Russische parlement wijst begrotingsplan Jeltsin af ■Stil f -Hl -liiM «j i Buitenland L M m m Kritische zakenman Vijf gewonde kinderen mogen Mostar verlaten Tyfoon houdt huis Protest tegen prijsverhoging Nigeriaanse oppositieleider wil alternatieve regering Regering kiest acteurs in Singapores verkiezingstoneelstuk ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeii|Le Persd>enst Ind* The independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI Umted Press Intemahon'' Piloot komt om bij NAVO-oefening istrina Een Italiaans gevechtsvliegtuig is gisteren tijdens een NAVO-oefening neergestort in de Atlantische Oceaan bij Scan dinavië. De piloot van het toestel, een 33-jarige Italiaan, kwam om het leven. Vermoed wordt dat het ongeluk het gevolg was van een technisch defect. Koning Hassan laat gevangenen vrij rabat Koning Hassan II van. Marokko heeft gisteren ter gele genheid van de geboortedag van de profeet Mohammed aan 917 gevangenen amnestie verleend en de straffen van nog eens 227 anderen verminderd. Over de identiteit van de in genade geval len gevangenen of de aanklachten waarvoor ze vastzaten werd niets bekendgemaakt. Polen devalueert zloty Warschau De centrale bank van Polen heeft gisteren de zloty gedevalueerd met zeven acht procent. De waardevermindering moet leiden tot meer export en daarmee voor aanvulling van de geslonken deviezenreserves. Meeste moorden in Zuid-Afrika Johannesburg» Zuid-Afrika is het gewelddadigste land ter we reld. Er wordt drie keer zo veel gemoord als in de Verenigde Sta ten. Dat zijn de belangrijkste conclusies die Zuidafrikaanse we tenschappers gisteren op eerustudiebijeenkomst in Pretoria trokken. Op een aantal van 100.000 mensen worden er jaarlijks 53.5 vermoord. Dat is veel meer dan op het Caribische eiland St. Lucia en het Zuidamerikaanse Ecuador, die met respectievelijk 22.6 en 22 moorden per 100.000 ook hoog scoren. Vijftien doden in zuidoosten Turkije ankara» De strijd tussen Turken en Kurden in het zuidoosten van Turkije heeft opnieuw aan ten minste vijftien mensen het leven gekost: veertien aanhangers van de Kurdische Arbeiders partij (PKK) en een Turkse politieagent. De Kurden strijden al sinds 1984 voor een eigen, onafhankelijke staat in het zuiden van Turkije. Turkije zegt dat de PKK wordt gesteund door Arme nië bij haar toenemende acties in het noordoosten van het land. Het buurland heeft dit al meermalen stellig ontkend. Paus naar Baltische staten den haag Paus Johannes Paulus II is amper van zijn reis naar de Verenigde Staten teruggekeerd of hij gaat voor het eerst naar landen die tot voor kort deel uitmaakten van de andere super mogendheid, de voormalige Sovjetunie. Van 4 tot en met 10 sep tember verblijft de paus achtereenvolgens in Litouwen, Letland en Estland. Politie schrijft aanslag toe aan IRA lisnaskea De politie in Noord-Ierland stelt het Ierse Bevrijdings leger (IRA) verantwoordelijk voor de bomaanslag op een politie bureau van Lisnaskea, aan de grens met Ierland. Bij de aanslag raakten gisteren verscheidene agenten en burgers licht gewond. De bom werd gegooid vanuit een bestelwagen die buiten het bureau stond geparkeerd. Hoewel de verantwoordelijkheid voor de aanslag nog niet is opgeëist, zei de woordvoerder ,,dat men mag aannemen dat dit het werk is van de IRA". Moeder Teresa uit het ziekenhuis new delhi Moeder Teresa is gisteren ontslagen uit het zieken huis van New Delhi. De Nobelprijswinnares voor de vrede, die donderdag 83 jaar werd, werd een week geleden in het