Religieuzen kritisch over synode Kerk Samenleving Wegdrijvend Engeland Bouw Roef begint in september Stiba protesteert tegen dankdienst jodenzending sneeuw Dl NSDAC 31 AUGUSTUS 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 KORTWEG 'Vaticaans document houdt geen rekening met veranderingen HET WEER ROB GROENLAND Jubileum zangkoor Het zangkoor van de paro chie van St. Lodewijk in Leiden bestaat op maandag 13 september 40 jaar. Het jubileum wordt op zondag 12 september gevierd met een plechtige eucharistie viering in concelebratie in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur in Leiden. Twee leden, F. Kemper en H. Prins, herdenken dan te vens dat zij veertig jaar lid van het koor zijn. De eu charistieviering begint om 11.30 uur. Aansluitend daarop is er een feestelijke receptie in het Antonius- ctubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Lezing 'Leven we slechts van de wieg tot het graf?' Dat is het thema van een lezing van dr. Joanne Klink voor het Platform van Vrijzinnige Geloofsgemeenschappen in Alphen aan den Rijn. Zij gaat dieper in op ,de vraag waarom mensen zich wel altijd afvragen waar ze heengaan als ze sterven, maar nooit waar ze van daan komen als ze geboren worden. De lezing in Al phen wordt op donderdag 30 september gehouden in gebouw 'Nabij' aan het Lauraplein en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden. Zomeravondzang Het Pniël-dameskoor werkt morgenavond mee aan de zomeravondzang in de Ou de Kerk aan de Katwijkse Boulevard. De bijeenkomst begint om 20.00, de deuren gaan open om 19.30 uur. De toegang is gratis. Wel is er aan het eind van de sa menzang een collecte. Moker Het kerklied voor kinderen staat morgenmiddag cen traal in het radio-program- ma van Moker, het media- overleg van kerken in Rijn land en de Bollenstreek. Er wordt gesproken met de hervormde predikant J.C. Schaap uit Voorschoten, de samensteller van een Con cordantie van Kinderliedjes. De overdenking is dit keer van prof. dr. M. de Jonge uit Leiden. Het programma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. De uitzending wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Exegesecursus De 24-ste exegesecursus, met als thema 'De veelkleu righeid van de messias', be gint op 30 september in Lis- se. De deelnemers gaan, onder leiding van deskun digen. 13 avonden lang op zoek naar messiasverwach- tingen en -beelden die bij de bijbelschrijvers leefden. De cursus heeft een zelf standig karakter, kennis van eerdere leerhuisjaren wordt niet verondersteld. De bij eenkomsten worden -ge houden in de MVO-school aan de Achterweg 7 in Lisse en duren steeds van 20.00 tot 22.00 uur. De cursus loopt tot 24 maart 1994. Ge- interesseerden kunnen zich aanmelden bij het Dag- maat-secretariaat aan de Kleiburg 15, 2171 DR in Sassenheim (telefoonnum mer 02522-15847). Het cur susgeld bedraagt tussen de 100 en 125 gulden. HEINZ De Nederlandse religieuzen hebben veel kritiek op de li- neamenta (voorbereidend documenten) van de bis schoppensynode over de religieuzen, die in het najaar van 1994 in Rome wordt gehouden. Het Vaticaanse document houdt geen rekening met de veranderingen in het leven van de kloosterordes sinds de jaren zestig, stelt het religieuze leven geheel in dienst van de evange lisatie, legt te veel nadruk op de gezagsstructuur van de kerk en is te negatief over de westerse cultuur, zo valt te lezen in de re acties van de overkoepelende organisaties van religieuzen. De Stichting Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SN- VR), die de 'actieve' vrouwelijke religieuzen verenigt, kan in het document 'bijzonder weinig te rugvinden van de processen en omwentelingen die zich onder ons voltrekken'. De zusters ne men afstand van het patriar chaal denken dat in het docu ment doorklinkt. Zo leiden zij uit het voortdurende gebruik van het woord 'broederlijk' af dat de kerkleiding de zusters, overigens de grootste groep van religieuzen binnen de RK Kerk, nog steeds niet werkelijk serieus neemt. De SNVR betreurt het dat de lineamenta zoveel nadruk leg gen op de hiërarchische inorde- ning van de religieuzen