mm 'Het is ook zo sneu voor Michael' Heineken heeft alle vertrouwen in aanpak van flesjes-affaire VERBIJSTEREND Alleen Den Hartog mocht Zwart-Jan aan buik zitten ZOMER van Uw Het Gesprek van de Zomerdag Spitsstoptrein doet Leiden niet meer aan DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 1929. Leiden was nog een echte legerstad. Ie hoefde maar een café binnen te stappen of de soldatenpakkies staarden je aan. Als Leidenaar gaf je dan het t-ne rondje na het andere weg. Je kon er haast op rekenen dat het knokken werd als soldaten van het zesde regiment veldar tillerie en het vierde regiment 'voetvolk' elkaar aan de bar trof fen. Het ging zo: een soldaat van de voet kwam een café binnen en zag daar iemand met een ander pakkie, temidden van de gulle rondjes. ,,Ik kan wel zien dat je van de veld bent. Want je wilt voor niks drinken", klonk het dan dreigend. Het eindigde met rake klappen. Leidenaar M. den Hartog (85) ziet het nog voor zich: „Bij Eigenzorg vochten de soldaten vaak binnen, bij Wil lem Pijpers aan de Morsstraat kregen ze daarvoor geen kans. Die was onnoemelijk sterk. Zei den ze." In 1928 kwam Den Hartog als dienstplichtige bij het zesde re giment veldartillerie^ maar het jaar 1929 staat het duidelijkst in zijn geheugen gegrift. Het be gon al op 12 februari. ,s Nachts om vier uur werd hij uit zijn bed getrommeld op een slaapzolder van de Doelenkazerne, waar nog zo'n vijftig lotgenoten een stekje hadden. Het stadhuis stond in brand en 'boertjes' als Den Hartog waren dè aangewe zenen om de paarden rustig te houden in rook en hemelshoge vonkenregen. Ook moesten ze ervoor zorgden dat de hooizol der geen vlam vatte. Verloven ,s Avonds zou hij zich verloven, maar eerst moest hij over een spiegelgladde Rijksstraatweg naar de Haagse Waalsdorper- vlakte. Spullen brengen voor een legeroefening. Zestig jaar later weet hij nog precies hoe bij het Haagsche Schouw de ijs koude tegenwind dwars door zijn lijf trok. „Het ging er van voren in en van achteren uit. Ik zei tegen mijn knol Emmy: 'Effe wachten'. Ik heb nieuwe stiften onder haar hoeven gedaan en zei: ,En nu uiterst rechts hou den'." De regimentsrijder glibberde naast zijn paard naar Waals- dorp, glibberde terug naar Lei den, maar mocht nog niet naar zijn verloving. Eerst nog even de wacht houden bij het branden de stadhuis. Eindelijk, om acht uur, schoof hij aan op zijn feest je en werd het toch nog gezellig in het huis aan de Ringkade: „Kruikje jenever, koffie en een hartigheidje." Tweede paasdag zorgde voor nieuwe avonturen. Om te voor komen dat de paarden dikke benen kregen, moesten ze met de feestdagen altijd 'afgereden worden'. Den Hartog kreeg Bobby: „Het was een Ier van het ergste soort. Als-ie je niet mocht, kreeg je zo'n harde klap dat je alle sterren van de hemel zag." Gelukkig had de jonge Den Hartog een ijzeren hand, stevige knieën een stem waar mee hij vertrouwenwekkend op de viervoeter wist in te praten. Zoutzak Het paard leek zo braaf dat een korporaal het wel eens wilde proberen in Oegstgeest. Den Hartog ziet zich nog naast zijn superieur staan: een zoutzak naast zo'n elastisch type. Toch nam Bobby direct de benen toen hij de elastische korporaal op zijn rug kreeg en 'zoutzak' Den Hartog op de sullige Malle Willem overstapte. Bij de spoor wegovergang naast het Leidse station, wilde het galopperende dier net over de spoorbomen springen toen een ervaren ruiter de teugels greep. De dienst plichtige kreeg de wind van vo ren, maar was wel weer goed genoeg om de Ier naar de kazer ne terug te brengen: "Knieën in de liezen en daar gingen we." En zo verrichtte hij meer kunst stukjes, in de anonimiteit van