UIT Deelnemers en televisieploeg verkeren in hachelijke situaties Wetenschappers zonder titel 'Vul de lege stoelen. Ga poolen' Rtv show De Kromme als dompteur WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 "Vmateur-archeoloog Hans de Haas bootst in themaparit Archeon in Alphen a ^historische mens (Uk Actrice Diane LenSink in VARA TV- Magazine: Ik zou best meer film willen doen. In het verleden ben ik meer keren benaderd voor een grote rol. door een regisseur, die vervolgens op mijn naam de film niet gefinancierd kreeg. Ik was niet genoeg op televisie geweest, was het argument. Eigenlijk is dat af schuwelijk." David Bowie in Humo: Ik heb twintig jaar lang geen contact gehad met de werkelijkh eid. Mijn enige ge sprekspartners waren drugdealers en muzi kanten, mensen die op een andere pla neet leefden." GESPROKEN Zangeres B.B. Queen in VARA TV-Magazine: ,,lk ben iemand die zich thuis voelt op het podium. Ik heb de aandacht van het publiek nodig. Ja, in wezen ben ik net als de meeste artiesten een egotripper die het liefst altijd in het middelpunt van de belang stel ling staat." Schrijver Günter Wallraff in Humo: ,,lk kan zelf moeilijk beoordelen of ik nog zo radicaal ben als vroe ger. Wat is trouwens radicaal? Ik ben nooit lid van een partij ge weest. Voor de communisten was ik te liberaal, voor mijn vrienden uit de SPD was ik te links, voor ra dicaal-links was ik te burgerlijk en voor progressieve christenen was ik te anarchistisch. Ik heb eigen lijk nooit dogma's gehad." Carry Tefsen in Privé: „Vroeger was ik veel vaker en sneller verliefd dan nu. Soms was het ineens gebeurd. Gelukkig is mijn leven niet getekend door liefdesverdriet, ik heb ook nog nooit een blauwtje gelopen. Een voordeel van het ouder worden is dat je niet meer zo door de erotiek wordt afgeleid. Vroeger kon ik al bij één aanblik van de kaart zijn en fantaseren over wat kon ge beuren. Ja, ik ben wat dat betreft nogal ontvankelijk geweest in mijn leven." Maarten Spanjer in VARA TV-Maga- zine: „Een van de redenen om naar te levisie te kijken, is dat je je aan sommige programma's zo heerlijk kan ergeren. Om die reden kijk ik heel graag naar de talkshow van Rolf Wouters. Hij is de zoveelste ideale schoonzoon op televisie die niets te melden heeft. De gasten zijn verschrikkelijk en hebben ab soluut niets zinnigs te vertellen. Ze krijgen gewoon gratis zendtijd om wat onbenulligs te kwebbelen. I k zit op zondagavond met stij gende verbazing te luisteren naar de teksten die uit die domme hoofdjes komen." llrbanus in Humo: „Het was een schone begrafenis van koning Boudewijn. Er liep een hele zwerm politieke pinguïns mee aller strekkingen. Sommigen diep voorover gebogen omdat ze aan Boudewijn een persoonlijke vriend hadden verloren, anderen omdat ze met hun rekenma chientje aan het tellen waren hoe- veel stemmen hun aanwezigheid zou opleveren. Maar het was een schone stoet en vooral een heel schone mis. Ik heb geweend." Paulien Huizinga leidt geen maagdenleventje, foto archief Showtime-presentatrice Paulien Huizinga in Story: „Hoe ik reageer als mijn vriend mij ontrouw is? Ach, ais het een malig is, vergeef ik het hem abso luut. Ik sta zelf ook niet al te ste vig in mijn schoenen. Ik leid ook geen maagdenleventje. Maar als hij er zijn hobby van gaat maken, is het snel gebeurd met mijn lief de voor hem." Caballero Reis om de Wereld: een wedstrijd over dertig dagen Aandacht voor 'hooggeleerde hobbyisten' bij RVU Wetenschap en televisie bijten elkaar niet, zo lijkt men in Hil versum de laatste tijd meer te beseffen. Na 'Geleerd in augus tus', het zomerprogramma van de VPRO waarin gerespecteerde wetenschappers te gast waren, schenkt ook de RVU vanavond met de documentaire 'Hoogge leerde Hobbyisten' ruime aan dacht aan de wetenschap. Maar daarmee houdt de gelijkenis tussen de twee programma's op. Stonden in 'Geleerd in augu- tus' alleen wetenschappers met indrukwekkende titels centraal, in de RVU-documentaire is er aandacht voor 'gewone' men sen. Hobbyisten