zieken huis opgenomen na een aanval van malaria. Haar gezondheids toestand verergerde door de slechte conditie van haar hart. En kele jaren geleden werd bij haar een pacemaker ingebracht. Zij werd naar het vliegveld gebracht waar een speciaal vliegtuig van de Indiase luchtmacht klaarstond om haar naar haar woonplaats Calcutta te brengen. Volgens het ziekenhuis voelt zij zich „be slist goed". GM verkoopt Lotus aan Bugatti zürich Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) verkoopt de Britse sportwagenfabrikant Lotus aan de fameuze Italiaanse branchegenoot Bugatti. Dil heeft GM gisteren be kendgemaakt zonder financiële bijzonderheden te geven. GM werd in 1985 eigenaar van Lotus voor 22 miljoen pond (nu 62 miljoen gulden). Lotus, in 1955 opgericht door de Britse race-le gende Colin Chapman, verkeert al geruime tijd in financiële moeilijkheden. In 1991 werd een verlies geleden van 14,8 mil joen pond (42 miljoen gulden) op een omzet van 87,5 miljoen pond (246 miljoen gulden). PORTRET: ROBERT MALVAL Het Russische parlement heeft gisteren het voorstel van president Jeltsin om het begrotingstekort terug te drin gen, van de hand gewezen. Hierdoor dreigt een nieuwe confrontatie met het conservatieve parlement en lopen de afspraken met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) gevaar. Het IMF zou Rusland nieuwe kredieten verschaffen. moskou »AFP-Rtr-upitegen drie stemmen, meer dan het stemmenaantal dat nodig is Het parlement verwierp alle zes om een presidentieël veto te door Jeltsin ingebrachte amen- verwerpen, dementen en keurde zijn eigen De afgevaardigden van beide begrotingsplan goed met 151 kamers schaarden zich tevens met grote meerderheid achter het voorstel van premier Tsjer- nomyrdin aan president Jeltsin om de 35-jarige minister van fi nanciën, Fjodorov, van zijn functie te ontheffen. Het parle ment is al lange tijd gekant te gen het beleid van deze jonge li berale minister, die zich een groot voorstander heeft betuigd van Jeltsins vrije-marktecono- mie. Fjodorov had de afgevaardig den eerder opgeroepen de mo netaire groei te beteugelen om zo het risico van hyperinflatie in Rusland tegen te gaan. ,,De ge schiedenis en de bevolking zul len ons niet vergeven dal wij deze begroting hebben goedge keurd", aldus Fjodorov, die zijn gehoor opriep de begroting met een dergelijk groot tekort te blokkeren. „Een hoger uitgavepatroon betekent dat voor het einde van 1993 nog eens miljoenen roe bels in de Russische economie worden gepompd. En dan zal hyperinflatie werkelijkheid wor den", waarschuwde de minister van financiën. MOSTAR-BELGRADO-DEN HAAG chiba» Een jongen zwemt door de straten van Chiba, een stad ten oos ten van Tokyo. De tyfoon Vernon heeft in deze streek voor overstromin gen gezorgd waardoor een aantal mensen moest worden geëvacueerd. FOTO REUTER AP-Rtr-AFP-DPA Ondanks voortdurende onderhandelingen hebben de moslims in het belegerde Mostar gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag een VN-konvooi vastgehouden als schild tegen Kroatische beschietingen. Wel werden een Britse verpleegster en vijf ge wonde kinderen tussen de 5 en 17 jaar in gepantserde ambulances uit de stad geëva cueerd en later doorgevlogen naar een Amerikaans hospitaal bij het vliegveld van Zagreb. Onder de gewonden was de 16-jari- ge Maja Kazazic, wier rechterbeen drie we ken geleden werd geamputeerd na een gra naatexplosie waarbij vijf mensen omkwa men. Negentien vrachtwagens brachten, bege leid door pantserwagens van de VN, don derdag 