Leiden De la Mar: woonwagens niet verhuizen Discussie over criminaliteit Vijf overvallen opgelost Rijbaan een jaar verlegd Verkrachters rijden nog uren rond met slachtoffer Een kerstboom voor ritje met een taxi Middenstanders doen prima zaken Radio West i stoort RTL4 I ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 Volkshuis (Apothekersdijk 33A) nemen deel de CDA-wethouder A. van Bochove, het PvdA- raadslid A. de Vries en A. van der Luit van sport en recreatie. Voormalig wethouder J. Peters leidt de discussie die om 20.00 uur van start gaat. De bijeenkomst is tevens de start van de campagne van de PvdA voor de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad vol gend jaar maart. De PvdA houdt vrijdag 3 sep- I tember een discussiebijeen komst over veiligheid en crimi- naliteit in Leiden. De PvdA zegt meer te willen doen aan het te- I rugdringen van criminaliteit en het verbeteren van de veilig- j heid. Leidenaars krijgen op de- ze avond de gelegenheid hun klachten, wensen en suggesties te uiten. Aan de discussie in het Leidse „Ze toerden met de auto door het land en als ze een restaurant zagen dat hen geschikt leek gin gen ze er binnen en bestelden een drankje. Maar voordat het tot afrekenen kwam haalden zij dan een pistool tevoorschijn. Zo moeten zij voor enkele duizen den guldens hebben buitge maakt", aldus een woordvoer der van de politie. De overval in Leiden, op 1 ju ni van dit jaar, leverde het drie tal zo'n vijfduizend gulden op. De drie zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie en zitten in voorlopige hechte nis. De drie mannen die op 21 au gustus door de politie werden i aangehouden voor de gewapen- 3 de overval op restaurant De Ga- pende Eter aan het Rapenburg hebben tegenover de Leidse po- 1 litie nog zes andere overvallen bekend. De drie - Utrechters van 20 en 24 jaar en een 23-jari- j ge Amsterdammer - zeiden in het verhoor ook in restaurants in Amsterdam, Vianen, Utrecht en Roermond het personeel on der bedreiging met een vuurwa pen de dagopbrengst afhandig te hebban gemaakt. De oostelijke rijbaan van de Pelikaanstraat, in de richting van de Langegracht, wordt voor een periode van circa een jaar verlegd. De huidige middenberm wordt hiervoor gerooid. De gemeente is deze week begonnen met de rooiwerkzaam heden, die nog ze ker een week duren. De werkzaamheden zorgen voor enig op onthoud op de Hooigracht. De verlegging van de rijbaan heeft te maken met de bouw van winkels en woningen aan de Pelikaans traat. De bouw begint half september. Een 21-jarige Leidse heeft bij de politie aangifte gedaan van ver krachting door twee onbekende mannen. De vrouw werd dins dagavond rond half elf op de Schubertstraat klemgereden. Een van de twee sleurde de vrouw in de kleine gele perso nenauto, de ander gooide haar fiets in de achterbak. In de auto werd de vrouw verkracht. Daar na reden de mannen nog uren met haar rond door de stad, tot dat de 21-jarige om half twee 's nachts op het parkeerterrein bij molen De Valk uit de auto werd gezet. De politie hoopt op het spoor te komen van getuigen die de gele auto, waar vermoedelijk een deel van de fiets uit de ach terbak stak, in de nacht van dinsdag op woensdag hebben zien rijden. Geen hoge bomen yt yt Er komen geen me- I I tershoge bomen rond de Zijllaanmolen in de Leiderdorpse nieuw bouwwijk Buitenhof Mid den-west Files yl J In het eerste en der- I Ode weekend van september krijgt het ver keer op de A4 te maken met files in verband met een omlegging 'Trekvaartplein in nieuwe woonwijk' Wethouder H. de la Mar (Groen Links/woonwagenzaken) gaat er van uit, dat bebouwing van de Broek- en Si- montjespolder niet leidt tot verplaatsing van het woon wagencentrum aan het Trekvaartplein. „Het centrum is wel aan renovatie toe en ik kan mij voorstellen dat het daarbij meer dan twintig, dertig meter