Onze Top 5 van deze week. Ambtenaren: 2,3 procent loon erbij Binnenland Netelenbos (PvdA): Pil verkopen bij drogist Geen strafvervolging na verdrinkingsdrama meisje 'Zwartogen' bij Renswoude Ministeries rommelen met tijdelijke arbeidskrachten en Zaanse snijder, 1.19 10.- Scherpere wet zal asielstroom niet indammen EBB Hiswa kan beginnen DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 n Nederlands Persbureau GPD Gemeensc! Arrestaties na dood van vrouw tegelen De politie van Venlo heeft gisteren drie mannen aange houden die vermoedelijk iets weten van de dood van een 19-ja- rige \touw uit het Duitse Mönchengladbach. De vrouw, die op familiebezoek was in Tegelen, werd zondag met een steekwond opgenomen in het Sint Maartens Gasthuis in Venlo. Daar over leed zij in de nacht van zondag op maandag. Hoe haar verwon ding precies is ontstaan, is vooralsnog onduidelijk. Vandaag zou sectie op het lichaam worden verricht. Justitie wacht SGP-vergadering af den haag Het Openbaar Ministerie in Den Haag wacht op de uitkomst van de ledenvergadering van de SGP over het lidmaat schap van vrouwen. Die bijeenkomst wordt gehouden op 25 september. Pas daarna wil het Openbaar Ministerie beslissen of vervolging zal worden ingesteld wegens aanzetten tot discrimi natie. Het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Par tij herinnerde de SGP-kiesverenigingen er in juli aan dat het niet mogelijk is om vrouwen als volwaardig lid in te schrijven. Een groep vrouwen buiten de partij diende een klacht in bij de poli tie in Hengelo. AH laat dagbladen vallen zaandam Albert Heijn, veruit de grootste dagbladadverteerder van Nederland, gaat een groot deel van het reclamebudget over hevelen naar de televisie. De totale uitgaven.aan krantenadver tenties lagen tot nu toe op meer dan veertig miljoen gulden per jaar. Daar blijft volgens AH-woordvoerder Muller „meer dan de helft" van over. Via dagbladen ligt het bereik op 70 procent, met televisie erbij komt dat op ruim 90 procent. Volgens Muller blijft het levensmiddelenconcern ook in de toekomst de grootste ad verteerder in dagbladen. „Maar we worden ook de grootste op televisie." De anticonceptiepil kan zo langzamerhand wel door de drogist worden verkocht. Voor zitter Netelenbos (PvdA) van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid zei dat giste ren op de drogisterijvakbeurs Drophar '93 in Utrecht tijdens een discussie over genees mid delen die zonder recept te krij gen zijn. Eenvijfde van de bezoeken aan de huisarts betreft pilcon- troles. De pil is nu al dertig jaar op de markt en volgens veel deskundigen zijn die controles niet nodig, aldus Netelenbos. Als de fabrikanten goed op de bijsluiter zetten waar vrouwen op moeten letten, kan de pil ook via de drogist worden ver kocht. Tijdens een forumdiscussie over de verkoop van medicijnen bij de drogist stelde apothekers woordvoerder Van der Graaf dat ondeskundig personeel in de drogisterijen veel schijn en illu sie verkoopt. De Consumenten bond keerde zich eveneens te gen uitbreiding van het zelf zorgpakket. Woordvoerder De Klerk stelde ook vast dat er nog het nodige mis is met de bijslui ters van zelfzorgmiddelen. Het moet bij die zogeheten zelfzorg altijd gaan om midde len gaan die geen grote schade kunnen veroorzaken, ook niet als ze worden geslikt in te grote hoeveelheden of in combinatie met andere medicijnen. rotterdam gpd De omstanders zouden zich wel schuldig hebben gemaakt aan strafbaar handelen als het meisje nog had geleefd op het moment dat ze weigerden haar te helpen. Het meisje, dat met een vriendinnetje midden op de plas van het Zuiderlijke Rand- park in een rubberbootje speel de, viel om 13.40 in het water. Vijf minuten later kwam bij de politie de eerste melding bin nen, na tien minuten was de politie ter plaatse. De brand weer was om 14.15 uur bij de plas en pas toen werd het geco ördineerd zoeken gestart. Op dat moment weigerde een groot aantal omstanders mee te wer ken aan de zoekactie. Toen was het meisje echter al vrijwel ze