Leiden 'Goed bekeken zender niet automatisch op de kabel' 'Je mag van het goede in de mens uitgaan9 Toch uitstel voor studentes Hooigracht Marokkaans clubgebouw doelwit van vandalen Vijftig plussers exposeren Optocht mogelijk 'live' op kabel n#%|CHTERGROND DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 Tikibad A <2 Het Tikibad in het I <3 Wassenaarse Duin- rell is straks het grootste waterpark van Europa. Zendmast /irDe PTT mag bij I D Nieuwe Wetering een dertig meter hoge zendmast plaatsen. Gemeente loopt niet warm voor RTL 5 Vervolg van voorpagina Alleen de gemeenteraad kan besluiten om RTL 5 op het Leidse kabelnet te zetten. Daarvoor zou dan een van de andere zenders moeten verdwijnen. Dat levert volgens W. Kruijshaar van bureau Stadskabei echter diverse pro blemen op. Eerder ging de raadscommissie akkoord met de zenderindeling zonder RTL 5. De Luxemburgse zender had nog geen overeenstemming met de Nederlandse kabelex ploitanten. Die overeenkomst is er plot seling eind vorige week wél is gekomen. Maar nu is het Leidse kabelnet met zijn dertig kanalen inmiddels volgeboekt. Een an dere zender van de kabel 'gooi en' omwille van RTL 5 is vol- leiden loman leefmans Twee weken geleden maakte wethouder S. de Vreeze (PvdA- /financiën) de namen bekend van de tien nieuwe zenders die per 2 oktober het kabelaanbod in Leiden vergroten tot dertig zenders. RTL 5, dat hoofdzake lijk mannenprogramma's wil gaan brengen, zat daar niet bij. gens Kruijshaar problematisch: „In de eerste plaats zijn de meeste van de tien nieuwe zen ders voor bepaalde doelgroepen bedoeld. Die hebben daar vaak ook speciaal om gevraagd en zien vol verwachting uit naar de tweede oktober." Het gaat on der meer om Rai Uno (Itali aans), TVE (Spaans), MBC (Ara bisch), France 2 (Franstalig), Eurostep (universiteit) en het infokanaal (gemeente). „Het is niet altijd zo dat een goed bekeken zender meer recht heeft om op de kabel te komen dan een kanaal waar minder mensen op afstemmen. De gemeenteraad streeft naar een zo breed mogelijk pakket. Daarom zal de keuze niet mak kelijk vallen", aldus Kruijshaar. Hij geeft als voorbeeld WDR 3. Die zender verdween onlangs een tijdje van het Leidse net om plaats te maken voor het Turkse programma TRT-INT. WDR 3 is een regionale zender voor de westelijke deelstaten van Duits land: „Maar er kwamen toch meer reacties op het verdwijnen binnen dan we verwachten om dat ze op die zender Russische lesgaven." Voorlopig ziet het er niet naar uit dat de capaciteit van Stads kabei wordt uitgebreid zodat nieuwe zenders kunnen worden toegevoegd. Uitbreiding van 30 naar 50 kanalen kost zes ton. Kantonrechter J.A. Rigters met pensioen leiden ernastraatsma „Als kantonrechter heb je een eigen winkel, dat is leuk. Je moet het alleen doen. Daaren tegen mis je soms de steun van collega's en de steun van advo caten die een zaak-vaak al pan klaar maken." De Leids/Alphense kanton rechter J.A. Rigters gaat morgen met pensioen. De 65-jarige Delftenaar zou nog vijf jaar door kunnen gaan, maar vindt het, na 43 jaar werken, mooi ge weest. Hij begon zijn loopbaan in 1950 als advocaat. In 1973 werd hij benoemd tot rechter bij de Haagse rechtbank. In 1984 stapte Rigters over naar het kantongerecht. Hij kwam terecht in Leiden en maakte de laatste jaren van zijn carrière door in Alphen aan den Rijn. „Het is absoluut niet zo dat een kantonrechter zich met kruimelwerk bezighoudt. Zeker bij civiele zaken gaat het tegen woordig om grote belangen. Gemiddeld drie keer per week beslist de kantonrechter in za- ken op het gebied van arbeids- en huurrecht waarbij het gaat om bedragen rond de 100.000 gulden". .Oorspronkelijk was de kan tonrechter bedoeld om te be middelen in zaken waarin klei ne belangen op het spel ston den: huur- en arbeidsrecht. Maar met de huidige maandsa larissen van 10.000 gulden of meer zijn de belangen bij de kantonrechter tegenwoordig ook groot." Deze civiele zaken, die een groot deel van het werk van de kantonrechter vormen, blijven echter altijd tamelijk onbekend. Publiek komt er zelden op af. Dat kent de kantonrechter vrij wel alleen van de maandagoch tend-sessies, de