Meer slachtoffers in het verkeer PRlMm 'Ik zeg altijd dat zij in mijn hart zijn geboren' Binnenland Onderzoek schuldvraag 'grotaffaire' Supersnel bergingsvoertuig PvdA-wethouders in Amsterdam stoppen KARNI MELK Veertig miljoen extra voor zorg aan gestoorden DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Twintig mille voor tips grafschennis numegen Wie de politie op het spoor zet van de daders van de grafschennis op het oorlogskerkhof Jonkerbos in Nijmegen, ont vangt twintigduizend gulden. Dit heeft het Openbaar Ministerie in Arnhem bekendgemaakt. Onbekenden bekladden in de nacht van maandag 9 op dinsdag 10 augustus een groot aantal graven van in de Tweede Wereldoorlog omgekomen Britse militairen met racistische leuzen en symbolen. Janmaat voor rechter gedaagd purmerend» Burgemeester Van Dam van Purmerend spant een kort geding aan tegen het Centrumdemocratische kamerlid Jan maat. In een krante-artikel werd onlangs melding gemaakt van een terreurcampagne tegen een inwoner van Purmerend. De man zou na onenigheid met een raadslid voor de CD in Purmer end zijn bedreigd. Daarbij zouden door vrienden van het raads lid enkele huisdieren zijn gedood. Janmaat kwam echter tot de conclusie dat de dieren op last van de burgemeester werden ge dood. Burgemeester Van Dam wil nu weten „of Janmaat zich al les kan permitteren in zijn uitlatingen over anderen". 'Slagpin in pistool politie deugt niet' den haag De slagpin van het dienstpistool van de politie, de Walther P-5, deugt niet. De pin is te lang, waardoor het pistool onbedoeld kan afgaan als het valt. Dit blijkt uit een nog niet ge publiceerd rapport van het Prins Mauritslaboratorium van TNO. De slagpin slaat tegen de achterkant van de kogel waardoor het schot afgaat. Door de te lange slagpin zijn er de afgelopen jaren ongelukken gebeurd met het dienstpistool. Een aangepaste slag pin door de wapenfabrikant samen met TNO ontwikeld blijkt wel veilig. Luxe auto en taxi vervangen bus den haag Het Haagse openbaar vervoerbedrijf HTM onderzoekt of het aanbieden van luxe auto's met chauffeur en gecombi neerd vervoer met taxi's klanten kan trekken. Het zou voor het eerst zijn dat de HTM zich buiten de markt van bus en tram be geeft. Volgens de directeur komt hierover overleg met de taxi branche. capier en keer anp De rijksrecherche gaat onder zoeken of een directielid van voogdij-inrichting St. Joseph in Cadier en Keer schuldig is aan de dood van twee pupillen. De stoffelijke resten van de jongens (15 en 17 jaar) werden donder dag gevonden in mergelgrotten op 300 meter afstand van de in richting. De jongens waren uit de inrichting weggelopen, in de onderaardse gangen verdwaald en van honger en kou gestor ven. Een lid van de directie zou bij het melden van de vermissing op 6 augustus van de pupillen mogelijk hebben verzuimd te attenderen op de mergelgrot ten. Het ondergronds gangen stelsel is een favoriete verblijf plaats voor de pupillen van het internaat. Het openbaar minis terie heeft het onderzoek gelast op grond van de bevindingen van de rijksrecherche tot nu toe. Hoofdofficier van justitie in Maastricht Franssen wil laten nagaan of het betrokken direc tielid vervolgd kan worden voor dood door schuld. Onderzocht wordt verder of andere perso nen of instanties schuld hebben aan de dood van de jongens. ypenburg Een supersnel bergingsvoertuig moet het nieuwe tovermiddel worden tegen de files die ontstaan na aanrijdingen. Gisteren werd het uit de VS afkomstige voertuig gede monstreerd