Vitesse komt te laat op gang Gullit imponeert in shirt van Sampdoria Veel 'buitenlanders' in Poolse selectie Sport Winst verbloemt problemen bij PSV Bundesliga ziet rood Cannes blijft koploper MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Het was een vermoeiend weekje voor Jari Litmanen. Vo rige week zondag ging hij voorop in de strijd in de gala voorstelling tegen FC Utrecht, 's woendags was de Fin te bewonderen in het Weense Ernst Happel-stadion voor een interland tegen Oostenrijk en gisteren dook hij weer op in stadion Monnikenhuize, de thuisbasis van Vitesse. En met succes. Zijn geplaatste kopbal, zes minuten na rust, was goed voor de vierde opeenvolgende zege van Ajax. ARNHEM. CPD De van Myllykosken Pallo'47, kortweg MyPa genoemd, over gekomen Fin lijkt dit seizoen rijp voor de grote doorbraak. Bleef zijn inbreng de vorige jaargang beperkt tot twaalf wedstrijden (waaronder 5 inval beurten) en één doelpunt, mo menteel zit het illustere num mer tien-shirt vast om z'n schouders. Vooral ook omdat de andere potentiële 'tieners' de ervaring (Clarence Seedorf) dan wel de fitheid (Dan Petersen) missen om de concurrentie strijd aan te gaan. „Ach, in prin cipe kan iedereen bij Ajax op die positie spelen", relativeert de 22-jarige spelmaker in bijna vlekkeloos Nederlands. „Ik heb nu de beste troeven in handen, dat kan echter zo veranderen. Dat is'1 goed ook, want dat houd je scherp." 'Een noodzakelijk kwaad'. Zo kwalificeert Litmanen de inter lands waarvoor hij geregeld wordt opgeroepen. „Het blijft natuurlijk een eer om voor je land uit te komen, aan de ande re kant verstoort het wel je rit me. In de nationale ploeg sta ik meer op het middenveld en spelen we uiteraard veel behou dender dan Ajax. Als ik terug ben in Amsterdam, is het om schakelen geblazen. En als er nou nog eens wat op het spel stond. We zijn al jaren volstrekt kansloos als het gaat om plaat sing voor welk toernooi dan ook." De stand in kwalificatiegroep 6 voor het WK van volgend jaar zegt wat dat betreft voldoende. De Scandinaviërs houden alleen voetbaldreumes Israël onder zich, de rest (Oostenrijk, Bulga rije, Frankrijk en Zweden) is al lang uit het zicht. Litmanen weet waarom. „We missen er varing. Slechts drie spelers staan onder contract van bui tenlandse teams. Onze eigen competitie mist elk niveau. Het zou een zegen voor ons land zijn als er vyat meer jongens de grens overstaken. Anders wordt het n t wat. Hoe anders is het met Litma nen gesteld in de vaderlandse eredivisie. De in Lahti geboren Fin was gisteren alweer toe aan zijn vijfde goal in deze nog jon ge competitie. De twee Super- cup-treffers tegen Feyenoord inbegrepen. „Maar de meesten waren dan ook niet te missen", klinkt het bescheiden. „Van daag ook, ik stond echt hele maal vrij. Ik hoefde alleen te knikken." Inderdaad kreeg de 28-voudig international vlak na rust alle ruimte om de bal na een voor zet van Finidi George (de enige goede bal die gisteren van zijn voet kwam) langs Vitesse-doel- man Raimond van der Gouw te koppen. De matchwinner haal de het einde van de wedstrijd overigens niet. Na een schop in de kuit moest hij zich laten ver vangen door Clarence Seedorf. „Maar ik ben er woensdag (als Ajax tegen MW speelt, red.) ge woon bij hoor. Geen enkel pro