Litouws feest voor vertrek Russen uitgesteld 'Dit is hard, maar het is de goede weg 'Smeergeld-bank' tegen corruptie Feiten &Meningen ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 m. HOfe T' - Voor het parlementsgebouw in Vilnius staat nog steeds een deel van de blokkade die daar in januari 1991 werd opgericht om de Russische troepen buiten de deur te houden. Zo lang er nog Russische militairen in het land zijn blijft de muur daar ook staan. foto hans jacobs Het grote nationale feest dat Litouwen voor morgen had gepland, gaat niet door. Op 28 augustus, zo dacht de regering in Vilnius, zouden ook de laatste 2500 van de naar schatting in totaal 22.000 man Russische troepen het land hebben verlaten. Net voor de afgesproken datum van 31 augustus en net op tijd voor het bezoek van paus Johannes Paulus II, dat volgende week zaterdag begint. LEIDEN-VILNIUS HANS JACOBS Alle reden voor een feest. Voor het eerst in het bestaan van een onafhankelijke Litouwse repu bliek zouden er geen vreemde militairen meer zijn gelegerd in de Oostzeestaat. Dat was in de eerste periode van zelfstandig heid, tussen de twee Wereldoor logen, niet gelukt. Polen hield toen het oosten van Litouwen, met de hoofdstad Vilnius, bezet. Sinds 1939 waren er Sovjetmili tairen in het land, die alleen tij dens de Tweede Wereldoorlog tijdelijk plaats moesten maken voor de Duitsers. Het feest gaat echter (voorlopig) niet door. Rusland dat na het uiteenvallen van de Sovjetunie de verantwoordelijkheid voor de Sovjettroepen over heeft ge nomen vindt dat Litouwen ten onrechte compensatie ver langt voor de militaire aanwe zigheid en heeft de terugtrek king op een laag pitje gezet. De betrekkingen tussen beide lan den zijn daardoor ernstig ver stoord. President Brazauskas heeft een ontmoeting met zijn Russische collega Jeltsin op nieuw uitgesteld. De ontwikkelingen in Litouwen wordën met argusogen gevolgd in de twee andere Baltische re publieken. Rusland heeft nog helemaal geen overeenstem ming bereikt met Estland en Letland over een einddatum voor de troepenterugtrekking. Moskou vindt dat er eerst dui delijkheid moet zijn over de po sitie van de grote Russisch-tali- ge minderheden en de status van voormalige Sovjetmilitairen in deze twee landen. Rusland gaat daarmee in tegen eerdere beloften en afspraken onder andere gemaakt bin nen het kader van de Conferen tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE). De troepenterugtrekking moet los staan van andere kwesties, zoals hetnationaliteitenprobieem. Vorige week hebben de Zweed se en Britse premiers, Bildt en Major, er in een gezamenlijke verklaring nog eens bij Moskou op aan gedrongen zich aan die overeenkomst te houden. Er waait echter een andere wind in de Russische hoofdstad. De nationalisten en de militairen proberen de klok langzaam te rug te draaien. De Baltische sta ten behoren, zo vinden zij, his torisch en cultureel tot het Rus sisch erfgoed. Rusland heeft de Oostzeehavens nodig voor zijn handel en industrie en voor zijn veiligheid. Westerse bezoekers die in Moskou opmerken dat de Baltische staten op landkaarten nog altijd zijn ingekleurd in de zelfde kleur als Rusland krijgen daarom te horen dat dit niet al leen de situatie van vöör de au- gustuscoup van 1991 weergeeft, maar tevens de 'toekomst'. Te rugtrekking past niet in die plannen. Het is een houding die Rusland ook aanneemt ten aanzien van andere voormalige Sovjetrepu blieken, zoals Tadzjikistan, Mol dova en Georgië. Zo verklaarde Moskou onlangs dat de grens tussen Afghanistan en Tadzji kistan een 'Russische' grens is. Russische militairen proberen daar dan ook moslimfunda mentalisten buiten de deur te houden. Westerse waarnemers spreken inmiddels van een Russische variant op de zogenaamde Monroe-doctrine, op z'n Rus sisch de Monroesky- doctrine. De Amerikaanse president Monroe bepaalde in de vorige eeuw dat Latijns-Amerika bin nen de Amerikaanse invloedss feer viel en dat vreemde mo gendheden er niets te zoeken hadden. Die houding neemt Rusland nu ook aan ten aanzien van de voormalige Sovjetrepu blieken, het zogenaamde 'na bije buitenland' waarvoor ande re bepalingen en wetten gelden als het échte buitenland. Litouwen, dat niet altijd precies wist welke houding aan te ne men ten opzichte van Moskou en dat het afgelopen jaar her haaldelijk van regering wisselde, heeft daarnaast