wekelijkse strafzitting waar kleine overtre dingen worden behandeld. „De strafzitting is vaak gezel lig. Verdachten willen nog wel eens leuk uit de hoek komen. Ze hebben soms heel snedige ant woorden en dat geeft een opge wekte sfeer. Het zijn ook geen misdadigers die daar voor moe ten komen; verkeersovertredin gen maken we allemaal. Over het algemeen zijn het hele ho norabele mensen, zoals ieder ander." „Ik herinner me een Japanner die zijn vrouw had meegeno men omdat hij de Nederlandse taal niet goed beheerste. De of ficier eiste een boete van 300 gulden van hem. Na de verta ling meldde de vrouw dat haar man vroeg 'of het niet wat goedkoper kon'." „In Leiden krijg je vaak stu denten voor je. Sommigen ste ken voor een klein vergrijp een heel betoog af. Dat zijn vaak de rechtenstudenten. „Maar er komen ook ernstige zaken aan de orde. Verkeers overtredingen met dodelijke Schatgravers aan Pelikaanstraat leiden Schatgravers zijn het afgelopen weekeinde aan de Peli kaanstraat op zoek geweest naar waardevolle oudheidkundige vondsten. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, die.er een archeologische interessante beerput uitgraaft, heeft aangifte gedaan van de schatgraverij. Het is onduidelijk of de illegale bo demonderzoekers iets van waarde hebben meegenomen. De po litie trof alleen een paar achtergelaten scherven. Aanhanger met zerk gestolen leiden* Van een steenhouwerij aan de Kenauwegin de Leidse Stevenshof is in het afgelopen weekeinde een aanhanger met een grafsteen gestolen. De dieven braken het hek naar het ter rein open. De zerk was al voorzien van inscriptie. De 49-jarige steenhouwer heeft gisteren aangifte gedaan van de diefstal. De 34 studentes uit het pand aan de Hooigracht in Leiden krijgen één maand langer de tijd om hun kamers te verlaten. In plaats van 1 september wordt de vertrekdatum 1 november. Maar dan moeten zij wel schrif telijk verklaren het studentehuis op die dag vrijwillig te zullen ontruimen. Die verklaring is opgesteld door burgemeester en wethou ders van Leiden. Ondertekenen de studentes niet, dan blijft als vertrekdatum 1 september gel den. Daarmee zou de gemeente de uitspraak van de Raad van State van 16 augustus onver wijld hebben uitgevoerd. Nu houdt het college er reke ning mee dat door de komst van nieuwe eertejaars studen ten de druk op de kamermarkt in Leiden erg groot is en het moelijk is om snel vervangende woonruimte te vinden. De stu dentes moeten het pand aan de Hooigracht verlaten omdat het niet geschikt is voor kamerbe woning. Volgens de gemeente zijn er te veel kamers die boven dien te klein zijn. De scheidende kantonrechter J.A. Rigters. slachtoffers bijvoorbeeld. Bij dat soort zaken moet je natuurlijk serieus zijn." Vaste klantjes Verdachten die voor een (ver keersovertreding voor moet ko men vertellen soms de meest onwaarschijnlijke smoezen, om onder een boete uit te komen. De kantonrechter moet ter plekke beoordelen of iemand de FOTO BEN DE BRUYN waarheid spreekt of niet. Soms een lastige klus. „We hebben onze vaste klant jes, die leer je kennen. Verder gebruik je je intuïtie. Iemand die z'n tijd wel beter kan beste den en toch naar de kanton rechter komt om z'n verhaal te vertellen, waarom zou je die niet geloven? Je mag dan best van het goede van de mens uit gaan." De ramen van het gebouw van de werkgroep Marokkanen aan de Langegracht worden om de haverklap ingegooid. Vice-voor- zitter A.Z. Dahhane denkt dat de daders gezocht moeten wor den in Marokkaanse kringen. „Wij trekken veel klanten weg bij andere Marokkaanse gele genheden, dat is waarschijnlijk het probleem." De gesubsidieerde werkgroep zou volgens Dahhane bij voor beeld Wanten wegtrekken bij commerciële Marokkaanse kof fiehuizen. De vice-voorzitter vermoedt dat de vernielingen worden toegebracht door per sonen die zich ergeren aan deze 'oneerlijke concurrentie'. Dahhane zegt dat een ooggetui ge afgelopen weekeinde Marok- kaansè jongeren heeft gezien, die mogelijk verantwoordelijk waren voor het ingooien van de ruiten. „Je zou ook kunnen denken aan aanslagen met racistische motieven, maar ik denk niet dat daar sprake van