9 Heus 'vlamt' op 800 meter Van der Marei knap derde Sport Ineke Vis vestigt zich in de top EB ZEI DAT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 RÓB ONDERWATER, C Bastiaan Heus en Christian Tamminga waren gisteren belangrijke krachten in de jongensploeg van West II die een tweede plaats voor zich opeiste in de jaarlijkse 5-dis- trictenontmoeting. Heus nam revanche voor het misluk te NK door in 1.55,77 de 800 meter te winnen. Tamminga sprong met de polsstok ruim hoger dan de concijrrentie, maar faalde na zijn aanvangshoogte van 4,90. Bastiaan Heus sprint naar de winst op de 800 meter tijdens de 5-Districtenontmoeting in Alphen aan den Rijn. FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Hoewel het afzeggingen en om zettingen regende in Alphen, bleven er tijdens het jaarlijkse treffen tussen de beste atleten van de vijf -Nederlandse distric ten nog voldoende juniorentop pers over om voor een mooie wedstrijd te zorgen. Ook zonder de geblesseerde (jeugd) EK-gan- gers Kruller, Sedoc en Hagman werden er in Alphen toch nog vier beste jaarprestaties gele verd. De twee prestatie-prijzen gin gen dan ook naar twee van deze atleten en niet naar Tamminga die weliswaar volgens de tabel len de meeste punten scoorde, maar naar eigen standaard on der de maat presteerde. De Al- phenaar greep vorige maand naast de Europese jeugdtitel en maakt een licht aangeslagen in druk. Na eenvoudig 4,90 te heb ben gepasseerd (bijna een me ter hoger dan nummer twee, Cools) faalde Tammina drie maal op 5,10. De prestatie-prijs bij de meis jes ging naar Sylvia Kruijer. De kleine atlete van het Warmen- huizense Nova ging in een solo naar een uitstekende 2.10,27. Bij de jongens veroverde Wil- bert Pennings de beker voor de beste prestatie. Met 2,10 sprong hij drie centimeter hoger dan Casper Oosterhof (tweede met 2,05) eerder dit jaar had gedaan. De overige twee topprestaties werden geleverd met discus en speer. Speerwerper Niels Terol versloeg zijn direkte concurrent Ivo Faashen en werd door de onderlinge strijd gestimuleerd tot een worp van 59,64. Ook dis cuswerper Mike van de Bilt liet zich door de tegenstand stimu leren. De B-junior is dit jaar ruim te sterk voor alle - meest oudere - junioren. De atleet van Haag Atletiek ging voor het eerst over de vijftig meter (52,34). Voor Robin Korving was een toptijd niet weggelegd. Welis waar won de man uit Heer- hugowaard met overmacht de 110 meter horden (14,19), maar de Europees kampioen is na een lang seizoen aan het eind van z'n latijn. Mijn seizoen is al afgelopen. Ik start nog wel, hier en in de competitiefinales, maar niet echt van harte." Alphenaar Bastiaan Heus grijpt het naseizoen juist aan om extra te vlammen en het sei zoen te redden. Het NK jeugd ging door ziekte de mist in, maar op de 5-districts maakte hij het voor de ogen het thuispubliek een beetje goed. Heus versloeg onder meer de nummer drie van het NK, Roel de Haan. „We hadden met drie man een afspraak om te probe ren een goede tijd te lopen. Toen met Bjo"rn (Rekelhof, de latere nummer drie) op kop het tempo zakte, heb ik het maar overgenomen; 1.55,77 is leuk, maar het kan harder." Dit laatste had Heus twee dagen eerder al bewezen. In Amers foort liep de atleet van AAV '36 1.54,02, waarna hij van districts trainer Stroo hoorde dat hij mocht starten in de (internatio nale) Ivo van Damme Memo rial. De derde regio-atleet die sterk voor de dag kwam was AV Hol lander Koen Hamers. Geselec teerd voor de kogel, deed hij het als invaller bij het speerwerpen het beste. De spies landde na 52,66, verder dan ooit. De vier de plaats was ook drie hoger dan de klassering met de kogel (13,38). Dirk-Jan Vermeer, Marlies Koster en Nienke Eijgenraam speelden alleen in de marge een rol in de wedstrijd. Vermeer (AAV '36) wierp de discus 