Maassen: twee dure tellen niet opgelet Armstrong is gewoon de beste Hockeyteam viert tweede plaats Champions Trophy als overwinning Sport Marco Vermeij heeft zich laten zien Gosink de snelste Casba-renner MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 ROB ONDERWATER. 071 356463 Het Oranje van Knetemann weert zich goed op WK OSLO GOVERT V Donderdag stapte hij al met de flair van een kopman het hotel bij Oslo binnen. 'Franske' zou op het WK voor zijn eigen kansen gaan rijden, zondag, reken maar. „En wat die anderen allemaal verzinnen, moeten ze zelf maar we ten." zijn weersverwachting uitge voerd. Hij wilde slecht - Nederlands- weer hebben op de dag van de wegwedstrijd: hij kreeg het. Hij wilde uiteindelijk Frans Maas sen, Erik Breukirtk en Gert Jan Theunisse erbij hebben in de fi nale: hij kreeg ze. Zelfs nog iets meer dan dat, omdat ook het spel van Steven Rooks in de voorlaatste ronde nog niet was uitgespeeld. Nederlandse renners die meedoen in de finale; een paar jaar geleden was dat de nor maalste zaak van de wereld. En werd alleen daarmee geen ge noegen genomen. Tenslotte ben je een fietsnatie of niet. Maar de tijden zijn snel veranderd en Knetemann heeft het geluk juist in deze periode bondscoach te mogen zijn. Feit is dat de ren ners onder zijn leiding zeker niet slechter presteren dan het hele jaar door in hun eigen ploeg. Stoorde het peloton zich \Toeger nog wel eens aan z'n kunsten, nu schijnt hij het goed te doen in de groep. Erik Dek ker: „Een perfecte coach voor die paar dagen per jaar. Hij neemt met die humor van 'm de druk weg." Geen grappen En hij heeft het geluk dat Ne derlandse renners tegenwoordig beseffen dat ze zichzelf weinig grappeiT meer kunnen veroorlo ven. Het bijbrengen van moti vatie of oranje-gevoel was dan ook niet nodig, de afgelopen da gen aan de Holmenfjord, twin tig kilometer buiten Oslo. „We beseften allemaal dat we iets moesten neerzetten om niet verder te worden veroordeeld." En dan is begeleiding niet echt ingewikkeld meer. GPD-VERSLAGGEVER Het was geen bluf, bleek giste ren. Trouwens, Limburgers roe pen over het algemeen niet zo maar wat. Er was over nage dacht bij Maassen, er was zelfs een hoogtestage in Sankt Moritz aan te pas gekomen om de be nen goed te maken. „Maar dat ze zo super zouden zijn, had ik niet durven dromen." Dagen, weken van voorberei ding (..hier heb ik speciaal naar toe geleefd") en twee seconden van onoplettendheid. Want Frans Maassen maakte gisteren één foutje, anders had hij een medaille gehad. Hij liet de latere winnaar Lance Armstrong in de afdaling zo maar wegrijden. „Stom. stom. stom, met wat meer risico was ik erbij geble ven. En op een WK moet je wat durven." Oranje dus niet op het erepo dium. want Maassen liet zich daarna ook nog scheren door een groepje volgers van het bes te soort. Hij eindigde als tiende. Maar einduitslagen vertellen niet anders. De einduitslag van dit WK vertelt bijvoorbeeld niet veel over de bewonderings- waardige manier waarop twaalf - dit seizoen over het algemeen toch fel bekritiseerde - Neder landse profs meespeelden in de afvalwedstrijd. „En ga nou niet roepen dat het Nederlandse wielrennen weer terug is, we zijn nooit weg geweest." Onder een grote pa raplu genoot 'positivo' Gerrie Knetemann na van de race, die door de regen op een pure slijtageslag uitdraaide. Erbar melijke, zelfs gevaarlijke, om standigheden: de Kneet zag niet alleen zijn taktiek, maar ook Dan krijg je alleen nog te kampen met extreme omstan digheden. „Ik heb wel Neder lands weer besteld, maar geen regen natuurlijk," zei Knete mann, voordat hij een verfrom meld en nat papiertje uit zijn zak haalde. Om