Bouwvereniging verdeelt huizen Kinderen mijden poepveldje al vijfjaar Verzekering moet eigenaar Barbados drie ton betalen Rijn- en Veenstreek PTT mag mast bij rijksweg A4 bouwen Bomen moeten wijken Fietsroute bijna af Archeon: afkoopsom bestemd voor loopbrug Toch vrijwilligers in Alkemade voor opvang asielzoekers Etalageruit drogisterij ingegooid DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 chef gert visser. 071-356430. p n dijk. 071-356413 den haag/alphen cerberus De Onderlinge Waarborgmaat schappij 'Zwammerdam en Omstreken" moet eigenaar M. Yaish van afgebrande disco theek Barbados in Alphen een schadevergoeding van bijna 300.000 gulden betalen. De rechtbank in Den Haag heeft dat in een kort geding bepaald. Rechter Numann wees een tweede vordering van disco theekeigenaar af. Hij had van vier ex-werknemers 15.000 gul den immateriële schadevergoe ding geëist. Zij hadden geruch ten verspreid dat Yaish betrok ken zou zijn geweest bij de brandstichting in februari van dit jaar. Die geruchten brachten ook de verzekering er toe de schade niet uit te betalen. De rechter is van oordeel dat de op 1 april 1993 ontslagen werknemers 'niet de nodige be hoedzaamheid en terughou dendheid in acht hebben geno men met het doen van uitlatin gen omtrent de gang van zaken rond de brand'. Numann meent echter dat rond een dergelijke aangestoken brand roddels en speculaties niet te vermijden zijn. Het feit dat de Alphense politie Yaish niet noemt als mo gelijke verdachte, heeft de scha delijke gevolgen van de geruch ten in voldoende mate beperkt, aldus Numann. De inhoud van het politierap port ligt ook ten grondslag aan de toewijzing van de vordering tegen de verzekeringsmaat schappij. De rechtbank ziet niet in dat de Onderlinge Waarborg maatschappij in een bodem procedure alsnog de betrokken heid van Yaish bij de brand kan aantonen. Daarom zijn voor schotbedragen van 58.710 gul den voor de inboedel en 235.399 gulden voor herstel werkzaamheden aan Yaish toe gekend. Alkemade stoot taak af Vakantiegangers snel gedupeerd alphen aan den run Terwijl de bewoners net een paar uur op va kantie waren werd in hun woning aan de Van Dijkstraat in Al phen ingebroken. Om zeven uur zaterdagavond waren de va kantiegangers vertrokken en vier euur later trof degene die de sleutel heeft het huis totaal overhoop gehaald aan. Wat er wordt vermist is nog niet bekend. Inbrekers via ladder in woning alphen aan den run Inbrekers zijn zondagavond via een ladder uit een niet afgesloten schuur een woning aan de Zaal bergstraat in Alphen binnengedrongen. Uit de woning werd een groot be drag aan buitenlands geld en werden American Express-cards meegenomen. Verder namen de daders enkele pasjes, een pas poort, rijbewijzen en gouden sieraden mee. De waarde van de gestolen goederen wordt op enkele duizenden guldens geschat. Buitenboordmotor gestolen roelofarendsveenIn Roelofarendsveen is in de nacht van zater dag op zondag een buitenboordmotor gestolen. De motor werd verwijderd van een bootje dat lag afgemeerd aan het Zuideinde. Van een boot gelegen aan de Kerkweg werd in diezelfde nacht een dekzeil ter waarde van 500 gulden vernield. Leidenaar gewond bij aanrijding nieuwe wetering» Bij een aanrijding op de provinciale weg bij Nieuwe Wetering is gisteren een 39-jarige Leidenaar gewond ge raakt. Hij werd aangereden door een 39-jarige automobilist uit Duitsland die bij het linksaf slaan de weg kruiste van de Leide naar. Deze laatste is