Pechvogels Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meema ken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombar deert met een zekere re gelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad ver rast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermel ding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. Leidenaar M. den Hartog: „Ik denk dat het toch wel een klap voor de middenstand was dat het leger in de jaren het alledaagse legerleven. Met een kanon 'achter zijn kont' en zes paarden voor zijn wagen over die vervelend hoge brug gen van de Herengracht, bij voorbeeld. „Dan wilden ze je testen." En wat te denken van die keer dat de dierenarts zijn cape over de Witte Singel zag vliegen toen hij Zwart-Jan on derzocht, het paard dat zich al leen door Den Hartog over de buik liet wrijven? „Zulke dingen vergeet je nooit", zegt hij op zijn kamertje met uitzicht over het Utrechtseveer. Zijn kolossale zitstoel staat ech ter met de rug naar het raam, vastgeklemd tussen tafel en kast. Als hij niet leest of zijn par kieten aait, staart hij naar het vertrek vol historie. Albums vol vergeelde foto's van zijn volks tuintjes, zijn familie en zijn ge boortegrond, een polder tussen Aalsmeer en Uithoorn. Op de kast een foto van een jonge Den Hartog als soldaat en een piepklein kanonnetje. „Ik denk dat het toch wel een klap voor de middenstad was dat het leger in de jaren '70 uit de stad vertrok", peinst de Leidenaar. „We dronken nog wel eens een biertje en als je wegging, kocht je een dingetje ter herinnering." Zelf bleef hij hangen 'om zijn meisje' en de vastigheid van een baan als corveeër, manusje '70 uit de stad vertrok". FOTO JAN HOLVAST van-alles, bij het leger. De stad rond Doelen-, Witte Poort- en Morspoortkazern zei hem toen weinig: „Het stonk overal als de neten. De oude gebouwen in de binnenstad waren mooi, maar voor de rest was het een zooi tje." U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dag blad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Fans leven niee met popster Even, heel even maar, hadden de fans van Michael Jackson de tijd van hun leven. Na het spraakmakende interview van de zanger met Oprah Whitney zag de toekomst er voor de vol gelingen er zonniger uit dan ooit. Niemand die nog lastige vragen stelde over de bleke huid van Michael. Of over zijn neus. Of over zijn kin. Hè, wat was dat heerlijk! De fans hoefden hun held eindelijk niet meer te ver dedigen. Helaas, helaas, die mooie tijd is voorlopig weer voorbij. Of ster ker nog, zo'n rottijd als nu heb ben de fans nog nooit beleefd. Michael Jackson beschuldigd van seksueel misbruik van een dertienjarig jongetje... Dat is toch om wanhopig van te wor den? „Nee, niet wanhopig", zegt Willy Gijsman. „Veel van de fans zijn vooral ontzettend kwéad, omdat het gewoon niet waar is wat er wordt gezegd." De 24-jarige Leiderdorpse, sinds een tijdje voorzitter van de Mi chael Jackson-fanclub 'The Le gend', proefde die stemming onlangs tijdens de landelijke fanclubdag. „Vooraf wist ik na tuurlijk niet wat voor een soort sfeer er zou hangen. Nou, dat bleek een heel goede sfeer te zijn. Er waren fans die door al die geruchten met tegenzin naar de dag waren gekomen. Achteraf waren ze blij dat ze toch de moeite hadden geno men. Er groeide echt een hechte band tijdens die dag. Iedereen was blij dat-ie er over kon pra ten. We hebben met z'n allen hand-in-hand in een kring ge staan en we hebben gezongen. En we hebben uiteindelijk spontaan allemaal posters van Michael aanelkaar geplakt met handtekeningen en persoonlijke boodschappen. Daar blijkt toch uit dat de fans allemaal achter hem staan." Kaartje De aldus onstane reuzeposter hóópt Gijsman 26 september