De mol in de mens De automatenhal als witwasser van dmggeld Feiten Meningen DINSDAG 31'AUGUSTUS 1993 2 OKE, cf?iwMei.6McoHfrB>i.epeN VE PKUÉIJ/ HETGiOKKÊM, 5TEÊPS /V\E£R O* ALCOHOL ?OOf2. pAT AllES ce.<qEtF5rft>/V)£M- VEgONTPVSTtNp-"VI /yWR \M£ 2ULL£K/ KjOoir TOÊSWAIO r (?AT7|£ PUAArnB VfcR^LAV^ pfc ^CHf ftüPT W WS Door een fout is het verhaal 'De mol in de mens' af gelopen zaterdag in verminkte vorm verschenen in het Zaterdags Bijvoegsel van deze krant. Op verzoek van velen, die verontrust de krant belden, drukken wij de tekst vandaag alsnog volledig leesbaar af. Met de welgemeende verontschuldigingen van de redac tie. gedemilitariseerde zone. Via de tunnels zou een verrassingsaan val mogelijk moeten zijn op Zuid-Korea. Inderdaad werden in 1974, 1975 en 1978 tunnels ontdekt. En in 1990 was het opnieuw zo ver. De Zuidkoreanen kwamen een tunnel op het spoor, die 145 meter diep lag. Er zouden per uur 7.000 militairen met artille rie door heen kunnen, zei een Zuidkoreaanse minister van de fensie. Een indrukwekkend gangen stelsel groeven de Vietcong in de jaren '50 en '60 om zich Ie beschermen tegen Franse en la ter Amerikaanse aanvallen. Honderden kilometers tunnel werden aangelegd, met aparte ruimten warn kinderen naar school gingen, voorraden wer den opgeslagen, gewonden werden verzorgd en fabriekjes draaiden. Het bekendste tunnelcomplex bevindt zich bij Cu Chi, waar steeds meer westerse toeristen er doorheen kruipen om het on deraardse wonder te aanschou wen. Vietcong-strijders konden er destijds op vele plekken on verwacht bovengronds komen en even raadselachtig weer ver dwijnen. Speciale Amerikaanse eenheden, de zogeheten 'tun nel-ratten', probeerden onder gronds de strijd met de Viet cong aan te binden. Ze kwamen nooit erg ver. Ceaucescu Diende het Vietcong-tunnel- complex nog deels een civiel doel, in Roemenië liet dictator Ceausescu kilometers tunnel aanleggen louter om zichzelf te beschermen. Toen Ceausescu's bewind eind 1989 viel, en de lei der reeds was geëxecuteerd, bleven zijn elite-troepen en de geheime dienst Securitate nog enige dagen doorvechten. Op de meest onverwachte plekken en momenten doken ze op uit tunnels, die onder de hoofdstad Boekarest waren aangelegd. De breedste tunnels waren speciaal voor Ceausescu aange legd. Het paleis was onder gronds te bereiken, evenals het partijhoofdkwartier, huizen van hoge partijleden, de legeroffi ciersclub. Er bleken grote wa pen- en munitievoorraden op geslagen en men vond koel ruimten vol met vlees, een luxe- produkt dat de Roemeense be- WIM STEVENHAGEN Een 800 meter lange, geheime tunnel houdt de inwoners van Sarajevo al maandenlang in leven. Deze onderaardse gang heeft vele beroemde voorgangers. Gevangenen groeven zich een weg uit kasteel Colditz, een van de grootste spionage-fiasco's mondde uit in een tunnel, in 1976 werd een bank in Nice beroofd langs een onder grondse toegang. Zelfs Nederland heeft zijn eigen gehei me tunnelgeschiedenis. Zaklantaarns aan en bukken Hij behoort tot de gespeciali seerde familie der Talpidae, en is goed herkenbaar door zijn stevige schopvormige graafpo ten, met krachtige nagels en verbreed door een sikkelbeen tje. Rolrond is hij, vrijwel zonder nek. Vrij naar de Winkler Prins encyclopedie hebben we het hier over de mol, aangenaam. De mens mist het sikkelbeen tje, zijn nagels stellen niks voor, graafpoten heeft 'ie niet. Een enkeling is rolrond, zeker, maar daar houdt de vergelijking met het dier ook op. Hoewel? Midden augustus meldde de Amerikaanse journalist John Burns vanuit Sarajevo dat de belegerde stad al maandenlang via een geheime tunnel in leven wordt gehouden. Zo'n 800 me ter lang, onder het vliegveld van Sarajevo door, gestut met palen, zonder luchtverversing. Burns haalt een Bosnische soldaat aan, die vertelt hoe zwaar de tocht door de tunnel is. De hele route moet bukkend worden afgelegd, ze is zo smal dat slechts eenrichtingsverkeer mogelijk is. De soldaat: „Ik heb er twintig minuten