Schokkend beeld van tempo doeloe DIGROS en 'Ik zing liever over seks dan over kaas' Cultuur&Kunst Tina Turner klinkt niet zoals ze oogt Hoorzitting over Cyrano Prijs voor operafilm Vlamingen in Amsterdam Amsterdam Het Vlaams Cultureel Centrum in Amsterdam opent zijn twaalfde seizoen op 4 september met twee tentoonstellin gen. In de Expozaal worden schilderijen van Willy Van Sompel (1946) uit Gent tentoongesteld en in de galerie zijn architectuur- pojecten van Christian Kieckens te zien. Op 25 september tre den de architecten Sjoerd Soeters en Jo Crepain in discussie over „Wat is mooi? Vraag het de architect". Beide exposities duren tot 26 september. Jordaanfestival begint donderdag Amsterdam» Donderdagavond 9 september zal in de Westerkerk te Amsterdam het startsein worden gegeven van het traditionele Jordaan-festival (t/m 19 sept.). Na een carillonconcert, treedt het Amsterdams Promenade Orkest Semjonov. Daarna zijn er on vervalste Jordaanliederen te horen. Het festival vindt voor de 44ste keer plaats. Op de Palmgracht is er kermis en in gebouw De Palm is er vanaf vrijdag elke avond een café chantant met het Jordaan Cabaret. Familie op bres voor Michael Jackson los angeles Naaste familieleden van Michael Jackson hebben gisteren in het openbaar verklaard dat de beroemde popzanger het slachtoffer is geworden van chantage. Op een persconferen tie in Los Angeles zei Jermaine Jackson, met wie Michael zong in de groep Jackson Five, dat zijn broer slachtoffer is geworden van een „wrede, duidelijk poging om te profiteren van zijn bekend heid en succes". Jermaine kondigde aan dat leden van de familie binnenkort naar Azië gaan om Michael bij te staan op zijn toer- nee door het Verre Oosten. De 35-jarige zanger, die gister tijdens een optreden in Singapore instortte, wordt er in zijn vaderland van verdacht ontucht te hebben gepleegd met een minderjarige jongen. Jackson ontkent alle aantijgingen. chef annemiek ruygrok. 071 -356472. plv -chef jan rijsdam 071-356473 Tillema 's tegenbeelden in Volkenkunde Krotten en wrakken, badende kinderen in riolen, theep- van wasplaatsen en kakhuizen luksters -'levend kapitaal'- met inheemse opzichters en tonen de slechte hygiënische i, r omstandigheden. Opvallend een Europese keurmeester, een vaccinateur te paard, een aan zjjn gehele documentatie is jongen op een inheemse latrine, inheemsen die een auto njet alleen dat de onderwerpen aan touwen voortrekken, de vrouw als transportmiddel, een 'verhulde' kritiek naar het een papoea die luistert naar het tikken van het horloge koloniaal bestuur inhouden, van een blanke soldaat, een westerse man die een hand wil geven aan een Papoea-vrouw. Dat zijn de realistisch piaatst hij 'Dansende Dajaks' documentaire beelden van Indonesië onder koloniaal naast 'Dansende Dajaks na de bestuur die Hendrik Freerk Tillema (1870-1952) heeft komst van de westerlingen'. Dat verzameld en gefotografeerd. hierin een opvallend verschil te zien is. zal ritiidphik znn. Soldaten leren een inheemse jongen drinken (foto van de Indischefotograaf Najoan). WEER EEN UITSTEKENDE WIJN VAN SPAANSE BODEM! Een rode overheerlijke Rioja. Samengesteld uit de druive- •ten. Tempranillo en Garnacha. Door de juiste s stelling van beide di komt al jaren achtereen perfekte, makkelijke en soepele wijn tot stand. Daarnaast geldt het echte vakmanschap van keldermeester Senor Garcia van Bodegas Fuentoro gelegen in Quel, het hart Het resultaat is een Rioja een fijn bouquet eerlijke fluweel-zachte smaak. Kleui Geur: fris en fruitig Smaak, zacht en harmoniet Aanbevolen als begeleider van uw dagelijkse maaltijd of zomaar als gezelligheidswijn. -J BEL VOOR HET DICHTSTBIJZIJNDE ADRES: 02521 - 20450F Tina Turners podiumact spettert nog steeds, maar haar stembanden lieten het enigszins afweten. foto cpd/rob verhorst DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 AMSTERDAM RENÉ MEGENS Ergens moet het goed fout zijn gegaan met de Pixiesv Deze popnoise-formatie werd begin dit jaar