De Surinaamse beerput gaat op een kier 'Wij denken met onze eigen kop' Feiten Meningen MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993,52 'Hoe slechter het ging met het land, des te hoger werden de bedragen Sinds jaar en dag is het gefluisterd, nu klinkt het als een langgerekte schreeuw op uit 70 pagina's politiever horen: hulpgelden voor de hongerlijdende Surinaamse bevolking verdwenen rechtstreeks in de zakken van haar leiders. De laatste jaren ontving een groep van twintig politici, ambtenaren en militairen minstens 7 miljoen gulden aan smeergeld van Nederlandse bedrij ven. Van de ruim 34 miljoen die in 1992 beschikbaar was om eerste levensbehoeften te importeren, ver dween bijna een kwart in hun zakken. PARAMARIBO/DEN HAAG GEERT DEKKER EN WIM BUNSCHOTEN Iedereen weet dat zaken doen gepaard gaat met geschenken. Iedereen weet dat dic'geschen- ken in de handel met ontwikke lingslanden wat groter zijn. Maar dat de handel met Surina me één grote poel van corruptie- was, kwam als een klap. Ook in Suriname is de woede groot. Niet alleen tegen de politici en militairen, maar ook tegen de Nederlandse handelaren die het smeergeld betaalden. De affaire heeft in Suriname tot nu toe vier slachtoffers geëist. Dilip Sardjoe trad af als pen ningmeester van de 1 lindoe- staanse partij VFIP. Of dat hem zal deren is een andere vraag: politiek was slechts een bij baantje voor Sardjoe, hij is een van de rijkste mensen van Suri name. Zijn vermogen, vergaard met de handel in aJles wat los en vast zit, wordt geschat op 50 tot 60 miljoen dollar. Ook Arti Jessurun, ondervoor zitter van de Creoolse partij NPS, vertrok. Zijn betrokken heid verbijsterde velen, zowel in Suriname als in Nederland. Jes- serun werd onder meer door zijn werk als kinderarts zeer ge respecteerd. Hij was ook een van vertrouwensmensen van de onkreukbaar geachte president Venetiaan. Dat president Henk Goedschalk van de Centrale Bank van Suri name erbij betrokken was, heeft minder mensen verbaasd. Dat geldt ook voor de vierde man in het verhaal, topambtenaar Lesley Winter, die de scepter zwaaide op het ministerie van handel. Beiden sympathiseren met de NDP, de politieke tak van het leger en ex-legerleider Bouterse. De man die dit alles op zijn ge weten heeft, is de directeur van handelsonderneming Wage naar-Begro in Noord-Sehar- woude, vlak boven Alkmaar. Hij werd vorige maand door de Ne derlandse politie gearresteerd op verdenking van omkoping, heling, valsheid in geschrifte en deelname aan een criminele or ganisatie. Tegelijkertijd werd de directeur van handelsonderne ming Insulaire in Amsterdam aangehouden. Het tweetal sloot vorig jaar juni een contract ter waarde van 34 miljoen gulden met de Surinaamse overheid voor de levering van eerste le vensbehoeften. Daar is niets mis mee, ware het niet dat de offerte veel te hoog was. Surina me kreeg slechts voor 27 mil joen gulden goederen geleverd, maar betaalde wel 34 miljoen. De overschietende miljoenen werden volgens afspraak terug geboekt naar de Surinaamse eli te. Hebzucht De beide directeuren zijn uit voerig verhoord door de FIOD, de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst. Het verslag van de verhoren stinkt naar geld, hebzucht, gewetenloosheid en domheid. „Commissie-betalin gen zijn in Suriname altijd al aan de orde geweest", vertelt de Wagenaar-directeur. „Maar hoe slechter het ging met het land, hoe hoger de bedragen werden. Met de tweede machtsoverna me van het leger, in december 1990, werd het heel erg. Orders liepen vanaf dat moment niet meer alleen via het Centraal In- koopbedrijf, maar moesten worden goedgekeurd door de ministerraad. Het groepje men sen dat mee wilde eten breidde zich steeds uit." Voor zijn collega van Insulaire was dat aanleiding om in 1991 een speciale BV op te richten voor het uitbetalen van smeer geld. „Om het overzicht te hou den", aldus de exporteur. Surinam Commercial Services werd opgericht op advies van zijn accountant naar aanleiding van een gesprek met de belas tingdienst. Die zag ook door de bomen het bos niet meer en ging volgens de Wagenaar-di recteur daarom akkoord met de oprichting