te laten merken dat op de glijbaan van Oslo ook zijn renners hun deel hadden gehad. Het - ongetwijfeld - on volledige rijtje:Theunisse val, Maassen val, Theunisse val, Den Bakker val, Van den Akker val, Dekker val, Van den Akker val, Nijdam lek, Dekker val, Nijdam lek, Nelissen val....' Averij Ze vielen en stonden weer op. Op aanvankelijk Maarten den Bakker na, die zich direct naar de TVM-bus liet brengen om zich daar door de eigen ploeg- arts, de Rus Michailov, te laten behandelen. En op Eddy Bouw- mans na, die niet viel of materi- aalpech kreeg, maar in de ne gende ronde 'gewoon' aangaf aan het eind van zijn krachten te zijn. De rest liep wel averij op, maar stapte pas af als het werk gedaan was: Nijdam half weg koers, Nelissen en Nijboer in de elfde en twaalfde ronde, Dekker in de finale en in de laatste ronde ook nog Erik Breu- kink, die lang meedeed, maar voor wie de bijna 260 kilometer net iets teveel" van het goede Zoals voor Steven Rooks dit WK net iets te vroeg kwam om echt om de medailles mee te kunnen doen. De door Festina op non-actief gestelde Noord hollander, kon op het beslissen de moment net niet aanhaken, anders was ook hij tot het laatst toe voorin gebleven. „Over twee weken is-ie in topvorm," zei Knetemann, „alleen kan'ie het dan niet meer laten zien." Maassen daarentegen kan de mouwen opstropen voor het najaar. „Dit WK heeft bewezen Een getekende Frans Maassen na de wedstrijd. Hij eindigde negentien seconden achter de dat het goed is op hoogtestage te gaan en wedstrijden te selec teren. Al hoop ik ooit over het als over de manier van rijden, resultaat net zo tevreden te zijn Vandaag was ik dat niet." OSLO GOVERT VAN VEEN GPD- Ach, het zicht op de haven van Oslo is mooi en de lucht blauw. Het is zaterdag en die avond geven de \TOuwen in het prachtig gelegen Tjord-hotell een feestje. Wat wil een mens nog meer. Marco Vermeij heeft het leven altijd al van de zonnige kant bekeken. In de 'pits' van Oranje slaan de gezichten verder somber, maar hij vraagt olijk: „Denk je dat Mart en Jean me nü kennen?" Een 27ste plaats en dan al spekkoper. Bij de Neder landse amateurs is dat niet zo moeilijk. Ontdekte ook Marco Vermeij die al heel wat van de wereld had ge zien, voordat z'n naam tot het vaderland doordrong. Hij fietste en woonde in Texas, Australië, Frankrijk, Duitsland en weer Frankrijk, reed op de baan en op de mountainbike, was afgelopen winter nog fietsende koerier in Berlijn, laafdé zich aan verre verliefdheden en wil nu op z'n 28ste via de Nederlandse ploeg even in beeld komen voor een profcontract. „Ik heb me toch wel mooi van voren laten zien, al valt het uitein delijke resultaat tegen." Marco Vermeij in Oslo dus met afstand de beste Ne derlandse amateur. Hij stampte door over Ryen, Eke- berg en Radhusgata, toen landgenoten het lieten afwe ten. Dat gebeurde, zoals gebruikelijk na tweederde van de wedstrijd. Tot dan had Oranje attent voorin gere den. Maar daarna kwam de rampspoed. En kwamen achteraf de smoesjes en excuses. Michael Boogerd (opgegeven): „Ik reed lekdrje ronden voor het einde." Casper van der Meer (79ste): „Ik blies me zelf op toen ik een gat moest dichtrijden." Harm Jansen 108e): „Ik kreeg kramp, het seizoen was zwaar." Wim van de Meulenhof (74ste): „Ik ben gevallen en heb m'n krach ten verspeeld bij het terugkomen. En Leon van Bon (104e): „Ik heb de anderen geholpen, het ging te hard om zelf nog van voren te komen. Aldus de toppers van het Nederlandse amateurfiet- sen. Jongens (Van Bon en Boogerd) die een stagecon tract hebben 'afgedwongen' bij een Nederlandse prof- ploeg (die van Raas) en anderen zoals Jansen, Van der Meer en Van de Meulenhof die op grond van hun leef tijd wijzer zouden moeten zijn. Een paar meter verder op schamperde iemand: „Óch..., hebben ze te hard moeten rijden? Zijn dat onze profs van de toekomst? 