Volleyballers sparen energie Boogmans houdt kans op Masters Nelleke Weyermans laat weer eens van zich horen Sport Dubbel verlies DAC Rohda de sterkste bij TOP Rosset verslaat Chang Hamming maakt plaatsing waar Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 Rabobank E3 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 16 ROB ONDERWATER. C Voor degenen die vertrouwd waren geraakt met het strakke regime van Arie Selinger, ontwikkelde zich zater dag in de Martinihal in Groningen bij de vierde en laatste volleybalinterland in de testserie tegen Canada (3-0) een wereldvreemd beeld. Geen strakke, bleke en overstresste koppies in het veld en langs de kant, maar ontspannen gezichten, waarop ook bij de grootste misverstanden een gulle en ontwapenende glimlach verscheen. wat buiten het veld gebeurt, niet zoveel energie meer als vroeger." Met dank aan de nieuwe roer ganger Joop Alberda, die het ru moerige verleden heeft afgeslo ten. „Dat is historie," werpt hij op voorhand elke suggestie in die richting tegen. „Maar", geeft hij wel toe. „vergeleken met an dere toernooien is iedereen minder zwaar gespannen. Ge lukkig, want op zo'n manier gaat er onnodig veel energie verloren. In feite hebben we dan nu over." Sinds zijn entree in mei heeft de coach met diens autoriteit, know-how en vooral andere, veel ongecompliceerdere aan pak zichtbaar ontzag ingeboe zemd bij zijn volgelingen. Hij gunde de Italiaanse toppers, Zwerver en Peter Blangé, de rust die ze na een zwaar seizoen om uiteenlopende redenen no dig hadden. En maakte de der de editie van de World League, met een combinatie van kandi daat-internationals en gelouter de 'buitenlandse' krachten, veel minder tot een prestige-object dan zijn voorganger(s). De 36-jarige Groninger nam - omwille van een groter belang - bewust genoegen met een min der prominente rol (zesde) in het omvangrijke twaalf-landen- toernooi. Hij zocht en vond uit eindelijk in de afgelopen drie maanden de juiste basis (Held. Zwerver, Van der Meulen. Zoodsma, Blangé en Grabert) en reservisten (Van der Horst, Benne, Klok, Bijl, Van der Goor GRONINGEN AD HEESBEEN GPD-VERSLAGGEVER De belangrijkste exponent van dat onwezenlijke toneel vormde Ron Zwerver, de grootverdiener uit Italië, van wie de spanning aan de vooravond van een be langrijk titelgevecht doorgaans van het gelaat en lichaam valt af te lezen. Maar waar in het re cente verleden na afloop over haast de kleedkamer werd op gezocht voor een analyse van de wedstrijd, bleef nu iedereen veel langer dan gebruikelijk in de zaal hangen. Zo trok de Amster damse sterspeler van Treviso tijdens de cooling-down knuffe lend een kind uit zijn kennis senkring op schoot en liet hij zich geduldig met enkele fans op de foto zetten. Nam bonds coach Joop Alberda - na een korte terugblik met de groep - ruim tijd voor zijn met oranje pet getooide zoon. gaf hij een televisie-ploeg van de TROS alle ruimte voor een preview op het EK en zette Olof van der Meulen zijn grapjes van eerder in de wedstrijd ook na het duel on verminderd voort. Druk Het kan kennelijk verkeren in volleyballand, waar de druk - ogenschijnlijk - een week voor het begin van het Europees kampioenschap in Finland he lemaal van de ketel is. Of zoals Rob Grabert. de filosoof onder de internationals, later de stem ming in de Oranje-ploeg ver woordde: „Gelukkig kost alles en Rodenburg) voor een moge lijk succesvol optreden bij de komende titelstrijd in Oulu (poule) en Turku (finales). Ech ter, niet eerder nadat hij eerst - met het vreemdelingenlegioen - op het IJsselmeer op een histo rische rivier-clipper de wind uit de zeilen van het stormachtige verleden had genomen. En via een strak