Leiden 'Geen onvertogen woord gevallen' Gebakkelei over beheer van parkeergarages duurt voort D66: commissies werken elkaar tegen D66 houdt uitzetting studentes niet tegen Eerste contouren station zichtbaar MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Tasjesrover gepakt leiden De politie heeft zaterdagochtend een 22-jarige man uit Noordwijkerhout aangehouden. Hij wordt ervan verdacht eerder op de dag een 73-jarige Leidse vrouw bij een bushalte aan de Leidse Ketelmeerlaan van haar tasje te hebben beroofd. Getui gen van de roof zagen de man een woning aan de Milanenhorst binnenvluchten. De politie kon hem daardoor kort daarna aan houden. De spullen van de Leidse zijn terecht. De vrouw zelf is lichtgewond geraakt doordat zij uit alle macht heeft geprobeerd dé tas vast te houden. Haar rechterschouder is ontwricht. Leidse opgelicht leiden De-vier Perzische tapijten die een 66-jarige Leidse vrouw afgelopen weekeinde op de Kastanjekade kocht van een verko per in een personenauto, blijken nylon kleedjes te zijn. De vrouw betaalde 1500 gulden aan de naar schatting 40-jarige op lichter, die haar in gebroken Duits te woord stond. De kans be staat dat de man nog meèr 'zaken' heeft gedaan in Leiden. Inbreker kleedt etalagepop uit leiden Alleen de hand van een etalagepop, de bijbehorende handschoen eri de andere kledingstukken van de plastic vrouw ontbreken uit de kledingzaak in de Haarlemmerstraat waar in de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken. De inbreker drong de winkel binnen nadat hij een etalageruit van 68 bij 22 centimeter uit de sponningen had gehaald. Een politiewoord voerder houdt het voorlopig op een studentengrap of een niet te doorgronden perversiteit. Kaarsvet op strippenkaart leiden Een 33-jarige man uit Goes is met zijn strippenkaarttruc in Leiden door de mand gevallen. De man bedekt zijn buskaar- ten met een laagje kaarsvet waardoor hij telkens de stempels kon verwijderen. Een controleur ontdekte het bedrog zaterdag in een NZH-bus op de Rijnsburgerweg. leiden loman leefmans Ook de D66-fractie in de ge meenteraad is het niet gelukt om de 34 studentes die het pand aan de Hooigracht 76 uit moeten, een paar maanden res pijt te bezorgen. Het college van B en W is onverbiddelijk. „We zien geen enkele reden om nu anders te beslissen", aldus P. Prudhomme van Reine, de rechterhand van wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning). Al in het voorjaar maakte de afdeling bouw- en woningtoe zicht van de gemeente bekend dat de studentes wegmoesten uit het pand. Het huis was voor bewoning van zoveel mensen niet geschikt. De studentes vochten de beslissing aan bij de gemeente en later bij de Raad van State. Voorzitter B. Olivier van de commissie beroep en bezwaar zorgde ervoor dat de meisjes niet op 1 mei op straat stonden, zoals de gemeente wil de. Ze mochten tot 1 september blijven zitten. De fractie van D66 vroeg vori ge week schriftelijk aan B en W of de bewoonsters wel op tijd waren gewaarschuwd en of ze niet nog een tijdje langer kon den blijven zitten. Dat werd niet toegestaan. Kinderen heffen tol voor speeltuin Rond half acht 's avonds kwam bij de politie de eerste en enige klacht over de tol heffing binnen. De kinderen hadden een touw over de rij baan gespannen en zonder een gulden te betalen kwam nie mand het Van der Lubbehof in. De politie heeft de kinderen vermanend toegesproken waar op het stel zijn actie staakte. De tolopbrengsten zijn onbekend. Onduidelijk is ook of de kinde ren die mogen houden. Bij de toegang tot het Van der Lubbehof aan de Middelsteg racht is zaterdagmiddag illegaal tol geheven door een groepje kinderen. De tien tolheffertjes waren tussen de acht en twaalf jaar oud. Met de opbrengsten wilden ze een openbare speel tuin bekostigen. „De gemeente wil daar geen geld in steken dus doen we het zelf maar", ver klaarde een 10-jarige woord voerder van het stel. -w- Fe< Feestjes Horeca en beheerders van clubhuizen gaan in Leiderdorp rond de tafel zitten om afspraken te maken over 'illegale' feest jes. bij de perrons 4, 5 en 10 opgehangen. Een werktrein hees eerst de oude stukken eruit en plaatste vervolgens de nieuwe contructie. Het nele station is ontworpen door NS-architect Harry Reijders. Hij heeft glas tot basismateri aal van alle nieuwe stations in Nederland ge bombardeerd. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leidenaars mijden Ir. Driessenstraat en Levendaal Het lukt de gemeente Leiden maar niet om de exploitatie van de parkeergarages aan de ir. Driessenstraat en het Levendaal over te nemen van de particu liere beheerders. Al meer dan een jaar bakkeleit de gemeente met eigenaren en exploitanten over vooral de kosten die de overdracht met zich meebrengt. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) zit behoorlijk in zijn maag met de kwestie. Om de binnenstad autoluw te krij gen is het van groot belang dat bezoekers van het Leidse cen trum hun auto parkeren in de garages aan de Ir. Driessen straat en aan het Levendaal. En dat gebeurt nu nauwelijks. Bezoekers van het centrum blijken een afkeer van overdekt parkeren te hebben. De bezet tingsgraad van de twee ge noemde garages, waar ruimte is voor in totaal 600 auto's, be draagt 12 procent. H. Geurtsen van het Amsterdamse Müller Management, dat de parkeerga rage aan de Ir. Driessenstraat beheert, beaamt de bestaande schroom: „De meeste automo bilisten vinden het eng. De smalle doorgang, het slagboom pje, de zwakke verlichting. Het geeft veel mensen het gevoel dat hun auto niet veilig staat. Anderen hebben gewoon veel moeite met het sturen in een garage. Er is niet veel bewe gingsruimte." Volgens Walenkamp ligt de schuld bij de exploitanten zelf. Die hebben er van begin af aan niet veel van gemaakt. Vooral het inmiddels failliete Erica Be heer, dat tot anderhalfjaar gele den de exploitatie van de Djfiessengarage voerde, heeft er volgens Walenkamp een potje van gemaakt. De wethouder heeft daarom het aantrekkelijk maken van de twee parkeerga rages tot prioriteit verheven. Het liefst ziet hij dat de Leidse dienst parkeerbeheer de exploi tatie van beide garages over neemt. Over het moeizame proces van onderhandelingen is Walenkamp opvallend terug houdend. „Het is een centen kwestie", zegt hij. „We zijn volop bezig, maar ik geef niets prijs over onze strategie." Geurtsen van Müller Manage ment is heel wat openhartiger. Hij zegt dat er geen twijfel mag bestaan over de bereidheid van de eigenaar van de Driessenga- rage, het Zweedse Gulin Proper ties, om het beheer over te dra gen aan de gemeente. Maar: „Er hangt een prijskaartje aan die overdracht. Wij hebben een be drag in het hoofd en dat heeft de gemeente er niet voor over." Toch duren de onderhande lingen voort. En zolang dat het geval is, steekt Müller zelf geen geld in de garage. „Met meer verlichting, vrolijke kleuren, een handiger betalingssysteem en wat meer bewegingsruimte kan de garage een stuk aantrekkelij ker worden. Dat zouden wij ui teraard zelf kunnen doen, maar zolang de gemeente aangeeft de exploitaite over te willen ne men, heeft het voor ons geen zin om in de garage te investe ren." Uitvoerige gesprekken tussen eigenaar, exploitant en gemeen te over de overdracht van de Sandersgarage hebben ook nog niets opgeleverd. Hoewel ex ploitant Noorlander Beheer uit Leiderdorp beweert enige tijd geleden al tot overeenstemming te zijn gekomen m^t de ge meente leiden. „Maar de eige naar wilde daar niet aan mee werken", zegt adjunct directeur Vis van Noorlander. Dat de ei genaar van de garage, Philips Pensioenfonds uit Eindhoven, met klem ontkent de overdracht in de weg te staan, bewijst hoe ondoorzichtig het scherm is dat de partijen optrekken. leiden loman leefmans D66 beklaagt zich erover dat de verschillen de gemeentelijke commissies elkaar in de weg lopen. Raadslid W. Egels heeft het col lege opheldering gevraagd over de gang van zaken rond het bouwplan voor het Vrou wenkerkplein. Egels vindt het merkwaardig dat het bouwplan door de raadscommissie werd goedgekeurd maar op last van de mo numentenbeheercommissie weer moest worden veranderd. Het Haagse bureau Roeleveld Sikkes had een bouwplan gerrtaakt voor het plein achter de Haarlemmerstraat. Dat plan (het zoveelste) werd verschillende Keren in de raadscommissie besproken. Die drong aan op enkele veranderingen