175 ton voedsel en medicamenten naar de 55.000 vluchtelingen op de oostelij ke oever van de rivier de Neretva, die Mos tar in tweeën splitst. Het was het eerste hulptransport dat de stad bereikte in twee maanden. Na aan komst omsingelden de moslims de vracht wagens, uit vrees dat de Kroaten op de westoever van de stad na vertrek van het konvooi weer zouden beginnen met be schietingen. „Hun argumenten zijn niet uit de lucht gegrepen", zei de woordvoerder van het VN-Vluchtelingencommissariaat (Unhcr), Peter Janssen, in Sarajevo. Hij zei dat vorige week, na het vertrek uit de stad van Cedric Thornberry, hoofd civiele zaken van de VN, de beschietingen toenamen. Een militaire rechtbank in Belgrado heeft gisteren een Joegoslavische luchtmachtoffi cier vrijgesproken, die ervan was beschul digd verantwoordelijk te zijn geweest voor het neerhalen van een helikopter van de Europese Gemeenschap in Kroatië. Vier Italiaanse soldaten en een Franse waarnemer werden gedood toen hun heli kopter op 7 januari vorig jaar in de buurt van de plaats Varazdin werd neergeschoten door een Mig-21 gevechtsvliegtuig. Het in cident en het daaropvolgende internationa le tumult leidden tot het aftreden van de Joegoslavische minister van defensie Kadij- evic. De Nederlandse inzamelingsactie van de stichting Vluchteling via giro 999 heeft tot dusver een miljoen gulden opgeleverd. Woordvoerder Claassen verwacht op grond van dit cijfer dat het eindsaldo van de inza melingsactie het streefbedrag van vijf mil joen gulden zal benaderen. De inzame lingsactie wordt deze week beëindigd, maar de giften blijven de komende weken nog binnenkomen. Robert Mal val, de nieuwe pre mier van Haïti, heeft gisteren in de Haïtiaanse ambassade in Washington de ambtseed afge legd ten overstaan van presi- dent-in-balIingschapJean-Ber- trand Aristide. Malval, een vijftigjarige zaken man, is een oude geestverwant van Aristide, die als alles vol gens plan verloopt op 30 okto ber weer zijn functie opneemt. Beide mannen leerden elkaar enkele jaren geleden kennen toen Aristide twee boeken liet uitgeven door een uitgeverij van Malval. In de daaropvolgende jaren voerden de twee politieke discussies, die, in de woorden van Malval, een „strijdverbond" tussen hen smeedden. De nieuwe premier bezocht al leen de lagere school in Port- au-Prince. Zijn vervolgopleiding middelbare school en politi cologiegenoot hij in Florida. Daarna studeerde hij nog drie jaar aan het Instituut voor Poli tieke Studies in Parijs. Na terugkeer in zijn geboorte land werd hij aandeelhouder in 's lands grootste uitgeverij. L'imprimerieDeschamps. Hij schreef twintig jaar lang redac tionele commentaren over bui tenlandse politiek in het dag blad Le NouveUiste. Vanaf 1986. het jaar waarin dictator Jean- Claude Duvalier werd verdre ven, schreef hij over binnen landse aangelegenheden. In 1976 was Malval betrokken bij de oprichting van een nieu we uitgeverij, Le Natal, die zich opwerkte tot de op een na grootste. In 1987 stichtten aan hangers van de president van dat ogenblik, generaal Henry Namphy (1986-'87) brand in die uitgeverij. Malval is getrouwd met Linda Frisch. een Haïtiaan se van Frans-Duitse afkomst. Het echtpaar heeft drie doch ters. nairobi-abuja-londen» king hem hiertoe het mandaat heeft gegeven. Bij de presidentsverkiezingen van 12 juni had Abiola als kan didaat van de oppositionele So ciaaldemocratische Partij (SP) een ruime voorsprong op presi dent Babangida. De uitslag werd echter door de inmiddels teruggetreden Babangida