die op eigen kracht op een niveau zijn geko men waarop zij zich met profs kunnen meten. Programmama ker Joost de Haas beoogt in 'Hooggeleerde Hobbyisten' af te rekenen met ideeën als zou we tenschap alleen worden bedre ven op universiteiten, door mensen die er heel lang voor hebben doorgeleerd. Om zijn gelijk te halen, portretteerde De Haas vier hobbyisten: amateur biologe Jeanne Scheurer, ama teur-archeoloog Hans de Haas, amateur-raketbouwer Ivan van Limbergen en amateur-astro noom Danny Cardoen. Jeanne Scheurer is telefoniste. Haar vrije tijd brengt zij voorna melijk door voor de kooi van de Japanse Makaken, een apenko lonie in het Burgers Dierenpark in Arnhem. Gewapend met bandrecorder en bloknote volgt ze nauwlettend elk voorval in de groep. Haar interesse gaat voor al uit naar de 'beklimmingen', Jeanne houdt met grafieken en andere tekeningen zorgvuldig bij wie 'het' met wie doet. „In het begin maakte ik ge woon voor mezelf wat aanteke ningen", vertelt ze. „Maar later Een mini-raket van amateur-raket bouwer Ivan van Limbergen gaat de lucht in. foto pr kreeg ik toch de behoefte om de gegevens wat systematischer te verzamelen." Bijgestaan door de biologen van het Dierenpark heeft ze een methode ontwik keld waarmee ze ook de gevol gen van een bepaalde gebeurte nis kan voorspellen. De profes sionele wetenschappers van het park, de biologen, zijn erg tevre den met Jeanne's waarnemin gen: zij zitten zelf te veel achter hun bureau om de beesten echt te volgen. 'Steentijdgezin' Hans de Haas vertoeft met zijn vrienden regelmatig in een re plica van een prehistorische boerderij op het themapark Ar cheon in Alphen aan den Rijn. Als een 'steentijdgezin' leven zij daar en (her)ontdekken vondsten die de prehistorische mens ooit heeft gedaan, zoals het maken van vuur. „De waarde van deze Ieefex- perimenten is voor de archeolo gie enorm groot", meent proffe- sor G. IJzereef. „Door alle nieu we opgravingen en de tijdro vende documentatie komen wij vaak niet toe aan de interpreta tie van feiten." De Haas doet dat dus wel. Zo loste hij het raadsel van de steentijd-spade op. Archeologen hadden bij op gravingen botten gevonden met onverldaarbare krassen. De Haas was op de boerderij op zoek naar een spade om zijn ak ker om te spitten en kwam op het idee om een stuk bot daar voor te gebruiken. Deze inval heeft de prehistorische mens dus ook ooit gehad. Ivan van Limbergen is enorm gefascineerd door de ruimte vaart, maar daarnaast be schouwt de amateur-raketbou- wer zijn hobby als een goede karaktertraining. „Het gebeurt wel dat je twee jaar aan een ra ket heb gewerkt en dat het bij de lancering helemaal misgaat. Van zulke ervaringen leer je wel incasseren." Of hun vrijetijdsbesteding het leven van de Hoogeleerde Hob byisten wel positief beïnvloedt, valt te betwijfelen. Volgens Hans de Haas sluiten relaties en een dergelijke hobby elkaar zo goed als uit. De vriendin van de amateur-astronoom Danny Cardoen verzucht: „Volgens mij is hij nooit echt gelukkig. Danny is altijd zoekende, vraag me niet Waarom doen al die mensen dan zo'n moeite, vraag je je af. Waarom laten ze de weten schap niet over aan de profs, die ervoor gestudeerd hebben en er bovendien flink voor betaald krijgen? Danny Cardoen geeft het antwoord:. „De Eiffeltoren is ook al door miljoenen mensen gefotografeerd. Maar als jij voor het eerst in Parijs bent, maak je er toch een foto van. Je wilt het gewoon allemaal zelf een keer doen." (Uitzending, vanavond, 21.10 uur, Nederland 3.) De allerlaatste avond in het Middename- rikaanse land Costa Rica stroomt de tropische regen met bakken uit de hemel. „Ja, goed zo... maar laten we het toch nog een keertje over doen", roepen Helga van Kam pen en Monique Maks naar re gisseur-radioman en 'oude rot in het vak' Felix Huizinga. Het water druipt uit zijn haar, z'n kleren zijn doornat. De meisjes nemen even de rol van het televisie coveringteam over. Want op deze manier wer den zij immers in Canada, In dia, Californië en Costa Rica