'Doesbrug moet op afstandsbediening' Bloemenweide: een zakelijk kind van de jaren tachtig Wassenaar zamelt flessen op kleur in Regio Hondenbelasting in Wassenaar omhoog Leiderdorp dreigt hoge schuttingen te slopen Zwemmen hoeft straks niet meer in vernieuwd Tiki-bad DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 gert visser. 071 -356430. p Nieuwbouwwijk Zoeterwoude voor helft bebouwd zoeterwoude miep de graaff Het contrast is groot. Bij het be treden van de jongste Zoeter- woudse nieuwbouwwijk Bloe menweide grazen links nog koeien en draven zelfs paarden. Rechts is geen meter voormalig weiland onbenut gebleven: Bloemenweide moet ooit 236 woningen tellen en is inmiddels voor de helft bebouwd. Lang zal het landelijke plaatje niet meer te zien zijn. Nog dit najaar wordt de grond voor het laatste plukje huizen bouwrijp gemaakt. De natuur in Zoeter woude is mooi, maar iederéén wil graag wonen. Vandaar dat ook de grazige weiden achter sporthal De Klaverhal, tot en met de provinciale Burgemees ter Detmersweg, moeten wor den opgeofferd. Als het aan de gemeentelijk directeur grondge bied, M.H. Geerling, ligt, blijft Bloemenweide het allerlaatste nieuwbouwproject. Een rondgang door - voorlo pig - de laatste Zoeterwoudse nieuwbouwwijk maakt onmid dellijk duidelijk dat Bloemen weide een 'kind' van de jaren tachtig is. Er is geen sprake meer van de slingerend opge zette woonerven die de wijken van de jaren zeventig karakteri seren. De wijk is 'zakelijk' opge zet. Rechte straten, hier en daar onderbroken door singels, die precies op de plaatsen zijn aan gelegd waar vroeger de boeren sloten liepen. Geerling zegt dat er bewust voor deze rechthoeki ge opgezet is gekozen. „Het woonerf-idee is inmiddels ach terhaald. Mensen blijken dat kruip door - sluip door-gedoe niet meer te waarderen. Op pa pier is het mooi, zo'n woonerf, maar in de praktijk blijken mensen toch behoefte te heb ben aan een trottoir." Er is ruimte uitgetrokken voor wat speelplaatsjes en groen in de sfeer van het vroegere land schap, dus met knotwilgen en dergelijke. Over het uiterlijk van Bloe menweide zullen de meeste be woners en betrokkenen tevre den zijn. Het is een gevarieerde wijk geworden. De in mintgroen geverfde kozijnen zorgen voor een eigentijds kleurtje. Er komt nog wat gestapelde bouw, maar die zal naar ver wachting amper opvallen om dat deze niet hoger uitvalt dan bij gewone eengezinswoningen. Behalve de noodzakelijke grote hoeveelheid premiekoop (102) - en woningwetwoningen (69) heeft de gemeente Zoeterwoude in Bloemenweide alle ruimte gegeven aan zelfbouwers. Het geen resulteert in een aantal vrijstaande, hier en daar afwij kende woningen. Bovendien zorgt de plaatselij ke Vereniging Ideaal Wonen voor afwisseling door aan de Weegbreelaan zelf te bouwen volgens het 'drager-inbouwsys- teem': zoveel mogelijk voorzie ningen in de woningen zijn flexibel en kunnen gemakkelijk worden veranderd. Dit najaar wordt, naar verwachting, de eerste paal voor deze 19 huizen geslagen. Voorts bekijkt de ge meente of er nog wat extra ap partementen voor alleenstaan den en ouderen kunnen worden neergezet. Ook in Zoeterwoude blijkt de behoefte daaraan Dieven rijden vrachtwagen door muur zoeterwoude-rijnduk» Bij een inbraak in een distributiecentrum van levensmiddelen aan de Produktieweg in Zoeterwoude is gis ternacht voor een nog onbekend bedrag aan goederen gestolen en schade aangericht. De daders klommen bij het bedrijf over het hek, startten een vrachtauto en reden daarmee in volle vaart door een muur van het magazijn. Autokrakers actief in Zoeterwoude ZQETERwouDE-dorp Op verschillende plaatsen in Zoeterwoude- Dorp zijn tussen zaterdag