op de gevel moesten verticale lijnen komen die keu rig door de architect werden uitgevoerd. Die verwachtte dat daarmee de goedkeu ring nog slechts een kwestie van tijd zou zijn maar hij had buiten de monumenten beheercommissie gerekend. Deze club van bouwkundigen en architecten liet Roeleveld Sikkes de vertikale elementen weer weg halen. alvorens goedkeuring te verlenen. „Voor mij hoeven nieuwbouwplannen niet tot in detail in de raadscommissie te worden behandeldverklaart Egels. „De grote lijnen en de bouwmassa vind ik vol doende. Maar als ons dan tóch om onze mening wordt gevraagd en we geven een bijna unaniem oordeel, dan kan het niet zo zijn dat de monumentenbeheercommissie een adviesorgaan het plan weer gaat veranderen." Egels vind het een vreemde gang van za ken. Hij schrijft aan B en VV: „Ik verneem graag wat voor zin het dan heeft dat de raadscommissie zich keer op keer bezig houdt met details van bouwplannen." Voorzitter J. Olivier van de monumenten beheercommissie bestrijdt dat zijn club op eigen houtje heeft gehandeld: „We hebben enkele kanttekeningen geplaatst bij het bouwplan." leiden De eerste contouren van het nieuwe Leidse station zijn sinds het afgelopen week einde zichtbaar. Zaterdag- en zondagnacht werden de eerste grote glazen 'bouwstenen' Lange rijen voor kaartjes feesten Leidens Ontzet Duivenberichten De duiven vlogen afgelopen weekeinde vanuit St. Ghislain, Orleans, Etampes en Moes- kroen. Uitslag St. Ghislain De Rijnklievers: 1,9 J. Zeven hoven, 2,3,4,6,10 F. Ladan, 5 J. van Laar en zn., 7 M. Hoogen- boom, 8. J. Kok. Het Oosten: 1,3,9 Mooten- /Van de Hoogt. 2,4,5,6,7,10 B. van Putten, 8 W. de Jong. De Reisduif: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 N. de Groot en zn„ 6 J. Hartevelt. De Vriendenclub: 1,3 J. Je Schrijver, 2 A. van Weeren, 4 A. Siera, 5,9 comb. Bodijn zn, 6, A. Pracht, 7 W. Vijlbrief. 8 L. Koopman, 10A.J. Link. Leiderdorp: 1,2,5,10 M. Rcij- erse, 3,6,9 W. van Oosten, 4,7 R. v.d. Nieuwendijk, 8, A. Petit. De Blauwkras: 1,2 comb. v.d. Blom, 3,4,5,8,9 P. Landesber- gen, 5,7 A. Houweling, 10 F. v.d. Wetering. De Rijnklievers: 1 F. Ladan 2,6,7,8,9.10 1. Zevenoven. 3.5 A. de Vries. 4 J. van de Wal. De Reisduif: 1,2.3.8,10 N de Groot en zn., 4,5,6 J. Hartevelt, 7,9 H. Dusoswa. Uitslag Etampes De Zwaluw: 1,2,7 J. Hooger- vorst, 3,4 P. van Leeuwen, 5,6,8 Van de Kooy-de Best, 9 P. Ver- koork, 10 L en Th Verkoork. Uitslag Orleans: Leiderdorp: 1.2,3,4,6,7 D. van Seggelen, 5,10 W. van Oosten, 8,9 R. v.d. Nieuwendijk. De Blauwkras: 1,2,4,5,7 P Landesbergen, 3,6 comb. De Mooy, 8 comb v.d. Blom. LPC: 1,3,8,9 Groenendijk/Hei den, 2,10 A. Witteveen, 4 R.P.C. Heuzen, 6 comb. gebr. Pen, 7 J.v.d. Steen. Uitslag Moeskroen: De Zwaluw: 1,3,4,5 J. Hooger- vorst, 2,6,8,9,10 V.d. Kooy-de Best, 7 L en Th. Verkoork. Vrije tijd Stathuys Jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat nummer 19 opent zaterdag 4 september het seizoen met een feestavond. Er zijn optredens van zanger Rik- kert Meihof, de popgroep June en het muzikale theatergezel schap Galaïs. Toegang: 5 gul den. Deur open: 21.00 uur. Vervolg van de voorpagina „Het is ons hartstikke meegevallen. We waren eigenlijk tot twee uur 's middags open maar we hebben de laatste wachtenden om half vier geholpen. Een dixieland-bandje zorgde dat de mensen zich buiten amuseerden. Geen on vertogen woord is er gevallen. Misschien alleen van men sen die voor de antiekbeurs kwamen en in de verkeerde rij anderhalf uur hebben moeten wachten om binnen te komen", aldus directeur A. de Jong van de Groenoordhal- len. leiden loman leefmansstelling zijn geslaagd. Zonder rode draad of thema's in het ge- De voorverkoopdag van de heel worden grote voorstellin- verschillende muziekvoorstel- gen, zoals die van het National lingen die tijdens de viering van Symphony Orchestra, afgewis- Leidens Ontzet worden gehou- seld met het optreden van een den, is het eerste succes gewor- tweemans strijkje bij het jaar den voor de speciale commissie lijkse uitdelen van presentjes in Vein de 3 October Vereeniging. de bejaardenoorden. „En er zit- Die muziekcommissie is bijna ten ook hele gekke combinaties een jaar bezig