met inwendige verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Zijn auto werd totaal ver nield. De PTT krijgt toestemming om een dertig meter hoge zend mast bij Nieuwe Wetering te bouwen. De gemeenteraad van Alkemade, uitgezonderd de PvdA, heeft daartoe gisteravond besloten. De PvdA vindt zo'n mast lelijk en denkt dat de bur gers daardoor alleen maar op kosten worden gejaagd. De mast die voor goede ver bindingen met autotelefoons moet zorgen, wordt bij de rijks weg A4 in Nieuwe Wetering ge plaatst. Vanaf de Regenboog- weg naar de zendmast worden een toegangsweg en een leidin- genstrook aangelegd. PvdA-raadslid W. Groen deed gisteren de suggestie de zender op de watertoren in Roelo farendsveen te plaatsen. „De to ren is ongeveer even hoog. Een zendertje op de toren is niet zo ontsierend voor het landschap als een aparte mast." Hij toonde zich een principieel tegenstan der van 'het meewerken aan transacties waarvan de burger de rekening krijgt'. De water maatschappij zou immers geld ontvangen van de PTT als ze een zender op de toren toestaat waardoor de waterrekening la ger kan uitvallen, meent het PvdA-raadslid. En anderzijds: nu de PTT een dure zendmast moet bouwen, zullen de tele foontikken wel duurder worden, veronderstelt hij. Om onduidelijke redenen weigert de Watermaatschappij Zuid Holland Oost (WZHO) een zendmast op de watertoren toe te staan. Groen vond daarom dat de watermaatschappij eerst maar eens aan de gemeente Alkemade moet uitleggen waar om ze tegen een PTT-zender op de watertoren zijn. De rest van de raad had echter geen be hoefte aan zo'n verklaring. Overigens plaatst de PTT waarschijnlijk een tweede mast op het terrein van Rijkswater staat langs de provinciale weg, nabij de oprit naar de A4. - *emmêÊÊÊÊÊ£ÊBÊÊSÊ hazerswoude-runduk Dit beeld bij de Gemeneweg in Hazerswoude- Rijndijk verdwijnt binnenkort als de twintig essen en drie elzen wor den gekapt. De bomen moeten weg in verband met de aanleg van de Rijksweg 11. Er worden op deze plaats geen nieuwe bomen geplant. Wel wordt de ongelijkvloerse kruising van de rijksweg met de Geme neweg door middel van struiken en kleinere boompjes landschappelijk ingepast, zodat er toch weer enig groen voor terugkomt. FOTO BEN DE BRUYN Met de opening van een 3,6 ki lometer lang fietspad tussen de Onderweg in Waddinxveen en de Hoogeveenseweg in Hazers- woude-Dorp is de recreatieve fietsroute tussen Waddinxveen, Moerkapelle, Benthuizen, Ha- zerswoude en Zoetermeer bijna afgerond. Binnen afzienbare tijd begint de provincie met de aan leg van het nog ontbrekende stuk fietspad dat het rondje moet volmaken. Het fietspad heeft 2,6 miljoen gulden gekost. Op de kruising met de Hoog- eveense weg is een fietstunnel aangelegd. Het is niet het enige fietspad dat de provincie 'oplevert'. Ook een twee kilometer lange strook tussen de Ommedijckseweg in Zoeterwoude en het al bestaan de pad bij de wijk Groenendijk in Hazerswoude-Rijndijk is klaar. Hierin is een boogvormi ge betonnen brug opgenomen die over de Hazerwoudse Wei- poortse brug loopt. De aanleg van deze nieuwe fietsroute kostte acht ton. Beide fietspaden worden woensdag 1 september officieel geopend door gedeputeerde T. Jansen en verschillende be stuurders van betrokken ge- alphen aan den run kees van kuilenburg Het geld dat Archeon als af koopsom betaalde aan de archi tecten Zwarts en Jansma wordt gebruikt voor de aanleg van een loopbrug in de Hortus Botani cus in Amsterdam. De afkoop