ongel dig verklaard. „Als de militaire junta het verkiezingsproces niet had onderbroken had ik inmid dels mijn regering geïnstal leerd", aldus Abiola. Hij noem de het aftreden van Babangida donderdag als president en de installatie van een nieuwe, niet- democratisch gekozen burger regering, „niet echt". De Nigeriaanse presidentskan didaat Abiola heeft gisteren in Londen aangekondigd dat hij volgende week naar Nigeria te rugkeert om er „een echte de mocratische regering" te vor men. In een verklaring zei Abio la dat dit voornemen legitiem is, omdat de Nigeriaanse bevol- karachi De Pakistaanse vakbondsleidster Kaneez Fatina leidt in Karachi een demonstratie waarbij wordt geprotesteerd tegen het feit dat de prijzen petroleum en huiisbrandolie fors zijn gestegen. voor belangrijke produkten als' zeep, FOTO JALAL QURESHI Rit ACHTERGROND KUALA LUMPUR LEAH MAKABENTA IPS Toch staat in Singapore wel iets op het spel: krachtens een grondwetswijziging uit 1991 krijgt de nieuwe president voor het eerst substantiële bevoegdheden. Vertrekkend president Wee Kim Wee had slechts een ceremoniële functie. Waarnemers zijn ervan overtuigd dat de naam van zijn opvolger al vaststaat: voormalig vice-premier Ong Teng Cheong. Hij heeft de steun van de regerende Volksactiepartij (PAP) en van de nationale vakfederatie NTUC. Ong hoeft alleen maar af te rekenen met de gepensioneerde ambtenaar Chua Kim Yeow. Algemeen wordt aangenomen dat Chua op aandringen van de PAP meedingt, omdat een verkiezing met slechts één wat kaaltjes staat. 'Zwaardere' tegenkandidaten hadden zich wel aangemeld, maar zijn gesneuveld in de strenge selectie. Alleen wie minister is geweest, een hoge ambtelijke functie heeft bekleed of een groot bedrijf heeft geleid mag om de gunst van de kiezer dingen. Premier Goh Chok Tong heeft toegegeven dat daardoor slechts vierhonderd inwoners van het land in aanmerking komen voor een plaats op de kandidatenlijst. De verkiezingscommissie beoordeelt ook nog „de integriteit, het karakter en de reputatie" van de potentiële gegadigden. De veteraah Joshua Jeyaretnam en Tan Soo Phuan, beiden van de oppositionele Arbeiderspartij (WP), struikelden over deze horde. Jeyaretnam werd in 1986 veroordeeld voor misbruik van partijgelden. Alle kandidaten die de regeringspartij PAP van Singapore niet zinden, zijn uitgesloten van deelname aan de presidentsverkiezingen van vandaag. De race gaat tussen een door de partij gesteunde favoriet en een door de partij gedoogde lichtgewicht-tegenstan der. Geen wonder dat de 2,6 miljoen inwoners van de welvarende stadstaat in zuidoost-Azie zich geeuwend van het electorale ritueel hebben afgewend. De WP en de Democratische Partij (SDP), de twee grootste oppositiepartijen, gaven deze week een gezamenlijke verklaring uit, waarin ze er bij de kiezers op aandrongen niet op Ong te stemmen. Met Ong als president wordt de greep van PAP op de macht nog steviger, vrezen ze. De partijen lieten in het midden of de kiezer dan de voorkeur moet geven aan Chua. Ongs kandidaatstelling was binnen de PAP niet geheel onomstreden, omdat hij met gezondheidsproblemen kampt. Mij heeft kanker aan het lymfstelsel. Artsen hebben verzekerd dal dit hem niet zal hinderen. De president-nieuwe-stijl krijgt het recht regermgsbegrotingen af te keuren. 