ker dood. Het verdrinkingsdrama in Ba- rendrecht krijgt geen vervolg voor de strafrechter. Het Open- baar Ministerie bevestigde gis teren dat omstanders die wei gerden het meisje te helpen, niet zullen worden vervolgd. Ook zal geen onderzoek worden ingesteld naar racistische op merkingen die vanaf de kant zouden zijn gemaakt. Volgens Justitie is uit niets gebleken dat mensen uit racistische motie ven weigerden het kind te hulp te schieten. Drie meisjes ver klaarden eerder dat ze een aan tal omstanders de opmerking had horen maken dat ze aan de kant bleven „omdat het toch maar om een Marokkaanse ging"- Isgri >del blijft op dé kleintjes letten. Volgend jaar geen loonsverhoging De rijksambtenaren hebben een nieuwe, tweejarige CAO. Dit jaar krijgen ze er 1,8 procent salaris bij, volgend jaar niets en per 1 januari 1995 een half procent. Wel krijgen ze met ingang van volgend jaar een eindejaarsuitkering van 0,3 procent van het jaarsalaris. Minister Dales van binnenlandse zaken en de ambtenarenbonden zijn dat gisteravond na ruim vijf uur onderhandelen overeenge komen. den haag gpd Met de nullijn in 1994 geven ka binet en ambtenaren het 'goede voorbeeld'. Minister De Vries (sociale zaken) wil desnoods met een loonmaatregel berei ken dat de salarissen volgend jaar bruto gelijk blijven. Als vol gend jaar ondanks dat dreige ment de Ionen in het bedrijfsle ven fors stijgen, mogen de bon den het CAO-akkoord openbre ken. Onderhandelingen over loonsverhoging van de ambte naren mogen dan opnieuw worden gestart. Douane vindt tweehonderd kilo cocaïne amsterdam anp De douane heeft gisteren in de Amsterdamse haven tweehon derd kilo cocaïne onderschept. De partij heeft volgens een woordvoerder een straatwaarde van ongeveer vijftig miljoen gul den. Zij was verstopt in een container, waarin een dubbel- dak was aangebracht. Een speurhond vond de co caïne tijdens een routinecontro le van de douane. De container, geladen met leren meubelen, was per schip uit Colombia naar Amsterdam gebracht. De zending meubelen was bestemd voor een bedrijf in de omgeving van Den Haag. De douane heeft geen aanhoudingen verricht. Gemeentesecretaris Almere ook weg almere gpd Gemeentesecretaris Schrijvers van Almere heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Als reden voor zijn vertrek noemt hij het gebrek aan vertrouwen tussen hem en het stadsbestuur. Schrijvers lijkt hiermee voorals nog het laatste slachtoffer van de politieke perikelen in Alme- Schrijvers (48) werd op 1 maart 1989 aangesteld als ge meentesecretaris van de polder stad. Tot die tijd was hij hoofd financiën in de gemeente Til- burg. De bestuurscrsis in Almere kostte eerder burgemeester De Cloe en de wethouders Van Bij- sterveldt, Gundersen en Tierie de kop. Aanleiding was een ac countantsonderzoek naar de onkostendeclaraties van De Cloe en de reiskosten van de wethouders. De vertrekkende gemeentese cretaris treedt per 1 oktober toe tot de leiding van het ODRP Management Consultans in Den Haag, adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Bestuurder Den Uyl van de ambtenarenbond AbvaKabo sprak van „prettige onderhan delingen". Hij zei „gelukkig" te rug te keren naar de achterban. Op aandrang van de bonden wordt in het CAO-akkoord ook een paragraaf opgenomen over meer deeltijdarbeid. Bovendien is afgesproken om de wacht geldregeling (de WW voor amb tenaren) nog eens onder de loep te nemen. Vroeg in de avond verwacht ten de bonden nog binnen een uurtje tot een akkoord te ko men. Minister Dales kwam tij dens de onderhandelingen ech ter met steeds meer varianten op de proppen, onder andere over de looptijd van de CAO, zodat talloze malen werd ge schorst en de stemming aan de onderhandelingstafel steeds grimmiger werd. Gisteren zijn ook de CAO-on- derhandelingen voor de politie ambtenaren op gang gekomen. Volgende week dinsdag wordt voor het eerst formeel tussen bonden en werkgevers gepraat. De werkgevers (de ministeries van binnenlandse zaken en van justitie) bieden een loonsverho ging van 