som was overeengekomen na een conflict tussen de beide ar chitecten en Archeon over ver anderingen aan het entreege bouw in het Alphense thema park. Het gebouw is door Zwarts en Jansma ontworpen voor de Ne derlandse inzending voor de Ex po van vorig jaar in het Spaanse Sevilla. Na afloop van de we reldtentoonstelling heeft Ar cheon het pand overgenomen. Omdat het pand in Nederland aan andere klimatologische voorwaarden moet voldoen dan in Spanje werd een aantal ver anderingen aangebracht. Zo werd de transparante en lucht- doorlatende gevel van gaas ach ter glas geplaatst. Veranderingen die niet in goede smaak vielen bij de beide architecten, die dan ook van plan waren om de rechter in te schakelen. Er zou worden geëist dat de veranderingen ongedaan zouden worden gemaakt. Kort voor de zitting werd de kwestie tussen beide partijen geregeld. De schikking bepaalde dat de glazen gevel mocht blijven. Als compensatie zou het thema park een geldbedrag aan de ar chitecten ter beschikking stel len. De hoogte van dat bedrag is door beide partijen niet be kendgemaakt. Als voorwaarde werd echter gesteld dat het geld zou worden gebruikt voor een doel dat zou dienen 'ter verrijking van een ander project met een publieke functie'. De architecten hebben nu dus gekozen voor de loop brug voor de drieklimatenkas in de Amsterdamse Hortus. Deze brug was er anders niet geko men, omdat daar geen geld voor beschikbaar was. Archeon-directeur Jan de Back wil niet veel over de zaak kwijt. „De uitslag van een kort geding was onvoorspelbaar. Vandaar dat we voor deze schikking hebben gekozen." Ook over de hoogte van het geldbedrag wil De. Back geen mededelingen doen. Inwoners van Alkemade die zich willen laten inschrijven voor een huurwoning, kunnen vanaf medio volgend jaar niet meer bij de gemeente terecht. In plaats daarvan moeten ze naar de Woningbouwvereniging Alkemade (WVA). De WVA geeft bovendien vanaf die tijd woonver gunningen af voor haar eigen woningbestand. Met uit zondering van de PvdA ging de gemeenteraad gister avond in principe akkoord met de overheveling van ge meentelijke taken. Een voordeel van de overheve ling naar de WVA is dat deze als eigenares van de woningen meer zicht heeft op het aanbod. De woningzoekenden kunnen sneller en adequater worden ge holpen. De PvdA vindt dat de ge meente verantwoordelijk moet blijven voor de woonruimtever deling. „Er is een schaarste aan woningen. De verdeling moet daarom een taak blijven van een democratisch controleer baar lichaam. De gemeente dus", zei PvdA-raadslid F. Hoogenboom. Bovendien vreest hij dat in de toekomst woning bouwcorporaties uit andere ge meenten zich met de woningen in Alkemade gaan bemoeien, waardoor de positie van de WVA onduidelijk wordt. Door de nieuwe Huisvestingswet wordt de woonruimteverdeling immers regionaal bekeken. Het kan dan mogelijk worden dat een woningzoekende uit Alke made een woning uit een buur gemeente krijgt toegewezen en andersom. Burgemeester A. Meerburg deelt de angst van de PvdA-frac- tie niet. Meerburg: ..De woon ruimteverdeling blijft een taak van de gemeente. De raad stelt immers de regels vast waaraan de woningbouwcorporaties zich moeten houden. De gemeente blijft toezicht houden op de na leving van die regels." Hij kon de PvdA-fractie echter niet overtuigen. Vier belangstellenden hebben zich bij de gemeente Alkemade aangemeld om asielzoekers te begeleiden. Dat aantal is net voldoende om de komst van acht asielzoekers