Hervormde Kapel gerestaureerd Kerk Samenleving WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 14 BUITENLAND KORT Chinese priesters Voor het eerst sinds jaren hebben katholieke priesters uit China toestemming ge kregen voor een reis naar het buitenland. Dertien leden van de regeringsgezinde 'Chinese katholieke patriotti sche vereniging' nemen deel aan een studiebijeenkomst in Hong Kong, zp meldt het Aziatische rooms-katholieke persbureau 'UCA News'. De geestelijken, in leeftijd vari ërend van 26 tol 70 jaar, zijn allen docent op priestersemi naries in China, die door de staat zijn goedgekeurd. De cursus in Hongkong gaat over nieuwe liturgische vor men en biedt verder een in leiding in de moderne theo logie. Als het programma in Hongkong naar tevredenheid verloopt, kunnen in de toe komst uitwisselingsprogram ma's tussen de Katholieke Kerk in China en andere lan den georganiseerd worden. Ook zijn buitenlandse gast sprekers uitgenodigd in Chi- Wapensmokkel Eén Amerikaanse Baptisten- indeling op Papoea-Nieuw- Guinea is wegens wapen- STnokkel tot acht maanden cëlstraf veroordeeld. Dit meldt het Australische pers bureau AAP te Sydney. De 44-jarige Ron Conaway had een pakket opgehaald van hét postkantoor in Mount Hagen. Bij inspectie ontdekte de politie dat daarin wapens en munitie zaten verborgen. Tijdens een huiszoeking kwamen nog meer wapens boven water. Rechter Patrick Nasa zei dat hij bij het toe kennen van de straf rekening had gehouden met het vele goede werk dat Conaway als zendeling en arts voor de plaatselijke bevolking heeft verricht. Conaway had acht jaar op het eiland gewerkt. Legerpredikante De 30-jarige Ruth Drach- Weiker wordt de eerste vrou welijke legerpredikant in Duitsland. De Evangelische Kerk van Hessen-Nassau heeft de theologe uit Rhein- hessen voor acht jaar vrijge steld. Het idee om legerpre dikant te yvorden kreeg ze tij dens een stage in de kazerne na haar studie theologie. Ze wilde zich 'uit de eerste hand' informeren over de zielzorg in het leger, die sinds jaren een twistpunt binnen de Evangelische Kerk yan Duitsland vormt. Wereldreligies Op de tweede conferentie van het Parlement van de Wereldreligies in Chicago heeft sikhsleider Gurmit Singh Aulakh, voorzitter van de Raad van Khalistan in Washington, zijn toespraak afgebroken. Een aantal men sen uit het publiek had hem het spreken onmogelijk ge maakt. Volgens deelnemers aan de conferentie werd Au lakh uitgejouwd door Indiase vertegenwoordigers, toen hij de aandacht vestigde op het lijden van de sikhsgemeen schap en de naar zijn zeggen wijdverbreide moord op sik hs in India. In Chicago zijn sinds zaterdag bijna 6000 vertegenwoordigers van 125 godsdienstige groepen en or ganisaties bijeen. De eerste conferentie van het Parle ment van de Wereldreligies had precies honderd jaar ge leden eveneens in Chicago plaats. Noordwijk reikt kerkelijke gemeente helpende hand De Hervormde Kapel in de Noordwijkse Hoofdstraat wordt op korte termijn gerestaureerd. Met de opknap beurt is een bedrag van zo'n 335.000 gulden gemoeid. De plaatselijke gemeente van de Nederlandse Hervormde Kerk neemt een ton voor zijn rekening. Het resterende bedrag wordt voor het belangrijkste deel door de ge meente Noordwijk voorgeschoten. NOORDWIJK. PETER V De uit 1647 stammende 'Kapel aan Zee' is dringend aan een grote onderhoudsbeurt toe. In 1986 wees een globale inspectie al uit dat vanwege vochtproble- men de buitenmuren van de kapel hersteld moesten worden en de binnenmuren van nieuwe isolatie en bepleistering moes ten worden voorzien. Werk zaamheden waarvoor in de ja ren 1996 tot en met 1998 rijks subsidie beschikbaar zou zijn. Uit aanvullend onderzoek bleek echter dat de belangrijk ste draagconstructies van de ka pel in slechte staat zijn. Het ge bouw wordt momenteel niet meer gebruikt. Ook de klok kan niet meer worden geluid. Om te voorkomen dat de kapel verzakt zijn inmiddels steunen ge-, plaatst. Om alle gebreken te herstellen is een kleine twee ton meer nodig dan waar tot nu toe rekening mee werd gehouden. Subsidie daarvoor is pas na 2007 beschikbaar. De renovatie van de kapel kan echter niet zo lang worden uit gesteld. De gemeente Noord wijk schiet zolang 235.000 gul den voor tot het moment dat de financiële bijdrage van de rijks overheid los komt. Uiteindelijk hoopt de kustgemeente in de komende jaren ruim 220.000 gulden terug te krijgen van de Rijksddienst voor de Monu mentenzorg. Als tegemoetko ming voor