in de bespre kingen met Rusland tactische fouten gemaakt. Omdat Vilnius geen grote Russisch-talige min derheid heeft en bovendien alle etnische Russen het staatsbur gerschap verleende, waren er aanvankelijk weinig obstakels in de onderhandelingen met de regering-Jeltsin. Er werd snel een akkoord bereikt, maar dat werd niet ondertekend. Een formaliteit, dacht Vilnius, dat in latere gesprekken de kwestie van herstelbetalingen voor de vijftig jaar Sovjetbezet ting en de (milieu)schade voor de militaire aanwezigheid aan de orde stelde. De Litouwse on derhandelaars zouden daarbij een bedrag van 146 miljard dol lar hebben gevraagd. „Van zoveel geld kan heel de bevolking van Litouwen (3,7 miljoen) met pensioen", schamperde de Russische on derminister Tsjoerkin (buiten landse zaken) deze week. Rus land vindt dat het op dit punt geen verplichtingen van de Sov jetunie heeft overgenomen en wil alleen praten over eventuele schade die is aangericht in de maanden dat Rusland verant woordelijk was voor het verblijf van de troepen. Litouwen houdt vooralsnog voet bij stuk. Herstelbetalingen betekenen ook erkenning van het feit dat de inlijving destijds van de drie Baltische republie ken illegaal was. Daarnaast heeft het arme land het geld no dig voor de opbouw van de in dustrie en het schoonmaken van de voormalige Sovjetbases. De Sovjettroepen lieten zich, zo blijkt bijvoorbeeld nog wekelijks in de voormalige DDR, niets ge legen liggen aan natuur en milieu. De Litouwse hardnekkigheid die in Tallinn en Riga, die ook een schuldbekentenis willen, in bedekte termen wordt onder steund was voor Rusland vo rige week aanleiding om de ge sprekken te beëindigen. Die stap werd enkele dagen later ge volgd door de bekendmaking, onder het uiten van dreigemen ten aan het adres van de rege ring in Vilnius, dat ook de troe penterugtrekking werd gestaakt. Tsjoerkin suggereerde dat Mos kou op zijn beurt maar schade vergoeding moet vragen voor al het 'goede' dat tijdens de Sov jetbezetting van de Baltische staten tot stand is gekomen. Litouwen zoekt nu naarstig naar een oplossing van het geschil en een snelle aftocht van de troe pen. President Brazauskas, die een gematigd pro-Russische koers vaart, heeft al gezegd dat zijn land niet moet overvragen. De oppositie vindt echter dat hij niet moet inbinden. Ook Est land en Letland, die veel grotere problemen hebben met de steeds assertiever en agressiever wordende Russische buur, wil len dat Vilnius vasthoudt aan een vorm van compensatie. Het Westen kan meer doen dan al leen morele steun geven. Rus land is nog altijd zeer gevoelig voor economische druk. De uit komst van het conflict is bepa lend voor hun verhouding met Moskou en de mate waarin Rusland (weer) invloed kan uit oefenen aan de Oostzeekust. Professor Ad. Kolnaar, het brein achterliet CDA-programma: Indiase vrouwen komen in geweer Een 'bijklussende' hoogleraar, een van de velen. Professor Ad Kolnaar doceert economie aan de Katholieke Universiteit Bra bant, is lid van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) en heeft zitting in de Sociale Verzeke ringsraad. Daarnaast is Kol naar prominent CDA-lid. Hoe wel in naam slechts vice-voor zitter van de CDA-commissie die vorige week het ontwerp- verkiezingsprogramma pre senteerde, was hij het die vol gens voorzitter Braks in feite als voorzitter heeft gefungeerd. Het is een hard ontwerp-pro- gram geworden, erkent Kol naar. „Dat doet me pijn, maar ik kies er wel voor. Omdat de andere weg Nederland verder het moeras in helpt". TILBURG MARC PEEPERKORN 'Wat echt telt', luidt de titel van het CDA ontwerp-verkiezings- programma '94-'98. 'Wié straks niet meer meetelt', zeggen de critici. Een duidelijke keuze voor werk en de werkenden. Forse ingrepen in de sociale ze kerheid, het minimumloon en de koppeling op de helling, snoeien in subsidies op open baar vervoer en de volkshuis vesting, de studiefinanciering verder uitkleden, geen koop krachtgarantie, toptarief in de belastingen omlaag, financie ringstekort terugdringen en las tenverlichting. Commissie voorzitter Braks en partij-ideo loog Van Gennip spraken van een "nieuw tijdperk, een water scheiding', een 'afrekening met het na-oorlogse verleden'. - Is het niet eerlijker te spreken van 'een afrekening met de ver zorgingstaat'? „Nee. Dit ontwerp-programma rekent niet af met de verzor