in november mogelijk te maken. De vier besluiten definitief of ze deze vorm van vrijwilligers werk willen doen na een bin nenkort te houden informatie bijeenkomst van de Stichting Vluchtelingenwerk. De gemeente Alkemade stelt twee woningen beschikbaar voor acht buitenlanders. Welke woningen dat zijn, is nog niet bekend. Dat hangt er onder meer van af welke huizen rond oktober of november vrijko- Het leek lange tijd onzeker of Alkemade zijn eerste asielzoe kers kon verwelkomen. De ge meente heeft de komst al zo lang mogelijk uitgesteld wegens het grote tekort aan woningen. En toen dan toch werd besloten om twee huizen beschikbaar te stellen, kwam er aanvankelijk geen respons op oproepen van de gemeente Alkemade om zich aan te melden voor vrijwilliger. De potentiële vrijwilligers krij gen een opleiding van zes we ken waarin zij worden klaarge stoomd voor hun taak. Overigens moet Alkemade dik dertig huizen beschikbaar stel len voor asielzoekers en erken de vluchtelingen. De gemeente zegt daar absoluut geen moge lijkheden voor te hebben, om dat er jaarlijks veel te weinig woningen worden gebouwd. Het ministerie van VROM heeft al eerder gedreigd met een aan wijzing als een laatste waar schuwingsbrief niet helpt. Te gen een dergelijke dwangmaat regel kan de gemeente in be roep gaan bij'de Raad van State. Tijdens de jaarmarkt-feesten die het afgelopen weekeinde in Hazerswoude werden gehou den is, vermoedelijk door bal dadige jongelui, de etalageruit van een drogisterij aan de Dorpsstraat vernield. Hoe groot de schadepost is, was bij de po litie vanochtend nog niet be kend. leimuiden wilfred simons „Volleybal! Slagbal! Softbal!" De kinderen van groep acht van de Leimuidense rk-basisschool 'De Kleine Wereld' kunnen heel wat spelletjes bedenken die ze op een grasveld zouden willen spe len. Maar het trapveldje vlak naast hun school is daarvoor niet geschikt. Het gras is er weliswaar groen en pas ge maaid, de struiken zijn keurig gesnoeid, maar het ligt er vol met grote glimmende honde drollen. Niet bepaald uitnodi gend. De leerlingen van De JGei- ne Wereld noemen het trap veldje achter gemeenschaps centrum Het Spant dan ook ge ringschattend het 'poepveldje'. Het pad dat erlangs leidt is het 'strontstraatje. In de directe omgeving van het 'poepveldje' liggen drie ba sisscholen: behalve De Kleine Wereld is er de prot.chr. 'De Schakel' en openbare 'De To renvalk'. Dat betekent dat zo'n 450 kinderen direct van het veldje zouden kunnen profite ren. Daar komt nog bij dat het in een kinderrijke buurt ligt en dat het op een veilige manier te bereiken is. Het veld ligt goed beschut: verkeersgevaar is er voor de kinderen niet. Maar de hondenbezitters hebben blijk baar schijt aan kinderplezier. Raadslid A. Rabarison-Van der Laan (PvdA/Gemeentebe langen) vindt dat het zo niet langer kan. Onlangs trok zij bij de andefe politieke partijen en bij wethouder L. Bruins (open bare werken en milieubeleid) aan de bel met de vraag of er iets aan dat gepoep kan worden gedaan: „Hef veldje wordt nu al in geen jaren meer gebruikt. Lo gisch. want geen kind wil met poep tot achter de oren thuis komen." Bordjes De Jacobswoudse politici heb- De Alphenaar C.J. Egberts heeft gisteren de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Egbert kreeg de on derscheiding bij zijn afscheid als vestigingsleider van het Ac countantsbureau LTB. Hij is al vanaf 1952 in dienst bij dat be drijf en heeft de Alphense vesti ging zelf opgezet