39,06, Eijgenraam voltooide de 400 meter horden in 70,40. Voor Koster was finishen het belang rijkst. Belangrijker nog dan de tijd van 16,48 is het feit dat de AV Hollandse weer zelfvertrou wen kan putten uit het feit dat een goed eerste deel in een be langrijke race over de obstakels eens niet uitmondde in een struikeling. Yvonne van Dorp toonde gis teren in Den Haag haar kunnen op het jonge vrouwen-nummer hinkstapspringen. Met 10,96 kwam ze verder dan ooit en is de Leidse behalve clubrecord- houdster van AV Holland ook de beste in de ruime omtrek. De honderd meter komt na de hamstring-blessure nog niet uit de verf. Vrijdagavond in Amers foort, toen ze ook 5,72 ver sprong, werd het 12,60, zater dag in Den Haag 12,72. Junior A Michiel Mooibroek (AV Hol land) dook in den Haag voor het eerst onder twee minuten op de 800 meter: 1.59.59 LEIDEN Jan van der Marei nam met een mooie derde plaats in het NK triathlon Olympic distance een voorschot op zijn debuut vol gende week in de hele triathlon van Almere. De triatleet uit Ter Aar hoefde in Ammerstol alleen Eimert Venderbosch en Pim van den Bosch voor te laten gaan. Irma Heeren zegevierde bij de vrouwen. Behalve als NK Olympic dis tance, fungeerde de wedstrijd in Ammerstol zaterdag als genera le repetitie voor de hele triathlon van Almere volgende week. Alle mannen die gisteren na 1500 meter zwemmen, 40 ki lometer fietsen en tien kilome ter lopen bij de eerste zes ein digden, komen ook volgende week aan de start. Van der Marei begon goed en had na het zwemmen 'slechts' twee minuten achterstand. Na één Fonde fietsen was dit nog slechts twintig seconden, maar hierbij was hij zo hard gegaan dat hij verder geen winst kon boeken. Ook op het slotonder- deel lukte dit niet, zodat de 25- jarige inwoner van Ter Aar der de bleef. „Venderbosch is heel sterk dit jaar. In de World Ga- LEIDEN Met een zesde plaats in de Heerlense Telematicaloop, de eerste wedstrijd in het Pickwick-wegcircuit, kwam Ine ke Vis dit weekeinde van de re gionale wegatleten het beste uit de bus. Paul Overbeek en Jan- Dirk Hazeleger realiseerden in de marathonvoorbereiding voor Eindhoven veelbelovende pres taties. Ineke Vis vestigde zich giste ren met haar zesde plaats als derde Nederlandse definitief in de top van de nationale wegat- letiek. Zeker de eerste ronde in Heerlen liep als een trein. „Het ging echt heel gemakkelijk. Ik kwam binnen de 28 minuten door en haalde na vijf kilometer Marjan Freriks al in. Natuurlijk ben ik tevreden. Ik liep een per soonlijk record en was driee" neenhalve minuut sneller dan mes versloeg ik hem, maar hij heeft ook al zo'n vier keer van mij gewonnen." Van der Marei ziet zijn eerste hele triathlon vol vertrouwen tegemoet: „Ik voel me goed, maar het is natuurlijk heel wat anders dan een kwarttriathlon. Ik ga in principe voor een plaats bij de eerste tien, maar als het goed gaat sluit ik niets uit - ook een podium plaats niet." Voor Casper van den Burgh was een plaats bij de eerste vijf tien in Ammerstol nog niet weg gelegd. Een iets tegenvallende dertiende plaats na het zwem men zette hij schitterend recht door met een tweede fiets-tijd als zesde de wedstrijd te vervol gen. Een zwak loopparcours verknoeide daarna een kans op een hoge klassering: 37 minuten over krap tien kilometer deden de jonge Leidenaar op een 23- ste plaats belanden in 1.53.19. „Het lopen ging gewoon niet; ik heb geen verklaring voor, of het moet het lange seizoen zijn. Als ik gewoon een 34'er loop, zoals gewoonlijk zo'n drie minuten langzamer dan de toppers, dan zit ik wèl gewoon bij de eerste tien." In Oegstgeest zochten Leidse vorig jaar op hetzelfde, zware parcours." Paul Overbeek, sinds enkele maanden lid van De Bataven, leverde bij de mannen een ster ke prestatie. In een persoonlijk record van 50.02 werd hij 