aan topmensen van ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Vanaf vandaag wordt hij ingezet op de snelwegen rond Utrecht. De presentatie maakte duidelijk dat de wendbare Amerikaanse pick-up nog snelleren beter de rommel opruimt dan de sleep- en ta kelauto's die nu jaarlijks 300.000 door pech of ongelukken gestrande auto's van de weg afha len. Via een directe mobilofoonverbinding met de meldkamer van de politie in Driebergen kan hij in luttele seconden via de vluchtstrook naar de plaats van het ongeluk worden gedirigeerd. Bovendien hoeft de chauffeur van de ber gingswagen niet op de politie te wachten als het om een botsing met alleen blikschade of lichtgewonden gaat De berger kan zelfs wat voorwerk doen door op de weg de stand van de ongeluksauto's af te krijten en de noodza kelijke foto's van de toestand te maken. Daar na haalt hij het verwrongen blik van de rijbaan. Dat kan met de takel of per sleep met 'lepels', waarmee de beschadigde voor- of achterkant een beetje wordt opgetild. foto anp ed oudenaarden 'Strengere regels voor bijklussen van hoogleraar' DEN HAAG ANP Universitaire medewerkers moeten het geld dat zij verdie nen met nevenwerkzaamheden afdragen aan hun universiteit. Die kan dan besluiten de actie ve wetenschapper alsnog een fi nancieel extraatje te geven. De afspraken over bijklussen moet de universiteit bij de aanstelling vastleggen en regelmatig eva lueren. In elk geval mogen we tenschappers nooit collega's bij hun nevenwerk betrekken zon der tussenkomst van de univer siteit. Dat zijn enkele van de aanbe velingen die de Adviescommis sie Nevenwerkzaamheden van daag aan staatssecretaris Cohen (onderwijs) heeft aangeboden. De commissie met als voorzitter oud-staatssecretaris Zeevalking was in februari ingesteld, nadat in de Tweede Kamer vragen wa ren gesteld over mogelijke bui tensporige bijverdiensten van medewerkers van de Erasmus- universiteit in Rotterdam. Deze zomer vormden de bijverdien sten van staatssecretaris In 't Veld, in de tijd dat hij hoogle raar was in Rotterdam, zelfs de aanleiding voor diens aftreden. De commissie stelt overigens vast dat een sluitend systeem om het nevenwerk te regelen onmogelijk is. Motorongelukken veroorzaken toename aantal doden amsterdam gpd-anp Na de komende gemeente raadsverkiezingen zal in Am sterdam geen van de drie huidi ge PvdA-wethouders nog terug keren. Eerder hielden de PvdA- wethouders Louis Genet en Ada Wildekamp het voor een vol gende periode voor gezien. Het afgelopen weekeinde maakte ook Piet Jonker bekend niet meer op de kandidatenlijst te willen staan. Jonker komt tot de conclusie dat de partij op hem is uitgeke ken. „In zo'n klimaat heb ik geen zin om nog weer voor een nieuwe periode van vier jaar bij te tekenen. Er zou dan te veel energie moeten worden gesto ken in het verwerven van vol doende steun in eigen kring. Die energie kan beter worden gebruikt om de PvdA uit de hui dige crisis te loodsen", schrijft hij in een brief aan het partijbe stuur. Volgens Jonker heeft de „kan didaatstellingscommissie" van de partij hem „na rijp beraad" te kennen gegeven dat men hem „liever niet" terug ziet. „Men is persoonlijk op mij uit gekeken", aldus de wethouder. Jonker bevestigt dat de beoogde Amsterdamse PvdA-lijsttrekker vE. van der Laan hem „niet ziet *zitten". Jonker maakt als. wethouder van economische zaken het langste deel uit van het Amster damse college. Sinds 1982 heeft hij er inmiddels bijna zijn derde wethoudersperiode opzitten. Het