Blauwhelmen vast toch we§uit Ut0uwen in belegerd Mostar Buitenland Rusland haalt troepen Punten uit het akkoord Veel vragen blijven onbeantwoord Gaza-strook: straatarm en overbevolkt Jericho ontwaakt uit eeuwenlange slaap Noorwegen jarenlang bemiddelaar Victorie Arafat begint in Jericho DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 AFP Affw France Prwse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agent ik GPD GemeenschappeN^e Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Servce RTR Reute» UPl United Press international Albert II geniet vertrouwen brussel Albert II is nog geen maand koning maar hij valt nu al in de smaak bij de overgrote meerderheid van de Belgen. Vol gens een opiniepeiling in opdracht van de krant La Dernière Heure heeft 81 procent van de Belgen vertrouwen in Albert II. De peiling wordt vandaag gepubliceerd, precies een maand na de dood van Boudewijn. Albert werd op 9 augustus beëdigd. Ruim 65 procent wil dat koningin Paola een belangrijke rol als raad geefster voor haar man speelt. Benzine in Suriname op de bon Paramaribo Deze week gaat in Suriname benzine op de bon. El ke automobilist kan maandelijks tegen een vaste prijs 80 liter benzine kopen. Als hij meer nodig heeft, zal hij de koers op de vrije wisselmarkt moeten betalen. De rantsoenering is nodig omdat Suriname de maandelijke rekeningen bij de oliemaat schappij Esso, Shell en Texaco niet meer kan betalen. Bezoekster Eiffeltoren in de prijzen parus» Het zal de Fransen deugd doen: de 150 miljoenste bezoe ker aan de Eiffeltoren is een Frangaise. De 33-jarige Jacqueline Martinez kocht gisteren een toegangskaartje voor de meest be zochte toeristische trekpleister van Parijs, en werd vervolgens belaagd door journalisten en fotografen. Martinez ging met een auto en een geldbedrag naar huis. VN zetten hulp aan Angola voort lissabon De Verenigde Naties zetten de hulpoperaties aan het Afrikaanse Angola voort, ondanks een aanval, eind vorige week, op een voedselkonvooi van het Wereld Voedselprogramma (WPF). Bij de aanval, 500 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Luanda, kwamen drie Angolese medewerkers om. Vredesoverleg Bosnië vandaag lier\'at Om eeri Kroatische aanval te voorkomen, houden mos lims in de belegerde stad Mostar 53 Spaanse VN-militai- ren in gijzeling. Al eerder hielden de moslims om die re den een team van Artsen zonder Grenzen vast. De hulp verleners, onder wie de Nederlandse chirurg Van der Heijden, mochten de stad het afgelopen weekeinde ver laten. De Veiligheidsraad heeft de gijzelingsactie veroor deeld. VS-troepen in Somalia pakken VN-werkers op MUQDISHO AFP-UPt Amerikaanse militairen hebben zondagnacht geblunderd toen zij bij een militaire actie acht medewerkers van het Ontwik kelingsprogramma van de Ver enigde Naties (UNDP) oppak ten, nadat zij hun huis in de hoofdstad Muqdisho hadden bestormd. Ook het gebouw van een Franse hulporgahisatie werd per abuis bestormd. Met steun van 12 helikopters bestormden 50 Amerikaanse soldaten twee huizen in een zuidelijke wijk van Muqdisho. Een van de huizen was leeg, ter wijl in het andere acht VN-me- dewerkers verbleven. Een Egyp tische vrouw zei dat de soldaten de bewoners op de grond dwongen te gaan liggen en met de handen op de rug vastbon den. Toen eenmaal de identiteit van de VN-medewerkers was vastgesteld, werden zij weer op vrije voeten gesteld. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft la ten weten dat de VN-medewer- kers in een huis verbleven dat niet op de officiële lijst stond. MOSTAR-GENÈVE AP-Rtr-UPI-DPA De Spanjaarden werden gegij zeld nadat zij donderdag samen met een VN-voedselkonvooi en het team van Artsen zonder Grenzen de stad bereikten. Vol gens Van der Heijden sturen de VN vandaag of morgen op nieuw een voedselkonvooi naar Mostar. De soldaten die dit kon vooi begeleiden, zouden de ge gijzelde Spanjaarden moeten aflossen. Artsen zonder Grenzen heeft nog geen besluit genomen over de stationering van een me disch team in Mostar. Volgens de Nederlandse chirurg moet eerst duidelijk worden in hoe verre de veiligheid van de hulp verleners is gegarandeerd. De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren opnieuw laten weten dat Amerikaanse militairen in Bosnië kunnen worden ingezet om de vrede te handhaven. Als voorwaarden stelt hij dat een eerlijke, door al le partijen aanvaarde regeling voor de republiek wordt geslo ten en dat zijn militaire advi seurs hun zegen aan de missie geven. Het vredesoverleg over Bos nië is gisteren met een dag uit gesteld omdat de Bosnische president Izetbegovic het bele gerde Sarajevo niet op tijd kon verlaten. Op tafel ligt een com promis van bemiddelaars Owen en Stoltenberg. Daarin staat dat de moslims 31 procent, de Ser viërs 52 procent en de Kroaten 17 procent van het grondgebied krijgen. Izetbegovic heeft het plan het afgelopen weekeinde al afgewezen. De moslims eisen meer gebied en willen alleen een vredesakkoord tekenen als de VS en de NAVO op de nale ving toezien. vilnius Rtr De laatste Russische troepen verlaten wellicht nog voor mid dernacht de Baltische republiek Litouwen. Daarmee houdt Mos kou zich alsnog aan het oor spronkelijk met de regering in Vilnius overeengekomen tijd schema voor terugtrekking van de voormalige Sovjet-bezet tingsmacht. Vorige week nog schortte Rusland de terugtrekking op omdat het niet instemde met de Litouwse eis tot schadeloosstel ling voor het verblijf van de troepen in het land sinds 1940. rio de janeiro dpa-afp Zeker 21 bewoners van een sloppenwijk in het Braziliaanse Rio de Janeiro zijn in de nacht van zondag op maandag ge dood. Het bloedbad was ver moedelijk een wraakactie van agenten die de dood van vier collega's wilden vergelden. De Litouwse president Bra- zauskas heeft dit nieuws giste- ten voor de radio bekend ge maakt. Hij zei dat hij telefonisch met zijn Russische ambtgenoot Jeltsin heeft afgesproken het oorspronkelijke tijdsschema te handhaven. Met Jeltsin is over eengekomen dat de kwestie van de schadeloosstelling in een la ter stadium geregeld wordt. Van de 37.000 man ex-Sovjet troepen die in Litouwen waren geregeld, zijn er nog 2.400 over. Volgens het vorig jaar overeen gekomen plan zouden op 31 augustus alle Russische troepen weg moeten zijn. Ooggetuigen meldden dat een groep zwaarbewapende mannen zonder onderscheid te maken het vuur opende op mannen, vrouwen en kinderen. Na het bloedbad wierpen woe dende bewoners blokkades op. Hoewel van de daders elk spoor ontbreekt, verdenken de bewo ners de politie van de aanslag. Bloedbad Rio: zeker 21 doden bezette gebieden geannexeerd door Israel Hoewel de details van het akkoord tussen Israël en de PLO niet zijn bekend gemaakt, bevat de overeenkomst volgens Is raëlische en Palestijnse zegslieden de volgende punten: Israël trekt binnen een halfjaar zijn troepen terug uit de Ga za-strook en het gebied rond Jericho, waarna een Palestijnse politiemacht het gezag overneemt. Nadat de Gaza-strook en Jericho de autonome status hebben verkregen, zullen in een later stadium ook de andere bezette gebieden die status krijgen. Israël houdt de zeggenschap over buitenlandse betrekkingen en veiligheid. Israël houdt controle over de bruggen over de Jordaan en er komt geen corridor tussen Jericho en de Gaza-strook. Israël erkent de PLO en tezelfdertijd erkent de PLO Israël. De bevrijdingsorganisatie zweert het terrorisme af. en wijzigt de passages in haar handvest waarin geheel Israël tot bezet Pales tijns gebied wordt verklaard. Er wordt geen druk uitgeoefend tot ontmanteling van joodse nederzettingen in de bezette gebieden en Israël blijft verant woordelijk voor de