't Is zonde." Die iemand was bondscoach, hij heette Piet Hoekstra. HELLENDOORN Bennie Gosink was zaterdag de beste Casba-renner in Caraco- omloop in Hellendoorn. De Coevordenaar werd negende in deze voorlaatste wedstrijd voor de topcompetitie van de KN- WU. De beslissing in de wedstrijd viel al heel vroeg. Nadat eerst zeven renners met Marcel van der Vliet en Mark Rasch een tijdje op kop hadden gereden viel op de Holterberg de beslis sende slag. Zeven andere ren ners, waaronder de latere win naar Marcel Luppers, Rob Com- pas, Danny Stam en Richard Mulder, sprongen weg en kre gen een maximale voorsprong van vijf minuten. Achter deze kopgroep ont stond een waar slachtveld. Voor een groot aantal renners is het seizoen schijnbaar toch te lang, getuige de grote achterstand die zij opliepen. Ook bij sommige Casba-renners liep het niet lek ker. Mark Rasch was een van de eerste lossers en Marcel van der Vliet kreeg te maken met buikloop. Marcel Remijn, Vital Timmer mans en Mark Varkevisser re den niet echt slecht maar kwa men tenslotte toch in de ver keerde waaier terecht. Met gro te achterstand werden zij na 170 kilometer met nog veertig renners uit de koers gehaald. Bennie Gosink had het gevaar tijdig ingezien en sloot als laatste aan bij een tweede kop groep. De zeven koplopers ble ven uiteindelijk weg maar de voorsprong slonk tot dertig se conden. Genoeg voor Luppers om te zegevieren. Bij de achter volgers greep Bennie Gosink de negende plaats. Door de 22 punten verdiende is de Casba- ploeg terug irt de top-tien. In de Ronde van Wassenaar, gewonnen door Edwin Vrauw- deunt, kwam Rene van der Salm uit Woubrugge gaed voor de dag met een derde plaats. In Rijswijk zat Van der Salm weer in de kopgroep. Nu was er slechts een zevende plaats in de door Dirk Jan van Reek (Noord- wijk) gewonnen wedstrijd, Zijn plaatsgenoot Ton van Duyven- bode werd tweede. Alex Jansen kwam met een achtste plaats ook bij de eerste tien. OSLO PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Of er een geheim bestaat ach ter de bijna jongste wereld kampioen in de profwieler- historie? Niet echt. Lance Armstrong, nog drie weken éénentwintig, jonger dan des tijds Merckx in '67 en Le- Mond '83, en maar net een week ouder dan Mosér in 1970 Armstrong just does Zijn Motorola-ploegleider Hennie Kuiper, die de kam pioen van 1934, Karei Kaers (met zijn 20 jaar en 2 maan den de echt jongste ooit) niet meer aan de vergetelheid wil de ontrukken: „Zijn geheim is zijn drang naar succes. Ty pisch Amerikaans: de wil de beste te zijn." Het WK wielrennen kreeg een apotheose, die er zijn mocht voor een honderdjari ge sport. Oslo was door de plotselinge regen zo glad als ijs, de renners slipten bij bos jes weg over verf en wegmar keringen. het bracht velen én of op de stoep van het zieken huis. Maar de laatste twee rondjes brachten weer een WK-finale van topspanning en -niveau. Een hoofdrol daarin voor Frans Maassen, voor thuisrij- der Dag-Otto Lauritzen én voor Lance Armstrong, de snelste stijger op de wereld ranglijst na de Zwitser Alex Zülle. Onverschrokken, on vervaard, een strijder met een temperament, dat aanspreekt bij de liefhebbers van het aanvallende fietsen. Armstrong vond dat er te lang te lafhartig en negatief was gekoerst in de voorste li nies, en wilde het niet op een sprint met Museeuw/Ludwig laten aankomen. Hij ver trouwde bovendien de Italia nen niet, die nog met tien de voorlaatste ronde waren inge gaan. Ook hij had