is", zegt Dahhane. Ook de politie heeft geen aanwijzingen dat de ver nielingen voortkomen uit vreemdelingenhaat. Het ingooien van de ramen is al maanden schering en inslag. De laatste weken is het extra vaak raak geweest. „Bijna elk weekèinde", zegt Dahhane. „In 'Hier zitten vermoedelijk concurrenten achter' de nacht van vrijdag op zater dag zijn zes ruiten ingegooid. Zondag zijn wederom drie rui ten gesneuveld. Het gebeurt zo vaak dat we niet eens elke keer meer aangifte doen bij de poli tie. We worden er een beetje moe van. Dit was de twaalfde keer dat de ramen kapot wa ren." Dahhane verwijt de politie een gebrek aan actie. „Er ligt een hele stapel aangiften van ons op het politiebureau. Als de politie echt had gezocht had ze de dader misschien al kunnen opsporen." Bij de politie zijn sinds sep tember '92 in totaal vijf aangif ten van vernieling gedaan. „In een jaar tijd is dat ook weer niet zo heel veel", zegt een woord voerder. „Bij surveillances wordt het gebouw overigens wel extra in de gaten gehouden". De werkgroep Marokkanen heeft de gemeente enige tijd ge leden gevraagd om rolluiken voor de ramen te mogen plaat sen. De gemeente, eigenaar van het pand aan de Langegracht, heeft dit echter geweigerd om dat rolluiken het monumentale gebouw zouden ontsieren. Dahhane: „Die rolluiken leken ons de beste oplossing, want dit kan zo niet doorgaan. Maar nu dat niet mag moeten we mischien maar plastic ruiten in stalleren." leiden Amateurschilders en -fotografen ex poseren tot en met 10 september in het Leid se Volkshuis. Bijzondere bijkomstigheid is dat de amateurkunstenaars ouder zijn dan 50 jaar. De tentoonstelling is dan ook tot stand gekomen in samenwerking met onder meer het comité Europees Jaar van de Ouderen. Hoofd van de directie kunst en cultuur van de gemeente Leiden, Yvonne van Baarle opende gistermiddag de tentoonstelling en maakte tevens de winnaars bekend van de fotowed strijd 'Hoezo oud? Mag ik u eens iets laten zien? waaraan 47 oudere fotografen deelna men. Winnaar werd de 64-jarige R. van Looij met een foto vanuit molen De Valk. De twee de prijs ging naar H.C. Pont-Bemelman (84 jaar) en derde werd M.A. van Kesteren (71 jaar). De tentoonstelling is dagelijks te be zichtigen van tien tot vier uur, op zondag van twaalf tot vier uur. De optocht van de Leidse 3 ok toberfeesten komt op de kabel, mogelijk rechtstreeks. De 3 Oc tober Vereeniging is daarover nog in gesprek met Stadskabel. Vijfjaar geleden verzorgde Om roep Rijnland voor het laatst een televisieprogramma over de optocht, dat niet rechtstreeks werd uitgezonden. Vanaf 1 oktober beschikt het kabelnet over een gemeentelijk informatiekanaal, ook wel 'pu blic channel' genoemd. Het is dan mogelijk om bijvoorbeeld raads- en commissievergaderin gen rechtstreeks uit te zenden. Vooralsnog heeft wethouder S. de Vreeze (PvdA), geen concrete plannen voor het infokanaal. Een Leidse stadstelevisie is daarom nog toekomstmuziek. Wel kan Stadskabei het ka naal 'in bruikleen' geven aan derden. Zo kreeg de 3 October Vereeniging het aanbod om het kanaal te gebruiken voor een uitzending van de optocht. „Er komt zeker een uitzending, maar we weten nog niet of dat een rechtstreekse wordt. Dat hangt af van het bedrijf dat de straat opgaat met de camera. In elk geval lijkt het ons een nuttig experiment. Het blijkt toch dat veel mensen niet in staat zijn langs de kant van de weg te gaan staan, maar toch dolgraag de optocht willen zien", aldus bestuurslid R. Heruer. J I door: Wim Koevoet De Vreeze: meer woorden dan daden Bewusteloze man komt even bij De bewusteloze man die de po litie vorige week donderdag vond op het Schuttersveld is vermoedelijk een Oostenrijker. De man, die met een schedel- basisfractuur naar het AZL werd overgebracht, is even bij kennis geweest. Hij heeft zijn naam en zijn geboortedatum verteld, maar wist niet wat er met hem was gebeurd. De man is 28 jaar oud. Verbaal heeft de Leidse schatkistbewaarder Steven de Vreeze al lang afgerekend met de weerbarstige financiële problematiek van de stad. De PvdA-wethouder zal wat er verder ook gebeurt de geschiedenis in gaan als de stadsbestuurder