in de kerk. Er wordt onvoldoende re kening mee gehouden dat het religieuze leven principeel te onderscheiden is van het leiden en besturen van de kerk. Zus ters leggen hun gelofte van ge hoorzaamheid niet af aan de leiders van de kerk, maar aan hun orde of congregatie. De SNVR vindt dat de taak van de zusters niet alleen ligt in de evangelisatie, zoals de li neamenta suggereren. De zus ters streven ernaar hun op dracht vorm te geven in solida riteit met hen die opkomen 'voor de vrede, voor de rechten van de vrouw, voor de recht vaardige verdeling van de rijk dom, voor een kerk waarin nie mand verstoten wordt, voor een open dialoog met andere reli gies'. De Samenwerking Broeder- Congregaties in Nederland en de Samenwerking Nederlandse Priester-Religieuzen, de twee overkoepelende organisaties voor mannelijke religieuzen, vinden dat het Vaticaanse docu ment te weinig begrip toont voor de spanning tussen de ta ken van de kerldeiding en die van de ordes en congregaties. Zij delen de sombere visie op de Westerse cultuur niet. De twee organisaties citeren paus Paulus VI (1963-1978), die schreef dat een uitsluitend ne gatieve benadering van de mo derne cultuur bijdraagt tot ver groting van de kloof tussen evangelie en cultuur. De broe ders en paters zien het als hun taak een antwoord te geven op de vraag, hoe de kerk een inspi rerende rol kan blijven spelen in een cultuur die geseculariseerd en geëmancipeerd is. BOES Het afgelopen weekeinde vroeg ie mand mij wat er met 'ons' weer zou gebeuren als je de Britse eilanden op sleeptouw neemt. Welnu, mocht deze gedachte bewaarheid worden, dan zou dit inderdaad aanzienlijke gevolgen voor het Haarlemse of Leidse weer hebben. De landen Ierland en Engeland fungeren na melijk heel duidelijk als een eerste opvang van lagedrukgebieden van de Atlantische Oceaan, die bijna altijd van west naar oost trekken. Zware stormwinden ontladen zich hierdoor het eerst boven de Britse eilanden, waarna depressies vaak hun hoogtepunt bereiken om daar na langzaam afzwakkend de overi ge landen van Europa aan te doen. Ook fungeert Engeland regelmatig als een vangnet voor actieve buien- clusters van de oceaan. Maar En geland fungeert ook vaak als de ge nerator van opklaringen. In het vakjargon spreken we dan van: Ne derland ligt in de schaduw van En geland. Eindconclusie: als de Brit se eilanden van de kaart zouden verdwijnen, zou Nederland met een heel wat ruiger weertype te maken krijgen. Gisteren zorgde het weerbeeld bij veel mensen voor trieste gezichten. Een krachtige noordenwind en en kele vieze buitjes bij 14-16 graden dreven over een moedeloos Hol land. aan de vooravond van het of ficiële herfstseizoen Om precieste zijn: de komende nacht om klokslag 02.00 stopt de meteorolo gische telling voor het zomersei zoen van 1993 en beginnen we aan een nieuw seizoen. De model berekeningen voor de komende pe riode schetsen een aanhoudend zeer koel weertype met later in de week weer nieuwe verstoringen vanuit het noorden. De noordwest- tot noordenwind kan af en toe tot een 5-6 Bft aantrekken en tesa- men met buien kan het vooral in het avondschemer guur en grauw aandoen. Waar en wanneer er re gen valt in de huidige noordelijke luchtcirculatie is moeilijk te zeg gen. De grootste hoeveelheden drijven op Denemarken en het noorden van Duitsland af, doch ook wij zullen in deze regio van tijd tot tijd een staart via de Noordzee bin nen krijgen. HET WEER IN EUROPA COLOFON lei dsch dagblad Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: 8.M. Essenberg, J de Vnes, G P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE J^n-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353. Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 Werk Chinese kunstenares centraal op Missie-Zendingskalender 1994 Dertien gouaches van de jonge Chinese schilderes Zhang Gui- Jie zijn afgebeeld op de Missie Zendingskalender 1994. Het on derwerp van deze uitgave is de manier waarop Chinese christe nen hun geloof beleven, binnen de beperkingen die het politieke systeem hen oplegt. De kalen der is een gezamenlijke uitgave van de Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendings raad. Zhang Gui-Jie geeft uiting aan haar geloof door bijbelse tafere len te schilderen. Zij beeldt bij belfiguren af als inwoners jzan China, in een huiselijke omge ving. Op de achterkant van de kalenderbladen wordt actuele informatie gegeven over China en het christendom in dit land. China kent officieel vrijheid van godsdienst, maar in werkelijk heid wordt religie er aan nauwe banden gelegd. Bij de Missie-Zendingskalen der is gratis gespreksmateriaal verkrijgbaar om de inhoud van de uitgave in groepsverband te bespreken. De kalender zelf kost 10 gulden (exclusief even tuele verzendkosten) en is te koop bij groepen voor missie en zending, of bij de uitgevers, te bereiken via postbus 75, 2340 AB Oegstgeest. Nieuwe deken voor dekenaat Alphen Pastor L.P. Peeters (54) is be noemd tot deken voor het deke naat Alphen aan den Rijn. Hij volgt drs. J.J. de Graaff op, die zijn functie per 1 augustus heeft neergelegd. De Graaff blijf wel pastor van de Heilige Geest-pa rochie in Alphen aan den Rijn. Peeters is als pastor verbon den aan Huize Ursula in Nieuw- veen. Hij wordt op zondag 26 september om 15.00 uur als de ken geïnstalleerd door dioces aan administrator mgr. J.G.M. Zuidgeest van het bisdom Rot terdam. Dat gebeurt in kerkge bouw De Bron aan de Trou- badourweg 2 in Alphen aan den Rijn. voorhout» Met de bouw van de nieuwe kerkelijke accommodatie 'De Roef in Voorhout kan komende maand al worden begonnen. Nog deze week wordt het oude gebouw naast de rooms-katholieke St. Bartholomeuskerk gesloopt Het nieuwe onderkomen komt direct naast het 'schip* van het inmiddels 110 jaar oude kerkgebouw te liggen. De verwachting is dat de accommodatie nog voor de kerst gereed zal zijn. Met enige trots toonde pastoor CJ.Th. van Bockxmeer gisteren een maquette van de nieuwbouw. Het gebouw zal door de plaatselijke Bartholomeus-parochie voor verschillende doeleinden worden ge bruikt. De centrale ruimte doet onder meer dienst als dagkapel, repetitie-ruimte voor de koren, als verga derzaal voor grote groepen en ontvangstruimte na begrafenissen. Ook komen in het gebouw twee spreek kamers annex vergaderzalen, een secretariaatskamer, een pantry en archief- en bergruimten. Alle kerkelijke activiteiten gaan tijdens de bouwperiode gewoon door. Er wordt onder andere tijdelijk uitgeweken naar ruimten in Huize Agnes en de Katholieke Technische School. De nieuwe Roef is ontwor pen door het Voorhoutse architectenbureau J. Warmenhoven. De accommodatie wordt neergezet door het plaatselijke aannemingsbedrijf H B Bouw. foto dick hocewoninc BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Elburg: H. Harkema te Onstwedde-, te Berkel en Rodenrijs: G. van de Pol te Nigtevecht; te Kla- zienaveen-Zwartemeer: mevr. H.M.E. Kauffmann-Schaap, kandidaat te Bunnik Aangenomen: naar Eemnes: A. Lan- gerak te Oudewater; naar Leiden als predikant met een bepaalde opdracht (studentenpastoraat): dr. M. Barnard GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zeist als predikant-di- rekteur van de christelijke hogeschool en toerustingscentrum De Wittenberg aldaar: drs. B. Terlouw te Ternaard (herv.geref. federatie), die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling: drs. J. van der Wal, De Stag 32, 8251 OW Dronten, tel 03210-18624. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Kalamazoo (USA): R. Kattenberg te Arnhem. Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en later op de dag plaatselijk regen Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met wolken velden. vooral in Engeland ook zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen on geveer 20 graden, vooral in het westen van Schot land enkele graden lager. België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon Morgen meer bewol king, maar op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden, in het noorden en noordoosten ook nu en dan wolkenvèlden. Middagtemperatuur 23 graden, in het uiterste noorden en langs de Kanaalkust maxima rond 19 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en zonnig, voornamelijk aan de Algarve