gevoeld dat er een schaatsbaan lag op som mige delen van het parkoers, was net zo goed twee keer op zijn dijen geschoven. Maar als hij wilde winnen, dan moest hij iets ondernemen. De laatste ronde. Op één van de glibberigste gedeelten zette hij aan, enToen ik omkeek was er een gaatje. Ik heb keihard doorgetrapt. Ik dacht eigenlijk dat ik póg een ronde moest. Maar op mijn computertje zag ik, dat we al aan de laatste ronde bezig waren! Een ongelooflijk ge voel." Zijn entree op de 'Raad huisstraat' van Oslo was er één van een grootvorst. Ko ning Harald en Koningin Son- ja hadden de avond tevoor in de Noorse hoofdstad hun groot zilveren huwelijksgala gevierd, maar deze show mocht er ook zijn. Al op 500 meter van de streep: armen breeduit ge spreid. kushandjes naar het toekijkende vorstenpaar, bei de wijsvingers strak priemend in de lucht, en met de rech terarm een guirlande draai end, die de Amerikaanse tv- master Arsenio Hall in verle genheid zou hebben ge bracht. Armstrong ontpopte zich als een echte Texas cowboy, knuffelde 'iedereen' die hem hiertoe in staat had gesteld. Maar hij zocht én vond vooral zijn moeder: Linda Walling, 39 jaar, makelaar in onroe rend goed, zijn enige held in de wereld. Andere topcou- reurs kiezen uit LeMond, of Merckx. Hinault, maar Arm strong heeft van die klassie ken amper weet. zegt": „1 owe everything to her." Dank aan ma Hij hééft ook alles aan haar te danken. Toen Lance twee was ging zijn vader er vandoor, en kwam zijn 19-jarige moeder alleen voor zijn opvoeding te staan. Geblokt, gespierd en gezegend met een gezonde winnaarsmentaliteit, koos hij al vroeg voor de sport. Via baseball, football etc., kwam hij uiteindelijk in de triathlon terecht. Prof op z'n zestiende, uitblinker met zwemmen, maar hij werd ge adviseerd te gaan wielrennen. Met zwemmen had nog nooit iemand een dollar verdiend, hij kon zich maar beter spie gelen aan Greg LeMond. Twee man stonden in zijn carrière centraal: Chris Car- michael. de Amerikaanse amateurcoach, en Eddy Bory- sewicz. de manager van Su baru. Dat hij vorig jaar na de OS van Barcelona uiteindelijk toch voor Ochowicz' Mo torola koos had te maken met de know-how, die die ploeg in huis had. Armstrong: „Andere oud coureurs gaan zitten vertellen wie er in het verleden alle maal Parijs-Roubaix hebben gewonnen, en wal er nog meer op hun erelijst staat. Hennie Kuiper weet dat ik al leen geïnteresseerd ben in hóe hij dat soort races won. Zelfs ook wereldkampioen werd." Het vorig WK ï)ij de profs kwam nog te vroeg. Maar zijn ster was rijzende: tweede meteen in Zürich, 'geflikt' toen door hèt duo Ekimov- Nevens. Hij knarste de tan den, en scherpte zijn ambitie. Dit jaar al meer dan eens ge tooid met overwinningen op de wegen in Italië (Laigueg- lia). Amerika (kampioen en 1 miljoen dollar-koning) en Frankrijk (Touretappe naar Verdun). Hij pikte nog twee Alpen etappes mee en verdween toen uit koers. Kuiper: „Welke rol hij innam werd al meteen duidelijk in de daags erop vol gende rit naar Marseille: de ploeg reed ineens ontheemd rond. zonder leider. En dat op zijn eenentwintigste!" Het Nederlands team ziet met lede ogen toe hoe de Australische speelsters met strafballen winnen. AMSTELVEEN PAULINE BLOM Toen het hoge woord er een maal uit was, schrok Susan van der Wielen er zelf van. „Mis schien is het, met de WK vol gend jaar in het vooruitzicht, wel beter dat we de finale verlo ren hebben", ontglipte het de hockey-international na het verlies van Australië in de eindstrijd van de Champioris Trophy. Vrijwel direct krabbelde ze terug, realiseerde zich wat ze had gezegd en schakelde over op de positieve benadering, „want