'Wij eten vanavond boontjes!' Leiderdorp bemiddelt in 'feestenstrijd' Truckduwen trekt veel toeschouwers Met kopje koffie wiegend op het water Regio Lantaarn moet onrust wegnemen Cafébezoeker krijgt forse klap op neus Wielerwedstrijd geschrapt Scherpe tijden driekamp Vier inbrekers gepakt Inbraak aan Veurseweg MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Computer weg uit vitrine alphen aan den run Uit een winkel aan het Thorbeckeplein in Al phen aan den Rijn is zatermiddagmiddag in een onbewaakt ogenblik een computer verdwenen. De computer die in een vi trine stond, is 2800 gulden waard. Fietser (13) geschept alphen aan den rijn Een 13-jarige fietser uit Alphen aan den Rijn is zaterdagmiddag lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de hoek Churchilllaan/Oudshoomseweg in zijn woonplaats. De jongen werd geschept door een auto die werd bestuurd door een 40-jarige vrouw uit Koudekerk aan den Rijn. Zij verleende de fietser geen voorrang. De jongen liep een groot aantal schaaf wonden op. Portiekdeur vernield alphen aan den run Een 40-jarige man heeft zaterdagavond de ruiten vernield van een toegangsdeur van een flat aan de Aard ster in Alphen aan den Rijn. De man koelde zijn woede nadat hij ruzie had gehad met een van de flatbewoners. De politie kon de man even later aanhouden in winkelcentrum de Herenhof. Man met vieze praatjes alphen aan den run Een onbekende man van een jaar of dertig heeft gisterochtend een elfjarig meisje de stuipen op het lijf ge jaagd met onzedelijke taal. De man sprak het meisje aan in de omgeving van de Zadelmaker in Alphen. Onduidelijk is of de man meer meisjes heeft lastig gevallen. Bruine bonen met spek stond er op het menu van de schippers- maaltijd die afgelopen zaterdag op de 'Dag van Warmond' tus sen braderie en gondelvaart werd gegeten. De belangstelling voor de maaltijd was groot. Een aantal mensen vond hond in de pot, onder wie schippers die hadden meegedaan aan de wedstrijden om de Gouden Gaf fel. De Ondernemers Vereniging Warmond (OVW), die het etentje verzorgde, was voor zichtig met inkopen geweest. Vorig jaar werd de maaltijd maar mondjesmaat afgenomen-. Het was de eerste keer dat de ondernemers samenwerkten met de Stichting Zeilvaart War mond. Dat resulteerde in deel name van vijf traditioneel zei lende bedrijfsvaartuigen aan de Gondelvaart op zaterdagavond. De volgende dag mochten elf ondernemers zich schipper voe len op een van de westlanders. Loodgieter R. Moolenaars, ge- coached door Patrick Bijman, zeilde de Ronde Vener als eerste over de finish. Winnaar van de Gouden Gaffel werd Nico Per soon met de Antonius. Hoewel ^ijn zeiltijd langer was dan die van de Ronde Vener, had Per soon met twee overwinningen op zaterdag en een tweede Een lantaarnpaal in het plantsoen aan de Oegstgeester Hendrik An- driessenlaan moet de onrust van de buurt wegnemen. De bewoners van de straat en de Kerckwerve- laan waren angstig geworden, na dat in een woning naast het plant soen de 60-jarige invalide me vrouw O. Troost was vermoord. Het lichaam van de vrouw werd op 5 mei met een bebloed gezicht ge vonden en na onderzoek bleek dat ze door verstikking was omgeko men. De moordenaar is nog altijd niet gevonden. Met bemiddeling van het bureau Slachtofferhulp, dat de omwonenden opving, werd om een lantaarnpaal in het plant soen gevraagd. voorschoten Een 24-jarige Voorschotenaar is dit weekeinde door de- politie gehoord vanwege een mishan deling in een café aan het Jo hannes Vermeerplantsoen. De man gedroeg zich zaterdag avond vervelend tegen een 24- jarige plaatsgenoot. Deze zat aan de bar met zijn vriendin te praten, toen hij werd aange sproken door zijn lastige plaats genoot. Het slachtoffer vroeg de man te vertrekken, maar