'Volgend kabinet moet bezuinigen' Binnenland Lekkende gifcontainers gevonden Gedetineerden in EBI's vinden regiem te streng Honderdduizenden werken met slok op Maximum snelheid niet alleen goed voor milieu Praten met collega moet trauma bij advocaten incestzaak voorkomen Blote man Sonsbeek 'goddeloos ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 Van der Valk begint keten reisbureaus haarlem Het horeca-concern Van der Valk gaat vijftig reisbu reaus oprichten onder de naam Van der Valk Toekan Travel. De ze worden ondergebracht in de motels van het concern. Op 1 oktober worden de eerste reisbureaus opgericht in de vestigin gen Akersloot, Gilze-Rijen en Nuland. Van der Valk was al enige tijd op de toeristische markt actief door het verkopen van reizen naar een eigen hotel in Curasao. In het vakblad Reisrevue zegt woordvoerder G. van der Valk dat een aantal touroperators heeft toegezegd met Toekan Travel in zee te willen gaan. Labiele vrouw steekt woning in brand Amsterdam Een 56-jarige vrouw heeft gistermiddag haar etage woning in de Amsterdamse Pijp in brand gestoken. De woning op de derde etage brandde geheel uit. Het vuur sloeg over naar de tweede etage, die eveneens uitbrandde. De schade is aan zienlijk. Volgens de Amsterdamse politie wisten de gedupeerde buren van de vrouw zich tijdig in veiligheid te brengen. De vrouw is 'psychisch gestoord', aldus de politiewoordvoerster. Ze is ingesloten. Winst ABN AMRO meer dan miljard Amsterdam ABN AMRO heeft een goed half jaar achter de rug. De bank maakte gisteren bekend dat de nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar 1012 miljoen gulden bedraagt. Dat is 16,1 procent meer dan in dezelfde periode van 1992. Verder maakte de bank de uitgifte bekend van 20 miljoen aandelen met voorkeursrecht voor de bestaande aandeelhouders. Volgens top man mr. R. Hazelhoff vermoedt begin 1995 een economische opleving en wil de bank via de emissie extra geld uit de markt halen voor een toekomstige groei van de vraag naar krediet. Chemgas schrapt 62 arbeidsplaatsen Rotterdam Bij de Rotterdamse tankgasvaartmaatschappij Chemgas BV moeten op korte termijn 62 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Het bedrijf sluit niet uit dat de komende maanden on geveer vijftig gedwongen ontslagen zullen vallen. Bij Chemgas werken 366 mensen. De maatschappij vervoert met name vloei baar gemaakte gassen over de binnenwateren. De reorganisatie is volgens het bedrijf nodig wegens de algehele teruggang in de petrochemische industrie. Cadeau bisschop naar zwerfjongeren roermond» De nieuwe bisschop van Roermond, deken Frans Wiertz, wil geen cadeau ter ere van zijn wijding en installatie op 25 september. Het is in het bisdom Roermond echter gebruike lijk dat een nieuwe bisschop namens alle gelpvigen een ge schenk krijgt. Bisschop Wiertz heeft echter bepaald, dat het in gezamelde geld beter kan worden overgemaakt naar de Heerlen- se stichting 'Zwerfjongeren Limburg' in Heerlen. De stichting kan het geld goed gebruiken. Men wil een pension bouwen voor de ongeveer 150, overwegend autochtone zwerfjongeren van cir ca 14 tot 23 jaar. Marine vindt duizend granaten in U-boot den helder» De duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine heeft de afgelopen dagen dertien torpedo's en ongeveer duizend granaten aangetroffen in het wrak van de Duitse onder zeeër U-534. Het materiaal wordt vandaag op zee tot ontploffing gebracht. De onderzeeër lag op de bodem van het Deense Katte gat en werd afgelopen maandag door Smit Tak geborgen. Het vaartuig werd in mei 1945 door Australische bommenwerpers tot zinken gebracht. Het ontnuchterende onderzoeksresultaat van het marineteam maakt een einde aan alle