afgelopen voorjaar zorgde Jonker voor een ernstige crisis binnen het college. Inzet van het conflict was of de gemeente de komende jaren een miljard gulden moest investeren in gro te projecten als grootschalige woningbouwlocaties of de Noord-Zuid metrolijn. Jonker vond dat het geld beter aan de bestaande stad kon worden be steed. Daarbij vond hij wethou der Wildekamp van sociale za ken aan zijn zijde. Ongelukken met motoren zorgen voor meer verkeersdo den op de Nederlandse wegen. In de eerste helft van dit jaar verloren 610 mensen het leven bij verkeersongeval len. Dat waren er vorig jaar nog 598. In dezelfde periode werden 6225 mensen na een ongeluk in het ziekenhuis opgenomen tegen 5831 een jaar eerder. Het is voor het eerst in drie jaar dat het aantal slachtoffers in het verkeer stijgt. den haag gpd Van de 610 mensen die in de eerste helft van dit jaar de dood vonden, reden er 58 op een mo tor. In de zes maanden van het vorig jaar waren dat er 33. Ook het aantal gewonden steeg door ongelukken met motoren. In de eerste helft van 1990 bedroeg het aantal gewonden 6922, in '91 nog 5885, in '92 was dat aantal 5831 maar dit jaar waren het er weer meer: 6225. De groei van het aantal slachtoffers wordt voornamelijk toegeschre ven aan de toenemende popu lariteit van de motorfiets. In de afgelopen drie jaar ver minderde het aantal verkeers slachtoffers. In de eerste helft van 1990 vielen er nog 700 do den in het verkeer, in '91 waren dat er 615, in het jaar daarna 598. Wanneer de motorrijders buiten beschouwing worden gelaten, zet die gunstige ten dens zich voort volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). De belangstelling voor de mo torfiets is sinds 1988 fors geste gen. In 1990 waren er in Neder land 163.000 motorfietsen. Een jaar later 191.000 en vorig jaar was dat aantal toegenomen tot 232.000. Ook voor dit jaar wordt rekening gehouden met een forse stijging in de verkoop van nieuwe motoren. Opvallend is de stijging van de gemiddelde leeftijd van de brokkenmakers. Lag die in het verleden tussen de 18 en 23 jaar, nu ligt de piek in de leef tijdscategorie van 25 tot 39 jaar. De Raad voor de Verkeersveilig heid wijst erop dat de motor vooral in die leeftijdsgroep sterk aan populariteit wint. Secretaris Pongers van de Raad: „De men sen die nu een motor kopen, zitten er bijna in het nette kos tuum op en dragen veel minder vaak een leren pak. Als ze dan vallen, lopen ze vaak zeer ern stige verwondingen op". Volgens de ANWB is de toe name van het aantal veronge lukte motorrijders een logisch gevolg van de grote belangstel ling voor de motor en is er geen reden voor paniek. De bond wijst erop dat de examen-eisen voor motorrijders vijf jaar gele den zijn aangepast, de oefen vergunning is afgeschaft en in structeurs niet met meer dan twee leerlingen de weg op mo gen. Volgens woordvoerster Oost- dijk van de Koninklijke Neder landse Motorrijdersvereniging laat de opleiding van de motor rijder juist nogal wat te wensen over. „De lessen zijn teveel ge richt op het halen van het rij examen. Veel bestuurders schieten tekort waar l\et 8aat om voertuigbeheersing. Als er iets gebeurt, gaan ze onderuit. Voor wie geen leer draagt, is de schade dan niet te overzien", al dus Oostdijk. Nieuw beroep: Ouder van verstandelijk gehandicapten Nu in lichtgewicht statiegeldfles: LONDON s- BITTER LEMON 9D? literfles JL39~ OF TONIC literfles J29T MAGERE VARKENSLAPPEN SOOGRAMJJMT 3Ï9 'nrro 1409 TISSUE TOILETPAPIER pak 24 fiÊ ROLLEN NU J