aan de popster te kunnen over handigen. Op die dag treedt hij op in Tenerife en de fanclub voorzitster heeft daarvoor een kaartje. Helemaal naar Spanje voor een concert, zoiets noemt men nu fanatiek. „En dat terwijl ik vroeger helemaal niks gaf om popmuziek. Ja, Elvis vond ik wel leuk, maar de rest interesseerde me niet. Tot ik zo'n negen jaar geleden de video-clip van 'Beat it' zag... Goeie dans, wel leuke muziek. Ik ben hem toen gaan volgen en begon hem steeds meer te waarderen." En die waardering heeft dus nu inmiddels bijzonder grote pro porties aangenomen. „Niet al leen voor de muziek hoor, maar ook voor de persoon zelf hoor", haast ze zich té zeggen. „Hij is heel vriendelijk. Michael doet ontzettend veel voor kinderen. Zoals met dat voedseltransport naar Sarajevo. Of met dat medi sche team voor die Roemeense kinderen. En al dat geld voor Ronald McDonald, dat brand wondencentrum dat hij heeft gesticht. Eens in de twee, drie maanden nodigt hij ook kinde ren uit op zijn ranch die kanker hebben. Die hebben dan de dag van hun leven. Over al die din gen lees je de laatste tijd niks." Gijsman ziet de vader van het jongetje Jordan, dat door Mi chael seksueel zou zijn mis bruikt, als de kwade genius ach ter alle negatieve verhalen. „Het is een heel vies spelletje dat die man speelt. De hele affaire is elk geval knap spannend. Ik heb mijn video daggen nacht aan staan, op CNN, om maar niets van het laatste nieuws te mis sen. De fans bellen me natuur lijk ook hè, voor de laatste ont wikkelingen." Sneu „Het is ook zo sneu voor Mi- Willy Gijsman: „De fans zullen Michael Jackson altijd blijven steu nen." FOTO JAN HOLVAST chael. In al die jaren heeft hij een geweldige reputatie opge bouwd als kindervriend. Nu krijg je dit rotverhaaltje en de media springen er meteen bo venop. Nou ja, Michael is echt onschuldig. Hopelijk dat dat snel wordt bewezen. Maar ja, schade zal hij wel van deze zaak ondervinden. Voor veel mensen zal hij nu altijd die zanger van dat seksschandaal zijn. Behalve voor de echte fans natuurlijk. Die zullen hem altijd blijven steunen." ZOETERWOUDE RUDOLF KLEUN Bierbrouwer Heineken heeft er alle vertrouwen in dat het be drijf de flesjes-affaire zonder al te veel kleerscheuren te boven komt. Het terughalen van ex- portflessen verloopt voorspoe dig. Ook de reactie op de beurs sterkt het zelfvertrouwen van Heineken. Na een eerste schrik reactie gaf de koers van het aan deel Heineken nog dezelfde dag een herstel te zien. Een woordvoerder van het brouwersconcern bevestigt dat "•Heineken inderdaad heeft ge leerd van vergelijkbare proble men bij andere bedrijven. Zo kampte eerder bronwaterpro ducent Perrier met verontreini gingen en was er in Nederland de Iglo affaire. Diepvriespro- dukten werden toen vergiftigd door een lekkende vriesinstalla- tie. Die bedrijven liepen toen veel schade op omdat de affaire in eerste instantie werd gebaga telliseerd. Heineken heeft bewust het omgekeerde gedaan. In naar schatting één procent van des groene exportflesjes die gedu rende twee weken aan acht lan den en een aantal tax-freeshops zijn geleverd, kunnen glassplin ters voorkomen. Splinters die zo klein zijn dat ze nauwelijks zijn te zien en bovendien geen me dische problemen opleveren. Niettemin heeft de brouwer zelf de alarmbel geluid om de betrokken 17 miljoen flesjes (waarvan 3,4 miljoen al uitgele verd) terug te halen. Daartoe zijn advertenties geplaatst en heeft het bedrijf gratis telefoon lijnen geopend. Stappen die er allemaal op zijn gericht om de publieke opinie voor het kenne lijk alerte Heineken te winnen. Juist in dat opzicht lieten ande re bedrijven het eerder afweten. De export naar de bewuste landen is