en maandag auto's opengebroken. De wagens stonden geparkeerd op de Richellestraat, de Paarde- bloemweg en de Kerklaan. De buit bestond in alle gevallen uit radio-cassette-apparatuur. Hardrijders op de bon leiderdorp» De politie v.an Leiderdorp heeft gisteren snelheids controles gehouden op de Persant Snoepweg en de Van der Ha- velaan. Van de bijna 500 passanten reden er 35 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer op de Persant Snoep weg, waar een maximumsnelheid geldt van 50 kilometer per Fietsster breekt pols bij botsing voorschoten Een 34-jarige vrouw uit Voorschoten is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Raadhuislaan en de Oranjeboomstraat in haar woonplaats. Vol gens de politie stond de vrouw met haar fiets te wachten op de stoep van de Oranjeboomstraat. Precies op het moment dat er een auto vanuit de Raadhuislaan passeerde reed ze van de stoep af. De auto werd bestuurd door een 25-jarige Voorschotenaar. Bij de botsing brak de vrouw haar pols. Ze is behandeld in het AZL wassenaar judy nihof De onroerend- (OGB) in Wassenaar blijft lopig gelijk, de reinigings- en rioolheffingen ook. Wel gaat de hondenbelasting omhoog, met tien procent. Voor de inwoners van Wassenaar staan geen in grijpende veranderingen op sta pel, blijkt uit de begroting van het Wassenaarse college van B en W voor volgend jaar. Ondanks verminderde in komsten van het rijk, kampt Wassenaar nog niet met enor me problemen, schrijft het Was senaarse college in de conclusie bij de begroting. „We zijn in fi nancieel opzicht een gezonde gemeente." De hondenbelasting gaat wel omhoog. De kosten voor de eer- Tijdrit als afsluiting wielerseizoen zoeterwoude De sportcommissie van jongerenvereniging Utopia wil het niet afsluiten met een afgelaste wedstrijd. De geplande individuele tijdrit vrijdagavond gaat dan ook onder alle omstandigheden ge woon door. De wedstrijd, een rit van 11,4 kilometer, begint om 18.30 uur. Start en finish zijn op de Zuidbuurtseweg, ter hoogte van de Schenkelweg. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden tot uiterlijk woensdag 1 september bij Hennie van der Maat, Schenkel- weg 13 of Marianne van Teijlingen, Weipoortseweg 69b. leiderdorp roy klopper Huizenbezitters in de Leiderdorpse wijk Buitenhof die een te hoog hek om hun tuin hebben, moeten dit binnenkort echt af breken. De gemeente gaat bestuursdwang toepassen om de ille gale erfafscheidingen weg te krijgen. Alle betrokkenen krijgen hierover spoedig een brief. Er wordt al maanden gepraat over de schuttingen naast wo ningen in de Hobolaan en de Klompenmaker. Dit is de wijk waar de 32 zogeheten quadrantwoningen staan. Ambtenaren die be gin dit jaar een rondje maakten door de wijk, constateerden dat veel hekken niet voldoen aan de eisen. In ieder geval vijf waren er te hoog, werd even snel geconstateerd. „Maar er volgen nog meer waarschuwingen", klonk het dreigend. De 'betrapte' bewoners kregen begin april een brief van de ge meente met het verzoek iets aan de erfafscheidingen te doen. En wel voor 6 mei. Niemand gaf hieraan gehoor. Wel stuurden en kele 'zondaars' een brief naar de gemeente waarin ze bezwaar maakten tegen de eis. Eén van hen suggereerde zelfs dat de schutting zo hoog moest zijn om het verkeerslawaai van de nabij gelegen Engelendaal tegen te houden. Vervolgens bleef het geruime tijd stil rond deze kwestie. Vorige week besloten B en W evenwel in te grijpen. Ze kondigden aan bestuursdwang te gaan toepassen om bewoners zo ver te krijgen dat zij hun schuttingen aanpassen. Het college wil nog niet kwijt aan welke maatregelen wordt gedacht. „De brief aan de betrok kenen moet nog worden opgesteld, tot die tijd doen we geen mededelingen", aldus een woordvoerder. Erfafscheidingen aan de openbare weg mogen slechts een me ter hoog zijn, aan de achterzijde ligt de grens bij twee meter. Volgens de bewoners is vooral die ene meter aan de voorkant veel te laag om nog enige privacy te hebben. 