bleem." Aanloop Zijn trainer kent die problemen wel. In de aanloop naar de top per van zondag tegen PSV kan Louis van Gaal nog steeds geen beroep doen op een vijftal spe lers. Peter van Vossen, Rob Al- flen, Dan Petersen, Michel Kreek en Edgar Davids zijn nog steeds verre van fit. „We zullen het moeten doen met deze spe lers en voorlopig gaat dat nog goed." Philip Cocu ontwijkt een tackle van zijn vroegere ploeggenoot John van den Brom. Danny Blind is aandachtig toeschouwer. foto anp Kwam ook omdat Ajax giste ren alle geluk van de wereld had. Althans in de ogen van Herbert Neumann. Het woordje 'glück' had een dominante plaats gekregen in de analyse van de Vitesse-trainer die het Nederlands wel verstaat, maar het niet spreekt. Volgens de Duitser ontbeerden zijn pupil len alle geluk van de wereld te gen Ajax. En was de zege van de Amsterdammers wel een erg 'glückliche.' Hij vergat er wel bij te vertellen dat zijn elftal een PSV gaat zware weken tege moet. De overwinning van 2-1 van zondag op Willem II ten spijt. Bij voorbaat al tekent trai ner De Mos voor een punt in de wedstrijd tegen Ajax, zondag in het Olympisch stadion van Am sterdam. De oefenmeëster deed het voorkomen in de hoofdstad niet in een gunstig resultaat te gelo ven. „De tent dichtgooien en hopen op een countertje. Meer zit er voor ons niet in. Als we snel een doelpunt tegenkrijgen, vrees ik zelfs voor een grote ne derlaag." PSV in de rol van underdog. Gezien het spel van de eerste weken in de competitie zit er inderdaad weinig anders op. De Mos laat zijn spelers werken en hoopt er verder het beste van. „We spelen maar een beetje op portunistisch. Ik zou niet weten hoe het anders moet. Qua com binatie was Willem II veel ster ker." De oud-trainer Van Ajax heeft reeds geconstateerd dat het voetballende vermogen bij PSV onvoldoende is. In de huidige selectie kan hij dat probleem niet of nauwelijks oplossen. „Er moeten spelers bijkomen, maar in de lopende competitie zit dat er niet meer in." Tegen Willem II werd de Eindhovense club met name op het middenveld vaak overspeeld. Willem II had in feite ook moeten winnen. Maar door on zeker spel van doelman Jansen en verdediger Bogers gaven de Tilburgers onnodig twee (doel- )punten weg. PSV ontsnapte daardoor, na bij de rust nog op achterstand te hebben gestaan, Willem II blijft op twee punten staan. „Maar we blijven ook goed voetballen", had trainer Reker geconstateerd. „Daarom blijven we doorgaan met drie spitsen en een aanvallend sys teem. Het kan niet anders of dat moet voor ons punten op gaan leveren." Over PSV had Reker eveneens een duidelijk oordeel. „Vorig seizoen was PSV als team wat minder, maar had het individu eel veel meer in huis." De Mos zal het daar mee eens zijn. Na het vertrek van Romario en Va nenburg ontbreekt de creativi teit en het raffinement in het strafschopgebied. Kansen wor den vooral op kracht en met in zet afgedwongen, niet uitge speeld. De openingstreffer van Wil lem II in de 43e minuut was verdiend. Hofstede schoot prachtig in, overigens na een beginnersfout van De Jong. PSV had daarvoor weinig laten zien. Ingesson, van wie voorlopig maar wordt aangenomen dat hij een slow-starter is, .kreeg al in de eerste minuut een kans om van te dromen, maar schoot de bal onbenullig