1 lij kan overheidsleningen met zijn veto treffen. Opmerkelijk is dat hij bevoegd is te controleren of de regering niet buiten haar boekje gaat bij het bestrijden van subversie, religieus extremisme en corruptie. I lij ziet toe op de benoeming van topambtenaren. Hij bewaakt Singapores grote deviezenreserve, die wordt geschat op 46 miljard dollar. Het enige dat Ong (of, theoretisch, Chua) niet mag, is zelf nieuw beleid entameren. Ook voordat de PAP de trucendoos opentrok om haar eigen gunsteling in het presidentiële paleis te parachuteren, waren de oppositiepartijen niet blij met de grondwetswijziging die de president meer macht gaf. Ze beschouwden die als een truc van de regeringspartij, bedoeld om te voorkomen dat de macht haar geheel ontglipt, mocht ze een keer de algemene verkiezingen verliezen. Ook anderen waren niet gelukkig met de wijziging. Ze waren bang dat als de oppositie een parlementaire meerderheid verwerft terwijl de president nog PAP- gezind is, er een politieke impasse kan ontslaan. Die vrees wordt voorlopig niet bewaarheid. Ook is wel de zorg geuit dat een gepolitiseerd presidentschap Singapore berooft van een symbool van eenheid. Er bestaat een zekere animositeit tussen de Chinese meerderheid (77 procent) en de Maleisische (15 procent) en Indiaas-Pakistaanse (6 procent) minderheden. Maar noch oproepen tot een referendum, noch pogingen van de oppositie om de grondwetswijziging tot inzet van de laatste algemene verkiezingen te maken, sloegen aan bij de bevolking. En met dezelfde onverschilligheid ondergaat die nu de opvolging van Wee door Ong. Turkije dreigt in te grijpen in Armenië ISTANBUL «JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Het is niet uitgesloten dat Tur kije militair ingrijpt in het con flict tussen Azerbajdzjan en Ar menië. Dit verklaart de minister van buitenlandse zaken Cetin in een gisteren verschenen inter view met de krant Sabah. „Mili tair ingrijpen zou een aantal nieuwe problemen veroorzaken maar niemand moet denken dat Turkije en Azerbajdzjan tot het einde toe zullen blijven toe kijken. De Armeense troepen zullen hoe dan ook een zvvüre prijs moeten betalen voor wat ze doen", aldus de minister. Cetin: „Armenië doet hel voorkomen alsof het land zelf niet is betrokken bij het conflict om de enclave Nagorno-kara- bach, maar waar komen dan de gepantserde voertuigen'cn zwa re wapens vandaan, die de Ka- rabachse Armeniërs gebruiken" Hoe worden zij van brandstof voorzien?" De minister bena drukt in het vraaggesprek dat de Armeense troepen zich onmid dellijk moeten terugtrekken uil de veroverde steden Fizuli, Kei becer en Cebrayil, die buiten de enclave liggen. Geheimzinnige dood vijftien opposanten Togo LOMÉ Rtr-AFP-DPA Twee dagen na de omstreden presidentsverkiezingen in het Westafrikaanse Togo, die zeker door de zittende president I sa déma zijn gewonnen, heeft de mysterieuze dood van vijftien regeringsopposapten tot nieu we spanningen geleid tussen de regering en de oppositie. Tegenstanders van het mili taire regime van dictator Eyade ma stellen regeringsfunctiona rissen verantwoordelijk voor de dood van de oppositieleden. Maar volgens het Togolese mi nisterie van binnenlandse za ken kregen de vermoorde oppo sitieleden, die sinds woensdag gevangen zaten in Agbandi. door léden van hun eigen Actie comité voor de Vernieuwing (CAR) vergiftigd voedsel toege diend. De Franse radiozender RFI berichtte dat de vijftien ver moorde opposanten lid waren van een groepering, die vvoens dag tijdens de presidentsverkie zingen in de buurt van het een traal gelegen Blitta werd opge pakt. Zij zouden kieslokalen in de regio hebben overvallen en stembussen hebben ontvreemd

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5