veiligheid van de kolonisten. Na het uitschrijven van verkiezingen voor een bestuur in de autonome gebieden, zou vervolgens na twee jaar kunnen wor den gedebatteerd over de definitieve status van de gebieden en kan de kwestie van de status van Jeruzalem aan de orde ko- ACHTERGROND JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT In de algemene principeverklaring zetten Israël en de Palestijnen de lijnen uit waarlangs de onderhandelingen zich zullen bewegen. Het is een soort agenda en optimisten dienen zich te realiseren dat het twintig maanden heeft geduurd voordat daarover overeenstemming is bereikt. Het 'Gaza en Jericho'-voorstel is een van de programmapunten die in algemene termen in de principe-verklaring worden omschreven. Het is ook goed te bedenken dat Israël en de Palestijnen aanvankelijk streefden naar een tijdelijke zelfbestuursregeling voor de Gaza-strook en de hele Westelijke Jordaanoever. Het voorstel dat er nu ligt, heeft betrekking op minder dan een vijfde van dat gebied. Als er straks in Washington een document wordt ondertekend, dan betekent dat nog niet automatisch dat 'Gaza en Jericho' een beklonken zaak is. In feite beginnen de onderhandelingen dan pas. In Jeruzalem denkt men ongeveer twee maanden nodig te hebben om overeenstemming te bereiken over een gedetailleerde versie van het plan. Waarop die schatting is gebaseerd, is niet duidelijk. Het zou best eens langer kunnen gaan duren, want de problemen zijn van nogal principiële aard. In feite komen ze neer op dezelfde tegenstelling die het Palestijns-Israëlische conflict van het begin af aan heeft gedomineerd: het verlangen naar een onafhankelijke Palestijnse staat tegenover een onder Israëlisch toezicht opererende entiteit. Alle problemen die zich in de onderhandelingen over 'Gaza en Te oordelen naar de golf van optimisme die een klein deel van Israël en een groot deel van rest van de we reld overspoelt, staat de langverwachte vrede tussen Israël en de Arabische wereld op het punt uit te bre ken. Maar de feestvreugde is toch wat voorbarig. Er bestaat nog een eindeloos lange lijst met onbeant woorde vragen als het gaat om een regeling voor ver vroegd zelfbestuur in de Gaza-strook en Jericho. Jericho' voordoen, hebben te maken met die oude tegenstelling: De PLO wil een militie als complete vervanging van het Israëlische leger. Israël wil een Palestijnse politiemacht ter gedeeltelijke vervanging van zijn militairen. De Palestijnen eisen soevereiniteit. Israël wil niet meer geven dan zelfbestuur in een aantal maatschappeijke sectoren. De Palestijnen willen een provisorische regering onder Arafat. Israël is daar tegen. De Israëli's willen dat de nederzettingen en de kolonisten ongemoeid worden gelaten, de Palestijnen willen dat ze verdwijnen. Israël wil de doorgaande wegen in de Gaza-strook blijven gebruiken voor militair en civiel verkeer, maar de Palestijnen liggen dwars. Er is meer. Zo blijven de Israëlische kolonisten onder Israëlische jurisdictie, terwijl voor de Palestijnen een eigen juridisch systeem gaat gelden. Maar zal de Palestijnse politiemacht Palestijnen die op Israëlische kolonisten schieten overleveren aan de Israëli's? En levert Israël kolonisten die Palestijnen bedreigen uit aan de Palestijnse entiteit? Mag een Palestijnse pplitie-agent een passerende Israëli'aanhouden wegens een verkeersovertreding? Hel is maar een greep uit de problemen die nog om een oplossing vragen. Wie staan er kritisch of totaal afwijzend tegenover 'Gaza en lericho eerst Aan de Israëlische kant is dat de voltallige rechtse oppositie. Likud-leider Benjamin Netanyahu heeft opgeroepen tot de voriping van een afwijzingsfront dat de regering het vuur na aan de schenen moet leggen. Ter rechterzijde van de Likud roepen aanvoerders van de kolonisten al op tot burgerlijke ongehoorzaamheid, in