Leiden Raad wil RTL 5 wel op Leidse kabel Politie maakt einde aan kraakactie aan Kenauweg CDA in nota: 'Nieuwe ingang en voorplein Lakenhal aan Lammermarkt' Eigen plek voor Stevenshof-jongeren 'Ambtenaren hebben te veel invloed op financieel beleid' INTERNATIONAAL JAZZ FESTIVAL NOORDWIJK '93 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 Ji '-chef* md rietveld. 0 Illegale schatgraver gepakt leiden Een 21 -jarige amateur-archeoloog is gistermiddag door de politie aangehouden tijdens illegale opgravingen in de Peli kaanstraat. De man hoopte een waardevolle vondst te doen in de beerput die door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek wordt uitgegraven. Na verhoor is de Oegstgeestenaar heengezonden. De beerput was in het afgelopen weekeinde ook al het doelwit van illegale schatgravers. Depressieve vrouw ontregelt verkeer leiden Een 20-jarige, zwaar depressieve vrouw uit Leeuwarden bracht zichzelf en een aantal automobilisten gisteravond in ge vaar door midden op de rijbaan van de Rijnsburgerweg te gaan staan. De vrouw wilde een einde aan haar leven maken. Auto mobilisten konden de vrouw ontwijken en hebben haar van de weg gehaald. Na een gesprek met medewerkers van de Eerste Hulp DiensUverd ze heengezonden. Kat ernstig mishandeld leiden Een vier maanden oude cyperse kat is in de omgeving van de Genestetstraat mishandeld door een aantal kinderen. Het dier is met ernstig rugletsel naar de dierenarts gebracht, die on derzoekt of het in leven kan blijven. Een getuige heeft de politie verteld dat kinderen de kat, wiens poten aan elkaar waren vast gebonden, door de lucht gooiden. Dat gebeurde zondag, de ei genaresse heeft gisteren aangifte van dierenmishandeling ge daan. De daders zijn niet gevonden. Duitse zender moet opnieuw plaats maken VRIJE TIJD Bibliotheek 'Zie wat je ziet' is het thema van de tentoonstelling die gedurende de maand september te zien is het filiaal van de openbare biblio theek in de Merenwijk. Het is een tentoonstelling over humanisme, oordelen en veroordelen, opgezet door humanistische organisaties in Nederland De expositie is te bekijken tijdens de normale ope ningsuren van de bibliotheek. De Duitse zender WDR 3 moet wijken voor RTL 5. Dat heeft de gemeenteraad van Leiden gisteren bepaald. Op Groen Links na bepleitten alle politieke fracties alsnog de intrede van de nieuwe commerciële telvisiezender per 2 oktober. Eerder had het Leidse college van B en W beslo ten geen ruimte vrij te maken voor het 'broertje' van RTL 4, dat hoofdzakelijk programma's voor mannen wil bren gen. al had gemaakt voordat bekend was dat RTL 5 een zendmachti ging zou krijgen in Nederland. „Vanuit de Leidse bevolking zal er zeker vraag naar zijn", zei WD-fractievoorzitter A. Geert- sema. D66, PvdA, CDA en SP deelden zijn verwachting. Over het schrappen van WDR 3 waren de partijen het snel eens. Door het wegvallen van die zender kunnen de abonnee tarieven zelfs met een paar dub beltjes omlaag. „Het is welis waar een zender met veel cultu rele programma's, maar die zijn ook te zien op een aantal nieu we zenders. Bovendien blijven er genoeg Duitstalige zenders over", vond PvdA'er E. van der leiden hans koenekoop Over de komst van de overige negen zenders was de raad dik tevreden. Met de toevoeging van TV plus, France 2, Euro- news, Filmet 2, Discovery, een matrixbeeld, het Spaanse TVE, De Italiaanse RAI uno, het ara- bische Middle East Broadcas ting en een gemeentelijk infor matiekanaal krijgen de abon nees van de Stadskabei er geva rieerd pakket bij. In totaal be schikt de Stadskabei vanaf okto ber over 30 zenders. Alleen het passeren van RTL 5 zat de raad niet lekker. Dat kwam omdat het college de keuze voor de nieuwe zenders Veen. Groenlinks toonde geen belangstelling voor de mannen- zender. „Eigenlijk vinden wij dat de politiek helemaal niet moet bepalen naar welke zen ders de Leidenaars kunnen kij ken. Een programmaraad is daar een veel geschikter podi um voor", zei fractieleider J. Laurier. Wethouder S. de Vreeze (PvdA/Stadskabei) verzette zich niet tegen de keuze voor RTL 5. „Dat mensen uit de stad naar de Merenwijk moeten om bij vrienden RTL 5 te gaan kijken, vind ik ook een beetje een over dreven vooruitzicht." Wel gaf hij aan dat het verdwijnen van WDR 3 ongetwijfeld verdrietige reacties zal opleveren. De wet houder sprak uit ervaring. WDR 3 is namelijk eerder al eens van de kabel gehaald om plaats te maken voor de Turkse zender TRT-INT. Bij de gemeente kwa men dagenlang klachten bin nen van droevige Leidenaars die juist op deze Duitse zender een cursus Russisch volgden. leiden gert visser De politie heeft gistermiddag een einde gemaakt aan de bewoning door krakers van het pand aan de Kenauweg 1 in de Stevenshof. Een overmacht aan agenten belette vier krakers de terugkeer in het pand dat vermoedelijk nog dit jaar wordt verbouwd voor de vestiging van het die renasiel. Het voormalige pand van Rijkswater staat stond al jaren leeg toen het begin juni werd gekraakt. De krakers, eerder actief in Van Gend Loos, wilden er gaan wonen en wilden er house-feesten organiseren. Hun plannen werden ver stoord door de komst van Engelse kra kers die vorige week vrijdag echter beslo ten zich bij hun landgenoten aan de Ko ningstraat te vervoegen. De oorspronkelijke krakers hadden met de gemeente bijna overeenstem ming bereikt over het gebruik van het pand tot het moment dat de verbouwing zou beginnen voor het dierenasiel. De gemeente had alleen bezwaar tegen de feesten die er zouden worden gehouden. De krakers hadden ook al een contract afgesloten met het energiebedrijf voor de levering van gas. water en elektriciteit. Het afgelopen weekeinde werd bij af wezigheid van de krakers een groot aan tal vernielingen aangericht. De politie constateerde maandag dat het pand ver laten was en adviseerde de gemeente maatregelen te nemen om te voorkomen dat het pand 'weer zou worden ge kraakt'. Toen de krakers gistermiddag weer aan de Kenauweg arriveerden, be lette de politie hen het pand te betreden. Zij mochten alleen hun spullen uit het pand halen. Ambtenaar P. Blankenheym van de ge meente spreekt van een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Blanken heym bevestigt dat de gemeente de kra kers aan de Kenauweg had willen gedo gen. Terugkeer naar het pand is onmo gelijk, zegt Blankenheym, omdat de ver nielingen het voor bewoning ongeschikt hebben gemaakt. De vier krakers, die de gemeente verwijten oneerlijk spel te hebben gespeeld, kondigden gistermid dag aan op zoek te gaan naar een andere (feest) ruimte. leiden wim koevoet Door museum De Lakenhal aan de Lam mermarkt uit te breiden en daar ook de nieuwe ingang te situeren'kan dit gebied worden opgepept. Dat stelt het Leidse CDA in zijn notitie 'herinrichting Lammermarkt en omgeving'. Volgens het CDA dreigt Leiden uiteen te vallen in een oude en een nieuwe stad door de grote hoeveelheid bouwprojecten. De partij noemt het station, de plannen voor de Haarlemmerstraat, Sleutelhof en Stads gehoorzaal. Nabijgelegen gebieden waar geen grootschalige nieuwbouw komt, mo gen daar niet onder lijden. „Ten minste zijn een kwaliteitsverbetering in de Steenstraat en een herinrichting van de Lammermarkt nodig voor het verband tussen de stadsde len. In de omgeving van de Lammermarkt wemelt het van de 'culturele, toeristische en recreatieve trekkers', "stellen de christen democraten. Met de Lakenhal, molenmuse um De Valk, waar ook nog een rosmolen bij komt, en het nieuwe dans- en muziekpaleis de Koets-o-theek moet dat mogelijk zijn, denkt het CDA. In de nota pleit het CDA voor meer wo ningen ten oosten van de Lange Scheistraat. Ook wil de partij meer evenementen dan al leen de 3 oktober- en Lakenfeesten op het parkeerterrein bij Molen de Valk. Aandacht vraagt het CDA voor de duide lijkheid en veiligheid van de looproutes naar de binnenstad en het uitgaanscentrum rond de Beestenmarkt. De Lange Schei straat, Marktsteeg en het Fokkestraatje, schrijft het CDA, „roepen 's nachts gevoe lens van onveiligheid op. Daarom moet de verlichting