trainingsprogramma (tussen de vier en zes uur per dag) van een maand in eigen land en een oefensessie van vier (gewonnen) interlands tegen Canada (3-2, 3-1, 3-1 en 3-0) al les exact in kaart had gebracht. Met behulp overigens van Toon van der Burgt. De coach van ZVH bekijkt volgende week als spion in Turku de andere poule (met Rusland, Finland, Duitsland, Polen, Spanje en Oekraïne) voor het geval Neder land net als in '89 en '92 (2x derde) de eindstrijd haalt. Een eerste of tweede plaats in de groep is daarvoor toereikend, maar de concurrentie met Italië, Zweden, Bulgarije, Frankrijk en Tsjechië/Slowakije is bijzonder zwaar. Het optimisme bij Alber da om zo ver te komen is even wel ongekend groot. Hij weet de (on)begrensde mogelijkheden van de groep, die ten opzichte van de Spelen in Seoul (vijfde) en Barcelona (zilver) slechts op enkele posities is gewijzigd. Maar bovendien kent hij de sportieve drang en de zakelijke motieven. Zeker van de spelers, die (nog) niet zeker zijn van hun volleybaltoekomst ('een extra economische drijfveer op dit „We zitten", oordeelde hij na de vierde winst op Canada (15- 7, 15-10 en 15-4), op negentig procent van onze mogelijkhe den. „Het laatste stukje komt straks in Finland als het echt om de knikkers gaat. Daar ben ik van overtuigd. Deze spelers weten uit ervaring wat ze kun nen, ook als het straks mogelijk even tegenzit. Jongens als Zwer ver en Blangé zitten nog niet op hun normale niveau. Maar met hun uitzonderlijke kwaliteiten en routine kunnen ze op het EK verder groeien en de sportieve meerwaarde aan de ploeg ge ven, die nodig is. Dit soort top pers hebben vaak een extra prikkel nodig. Die halen ze uit het spanningsveld. Kijk maar eens naar Zwerver. Als ie echt boos wordt kan hij vee! meer dan hij tot dusver heeft laten zien. Vergeet niet dat er een echte hoofdprijs op het spel staat. Er gaat tenslotte voor een sporter niets boven goud. En dat hebben ze nog nooit ge haald." M DEN RUN Het mannenteam van de volleybalvereniging DAC werkte za terdag in Nijmegen een driekamp af. Zowel van VoCaSa als VC Weert verloren de Alphenaren. Tegen VC Weert, dat net als DAC in de tweede divisie uitkomt, werd het 0-3. Setstanden: 12-15, 13-15 en 12-15. Van het naar de eerste divisie gepromo veerde VoCaSa werd eveneens met 0-3 verloren (9-15, 10-15 en 9-15). DAC kent drie nieuwkomers in de selectie. Martin Mor- sink, Robert Maassen, Rogier Brand (allen ex-Leython) en Remco Valkernburg (ex-Rentokil/ZVH 2). Benjamin van Tol van TOP laat de verdediging van Allen Weerbaar kansloos. FOTO LOEK ZUYDERDUIN SASSENHEIM BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Rohda heeft voor de vijfde keer in successie het TOP-Promi- nententoernooi gewonnen. De Amsterdammers versloegen za terdag ook Fortuna met mini maal verschil: 13-14. TOP leed tegen Allen Weerbaar een twee de nederlaag (13-17) en eindig de als vierde en laatste. Troost kon de enige over- gangsklasser uit het prominente kwartet putten, dat na rust (3- 11) een uitstekende tweede helft was neergezet. In de eeiate vijfendertig minuten zag de ploeg van coach Theo Korpo raal zich snel in een kansloze positie gemanoeuvreerd: 11-3. Noodgedwongen schakelde na de hervatting ook TOP over op een achterverdedigende taktiek, iets wat coach Korporaal zijn ei gen publiek eigenlijk wenste te besparen. Door deze sterk ver tragende verdedigingswijze werd in elk geval de AW-aanval danig ontregeld. Aangemoedigd door dit succes hervond TOP zich ook in aanvallend opzicht. Met Chantal van Duijn, Gerco Langelaan en Benjamin van Tol in de scorende hoofdrollen, al len doelpuntten driemaal, kwam TOP terug tot een alles zins aanvaardbare 13-17 eind stand. De