MONTFOORT JOS VAN DER MEER Frits (14) is verstandelijk gehan dicapt. Hij woont sinds drie maanden in huis bij het Mont- foortse echtpaar Eddy en Joke Nijland. De Nijlands hebben twee eigen kinderen en ze had den al drie pleegkinderen - van wie één verstandelijk gehandi capt. Ze namen Frits en nog drie andere verstandelijk ge handicapte kinderen in huis te gen betaling. Het paar is 24 uur per dag in dienst van zwakzin nigeninrichting Dennendal in Den Dolder. Eddy en Joke Nij land hebben het nieuwste be roep in Nederland: ze zijn ou ders voor verstandelijk gehandi capten. Frits bleek meteen al een ech te langslaper te zijn. Beroepsva- der Eddy Nijland ontdekte dat hij alleen op tijd z'n bed uit was te krijgen met de kreet 'Boter ham met kaas', want daar is de jongen gek op. Gevolg: de och tend dat Nijland zelf ziek in bed bleef, kreeg hij Frits prompt aan zijn bed met de opmerking: 'Kom, boterham met kaas', om dat hij zijn nieuwe 'vader' er be neden graag bij wilde hebben. Joke Nijland vindt het prach tig om te zien hoe verstandelijk gehandicapte kinderen zelf hun weg kunnen vinden als ze bin nen redelijke grenzen hun eigen gang kunnen gaan. Met uitzon dering van de eigen zoon Jelle (17) ging de hele club deze zo mer kamperen: vier tenten op een rij en twee keer op en neer met de verlengde, 7-persoons Volvo om alles en iedereen op de camping te krijgen. „Het raakt me als ik zie hoe de kinde ren op hun eigen manier tafel tennissen op de stenen tafels die ze daar hadden staan", al dus Joke. „Ik zeg altijd: mijn ei gen kinderen zijn onder mijn hart geboren, de anderen in mijn hart. Het houden-van groeit er bij". De eerste periode na de komst van die kinderen was erg druk. De Nijlands moesten hen leren kennen en de verbouwing en inrichting van het huis twee aan elkaar verbonden een gezinswoningen waren nog niet klaar. Bovendien waren er ook direct twee korte vakanties, zodat de kinderen niet naar school of naar de dagopvang konden en de ouders overdag niet 'konden opladen'. Vervol gens waren er die weken vrij met het kamperen. Wat de Nijlands nu bereikt hebben, hadden ze al voor ogen toen ze elkaar zo'n achttien jaar terug pas hadden leren kennen. Joke was bij Dennendal gaan werken en zag daar kinderen die volgens haar best in een ge zin konden wonen in plaats van in een inrichting. Eddy, haar vriend die later ook in de zwak zinnigenzorg ging werken, was het daarmee eens. Toen ze en kele jaren later trouwden, wil-' den ze per se eerst zelf kinderen om te zien hoe dat was. Het toeval wilde, dat José (nu 16) spraakmoeilijkheden bleek te hebben. Elf jaar terug kregen ze het gevoel 'dat er wel een kind bij kon'. Dat mocht verstandelijk gehandicapt zijn. Hun enige voorwaarde was dat er contact mee mogelijk was, hoe mini maal ook. Na overleg met ge- zinspleegzorg en voogdijvereni ging werd de zeven maanden oude Claudia het eerste pleeg kind. Ze was de dochter van een moeder die zelf niet voor haar kon zorgen en kreeg vlak na haar geboorte hersenvliesont steking en een hersenbloeding. Nu volgt ze individueel huis- houdonderwijs. De opbouw naar het huidige gezin met negen kinderen ging door. Pieter kon komen, toen Claudia 3 jaar was. Hij is licht autistisch maar blinkt op de school voor voortgezet speciaal onderwijs uit in Engels. Volgens Nijland heeft hij veel problemen met zijn sociaal en emotioneel functioneren en zal hij altijd aangewezen blijven op begelei ding door derden. Pieter, nu 14 jaar, zette het gezin het eerste jaar