over gedaan en ik was doodop. Als je er een maal in bent, sta je er alleen voor. Je hebt met niemand con tact, je hebt alleen je zaklan taarn. De lucht is zo vochtig, dat je vreest te stikken." De geheime tunnel van Sara jevo kent beroemde voorgan gers. Overal ter wereld, in ieder tijdsgewricht, groeven mensen zich een weg door de aarde om zo hun doel te bereiken: vrij heid, de rug van de tegenstan der, geld en goud, veiligheid. Er zijn prachtige boeken over ge schreven: Het Houten Paard van Eric Williams bijvoorbeeld (over de ontsnapping van Britse luchtmachtofficieren uit een Duits kamp) en De Heren van de zestiende Juli van Ken Follett (waarover later). Colditz Geallieerde officieren brachten de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog soms tot wan hoop in hun ijver te ontsnap pen. In Colditz, het bij Leipzig gelegen middeleeuwse kasteel, ontstond in de jaren 1940-'45 een ware ontsnappingscultus. Er werden 191 pogingen ge daan, waarvan er 31 slaagden. Het meest tot de verbeelding spreekt het verhaal van de tun nel die Franse officieren groe ven. Na de vorming van de So- ciété Anonyme du Tunnel de Colditz begonnen ze aan een ontsnappingsroute die op de minst voor de hand liggende plek begon: hoog in de idokke- toren van het slot Colditz. Dertig man groeven, in ploe gendienst, 24 uur per dag. De tunnel werd enkele keren on derbroken door verticale schachten, om voldoende diep te te bereiken zodat men onder de fundamenten van het oude kasteel door kon komen. De toegang tot de tunnel bestond uit een muursteen, die zo kon worden teruggeplaatst dat er helemaal niets was te zien. De Duitsers, al aardig gefrus treerd door eerdere ontsnap pingspogingen, hoorden via de tectieapparatuur dat er ergens in of onder het enorme kasteel werd gegraven. Weken, maan den gingen voorbij. De Fransen groeven, de Duitsers zochten. Na acht maanden had de Socié- té Anonyme haar doel bijna be reikt. Nog enkele meters waren te gaan en er restte slechts slap pe bodem. Intussen begonnen de Duitse bewakers delen van het kasteel te ontmantelen in hun verbeten jacht. Een slordige opmerking van een Franse gevangene die naar een ander kamp was over gebracht, zou de Duitsers uit eindelijk op het spoor van de klokketoren hebben gebracht. Met het zicht op de finish werd de tunnel ontdekt. De Duitse commandant had een nieuw element toe te voegen aan het ontsnappersmuseum dat hij in Colditz had ingericht. Berlijnse Muur De Muur in Berlijn vormde ook een bron van inspiratie voor ontsnappers. In november 1962 werd tunnel '29' ontdekt: gegra ven vanuit West-Berlijn, 120 meter lang. Het was een goed geconstrueerde vluchtgang, waarlangs 29 mensen zouden ontsnappen. Helaas werden dat er niet meer de tunnel liep vol water nadat een leiding was gesprongen. De langste tunnel onder de Muur was 145 meter en op één punt zelfs twaalf meter diep. In tien maanden gegraven door studenten vanuit een toilethok in het oostelijk stadsdeel naar een bakkerij in West-Berlijn. In totaal 57 mensen maakten er met succes gebruik van. Een van de allergrootste fias co's uit de geschiedenis van de westerse spionagediensten ein digde ook in een tunnel onder Berlijn. Het ging om Operation Gold een tunnel via welke de Amerikaanse en Britse inlichin- gendiensten CIA en SIS het mi litaire telefopnverkeer van Rus sen en Oostduitsers wilden af tappen. De beslissing om .de tunnel aan te leggen, werd genomen in december 1953. De geheime gang zou 800 meter lang wor den en eindigen bij een belang rijke telefoonkabel. Zo ge schiedde en complete afdelin gen van de CLA en SIS waren drie jaar lang als bezetenen be zig het opgevangen telefoonver keer te decoceren en vertalen. De Russen waren er al die tijd van op de hoogte. Ze kregen ie der detail over de operatie te horen van George Blake, de ge heim agent die door de SIS in Oostduitsland was gestatio neerd. Blake behoorde tot de befaamde vijf Britse agenten die in de jaren '50 kozen voor het hoefte