kreeg als antwoord een forse klap op zijn neus. De dader is de vol gende dag gehoord door de po litie. Het slachtoffer is naar een arts overgebracht om het letsel aan de neus te laten onderzoe ken. plaats op zondag, de minste punten. Op de braderie trok zaterdag het door de carnavalsvereniging georganiseerde truckduwen het meeste publiek. Zes dansmarie kes van de vereniging kwamen tot 12 meter 60. Vier heren van het transportbedrijf dat de 7200 kilo zware truck beschikbaar had gesteld, lieten het gevaarte onder luid getoetér bijna 20 me ter uitrollen. Gondelvaart Voor de 32 deelnemers aan de gondel vaart waren negen prij zen beschikbaar. De wisselprijs gihg naar J. Juffermans met de Windy 22. De sleepboot Sirius won de eerste prijs bij de grote schepen, Ronald Visch in de ca tegorie kleine schepen. De be ker die de SZW ter beschikking had gesteld ging naar Ton Per soon. Haarsma kreeg met een 'vliegende' eend de originali- teitsprijs en het gemeentebe stuur de aanmoedigingsprijs. Patric, Roy en Walter kregen de pechprijs voor hun boerenboot. Daar zat wel een schaap in, maar geen verlichting. Voor het eerst werd er dit jaar een pu blieksprijs uitgereikt. Met bijna een kwart van de stemmen die 450 toeschouwers uitbrachten ging de prijs naar de fraai ver lichte Petronella van' de familie Guyt uit Katwijk. Bijna vierhonderd kinderen plukten zaterdag de vruchten van een halfjaar tuinarbeid. foto loek zuyderduin Kinderen van Leiderdorpse basisscholen oogsten hun groenten wilfred simons De schooltuin van de gemeente Leiderdorp baadt in de zon. Dahlia's stralen, tomaten pro beren nog wat zon te vangen en dat is nodig ook, want ze zien nog akelig groen. „Dit was de slechtste zomer die we de afge lopen vijf jaar hebben gehad," licht beheerder L. van der Zeeuw toe. „Maar moet u eens kijken hoe de rest erbij staat!" Hij schuifelt verder naar een an der perceeltje. Daar legt hij een jongetje uit hoe je droogbloe men plukt. „Kijk hoe ik mijn vingers houd." Het jongetje kijkt. „Zo moet je het doen, want anders pluk je ook de klei ne bloempjes die aan dezelfde wortel vastzitten. Die moeten nog blijven staan!" Het jongetje knikt en rent hard weg. Het was afgelopen zaterdag oogstdag in de schooltuin naast sport- en recreatiepark 'De Bloemerd' in Leiderdorp. De leerlingen van groep zes of ze ven van de dertien Leiderdorpse basisscholen, 381 kinderen in totaal, kwamen met hun ouders de vruchten van een half jaar tuindersarbeid plukken. Offi cieel mochten zij alleen bloe men, uien, bietjes en worteltjes meenemen, maar in de meege nomen tassen verdween ook menige krop sla of andijvie. Beheerder Van der Zeeuw heeft er geen moeite mee. Ge duldig legt hij aan Hidde, Jac ques, Lisan, Sharita, Hassan, Wendy, Martijn, Germaine, Hayo of Stef uit hoe ze te werk moeten gaan. En ouders die vragen hebben, staat hij ook en thousiast te woord: „Hoe snoei ik mijn appelboom?" Van der Zeeuw weet het antwoord. Radijsjes Tevreden kijkt Arjan van de Prins Willem-Alexanderschool, kort geknipt, baseball-petje op het hoofd, naar zijn veldje. Als een volleerde boer somt hij op wat hij allemaal heeft gekweekt: tuinkers, radijsjes („die zijn al op") aardappelen, ijsbergsla, ui en, droogbloemen, tomaten, andijvie, worteltjes, bieten, afri- kaantjes en boontjes. Tussen de percelen in staat ook boeren- en rode kool, maar daar bemoeit hij zich niet mee. „Op vrijdag komen we hier werken. We zijn begonnen met zaadjes, die kweek je dan op. Alle kinderen hebben hun eigen veldje." Zijn vriendje Rachid komt eens kij ken. „Jouw andijvie ziet er beter uit dan de mijne," concludeert hij met deskundige blik. Werken in een tuin is hard werk, vindt Van der Zeeuw. Het is dan ook leuk voor de kinde ren om te zien dat hun