de toekomst misschien uitmondend in burgeroorlog. Hun angst: het begint met Gaza en Jericho en het eindigt met een Palestijnse terroristenstaat. De vrees in het Arabische kamp is dat het omgekeerde gebeurt: wie insteifit met 'Gaza en lericho eerst' geeft de iaee van de Palestijnse staat op. Binnen de PLO zijn het de radicalere groepen, PMBVI4 delen van Arafats Fatah, die er zo over denken. Buiten de PLO is dat de algemene opvatting. Arafat zal ook Syrië en lordanië nog moeten overtuigen van het belang van 'Gaza en Jericho eerst'. De laatste keer dat Jericho inter nationale bekendheid verwierf, is alweer duizenden jaren gele den toen Joshua op de muren hamerde om ze later, na er ze ven keer omheen te hebben ge trokken, neer te halen met trompetgeschal. Sindsdien is het rustig gebleven in deze sla perige oasestad op de Westelij ke Jordaanoever. Maar nu de Israëliërs bereid zijn de stad en de Gaza-strook on der Palestijns zelfbestuur te plaatsen, staat ze in het middel punt van de belangstelling. Mis schien een wrange grap van de geschiedenis, omdat Jericho de eerste stad was die het joodse volk veroverde op weg naar het hun beloofde land. Jericho werd aan de Gazastrook toegevoegd om de Palestijnse claim op de Westoever te bena drukken. In tegenstelling tot an dere steden in de bezette gebie den als Ramallah, Jenin en Na blus is de stad altijd gevrijwaard gebleven van gevechten met de Israëlischeordetroepen. Ook zijn er in de buurt nauwe lijks joodse kolonisten. Boven dien wonen er nauwelijks aan hangers van de fundamentalis tische Hamas-beweging, de grote rivaal van de PLO in de bezette gebieden. De PLO houdt trouwens nog steeds vast aan de eis dat Jeru zalem de hoofdstad moet wor den van de Palestijnse staat. Maar voor het zover is, kan Jeri cho uitgroeien tot een soort in terim-hoofdstad. Arafat zou overwegen zijn hoofdkwartier van Tunis naar Jericho te ver plaatsen totdat zijn volk een volledige onafhankelijke staat heeft. Jericho, op 38 kilometer ten oosten van Jeruzalem, geldt als de oudste stad ter wereld, sinds er bij opgravingen 7.000 jaar oude resten van gebouwen zijn gevonden. Tevens is zij, op 250 meter onder de zeespiegel, ook de laagstgelegen stad op de aardbol. Noorwegen is jarenlang als be middelaar opgetreden tussen Israël en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. De afge lopen zes maanden zijn in Oslo zeker twintig geheime ontmoe- tingerj gehouden, soms met zeer hoge vertegenwoordigers. Minister Holst (buitenlandse zaken) en zijn voorganger Stol tenberg (nu VN-bemiddelaar voor Bosnië) blijken jarenlang contacten te hebben onderhou den met Israëlische en Pales tijnse leiders en verrichtten daarbij belangrijke diensten als bemiddelaars. Sommige van de geheime be sprekingen tussen Israël en de PLO werden gehouden in een vergaderzaal op het vliegveld van de Noorse hoofdstad die zwaar werd bewaakt door vei ligheidstroepen. De laatste be sprekingen werden gehouden op 19 en 20 augustus, tijdens een bezoek van Peres aan Oslo. De Noorse kranten spreken dan Minister Peres van buitenlandse zaken, die de geheime besprekingen heeft gevoerd met de PLO, houdt een gloedvol betoog in het Israëlische par- 0ok trots van het „Akkoord van lement, de Knesset „Dit is het begin van het einde van de oorlog", aldus Peres. foto reuter Oslo". DEN HAAG MAARTEN JAN HUMANS ANP PLO-voorzitter Yasir Arafat is vaak vergeleken met zo'n dui kelaartje waar kleine kinderen wel mee spelen: je duwt het om, of legt het zelfs helemaal neer. Maar als je het loslaat komt het vanzelf weer over eind. Vervolgens zwaait het even op zijn benen heen en weer tot het zijn oude even wicht weer hervonden heeft. De PLO-chef beschikt over hetzelfde vermogen om uit be narde, schijnbaar verloren po sities weer overeind te krabbe len. Hij heeft dat ook talloze