Daarnaast is hij sinds 19 jaar lid van de Raad van Toezicht van de Rabobank in Alphen aan den Rijn. Egberts kreeg al eerder een onderschei ding: bij zijn 40-jarig dienstjubi- leum kreeg hij vorig jaar de gouden erespeld uitgereikt voor alle activiteiten voor de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond. VRIJE TUD Mevrouw Rabarison bij het verbodbord voor honden op het speelveldje. ben de kwestie nog niet weten op te lossen. Zij spreken van een 'een mentaliteitsverande ring' en stellen zij dat de eige naren best weten dat hun vier voeters zich daar helemaal niet mogen ontlasten. Want bij de ingangen van het veld heeft de gemeente twee bordjes ge plaatst met de mededeling 'ver boden voor honden.' Daar moest het voorlopig maar bij blijven. Rabarison vindt het niet ge noeg. Een preciese oplossing heeft zij niet, maar een hek zou toch te overwegen zijn. meent zij. Desnoods moet het maar worden betaald uit de op brengst van de hondenbelas ting: „Dan weten de bezitters ook eens waar hun geld naar toe gaat." Er moet volgens haar een toe gang komen waar kinderen wel doorheen kunnen, maar hon den niet. Een afsluitbaar hek gaat haar echter te ver, want dan kunnen de kinderen er bui ten schooltijd niet terecht. Ook is zij bang dat er dan vandalis me ontstaat. „Niets moedigt kinderen meer aan tot wets overtreding dan een speelveld dat wél voor ze bedoeld is, maar waar ze in hun eigen tijd niet mogen komen." Ook de leerkrachten van De Kleine Wereld vinden het jam mer dat het poepveldje niet ge bruikt wordt. „De leerlingen hebben er niets aan. Alleen voor hun Engels is het wel goed; het woord 'shit' kennen ze nu wel," zegt meester Jos Luif (39) cy nisch. Maar als het schoon was, zouden hij en de andere leer krachten het maar al te graag gebruiken: „Vooral in de zomer maanden zou het enorm leuk zijn om het veldje te gebruiken voor gymnastiek. Het is voor al lerlei sporten geschikt, voetbal natuurlijk, maar vooral voor slagbal." meent Luif. Moedeloos Volgens Luif en zijn collega's is het veldje vier of vijf jaar gele den voor het laatst gebruikt, 's FOTO BEN DE BRUYN Zomers gymmen de kinderen in de sporthal van Het Spant. De leerkrachten waarschuwen dan steeds, want de weg naar Het Spant voert via het strontstraat je. De leerlingen gymmen nooit buiten. De docenten zijn moedeloos; zij zien geen oplossing. „Waar kinderen kunnen komen, ko men honden ook." zegt een van hen. Rabarison ziet echter wel een oplossing die de gemeente ambtenaren eens zouden kun nen overwegen: 'opstapjes'. Dat zijn treedjes waarmee de kinde ren over het hek kunnen klim men. maar waar honden mis schien geen raad mee weten. Archeon In de documentaire Hoogge leerde Hobbyisten, die morgen op de televisie te zien is. wordt onder meer aandacht besteed aan het Alphense themapark Archeon. Amateur-archeoloog Hans de Haas wordt gevolgd bij zijn speurtocht naar het leven in de prehistorie. Het program ma wordt uitgezonden op Ne derland 3 van 21.10 tot 22.00 uur. Klaverjassen De BodegraafSe Idaverjasvereni- ging Het Spoor houdt zaterdag 4 september een koppelwed strijd. Aanvang 11.00 uur in het Evertshuis aan de Spoorstraat 15. Opgave via 01727-17798. Bowlen Op Nationale Bowiingdag, za terdag 4 september, kunnen mensen kennismaken met de bowlingsport in het centnim aan de Sporllaan 3 in Alphen. Daar zijn banen tussen 10.00 en 17.00 uur gratis beschikbaar. Er is een trainer aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15