opschuift. Maar meer ook niet." In het rapport over mogelijke bebouwing van de polder, dat Inbo Adviseurs schreef in op dracht van de provincie en de gemeenten Leiden, Warmond en Oegstgeest, wordt er wel van uitgegaan dat het woonwagen centrum van het Trekvaartplein wordt verplaatst naar een ter rein aan de andere kant van de Broekweg. ,;Dat lijkt me op zich ook een goed idee", zegt De la Mar's collega T. van Rij (PvdA- /ruimtelijke órdening). „Als je het centrum niet verplaatst blijft het aan de buitenkant van die nieuwe wijk liggen en dan hou je toch een afgesloten hoekje. Terwijl is afgesproken dat het woonwagencentrum geïnte greerd moet worden in de nieuwbouwwijk. Mogelijk geeft verplaatsing een beter resultaat voor iedereen." Leiden, Warmond en de pro vincie willen in de Broek- en Si- montjespolder nog voor de eeuwwisseling zo'n 1100 huizen bouwen. Volgende maand wordt al de subsidie bij het rijk aangevraagd. Van Rij verwacht dat, als het rijk met het plan in stemt, in 1997 de eerste paal wordt geslagen. „De gemeente raad heeft al eerder gezegd dat wij daar aan de slag kunnen gaan." De la Mar moet echter van verplaatsing van het woonwa genkamp niets weten. „In janu ari 1990 is met rijk en provincie de afspraak gemaakt dat er aan het Trekvaartplein veertig van de toen 78 woonwagens moch ten blijven staan. Verder zou den er op het plein 40 huizen worden gebouwd. Na bebou wing van de Broek- en Si- montjespolder zou het centrum niet meer zo geïsoleerd liggen. Dat was ook een voorwaarde van rijk en provincie. Over ver huizing van het centrum is nooit gepraat." Een woordvoerder van de woonwagenbewoners liet eer der dezeweek weten niets te voelen voor verplaatsing. De la Mar vindt dat hij eerst maar eens rustig met Van Rij moet praten over het bouwplan. „Maar ik denk dat het een hoop drukte om niks is. Het plan moet stedebouwkundig nog worden uitgewerkt en er moet nog een bestemmingsplan wor den gemaakt. Ik neem aan dat ik daarbij betrokken word. Als het kamp twintig meter naar links of naar rechts moet: daar ligt denk ik niemand wakker van. Met een verhuizing haal je onnodig van alles overhoop. Het bericht in de krant dat een taxichauffeur uit Almere een magnetron accepteerde als be taling voor een rit, verbaast Leidse chauffeurs niets. „Niet dat het vaak gebeurt, maar je krijgt wel eens klokkies en hor loges aangeboden van mensen die geen geld bij zich hebben. Ik heb er wel eens een aangeno men en vervolgens uit eigen zak de ritprijs aan mijn baas afge dragen", zegt een van hen. Een lange rij taxi's staat bij de tijdelijke standplaats voor de overdekte fietsenstelling bij het station." Drie jonge chauffeurs zijn in een van de achterste wa gens bij elkaar gekropen. Siga retje roken en wachten tot het gaat regenen, dan wordt het drukker. Met aandacht lezen ze het bericht over de magnetron. Een 52-jarige taxichauffeur uit Almere bracht gisterochtend een 25-jarige Leidse vrouw van Amsterdam naar haar huis aan de Maresingel. De vrouw bleek niet genoeg geld te hebben en bood haar tv aan. De chauffeur vond het best, maar toen hij eenmaal de tv zag 'een oud beestje' kwam hij op zijn toe zegging terug en belde de poli tie. Maar toen deze arriveerde, was de chauffeur alweer ver dwenen. Hij had de magnetron van de vrouw meegekregen. „Verbaast me niks. Ik heb wel eens een vrouw naar Oude We tering gebracht. Aan het einde van de rit bleek ze ook geen geld in.huis te hebben. Maar wel een hele mooie, opgetuigde kerstboom. Heb ik die maar meegenomen", zegt de chauf feur achter het stuur. Ook zijn twee collega's hebben voorbeel den te over al dateren vele van langgeleden. Een volgens de chauffeurs be kende Leidenaar waarvan ze de naam niet prijs geven, maakte er zelfs een gewoonte van om met van alles te betalen, behal ve met cash geld. „Ik heb hom pen kaas en zelfs