deden de krakers in een antieke zilveren vaas uit een van de kluisjes. Er werden por nofoto's aangetroffen met be kende personen uit de beau monde van Nice ze waren door de bankrovers opgehan gen nadat die ze hadden gevon den in een gekraakte safe. Hoogtepunt was het moment dat medewerkers van het casino in Nice de zaterdagopbrengst in de nachtkluis deponeerden. Al- bert Spaggiari stond beneden klaar om.de cassettes met con tanten eigenhandig op te van gen. In de villa's en op de luxe jachten in de haven, was de woede groot toen de roof be kend werd. Maar bewondering voor de ingenieuze manier waarop de kraak was uitge voerd, was er ook. Toen een verslaggever aan een hoge poli tiefunctionaris vroeg of hij reke ning hield met een groep crimi nelen van buitenlandse af komst, antwoordde de man bits: „Wij hebben geen import nodig. Franse criminelen zijn intelligent genoeg." Valkenburg Nederland heeft een minder kleurrijke geschiedenis van ge heime tunnels. Maar in Valken burg is nog altijd de geheime vluchtgang te bewonderen die in de late middeleeuwen werd aangelegd onder het plaatselijke kasteel. De versterking, ge bouwd op de rand van de Heunsberg, gold tussen onge veer 1100 en 1672 (toen het ge bouw werd opgeblazen) als een moeilijk neembare veste. In 1937 ontdekte men bij toe val dat er geheime gangen lie pen onder het kasteel, dat nog altijd als ruïne bestaat. Door de ze ontdekking werd ook einde lijk een betere verklaring gevon den voor het feit dat belegerin gen van het kasteel nog al eens moesten worden afgebroken. De gangen stelden de verdedi gers in staat de vijand in de rug aan te vallen. December 1989. Inwoners van Bukarest bukken zich over een luchtrooster boven een van de geheime tunnels van dictator Ceaucescu. FOTO HOLLANDSE HOOCTE GUUS DUBBELMAN communisme en overliepen naar het Oostblok. Na vele dui zenden onbelangrijke en vooral onjuiste berichten via deze tele foonlijnen te hebben verstuurd, besloten de Russen in 1956 dat de propaganda-waarde van een ontdekking maar eens moest worden uitgebuit. In zijn autobiografie No Other Choise schrijft George Blake hoe in de afluisterruimte van de Amerikanen de alarmbellen be gonnen te rinkelen, toen de Russen hun 'ontdekking' déden. In allerijl lieten ze troepenver sterkingen aanrukken, omdat ze bang waren dat de Russen een aanval zouden doen via de tun nel. De vijand, die tenslotte drie jaar de tijd had gehad te verzin nen hoe te reageren, hield een persconferentie en leidde jour nalisten door de tunnel. In het Westen werd gespro ken over een doorslaand spio- nage-succes. George Blake hield zijn adem in. Hij schrijft: „Ik moet bekennen dat ik een paar angstige weken beleefde, totdat de resultaten van het onderzoek (van SIS en CIA, red.) bekend werden, en ik een zucht van verlichting slaakte." Pas jaren later, in 1960, werd het verraad van Blake in het Westen be kend. Korea Niet alleen in Duitsland is door de jaren heen veel gegraven. Ook in Korea is flink getunneld, vooral van het Noorden naar het Zuiden. Noordkoreaanse overlopers vertelden in de jaren zeventig dat het bewind van Kim-il-Sung maar liefst tien di visies opdracht had gegeven twee tunnels te graven onder de volking zelf al lange tijd niet mëer kon kopen. Niemand had tijdens de eer ste dagen van de revolutie enig idee hoe de plattegrond van het stelsel eruit zag. Radio Boeka rest deed oproepen aan archi tecten, die bij de bouw betrok ken waren, zich te melden. Met succes: er meldde zich een zoon van een architect, die over een plattegrond bleek te beschik ken. Bankroof AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Dubieuze nevenactiviteiten in de gokwereld zijn nooit een ge heim geweest. Ook niet dat er wel eens iemand met een pistool zwaaide. Maar de rap portage die de Amsterdamse politie recentelijk aan burge meester Van Thijn stuurde, heeft zelfs insiders laten schrik ken. Volgens de politie is de helft van alle gokautomaten in handen van misdaadorganisa