel opengelegen terwijl er niets gebeurde door de bouwvakantie. Dat is on begrijpelijk". zegt Allart. Ook over de overige werk zaamheden in Alphen is de OMKA niet zo erg te spreken. „Sommige bedrijven zijn niet of nauwelijks te bereiken voor het bezorgende verkeer. Dat alles bij elkaar zorgt voor veel ongenoegen." arium bij de eventuele nieuw bouw van St. Jacobus. Het oorspronkelijke plan gaat uit van een ruimte voor 820 gra ven voor alle gezindten. De be hoefte aan een nieuwe begraaf plaats is het grootst bij de niet- kerkelijken en bij de parochia nen van Jacobus de Meerdere in Oude Wetering, aldus Smit. Ja cobus de Meerdere heeft name lijk, in tegenstelling tot de ande re kerken in Alkemade, geen ei gen begraafplaats. Voor doden die niet bij een kerk zijn aange sloten heeft Alkemade een alge mene begraafplaats met slechts 15 tot 20 graven bij de Her vormde kerk in Oude Wetering. hazerswoude-runduk Achteraf kan Denny Leeflang zich de re actie van de bewoonster wel voorstellen. Met de ruim 32 pond zware spiegelkarper in zijn armen belde hij bij een wille keurig huis in Hazerswoude- Dorp aan met de vraag of hij even naar huis mocht bellen om het goede nieuws van de vangst door te geven. De vrouw keek even vreemd, maar haalde snel een fototoestel om de 14-jarige Danny uit Hazerswoude-Rijn- dijk met 'zijn' karper te vereeu wigen. Een dag later is de MAVO- leerling - terwijl de karper al weer vrolijk rondzwemt - nog steeds in zijn sas over zijn avon tuur van die avond ervoor. Sa men met zijn vismaten Ed van Diggele en Rob de Zeeuw gooi de de Rijndijker zijn hengeltje uit op een stekje in het dorp dat hij geheim houdt omdat anders iedereen daar gaat zitten. Rond half negen was het raak en haalde Denny zijn vangst naar boven. Bijna ging het mis, maar neef Ed van Diggele wist met zijn schepnet te voorkomen dat het beestje alsnog de vrijheid verkoos. De 32 pond en 100 gram zware karper is geen toevals treffer van de jonge Hazers- woudenaar, die sinds ongeveer een jaar fanatiek de vissport be oefent en 's avonds en vrijwel elk weekeinde erop uittrekt. Twee weken geleden ving hij al een 17 kilo zwaar exemplaar en daarvoor een karper die drie pond lichter was. Ook vermeldt zijn plakboek een snoek van iets meer dan een meter lengte. „Vissen is zijn lust én zijn le ven", zegt zijn moeder trots. „Dat heeft hij van mijn vader. Nadat hij thuis was heeft hij nog een uur met opa zijn erva ringen doorgenomen." Inmiddels hebben vele colle ga's al kennis kunnen nemen van het record van Denny. Een flinke vergroting van Danny met zijn karper siert sinds gis termorgen de etalage van hen gelsportwinkel Teunissen aan de Korevaarstraat in Leiden. Volgens een bestuurslid van de Leidse Hengelaarsbond is het de zwaarste vis die dit jaar in de regio is gevangen", weet vader Ed Leeflang. foto ed leeflang runwoupe/zoeterwoude De stuurgroep Bentwoud houdt van 8 september tot en met 4 oktober weer een serie informa tiebijeenkomsten over het aan te leggen Bentwoud. De burgers van de betrokken gemeenten - onder meer Zoeterwoude en Rijnwoude - kunnen tijdens een van die avonden hun reactie ge ven op het bosontwerp waaraan de projectgroep Bentwoud in mei de laatste hand heeft ge- legd. Het 2100 hectare grote bos is ten oosten van Zoetermeer ge pland. Een manege, een speel tuin. een bezoekerscentrum, een atb-fietsparcours en restau rantjes moeten langs de bosran den komen. Verder is het de be doeling dat een dicht net van routes voor wandelaars, ka- noërs, fietsers en ruiters wordt aangelegd in de buitenste zone van het bos. Op kleine schaal worden hier bomen aangeplant voor de houtproduktie. In het hart van het bos heeft de natuur het he lemaal voor het zeggen. Deze kern met weinig paden is be doeld voor mensen die van het ongerepte bos willen genieten. „Door de kans op verdwalen en ontmoetingen met wild en roof vogels is dit deel van het bos het meest avontuurlijk", zo meldt de projectgroep. Allerlei boomsoorten moeten in het bos voorkomen. In de droge delen zijn de eik, es, iep. esdoorn, zoete kers, linde en beuk de belangrijkste boom soorten. In de nattere bosdelen zoals bij kreken, komen vooral de es, wilg, els en populier voor. Na de informatiebijeenkom sten neemt de stuurgroep Bent woud een besluit over eventuele aanvullingen of bijstellingen van het bosontwerp. Eind 1993 wordt alle informatie gebundeld in een nota. Deze nota Bosplan wordt na vaststelling door de stuurgroep begin 1994 naar de betroldcen gemeentebesturen, de provincie, het rijk en aan be langenorganisaties. In het voor jaar van 1994 wordt een defini tief beslist of het bos wordt aan- gelegd of niet De informatieavonden wor den gehouden in Moerkapelle, Waddinxveen, Zoetermeer, Bleiswijk, Zoeterwoude en Rijn woude. De Zoeterwoudenaren kunnen op 23 september hun reactie geven in het gemeente huis. De inwoners van Rijnwou de kunnen op 4 oktober terecht in het Dorpshuis, Pieter de Hooghstraat 3 in Hazerswoude- Dorp. De bijeenkomsten begin- Praten over toekomst Alphen op het pleintje voor de Rabo bank aan de Pieter Doelmans- 10.00 tot 16.00 uur zijn daar vi deo's te zien over de visie op de toekomst van Alphen Bezoe kers kunnen door middel van een enquête hun eigen visie en menig over de onderwerpen ge- De Stichting Samenwerkende Politieke Partijen en de ge meente Alphen houden zater dag 4 september een themadag mei de nul roekomsi van \i- phen'. Inwoners van deze ge meente mogen die dag hun me ning geven over de kant waar het met Alphen naar toe moet: Alphen, het grote groene dorp. en recreatie en Alphen, stad in het Sroene Hart. Voor deze happening wordt Van deze themadag worde cvniran viui-w-u|iiidiiieii maakt. Deze worden op woens dag 8 september uitgezonder via het jnfor",-"^'*l"•-"'•, Het verkeer zoekt moeizaam zijn weg over de ene rijbaan van de Prins Bernhardlaan. De werkzaamheden in het centrum van Alphen duren minimaal tot half oktober. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17