22ste en achtste Nederlander. De Ha genaar met een marathon-re cord van 2.19.12 is in training voor de marathon van Eindho ven: „Zo'n wedstrijd sluit niet helemaal aan op.de marathon training. Na een week van 130 kilometer was ik nog wel licht vermoeid. Waarschijnlijk kan het dus nog wel harder." Ruim achter Overbeek zou den de leden van het Bataven- marathonteam een eigen race lopen, maar Huub Pragt, Jaap van Duyvenvoorde en Jan Kor- tekaas kwamen toch al snel bij elkaar. In de laatste kilometers heuvelop demarreerde Van Duyvenvoorde, die in 52.10 tri-atleten elkaar op in een run bike run. Bij de mannen ont spon een spannende strijd tus sen junior Rinse van den Ou- weelen en Mart Moraal. Van den Ouweelen lag na 4,5 kilo meter lopen voorop, maar om dat Moraal geen schoeisel hoef de te wisselen, kon hij met voorsprong beginnen aan de 42 kilometer fietsen. Ondanks ver woede pogingen kon Moraal in zijn thuiswedstrijd de Leidse ju nior niet meer dan twintig tel len kwijtraken. Deze marge bleef ook tijdens de eerste twee van de afsluitende drie loopron des (totaal 10,5 kilometer) ge handhaafd. Toen bleek Moraal zijn kruit te hebben verschoten, want Van den Ouweelen won uiteindelijk in 1.51.10 met een voorsprong van krap twee mi nuten. Bij de vrouwen moest Gonnie Wensveen het in de wedstrijd van buurtgroep Haaswijk afleg gen teggen de Utrechtse Bos. Bos finishte in 2.08.23, Wens veen in 2.08.23. Bij de veteranen maakte Hans van Zijp zijn repu tatie waar. De 47-jarige Leide naar won in 1.57,44, in het tota le mannenveld goed voor een vierde plaats. rond de veertigste plaats finish te. Pragt en Kortekaas moesten respectievelijk 24 en 39 secon den toegeven. Jo Ferket finishte in 53.13. Vanwege slechte ervaringen in de Heerlense wedstrijd, koos Jan-Dirk Hazeleger in de voor bereiding op Eindhoven voor een tien kilometer in Hem. De Katwijker boekte een mooie overwinning in 29.30 en ver sloeg en passant gevestigde at leten als Dick Tesselaar, Edwin Aardenburg en Gerard Nijboer. In Leersum won Theo van der Veer de plaatselijke kwart mara thon. De atleet van AV Holland trainde zich op een heuvelach tig parcours naar 33.45. De in dezelfde plaats verlopen halve marathon was bij de vrouwen een prooi voor Bataafse Lenie van der Plas, die finishte in 1.30 rond. rSVer Nü Lamptey in VI: „Mijn vader sloeg me soms als ik niet naar school ging. Hij wilde dat ik een vak leerde. Nu zijn m 'n ouders trots op me. Idem, over zijn opa, koning van de stam waartoe ook Lamptey behoort: „Hij is een hele be langrijke man. In principe moet mijn vader het straks van hem overnemen en dan ik. Maar ik voel daar niet voor. Ik kon niet eens leren. Hoe kan ik dan ko- ningworden?" vertelde soms glashard dat ze niet gekomen was. Dus at ik een paar sneetjes brood, die van bin nen nog bevroren waren en die ze snel even in de magnetron gooiden: Twee uur later nam een andere agent de dienst over en die kwam dan vragen waar om ik m'n warm eten niet lust te." Marjolijn Bianchi, ex-interna tional en nu coach van Am sterdam, in NRC Handelsblad over het feit dat ieder een onder de korte hockeyrokjes kan kijken van de speelsters: Dat maakt het toch interessant, span nend. het Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad over de kritiek van het CDA op het ver strekken van an derhalve ton subsidie van de Nederlandse overheid i nationale voetbalelftal Zambia: „De solidariteit van het CDA met de geteisterde mens is al even kitscherig als de oorbel van John de Wolf." Camps in dezelfde column over Ajax: „Er bestaat iets als hetAjax-dic- taat: het leven is af. Zo spreken ze. zo ogen ze, zo liegen ze, deze rechtstreeks onder God ressorte rende ballerino 's. De werkloze trainer Bert Ja cobs, voor het laatst actief in Spanje, in VI: „Je speelt in Nederland tien wedstrijden