klompen van hem aangeboden gekregen. Maar iedereen kende hem, dus je wist dat het wel goed kwam", zegt een van de chauffeurs. Het enige wat met enige re gelmaat wordt aangeboden zijn horloges. Meestal als onder pand en meestal volgt de beta ling binnen een paar dagen. Wat de drie chauffeurs wel op valt aan het bericht over de magnetron is dat de politie di- réct kwam. De chauffeur achter het stuur zegt: „Nou, dat is dan een uitzondering. Meestal zijn ze niet zo happig. Soms moet je drie keer langs om ze te bewe gen want te doen aan een niet betalende klant." Dan meldt zich een klant aan het voor; raampje. De twee andere chauf feurs stappen de auto uit en gaan weer aan het werk. Geld verdienen, en zelden iets an ders. leiden» De middenstand van winkelcentrum De Luifelbaan zal het op de midzomerfeesten van de afgelopen dagen goed naar zijn zin hebben gehad. De publieke belangstelling liet ondanks dreigende luchten, niet te wen sen over. Voor de kermisexploitanten en de optredende artiesten was er veel minder te genieten. De botsautootjes trokken nauwe lijks publiek, net als de jet-bob, het ringen gooien en de loterij Las Vegas. Van de artiesten wist alleen het trio van gi tarist Eddy Christiani donderdag een drom vooral oudere mensen te trekken. Jazzcom bo's en zangers moesten de moed erin hou den terwijl zij optraden voor lege stoelen of op verlaten stukjes van het plein. Vandaag, op de laatste dag van de midzomerfeesten, mogen Leidse Kees en andere plaatselijke ar tiesten proberen het publiek op het Vijf Mei plein en het Bevrijdingsplein vast te houden. FOTO JAN HOLVAST leiden Een straalverbinding van Radio I West tussen de Leidse en Rijs- I wijkse studio's is gistermiddag uit de lucht gehaald op 'bevel van ambtenaren van de directie telecommunicatie van het mi nisterie van verkeer en water- I staat. De verbinding stoorde in een aantal Leidse wijken het tv- signaal van RTL4. Het euvel deed zich de afgelopen dagen voor. Volgens een woordvoerder l van de directie had Radio West toestemming de frequentie te gebruiken voor uitzendingen op I locatie. Inplaats daarvan was de I frequentie permanent in ge- j bruik. Volgens directeur J. Kroes van Radio West is er geen spra ke van kwade opzet. Het voorval heeft verder geen gevolgen voor de regionale omroep. VRIJE TIJD I Heempark Een rondleiding door het Heempark onder leiding van een natuurgids. Die heeft plaats op zondag 29 augustus om 14.00 uur. De wandeling duurt negentig minuten. Verder is er een tentoonstelling over bijen en bijenplanten in het koetshuis van de Leidse Hout. Hara Het Leidse vrouwengezond heidscentrum Hara zoekt nieu we vrijwilligers die willen hel pen in het adviescentrum. Het werk bestaat onder meer uit het bijhouden van documentatie en het verzorgen van spreekuren. Voor meer informatie, bel naar Hara: 071-233309 Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een ver buitenland, maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Verreweg de meeste bezittingen van het Museum voor Volkenkunde zijn niet voor het publiek toegankelijk. Ongeveer 180.000 voorwerpen zitten achter slot en grendel in een groot depot. Een kostbare klimaatbeheersing in deze ruimte behoedt de kunstwerken voor verdergaand verval. Wie denkt dat de opslagruimten van het museum stoffige afdelingen zijn, waar voorwerpen met een lange geschiedenis langzaam in de vergetelheid raken, heeft het mis. Het depot van Volkenkunde bevindt zich weliswaar op de bovenste verdieping van het museum, maar is absoluut vrij van spinrag. Het is er schoon, droog en 'airconditioned'. Dat is wel eens anders geweest. Het huidige archief op de tweede verdieping is er pas sinds anderhalfjaar. Dankzij een extra subsidie van de minister van cultuur, die zich zorgen maakte over de gebrekkige opslag van collecties, waardoor vele stukken