gingsstaat. maar geeft een nieu we positiebepaling. Er wordt flink wat overhoop gehaald, wat dat betreft is er sprake van een waterscheiding, je kan zeggen dat dit verkiezingsprogramma hard is. Dat is ook zo. Maar ik wil de nadruk anders leggen: de maatschappelijke ontwikkelin gen, die zijn hard. Er sprake van een dubbele concurrentie voor Nederland. Vanuit Japan, de VS, de andere EG-landen, maar ook vanuit de lage-lonenlanden. Daardoor vertrekt er bedrijvig heid uit Nederland. Als de werk gelegenheid zich blijft ontwik kelen als nu, stelt dat óns voor een geweldig probleem. Als je in die maalstroom blijft zitten, houd je het sociale zekerheids stelsel niet overeind. Dat is het perspectief als we niets doen". „Ten tweede blijkt dat na afloop van iedere economische reces sie de werkloosheid op een nieuw, hoger niveau staat. Trek dat perspectief door, en je hebt weer een heel harde ontwikke ling die van het sociale stelsel weinig heel laat. Ten derde is het probleem van het financie ringstekort en de collectieve las tendruk nog steeds niet opge lost. Dat legt een geweldig be slag op de financiële ruimte voor nieuw beleid. Ook die har de ontwikkeling noopt tot een afslanking van de verzorgings staat. Temeer nu extra investe ringen in kennis en infrastruc tuur geen uitstel meer dulden". „Dat is de diagnose, dié is hard. De gebruikelijke maatregelen zijn daar niet tegen opgewas sen. We moeten alle zeilen bij zetten om de werkgelegenheid overeind te houden. Dat is de harde, kale keuze waarvoor we staan: laten we die maalstroom over ons heenkomen of probe ren we het tij te keren". - Die harde keuzen treffen voor al de armlastigen: de Staat en de minima. „Daar ben ik het niet mee eens. Dit programma koerst niet af op een mini-stelsel in de sociale zekerheid. Dat zou het eind zijn van de verzorgingsstaat. Wij proberen de werknemersverze keringen (WW, ZW, WAO) over eind te houden, maar niet meer tot het uiterste toe. Wat de werknemer zelf kan, via bijver zekeren, moet hij zelf doen". „De bijstand wordt anders ge structureerd. Allerlei vaste normbedragen en categorieën worden losgelaten. Maar daar tegenover staat de nieuwe Alge mene Voorzieningenwet waar voor de programcommissie pleit. Die geeft gemeenten de ruimte maatwerk te leveren. Meer ruimte dus voor inko mensbeleid. Dat betekent niet dat iedere bijstandsgerechtigde straks evenveel krijgt als nu. Dat kan wel, maar het kan ook ho ger of lager uitvallen. Daarmee til je die gevallen boven water die nu teveel krijgen. Gemeen ten krijgen geld daarvoor. Daar- Professor Kolnaar: „Laten we de maalstroom van ellende over ons heenkomen of proberen we het tij te keren. Dat is de harde, kale keuze waan/oor we staan". foto gpd naast pleit het CDA ervoor ge meenten meer mogelijkheden te geven zelf inkomsten te ver werven". - Dat betekent een verhoging van de onroerend-goedbelasting. „Dat klopt. Huiseigenaren zul len dat inderdaad niet prettig .vinden. Maar ik heb ook nooit gezegd dat door ons voorgestel de maatregelen prettig zijn". - Het CDA-program laat de groei van werkgelegenheid over aan het bedrijfsleven. De overheid moet zich beperken tot het in voeren van meer 'prikkels'in het sociale stelsel. Maar met een eco nomische nulgroei zullen bedrij ven weinig bereidheid tonen meer mensen aan te nemen. Verwordt het 'prikkelenvan werklozen daarmee niet tot or dinair 'afknijpen'? „Als er geen banen zijn, heeft u daar gelijk in. Juist daarom zet het CDA zwaar in op loonmati ging, lastenverlichting en ge zonde overheidsfinanciën^Onze voorstellen voor het overheids budget zijn evengoed hard; hard, maar niet wreed. Dat geeft extra banen en die zoeken we met name in de marktsector. Het is niet moeilijk een banen plan voor de collectieve sector op te stellen, maar dat is na drukkelijk niet de weg". „Loonmatiging, lastenverlich ting, investeren in infrastruc tuur, kennis en een laag finan cieringstekort, dat zijn de meest effectieve instrumenten die we hebben voor meer werkgele genheid. Dat is geen gok: Ne derland heeft ook op wereldni veau van '86 tot '90 absolute re cords behaald in het scheppen van nieuwe banen. Door de be reidheid van de sociale partners de lonen te matigen". - Die extra banen zijn ook zo weer verdwenen. „Dat is waar, dat is een serieus probleem. Daarom moetje ook de beste instrumenten die je hebt inzetten. En niet terug