in een rangeersta tion. Dat stadion van RKC dat kan toch niet. En wat dacht je van de verdiensten? Mijn keeper bij Gijon verdiende alleen al 1,3 miljoen gulden per jaar en hij kreeg aandelen in de club. En dan komen wij in Holland met onze salarisjes met kwartjes en dubbeltjes. Piet Kipping, veroordeeld van wege zijn aandeel in de zwart geld-affaire bij RKC, over zijn twaalf dagen hechtenis in VI: „Er was ook een agent die me echt besodemieterde. Mijn vrouw kwam me elke dag warm eten brengen, maar die agent International Li- sanne Lejeune in dezelfde krant over dit aspect: „Het zal wel op de fantasie werken." Wereldkampioenewielrennen op de weg, Leontien van Moor- sel in de Volkskrant: Misschien is dat wel één van de redenen dat ik aan topsport doe. Laten zien dat ik er ben. Niet al leen in het pelotonmaar in de wereld. Piet Hoekstra, oud- coach van Van Moorsel, in de Volkskrant: „Waarmee ik het bij haar heb gewonnen, is dat ik haar heb be naderd als wielrenster, niet als Gerrie Knetemann, bonds coach van de wielerploeg, in het Algemeen Dagblad: „Er zou eens een psychologisch rapport gemaakt moeten wor den van wat de menselijke geest tijdens een Tour allemaal mee maakt. Bij een coureur dan, hè. Ik stel dat je dat gelijk kunt schakelen met een maandje Se- rajevo. De Noorse wielrenner Dag Ot to Lauritzen in NRC Handels blad: „Sponsors houden van ouder wetse beulen en renners met ka rakter. De Nederlandse honkbalprof Rikkert Faneyte heeft een dagje rust gekregen om aan zijn nieuwe status als Major Leaguer wennen. Faneyte verwacht in de voorlaatste wedstrijd van de serie tegen de Florida Marlins in het buitenveld te staan. De 24- jarige Amsterdammer werd éind vorige week opgeroepen door de topselectie van de San Francisco Giants. „Die oproep heeft me verrast. Maar echt verbaasd was ik niet. Wegens de blessure van Will Clark is het alleen wat eerder gebeurd." Manager Dusty Baker gaf de 40-voudige international dé kans op adem te komen van de vermoeiende reis van Arizo na naar Miami. „Dat schijnt gebruikelijk te zijn", zei Faneyte gisteren. „Ze verwachten wel dat je helemaal fit bent." Bij de Phoenix Fire birds, een opleidingsteam op AAA-niveau, maakte Faneyte dit seizoen een sterke indruk. Met het oog op de play offs worden de selecties per 1 september van 25 naar 40 spelers uitge breid. Faneyte verwacht dat hij als midvelder in het Joe Robbie Stadion tussen Barry Bonds en Willie McGee wordt geplaatst. Bonds (28) en McGee (34) gel den als grootheden in de Ma jors. Beiden hebben miljoenen contracten bij hun werkgever. In december tekende linkvelder Bonds een contract dat hem in zes jaar 43,75 miljoen dollar (zo'n tachtig miljoen gulden) oplevert. Rechtsvelder McGee kreeg vorig jaar 3.562.500 dollar op zijn rekening bijgeschreven. Faneyte moet het voorlopig met minder doen. Exclusief eventu ele premies ontvangt hij het vastgestelde minimum salaris voor spelers in de Major Lea gue. Dat is 109.000 dollar per jaar. Door de nederlaag tegen Florida Marlins (4-7) slonk de voor sprong van San Francisco Giants in de westelijke divisie van de National League. Van daag spelen de Giants nog een wedstrijd fn Miami, alvorens af te reizen naar Atlanta. De drie ontmoetingen met de Braves zouden wel eens beslissend kunnen zijn voor het kam pioenschap in de Nationale League. Achter San Francisco bezet Atlanta de tweede plaats. Er is de laatste maand van de competitie nog wel een kleine dertig wedstrijden te spelen. De laatste Leaguetitel van de Giants dateert van 1989. In de World Series, de best of seven tegen de kampioen van de American League, zegevierde Oakland Atletics in vier wed strijden. Alleen in een grijs ver leden, toen de Giants nog in New York waren gevestigd, be haalden zij de officieze wereld titel. Dat was in 1905,1921, 