geweest om'hon- bij. Zoals de studenten van derd muziekvoorstellingen tij- Sempre Crescendo en het koor dens de honderdste viering' de Stem des Volks die samen voor elkaar te krijgen. „Het een optreden verzorgen", zegt moest voor elk wat wils zijn en zo goedkoop mogelijk. Dat wa ren onze enige voorschriften", aldus commisielid R. Heruer. Wie het uitgebreide program ma nu ziet, moet toegeven dat Heruer. Persoonlijke brief Zo heeft de commissie het ook gewild. „We hebben op brain- storrn-avonden de meest fan- de organisatoren in hun doel- tastische en absurde dingen zit ten bedenken. Een aantal daar van is nog gelukt ook. Wat denk je van een stadsbal georgani seerd door alle Leidse dans scholen samen, een korentocht langs kerken in plaats van een kroegentocht, de eenmalige co me-back van Rubberen Robbie. En natuurlijk Paul de Leeuw. Hij treedt momenteel niet op in het land en via zijn managers lukte het ook niet hem te regelen. Maar een persoonlijke brief waarin hem werd uitgelegd wat 3 oktober is en zie, hij kon\t", al dus De Jong. Toch wil de commissie zeker niet alleen de nadruk leggen op de grote namen die naar Leiden zijn gehaald. „Vergeet de klein tjes niet, zoals het orkest van Amsterdamse Thuislozen en een concert van autoclaxons", aldus Heruer. Meer dan 200.000 gulden moest er uit het reservepotje van de 3 October Vereeniging komen om de honderd concer ten en voorstellingen te betalen. Toch ontkwamen de organisa toren er niet aan om voor de tien grootste concerten (met o.m. The Shoes, Rubberen Rob- Vanaf 1 april 1994 Verbod gokkasten iri kantines en buurthuizen Fruitautomaten en andere gok kasten zijn vanaf 1 april 1994 verboden in sportkantines en club- en buurthuizen in Leiden. Het zijn plaatsen waar overwe gend jongeren komen. De maatregel is een uitvloeisel van nieuwe landelijke richtlijnen voor kans- en behendigheids spelen. De gemeente Leiden onderzoekt momenteel met hoeveel het aantal automaten in de Leidse horeca moet wor den verminderd. De fractie van de SP drong eind vorig jaar in de gemeente raad aan op een verbod van gokkasten in snackbars, jonge rencentra en kantines. De soci alisten schermden met alarme rende cijfers over gokverslaving onder jongeren. Burgemeester C. Goekoop zegde toe de voor stellen van de SP te zullen on derzoeken. Vervolgens kwam de richtlijnen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur dat gokkasten in elk ge val moeten verdwijnen op plaatsen waar veel jeugd komt. Een groep ambtenaren van de gemeente is sindsdien aan het bekijken of er een overeen komst (convenant) over gokkas ten kan worden gesloten met de Vereniging van Automaten Handelaren en Horeca Neder land. Dat is in een aantal andere gemeenten ook gebeurd. In de meeste van die convenanten staat dat in cafés maximaal twee fruitautomaten mogen staan, in snackbars en shoarmazaken één en in kanti nes en club- en buurthuizen worden de apparaten verboden. Burgemeester en wethouders van Leiden moeten nog beslis sen of dit zogeheten '2-1-0'sys- teem ook voor Leiden het beste is. Nu maakt de stad nog geen onderscheid in gelegenheden en mogen overal twee fruitauto maten staan. Die automaten moeten dus in elk geval wel ver dwijnen uit de sportkantines en de club- en buurthuizen. Vanaf vijf uur 's ochtends stonden rijen Leidenaars te wachten bij de Groenoordhallen. Allemaal wilden ze kaartjes voor de voorstellingen op 3 ok tober. FOTO LOEK ZUYDERDUIN bie, Normaal, Paul de Leeuw, National Symphony Orchestra en het stadsbal) entreegeld te heffen. De tegen kopiëren beveiligde kaartjes die afgelopen zaterdag overbleven, worden de komen de dagen door de Leidse VW aan de man gebracht. Dan ma ken ook mensen uit de regio een kans. Alleen voor het con cert van Normaal zijn er nog flink wat van de 4500 kaartjes over. Maar gezien de speelwijze van deze popgroep zal juist de belangstelling uit de omstreken groot zijn. „Natuurlijk ontkom je er niet aan dat ook mensen uit bijvoorbeeld Den Haag de feesten zullen bezoeken. Maar we hebben het zo proberen te spelen dat de Leidenaars het eerst aan bod komen. Het is hun feest", aldus De Jong.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7