beter en diént bij de bouw van nieuwe winkels en kantoren aan de Lam mermarkt op sociale veiligheid te worden gelet." Het CDA vindt dat het gedeelte tussen de Lange Scheistraat, Nieuwe Beestenmarkt en Lakenhal flink aan het verloederen is. „De poffertjeskraam en het parkeerterreintje be hoeden de meeste passanten gelukkig voor een directe confrontatie." Van simpele aanpassingen valt niet veel te verwachten. Vergaande maatregelen zijn nodig. De gemeente moet het voortouw ne men en kan dat doen door snel de met ruimtegebrek kampende Lakenhal uit te breiden. De tuin van het museum moet een publieker karakter krijgen en het Fokke- plein kan via de museumtuin worden door getrokken naar de Oude Singel. „De buurt krijgt er zo een beschut stuk groen bij en de vertrekkende museumbezoekers wordt het gemakkelijker gemaakt om verder de bin nenstad in te lopen, bij voorbeeld richting museum Boerhaave." De nieuwe ingang van de Lakenhal gaat ten koste van een gedeelte van het parkeer terrein aan de Lammermarkt. Het CDA be treurt dat niet in het minst. Het liefst maakt het van deze ruimte een voorplein met eet tentjes en terrassen. De poffertjeskraam moet dan wel een kwartslag worden ge draaid. Eis twee jaar voor misdaden leiden loman leefmans „Hij is écht niet een symbool van de Leidse onderwereld. Bij alle zaken zijn genoeg andere personen betrokken geweest en hij mag niet als Kop van Jut fun geren. Hij is veertig jaar oud en vindt zelf ook dat hij op een leeftijd is gekomen om het ver leden achter zich te laten." Dat betoogde advocaat Westendorp gistermiddag voor de Haagse rechtbank in de zaak van een 40-jarige Leidenaar die voor een reeks van criminele activiteiten terecht stond. Handel in cocaine, vuurwa pens, gestolen goederen en het vervalsen van een verzekerings formulier. Dat had de Leidenaar volgens officier van justitie Merx op zijn kerfstok. De ver dachte ontkende op sommige punten. „Die cocaïne haalde ik alleen voor mezelf." Dat de man heelde, had vol gens hemzelf te maken met het feit dat hij jarenlang een koffie huis bestierde. Volgens rechter Verwey was er meer aan de hand. „U had toch een beetje de naam in het wereldje." Advocaat Westendorp schil derde zijn cliënt af als een slachtoffer van zijn milieu. Door toedoen van zijn stiefvader kwam hij al snel in aanraking met de politie. Toen hij door een hernia zijn werk als straat- maker niet meer kon uitoefenen en hij van zijn vrouw scheidde, begon hij een koffiehuis, waar het een komen en gaan moet zijn geweest van criminelen. Zij beïnvloedden de Leidenaar (40) die aan de drugs raakte en be gon te helen. Als klap op de vuurpijl stak zijn rancuneuze ex-vrouw het koffiehuis in de brand. Begin dit jaar werd de Leide naar opgepakt en sindsdien zit hij vast. Nu is hij 'clean' en heeft hij het koffiehuis opgegeven omdat alleen dan zijn vrouw en zijn twee kinderen bij hem wil den terugkomen. Officier Merx eiste 2 jaar cel straf en een boete van 9000 gul den. Bovendien wil Merx de Mercedes van de verdachte met een marktwaarde van on geveer 11.000 gulden ver beurd verklaren. Met die auto had de verdachte een ongeval in scène gezet en het schade- geld geclaimd. De rechter doet over veertien dagen uitspraak. Schade A C Met een vrachtwa- I I? gen ramden onbe kenden een paar maal te gen de muur van een be drijf in Zoeterwoude. Een Schadepost van zo'n 20 mille. Rampzalig si —t Al die omleidingen I in het Alphense centrum zijn rampzalig, zegt een vrachtwagen chauffeur. Ook andere mensen klagen. leiden Jongeren in de Stevens hof hebben sinds kort hun eigen plek: een zogenaamde 'hang- en leunplaats' in het park naast winkelcentrum Stevensbloem. Het experimentele 'bushuisje' is bedoeld voor tieners die in het verleden rondhingen in en om het winkelcentrum, tot ergernis van winkeliers en bezoekers. De gemeente heeft geen geld voor een jongerensociëteit in Stevenshof, maar wil met deze voorziening de jongeren 'toch iets bieden'. FOTO HIELCO KUIPERS leiden «gert visser Wethouder S. de Vreeze (finan