haar financiële bij drage mag de gemeente regel matig gebruik maken van de ka pel. De Hervormde Kapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat. foto dick hogewonino Internationale conferentie Gereformeerde Kerken De derde bijeenkomst van de Internationale Conferentie van Gereformeerde Kerken (ICRC) wordt van 1 tot 10 september in de vrijge- maakt-gereformeerde Koningskerk in Zwolle gehouden. Vooral de onderlinge samenwerking tussen de deelnemende kerken is één van de doelstellingen van de bijeenkomst. De organisatie, in 1982 in Groningen opge richt om 'het ware geloof in stand te houden, omvat elf behoudende gereformeerde kerkge nootschappen: uit Nederland is dit de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt. De ICRC-lidker- ken moeten de gereformeerde belijdenisge schriften onderschrijven en het gezag van de bijbel erkennen. De leden mogen geen lid zijn van de Wereldraad van Kerken. Nieuwe predikant hervormde gemeente Lisse bevestigd Pastoraal werker voor drie Leidse parochies De 43-jarige pastor H.G. de Groot zal waarschijnlijk worden aangesteld als pastoraal werker voor de rooms-katholieke Anto- nius-, de Leonardus- en de Ma ria Middelares-parochie in Lei den. De Groot zal in de toe komst samen met een nog te benoemen priester-pastoor een pastoraal team voor de drie ge noemde parochies moeten gaan Gelet op het grote te- .kort aan priesters, laat de be noeming van deze geestelijke voorlopig nog op zich wachten. Pastor De Groot is momen teel nog werkzaam in de paro chie 'Onze Lieve Vrouw van het Allerheiligst Sacrament' in Den Haag. Hij is getrouwd, heeft twee kinderen en werkt sinds 1978 als pastoraal werker. De Groot begint zijn taak in Leiden waarschijnlijk op 1 november. Bij het opzetten van een nau we samenwerkingsvorm tussen de Antonius-, de Leonardus- en de Maria Middelares-parochie is inmiddels de steun van het Diocesaan Pastoraal Centrum verkregen. Dat bekijkt in overleg met de parochies hoe bijvoor beeld de verantwoordelijkheid van de verschillende besturen moet worden geregeld, hoé het arbeidscontract met de pasto raal werker moet worden opge steld en hoe de werkgroepen en parochianen het best kunnen worden bereikt. Dominee E.S. Klein Kranenburg wordt komende zondag beves tigd als predikant van de her vormde wijkgemeente Oost in Lisse. De bevestigingsdienst in de plaatselijke Pauluskerk wordt geleid door dominee J. Verdijk, predikant van de wijkgemeente West in Lisse. Deze dienst be gint om 10.00 uur. Klein Kra nenburg doet 's middags om half drie in dezelfde kerk zijn in trede. De 43-jarige predikant is in Lisse de opvolger van domi nee B.C. de Gelder, die onlangs gebruik maakte van de vut-re- geling. De Gelder leidt inmid dels als part-timer de kleine hervormde gemeente van Hoogmade. De vorige stand plaats van Klein Kranenburg was Nijverdal. Daarvoor stond hij in Ter Aar en was hij enkele jaren vlootpredikant. BEROEPINGSWERK bijstand in het pastoraat: B. Koolê, emerituspredikant te Steenwi|k, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen: te.Zaamslag: W. van den veld te Ridderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg: R.H. Boiten te Andijk; te Ezin- ge: mevr. A. Mijburgh, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aan genomen; te Dinxperlo: drs. H. Veer te Enschede. Beroepbaarstelling: mevr. A. Mij burgh, kandidaat te Amsterdam. GEREF. KERKEN. VRIJGEMAAKT 'rijeGer Kerk BOEKBESPREKING Het zout der aarde Om de rijkdom en kracht van het klassiek christelijk ge loof duidelijk te maken, schreef de hervormde predi kant P. de Vries uit Opheusden 'Het zout der aarde'. De titel is ontleend aan Mattheüs 5 vers 13, waarin Chris tus van zijn kerk zegt: Gij zij het zout der aarde. „De op lossing voor de kerkelijke nood en verwarring in deze tijd is dat de leden der kerk metterdaad beantwoorden aan deze omschrijving van Christus", meent De Vries. Hij gaat in zijn boek, verschenen bij de Leidse uitge verij J.J, Groen en Zoon, onder meer in op de betekenis van de Schrift, de belijdenisgeschriften en de inhoud van het christelijk geloof. Hij besluit met drie hoofd stukken waarin aanwijzingen worden gegeven hoe de leden van de kerken zich in deze tijd hebben op te stel len. Daarbij gaat de predikant zeer gedetailleerd te werk. Zo pleit De Vries ervoor om na de maaltijd en voor het slapen gaan als gezin een psalm of geestelijk lied te zingen. „Laten jonge mensen als zij het huwelijk instappen daar direct mee