schrikken. Een loonmaatregel, zoals minister De Vries (CDA) van sociaie zaxen nu voorsten, past overigens niet in ons ont- werpprogram. Een dergelijke maatregel wordt niet gedragen door de sociale partners en is daardoor niet effectief. De afge dwongen loonmatiging wordt een jaar later teniet gedaan. Ik hoop dat het SER-advies waar De Vries om heeft gevraagd, een werkbaar compromis oplevert". - De reactie op het concept-pro- gram van de PvdA was uiterst voorzichtig. De christelijke vak bonden waren duidelijker: het CDA heeft het 'schild voorde zwakkeren'laten vallen. „Ik kan me die reacties goed voorstellen. Maar het alternatief is pappen en nat houden. Dit programma kiest voor kapitalis me met een goed sociaal stelsel. We laten het schild voor de zwakkeren niet vallen. Hiermee sluiten we de PvdA niet uit, dit rogramma is heel goed met en uit te voeren. Omdat het een verstandig programma is. Dat Hans Wiegel zo enthousiast is, komt waarschijnlijk omdat hij de harde diagnose deelt. Maar ik zie met de WD ook veel verschilpunten: op het ge bied van de medisch-ethische kwesties, het mini-stelsel, de rol van de sociale partners in de so ciale zekerheid". „De soberheid die de program commissie predikt, hoeft niet tot de volgende eeuw te duren. Als de overheidsfinanciën op orde zijn en de economie op kracht, is er weer ruimte voor nieuwe uitgaven. Dan kunnen de uitkeringen weer omhoog". NEW DELHI «TIM MCGIRK THE INDEPENDENT Een rijbewijs of een banklening, een telefoonreparatie of zelfs een plaats op een goede kleu terschool: voor bijna alles in In dia zijn steekpenningen nodig. Een groep boze huisvrouwen is daarom van plan 's werelds eer ste smeergeld-bank te openen. Stel dat bijvoorbeeld een echt paar uit Delhi zich de 50.000 ru- pies (3000 gulden) niet kan ver oorloven die onder de tafel van eigenaar moeten verwisselen om hun kind op een van de be tere kleuterscholen van de stad te krijgen. Zij kunnen wenden zich tot de smeergeld-bank. „Wij zijn van plein 'smeergeld'- credit-cards uit te geven", aldus Sandhya Sharma van de Indiase Federatie van Huisvrouwen. „Ik betwijfel of het lukt, maar het idee is dat de mensen het zich bewust worden en de functio narissen en politici zich zo schamen, dat ze zich eerlijker gaan gedragen", aldus Sharma. Sharm,a en haar collega's zijn inmiddels begonnen met het lastigvallen van enkele van Del hi's meest beruchte corrupte politici om donaties te vragen voor hun bank. Hoog op hun lijst staat een parlementslid van de oppositie, dat vorige maand tot ieders verrassing tegen een motie van wantrouwen tegen premier Narasimha Rao stem de. Die overleefde daardoor de motie net. Hun volgende doelwit is Hars had 'Grote Stier' Mehta, een makelaar die er in het grootste financiële schandaal van India tot nu toe van wordt beschul digd banken en kleine inves teerders voor vele miljarden guldens te hebben bedrogen. „Mehta lijkt het dezer dagen druk te hebben", zegt Sharma, „daarom hebben we gedacht dat we zijn vrouw wel om hulp kunnen vragen. Zij heeft een heleboel mooie sari's en juwe len te missen." Het is moeilijk te bepalen op wat voor schaal de corruptie zich afspeelt. Maar volgens een onderzoek tijdens de regering- Rajiv Gandhi, aan het eind van de jaren tachtig, sijpelde naar schatting slechts 15 procent van alle overheidsgelden voor ont wikkeling door naar de behoef- tigen. De rest werd opgeslokt door de bureaucratie. Vaak zijn de overheidssalarissen zo karig dat de ambtenaren en de politie hun inkomsten wel moeten op vijzelen met steekpenningen. Het huidige omkooptarief voor enkele zaken en diensten is als volgt: een rijbewijs kost 600 ru- pies (36 gulden); de telefoon la ten maken 200 rupies (12 gul den); toelating tot een medicij nenstudie 500.000 rupies (28.000 gulden). De post van plaatsvervangend inspecteur van politie kost een miljoen ru pies (56.000 gulden). Maar daar staat natuurlijk wel tegenover dat hij dat geld op termijn kan terugverdienen. Door het aan nemen van steekpenningen. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET HELSINKI. S^^^ESTLANDé PSrnu f LITOUWEN RÜïfG '"MINSK. Rusland beloofde donderdag aan Polen dat de laatste troepen hier soldaten in de trein uit Warschau op 1 oktober zijn teruggetrokken. Het vertrek uit Litouwen is uitgesteld. foto reuter

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2