danig op stelten. Nijland: „Maar we zagen dat hij snel leerde en dat gaf zo veel voldoe ning dat we konden volhou den". De ervaringen met Pieter maakten dat ze een volgende stap durfden zetten. De Nijlands hoorden van een project in Brabant waar ver slaafden, psychiatrisch patiën- Joke Nijland haalt nog wat spullen voor de lunch naar buiten. Haar man Eddy zit al aan tafel temidden van pleeg- en eigen kinderen. foto cpd anette vlug ten, criminelen en ook verstan delijk gehandicapten in gezin nen worden opgevangen. Maar zonder dat beide ouders daar hun beroep van kunnen maken en zonder voldoende steun bij het krijgen van een groter huis. „Die manier van werken had te veel risico's voor ons", zegt Jo ke, „maar het idee van zorgen voor vier kinderen extra, in een eigen huis dat groot genoeg was, liet ons niet los". In die tijd, vier jaar geleden, kwam Daphne (8 jaar nu) er als pleegkind bij en schreef Eddy Nijland een stuk over hun idee- en. Zwakzinnigeninrichting Dennendal nam die over. Daar was net een nieuwe directeur aangesteld die niet wars was van vernieuwing. Dat leidde twee jaar geleden tot het besluit om het geld dat het rijk beschik baar had gesteld voor extra kindplaatsen, niet alleen te be sleden aan meer bedden, maar ook aan andere vormen van op vang. Zoals hulp aan huis bij mensen met een verstandelijk UTRECHT» ANP In vier jaarlijkse termijnen van tien mil joen gulden moet er in totaal veertig mil joen extra op tafel komen voor de aanpak van het probleem van bewoners met ern- stjg gestoord gedrag in de instellingen voor verstandelijk gehandicapten. Dit staat in een plan van aanpak dat de Ne derlandse Vereniging voor Gehandicap tenzorg (NVGz) gisteren heeft aangeboden aan staatssecretaris Simons (volksgezond heid). In de instellingen wonen ongeveer 1.500 extreem ernstig gedragsgestoorden. WVC stelde al eerder tien miljoen beschik baar. Het extra geld moet volgens de NVGz worden beheerd door de consulenten teams die het ministerie in 1990 heeft ge ïnstalleerd. De instellingen kunnen er pas een beroep op doen als ze de voor de be trokken bewoners zorgplannen hebben geformuleerd. Volgens de NVGz zou het consulententeam zo'n plan moeten goed keuren. Staatssecretaris Simons zei in een reac tie dat hij extra geld wil uittrekken voor deze sector. Of hij volledig aan de wensen van de NVGz tegemoet zal komen, bleef evenwel onduidelijk. Maar de instellingen kunnen rekenen op enkele miljoenen gul dens, zo verzekerde Simons. gehandicapt kind, tijdelijke op vang om moeilijke perioden, weekeinden of vakanties te overbruggen én de opvang in gezinnen. Dennendal peilt mo menteel de behoefte aan die nieuwe hulp onder ouders van kinderen die hoog op de wacht lijst staan. Maar zeker is nu al dat straks meer beroepsouders nodig zijn. De beroepsouders Nijland ge loven stellig in de toekomst met 'hun' negen kinderen. Ze zijn beiden redelijk gemakkelijk, vinden ze. „We zijn niet van die mensen die er af en toe een week met z'n tweetjes tussenuit moeten en als één van ons weg wil. dan kan dat altijd. Boven dien staat in ons contract met Dennendal dat we drie weken per jaar met z'n tweeën of met de vijf kinderen cn pleegkinde ren weg kunnen. Dan komen er invallers van Dennendal in ons huis voor de kinderen die thuis blijven", zegt Joke. „Dat zijn be langrijke voorwaarden om dit werk te kunnen blijven doen". De namen van de pleeg- en DennendaJkinderen zijn om privacy-redenen veranderd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5