beginnen." Ook geeft hij aanwijzingen voor het gebed en andere vormen van 'huisgodsdienstoefening'. Verder waarschuwt hij voor de kwalijke invloed van de televisie. „Die is in onze tijd wel de grootste bedrei ging van het christelijk gezinsleven. Ik pleit er daarom voor de t.v. niet in huis te halen, of zo dat reeds ge beurd is, daarop terug te komen. Kunnen we welge meend in het 'Onze Vader' de bede 'Leid ons niet in verzoeking' bidden met een t.v. in huis?", zo vraagt De Vries zich af. Ook over de emancipatiegedachte is de predikant niet te spreken. De getrouwde vrouw dient de bereid heid te hebben kinderen te baren, 'ondanks alle zorgen en moeiten die dat met zich mee kan brengen'. Het is haar roeping kinderen tot eer van God op te voeden, meent De Vries. De dominee houdt verder een pleidooi Christiaan Salomon Duijtsch. foto pr voor het 'heiligen van de zondag'. Dat betekent in zijn visie het na de kerkdienst bespreken van de preek bin nen het gezin, het samen zingen van psalmen en gees telijke liederen, het vertellen van bijbelse geschiedenis sen en het stimuleren van de oudere kinderen tot het lezen van goede boeken. Ter verstrooiing kunnen er ook bijbelse raadsels worden gedaan. Het wordt er in deze tijd niet eenvoudiger op om te leven naar het Woord van God, constateert De Vries zelf al in zijn slotbeschouwing. Het zout der aarde geloven en belijden in een geseculariseerde samenleving P. de Vries. - Leiden Groen, 1993. - 196 p. ISBN 90-5030-322-6. Prijs29,95 gulden. Christiaan Salomon Duijtsch In de serie 'Vergeten eerstelingen' over Messiasbelij- dende joden is, eveneens bij J.J. Groen en Zoon, een monografie verschenen over Christiaan Salomon Duijtsch. Deze gewezep rabbijn, oorspronkelijk afkom stig uit Hongarije, was van 1777 tot 1795 predikant in Mijdrecht. De Boskoopse emeritus predikant dr. J. Haitsma beschrijft in dit boek de zwerftochten die Duijtsch ondernam 'om de gekruisigde Christus te vin den'. Op vrijwel alle plaatsen in West-Europa die door de Hongaar werden aangedaan, verzamelde de auteur zijn informatie. Daardoor kon de eveneens in dit boek opgenomen autobiografie van Duijtsch - 'De wonderlij ke leiding Gods' - van veel toelichting worden voorzien. Christiaan Salomon Duijtschvergeten eerstelingen Haitsma. - Leiden Groen, 1993. - 124 p. ISBN 90-5030-326-9. Prijs 24,50 gulden. Ook verschenen bij J.J. Groen en Zoon: 'Hartstocht en reinheid' van Elisabeth Elliot. De we duwe van de Amerikaanse zendeling Jim Elliott gaat, vanuit haar eigen ervaringen, in op de strijd die het kan kosten om in de verkeringstijd en als alleenstaande rein te leven. 157 p. ISBN 90-5030-324-2. Prijs 24,95 gul den. 'Wees mij genadig' van dr. Andrew Murray. Door de uitleg van Psalm 51 wil de auteur de genade van God voor zondaren kenbaar maken. Het boek bevat een le vensbeschrijving van Andrew Murray van de hand van drs. M.D. Geuze, hervormd predikant in Noorden. 126 p. ISBN 90-5030-321-8. Prijs19,95 gulden. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate DIRECTIE: B.M. Essenberg, J. de Vries, C Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden rOOR. at 82,2 Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Advertenties071 -323508 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bi BTW) per kwartaal (post) P<?r 'maand (Automatische incasso) zat. 10.00-12,00 uur. Telefoon071-143241 119,50 321.65 28,75 HET WEER ROB GROENLAND Aanhoudend koel Afgezien van de overgang van juni op juli beleven we al tien weken lang een te koud weertype met vooral de laatste weken voortdu rend winden tussen west en noord. De circulatie van dit moment noe men we ook wel van het soort per sistent, hetgeen betekent: hard nekkig. Op de weerkaarten wordt de noordelijke circulatie opge bouwd uit een samenspel van een hogedrukgordel ten westen van de Britse eilanden en een trog van la- gedruk boven Scandinavië. Tussen deze twee druksystemen in staat een zeer langgerekte noordelijke stroming die lucht uit het zeege bied rondom IJsland helemaal naar het Noordzeegebied transporteert. Boven de Atlantische Oceaan wor den regenstoringen gedwongen om een boog om de hogedrukgordel heen te maken, om uiteindelijk via het IJslandse het westen van Noor wegen te bereiken. Daar gekomen zakken de storingen in de noorde lijke stroming naar het zuiden en weten via het Waddengebied ons land bulnen te dringen. Omdat er boven de Noordzee relatief een schaarste is aan weerstations, is de huidige