tegen doelman Jansen op. Daarna zakte PSV al snel weg. In de rust haalde De Mos bij na als gebruikelijk Van Ankeren naar de kant. Ook Van der Gaag, vervanger van de geschorste Van Aerle, kon inrukken. Met Meijer en de draver Linskens kreeg PSV wat meer agressie en meer greep op de wedstrijd. Het leidde tot twee toevaltreffers. De eerste van Lamptey, de tweede, in de laatste minuut, van Meij- uur lang geen enkele aanspraak op de zege wilde maken. Pas na de treffer van Litmanen wierpen de Arnhemmers alle schroom van zich af en ging het opportu nistisch op zoek naar de gelijk maker. Onder leiding van de uitblin kende Glenn Helder kwamen er ook kansen. Met als hoogtepunt de kanonskogel van Martin Laamers die zijn vrije trap op de lat uiteen zag spatten. Meer zat er voor de thuisclub niet in. ADO Den Haag na rust op toeren Reygwart. Toeschouwi 3 Eagles 2-1 (0-0). 49. i (Go "T'van 4 1 1 2 3 3 - 3 1 0 2 2 6 - 3 0 2 12 3 - PROGRAMMA ROB ONDERWATER, C De Graafschap - Fortuna S 0-2 (0-0). 65. Taihuttu 0-1. 66 Anton Janssen 0-2 4 000. Scheidsrechter Matthaei, Deckers 5). Dven 3-3 (3-1). 22. G ;en 2-0, 40 Gosgens 3- on 3-1, 56. Daner strafschop). Scheid eschouwers 1 940 r Velden, Gerver. Volk Burg (Den Bosch), ken (Eindhoven) TOP - Helmond Sport 0-0. Scheid Bosvelt 2-1. Scheidsrech Toeschouwers: 6.500. Gele (Roda JC), Rufai en Mich Eagles). Cambuur - FC Groningen 0-2 (0-1) 30. Reiziger 0-1. 56 Diurovski 0-2. Scheids rechter: Van der Ende. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart Brouwer, De Gier, Elzm- ga (Cambuur). Huizmgh (FC Gro FC Twente - NAC 0-1 (0-0) Hooi|donk 0-1 Scheidsrechter: Zuidema. Toeschouwers: 6.000. Gele kaart' Zonder van (NAC) FC Utrecht - Heerenveen 0-1 (0-0). 78. Echteld 0-1. Scheidsrechter Blanken- stein. Toeschouwers: 5.900. Gele kaart: Plugboer, Vierklau (FC Utrecht), Ooster- veer. Schaap. Doesburg en Echteld (Heerenveen). Sparta - MW 2-2 (0-2). 25. Scheepers 0- 1. 39 Roelofsen 0-2. 60 Jal.nk 1-2. 67. Van der Laan 2-2. Scheidsrechter Van der Neut. Toeschouwers: 3.000. Gele kaart: Libregts(MVV). 3 2 1 0 5 2 - "JaX - NEC 1-1 (1-1). 1. Buis Scheidsrechter 2.800. Rode ka 2xgeel). Gelek, Sterk. Toeschouv 90 - Emmen 1-1 (0-0). 55. d 1-0, 61. Koops 1-1. Scheids- Bossen Toeschouwers. 2.200. Excelsio 1. i 1-1 2-1. Scheidsrechter. Blom. Toe- 2 000. Gele kaart Boudes- tei|n. Van Loon. Louhenapessy. Taument (Excelsior). Hellemons en Van Gastel (RBC) Telstar - AZ 0-1 (0-0). 53. Buskermolen 0- er: Luyten. Toeschouwers: art 73. Kraay (Telstar, 2x Rayer (Telstar), Van Roon 1. Scheid 3.520 R< (AZ). ADO Den Haag - Haarlem 5-2 2-1) 5. Lee 0-1, 20. Van der Laan 1-1, 44 Van der Laan 2-1 (strafschop). 51. De Romiin 3-1, 64. We.iers 3-2, 73. Van der Laan 4- 2. '82. Tebbenhoff 5-2. Scheidsrechter- Boot. Toeschouwers: 1 492. Gele kaart. Cru.