on telbare keren geconfronteerd met de TV-ploeg, die hun avon turen vastlegde voor de vijfdeli ge serie voor Veronica, die vanaf 2 september iedere donderdag avond wordt uitgezonden. De lange, magere geluidsman Jum Festen heeft het niet meer. Hij heeft Helga de loodzware Betacamcamera met ingebouw de recorder van Ikegami op de schouders gezet en haar reisge noot Monique is omhangen met de al even zware Nagra ge luidsapparatuur. In haar han den houdt zij de onhandige 'hengel', met aan het einde de microfoon. Producent Henk Combé vergeet zijn allesvastleg- gende fotocamera en camera- 'beest' Mark van 't Wout is ver bijsterd. Hij heeft die dertig da gen niets anders gedaan dan de vaak onder krankzinnige om standigheden verkerende deel nemers van de wereldreis in mooie beelden vastleggen. Het vermakelijke incident wordt de apotheose van wat vöor tien mensen en een televi sieploeg een van de meest ener verende periodes in hun leven is geweest. Zij streden tijdens de Caballero Reis om de Wereld, een wedstrijd over dertig dagen langs alle continenten onder het motto, voor de 'Crystal Globe' en een bedrag van tienduizend gulden. De meisjes uit Utrecht en Amsterdam bestudeerden, en brachten zelf in praktijk, op merkelijke slaapgewoonten. Rob en Betty van Zwieteren uit Rotterdam werden gevolgd door het team op hun tocht op zoek naar het verhaal achter di verse dansen. Ard Hengeveld en Ellis Brinkman uit Arnhem be klommen vulkanen. Reni Folge en André Kramer uit Zaandam zochten op paradijselijke eilan den naar nog nooit ontdekte zeeroversschatten en Joep d'Ar- cais en Saar de Beaufort uit res pectievelijk Rotterdam en Lei den beoefenden volkssporten. In Costa Rica werd onder het vorsend oog van diverse journa listen en het TV-team gestreden tijdens zware klassementswed strijden. Tijdens die wedstrijden ging het allang niet meer om het geld. Diep menselijke rela ties werden aangeknoopt, vriendschappen voor het leven gelegd en levenservaring opge daan temidden van al die nieu we, andere en verbazingwek kende culturen en volken. Die nacht, diep in het oerwoud van een van de zeventien nationale parken, Rincón de la Vieja, klinkt de oerkreet op in de tent. Allen zijn te zamen gekomen om met Costaricaanse zangers en dansers het officieuze einde van de wedstrijdreis te vieren. Op het zompige grasveldje naast de paardenwei met zicht op de Rincónvulkaan pinkt me nigeen een traan weg. De wa terlanders vermengen zich met de warme regendruppels. Het is lachen en huilen tegelijk. Het coveringteam ge vormd onder leiding van Felix Huizinga van Bennis BPR, die ook de dagelijkse radioreporta ges verzorgde voor de Breakfast Club heeft de nodige ontbe ringen doorstaan. Zij reisden in totaal 70.000 kilometer, stapten in en uit 26 vliegtuigen, sjouw den 250 kilo aan breekbare ap paratuur ter waarde van drie numegen Feyenoord-trainerWil lem van Hanegem, ook bekend als De Kromme, is nu eens niet met zijn elftal in de weer, maar met olifanten van het 'American Cir cus'. Van Hanegem en nog vele andere bekende Nederlanders be traden de circusarena voor het te levisieprogramma 'Gala of the Star', dat 22 oktober wordt uitge zonden. foto anp herman pie- terse NOS Radio in teken van carpoolen Naadloos Het was de zesde Caballero Reis om de Wereld en de derde keer dat Bennis BPR de verfilming ervan voor haar rekening nam. De eerste twee jaar maakten de teams zelf opnamen met een vi deo 8 camera. Het derde jaar deed Jan Pieter Stafleu de cove ring. De afgelopen jaren werden de afleveringen op TV steeds langer. Vorig jaar was de wed strijdreis verdeeld over vier pro gramma's. Dit keer worden het vijf afleveringen. „De wedstrijd sluit naadloos aan op de doel groep van Veronica. De deelne mers zijn jong, gek op reizen en daar houden ook de kijkers van", weet Huizinga. In Costa Rica tenslotte beleef den ook deze vier mannen het hoogtepunt van hun vijfvoudige wereldreis. Want niet alleen de teams moesten halsbrekende, gevaarlijke en zware lichamelij ke toeren