Autoradio met DCC-cassettespeler Zaktelefoons met antwoordapparaat Verdwijntruc met kamerscherm Leven en wonen Wimp'ers Sensorgestuurde verlichting ook voor binnenshuis DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN Vloerbedekking in de tuin Ons gazon mag dan een echt zorgenkind zijn, we willen het toch niet missen. Het is immers, mits mooi groen, de mooist denkbare vloerbedekking in de tuin. Deze zomer was een ideale graszomer met al die regen. Toch zijn er hier en daar klachten. Ofwel het gazon is aan vernieuwing toe, öfwel er zitten slechte plekken in. In beide gevallen moeten we nu handelen. De grond is nog warm, de nachten zijn lang en vochtig. Het zaad kiemt dus snel en als we zoden gebruiken hechten die zich rap. Om te beginnen een nieuw gazon. Niet april, maar be gin september is, na een natte zomer, de beste tijd om te zaaien. Simpelweg omdat de grond nu nog warm is. Willen we gras vernieuwen dan is er keuze tussen zaai en of plaggen, dan wel rollen gras leggen. In gezinnen met kleine kinderen en huisdieren is het leggen van gras vaak beter. Zijn er alleen volwassenen dan zou ik zaaien van gras willen adviseren. In beide gevallen moet de grond goed losgemaakt wor den en goed aangedrukt, zodat er later geen verzakkin gen optreden. Verder moet eindeloos lang geharkt wor den tot het oppervlak spiegelglad en vooral horizontaal is. Uiteraard is de grond ook verrijkt met flink wat orga nische mest. Later kan dat immers niet meer. Zoden of rollen gras worden op een vochtige onder grond stevig aangedrukt of gerold. Daarna ten over vloede nog gespoten om de zoden vast te zetten op de ondergrond. Gaan we zaaien, dan gebruiken we om te beginnen een passend grasmengsel. Een vakman kan advies geven. Het mengsel is afhankelijk van grond- Soort en gebruik. We nemen ongeveer 60 gram zaad per vierkante meter en zaaien zo regelmatigmogelijk. Alleen langs de rand mag iets dikker worden gezaaid. Na het zaaien zeer goed aandrukken of rollen en weer sproeien om het zaad minder aantrekkelijk te maken voor vogels. Hebben we slechte plekken in het gras of zijn er plek ken waar het onkruid is gaan woekeren, dan zullen we ook moeten zaaien. Waar al te veel onkruid is, steken we onkruid en gras weg, vullen de plek goed op met compost of goede tuinaarde en zaaien dan met zorg de kale plekken vol. Ook hier geldt weer: goed aandrukken en natmaken. Als het een beetje wil, is bij goed weer al les binnen tien dagen groen. Lezersvraag MEVROUW BEGEMAN uit HAARLEM wordt hierbij hartelijk gefeliciteerd met het feit dat haar uit een pit getrokken sinaasappelboom vruchten draagt. Al na acht jaar. Dat is een felicitatie waard. Bij de meeste mensen is het boompje dood vóór er van vruchten sprake is. En nu haar probleem:,er zitten mieren in de pot. Hoe kunnen die op milieuvriendelijke wijze ver dreven worden. Dat kan, maar deze methode is wél milieuvriendelijk edoch niet miervriendelijk. Een plat bordje met gelijke delen borax en poedersuiker, even tueel iets vochtig gemaakt, zetten waar de mieren lo pen. Die zullen er niet alleen van snoepen, ze zullen dit mengsel ook meenemen naar het nest om er de konin gin en de larven mee te voeren. Die zullen onherroepe lijk doodgaan. Als de koningin dood is, is het nest ook weg. De enkel^mier die men ziet, weet niet meer wat te doen. Want de koningin bepaalt het doen en laten van alle mieren. ELSA MONS-AURIK uit HAARLEM is in het bezit van een fluweelboom. Deze vormt mooie bloempluimen, maar binnen