|ff en Daman (Haarlem) 13 0 5 5 - 13 1 3-11 FC Utrecht - FC Groningen. A|ax; zaterdag 4 september. Willem Utrecht, Heerenveen - Roda JC, Go 0 2 2 2 2-5 10 3 2 7-12 0 13 1 5-13 TOPSCORERS Ahead Eagles - Cambuur, MW - zondag 5 september: A|ax - PSV, FC Gro ningen - VVV, Volendam - FC Twente. NAC - Feyenoord. Sparta - RKC. EERSTE DIVISIE Zaterdag 4 september. Haarlem - 1. Hofstede (Roda JC). Van Hooijdonk Dordrecht '90. Emmen - Veendam, Hera- (NAC) 5 3. Rijkaard, Litmanen (Ajax). Diur- cles - FC Zwolle, NEC - TOP, Helmond Sport - FC Den Bosch, Eindhoven - De Graafschap, Fortuna S. - AZ, Excelsior - ley (FC Twente). Gill Blessure Fraser ADO Den Haag - Haarlem trok de minste toeschouwers (1.492), maar met zeven doelpunten was het ook de produktiefste wedstrijd van het vierde weekeinde in het betaalde voetbal. Van der Laan maakte drie doelpunten, waaronder één uit een strafschop. Excel sior heeft veel plezier van de Japanse stagiaire Ogura, die zondag het duel met RBC besliste: 2-1. Magielse bracht de Brabanders aan de leiding, Hendriksen scoorde kort na de rust in eigen doel. Het Noordhollands onderonsje Telstar - AZ werd beslist door Busker molen. Kraay (Telstar) kreeg van scheidsrechter Luyten twee keer ROTTERDAM GPD n Blerk, Bosvelt (Go igles), Van de Luer (Roda JC), Van (Sparta), Graef (VVV) 2 EERSTE i der Laan (ADO Den Haag) 7, 2. De come-back van Henk Fraser bij Feyenoord zal nog enige we ken op zich laten wachten. Her nieuwd onderzoek heeft aan het licht gebracht dat hij in één van de oefenwedstrijden van Feye noord toch een scheurtje in het kuitbeen heeft opgelopen. KNVB-BEKER, eerste ronde: Quick Boys - ACV 1-3, Excelsior M. - IJsselmeervogels 1-2, FC Lisse - Appingedam 7-1SC Gene- B U I T E LANDS VOETBAL Ruud Gullit is nog altijd een schrikbeeld voor de Napolitaan- se voetballiefhebbers, een soort Vesuvius. Met Milan verloor hij nooit onder de vulkaan. Giste ren hield hij deze traditie in stand in het shirt van Sampdo ria. Gullit was doorslaggevend bij de eerste zege (2-1) van zijn nieuwe werkgever. Hij was zó in zijn nopjes met deze victorie, dat hij secondenlang met opge heven armen over het veld liep. Gullit voelt zich in zijn nieu we omgeving thuis en lijkt op te leven aan de Middellandse Zee. De druk van het altijd moeten presteren die hij bij Milan ken de, ontbreekt, maar vooral de druk om zich altijd te moeten bewijzen. Bij Sampdoria is de oud-aanvoerder van Oranje ze ker van zijn plaats en wordt hij door zijn omgeving op handen gedragen. Trainer Eriksson noemt Gullit zelfs de spil van de ploeg: „Zijn uitstraling is gun stig voor iedereen. De stem ming onder de spelers is sinds zijn komst verbeterd. Er wordt traditioneel veel gelachen, maar met hem ook ontspannen naar de wedstrijd toe geleefd. En ver der is hij nog altijd één van de beste spelers van de wereld". Gullit hoeft niet meer zijn eigen rol te benadrukken zoals hij dat vorig jaar onder druk van de buitenlandse concurrentie nogal eens deed. Hij is weer zichzelf, de flierefluitende ve dette. „Ik heb het enorm naar m'n zin. Ik kan doen en laten wat ik wil en er wordt niet meer zo op me gelet. Ik speel in een goede ploeg en onder een trainer, die mooi voetbal nastreeft. Wat is er dan prettiger dan goed het sei zoen te starten?", zei hij opge lucht na afloop. Hij stond aan de basis van de eerste goal van Platt en trof enkele minuten la ter zelf doel. „Als ik de ploeg een cijfer moet geven, dan is dat een zeven, maar we moeten'wel met beide benen op de grond blijven, want dit is pas het be gin. We zullen straks zeker te gen een paar klappen op lopen, toch denk ik dat Sampdoria in de top mee zal draaien Dennis Bergkamp slalomt door de defensie van Reggiana. Ruud Gullit maakte gisteren