plantjes vruchten dragen. „Ze zijn enorm enthousiast. Zelfs als het regent, komen ze hier werken," zegt hij. Dat het resultaat er mag zijn, is zelfs voor lekenogen makke lijk te zien. Bietjes zo groot als tennisballen, rode kolen als ba byhoofdjes, uien als vuisten. Daartussen groeien worteltjes die twijfelen of ze niet toch lie ver winterpenen waren gewor den. Een medewerker houdt er trots een bosje van omhoog: „Dat ^ie je in de groentewinkel niet," constateert hij tevreden. Ook de ouders zijn enthou siast. „Wij eten vanavond boon tjes!" roept een stralende moe der met zwarte handen en knie- en van het wroeten in de vette aarde. Een paar bietjes verdwij nen met loof en al in een tas. 'Gondelvaart' in Oude Wetering trekt zo'n tienduizend bezoekers oude wetering» wilfred simons Oude Wetering is een geschenk van het water. Alle activiteiten concentreren zich langs het ka naal tussen De Braassem en de Ringvaart; de beroepsvaart, de pleziervaart, alle schepen die van de Westeinderplassen naar de Oude Rijn of de Gouwe wil len varen, moeten door de Ou de Wetering. Zij doen het gelijk namige dorp aan en brengen bij de middenstand geld in het laatje. Geen wonder dat de dankbare bevolking het water eens iets terug wil doen: de Gondelvaart is daarvan het ge volg. Afgelopen zaterdag stond het evenement weer op de rol. Voor wie dit jaarlijks terugke rende feest nooit heeft bezocht: het is een soort 3 Octoberfeest, maar dan aan weerszijden van de kademuren van het kanaal. In theorie komen de bezoekers voor de gondelvaart, maar in de praktijk toch vooral voor de bra derie en dit jaar ook voor de 'Bungy Jump'. Waaghalzen kunnen een dodensprong ma ken vanaf een bakje dat zo'n dertig tot veertig meter hoog boven de Wetering hangt. Een stuk elastiek breekt de val. In de middaguren kunnen de wildste deelnemers zich ook nog eens in het water van de Oude Wete ring storten, voordat zij er door het elastiek met een flinke ruk weer worden uitgetrokken. De essentie van een braderie is eigenlijk dat er niets gebeurt. Mensen slenteren langs de kraampjes. Het aanbod is voor spelbaar: t-shirts met opdruk, porseleinen beeldjes van poe-, zen, riemen, cowboylaarzen, pantalons, geelbruin glaswerk, lampen en oorbellen die al eens eerder ergens aan hebben ge hangen. De meer dan tiendui zend bezoekers bekijken het chef gert visser. 071-356430, plv -chef janet van dijk. 071-356413 Op korte termijn wordt duidelijk of er nog feestjes kun nen worden gehouden bij de Leiderdorpse verenigingen. Gemeente, horeca en beheerders van clubhuizen gaan binnenkort rond de tafel zitten om de klachten van de of ficiële party-centra over concurrentievervalsing te be spreken. Niet alleen de ouders verheu gen zich op een gezonde maal tijd: tussen het loof schuifelen een paar dikke muizen snel uit het zicht. Knoopkruid De gemeente Leiderdorp heeft de tuin vijf jaar geleden inge richt om de leerlingen uit te leg gen hoe de natuur zijn werk doet. Alle planten zijn dan ook gekozen op hun educatieve functie. Zo kan uit eerf bieten zaadje meer dan een plant ont staan (bij bloemen kan dat niet; elk zaadje levert één bloem op). Ook spontaan opschietende planten hebben een functie: knoopkruid zegt iets over de aard van de bodem en matricari is een soort kamille (niet ge schikt voor thee). Aan de hand van dahlia's legt Van der Zeeuw uit hoe je planten kunt ver meerderen; je kunt de bol ge woon in de grond stoppen, je kunt 'm scheuren en je kunt de plant stekken. „Aan het eind van het seizoen weten de kinde ren meer van de natuur dan hun vader, het is zonde dat ik het zeg," constateert hij toch niet ontevreden. leiderdorp roy klopper De gemeente heeft plannen om de huidige regels te veranderen, maar wil eerst de reacties van