door de Napoleontische leider Black Francis ontbonden via een kille fax naar zijn drie mede-bandleden. Black Francis alias Frank Black verklaarde la ter behoorlijk ziek te zijn van de succesvolle undergroundbanjl Kim Deal, de spraakmakende ex-bassiste van de Pixies, voert momenteel als zangeres en gi- tariste het Amerikaans/Britse kwartet The Breeders aan. Eind juli was zij samen met bassiste Josephine Wiggs in Amsterdam. Aanleiding voor hun bezoek is de release van de lang verwach te tweede cd 'Last splash', dat behoort tot de betere albums van dit jaar. Deal en Wiggs zijn grote kletskousen als het tweede Brceders-album ter sprake komt. 'Cool' is het code-woord. 'Last splash' is de opvolger van 'Pod' uit '90. Dat debuut werd als het ware op de band gesme ten. Deal: „We namen 'Pod' in tien dagen op met Steve Albini. Hij produceerde het album niet. Hij drukte alleen maar de opna me-knop en de stop-knop in. We speelden live in de studio, gingen te werk zoals al die bands in de jaren zestig. Alleen de zang werd achteraf toege voegd." 'Last Splash' werd door de onbekende Mark Freegard en Kim Deal zelf geproduceerd. The Breeders hebben geen dure producer nodig, een vent die op hun kosten stoned wordt en voor hen beslissingen neemt. Ze weten maar al te goed wat cool is. Wiggs, behalve bassiste ook celliste en drumster, meet de mate van 'coolness' van een band af aan het drumgeluid. Wiggs: „Als een gitarist een slechte sound heeft, kan 'ie nog wel wat cool zijn. Maar een slecht drummer is gewoon een slechte drummer. Onze beide LEIDEN ROOS VAN PUT Zijn collectie -meer dan 7000 foto's- heeft hij keurig gedocu menteerd in overzichtelijke ord ners en nagelaten aan het Rijks museum voor Volkenkunde. Naast dit materiaal beschikt het museum tevens over 10.000 meter filmmateriaal, 3000 nega tieven en de door Tillema ge schreven boeken, alle rijkelijk voorzien van foto's (het heeft 50 jaar vrijwel vergeten in de kel der gelegen). De tentoonstelling geeft een schokkend beeld van het Indonesië van toen, dat in schril contrast staat met de ons welbekende lieflijk romantische plaatjes van Nederlandse gezin nen poserend voor hun kolonia le huizen, tegen een tropische POP RECENSIE LOUIS DU MOULIN Concert Tina Turner, slotact 'Rock over Germany'-festival Gehoord: 29/8, WEG BERG, dUITSLAND. Zou Tina Turner dan toch niet geheel immuun zijn voor ou- derdomsverschijnselen? Wie haar zondagavond hoorde als hooggeëerde slotact van het driedaagse 'Rock Over Germa ny'-festival in het Duitse Weg berg moet zijn gaan twijfelen aan haar fameuze patent op de eeuwige jeugd. De thans 53-ja- rige Godmother Of Rock 'n Soul bleek veel minder bij stem dan haar fans de afgelopen dertig jagr van haar gewend zijn ge weest. Tina Turner terug van drie jaar weggeweest en voorafge gaan door collega-veteranen Joe Cocker en Rod Stewart oogde in haar zwarte leren spartel pak ronduit patent en ging er meteen vanaf het openings nummer 'Steamy Windows' voluit tegenaan. Maar al gauw moest ze zich voortdurend for ceren om zo krachtig en opwin dend te klinken als haar reputa tie verlangt. Oorzaak? Wellicht heeft ze zich de afgelopen we ken teveel moeten inspannen tijdens het (eerste) Amerikaanse gedeelte van haar rentree-toer- nee. Sinds begin juni bijna elke avond een optreden lijkt net even teveel van het goede ge weest voor haar stembanden. Zoniet voor haar grotendeels uit oudgedienden bestaande bege- platen hebben echter een ge weldig cool drumgeluid. Dat komt omdat Jim een krachtige drummer is. Hij is puur en daarom zo zeldzaam." Jim MacPherson is de nieuwe slagwerker van The Breeders. Het andere nieuwe lid is Kim Deals -tweelingzus Kelley. Zij vervangt gitariste Tanya Don nelly, die nu met haar groep Belly naam maakt. Met Kelley struint Kim, voordat ze in de Pixies speelt, de truckstops en kroegen in hun woonplaats Dayton, Ohio, af. „We deden covers van .38 Special of Night Ranger. Want als je niet dat werk speelt, dan kom je gewoon niet aan de bak