ten. Na een half uur speelde een gedreven indruk. In de eer- Gullit zijn oud-ploeggenoot ste helft zwierf hij over het veld Gambaro uit in het strafschop als een aanvallende middenvel- gebied en liet hij Platt scoren na der en soleerde hij zelfs een een afgemeten voorzet. De En- paar keer als vanouds. Het pu- gelse international wilde per bliek (45.000) viel stil door de overmacht waarmee Gullit en zijn nieuwe compagnons Platt en Mancini Napoli te kijk zet- „De wedstrijd rechtstreeks in Engeland op te levisie en mijn vader had gewed dat ik de score zou openen. Er werd acht op een vooruitbe taald. Gelukkig gaf Ruud die bal op maat". Ook voor Gullit gaf deze treffer een bevrijdend ge voel. Enkele minuten later haal de hij zonder succes van 30 me ter uit, maar toen Lombardo Gullit vlak voor rust lanceerde, was het wel raak: 0-2. Vlak voor tijd werd het 1-2. Jonk zette Inter al vroeg in de wedstrijd op voorsprong tegen Reggiana, dat nooit eerder in de hoogste afdeling speelde. De debutant kwam nog voor rust gelijk dank zij Padovano. Schil- laci hielp na de hervatting de nummer twee van vorig seizoen aan de overwinning. Jonk be reidde de treffer voor. Bondscoach Andrzej Strejlaü heeft zestien spelers geselec teerd voor de kwalificatie-inter land van Polen tegen Engeland, die op 8 september op Wem bley wordt gespeeld. Beide lan den strijden met Nederland en Noorwegen om twee plaatsen voor de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten. vinden zich slechts vijf spelers die in de Poolse competitie ac tief zijn. Vergeleken bij de thuis wedstrijd tegen Engeland in mei (1-1) is de groep vrijwel iden- in eigen land. De selectie: Maly- sek, Bako, Szewczyk. Swier- czynski, Lesiak, Kozminski, Waldoch, Wegrzyn, Cza- chowski, Adamczuk, Warzycha, LEVERKUSEN ANP Met vier rode kaarten in vijf wedstrijden kende de Duitse Bundesliga een gewelddadige zaterdag. Steinmann (FC Köln) en Kmetsch (Dresden) mochten direct inrukken, Reuter (Dortmund) en Au- dehm (Wattenscheid) kregen twee keer geel. In alle gevallen zag de scheidsrechter een grove overtreding. De topper Stuttgart - Bayern München eindigde onbeslist: 2-2. Ein- tracht Frankfurt gaat na vier wedstrijden aan de leiding. Werder Bremen en Lever- kusen hebben ook zeven punten, maar een minder doelsaldo. Frankfurt won de uitwedstrijd tegen FC Nürn- berg met 5-1. Bremen (3-2 in Kaiserslautern) en Leverkusen (2-1 tegen Dortmund) had den meer moeite met hun te genstanders. Frankfurt maakte in Nüm- berg indruk. Met aanvallend voetbal werd de thuisclub overklast. Gaudino, bij zijn vorige club Stuttgart aanval ler, is op het middenveld een vondst van trainer Toppmöl- ler. Met Bein vormt hij een sterk koppel. Voor de rust spoorden Yeboah en Bein. In liet andere doel was veteraan Stein betrouwbaar. Hij moest zeven minuten na de hervat ting slechts wijken voor een strafschop van invaller Zarate. In de slotfase zorgden Ye boah, Dickhaut en Binz voor de ruime marge. In de Engelse competitie consolideerde Manchester United de koppositie. De ti telverdediger won bij Southampton met 3-1. Eric Cantona, terug na een slepen de enkelblessure, was de-bes te speler bij Manchester, dat de vierde overwinning in vijf wedstrijden boekte. Liverpool en Arsenal bleven in het spoor van