circulatie vaakeen moeilij ke om als meteoroloog mee om te gaan. Buiengebieden en/of regen storingen worden vaak pas op het laatste moment opgemerkt en als het tegenzit wordt het te laat inge zien. Speciaal in het winterseizoen is een noordelijke circulatie de schuldige voor vele hoofdbrekens onder weerkundigen. Het uitstro men van bijvoorbeeld vorstlucht over het warme water van de Noordzee wekt vaak een zeer inge wikkeld patroon van buiengebie den op, die op een haast onvoor spelbare manier op Nederlands grondgebied afdrijven. Ook in het najaar hebben dergelij ke fenomenen al herhaaldelijk in de kuststreken voor verrassingen gezorgd, een teken dat er nog heel wat verbeterd kan worden aan de korte-termijnverwachting. Met de invoering van kleinschalige reken modellen hopen we de komende jaren met meer succes kleinschali ge verstoringen boven de Noordzee te ontdekken en mee te nemen in de weersverwachting. 1 De komende dagen blijft het zeer koel met vooral op vrijdag en zater dag een stevig windveld, noordwest 5-7 Bft, en enkele kille buien van de Noordzee. Overdag wordt het dan niet warmer dan 16 tot 17 gra den. Voordat dit gure weer aan vangt, wordt het morgen een vrij wel droge dag bij zonnige perioden en maxima van 18 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het algemeen veel be wolking en vooral langs de westkust nu en dan regen. Maxima van 10 graden in het noorden tot ongeveer 17 bij Oslo. In het algemeen veel be wolking en plaatselijk wat regen. Middagtempera- tuur van 10 graden in Lapland tot 16 in het zui- Denemarken: In het algemeen veel be wolking en plaatselijk re gen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Noordzeekust wolkenvel den en mogelijk wat re gen. Elders perioden me zon. Maxima van 16 graden in Schot land, 20 in Ierland en tot plaatselijk 23 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon. Morgen in het al gemeen veel bewolking en kans op wat regen of motregen. Maxima ongeveer 18 Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zorinige perioden. In het noorden en noordoosten ook nu en dan wolken velden en morgen kans op wat regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, in het uiterste noorden en langs de Kanaalkust maxima rond 19 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Maximumtempera tuur tussen 27 en 33 graden, langs de westkust "s .middags afkoeling bij wind van zee. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Maxima aan zee meest 25 tot 30, in het binnenland 30 tot 35 graden. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig, Middag temperatuur op de stranden ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxi mumtemperatuur aan de westkust rond 27 graden. Tunesië: Droog en overwe gend zonnig. Maximumtemperatuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegénd zonnig. Maxima tussen 24 en 29 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtempera- 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend zonnig, maar in het noorden vandaag meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima tussen 23 en 29 graden. Corsi ca en Sardinië: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur 28graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: In het noorden perioden met zon en kans op een regen- of on weersbui. Meer naar het zuiden droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 24 en 28 graden. Kreta: Droog en overwe gend zonnig. Maxima ongeveer 26 gra- Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust perioden met zon en in het noorden kans op een re gen- of onweersbui. Aan de Turkse zuid kust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 25 graden. Langs de zuidkust en op Cyprus maxima rond 30 Duitsland: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Morgen in het zuiden perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxi ma ongeveer 17 graden, maar morgen in het zuiden rond 20. Zwitserland: Perioden met zon, maar vandaag in het noorden en oosten eerst nog wolkenvel den. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, maar vandaag in het noorden en oosten lager. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.51 Zon onder 20.22 Maan op 20.18 Maan onder08.26 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.50 17.15 Laag water 00.45 13.05 Weerrapporten 31 AUGUSTUS 20 ui Amsterdam regenbui Budapest Bordeaux Brussel Cyprus LasPaimas onbew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14