van de smeergeld-BV zodat ze zelf overzicht zou heb ben hoeveel smeergeld er was betaald. Het betalen van steek penningen is volgens de Neder landse wet namelijk niet straf baar (in tegenstelling tot het ontvangen ervan) en zelfs af trekbaar voor de belasting als 'verwervingskosten'. Het inzicht dat de nieuwe BV verschafte, was overigens maar beperkt: er werd uitsluitend gewerkt met codenamen. jaar alle benodigde goederen te leveren voor een waarde van 34 miljoen gulden. Gesprekspart ners zijn het ministerie van handel, het Centraal Importbe- drijf Suriname (CIS), de Centra le Bank van Suriname en de ABN AMRO in Paramaribo. Met de banken wordt overlegd over de betalingsvoorwaarden. Om de zaak door de ministerraad te loodsen, wordt „zoals vanouds" een beroep gedaan op Sardjoe. Door iedereen die wat nodig heeft wordt hij geroemd om zijn uitstekende contacten met ie dereen die iets te betekenen heeft in Suriname. Sardjoe is volgens de Wagenaar-directeur de man „die kan zorgen voor het politieke draagvlak" voor het verkrijgen van opdrachten. Dat is al zo sinds de Surinaamse onafhankelijkheid in 1975, ver telt hij. Sardjoes prijs liegt er echter niet om: 6 procent van de totale som, dat wil zeggen 2 miljoen gulden. „Ik heb er veel voor moeten doen en ik moet het geld met veel mensen delen", zou Sardjoe als toelichting heb ben gegeven op zijn exorbitante vraagprijs. Het zal de Wage- naar-directeur uiteindelijk een zorg zijn: hij verhoogt slechts zijn offerte en verder is er niets aan de hand. Goede vriend Maar Sardjoes politieke invloed strekt zich niet uit tot de NPS, de Creoolse partij in de rege ring. Via de handels-agent Tjin A Djie komt uit die hoek het verzoek om één miljoen gulden te betalen aan NPS-ondervoor- zitter Arti Jesserun. „Dat was de eerste keer dat Jesserun zich meldde. Wij gaveh hem de co denaam Baardmans." Van de andere gesprekspartners werd het ministerie van handel in de persoon van topambte naar Lesley Winter (codenaam Blakka) ook rijkelijk bedeeld en dat was bepaald niet voor de eerste keer. Winter wordt ge acht zijn extra inkomsten te de len met Bouterse en consorten. De zakenman uit Noord-Schar- woude haalt andermaal zijn schouders op. Tenslotte eist dan nog bankpre- sident Goedschalk zijn deel op, eveneens via Tjin A Djie. De 'goede vriend van Bouterse' wil 4 procent, bijna 1,4 miljoen gul den. De tegenprestatie van Goedschalk (betaald onder naam Wekker) bestaat uit het lospeuteren van krediet bij de ABN AMRO, waardoor de hele zaak doorgang kan vinden. In 1991 had ABN AMRO al 30 miljoen krediet gegeven om de import van eerste levensbehoef ten te financieren, in 1992 praatte Goedschalk net zo lang door tot er een gunstige beta lingsregeling lag: als Suriname elke maand 4,2 miljoen terug betaalde, kon er telkens weer 3 miljoen worden opgenomen om de nieuwe import te beta len. „Zonder ABN AMRO was er niets mogelijk geweest", zegt de Wagenaar-directeur. En al is het hem een raadsel waarom de bank zo toeschietelijk was, „ik kreeg in ieder geval mijn geld van die bank". ABN AMRO in Amsterdam zit duidelijk met de zaak in zijn maag. Dan weer hult de bank zich in stilzwijgen, dan weer komt er een (summiere) mede deling over „een krediet dat in 1991 aan Suriname is ver leend". Wat men wel kwijt wil is dat de beschuldiging dat twee bankdirecteuren ook meeaten uit de ruif, nergens op berust. Levensbehoeften De deal van 1992 staat niet al leen: in 1991 had Wagenaar een vergelijkbaar contract van 7,5 miljoen gulden. Toen ging het echter „maar" om 750.000 gul den aan commissies, vertelt de meewerkende arrestant. „Jessu run deed toen nog niet mee en ook Sardjoe niet. Die lag toen even overhoop met de NDP, de partij van het leger. Er werd toen wel betaald aan Goed schalk en Winter en aanverwan- Wat maakt het uit dat het gaat om eerste levensbehoeften voor een bevolking die armoede lijdt? De Noord-Scharwoude- naar: „Het kon ons uiteindelijk niet schelen welke percentages er betaald moesten worden, omdat het toch in de prijs werd verdisconteerd. Onze marge bleef toch wel op 15 procent." Wagenaar-Begro moest die winst overigens ook nog delen met