verhalen over de lichamen van Duitse leiders en waardevolle schatten die zich in de onderzeeër zouden bevinden. Resultaat Koninklijke PTT flink hoger den haag De Koninklijke PTT heeft in de eerste helft van dit jaar de omzet zien stijgen met 6 procent tot 8,4 miljard gulden. De nettowinst steeg iets scherper en wel met 9 procent naar 873 miljoen gulden. De raad van bestuur verwacht dat het bedrijfs resultaat over geheel 1993 beter wordt dan dat over vorig jaar (3,1 miljard gulden). Zowel bij PTT Post als bij PTT Telecom wa ren de ontwikkelingen in de eerste helft van het jaar gunstig, al dus de concemtop. Overigens is met de staat afgesproken dat PTT 1,9 miljard aan leningen van de staat in aandelen omzet. Vervolgens gaat PTT naar de beurs en kan de staat op deze wijze de leningen te gelde maken. Poging tot afpersing van Nutricia den haag Drie mannen zijn naar eerst gisteren bekend gewor den in juni gearresteerd vanwege een poging tot afpersing van Nutricia in Zoetermeer. Twee van de drie zitten nog vast. De drie dreigden produkten te vergiftigen als het bedrijf niet snel met vijf miljoen gulden over de brug zou komen. Volgens pers officier van justitie N. Zandbergen gaat het om een 44-jarige man uit Papendrecht en twee 37-jarige mannen uit Roosendaal. Volgens de officier heeft de poging tot afpersing gespeeld rond medio mei. Het bedrijf is niet ingegaan op de eisen. ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Gemeen schapp< PvdA: Vijf tot tien miljard nodig voor tegenvallers DEN HAAG GPD Een volgend kabinet moet tussen 5 en 10 miljard gulden op de rijksbegroting bezuinigen. Het snoeien moet ech ter zo gebeuren dat het aantal uitkeringstrekkers niet stijgt. Dat stelt de financieel expert van de PvdA Melkert in het blad Socialisme en Democratie. jard). De extra bezuinigingen acht Melkert nodig om onvoor ziene financiële tegenvallers op te vangen. Bovendien is er extra financiële ruimte nodig voor nieuw beleid. De sociaal-democraat meent dat daarbij een zekere ruimte moet blijven voor hogere uitha- ven gezien de noden van de sa menleving. In het artikel noemt hij zaken als milieu, zorg voor ouderen, onderwijs, bestrijding van criminaliteit, asielzoekers en internationale hulp. Die ex tra uitgaven zijn niet te finan cieren door nog grotere bezui nigingen, aldus Melkert. De PvdA'er wil af van een ge forceerde verlaging van het fi nancieringstekort en de staats- Een volgend kabinet moet zijn plannen baseren op een econo mische groei van maximaal 1,75 procent per jaar, vindt kamerlid Melkert. Het extra geld dat daardoor binnenkomt over de hele kabinetsperiode 50 mil jard gulden zou moeten wor den gebruikt voor de toename van de rijksuitgaven, inclusief de sociale zekerheid en de ge zondheidszorg. Verder is het geld hard nodig om financiële claiths in te los sen, die al in de meerjarenra mingen van de departementen verwerkt zijn (15 miljard), voor extra investeringen (7 miljard) en voor lastenverlichting (5 mil- schuld. Een geleidelijke daling, zoals die nu al in de kabinets plannen is verwerkt, is genoeg, meent Melkert. In hetzelfde blad zegt PvdA- econooom De Kam dat onder een volgend kabinet de afstand tussen loon en uitkering groter moet worden om de arbeids markt beter te laten functione ren. Dat zou kunnen gebeuren door ontkoppeling van lonen en uitkeringen. De Kam acht extra bezuinigingen van 5 tot 15 mil jard gulden in de sociale zeker heid onvermijdelijk. Hij pleit in dit kader voor invoering van een mini-stelsel met behoorlijke uitkeringen. Dat is te verkiezen boven het snijden in uitkerings hoogten. De Kam wil dat werknemers zich alleen individueel kunnen bijverzekeren in een mini-stel sel. Er zou wel een overheids- fonds