0,75 procent. Daar naast moet 1,05 procent wor den vrijgemaakt uit de al be staande politiebegroting geld uit de sector zelf dus. Het totale loonbod van 1,8 procent is voor de bonden ACP, NPB, ANPV en VMHP waarschijnlijk voldoende om bij de werkgever aan tafel te schuiven. renswoude Op de dijken van de Jufferslinie rond het Gelderse Veenendaal grazen sinds kort uit Wales af komstige Kerry Hill-schapen. Met hun zwartomrande ogen, zwarte neus, oren en knieën vormen ze een mar kante verschijning. foto anp marcel antonisse den haag gpd 1990 aan. waaruit bleek dat het inhuren van tijdelijke arbeids krachten en het uitbesteden van werk aan derden de ministeries per jaar ongeveer twee miljard gulden kost. Overigens blijken er ook pro blemen met het toezicht op de vaste arbeidskrachten op de mi nisteries, de ambtenaren. Ne gen ministeries hebben een goede registratie van de aanwe zigheid van het eigen personeel. Bij Buitenlandse Zaken, Onder wijs en Defensie schort er wel iets aan, maar dat is niet zo erg. Wel forse kritiek heeft de Re kenkamer op de situatie bij Jus titie, VROM en Ecopomische Zaken. Daar is geen of geen goed werkend systeem waar mee kan worden nagegaan of een ambtenaar er is of niet. IMMMfPI wit, bruin j2r35rof volkoren, - cr. heel JJfêr l.OÜ Uit de diepvries: Ch Aardappelkroketjes, zak 450 gram Gehakt half-om-half, mm c 500 gram.&-25-3.49, kilo JMT 0.»^ Sélection Clémence, rode of witte Franse wijn, 3 flessen 0.75 liter Pampers boy of girl, midi, maxi, maxi plus of junior, duopak <ws 479O"."" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 september a.s. Amsterdam Met het luiden van de Hiswa-bel opende de Amsterdamse burgemeester Van Thijn vanmiddag de grote watersportbeurs Hiswa. Gisteren arriveerde de laatste deelnemer aan de beurs. Het elf meter lange jacht werd uit de Utunnel getild en over de kade en de stands in het water gezet. foto capital press De Haagse ministeries huren op ruime schaal tijdelijke arbeids krachten in, maar weten in feite bitter weinig over deze mensen. Vrijwel geen enkel departement houdt bij hoeveel van die men sen er zijn en wat ze kosten. Dit blijkt uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer dat van morgen is gepubliceerd. De Re kenkamer is een onafhankelijk controleur van overheidsuitga ven. Volgens de Rekenkamer ge ven de begrotingen van de de partementen geen enkel inzicht op het punt van tijdelijke ar beidskrachten. Daardoor kan de Tweede Kamer de zaak ook niet controleren. Wel haalt de Re kenkamer een onderzoek uit Rechter akkoord met ontslag voor paardestaartje sittard gpd De kantonrechter in Sittard heeft het arbeidscontract van een werknemer van een super markt in Oirsbeek ontbonden. Reden: het paardestaartje van de 26-jarige René Hoeppe. Het lange haar was onacceptabel de directie van de super markt, die een 'ouderwets vriendelijke huisstijl' nastreeft. De werknemer stapte naar de rechter. Omdat ondertus sen de relatie met zijn werkge ver behoorlijk was vertroebeld, eiste zijn advocaat een schade vergoeding ter hoogte van een jaarsalaris en 60.000 gulden smart egeld. Aan die eis is de rechter niet tegemoet gekomen. Hoppe krijgt slechts een vergoeding van bijna drie maandsalaris sen. „Ik ben niet teleurge steld", aldus Hoeppe. „Ik had me niet vastgebeten in de ver goedingen die mijn advocaat had geëist, dus wat dat betreft, valt het mee". ACHTERGROND HARM HARKEMA DEN HAAG Geen extra hulp voor boeren in geldnood De Nederlandse land- en tuin bouw hoeft niet op extra geld te rekenen van hel kabinet om de financiële nood te lenigen. In een gesprek met het land bouwschap erkende minister Bukman van landbouw gisteren dat de agrarische sector moeilij ke tijden doormaakt, maar vol gens hem is er geen sprake van een crisis. De bewindsman herhaalde wel dat aanvragen voor ge meentelijke bijstand en voor le ningen waarbij de overheid ga rant staat, binnen zes weken worden afgehandeld. Maar op directe geldelijke steun van het rijk hoeft de landbouw niet te rekenen. De Nederlandse