ze waren echt goed." De reactie van Van der Wie len tekende de houding van het Nederlands hockeyteam na af loop van het toernooi in Am stelveen. Gestart als underdog vocht het team voor wat het waard was en bereikte over de rug van drie olympische me daillewinnaars - Spanje (3-0 winst), Duitsland (1-0 winst) en Korea (0-0) - de finale van het tweejaarlijkse toptoernooi. Acht maanden keihard trainen lever de aanvallend, aantrekkelijk en stevig hockey op. Gebaseerd op een waterdichte verdediging (Frederiek Grijpma en Noor Holsboer). aangevuld met in ventieve talenten (Suzanne van der Wielen en Hanneke Sma- bers) en een spits (Cécile Vinke) die bereid was door roeien en ruiten te gaan. De finishing touch ontbrak, maar de nationale selectie maakte de afgelopen weck een snelle en onverwachte ontwik keling door. De jonge ploeg (ge middeld 22 jaar) kwam naar Amstelveen om te leren. Maar vond, door de post-olympische leegloop bij de andere deelne mers, alleen in Australië - dat tijdens het toernooi ongeslagen bleef - een tegenstander die een aardige les kon geven. Al slaag den 'Charlie!s Angels' - ver noemd naar manager Ric Char- lesworth - daar pas in tijdens de strafballenserie (4-2) die fla het 1-1 gelijke spel noodzakelijk was geworden. Balans Bondscoach Bert Wentink be sefte gistermiddag na afloop de waarde van die prestatie en gaf aan de selectie zoveel mogelijk bij elkaar te willen houden. „Hier staat een team", bena drukte de Brabantse opvolger van Roelant Oltmans iedere let tergreep. „Wie er eventueel ook bij komt. jong of oud. zal daarin moeten passen. Het gaat om de balans, de mixture van ervaring, fysieke kracht, creativiteit. Dat wordt vaak onderschat maar vraagt veel zorg en aandacht. Het moet weer een eer zijn om voor het Nederlands team uit te komen." Officieel weet Wentink nog niet of hij bij de start van de competitie (3 oktober) nog als bondscoach door het leven zal gaan. Zijn contract loopt deze week af. Maar alleen de univer siteit van Brabant, waar Wen tink als directeur het sportcen trum bestiert, kan eventueel nog roet in het eten gooien. Co- ra de Wilde, bestuurslid techni sche zaken van de hockeybond. wilde gistermiddag nog geen commentaar geven. Na de tweede prijs in de Champions Trophy lijkt het echter duidelijk dat Wentink op een contract verlenging kan rekenen. Wen tink hamerde met de wereld kampioenschappen volgend jaar mei op de rol. op meer in ternationale wedstrijden voor zijn selectie. Stress De stress werd Oranje gister middag na vijf volle wedstrijden te veel. Het team overleefde te gen Australië nog wel de regu liere zeventig minuten, maar ging hard onderuit tijdens de strafballenserie. Op een volge stroomd veld werden de pushes van Machteld Derks en Ingrid Appels door de Australische kcepster gestopt. Zodat het na vier rake klappen van de 'Aus sies' tegenover Daphne louw gebeurd was. „Wc missen een specialist op dat gebied", on dervond Wentink deze week aan den lijve. „Daarbij, de te genstander kent op dit niveau de hoek die een speelster nor- in. uil gesproken kiest. Daardoor wordt de druk alleen maar gro ter. Maar", lachend, „die mei den krijgen allemaal een bal mee naar huis. Ze moeten aan de gang, in de tuin of in de ka mer. dat maakt niet uit." Susan van der Wielen had nog wat anders bespeurd tij dens de strafballenserie. „We kwamen in de wedstrijd na die 1 -0 achterstand boven verwach ting terug, gingen daardoor met een heel voldaan gevoel die se rie in", voelde de speelster van HCC. ..Anders hadden we mis schien meer kans gehad. Nu hadden we zoiets van 'ach. ze waren toch beter'."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17