moeten komen waardoor de premielasten eerlijk worden verdeeld. zwolle De Zwolse politie heeft gisteren brand weerlieden in beschermende pakken ingeschakeld om twee lekkende containers met vermoedelijk zwaar chemisch afval af te voeren naar de plaatse lijke reinigingsdienst. De containers met elk onge veer 26 ton afval waren eerder op de dag aange troffen op de kade van de Katwolderhaven. Het goedje dreigde in de Ussel te vloeien. Niet bekend is om welke chemische stof het gaat. De politie heeft monsters laten nemen voor onderzoek. De ei genaar is niet bekend. FOTO ANPBERT WIERINCA den haag anp Opnieuw kort geding tegen overheid het bezoek omkleden. Verblijf buiten de cel is alleen toege staan met maximaal twee per sonen en bij elke verplaatsing buiten de cel worden de gevan genen geboeid. Ook zijn tapes en CD's en koken in de cel niet meer toegestaan. Volgens mr. E. Daalder, die namens het ministerie van jus titie sprak, hebben er sinds het vorige vonnis weer vele ont snappingen plaatsgevonden. Om die reden zijn daarom de kanttekeningen die president Van Delden de vorige keer plaatste, buiten beschouwing gelaten. Mr. Daalder noemde de aangescherpte maatregelen geen strenger regime maar het zetten van 'de puntjes op de i'. Uitspraak 15 september. Elf gedetineerden uit Extra Be veiligde Inrichtingen (EBI) eis ten gisteren in kqrt geding dat aangescherpte maatregelen on gedaan worden gemaakt. Vol gens hun advocaat mr. H. Pe ters is het regiem in de EBI's strenger geworden sinds de Haagse rechtbank begin dit jaar in een vonnis zei dat een stren ger regiem toelaatbaar is. Al vond ook rechtbankpresident Van Delden toen dat er wel eni ge kritische kanttekeningen mogelijk waren. Volgens mr. Peters zijn er in middels strengere maatregelen genomen. Zo mag bezoek al leen achter glas en moeten de gedetineerden zich voor en na Onderzoek in Suriname naar functionaris van ambassade paramaribo anp Tegen een Nederlandse ambas sadefunctionaris is gisteren in Paramaribo een justitieel on derzoek begonnen. Een bena deelde ex-medewerker van de voormalige Nederlandse Troe penmacht In Suriname (TRIS) en het ministerie van arbeid be schuldigen de man van oplich ting en bedriegerij. Hij zou ja renlang valutaverschillen in zijn zak hebben gestoken. Hij incas seerde voor meerdere Surina- mers pensioenen in Nederland se munt en zou bij uitbetaling in Surinaamse valuta een voor de slachtoffers nadelige koers hebben gerekend. arnhem» Het beeld van een blote man met erectie, onderdeel van de Arnhemse open lucht-expositie Sonsbeek '93, is door onbeken den beschadigd. De glazen box waarin het zelfportret van kunstenaaar Mare Quinn staat is aan de voorkant beklad met de tekst 'godde loos'. Ook op de achterkant van de box is verf gesmeerd. Met een hard voorwerp is boven dien een ster in het glas geslagen. Voor zover bekend is de blote man zelf nog intact. Het beeld kwam eerder in het nieuws omdat het bestuur van de vrijgemaakt gereformeerde kerk op de achtergrond zei te betreuren dat het kunstwerk zonder overleg was neergezet. FOTO ANP PETER DRENT Bouw stadion in Amsterdam mag van start amsterdam anp De gemeente Amsterdam heeft gisteren aan de Stadion Amsterdam NV een bouwver gunning afgegeven voor de bouw van het multifunctionele sport- en evenementenstadion in Amsterdam-Zuidoost. Di recteur J. Tilmans heeft dat bekend gemaakt. Anderhalve week geleden gaven Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een zoge noemde verklaring van 'geen bezwaar' af, zodat de bouwers niet hoeven te wachten op een wijziging van het plaatselijke bestemmingsplan. De ge meente Ouderamstel en be woners van de vlakbij gelegen Venserpolder hebben bezwaar tegen de komst