de direct-betrokkenen afwach ten. B en W van Leiderdorp hebben daarmee de noodkreet van de plaatselijke horeca ter harte genomen. De exploitan ten van onder meer De Muzen- hof, Party Centrum leiderdorp, restaurant Elckerlyc en In den Houtkamp stuurden onlangs een brandbrief aan het gemeen tebestuur waarin ze klaagden over 'illegale' feestjes in club huizen en kerken. Ze noemden een reeks van voorbeelden waaruit bleek dat veel feesten il legaal in verenigingsgebouwen worden gehouden. Volgens de ondernemers hu ren particulieren steeds vaker deze ruimtes af voor de viering van bijvoorbeeld bruiloften. Dat is in strijd met de verstrekte ver gunningen. En de 'echte' horeca voelt de pijn in de portemon nee. Ze zegt nooit te kunnen concurreren met de prijzen van de verenigingen, omdat die im mers geen personeelslasten en dergelijke hebben. Ze hebben er bij de gemeente op aangedron gen dat de regels die ze zelf heeft opgesteld worden nage leefd. B en W hebben besloten een gesprek aan te gaan met beide partijen. Dit gebeurt aan de hand van de nieuwe Drank- en Horecawet die het rijk in 1991 heeft opgesteld. Gemeenten hebben de vrijheid om via plaatselijke verordeningen het een en ander zelf te regelen. Het is nog onduidelijk wan neer voor de eerste keer wordt gepraat. Na afronding van de besprekingen worden de nieu we regels voorgelegd aan ver schillende raadscommissies. Onlangs lieten verschillende raadsfracties al weten sceptisch te staan tegenover nieuwe re gels. Ze willen onder meer voor komen dat er richtlijnen wor den opgesteld die amper te controleren zijn. zoeterwoude Het Zoeterwouds wielerkampioenschap is het afgelopen weekeinde niet doorgegaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente had den zich te weinig deelnemers aangemeld. De wedstrijd was geor ganiseerd door de Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia. Het was de bedoeling om zondag een sprint van 300 meter op de Noordbuurtseweg en een criterium op de Van Swietenstraat weg te schieten. Publiek dat zich meldde, kwam echter voor niets: er werd niet gefietst. Van de organisatie was niemand bereikbaar voor com mentaar. Het is nog niet bekend of de voor vrijdag 3 september ge plande tijdrit over 11,4 kilometer wel doorgaat. uit Oude Wetering werd tweede met 1.19,03 en Ivo Buitelaar was met 1.21,10 de hekkensluiter. Bij de vrouwen won Simone Bakker (1.30,41) terwijl Lianne Bouwmeester tweede werd met 1.34, 38 en Conny Heemskerk uit Roelofarendsveen derde met 1.34,38. aanbod lauwtjes. Ze hebben het vooral druk met flaneren, met het begroeten van kennissen. En er is op het water vaak meer soenen. Sommige daarvan zijn te zien dan op het land: overal prachtig gepavoiseerd; bij ande bootjes, bootjes in allerlei fat- re hangen de fletse vlaggetjes slap naar beneden. De essentie van varen is eigenlijk dat je niets doet. De meeste schippers sturen hun scheepjes langzaam van de Ringvaart naar de Braas sem of dobberen zachtjes voort op het ritme dat hun pruttelen de buitenboordmotortjes aan geeft. Wie op de kade staat, ziet dezelfde boot soms wel drie of vier keer passeren. Alleen kin deren vinden het wel lekker om eens flink hard te gaan en zij veroorzaken zo af en toe flinke golven. De boten die langs de Kerkstraat liggen aangemeerd, zwaaien woest heen en weer. De inzittenden vinden dat niet erg; op het water laat men zich, met een kopje koffie in de hand, nu eenmaal graag wiegen. Als het donker wordt, begint de gondelvaart. Officieel heb ben zich vijfentwintig schepen bij de VW van Oude Wetering ingeschreven, maar een woord voerder zegt dat het aantal ver sierde boten wel zo'n vijfenze ventig bedraagt. „We laten ze gewoon meevaren. Je doet er niets tegen en ze zijn toch vaak heel mooi