de nog onge slagen lijstaanvoerder. Liver pool versloeg Leeds met 2-0, Arsenal zegevierde met de zelfde cijfers over Everton. Norwich, de Europese tegen stander van Vitesse, stelde te leur tegen de nog puntloze hekkesluiter Swindon: 0-0. Cantona maakte van zijn eerste competitiewedstrijd in dit seizoen een feest. De Franse international toonde zijn fabuleuze techniek en scherpe inzicht. Hij bekroon de zijn indrukwekkende op treden in de zeventiende mi nuut met een fraaie lob, die Manchester op een voor sprong van 2-1 bracht. Anderlecht lijkt opnieuw te sterk voor de Belgische com petitie. Na vijf speelronden bedraagt de voorsprong op de „concurrentie" al drie pun ten. De titelverdediger walste zaterdag met 6-2 over de nog puntloze hekkesluiter Racing Genk heen. Bij de rust leidde de superieure thuisploeg met 4-0. Bosman produceerde na het openingsdoelpunt van Versavel een onvervalste hat trick. Na de rust verslapte de concentratie bij Anderlecht, dat nog geen punt heet verlo ren. De doelpunten van De- gryse en Albert, die ook nog een strafschop miste, werden door treffers van Busuttil en Goots namens Racing Genk beantwoord. PARUS Reuter tiek. Polen bereidt zich vanaf Ziober, Brzeczek, Kosecki, Onder de geselecteerden be- maandag voor in trainingskamp Lesniak en Furtok. Cannes ontpopt zich als de revelatie van de Franse voetbalcompetitie. De ploeg, na één seizoen tweede divisie terug op het hoogste niveau, speelde zaterdag 1-1 tegen Sochaux. Bordeaux en Nantes volgen op één punt. Richard Witschge (Bordeaux) speelde met 0-0 gelijk in Saint- Etienne, waar broer Rob voor zijn komst naar Feyenoord voetbalde. Nantes kwam tegen Montpellier evenmin tot scoren. Beide clubs vol gen Cannes op één punt. Daarna volgen zeven clubs met zeven pun ten. Baticle schoot Auxerre naar een benauwde zege (3-2) op Lyon. ITALIË: Atalanta - Cagliari 5-2, Genoc Roma 2-0, Inter - Reggiana 2-1Juventu Cremonese 1 -0. Lecce - AC Milan 0-1. poli - Sampdoria 1-2, Piacenza - Torino ENGELAND: Arsenal - Everton 2-0, Aston don 1-1, Sheffie n 0-0, Oldham - Win- Queens Park Rangers 0-4. 1 2-1, Schalke 04 - FC Kóln 1-2, FC berg - Eintracht Frankfurt 1-5, FC ïen 2-3, Dyna- Stuttgart - Bayern Munc Rangers 4-5 Aberdeen 4-5 Celtic 4-5 Hearts 4-5 BELGIË. AA Gent - Seraing 0-0. FC Ant werp - Waregem 2-0, Charleroi - Club Brug ge 0-1, Standard Luik - Beveren 0-0. Lier- se SK - KV Mecheien 0-0. Lommei - RWD Molenbeek 3-1. Anderlecht - Genk 6-2, Cercle Brugge - FCLuik 3-3, Oostendi FRANKRIJK Cannes - Sochaux 1-1. Saint Etienne - Bordeaux 0-0. Auxerre - Lyon 3- ontpelher 0-0, Martigues - Cannes 6-9 Martigues 6-7 Bordeaux 6-8 Monaco 6-7 Nantes 6-8 Lyon 6-7 OOSTENRIJK: VfB Mödling - Sturm Graz 1- 0. St. Pölten - Admira/Wacker 0-1, Austria Wien - Wiener SC 3-1, Salzburg - Rapid ZWITSERLAND: Aarau - 4-0, Servette - Sion 3-4 Boys - Grasshopper 0-0, Yver- Grasshopper 8-10 Zürlt ASUNCION - Valdir Espinoza, de bondscoach van Paraquay, is ontheven uit zijn functie. De Braziliaan ontbrak zaterdag in het reisgezelschap dat naar Buenos Aires vertrok voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Argentinië op zondag. Alicio So- lalinde, de assistent van Espino za, is als nieuwe bondscoach benoemd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14