onder meer Tjin A Djie, die goed was voor 5 procent, een derde van de winst. Deze Tjin A Djie heeft ook in de betalingen van de smeergelden een be langrijke rol gespeeld. Hij kreeg naast zijn eigen beloning ook bedragen voor Jessurun en Winter op zijn rekeningen ge stort om die vervolgens door te sluizen* Goedschalk werd via een tussenpersoon contant be taald, Sardjoe kreeg zijn deel op eigen rekeningen gestort. De eerste arrestaties volgden anderhalf jaar na de start van het onderzoek, begin 1992. Vol genseen politiewoordvoerster worden er binnenkort nog meer arrestaties verwacht en is er nog geen sprake van een snelle afronding. De reikwijdte van het schandaal is nog niet in kaart gebracht, niet in Suriname en niet in Nederland. Insulaire en Wagenaar-Begro waren overigens niet de enige betrokken Nederlandse bedrij ven. Justitie onderzoekt ook de handel en wandel van Tropex International, een exporteur die vorig jaar oktober failliet ging. Ook andere bedrijven worden genoemd. Het is ook de Wagenaar-direc teur die doorslaat bij de FIOD. Hij geeft precies aan wie hij hoeveel geld heeft betaald, al blijft hij ontkennen dat het ook maar iets met smeergeld te ma ken heeft. „Nee, het was geen smeergeld. Het is geld dat de mensen mij vroegen om de or der te kunnen krijgen." Wat het dan wel voor geld is, weet hij ook niet. Want ook het woord 'commissies' is volgens hem niet op z'n plaats, behalve dan als het gaat om zijn handels agent Tjin A Djie in Suriname. „Hij vertegenwoordigt mijn be drijf daar. Voor bemiddeling krijgt hij commissies." Stukje bij beetje komt het hele verhaal eruit. De invoer van eer- Een oude Surinamer smeekt om hulp. De elitie verrijkte zich in tussen over de rug van de bevolking. foto cpd ste levensbehoeften was begin 1992 een puinhoop: in plaats van een geregelde en gespreide aanvoer van goederen was er de ene maand niks en de volgende maand weer een voorraad uien voor een jaar. Samen met Insu laire stapt Wagenaar naar de Surinaamse regering met een aanbod om gespreid over een Giindem-journalisten werken met de dood voor ogen Een paar maanden geleden werd kioskhouder Yakub Baloglu in Diyar- bakir door onbekenden zwaar mishandeld omdat hij Gündem bleef ver kopen. „Ik ben niet bang", zegt hij. Een collega werd 100 meter verder op doodgeschoten. kac heeft aangehouden. Ersöz en haar collega's zijn bang dat Malkac vermoord is, als achtste Gündem-journalist in ruim een jaar. De vrouwelijke redactie chef hoort het relaas van haar verslaggever die dit keer met de schrik is vrijgekomen vrijwel emotieloos aan. Het gebeurt ook zó vaak. Een paar dagen te rug nog werden vier verslagge vers in Oost-Turkije voor een dag of wat vastgehouden na een protest wegens de moord op Ferhat Tepe. Deze jonge Gün- dem-verslaggever werd 10 au gustus verdronken teruggevon den. Tepe verdween 26 juli uit Bitlis in Oost-Turkije. Voor zijn dood, zo blijkt uit foto's van zijn lichaam, moet hij zwaar zijn mishandeld door een organisa tie die zich later bekend maakte als de Turkse Brigade van de Wraak. De krant Gündem (oplage zo'n dertig- tot veertigduizend exemplaren en 200 journalis ten) kent een nog korte, doch zeer roerige geschiedenis. De hoofdredacteur zit sinds juli in de gevangenis. Niet te tellen is het aantal mishandelingen en arrestaties van verslaggevers. Tegen hen zijn al honderden ja ren celstraf en onbetaalbaar ho ge boetes geëist, al is vrijwel geen enkel afgedrukt bericht als onjuist weerlegd. Al tien dagen na de start, juni vorig jaar, werd de eerste journalist, Hafiz Akde- mir, vermoord. I Iet aantal moorden groeide gestaag. Ook op bezorgers en kioskhouders. die ondanks de bedreigingen de krant blijven verkopen. De da ders zijn nooit gepakt. Dreigementen De portrettengalerij van de do de journalisten in de kamer van de hoofdredactie te Istanbul houdt al geen gelijke tred meer met de snel op elkaar volgende moorden. Slechts de eerste vijf hangen aan de muur. Verwij zend naar de collega's aan de muur zegt waarnemend hoofd redacteur Ersöz: „Met de dood voor ogen doen we ons werk. Wie hier werkt, weet dat hij elk moment ontvoerd kan worden, gemarteld