ciën) heeft zich gisteravond in de gemeenteraad fel verweerd tegen beschuldigingen dat hij noodzakelijke bezuinigingen voor zich uitschuift. Ook verzet te De Vreeze zich tegen aantij gingen dat hij geen vat heeft op de ambtenaren, die te veel hun stempel drukken op het finan ciële beleid. Een aantal fracties zei de indruk te hebben dat er nog genoeg geld is maar dat dat door ambtenaren werd afge schermd. In de voorjaarsnota waarin een aantal bezuinigingsvoor stellen is opgenomen om het verwachte tekort van vijf mil joen gulden weg te werken staan, stelt de wethouder zich volgens verschillende fracties te terughoudend op. Woordvoer ders van CDA, Groen Links en D66 zeiden dat er nog altijd te veel ruimte zit in de gemeente begrotingen. Het gemak waar mee de hoofden van de ambte lijke diensten bezuinigingen op en afvoeren sterkt hen in die overtuiging. CDA'er Klück: „Het ambtelijk apparaat zit niet op droog brood. Er is nog altijd een rijke lijk gevulde ruif waaruit het be leg wordt gehaald. Het lijkt er niet zo veel toe te doen waarop wordt bezuinigd, het streefbe drag wordt toch wel gehaald." Vette ruif De Vreeze verzette zich fel te gen deze beeldvorming. „Er is geen sprake van een vette ruif met geld waar de politiek niet aan kan komen. Dat de bezuini gingen die de ambtelijke dien sten voorstellen soms wat luk raak overkomen heeft alles te maken met het feit dat de ge meenteraad zelf nog geen dui delijke keuzes heeft gemaakt." De Vreeze stelde dat zijn be leid duidelijk wordt wanneer dit najaar de begroting voor '94 wordt gepresenteerd. Dat hij een deel van het tekort over dit jaar wegwerkt door onderhoud aan onder meer straatverlich ting, sportcomplexen en musea uit te stellen, wil volgens de wethouder nog niet zeggen dat het college nu de weg is ingesla gen van langdurig uitstel van onderhoud. De Vreeze meent dat uitstel van onderhoud 'ver antwoord' is. „Het geven van een verfje kan best eens drie maanden worden overgeslagen. Bovendien, ik kan instellingen die subsidie krijgen niet halver wege 1993 gaan vertellen dat ze minder geld krijgen." Ook rekende De Vreeze af met de suggestie van PvdA-frac- tievoorzitter H. Baaijens en de SP dat Leiden beter af is als het weer een artikel 12-gemeente wordt. „Alsof er in Den Haag een grote melkkoe staat. Wat wel zo is, is dat er iets funda menteel mis is is met de verde ling van de rijksgelden over de verschillende gemeenten. Dat systeem moet veranderen, de kleinere gemeenten moeten een stapje terug." [FESTIVAL HOTEL ORANJE BOULEVARD HOTEL Zaterdag 4 september 1993 in zes zalen van Hotel Oranje en het Boulevard Hotel van 21.00 tot 03.00 uur. Cambridge Jazz Band (Engeland) Val Barrett (Engeland) Kiev Jazz Band (Oekraïne) Harmojazz Dixieland Jazzband (Frankrijk) Mistura (Zuid-Ameriko) Golden River Gty Jazz Band (België/Engeland) Bernard Berkhout's Swingmates, Rob Agerbeek Trio, Daisy Bell, Teachers Band, De Schaal van Rigter, Geja Griek, e.v.a. Voorverkoop: VW Noordwi|L Bou'e/ord Motel l1 Oranje, Bui|Ze Pen,- Alle iondeli|ke Info: rel. 071-123809 beipreekburo's Deze advertentie wordt u aangeboden door Slaapkamerzentrum. Voorjaarsnota nu herfstnota leiden wim koevoet En nog is dc voorjaarsnota niet afgehandeld. De be sprekingen in de gemeente raad werden in juni over het zomerreces heengetild. Maar ook gisteravond kon het stuk, dat als voorloper van de gemeentebegrotin gen over 1994 moet worden beschouwd, niet worden af gerond. Amendementen van D66 en wd waarvan gister avond niet kon worden vastgesteld of ze haalb&ar zijn. voorkwamen de afhan deling. Dc oppositiepartijen willen de bezuinigingen op onderhoud van sportcom plexen e.d. ongedaan ma ken. Ze hebben andere plannen om de tekorten te dekken maar wethouder S. de Vreeze (PvdA/financien) kan nog nu l /eggt n of l.it boekhoudkundige trucs zijn of bruikbare ideeen. Over de voorjaarsnota hoeven trouwens niet eens besluiten te worden geno men. Het stuk dient slechts ter kennisgeving te worden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13