beschadigd raakten. De minister heeft in totaal 40 miljoen gulden uitgetrokken voor het inventariseren en gedeeltelijk conserveren van een aantal collecties: het zogeheten Deltaplan voor de Nederlandse musea. Het Deltaplan betekent voor het Leidse museum voor Volkenkunde dat alle 180.000 opgeslagen voorwerpen opnieuw schoongemaakt, klimaatbeheersingssysteem. Licht bevordert het verval van kunstwerpen, dus is het depot meestal in het donker gehuld. Serene stilte die past bij een rustplaats voor oude en gebruikte voorwerpen. Kleine potten Achter de witte toegangsdeur, die open en dichtgaat door het intikken van speciale codes, staan lange rijen blauwe stellingen. Ze reikert tot aan het plafond. De onderste helft bestaat uit laden die vol liggen met onder meer kleine potten, schalen, bekers en schoteltjes. Ze liggen comfortabel op stukken zuurvrij papier, zodat de kans op beschadigingen minimaal is. Voorzien van een streepjescode die alle informatie over het voorwerp in zich heeft. De code kan worden afgelezen met een 'leespen'; zoals die ook wordt gebruikt bij de kassa in de supermarkt. De bovenste verdiepingen worden gevuld met grote voorwerpen zoals maskers, bronzen beelden, samoerai-zwaarden. De depotbeheerder draagt tijdens zijn werk witte handschoenen om de natuurlijke zuren op zijn handen niet in contact te laten komen met kunstvoorwerpen. Een voorzorgsmaatregel om verval van de spullen te voorkomen. Alleen bij het verplaatsen van vazen trekt de beheerder de handschoenen uit: het is veel te riskant om de gladde voorwerpen met gladde handschoenen op te pakken. Ze mochten eens vallen. Voorzichtigheid is de moeder van deze 'porseleinkast'. Het went om altijd op te letten bij je werk in een ruimte waarvoor miljoenen guldens aan spullen ligt opgeslagen, zegt beheerder Dorus Kop lansen. Maar een ongelukje is natuurlijk nooit uitgesloten. Herinneringen aan 3 oktober Optocht, kermis, steile wand, het Land. Begrippen die ie dere rechtgeaarde Leidenaar kende en kent. Ze gaan in deze tijd weer leven. 3 okto ber komt er weer aan. I eest zonder weerga, dat leiden al meer dan honderd jaar in de ban houdt. Het Leidsch Dag blad brengt eind september een speciale bijlage uit over het carnaval van de Sleutel stad. Speciale herinneringen van Leidenaars aan deze (.la gen staan daarin centraal, le dereen kan meewerken. Stuur uw bijdrage, zo moge lijk voorzien van een foto uit vroeger dagen, naar de stads redactie van het l.eidsch Dagblad. Postbus 54. 2300 AB Leiden. Het telefoonnum mer van de stadsredactie is 071-356428 Faxnummer. 071-321921. OOIT KIEST U VOO?? MOOIST GROETEN UIT LEIDEN Serene stilte, passend bij een rustplaats Depotbeheerder Dorus Kop Jansen in de bewaarplaats van het Museum voor Volkenkunde. Voorzichtigheid is de moeder van deze porseleinkast. FOTO JAN HOLVAST abelled en opgeborgen worden. Een deel van dat werk geschiedt in het gebouw aan de Steenstraat, een deel gebeurt in een opslagruimte in 's Gravenzande. Daar heeft het museum de beschikking over een loods met een totale oppervlakte van 3.000 vierkante meter. In het museum zelf beslaat het depot ongeveer 2.000 vierkante meter. Ter vergelijking: de totale expositieruimte van het museum bedraagt ongeveer 4.000 vierkante meter. Het depot aan de Steenstraat heeft een constante luchtvochtigheid (54 procent) en temperatuur (20 graden Celsius). Van de extra rijksgelden die Volkenkunde voor de uitvoering van het Deltaplan ontvangt gaat het meeste zitten in de systemen voor klimaatbeheersing. De opgeslagen kunstvoorwerpen blijven onder deze omstandigheden het best geconserveerd. De ruimte is donker en rustig. Slechts een klein aantal medewerkers van het museum heeft toegang tot 'de archieven": hoe vaker de deur opengaat des te groter de belasting van

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9