van het sta dion. Dit vooral vanwege ver meende parkeer- en geluids overlast. GS verwachten dat het met die overlast wel meevalt. We gens de optimale bereikbaar heid per openbaar vervoer be tekent het nieuwe stadion ten opzichte van het bestaande Ajax-stadion in De Meer en het Olympisch stadion in zuid juist 'een milieuwinst', aldus GS. ANDO: Drinkend personeel kost bedrijven zo 'n drie miljard per jaar den haag gpd De naar schatting 300.000 Nederlanders, die op het werk alcohol gebruiken, hebben twee tot vier keer zo veel kans een ongeval te veroorzaken dan hun droogstaande col lega's. Bovendien kosten ze zowel hun werkgever als de samenleving een boel geld, vindt de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO). Be trokkenen verzuimen vaak, belanden eer der in de ziektewet en kunnen een gevaar vormen voor collega's als in een omgeving wordt gewerkt waar de risico's wat groter zijn. De ANDO vindt het onbegrijpelijk dat de vakbonden zich deze week zo fel hebben gekant tegen een verplichte alcoholtest op het werk. Werkgevers willen een dergelijke test algemeen invoeren. De vakbonden zijn echter van mening dat overmatig drankgebruik vooral in de directiekamers voorkomt en vrezen voor 'inbreuk op de privacy'. „Onzin", vindt Peter Kal van de ANDO. Hij kan smakelijk vertellen over erge en minder erge bedrijfsongevallen die een rechtstreeks gevolg zijn van een forse slok alcohol. „Ik ken een groenbeheerder die takken van de bomen zaagde en zelf op het verkeerde stuk boomtak ging zitten. Of een lasser op het dak van een bedrijf, die iets fout deed en met dak en al.naar bene den donderde. Het gebeurt wekelijks, hoor." Het gaat in Nederland om ongeveer 300.000 werknemers. Het ergste is, vindt Kal, dat beschonken werknemers anderen in gevaar brengen. Hij geeft een voorbeeld. „In 1988 was er een rel bij de bootdienst Enkhuizen-Stavoren. Het personeel van de bar beklaagde zich bij de directie omdat de stuurlui regelmatig dronken achter het roer zaten. Je moet niet aan de gevolgen denken". Ook de ramp met de olietanker Exxon Valdez duikt op. De kapitein van de Valdez had tegen de voorschriften in een flinke hoeveelheid spiritualiën tot zich genomen en zorgde in Alaska voor de grootste olieramp uit de Amerikaanse geschiedenis. Naar aanleiding van die ramp wilde Esso Nederland, de Nederlandse dochter van de Amerikaanse multinational Exxon, in 1989 ademtests en bloedproeven invoeren voor werknemers die veiligheidsfuncties bekle den. Onder druk van de vakbonden zag Es so af van haar voornemen de verplichte test in te voeren. Cijfers over het aantal bedrijfsongevallen door drankmisbruik zijn niet bekend. De arbeidsinspectie houdt hierover geen aparte registratie bij. Ook afzonderlijke be drijven kunnen of willen niet zeggen of bij bedrijfsongevallen regelmatig alcohol in het spel is. Wel is bekend dat ongeveer 300.000 mensen regelmatig in licht be schonken toestand 'werken'. Volgens een woordvoerder van de Stich ting Alcohol Consultancy Nederland ge beuren met name in de havens tijdens het Iaden en lossen regelmatig ongelukken die het gevolg zijn van overmatig alcoholge bruik. Ook in de vervoers- en transportwe reld zouden nog geregeld werknemers met een slok op achter het stuur zitten. Gerekend naar verzuimpercentages lijdt de Nederlandse economie door drinkende werknemers een 'enorm' verlies, blijkt uit een rapport van het ministerie van WVC. Stevig drinkende ambtenaren verzuimen anderhalf maal zo vaak als lichte drinkers. Probleemdrinkers verzuimen viermaal meer dan de gemiddelde werknemer, meldt het ministerie. Volgens ANDO-woordvoerder Kal kost overmatig alcoholgebruik het Nederlandse bedrijfsleven jaarlijks 3 miljard gulden. Zo