inmiddels weer her vat. Dit keer in de 'oude' groene fles. Bij de fles met splinternei gingen ging het om een nieuw lichter type. Dat was ontwikkeld om grondstoffen en transport kosten te sparen. Heineken heeft geen onderscheid willen maken door ook het exportbier in bruin glas te verpakken. „Al ons exportbier wordt in groen glas verpakt, daar wijken we niet van af', zegt de woordvoer der. Over de kosten van de hele affaire wil hij zich niet uitlaten. „Daar zijn we nu niet mee be zig, Dat zullen we pas later be rekenen, als alles achter de rug is." Voor die kosten heeft Hei neken al direct een schadeclaim neergelegd bij de flessenprodu- cent Vereenigde Glasfabrieken. Die heeft de zaak op zijn beurt in handen van zijn verzekeraars gelegd. LEIDEN/DEN HAAG In de dienstregeling 1994/1995 is de spitsstoptrein Amsterdam-Haarlem-Leiden- Den Haag-Rotterdam opge heven. Dat betekent dat met ingang van volgend jaar 30 treinen per minder het sta tion van Leiden passeren. Dit houdt verband met de bezui nigingen die de Nederlandse Spoorwegen voor het seizoen 94/95 willen doorvoeren. Volgens de voorlichting van de NS wordt er als gevolg hiervan een nieuwe dienstre geling gemaakt om de open gevallen plaatsen op te vullen. Dat betekent dat passagiers een trein vroeger of later dan nu moeten nemen om alsnog op tijd op hun werk te kun nen komen. „Het verschil wordt echter niet al te veel, omdat juist tijdens de spits de vertrektijden zo dicht bij el kaar liggen", aldus een woordvoerster. Het uitvallen van de spitsstoptrein heeft daarentegen weer het voor deel dat de NS meer materieel zoals dubbeldekkers kunnen inzetten. „Dat betekent dat er meer zitplaatsen beschikbaar komen en dat verhoogt weer hetreiscomfort". AGENDA DINSDAG 31 AUGUSTUS Leiderdorp Aanvang van het nieuwe schaaksei- zoen van de Schaakvereniging Lei derdorp in het gebouw van Tamar- co aan de Splinterlaan, aanvang 19.45 uur. Noordwijk Historische rondleiding door Prestatieloop voor jongens en meis jes (ook niet Noordwijkers) van 6 t/m 11 en van 12 t/m 14 jaar over 2,5 km. Start bij de Kuip aan de Zeestraat, aanvang 19.30 uur. Prestatieloop (ook voor niet-Noord- wijkers) over 8 km voor dames en heren, aanvang 20.15 uur. Mastklimmen op het feestterrein aan de Kerkstraat, aanvang 21.00 Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in Gym zaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Openingsavond Informatiepunt Ge meenschappelijk Wonen mmv 'Be Lazy Lizzy Band', Gerestraat 20, van 20.00 tot 22.00 uur Noordwijk Informatiemarkt voor ouderen in de Openbare Bibliotheek aan de Wete ringkade, van 10.00 tot 17.00 uur. Oranjefeesten Noordwijk Binnen: Inleveren van de kleurplaten van kinderen 1 t/m 6 jaar om 13.00 uur; Kinderspelen voor jongens en meisjes van 4 t/m 12 jaar, 14.00 uur; Jeugdviswedstnjd voor jon gens en meisjes tot 18 jaar, verza melen bij de Katwijker Weterihg om 15.30 uur; Tobbetje steken op het feestterrein, 19.30 uur; Water ballon gooien, 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. 4 seizor 65% fOMendons. Witte rijk van fijne katoen rnetfiiteoe 2 deler» nebben een verschil- lend gewicht en itjn d,m,v. drukknopen QarTeikarir Te >-^jj bevestigen, Utsjameaux tra, 240x220 c/n. M Van 749 - Voor 559 Uts-iumeaux, 240x200 cm. Van 679,- Voet'529,- 2-persoons. 200x200 vdplf voor 429*®^ l-persootis. extra téng Van 449^- Voor 349 'f§f Van 399.- Voo? 289 'MÊ Van 6990 Voor 49 w van 6990 Voor 49- - 'Beöiextiei U6BlJ6nkOrf Alle Bijenkorf-filialen zijn voortaan elke zolérdag tot 18 00 uur geopend. Deze aanbiedingen gelden t/m 11 september ais. (Of zoveel eerder dis de.voorraad is uitverkocht

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14