de kortste keren blijken die ook weer kaal te zijn. Hoewel ik hiervan nog nooit heb gehoord, denk ik toch aan vogelvraat. Dat is gemakkelijk te voorko men met behulp van een klosje zwart naaigaren. Span wat draden rond de bedreigde pluimen en ze blijven intact. De vogels schrikken van de draden die ze niet kunnen zien. Na een paar keer schrikken komen ze niet meer terug. Hetzelfde geldt voor de vuurdoorn die telkens weer be roofd wordt van zijn mooie bessen. Ook hier kan zwart naaigaren uitkomst brengen. Als dat te veel gedoe is kan deze vuurdoorn eventueel vervangen door een van de nieuwe soorten. Die zijn zo uitgeselecteerd, dat ze bessen krijgen waarvan vogels niet houden. Tot slot kan men de bessen ook een tijdje beschermen en 's winters, als er veel honger heerst onder de vogels, de draden doorknippen. Ze zijn er dan extra blij mee. MEVROUW ZANDVLIET uit HEEMSTEDE heeft pro blemen met haar rododendrons. Ze staan in een tuin op het zuiden en willen na twee jaar niet meer bloeien. Waarschijnlijk staan ze te droog. Een dikke laag com post met veel turf op de voet (rodos wortelen opper vlakkig) en goed vochtig houden zal wel helpen. Mocht het nog niet lukken, dan een minder zonnige plaats op zoeken. Halfschaduw wordt op prijs gesteld door rodos. Een heel ander probleem vormt het vogelhuisje. Daarin zat eerst een hommel. Die werd verjaagd om de vogels een kans te geven. Toch komt er een hommel telkens terug. Dat klopt. Dat is de koningin die in het voorjaar op haar eentje een nieuwe staat sticht. Ze heeft dus al een paar eitjes in het vogelkastje gelegd. Als men haar haar gang laat gaan, wordt men de trotse bezitter van een kleine hommelstaat. Die wordt nooit groot en hommels steken (bijna) nooit. Persoonlijk zou ik de voorkeur geven aan hommels boven vogels. Wat leuk dat er uit de avocadopit van H. HEEMSKERK uit NOORDWIJKERHOUT een mooie plant gegroeid is. De avocado (Persea Americana) is afkomstig uit Cen traal Amerika. Houdt dus van warmte en is niet be stand tegen kou, laat staan vorst. Bloemen of vruchten zijn niet te verwachten. Het is een boom. Maar bij goe de verzorging wördt het een groenblijvende mooie ka merplant die 's zomers naar buiten kan. Toppen heeft tot gevolg dat er zijtakken komen, zodat het geen hele lange pierlala wordt. De avocado blijft neigingen verto nen om een boom,* dus lang, te worden. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Steeds meer vrouwen maken gebruik van aanplakwimpers. als ze een avondje uit gaan. Dat priegelen met wimpers, een aan- brengstokje en een tubetje lijm en remover schrikt hen niet af. Wimp'ers heeft een serie van achttien modellen op de markt ge bracht, gemaakt van echt haar, te koop in zwart en bruin, in verschillende lengtes en diktes. Daarnaast brengt Wimp'ers losse haartjes op de markt, die tussen de eigen wimpers kunnen worden geplakt en drie tot vier weken blijven zitten. Een setje wimpers kost 15,95. een setje losse haartjes nog net geen tientje. Ondermode Mooie lingerie moet zorgvuldig op de hand worden gewassen. ZaZou al te koop als eau de toilette, zeep. deodorant, douchegel en bodylotion heeft het assortiment dan ook uitgebreid met een 'lingerie wash': een 150 milliliter grote flacon, a 12,95. Het pro- dukt is in mei in een kleinere uitvoering al gelanceerd, maar dan als extraatje bij het geurtje. Nu is het ook echt te koop. Lampen die vanzelf gaan branden en weer uitgaan als hun licht niet meer nodig is zijn al sinds geruime tijd bekend