1922 en 1933. Op de 23e september kunnen Austral iërs 's avonds om acht uur een gratis biertje drinken. De eigenaren van 3000 horeca bedrijven hebben tot die actie besloten om de mogelijke ver kiezing van Sydney voor de or ganisatie van de Olympische Spelen van 2000 luister bij te zetten. Het 'Olympisch rondje' kost een miljoen Australische dollar (1,25 miljoen gulden). Ruim duizend horecabedrijven hebben ver zocht om ontheffing van de sluitingstijd omdat pas om 04.20 uur in de ochtend (Australische tijd) van de 24e september in Monte Carlo tij dens het 101e congres van het Internationaal Olympische Co mité de beslissing valt. Als Sydney de verkiezing wint dan volgt zeker nog een tweede ronde, kondigde John Thorpe, voorzitter van de horecabazen, Monica Seles be geeft zich weer onder de men sen. Gistermiddag presenteerde de 19-jarige tennisster zich voor het eerst sinds vier maanden in het openbaar aan het tennispu- bliek. De toeschouwers in het Louis Armstrong-stadium in New York stonden op de ban ken toen ze de tribune opkwam en gaven haar een minutenlan ge ovatie. Seles werd op 30 april van dit jaar tijdens een toernooi in Hamburg met een mes gesto ken door een toeschouwer. Ze hield er een rugblessure aan over en vooral een shock die haar nu nog dagelijks parten speelt, zoals ze zelf zei tijdens een talkshow. Haar come-back is nog ver weg, maar gisteren wilde ze alvast iets van de sfeer proeven tijdens de US Open. Net als Roland Garros en Wimbledon zal ze ook dit Grand Slam-evenement laten schieten. De aanwezigheid van Seles vormde het hoogtepunt van een tennisshow op het centre-court waar de barometer tropische waarden aangaf. Het was een tennisdag ter nagedachtenis aan Arthur Ashe, die in februari René Eijer, met vriendin, op de tribune tijdens Vitesse - Ajax. aan aids overleed. Vrijwel alle toppers lieten zich gisteren even zien in het stadion dat met tien duizend toeschouwers voor de helft was gevuld. Pete Sampras, Jim Courier, John McEnroe, An- dré Agassi, Michael Stich, Jenni fer Capriati, Jana Novotna en Arantxa Sanchez speelden korte partijtjes en probeerden grappig te zijn. De Agassi-imitatie van McEnroe, die zijn borstharen liet zien, was leuk. En umpire Bud Collins (in het dagelijks le ven tv-commentator) die mid den in een rally het Ameri- kaansde volkslied begon te zin gen, kreeg ook bijval van de Amerikanen die voor deze show uit hun dak gingen. Met een lang en warm applaus hebben de sup porters van Vitesse gistermid dag voor de wedstrijd tegen Ajax (0-1) hun medeleven be tuigd met René Eijer. De mid denvelder, die vorige week het bericht kreeg dat hij aan de spièrziekte multiple sclerose lijdt, bekeek het duel vanaf de tribune en bezocht na afloop zijn voormalige ploeggenoten in de kleedkamer. Eijer had het bij de emotionele ontmoeting zichtbaar te kwaad. De 30-jarige Schiedammer weet pas over acht weken waar hij werkelijk aan toe is. „De ziekte is bij mij nogal plotseling inge treden", verklaarde Eijer, wiens veertien jaar oudere zus als ge volg van dezelfde kwaal in een rolstoel zit. „Over ongeveer twee maanden kan de dokter zeggen hoe de ontwikkeling bij mij is. De ziekte kan meteen doorzetten of voor enkele jaren verdwijnen. Uiteraard hoop ik op het laatste. Momenteel voel ik me niet echt lekker. Ik kan nog geen pen vasthouden." Het bestuur van Vitesse heeft Eijer, die sinds 1989 in Arnhem actief was, een baan binnen de club aangeboden. Afhankelijk van zijn fysieke toestand gaat hij werkzaamheden verrichten op voetbalgebied of op de ad ministratie. De Arnhemse clubleiding pro beert nog voor het einde van dit jaar een vervanger van Eijer aan te trekken. Tot de belangrijkste kandidaten behoren Decheiver (RKC) en Pjatnitski (Spartak Moskou).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18