uithalen. Ook zij be dwongen die berg van tweedui zend meter, worstelden, als cowboys op pittige paarden door het oerwoud. Ongewilde modderbaden, snikhete en ijs koude oorden waren hun deel. Dat was nog niet het ergste. Zij hadden altijd die gevoelige kostbare apparatuur mee te sle pen. En bij tijd en wijle veran derden de paden en grasvelden in lichtbruine stromende rivie ren en spekgladde levensge vaarlijke hellingen, waar zij el kaar en de deelnemers het leven soms letterlijk moesten redden. Routinier Felix Huizinga: „Toegegeven, het was niet al leen voor de deelnemers een enerverende reis. Ook wij heb ben het voor de kiezen gehad. Maar de resultaten zijn ernaar en daar draait het allemaal om. Die tientallen muggebulten, de spierpijn, de bezorgdheid om de deelnemers en andere ang sten, nemen wij op de koop toe. Morgen staan we weer op een andere vliegveld ver weg. Zo werkt dat in ons beroep. Daar hebben wij voor gekozen en wij houden ervan." (Uitzending, morgenavond, 18.20 uur, Nederland 2) ton mee, waaronder een satel lietzender ter waarde van 80.000 gulden. Zij waren in Japan, waar ze filmden in een sumo-school tij dens een speciaal afscheidstoer- nooi van een sumo-worstelaar. Zij beklommen diverse vulka nen, waaronder de Taaivulkaan bij Manilla. Bezorgd waren ze om de meiden, die in de Indiase hoofdstad Delhi op straat slie pen. Op de Seychellen zweetten zij met de piraten op het eiland je Mahé en in Argentinië moes ten zij verwoede pogingen on dernemen om te mogen filmen in de privé-tangoclubs, waar al tijd iedereen 'vreemd gaat' en dus het filmen nergens is toege staan. De ploeg, die de deelnemers volgde op hun Caballero's Reis om de Wereld. (Van links naar rechts: regisseur Felix Huizinga, verslaggeefster Marjan Meijer, cameraman Max van 't Woud en geluidsman Jum Festen). foto gpd hilversum gpd De NOS radio staat vanavond in het teken van carpooling. Onder het motto 'Vul die lege stoelen. Ga poolen.' wordt tussen 20.00 en 23.00 uur op Radio 1 live vanuit wegrestaurant De Lucht langs de A 2 uitgezonden. Het Radio 3-programma 'De Avond- spits' om 18.04 uur is die dag eveneens gewijd aan carpoolen. Aanleiding voor de speciale uitzendingen is de campagne die het ministerie van Verkeer en Waterstaat in september be gint. -De presentatie van beide programma's is in handen van Frits Spits. Zijn 'Avondspits' komt vandaag vanuit een Porsche van de rijks politie. Hij rijdt mee met personeel van de Algemene Verkeers Dienst in Driebergen. Een vliegtuigje boven de Porsche zorgt voor de rechtstreekse verbinding met het Audiocentrum in Hilversum. Onderweg wordt onder meer gestopt bij benzinepompen, waar Spits Nederlandse popgroepen treft. Tevens introduceert hij het nieuwe spel 'Carpoolroulette' dat hij acht weken gaat spelen. Dage- Frits Spits presenteert het programma 'Vul de lege Stoelen. Ga poolen' i Henk van Hoorn spoedt zich per auto door het land op zoek naar ca poolpleinen en praat tijdens de reis met lijks worden in de avondfiles' auto's gefotografeerd. Frits Spits krijgt deze foto's tijdens de uit zending onder ogen en als het gaat om carpoolers, dan winnen zij een prijs van 2.500 gulden. Voor solorijders zijn er even eens aardige prijzen en infor matie over carpoolen. Een ander onderdeel van 'Car poolradio' is Henk van Hoorn's programma 'Langs de Weg'. Van Hoorn spoedt zich per auto door het land op zoek naar car poolpleinen in Nederland, en praat tijdens die reis met erva ren carpoolers en met een land schapsarchitect. Als slotstuk van de uitzending praat Van Hoorn met de aanwezi ge gasten: minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat, top ambtenaar ir. Remmen en twee leden van het Carpool Topberaad. Paul de Leeuw geeft in een gesproken column zijn eigenzinnige vi sie op het carpoolen. Tijdens Carpoolradio, dat in plaats van 'Langs de lijn' is gepro grammeerd, wordt overigens wel verslag gedaan van de voetbal wedstrijd MW - Ajax. i carpoolers.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10