Algemene is gister middag winnaar geworden van de eigen vierkamp. Het eeftte achttal van de Leidse tweede klasser eindigde bij de stan daardteams als derde na neder lagen tegen eersteklasser Antilo pen (9-6) en overgangsklasser Het Zuiden (9-8). De ploeg van coach Ed Molloy won alleen van De Regenboog: 9-5. De reserve- ploegen deden het zoveel beter dat de hoofdprijs toch op de Leidse Hout bleef. SASSENHEIM GERRfT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Op de banen van STV boekte Jeroen Boogmans zijn eerste overwinning van het seizoen. De speler van Zee en Duin, die vorige week pas zijn eerste toer nooi speelde op de Leidse Hout en daar in de kwartfinale strandde, was oppermachtiug in het Bl-toernooi van Sassen- heim. Mickel Verkerk onder vond dat in de finale (6-4 6-1), terwijl zijn broertje Martin een ronde eerder geen vuist had kunnen maken tegen Boog mans: 6-4 6-0. De jongste Ver kerk won wel het B2-toernooi ten koste van Martijn van den Berg (6-4 6-3). Bij de B-vrouwen zorgde In- grid Kruit voor een verrassing door Carlijn Buis te verslaan. Mickel Verkerk startte in de HEB-finale wel sterk. Hij brak direct de opslag van zijn oppo nent, maar kon die voorsprong niet uitbuiten. Evenals Martin, die een 3-0 voorsprong liet lo pen, leverde Mickel snel weer zijn eigen opslag in. Echt spec taculair was de wedstrijd niet. Verkerk speelde alles of niets en dat leverde weinig rally's op. „Ik was helemaal niet moe na af loop." verklaarde Boogmans. „En hij wel. Dat snapte ik niet echt. want we hadden bijna geen rally's gespeeld, maar hij zag het als het verschil fussen BI en B2, het gebrek aan condi tie." Kans Boogmans had overigens een dag eerder in de kwartfinale bij na opgegeven. Oijnlijke ogen deden hem bijna daartoe be sluiten. Nu, met deze winst, heeft hij nog een minieme kans op plaatsing voor de Masters. Bij winst in het toernooi van de Zoeterwoudse tennjsclub heeft hij juist genoeg punten om Marcel van Rijn te passeren. Bij de vrouwen in B zorgde Ingrid Kruit voor een verrassing door de hoger aangeslagen Car lijn Buis in twee sets te ver schalken: 7-6 7-5. Buis, die ge durende de week last had van een nekblessure, kon niet door het vaste spel van Kruit heenko men. Kruit daarentegen bewees dat ze net op tijd in vorm is voor de Masters, waarin ze nog een belangrijke rol kan gaan spelen. Zij is een van de weini gen die wel tegen het gebeuk van Buis op kan spelen. Ze kan het zelfs overnemen en dan Buis onder druk zetten. Revanche Bij de mannen in C haalde Mar tijn van den Berg revanche op zijn eerder geleden nederlaag op Zee en Duin tegen Mare Brand. De Merenwijker deelde zo vlak voor de Masters een ge voelige tik uit aan Brand. De Boskoper, die van de C-spelers de meeste toernooien won kwam in twee sets net een stap je te kort: 6-3 6-4. Voor Van den Berg was het een aardige opste ker. De Merenwijker had de laatste weken te veel verloren. Bij de vrouwen bleek Wendy van Beusekom een ware plaag. Als onbekende versloeg ze alle speelsters die nog een kleine kans maakten op de Masters. Voor Lisa Colson was de hoop al na een ronde vervlogen. Iva Pol- la en Marloes ten Berge volg den. In de eindstrijd was ook Ingrid van der Plas niet opge wassen tegen Van Beusekom. Bij de speelster van Zee en Duin was de pijp na twee sets leeg: 6- 4 3-6 6-0. COMMACK SID/DPA CIRCUIT IN CIJFERS Mare Rosset heeft verrassend het toernooi van Commack op Long Island gewonnen. In de finale bedwong de ongeplaatste Zwitser, vorig jaar in Barcelona Olympisch kampioen geworden, de Ameri kaan Michael Chang. Rosset won in drie sets: 6-4 3-6 6-1. In de hal ve finales schakelde hij zaterdag de Kroaat Goran Ivanisevic uit met