ties. „Als dat rapport klopt, heeft geen enkele automatenhal een legale toekomst. Dan heeft de maffia al zoveel macht, dat de politie daar weinig meer aan kan doen." De automatenhal aan het Dam rak in Amsterdam is opge bouwd volgens het standaard recept van een casino: als een horizontale kerker. Hoe dieper naar binnen hoe onheilspellen der. Bij de gevelbrede ingang vermaken de toeristen zich met behendigheidsautomaten. Dan een rij kasten voor de oudere speler, in het volle licht nog, waar een spel maar een kwartje kost. Via een overloop waar een kassier de wacht houdt, gaat het naar het inwendige van het ge welf, de lage donkere gangen waar de lange rijen Random Runners staan en de echte om zetten worden gemaakt. Zelfs te goeder trouw, zoals de beschreven hal, is het goed ver dienen in de automatenbran- che. De markt is zo vriendelijk dat de gemiddelde exploitant het wettelijk minimum van 60 procent uitkering van de inworp makkelijk en graag overtreft. Gebruikelijk is een uitkering aan de spelers van 72 procent tot 78 procent van de ingestopte guldens. Hoe rneer je uitbetaalt, hoe meer mensen op de kasten gaan spelen, weet'de handel. In Las Vegas ligt de uitbetaling op 90 tot 92 procent. Een beetje gokverslaafde gooit per dag al gauw 200 gulden in een Random Runner. Heel veel klandizie heb je dus niet eens nodig. Gemiddeld leveren de kasten per jaar 20.000 gulden winst op.'Een modale gokhal verdient zo 2 miljoen per jaar 40 mille per week, een grote 4 miljoen per jaar. Legaal, de be lastingdienst weet ze te vinden. In Amsterdam opereren 147 on dernemingen in de automaten handel, die samen een dikke 6.000 gokkasten hebben uit staan. In automatenhallen, ca fés, snackbars, coffeeshops en bij de sigareboer op de hoek. Meer dan 50 procent van die automaten is volgens de Am sterdamse politie in handen van misdaadorganisaties, die ver bonden zijn met drugs-, vrou wenhandel en afpersing en waarin de huurmoord een regu liere factor is in de personele doorstroming. De politie heeft 40 van de on dernemingen herleid tot vijf cri minele netwerken, die samen de helft van de Amsterdamse markt in handen hebben. Uit gaande van de gemiddelde le gale winst per kast van 20 mille per jaar volgens een onder zoek van het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf uit 1991 zouden de vijf al goed zijn voor een legale opbrengst van tegen de 60 miljoen gulden per jaar. Daarbij zijn de auto maten voor de syndicaten, met hun honderden miljoenen winst uit de drugshandel, een uitgelezen witwasserij van zwart drugsgeld, de buit van een bankroof of de opbrengst van afperserij of ontvoering. De tel lers in de kasten die door het IJkwezen van het ministerie van economische zaken worden ge screend, controleren veel, maar niet de totale inworp en niet de uitgekeerde bedragen. Zo kun nen ongecontroleerd miljoenen extra in de boekhouding wor den genoteerd. De politie weigert namen te noemen. Weten is tenslotte één, maar bewijzen in de rechtszaal punt twee. De Vereniging voor de Automatenhandel VAN is in middels een eigen onderzoek begonnen. De VAN die door het rapport in opspraak is ge raakt omdat twee van de crimi nele bedrijven bij de vereniging blijken aangesloten zegt hun identiteit vooralsnog niet te kennen. In informele kringen van de be drijfstak vallen wel namen, maar is het gesprek evenzeer getekend door maximale voor zichtigheid. Geen betrokkene heeft zin 'om in twee sporttas sen uit de Kostverlorenvaart te worden opgedoken'. De naam valt van een onderne ming in de buurt van het Rem- brandtplein, die onder het be- Een van de vele gokhallen in Amsti wind van de in juni 1992 geli quideerde bendeleider Klaas Bruinsma is ingelijfd bij het drugssyndicaat. Een voorbeeld van 'synergie' in de onderwe reld: drughandelaars zetten de gokautomaten in hun eigen cof feeshops en cafés, waar ze via wurgcontracten met de exploi tanten dubbel verdienen. In de omgeving van het Rembrandt- plein is het spoor van deze on derneming