heeft het Limburgse bedrijfleven drie jaar geleden becijferd 250 miljoen gulden te derven door excessief drankgebruik. „Drie op de vier mensen die het consultatiebu reau voor alcohol bezoeken heeft een baan. Van de mensen die in de ziektewet belanden heeft 13 procent een alcoholpro bleem", somt Kal op. „Een deel daarvan komt in de wao terecht." De afgelopen 25 jaar is het alcoholge bruik in Nederland met de factor drie ge stegen. Het meest gedronken worden in de horeca, het bank en verzekeringswezen en door hoger leidinggevend personeel. Agariërs. ondernemers en vrouwelijk per soneel kijken naar verhouding minder diep in het glaasje. Buiten werktijd zijn het vooral bouwvakkers, industriëlen, machi nisten en chauffeurs die veel drinken. CDA op winst den haag anp den haag» gpd Het CDA stijgt licht in de deze week gehouden opiniepeiling van Interview. De partij zou nu bijna 52 zetels halen in de Tweede Kamer. Dat is meer dan voorheen, maar minder dan het huidige aantal (54). De PvdA zou 26 zetels krijgen, tegen 49 nu. D66, nu 12 zetels, stond in de vorige peiling op 29 maar zakte naar 27. De WD (nu 22 in de Kamer) blijft op 26 zetels. Ook minder dodelijke slachtoffers van 1987 de schadelijke uitstoot van kooldioxide en stikstofver- bindingen op de snelwegen met respectievelijk ruim 3 procent en rond de 5 procent afgeno men. Bovendien is er door per sonen- en vrachtauto's samen in 1991 ten opzichte van 1987 3 tot 4 procent minder brandstof verbruikt. De gemiddelde snelheid op de autosnelwegen is momenteel 109,4 km. Het doel van gemid delde snelheid van 106 km is daarmee niet bereikt. Toch kan gesproken worden van een suc cesvolle aanpak, aldus de nota. De invoering van snelheidsbe perking op Nederlandse auto- en snelwegen werpt de laatste drie jaar duidelijk vruchten af. Niet alleen het milieu spint er garen bij vanwege het lagere benzineverbruik, ook blijkt het verkeer 30 procent minder do delijke slachtoffers te eisen en vallen er 15 procent minder ge wonden. Een en ander staat in de nota Snelhedenbeleid, die binnen kort aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Volgens de samenstellers is ten opzichte DEN HAAG «GPD misbruikt. Ruis wijst erop dat de politiemensen van het team dat de moorden en de illegale abor tussen onderzoekt, worden bij gestaan door traumatologen. Als het hen te veel wordt, kun nen de negen agenten onmid dellijk hulp inroepen van deze specialisten. Voor de advocaten bestond tot nu toe geen voor ziening. „terwijl wij toch de meest schokkende processen- verbaal onder ogen krijgen", zegt Ruis. De zaak wordt komende woensdag voorgelegd aan de meervoudige strafkamer in Zut- phen. De advocaten van de hoofdver dachten in de Eper incestzaak worden sinds anderhalve week bijgestaan dooreen collega. Het is de bedoeling dat de raadslie den de dossiers, die uiterst schokkende details bevatten, met elkaar bespreken. De rech tercommissaris heeft de plei ters geadviseerd de collega in de arm te nemen, zodat ze op deze wijze verwerkingsproblemen of trauma's voorkomen. De beschuldigingen van moord op ten minste twee pas geborenen en een onbekend aantal illegale abortussen wor den in de dossiers zeer gedetail leerd beschreven. Om de verde diging goed voor te bereiden zijn de advocaten genoodzaakt zich in de kleinste en gruwelijk ste details te verdiepen en die vervolgens met de verdachten te bespreken. „Dat gaat je niet in de kouwe kleren zittenvertelt advocaat H. Ruis. die sinds vorige week zijn kantoorgenoot H. Voors as sisteert. Voors en Ruis nemen nu samen de verdediging op zich van de vader van de twee vrouwen, die jarenlang door hun familie en vrienden zijn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3