land- en tuinbouw heeft het momenteel, vooral door overproduce, erg moeilijk. Vorig jaar daalden de boereninkomens met gemid deld 20 procent. Varkensboeren krijgen dit jaar minder dan ooit, een kilo tomaten bracht tot nu toe vier dubbeltjes minder op dan de kostprijs, akkerbouwers krijgen slechts een stuiver voor een kilo aardappelen terwijl de kostprijs op achttien cent ligt. KASREGISTERS De Nijmeegse rechtssocioloog Groenendijk bijvoorbeeld, sprak over „een nonchalante en minimalistische benadering van internationale verplichtingen". Maar alsof hij de alarmerende betogen van zichzelf en de anderen onderuit wilde halen, zei hij ook: „Er is sprake van spierballenwetgeving. De regering doet er heel stoer over. Maar ik denk dat het veel meer een negatieve boodschap voor asielzoekers behelst, dan dat de praktijk zal veranderen". Dat klonk toch heel wat relativerender dan de schokkende vergelijking die professor De Haan had getrokken: „De nieuwe vreemdelingenwet is de meest ernstige discriminatiewet sinds de Tweede Wereldoorlog". Ondertussen had Groenendijk vrij helder de troebele plek in het water aangegeven. Wetstechnisch gezien wordt de vreemdelingenwet op verschillende punten ingrijpend veranderd om sneller en efficiënter het kaf onder asielzoekers en andere immigranten te scheiden van het koren. Een wet ook, die naar Roemenië, Ghana en alle andere buitenlanden de boodschap probeert uit te stralen dat het kaf (zoals de asielzoeker op louter economische gronden) hier geen enkele kans maakt. Maar die aan de andere kant zegt ruimhartig opname te blijven bieden aan degenen die waarlijk op de vlucht In een te klein achterafzaaltje in Studio Pulchri in Den Haag werd afgelopen vrijdag, rijkelijk laat, het offen sief ingezet tegen de op handen zijnde fundamentele wijzigingen in de Vreemdelingenwet. Het Nederlands Centrum Buitenlanders, Vluchtelingenwerk Neder land en Amnesty International lieten vier sympathise rende hoogleraren het woord doen. En wat zij te mel den hadden over de nieuwe wetgeving die vandaag in de Kamer ter discussie staat loog er niet om. zijn voor vervolging op grond op grond van ras, godsdienst, nationaliteit of politieke overtuiging. Of de door het kabinet voorgestelde wetswijzigingen opgewassen zullen zijn tegen de praktijk, is echter nog de vraag. Voorstanders (zoals WD en CDA) gaan er mee akkoord dat de wet fijnmaziger wordt, zodat er minder ongerechtigheden tussendoor glippen. Tegenstanders van de belangrijkste veranderingen, zoals PvdA, D66 en Groenlinks, zijn vooral bang dat het daardoor ook voor tal van echte vluchtelingen moeilijker wordt om in Nederland een verblijfs- of vestigingsverguning te bemachtigen. En eigenlijk zegt professor Groenendijk dat op een aantal belangrijke punten de wet alleen op papier strenger wordt, maar in de praktijk nauwelijks een beperkend effect zal hebben. Wie heeft er gelijk? Dat weet niemand. Zelfs op het ministerie van justitie zelf bestaat niet veel meer dan hoop dat de nieuwe wetgeving tot een betere en snellere afwikkeling leidt van het toenemende aantal verzoeken tot vestiging in Nederland. Vast staat wel dat er in de Kamer uitgebreid gesproken gaat worden over de vraag of de wetswijzigingen de rechtsbescherming van vreemdelingen ontoelaatbaar beperken, omdat de nieuwe wet geen hoger beroep bij de rechter meer toestaat, en over artikel 15b en 15c, die de mogelijkheden vergroten om asielverzoeken van vreemdelingen ongegrond of niet-ontvankelijk te verklaren. En ook staat aJs een paal boven water dat geen jurist, ambtenaar of politicus nog goed weet wat Nederland aanmoet met de toenemende immigratiestroom van arm naar rijk. Premier Lubbers verwoordde het zaterdag zo: ook aanscherping van het vreemdelingenbeleid zal niet kunnen voorkomen dat Nederland jaarlijks enkele tienduizenden immigranten dient op te nemen in de samenleving. Ons land blijft 'opgemengd' worden. „En dat moeten we kunnen hebben Brengen geld in het laatje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3