via de automaten in de coffeeshops terug te volgen naar het automatenbedrijf. Een kleine gokhal op de Wallen is recentelijk ook 'ingelijfd' door de zaakwaarnemers van wijlen IJruinsma. De zaak stond al eni ge tijd te koop voor 1,2 miljoen, maar ging van de hand voor 2 miljoen. Synergie genoeg. De omzet is volgens de bron sinds de overname op spectaculaire wijze omhoog geschoten. Volgens dezelfde bron, die ano niem wil blijven, zijn de inves teringen van de georganiseerde criminaliteit zo omvangrijk, dat van alle cafés die in Amsterdam te koop staan „de helft wordt opgekocht door drughande laars". Volgens de bron nemen de crimineel geleide horeca-on- dernemingen.inmiddels zo in omvang toe, dat ze een machts positie ten opzichte van de brouwerijen hebben ingeno men en speciale kortingen be dingen. De informatie zou af komstig zijn van Heineken, marktleider in Amsterdam. Op het hoofdkantoor van Heineken zegt men het bericht niet te kunnen bevestigen. De VAN doet bijzonder zijn best het imago van de automatenex- ploitanten op te vijzelen via een open-vizierpolitiek en schen kingen aan hulpverleningspro jecten voor gokverslaafden. „En de organisatie iser zeer op ge brand de maffiose vakbroeders te royeren", aldus voorzitter Doll. Voor de Amsterdamse politie is de vervolging van de criminele ondernemingen 'een afzonder lijk traject'. „Eerst moet de poli tiek maar eens besluiten wat ze wil met gokautomaten." Het korps hoopt op een principebe sluit van het gemeentebestuur het aantal automaten sterk te rug te dringen. De bron uit de gokwereld ziet FOTO GPD ROLAND DE BRUIN de toekomst somber in. „Twin tigjaar geleden ging alles ge moedelijk. Dan won de kerel die een ton had verloren de volgen de dag bij de concurrent zijn ton terug. Wel drama, maar geen geweld. Er werd wel ge knutseld met automaten van zo'n eenarmige bandiet hoefde je maar het palletje in de arm- plaat te lassen en hij sprong van z'n leven niet meer op 'Bar' maar dat was kleinschalig. Toen Frits van de Wereld zijn eerste hasjkotter de Lammy liet ko men, wist heel Amsterdam dat die eraan kwam. Maar de han del is gewend geraakt aan veel geld en dat moet er dus komen, geeft niet hoe. De belangen zijn van een andere orde. Syndica ten draaien omzetten van een multinational. Die hebben in vloed op de hele samenleving. Ik ken exploitanten uit de gok wereld die er al rekening mee houden dat ze over misschien 5, misschien 10 jaar een 'Joego slaaf of een Rus op bezoek krij gen, die zegt 'ik weet waar je kinderen naar school gaan' en heel eenvoudig alles van ze af pakt" In 1976 smulde het Franse pu bliek van een uiterst spectacu lair tunnel-verhaal. Onder de kop Le Fric-Frac du Siècle (De Roof van de Eeuw) berichtten kranten hoe het bankfiliaal van Société Générale in het Zuid franse Nice werd beroofd van geld en goed met een waarde van naar schatting tien miljoen dollar. Het brein achter de roof was Albert Spaggiari. Hij wist met de nodige moeite een aantal zware jongens om zich heen te verza melen die ook in zijn droom ge loofden. Twee maanden lang kropen ze door de riolen van Nice en werkten aan een tien meter lange tunnel die hen bij de betonnen muur van de kluis- ruimte bracht. Op zaterdag 16 juli hadden ze een gat gehakt in de muur, zonder dat een alarm afging. Een waarschuwingssys teem was niet nodig, zo had de bankdirectie geoordeeld de kluisruimte had immers zo'n dikke stalen deur, daar zou nie mand doorheen komen. De indruk bestond dat de ro vers op hun gemakje een week end lang safe na safe hadden gekraakt. In het boek De Heren van de Zestiende Juli van Ken Follett, werd dat romantische beeld wat bijgesteld. De man nen waren doodvermoeid* door het loodzware breekwerk en ze zaten voortdurend in de stank van hun eigen uitwerpselen. Meer tot de verbeelding spra ken andere zaken. Recher cheurs vonden lege flessen wijn. Er stond een brander waar eten op was klaar gemaakt. Hun be-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2