ook enkele wolkenvel den. Maximumtemperatuur tussen 27 en 33 graden, langs de westkust 's mid dags afkoeling bij wind van zee. Madei- ■a: Perioden met zon, ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke zonnige perioden, vooral i het zuiden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima aan zee meest 25 tot in het binnenland 30 tot 35 graden. Canarische Eilanden: Droog, enkele wol kenvelden, vooral aan de zuidstranden flinke zonnige perioden. Middagtempe ratuur op de stranden ongeveer 27 gra- Marokko en Tunesië: Marokko. Flinke zonnige perioden, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxi mumtemperatuur aan de westkust rond 28 graden. Tunesië: Droog en overwe gend zonnig. Maximumtemperatuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Maxima rond 25 graden, m de Provence en Lan- guedoc ongeveer 30 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur rond 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Droog en zonnig, in het noordoos ten meer bewolking en mogelijk een re gen- of onweersbui. Maxima van 25 gra in het noorden tot 30 plaatselijk in het zuiden. Morgen in de Dolomieten wat lagere temperaturen. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Middagtem peratuur 28 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Perioden met zon, vooral het noorden ook wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui. In de loop van morgen overal droog en meer zon. Vandaag op de eilanden in de Egeïsche Zee nog vrij veel wind. Daar maxima rond 24 graden, elders rond 28 graden. Kreta: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust enkele wolken velden en kans op een regen- of on weersbui. Aan de Turkse zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 25 graden Langs de zuidkust i op Cyprus vandaag maxima rond 32 graden, morgen enkele graden lager. Duitsland: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en plaatselijk wat regen of een bui. In de Beierse Alpen in het algemeen bewolkt en voornamelijk vandaag nu èn dan re gen. Maximumtemperatuur van 18 gra den in het noorden tot 21 in het zuiden. Zwitserland: In het noorden en oosten wolkenvelden en mogelijk wat regen In het westen en zuiden droog en flinke zonnige perio den Middagtemperatuur van 22 graden i het noorden tot rond 25 graden in Wallis en Tessin. hagel L lagidmk H hogedruk Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06 50 Zon onder 20 25 Maan op 20.00 Maan onder07 20 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.18 16.42 Laag water 0.06 14.02 Weerrapporten 30 AUGUSTUS 20 uur: Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel zwaarbew. nnw4 17 9 08 Cyprus onbew. w6 35 2& 0 Dublin licht bew. zo 3 20 13 0 1 Frankfurt regen wzw4 21 9 02 Genève zwaarbew. zw3 22 6 0 Helsinki zwaarbew ono3 13 8 0 Innsbruck zwaarbew. wmdst 20 4 0 Istanbul zwaarbew. n8 25 02 Klagenlurt Kopenhagen mist LasPalmas licht bew Lissabon onbew Locamo half bewJ Londen licht bew. Luxemburg zwaar bew. Madrid licht bew Malaga onbew Mallorca half bew. Malta onbew. Warschau regenbui zzo3 17 9 0.6 Wenen zwaarbew. wnw3 22 7 0 Zurich zwaarbew. wzw2 20 5 0 Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv De Stichting Bestrijding Antisemitisme heeft geprotesteerd te gen de dankdienst voor 40 jaar jodenzending, komende zaterdag in de gereformeerde Goede Herderkerk in Nijkerk. Daar wordt een dienst gehouden ter ere van de dames De Fock-Friesema en Goedhart, die veertig jaar evangelisatiewerk onder de joden heb ben verricht. Zending onder de joden is weerzinwekkend, aldus de Stiba in een verklaring, die is ondertekend door waarnemend voorzitter rabbijn L.B. van de Kamp. Onder het mom van 'de grote liefde voor het joodse volk' is jodenzending een voortzetting van dat gene waarmee de kerk tijdens de kruistochten en de inquisitie is begonnen en dat nazi-Duitsland onder Hitier probeerde af te maken. Een bijeenkomst zoals van komende zaterdag is 'een regel rechte krenking aan het adres van vele leden van de joodse ge meenschap in Nederland', zo schrijft Van de Kamp.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12