versierd. Daar gaat het maar om." De meeste schepen zijn ge woon met kleurige lampjes ver sierd. In navolging van het bloe mencorso zetten echter ook veel Scheepseigenaren grote bloemstukken op hun boot. Een compleet harmonie-orkest op een praam speelt zich een weg tussen de andere boten door, een klein jolletje met acht als spoken verklede kinderen zwalkt heen en weer. Als alle deelnemers om 22.30 uur op de maanbeschenen Braassem zijn aangekomen, biedt het geheel een bijzonder feestelijke aan blik. Dan barst een gigantisch vuurwerk los dat de hootjes en het zilverzwarte water in een gouden gloed zet. De minitriatlon en de driekamp in Alkemade zijn opnieuw een groot succes geworden. Beide evenementen, die gisteren voor de elfde keer werden gehouden, trokken volgens Ed Bongers, een van de organisatoren, 'een dikke duizend bezoekers' naar sporthal De Tweesprong in Roelofarendsveen. De minitriatlon is bedoeld voor kinderen tussen de acht en de dertien jaar oud. Ze moesten 200 meter zwemmen, drie kilo meter fietsen en één kilometer hardlopen. Omdat de sport prestaties op die leeftijden nogal uiteenlopen, had de orga nisatie ze opgedeeld in drie ca tegorieën. In de leeftijdgroep van acht tot negen jaar finishten Irma van Klink en Johan Hoog- eveen als eersten. In de catego rie van tien tot twaalf jaar won nen Annemarie van Haestregt en Jan van Rooden, terwijl in de groep van twaalf en dertien jaar Helen van Goozen en Robin Pieterse met de erepalm gingen strijken. Deelnemers aan de driekamp konden kiezen uit twee afstan den. In de 'korte driekamp' moesten de deelnemers 600 meter zwemmen, dertig kilome ter fietsen en zes kilometer hardlopen. Bij de mannen ein digde John van Wieringen uit Hazerswoude met 1.15,11 op de eerste plaats. Piet van der Meer De 'lange driekamp' (1200 meter zwemmen, zestig kilome ter fietsen en twaalf kilometer hardlopen, ongeveer een derde van de echte triatlon) werd bij de mannen gewonnen door Arie van den F.ijkel uit Noord- wijk (2.38,58) en bij de vrouwen door de Blaricumse Antoinette Wallenburg (3.04,50). Bij de mannen kwamen daarna Ro bert de Heij uit Leimuiden (2.40,52) en Rob Bouwmeester uit Nieuwe Wetering (2.42,18). José Krijger eindigde bij de vrouwen op de tweede plaats (3.23,27) en de Teraarse CarJa van den Hoorn op de derde (3.30,30). Het aantal uitvallers was min der dan andere jaren, volgens Bongers omdat minder atleten geblesseerd aan de start ver schenen. Ook vond hij de tijden zeer scherp. „Waarschijnlijk door het goede weer; zon en weinig wind. Je merkt het aan de resultaten. Als je het nare kent, blijkt dat de deelnemers op de lange afstand gemiddeld zo'n veertig kilometer constant hebben gereden." Drie mannen en een vrouw zijn zaterdagnacht aangehouden bij een poging tot inbraak in de woonflat bij het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp. De por tier van het ziekenhuis zag het viertal bezig en waarschuwde de politie. De verdachten reden in een in Zoetermeer gestolen auto en zijn afkomstig uit Rot terdam, Den Bosch en Den Haag. Ze zijn allemaal rond de dertig jaar. Een van de verdach ten was overigens al een beken de van de politie. Deze was vorige week betrok ken bij een autodiefstal in Zoe- terwoude. voorschoten Een 74-jarige Voorschoternaar heeft gisteren ongewenst bezoek ge had van inbrkekers. Onbekenden boorden in de nachtelijke uren het slot uit de achterdeur van zijn woning aan de Veurseweg. Bin nengekomen doorzochten ze alle kasten en lades. Volgens de poli tie hebben de daders grote spullen als audio-apparatuur laten staan. Het bejaarde slachtoffer mist wel een klein geldbedrag. Zo'n 75 boten deden zaterdag mee aan de gondelvaart in Oude Wetering. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9