onder wiens financiële hoede Leiden ophield een artikel 12- gemeente te zijn. Sinds die verandering schreeuwt hij van de daken dat Leiden weer op eigen benen moet gaan staan en dat nu zonder verder dralen de tering naar de nering moet worden gezet. De Vreeze hamert veelvuldig op het grote belang van 'budgetdiscipline'. De vijf diensthoofden van het flink gereorganiseerde ambtelijke apparaat hoeven aan het einde van een begrotingsjaar niet meer bij hem aan te kloppen met de mededeling dat ze teveel geld hebben uitgegeven. Overschrijdingen hoor je ver van tevoren te zien aankomen, verkondigt de wethouder herhaaldelijk. En je moet er direct bij vertellen hoe je ze denkt te kunnen voorkomen dan wel te bestrijden. Ook de wethouders krijgen te maken mét een straffer begrotingsregiem dan ze tot voor kort gewend waren. Geld voor nieuwe projecten komt alleen maar los als ze een oud plan laten varen. Of als de ene wethouder de ander zo gek krijgt om wat af te staan. En wee degene die de mogelijkheid oppert van een verhoging van de gemeentelijke belastingen of tarieven om de kosten te dekken. Leiden moet als de weerlicht uit de top tien van Nederlandse gemeenten met de zwaarste woonlasten, meent hij. Inmiddels is duidelijk dat Leiden zonder artikel 12-status bepaald niet beter bij kas zit en nog minstens zo armlastig is als in de periode van herstel. Met de extra tientallen miljoenen guldens die het rijk jarenlang naar Leiden Wethouder S. de Vreeze. heeft overgemaakt, is de infra structuur van de stad weliswaar enorm verbeterd maar geld voor onderhoud is er nauwelijks. Het bekendste voorbeeld is de Haagse Schouwbrug die van ellende in elkaar dreigde te zakken en waar tot op de dag van vandaag geen verkeer overheen kan. Ook het begrip 'reserves' is een nog onbekend verschijnsel in de Leidse financiën. Halverwege dit jaar werd duidelijk hoe beroerd Leiden er voor staat. Rekenmeesters op het stadhuis hadden becijferd dat de gemeentebegrotingen voor 1993, waaraan al een fikse bezuinigingsoperatie was voorafgegaan, alleen door een nieuwe bezuinigingsronde van minstens vijf miljoen gulden kunnen worden gered. Ook de meerjarenperspectieven moeten worden bijgesteld omdat de gemeente andérs miljoenen guldens te kort heeft. Andermaal gaf De Vreeze te kennen dat het de hoogste tijd voor maatregelen was. Echte keuzes kunnen niet langer worden ontlopen. De kaasschaaf (overal een beetje op bezuinigen) moest definitief worden begraven. Met enkele boekhoudkundige trucs had hij een veel zonniger financieel plaatje kunnen overleggen, zei hij. „Maar liever dan zo een wellicht wat gunstiger electoraal resultaat te boeken in 1994 zeg ik waar het op staat. Anders zou mij volgend jaar bij de opstelling van de begrotingen voor 1995 terecht kunnen worden verweten dat ik de boel uit de klauw heb laten lopen. Leiden moet nu de tering naar de nering zetten." 'Nu' blijkt een rekbaar begrip in het De Vreeze-jargon. Dat werd al duidelijk toen het met veel tam tam aangekondigde raadsdebat over de Leidse financiën over het zomerreces werd heengetild. Vanavond moet het er dan toch van komen. Van de Leidse raad wordt een oordeel verlangd over de lijst van bezuinigingsvoorstellen. Wie rekent op structurele FOTO HIELCO KUIPERS oplossingen, zal echter bedrogen uitkomen. De Vreeze heeft weer niet van de kaasschaaf kunnen afblijven en wil geld besparen door onderhoud aan sportcomplexen, straatlantaarns en de musea De Lakenhal en De Valk voor zich uit te schuiven. Van de nieuwe discipline die hij verkondigt, lijkt hij zich zelf niets te willen aantrekken. Andermaal worden geen echte keuzes gemaakt en neemt De Vreeze zelfs het risico volgend jaar veel geld kwijt te zijn aan achterstallig onderhoud. Nog even en De Vreeze kan al veel eerder het verwijt worden gemaakt dat hij de boel uit de hand heeft laten lopen. De vraag dringt zich op of Leiden met de artikel 12-status niet beter af was. Nota bene H. Baaijens, partijgenoot van De Vreeze en fractievoorzitter van de PvdA. liet zich enkele weken geleden ontvallen daarnaar terug te verlangen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11