in dergelijke tenten. Niettemin smokkelden we er Flank Williams-songs en Blind Faith-spul tussen, zodat ze in Dayton, Ohio, ook nog wat coole dingen voorgeschoteld kregen." Phil Collins In tegenstelling tot de uitbar- achtergrond, met de 'onmisba re' Indonesische bedienden. H.F. Tillema heeft zich op Se- marang (Java) gevestigd als apotheker en fabrikant van zui ver mineraalwater, ajer blanda. Met het kapitaal dat hij met het ajer blanda verdient, zet hij zich actief in voor de verbetering van de volksgezondheid van de Indonesische bevolking. Hij pleit onder andere voor de aan leg van een deugdelijke riole ring en door zijn toedoen wordt een waterleiding aangelegd en krijgen vele kampongs openba re kranen. Zijn bevindingen in zijn streven de woon- en leefomstandigheden te verbete ren legt hij vasf in diverse publi- katies, het album met als titel 'Riooliana' is de eerste. Foto's leidingsgroep (met onder ande ren John Miles als gitarist en Jack Bruno achter de drumkit), op de Flugplatz Wildenrath an derhalf uur lang als de gesmeer de bliksem in de weer om de muzikale prestatie te optimali seren. Een voordeel daarbij was dat het repertoire dat Turner voor de ongeveer 90.000 fans in petto had op een enkel nummer na (haar meest recente single 'I sting 'Pod' werd 'Last splash' laag voor laag opgebouwd. Wiggs: „Op 'Last splash' zijn de nummers meer sophisticated in die zin, dat we nu meer gebruik maken van de technische mo gelijkheden die de studio biedt." Deal reageert onmiddel lijk: „Ik haat zo n opmerking. Want daardoor lijkt het alsof we als Phil Collins klinken. Het gro te verschil met 'Pod' is dat 'Last splash' normaal geproduceerd is." Naast Pixies-achtig werk kent de plaat een folkcountry-cover met strijkers en Hawaiiaanse pop. En een zonderling stukje 'Mad Lucas' wordt bijvoorbeeld gevolgd door het commerciële en Blondie-achtige 'Divine hammer'. Vooral in dat laatste nummer treedt Deal vocaal op de voor grond. Ze beschikt nog steeds over een aansprekende stem. In de Pixies trok het dictatoriale schreeuwertje Black Francis bij na altijd aan de vocale touwtjes. van wasplaatsen en kakhuizen tonen de slechte hygiënische omstandigheden. Opvallend aan zijn gehele documentatie is niet alleen dat de onderwerpen een 'verhulde' kritiek naar het koloniaal bestuur inhouden, maar ook dat Tillema de foto's in contrast laat spreken. Zo plaatst hij 'Dansende Dajaks' naast 'Dansende Dajaks na de komst van de westerlingen'. Dat hierin een opvallend verschil te zien is, zal duidelijk zijn. 'Een propagandist van het zuiverste water - H.F. Tillema (1870-1952) en de fotografie van tempo doeloe', is het gelijktijdig verschenen boek (van Ewaid Vanvught) dat de aanleiding is geweest voor de tentoonstelling. Dit boek geeft een duidelijk beeld van leven en handelen van de hoofdpersoon en is geïl lustreerd met bijzonder spre kende, voor velen onbekende, foto's van het voormalig Neder- lands-Indië. Expositie Tillema, propa gandist van het zuiverste wa ter, tegenbeelden van tempo doeloe'. Te zien in het Rijks museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1Leiden. T/m 2 ja nuari 1994. Di. t/m vrij. 10.00- 17.00 uur, za. en zo. 12.00- 17.00 uur. Don't Wanna Fight') geheel overeen kwam met het podi umaanbod van haar Foreign Affair Farewell Tour' (1990). Dat de visuele omlijsting veel min der pompeus was dan geduren de haar afscheidsronde (denk aan de futuristische ophaaltrap) was alleen maar gunstig: de meeste theatrale effecten zou den op het immense festivalter rein niet zijn overgekomen. Tina Turners bij voorbaat al Eenmaal op eigen benen in The Breeders speelt Deal haar troef niet voortdurend uit. In een aantal songs is haar zang ver vormd of helemaal niet te ho ren. Deal: „Ik ben blij dat men sen mijn zang zo waarderen, maar ik ben geen Paula Abdul. Ik wil niet in een band spelen, waarin de vrouwelijke leadzang de rest van de muziek over stemt." „'Divine hammer' is erg pop py. Ik ben geen popsong-fanaat, maar sommige popsongs zijn goed. Ze klinken simpel, maar zitten zo volwassen in elkaar. 