'Pinnen' in het gemeentehuis - JISrL iÉBiliI Lang duurt het niet meer of dit beeld Voor de kersverse bewoners is hét grote voordeel van Bloe menweide de centrale ligging. De wijk ligt vlak achter het dorp en voorzieningen als winkels en scholen bevinden zich letterlijk op een steenworp afstand. De basisscholen Corbulo en Klaver weide zullen zich in de handen wrijven met zoveel extra aan was vanuit een jonge wijk. is voorgoed verdwenen: aan het einde van deze eeuw is Bloemenweide volgebouwd. foto jan holvast Financieel ziet het 'plaatje' van Bloemenweide er heel wat minder rooskleurig uit. Zoals bekend hebben de bewoners een tijdlang gestreden voor de teruggave van 5000 gulden die zij bouwer Noorlander per huis extra moeten betalen om de kwaliteit te waarborgen. Een onafhankelijk onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de gemeente, die een exploitatie overeenkomst met Noorlander heeft afgesloten, geen blaam treft. De kopersvereniging tracht alsnog haar gelijk te krij gen. En volgens de gemeente moeten alle zeilen worden bij gezet om niet in de rode cijfers te komen. Wat de bouw extra duur maakt, is dat die over zo veel jaar wordt uitgesmeerd. Het eerste huis was al in no vember '90 klaar, terwijl pas in het jaar 1999 de laatste woning wordt opgeleverd. Met bijvoor beeld het stratenmaken moet men steeds opnieuw beginnen. Maar volgens de huidige bere keningen houdt de gemeente aan Bloemenweide nog net een paar duizend gulden over. Wie op het Leiderdorpse ge meentehuis een rijbewijs moet verlengen of een paspoort op haalt, hoeft binnenkort geen geld of cheques meer mee te nemen. De gemeente is van zins een betaalautomaat aan te schaffen, zodat klanten met het zogeheten 'pin-pas' kunnen be talen. De betaalautomaat komt bij de afdeling bevolking op het ge meentehuis. Het apparaat werkt net als soortgelijke apparaten die in verschillende winkels staan. Een pasje wordt inge voerd, een pincode ingetoetst en bij voldoende saldo wordt het te betalen bedrag automa tisch afgeschreven van de bank- of girorekening. De automaat is geschikt voor zowel bank- als giropasjes. B en W hebben inmiddels groen licht gegeven voor de aanschaf. De gemeenteraad moet zich nog over het voorstel buigen. College Leiderdorp wil brugwachter kwijt De Leiderdorpse Doesbrug moet volgens B en W worden gerenoveerd en een afstandsbediening krijgen. Dat kost de brugwachter zijn baan en leidt tot de komst van ca mera's en luidsprekers in de omgeving van de historische brug. Voorts wordt de doorvaart van 3 meter verbreed tot 5,5 meter. Afbraak van het monumentale bovengedeelte lijkt wel van de baan. leiderdorp Rov klopperren naar de staat van het giet ijzeren bovenwerk, dat de raad De discussie over de toekomst en omwonenden graag willen van de monumentale Doesbrug behouden. Dit onderzoek, dat is begint weer van voren af aan. uitgevoerd door TNO, heeft uit- Het Leiderdorpse college heeft gewezen dat de boel kan wor- voorkeur uitgesproken voor één van een vijftal varianten tot aanpak van de in slechte staat verkerende brug. Omwonenden en raadsfracties moeten er bin nenkort een oordeel over geven. De afgelopen maanden is on derzocht wat er zoal mogelijk is met de brug in het Oude Dorp. Dit gebeurde den hersteld. Dit werk kost waarschijnlijk minimaal vier Met de onderzoeksresultaten in de hand heeft de afdeling techniek van de gemeente vijf ideeën