malen laten zien. In 1983, toen de PLO ten prooi leek aan een interne opstand na de Israëli sche invasie van Libanon en de smadelijke Palestijnse aftocht uit Bayrut. Maar door zich per soonlijk aan de zijde van zijn belegerde volgelingen te scha ren, bewerkstelligde Arafat een omslag in de populariteit van zijn door Syrië gesteunde te genstanders- Twee jaar later wist de PLO- leider met hetzelfde succes de aandacht van de wereldopinie te richten op de wrede manier waarop zijn volgelingen in de kampen in Libanon alsnog dreigden te worden afgeslacht door een andere Syrische va zal, de shi'itische Amal-bewe- ging. In 1991, na de Golfoorlog, leek Arafats positie opnieuw benard. Sommigen schreven hem al zo ongeveer af vanwege zijn keuze voor Saddam. Maar in oktober '91 begonnen de vredesbesprekingen met de Is raëli's in Madrid en daar was de PLO weer volop bij. Ditmaal, in augustus 1993, heeft de PLO-voorzitter op nieuw een verbluffend staaltje overlevingskunst gedemon streerd. Opnieuw trok hij de PLO op uit een moeras, waarin zij geleidelijk door allerlei oor zaken in dreigde te zakken. De vredesbesprekingen le verden maar niets op en de in- tifadah en de Israëlische re pressie duurden onverminderd voort. Het gebrek aan perspec tief zorgde voor een geleidelij ke 'Verelendung' in bezet ge bied. Die werd aangewakkerd door een geleidelijk ernstiger wordende financiële crisis, als gevolg van het feit dat de Golf- landen na de Golfoorlog hun bijdragen aan de PLO hadden gestopt. Het was duidelijk dat er iets moest gebeuren om de situatie te redden. En het is tegen die achtergrond dat Arafat de Is raëli's heeft ingeseind dat hij wel oren had naar het aanbod van 'Gaza-eerst', dat de Israëli sche minister Peres onlangs tekening tom ianssen weer van stal had gehaald. Met Jericho erbij om de aanspraak op de Westelijke Jordaanoever te onderstrepen. De Gaza-strook, een van de armste en dichtstbevolkte re gio's ter wereld, is sinds de oud heid afwisselend in handen van verschillende meesters geweest. Israël maakt zich nu op het ge bied, tegelijk met de stad Jeri cho op de Westelijke Jordaan oever. autonomie te verlenen. In de oudtestamentische tijd was de stad Gaza, een belang rijk knooppunt op de handels route van Egypte naar het noor den, een twistappel tussen As- syriërs en Egyptenaren. Later zouden nog de Maccabeeën, Romeinen en Byzantijnen, en in deze eeuw de Turken en Britten over dit gebied heersen. De huidige Gaza-strook ont stond pas met de onafhankelijk heid van Israël, toen het 40 kilo meter lange en zes tot 14 kilo meter brede strookje aan Pales tina werd toegewezen. Na de oorlog van 1948 viel de regio toe aan Egypte, dat het onder af zonderlijk bestuur plaatste. Is rael veroverde de Gaza-strook tijdens de Suez-oorlog van 1956 om het een jaar later terug te geven. Met de Zesdaagse oorlog van 1967 werd het opnieuw be zet. Met 775.000 inwoners, voor het merendeel vluchtelingen, is de Gaza-strook een van de dichtst- bevolkste gebieden ter wereld. Tegenover hen staan 5.400 joodse kolonisten die zich in 14 nederzettingen hebben geves- tigd. In de acht vluchtelingenkam pen ontstond na 1957 de eerste generatie van de Fatah, het be langrijkste bestanddeel van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie. Maar PLO- en Fatah-leider Yasir Arafat moet nu toezien hoe de invloed van fundamen talistische bewegingen als Isla mitische Jihad en vooral Harnas steeds groter wordt. Dat is voor- Israël en de bezette gebieden al te wijten aan de bittere ar moede in de kampen, ondanks de hulpverlening van de VN-or- ganisatie UNWRA. Dat is nog erger geworden nadat Jeruza lem in maart de bezette gebie den afgrendelde, waardoor de 30.000 tot 40.000 Palestijnse ar beiders niet meer naar hun werk in Israël konden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7