als beveili gingsverlichting. De Duitse fabrikant Stei- nel, pionier op het gebied van verlichting die via een sensor (een infraroodbundel) werkt, past dit principe nu ook toe voor binnenverlichting. Er is een reeks armaturen ontwikkeld, door designers van naam vormgegeven, die in het interieur stijlvolle noten vormen: strak- moderne lijnlampjes, klassiek ogende kelk jes, e.d. In diverse situaties kan automatisch in werking tredend licht een bepaald com fort geven. Je hoeft bijvoorbeeld in het donker niet naar een schakelaar te zoeken. In het toilet, de badkamer, kelder, schuur, zolder, hal, enz. is dat toch wel gerieflijk. Er zit ook een veiligheidsaspect aan. Als je 's nachts even uit het bed moet, naar toilet of babykamer, kun je zonder struikelen de weg vinden om dat het lampje onmiddellijk reageert op je beweging. De tijdsduur waarin het licht brandt kan van tien seconden tot vijftien minuten wor den ingesteld. Dit werkt energiebesparend, want het licht dooft vanzelf en 'vergeten' het uit te schakelen (hoe vaak komt dit niet voor) is dus geen punt. Bovendien kun je de reikwijdte van de infraroodbundel nauw keurig richten, van een tot vijf meter breed. Een redelijk handige doe-het-zeiver ziet wel kans om de bedrading van zo'n armatuur onzichtbaar in de wand weg te werken. De prijzen variëren van 135 tot 200 gulden. Meer informatie: Hcgema, Strijen. 01854- 4444. Toch weer kousen Kousen zijn sexy-er dan panties, vinden som migen. Veel gezonder, beweren anderen. Dat kan allemaal wel zijn, maar voor de generatie die kousen móést dragen, waren de panties een zegen. Geen gordeltje, losschietende jarre tels of gedraaide kousen meer. En toch, na ver loop van tijd zag je weer kousen (zonder gor deltje en met). En omdat de techniek niet stil zat werden die ook steeds beter. Op de Body- fashionfair is onlangs de scantihose geïntrodu ceerd. Een kous die tot in de lies doorloopt en dan met een haakje wordt vastgezet aan een gordeltje. Een kous die zit als een tweede huid, beweert de fabrikant. De kousen 9,95) zijn ingedeeld naar lengte (tot 1.85 m) en gewicht (tot 90 kg). Het bijpassende gordeltje kost 14,95. Philips primeur op Funkausstellung De autoradio's die in Berlijn worden getoond zijn niet alleen uiterlijk vernieuwd, ze hebben ook een tuner voor de korte-golfband en allerei nieuwe RDS-snufjes. foto cpd Op de Berlijnse Internatio nale Funkaustellung (IFA), die nog loopt tot 5 septem ber hield Philips een nieu we generatie autoradio's ten doop. Het zijn de eer ste autoradio's ter wereld die zijn uitgerust met DCC- cassettespelers (van digita le compacte cassette). Ver der hebben de radio's een nieuw ontwikkeld, zeer ge avanceerd ontvangstge deelte. Het ontvangstgedeelte maakt het mogelijk om één kortegolf- band te ontvangen (voor We reldomroep tijdens vakantie). De afstemeenheid werd echter vooral ontwikkeld in verband met de eisen die het Radio Data Systeem (RDS) stelt. De RDS-tu- ners kunnen vaststellen of een bepaald programma door meerdere zenders in een land wordt uitgestraald. Al rijdend door dat land schakelt de ont vanger dan automatisch over op de dichtstbijzijnde FM-zender. Dat levert steeds het beste ste reogeluid. Daarnaast kan de ontvanger in het display laten zien welk programma men heeft gekozen. Op het autora dioschermpje komt dan ge woon te staan: Radio 1 actu aliteiten, of Radio 3 popmu ziek. Een compleet nieuwe functie in de RDS-radio's is de Enhan ced Other Netwerk-techniek. Daarmee is het mogelijk