twee keer 6-3. Chang won van de als eerste geplaatste Zweed Stefan Edberg met speels gemak (6-1 6-2). Op het gravel van Umag in Kroatië won de Oostenrijker Thomas Muster de finale van de Spanjaard Alberto Berasategui. De setstan den waren: 7-5 3-6 6-3. Het was-de negentiende toernooizege van Muster, die twaalfde staat op de wereldranglijst. In Schenectady, waar Brenda Schultz twee jaar geleden heerste, won de Letse Neiland-Savtjsenko met 6-3 7-5 van Medvedeva uit de Oekraïne. HEBl, halve finale: G. Egbermk - B Swart 6-3 6:4, T. Leenaars - 0. Guinau 2-6 7-6 6-3. Finale: T. Leenaars - G. Egberink 6-3 3-6 6 3 HEB2. halve finale: 0. Schoordijk - A. Robben 6-1 6-2, A van der Berg - L. s 6-4 6-4 Final r Berg 6-3 6-3 DEB1: - C Delsasso 6-0 6-2 DEC1: I. van Santen - NI. Zwerver 6-2 6-0. DEC2: B van der Gugten - K - S. Faas 3-6 6-4 6-3. HEC1, halve finale: M v 3-6 Beusekom.-1van der Plas 6-4 3-6 6-0. NIEUWE SLOOT 6-1 6-3 Finale: M. Soels - van Sterkenburg 4-6 ö-'S 6-2 HEC2: W van Deursen - P. Roggeveen 6-4 3-6 7-5 HDC1. Van Tongeren/ Serher - Soels/ Van Weeren 6-3 6-2 HDC2-. Monker/ Stadt - Palm/ Jansen 6-3 6-4. DDC: Delsasso/Van Brand 4-6 7-5 7- 6. DEC1: M Patiwael - M. Tromp 7-6 6-0. HEC2: W Gerard - H van den Berg 6-4 6- 4 DEC2: A Hamming - A Wahle 6-2 6-2 HDC1. De Vries/ Niezen Hamming/ Van Rem Poell/ i i 6-3. DDC2: Van Amstel/ De 5 6-4 6-2. GDC2: Klein/ Gerard - Van Amstel/ De Haas 6-3 6- 2. OLTC30+ HDB: 1 P Brebde/ J Bierling, 2. J. van vaUnDuynV2 A3 van Leeuwen/P Brebde. HEC1. J van der Geest - J Mens 7-5 7-5. HDC1: Van der Zeeuw/ Van Tongeren - En gel/ Van Paridon 6-4 6-4 DDC1: Gerrese/ Van der Hoeve - Boskamp/ Nuhn 6-3 6-3. GDC1: Westerhout/ Noest - Van der Hoeve/ Engel 7-5 6-0 HEC2: H. Sadi - N. Doffer- hoff 6-4 6-4. DEC2: G. Davelaar - M. Kan tebeen 6-3 6-2 HDC2: Van Duyn/ Philips - Haver/ Stnetman 7-6 6-4 DDC2: Van Schaik/ Jonker - Brokken/ Koopman 6-4 6- 4 GDC2 Kralt/ Krait - Van der Meer/ Bak ker 6-4 1-6 6-4 HED1: Van As - Sieval 6-4 3-6 6-4 DED1-. H Wentzel - S Bruin 6-2 6-1 HDD1 Kales/ Moere - Van der Berg Baanslag 6-2 7-6. DDD1: Moussavi/ Van Slooten - Bouw/ Nagel 6-3 6-2 GDD1: Santen/ Feitzoet - Smit/ Seckei 6-4 6-7 7- LEIDEN GERRfT-JAN V TENNISMEDEWERKER Nelleke Weyermans en Toon Leenaars hebben gisteren tame lijk verrassend de hoofdprijzen in het Bl-toernooi van Zuid West voor zich opgeëist. Weyer mans kreeg Judith Verhoeff in drie sets op de knieën (6-3 5-7 6-0), terwijl Amsterdammer Leenaars na Onno Guinau in de halve finale Gert-Jan Egberink zijn hielen liet zien: 6-3 3-6 6-3. Het was al weer een tijdje ge leden dat Weyermans succesvol was in het Leidse. Weyermans, die na omzwervingen bij De Munnik, Overburg en Zee en Duin imiddels weer op het ver trouwde Roomburg-nest is aan geland, boekte voornamelijk re sultaten in de dubbel. Op het kunstgras van Zuid West kwam ze singelend weer eens uit de voeten. Weyermans, als tweede geplaatst, kreeg in Judith haar teamgenoot van vo rig jaar bij Zee en Duin tegen over zich. Op Leidse Hout had ze vorige week nog dik klop ge kregen, maar de ondergrond aan de Schubertlaan ligt haar wel. In ieder geval beter dan Verhoeff. De Roomburgse kon zo naar met haar sliced fore hand naar hartelust aanvallen. Verhoeff kwam daarbij vaak te laat. „Eigenlijk wilde ik liever service-volley spelen", aldus Weyermans. „Dat vind ik lekker. Maar na een game werd ik daar zo moe van dat ik dat maar ge laten heb." Het was niet eens nodig. Ver hoeff krabbelde na de verloren eerste set nog wel wat terug, maar overtuigde tijdens de par tij nooit. In de beslissende set was ze dan ook leeggespeeld. Zonder al te veel inspanningen liet Weyermans haar gameloos. Voor Verhoeff gold