'Divine hammer' gaat over angstgevoelens. Op 'Pod' zong ik veel over seks. Op een meta forische manier. Dat doe ik op 'Last splash' opnieuw, want ik zing liever over seks dan over kaas." Van The Breeders verschijnt vandaag het tweede album 'Last splash'. The Breeders tre den op 21/10 in Paradiso Am sterdam op. opzienbarende come-back is natuurlijk voor een deel ingege ven door haar verslaving aan applaus, anderzijds door verve ling. Het verlangen om com mercieel nog eens flink te sco ren is echter ook een belangrij ke factor geweest, getuige haar huidige 'greatest hits-show' en haar 'veilige' nieuwe album 'What's Love Got To Do With It', in feite de opwarmer voor de in aantocht zijnde gelijknamige The Breeders hebben geen dure te goed wat cool is. film over haar veelbewogen le ven. Blijft Tina Turner op de weg van de minste weerstand, dan komt ze voorlopig niet naar Ne derland. voorspelt haar platen maatschappij. Tenzij er een aanbieding komt om in één klap voor zo'n 100.000 fans op te treden, zoals in Oostenrijk, Duitsland (in totaal vier maal) en Zwitserland de afgelopen en de komende dagen. j. Ze weten zelf maar al FOTO CPD Uitstel verkoop Ritman-collectie AMSTERDAM GPD De gedwongen verkoop van een groot aantal unieke boeken uit de Bibliotheca Philosophica Hermetica gaat op 16 septem ber niet door. De fiscus besloot gisteren tot uitstel van de vei ling Omdat mogelijk nog deze week met de ING Bank over eenstemming wordt bereikt. De ING Bank heeft sinds juni het pandrecht op de boeken van kunstverzamelaar loost Rit- man. De bank legde beslag op de in de Amsterdamse lordaan gevestigde bibliotheek, omdat Ritman voor een bedrag van 410 miljoen gulden in het krijt staat. Deskundigen schatten de waarde van de 'wijsgerige col lectie' op zo'n 300 miljoen gul den. Een maand geleden legde ook de belastingdienst beslag op Ritmans bibliotheek. De fiscus vordert van Ritman vijf miljoen gulden omzetbelasting (btw) te rug. Omdat betaling van dit be drag niet mogelijk lijkt, heeft de ING Bank juristen ingeschakeld om de gedwongen verkoop van de boeken door de fiscus te voorkomen. Kunstkenners hui veren bij de gedachte dat een deel door verkoop naar het bui tenland dreigt te verdwijnen. Zij verwijten de fiscus 'cultuurbar baar' te zijn. AALSMEER GPD De Amerikaanse kunstenaars bonden houden vandaag een hoorzitting over de vraag of Bill van Dijk de hoofdrol mag gaan spelen in de Broadway-versie van de oorspronkelijk Neder landse musical 'Cyrano'. Tot nu toe hebben de bonden zich ne gatief uitgelaten over de mede werking van Van Dijk aan die produktie. Joop van den Ende en Rohin de Levita. rcspektievclijk produ cent en uitvoerend producent van de Nederlandse versie van 'Cyrano', zijn naar New York af gereisd om voor Bill van Dijk te pleiten. „Als de Amerikanen Bill weigeren, blijft er één Ameri kaanse arbeidsplaats behouden. Maar ze brengen daarmee wel de complete produktie. en daar mee het werk van zo'n twintig tot dertig Amerikanen, in ge vaar", aldus een woordvoerder van loop van den Ende Theater- produkties. Honderden artiesten hebben audities gedaan voor de hoofd rol in 'Cyrano - The Musical', die op 21 november in première gaat op Broadway. De produ cers kozen uiteindelijk voor Bill van Dijk. die afgelopen thea terseizoen de hoofdrol in deze musical met veel succes in ons land vertolkte. De repetities be ginnen morgen. AMSTERDAM ANP De NOS-documentaire 'The Making of an idiot' van Guus van Wa- veren heeft op het Opera Screen Festival in Parijs de eerste prijs ge wonnen in de categorie documentaires. In de documentaire wordt het repetitieproces gevolgd van de opera 'Life with an idiot' van de Russische componist Alfred Sch- nittke. De opera beleefde in april 1992 zijn wereldpremière in het Muziektheater in Amsterdam. Kim Deal van The Breeders wil niets meer weten van de Pixies

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17