ontwikkeld om de brug aan te pakken. In alle alternatie ven is sprake van afstandsbe- aanleiding diening, de verschillen 2 van discussies die in februari in de termijn waarop deze af- van dit jaar losbarstten over de standsbediening wordt inge- manier waarop de opknapbeurt schakeld. Eén optie gaat uit van gestalte moet krijgen. B en W voorlopige handhaving van de werden toen teruggefloten door brugwachter, bij het andere 1 de raad nadat ze hadden gesteld de huidige brug te terste wordt met onmiddellijke ingang overgeschakeld op af vangen door een geheel nieuw standsbediening. Het college spreekt de voor keur uit voor onmiddellijke af- ste hond stijgen van 99 gulden naar een kleine 110 gulden. Voor de tweede hond moet 165 gulden worden betaald. Het col lege verdedigt dit voorster met het argument dat de hondenbe lasting sinds 1990 niet meer is exemplaar. Een overgrote derheid van de raadsleden meldde absoluut niets te voelen standsbediening en wil voor een nieuwe brug. In 1989 brugwachter 'een passende re- was immers al afgesproken dat geling treffen'. Volgens een de Doesbrug zou worden gere- woordvoerder betekent dit dat noveerd. Het college beloofde de raad een onderzoek te laten uitvoe- de brugwachter een pas sende andere baan wordt ge zocht. De keuze voor afstandsbedie ning betekent ook dat in de om geving van de brug camera's worden geplaatst om zowel het scheepvaart- als het autover keer in de gaten te houden. Het college gaat hiermee in tegen de uitdrukkelijke wens van de om wonenden, die schending van hun privacy vrezen. Ook de meeste raadsfracties spraken zich in februari uit tegen derge lijke toeters en bellen bij de mo numentale brug. Een ander punt waarin de vijf voorstellen onderling verschil len is de doorvaartbreedte. Mo menteel bedraagt de breedte van de brug nog drie meter. Twee opties gaan uit van hand having van deze breedte. De overige drie voorzien in een ver breding naar 5,5 meter. Dit heeft de voorkeur van B en W, ook al omdat de provincie bij een verbreding meebetaalt aan de renovatie. De vijf ambtelijke voorstellen gaan snel de inspraak in. Bin nenkort wordt op het gemeen tehuis een bijeenkomst belegd waarop omwonenden hun voorkeur kenbaar kunnen ma ken. Het college wil de kwestie op 8 november voorleggen aan de raadscommissie ruimelijke ordening. Als alles goed ver loopt, starten de werkzaamhe den begin volgend jaar. Langer uitstel van de opknapbeurt is volgens deskundigen niet ver antwoord. In de begroting worden ver der geen opvallende nieuwe plannen aangekondigd. Het col lege gaat verder op de ingesla gen weg: beperking van het au toverkeer, bevorderen van openbaar vervoer, verbeteren van verkeersveiligheid. Het col lege wil weer proberen toestem ming van de provincie te krijgen voor uitbreiding van het be drijfsterrein Maaldrift. En verder kondigen B en W een onder zoeksrapport over de mogelijk heden voor woningbouw die de villagemeente nog resten. Glas, oud papier, klein che misch afval, plastic en natuur lijk groente-, fruit- en tuinafval en restafval. Wassenaarders konden hun huisvuil de laatste jaren al over verschillende bak ken verdelen, maar er komen er nog meer bij. Groene champag neflessen, pindakaaspotten en bruine Moezelwijnflessen mo gen vanaf begin volgend jaar niet meer in één bak worden gegooid. Wit, bruin en groen glas gaan dan in aparte contai- De gemeente heeft gen om ook containers voor blik en textiel neer te zetten, maar de prijs daarvan weegt volgens Wassenaar niet op tegen de op brengst. De containers zouden jaarlijks 13.000 gulden kosten. Maar blik wordt met magneten al uit het gewone afval gehaald en textiel wordt in Wassenaar opgehaald