ver- keersmededelingen of belang rijk nieuws te ontvangen, ook als men niet op een nieuwszen der staat afgestemd. Bij ernstige verkeersongelukken of natuur rampen schakelt hij direct over op de nieuwszender, als de be zitter dat wenst. Belangrijke verkeersmedede- lingen kunnen ook het cassette- of cd-loopwerk tijdelijk stop pen. De radio geeft dan infor matie onverkort door en start vervolgens de muziek van band of disc weer. Ook het volume wordt aangepast. Staat de radio zacht, dan komt de verkeersinfo toch op gewone sterkte door. Topprestatie Door ook het Digitale Compact Cassettedeck (een Philips-vin- ding) in de autoradio in te bou wen, heeft men nog een top prestatie geleverd. Omdat men geen cassette-omkeerinstallatie wilde (mechanisch te kwets baar) is voor de autoradio een nieuwe DCC-kop ontwikkeld. Die kop heeft maar liefst acht tien sporen. Die achttien sporen zijn no dig voor digitale aftasting van de band in twee richtingen. Cassette of kop hoeven dan niet te worden omgedraaid. Negen sporen zijn nodig in elke rich ting. Vier uit die negen worden steeds gebruikt voor de analoge aftasting, ofwel het afspelen van gewone muziekcassettes. Zowel Panasonic als Philips hebben de nieuwste zaktele foons voor autotelefoonnet-3 (ATF3) voorzien van een ant woordapparaat. Bij Panasonic is het een extern opzetstuk, bij Philips heeft men de functie in gebouwd. Het antwoordapparaat(je) is uit nood geboren. Bij eigenaars van restaurants, café's enz. be staat een toenemende weer stand tegen het gebruik van zaktelefoons in de zaak. Dat komt omdat veel mensen het hinderlijk vinden als aan een naburig tafeltje een belletje gaat en men vervolgens midden in de ontspannen sfeer een zaken- gesprek begint. Het nieuwe ant woordapparaat biedt de autote lefoongebruiker nu de mogelijk heid om rustig te lunchen. Het klein opsteek-antwoord- apparaat van Panasonic weegt maar 72 gram. Je klikt het vast aan de onderzijde van de zakte lefoon. De Panasonic zaktelefoon met ex tra antwoordapparaat, foto-cpd Op het antwoordapparaat kan een tekst van 15 seconden worden ingesproken. Veertig verschillende gesprekken van ruim van ruim een minuut, kunnen worden opgenomen. Alle boodschappen worden in een chip opgeslagen. Er kan worden meegeluisterd als bood schappen binnenkomen. Tij dens dit meeluisteren kan het gesprek 'live' worden overgeno men. Bij de Philips PR95 is het ant woordapparaat in de zaktele foon opgenomen. Het werkt ook volgens een ander systeem. Iedereen die de zaktelefoon belt, krijgt een boodschap van 15 seconden te horen met het verzoek om via de druktoetsen van een moderne telefoon zijn nummer achter te laten. Met de zaktelefoon kan men later de opgegeven nummers makkelijk even terugbellen. Het toestel, dat maar 275 gram weegt 30 gram meer dan de Panasonic heeft nog veel meer functies. De PR95 heeft namelijk een persoonlijke database, kalender en agenda ingebouwd, de Active Informa tion Manager. Alle informatie wat betreft afspraken en tele foonnummers is daardoor di rect onder handbereik, ook als het telefoongedeelte zelf niet aanstaat. Men kan maximaal 200 namen, die elk kunnen be staan uit 20 tekens, in de num- merlijst opnemen. Ook beschikt het toestel over een groot aantal toegangsnummers voor inter nationale gesprekken. Met behulp van een aparte PC-interface kunnen via de computer de'persoonlijke gege vens en instellingen van de PR95 worden geprogrammeerd, net als de gegevens van agenda en telefoonboek. Als meer ge