of gedood. Allemaal zijn we bedreigd: elk uur komen telefonische dreigementen bin nen." In de Oostturkse stad Diyar- bakir is op de 15 man tellende redactie de portrettengalerij al één foto aangegroeid. Die van Tepe krijgt spoedig een plek aan de muur. In dit deel van het land vielen tot dusver de slacht offers. „Twee hier in Diyarbakir, twee in Batman, twee in Urfa en een in Bitlis", zegt chef-nieuws dienst Mahmud Dogan. Na de onopgeloste moord vorig jaar op de 74-jarige columnist en schrijver Musa Anter schreef een van de andere columnisten: „Werken voor Gündem is als het stappen voor de loop van het geweer." De rechtbank inzake de staats veiligheid wil de krant laten ver bieden. Gündem zou aanzetten tot het in Turkije fel bestreden De Turkse krant özgür Gün dem (Vrije Agenda) heeft in het dikke jaar dat het dagblad be staat, al zeven journalisten bij aanslagen verloren. Ook ande re betrokkenen bij de onafhan kelijke krant werden ver moord. Gündem komt op voor de belangen van de Kurden in Oost-Turkije (Kurdistan). Daar vecht de verzetsbeweging PKK Kurdische Arbeiderspartij) voor zelfbeschikkingsrecht voor de Kurden, die tot twee jaar geleden officieel niet hun eigen taal mochten spreken. Tegenwoordig mag dat wel, maar dat is voor de meeste Kurden onvoldoende. Ook po litiek willen zij meer invloed. Dat draait uit op separatisme, vindt de Turkse staat, die dit streven met harde hand be strijdt. De verslaggever die even de re dactie van het Turkse dagblad özgür Gündem (Vrije Agenda) verlaat om een visum te halen in de stad, staat kort daarna al weer in de kamer van redactie chef Gurbetelli Ersöz. Het scheelde weinig of hij was door twee politie-agenten opgepakt. Ze besloten hem toch maar te laten lopen. Ersöz had juist ver teld hoe op 7 augustus de 19-ja- rige Aysel Malkac op vrijwel ge lijke wijze voor de deur van de redactie te Istanbul was wegge voerd. Sindsdien ontbreekt van haar elk spoor. De politie ontkent dat zij Mal- Gündem-chef nieuwsdienst Mahmud Dogan laat in Diyarbakir de alweer onvolledige portrettengalerij van vermoorde verslaggevers bij de jonge krant zien. foto's piet arp 'separatisme' door op te komen voor de belangen van de Kur den en daarmee steun te verle nen aan de Kurdische verzets beweging PKK. Conclusie: ze is dus staatsvijandelijk. Volgens de medewerkers echter is deze krant slechts te onafhankelijk naar de zin van de Turkse over heid. De krant werkt door, on danks de toenemende druk. Onthuld moet worden, luidt de doelstelling van Gündem, wat de Turkse overheid graag ge heim wil houden. Dat doet de krant door elk bericht uitvoerig, op zo veel mogelijk plaatsen, te controleren. Zo schreef Gün dem onlangs dat de bewering dat 28 terroristen in een dorpje in Oost-Turkije door het leger waren gedood, na onderzoek niet helemaal klopt. Het betrof namelijk 'gewone' dorpelingen: vrouwen, kinderen, de imam. Ersöz: „We vinden dat iedereen moet weten wat daar gebeurt. De waarheid over de PKK én over de staat. Door die al negen jaar durende vuile oorlog tussen staat en guerrilla is de inflatie huizenhoog. Daar lijdt ook de Turkse arbeider onder." Dogan: „In onze berichten willen we objectief zijn. Niet voor de ene of de andere partij kiezen. De aanpak van de BBC is ons grote voorbeeld. Als we in onze analy ses al een kant kiezen, is dat die van de gewone bevolking". Het belegerde redactiekantoor in Diyarbakir oogt inmiddels als een fort: tralies voor de ramen tegen Molotov-cocktails. Een stalen plaat achter de voordeur. Staal ook schermt het balkon en keuken/archief af van de bui tenwereld. „We beschouwen ons hier als oorlogsverslagge vers", typeert de redactiechef heel raak de werkomstandighe den. Volgens Dogan is het „alleen maar menselijk als journalist op te komen voor de waarheid. Als jullie zouden wonen in een land waar dagelijks tientallen on- schuldigen worden gedood, waar iedere dag lijken zonder namen gevonden worden, zou den jullie hetzelfde doen. Wij la ten ons door niemand voor schrijven wat we mogen note ren en wat niet. We denken met onze eigen kop. Tegen elke prijs."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2