de teleur stelling dubbel. De Katwijkse die op de achtste plaats staat voor de Masters, kreeg deze week geen punten. Slechts vijf deelnemers waren er aanwezig op Zuid West. Te weinig om punten uit te delen. Gert-Jan Egberink ergerde zich aan het eind van de partij voornamelijk aan de scheids rechter en liet de partij volgens zijn zeggen lopen. „Die man zag echt heel weinig goed. Bal len die twintig centimeter uit waren rekende hij in. Op het laatst had ik er echt geen zin meer in." Zijn tegenstander maakte wel indruk. Toon Leenaars kwam zag en overwon. In de eerste ronde moest hij tegen Rico Fasel nog duidelijk wennen aan het kunstgras (7-5 5-7 6-1) en ook Marcel van Rijn zette hij in de kwartfinale niet overtuigend opzij: 6-3 3-6 7-6. maar tegen Onno Guinau liet hij in de halev finale zien dat hij met service volley aardig uit de voeten kan: 2-6 7-6 6-3. In de eindstrijd leg de hij nog een demonstratie van zijn kunnen aan de dag. Egbe rink had vrij weinig kans op de service van de Amsterdammer en dat brak hem in de laatste set op; 6-3 3-6 6-3. Maarten Soels schreef verras send het Cl-toernooi op zijn naam. De Voorschotenaar speelde in zijn bekende stijl in de halve finale Wouter van Ton geren simpel naar huis (6-3 6-3) en had in de eindstrijd tegen Matthijs van Sterkenburg alleen in de eerste set wat problemen: 4-6 6-3 6-2. Ilja van Santen tekende voor haaar eerste C-overwinning van het jaar door Marieke Zwerverin de finale een bijrol te gunnen. Van Santen, die dit jaar einde lijk een plaats bij de Masters heeft afgedwongen, gunde Zwerver slechts twee games; 6-2 6-0. ALPHEN AAN DEN RUN GERRIT-JAN VAN GEEN In het C-toernooi van Nieuwe Sloot maakte de favoriete Rei- nier Hamming zijn plaatsing waar. Hij was de enige, omdat Paul Brand er persoonlijk voor gezorgd had dat de nummers drie en vier vroegtijdig sneuvel den. Hamming bleek voor Brand echter een brug te ver al scheelde het weinig. Brand liet Hamming pas in de tie-break van de laatste set voorgaan: 4-6 7-5 7-6. In de kwartfinale was het Brand nog wel gelukt om de be slissende tie-break in zijn voor deel te bellissen. Michael Wie ten, de nummer vier van de lijst werd met 6-1 1-6 7-6 geklopt. Jasper van Ingen was in de hal ve finale het slachtoffer van de dadendrang van Brand. Ham ming plaatste zich door zijn overwinning defintief bij de Masters. Bij de vrouwen kon Mariëlle Patiwael de eerste prijs ophalen. Zij hoefde daarvoor maar twee partijen te spelen. In de eindstrijd was de Unicumse met 7-6 6-0 te sterk voor Maaike Tromp. In het 30+-toemooi van OLTC moest Jan van Duyn genoegen nemen met slechts één hoofd prijs. In het gemengd dubbel B2 eindigde hij aan de zijde van Annet Hins voor het duo Van Leeuwen/ Brebde. Met Peter van Paridon moest hij Jean-Paul Bierling en Peter Brebde voor laten gaan. Beide onderdelen werden in een.poule verspeeld. Jan van der Geest klopte in een spannende Cl-finale Jan Mens. Van der Geest wachtte in beide sets tot het laatste moment, voordat hij de service van Mens brak:, 7-5 7-5. Roomburger Hamid Saïdi bleef in de C2-fina- le eveneens in twee sets de baas over Nico Dofferhoff: 6-4 6-4. Grace Davelaar schreef het vrouwenonderdeel in deze cate gorie op haar naam. Marjan Kantebeen had geen schijn van kans tegen de Dekker-speelster: 6-3 6-2. De mannendubbel Cl viel niet geheel oiïverwacht ten prooi aan Rob van der Zeeuw en Hans van Tongeren. Ron En gel en Peter van Paridon had den met 6-4 6-4 het nakijken. Erik Noest schreef de gemengd- dubbel op zijn naam. Met Yvon ne Westerhout bleef hij Ron En gel voor. Jossy van der Hoeve kon daar niets aan veranderen: 7-5 6-0.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16