bruikers het apparaat delen, kan iedereen zijn eigen gege vens uit zijn PC overpiepen naar het toestel. Bij het gebruik door meerdere personen is ook te bepalen wel ke nummers uitsluitend gebeld kunnen worden. Die functie ga randeert goede beheersing van De Philips PR95 zaktelefoon met ingebouwde antwoordfunctie, da tabank, agenda en kalender. foto cpd de kosten, doordat oneigenlijk gebruik wordt, voorkomen. Ook is het apparaat beschermd te gen diefstal. Een slimme bevei liging maakt de telefoon on bruikbaar voor onbevoegde personen. Flexibel en decoratief Studenten en ouderen zijn meestal het kleinst behuisd en moeten soms genoegen nemen met één kamer voor wonen, slapen en kok kerellen. In sommige gevallen blijft dat laatste beperkt tot een kop je thee zetten of een eitje bakken, maar er zijn ook genoeg eenka merwoningen met een compleet keukenblok. Die keukenhoek willen de meesten graag geheel of gedeeltelijk aan het oog onttrekken. Een simpele methode is vaak een of meer kasten zó in de ruimte te zetten, dat de keuken erachter verdwijnt. Kasten zijn nooit weg en aan bergruimte is meestal chronisch ge brek als je klein woont. Een andere mogelijkheid is een 'gordijn' als camouflage. Handig zijn de verticale lamellen, zowel verkrijgbaar in wasbare uitvoerin gen als in gladde kunststof, die gemakkelijk kan worden afgesopt. De ophangrail wordt tegen het plafond bevestigd. Kasten vormen een vaste afscheiding. Met lamellen kan de schei ding tijdelijk wor den opgeheven door ze aan de rail opzij te schuiven. Nog flexibeler is een kamerscherm dat desgewenst kan worden ingeklapt en weggezet. Heb je een kamer vol visite en doet het keuken werkblad dienst voor het inschenken van drankjes of het neerzetten van hap jes, dan is het ge makkelijk als je de keukenhoek bij de kamer kunt trekken. Een kamerscherm kan worden ge maakt door een raamwerk (drie of vier panelen in to taal) met stof te be spannen. Dat be spannen is nogal een karwei, maar er is ook een eenvou diger oplossing. Be vestig de stof door er aan boven- en onderzijde een flinke zoom in te stikken en hier doorheen aan beide kanten een roedje te schuiven dat in het frame wordt bevestigd. Een grote ruit erg in de mode kan het beste strak worden opgespannen, een effen stof of klein patroon kan ook geplooid of gerimpeld worden. Je ziet de laatste tijd ook in de interieurzaak het kamerscherm weer terugkomen, in alle mogelijke vormen en materialen. In Chi nese winkels tref je vaak heel romantische en speelse rieten scher men aan. Op de Meubelbeurs in Keulen waren vorig jaar kamer schermen van gegraveerde spiegels te zien. Om in te kijken en toch niet bekeken te worden. Wie op 5 september de 'Dag van het Wonen' in de Jaarbeurs te Utrecht bezoekt, komt daar kamerschermen tegen van blank gelakt staal met messing, waarin zon, maan en sterren zijn uitgestanst. Om in de kamer een hemel op aarde te kunnen creëren. Comfortabele truien in grove steken in bijzondere dessins, die doen denken aan trektoch ten door Ierland, zijn er voor groot en klein. Ze kunnen op vele manieren worden gedra gen. Gewoon op een jeans met een bijpassend hemd eronder, maar ook op een 'nette' panta lon. En is de trui alleen wat te koud voor een herfstwandeling, dan brengt bijvoorbeeld een vissersvest (een vest, ook wel gilet genoemd, mag in geen en kele garderobe ontbreken deze winter) met veel zakken uit komst. foto hij Stoere trui voor klein en groot

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19