door charitatieve in stellingen. De gemeente wil in zee gaan met twee bedrijven die het glas en het papier ophalen. Zij zor gen samen voor identieke con tainers, het onderhoud en het leeghalen daarvan. Het Wasse naarse bedrijf Wildenberg blijft zich bekommeren over het oud papier. In plaats van de vierkan te stalen containers die nu in het dorp staan, komen er kunst stof bollen op negentien loca ties in het dorp. De gescheiden inzameling van drie kleuren glas en oud papier kost jaarlijks ruim 56.000 gulden. Het is nog niet bekend of dat bedrag via de reinigingsrechten aan de Was senaarders wordt doorbere kend. Barones leidt bezoekers rond in eigen 'huis' In kasteel Duivenvoorde worden ook dit jaar weer rondleidingen bij kaarslicht gehouden. Onder anderen de huidige bewoonster van het kasteel, Barones Schimmel- penninck van der Oye, voert de bezoekers door de feëe- riek verlichte zalen waar een harpiste de sfeer van vroeger tijden tot leven brengt. De rondleiding duurt circa een uur en wordt afgesloten met een consumptie in de Marot zaal. De rondleidingen wor den gehouden op maandag 4 en dinsdag 5 oktober, kaar ten (13,50 gulden per stuk) zijn vanaf morgen verkrijg baar bij boekhandel De Kier in Voorschoten, De Wassen aarder in de Schoolstraat 20 in Wassenaar en bij de VW in Leiden. Bouw grootste waterpark van Europa begonnen wassenaar judy nihof Simpel baantjes trekken is er straks niet bij in het vernieuwde Tiki-bad in het Wassenaarse Duinrell. Het tropische zwem bad wordt fors uitgebreid met tien attracties, waarbij het glij den, draaien en plonzen gebla zen is. Attracties met klinkende namen als 'Space Bowl', een soort draaikolk, en 'Fly Over', waar de zwemmer in een met water gevulde buis wordt gezo gen en even later weer wordt uitgespuugd, hebben met zwemmen niets meer te maken. En in de 'Lazy River', een 200 meter lange rivier die gedeelte lijk onder de grond loopt, hoef je niets anders te doen dan je te laten meevoeren met de stroom. Gisteren gaf directeur graaf H. van Zuylen van Nijevelt van Duinrell het startsein voor de uitbreiding van het Tiki-bad, dat het mooiste en grootste overdekte waterpark van Euro pa moet worden. Als alles mee zit gaat het nieuwe bad op 1 april volgend jaar open. Met de bouw is een bedrag gemoeid van ongeveer tien miljoen gul den. Nu bezoeken jaarlijks 400.000 mensen het Tiki-bad, de directie mikt met het ver nieuwde bad op honderddui zend extra bezoekers. Qua oppervlakte wordt het Tiki-bad bijna twee keer zo groot. Hiervoor moet een groot deel van de huidige ligweide wijken. Met het immense wa terpark hoopt Duinrell nog meer een 'elk weer park' te wor den, legde Van Zuylen in zijn speechje uit. Hij bestreed dat het Tiki-bad verouderd zou zijn of toe aan een face-lift. „We wil len het park gewoon nog attrac tiever maken." Het 'elk weer park' houdt in dat Duinrell straks ook de duingalows, kleine vakantiehuisjes, gedurende het hele jaar wil verhuren. Dat is nu nog beperkt tot het hoogsei zoen. Het Tiki-bad moet daarbij een grote trekpleister worden. Duinrell gaat ook het water zuiveringssysteem van het bad moderniseren. Nu is Duinrell per bezoeker per dag ongeveer 80 liter water kwijt. Dat moet te rug naar 20 liter. Ook kan het gebruik van chloor dankzij de nieuwe waterzuiveringsinstalla tie worden teruggedraaid. Een toegangskaartje voor het vernieuwde Tiki-bad wordt wel duurder. Overdag moet 21,50 gulden worden neergeteld, maar daarmee kunnen wel alle attracties in Duinrell worden bezocht. Wie 's avonds het Tiki- bad wil bezoeken, betaalt 17,50 gulden voor een kaartje. Dan is de rest van het park dicht

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13