Lan pik met beleid II ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 Er leek geen haan meer naar te kraaien. Al tien jaar za ten de dossiers over de verdachte grondtransactie in Leiderdorp 'veilig' in het gemeente-archief. Maar vanwege een rechtszaak over een heel andere kwestie, kwamen ze toevallig boven water. De papieren wijzen uit dat op onverklaarbare wijze een stuk grond van zo'n zestig vierkante meter in de wijk Buitenhof-oost in bezit is gekomen van een ambtenaar. Gratis, voor niks. En voor het legaal verkregen stuk is ook al niet bijster veel betaald. Wie tracht uit te vinden hoe de vork in de steel zit, stuit op duistere constructies, verdwenen dossiers en vreemde handtekeningen. Landje pik met beleid. kritiek die raadsleden in 1981 hebben op de transactie. Er worden vragen gesteld over de prijs waarvoor de grond van de hand gaat. De gemeente berekent vijftien procent meer per vierkante meter dan voor percelen waarop woningwetwoningen komen. Dat had nog wel wat meer kunnen zijn; gebruikelijk is dat 25 tot 30 procent meer wordt gerekend. Kriti sche opmerkingen hierover wijst wethouder Meerburg resoluut van de hand. „De ge meente komt er zeker niet aan te kort, de voorgestelde prijs past wel degelijk in de ex ploitatie-opzet voor de wijk." Meerburg zegt anno augustus 1993 zich de exacte toedracht niet te kunnen herinneren. „Ik weet dat het bouwplan een aantal malen is gewijzigd, maar het is een beetje te lang geleden om nog precies te weten hoe het zat met de grondverkoop aan de ambtenaren." Belang Ondanks alle onduidelijkheden keurt de ge meenteraad het voorstel tot grondverkoop op 13 oktober 1981 goed. Hierop geven ook Ge deputeerde Staten van ZuidHolland, op 23 december van datzelfde jaar, hun fiat aan de verkoop van drie maal circa 140 vierkante meter grond aan het trio ambtenaren. Deze oppervlakte is van groot belang in het huidige justitiële onderzoek. De kavel waarop de woning van de hoofdverdachte staat, meet namelijk geen 139 maar 191 vierkante meter. Een driehoekig stuk grond naast de aange kochte kavel blijkt 'ineens' het eigendom te zijn van de ambtenaar. Voor die extra grond is nooit een cent be taald, blijkt uit de notariële akte die ter inza ge ligt bij het kadaster in Den Haag. Beter ge zegd; er liggen twee aktes. De eerste dateert van 1 februari 1982. Hierin wordt gesproken over ëen stuk grond van 139 vierkante meter dat voor 19.100 gulden van de hand gaat. De tweede, een rectificatie, is van 23 januari 1984. Daarin wordt gesproken over 191 vier kante meter. In de notariële herziening staat niets over een bijbetaling voor de aanzienlij ke uitbreiding. Hieruit komt onomstotelijk vast te staan dat het stuk van vijftig meter ex tra niet is betaald. Als met de vergroting geld was gemoeid, had dit namelijk in de akte moeten staan. Nu kan een notariële over drachtsakte niet zo maar even worden gewij zigd. Volgens de gemeentewet is daarvoor een raadsbeluit nodig. Daarvan is in dit geval geen sprake. Het enige dat is terug te vinden, is een brief die B en W op 9 januari 1984 schrijven aan de Leiderdorpse notaris Koe ken. In officiële bewoordingen wordt ge vraagd of de stukken uit 1982 even kunnen worden veranderd omdat een foutje is gemaakt. „In de oorspronkelij ke akte is sprake van een ver keerd opgenomen groot te alsmede een onjuiste tekening." De brief is verzonden zonder goedkeuring van de raad. Nooit hebben de raadsleden een officieel stuk onder ogen gehad waarin B en VV melden dat de grondoppervlakte bij het huis van de ambtenaar niet klopt. Laat staan dat ze erover hebben gestemd. Notaris Koe ken, die alleen een brief van B en W bezat, had dus niets mogen wijzigen aan de akte omdat er geen raadsbesluit aan ten grondslag lag. Dit wordt bevestigd door het Koninklijke Notariële Broederschap in Den Haag. „Een notaris mag alleen iets wijzigen als hij zeker weet dat de juiste rechtspersoon (in dit geval de raad, red.) hiervoor toestemming geeft", aldus een woordvoerder. Koeken meent evenwel dat hem niets valt te verwijten. „Ik vind dat een brief van B en W genoeg is. Ik neem aan dat zo'n schrijven wordt gesteund door de raad. Dat is de politieke verantwoor delijkheid van het college." In de brief van B en W aan Koeken wordt overigens wel gesproken over een raadsbe sluit waarmee de vergroting van de opper vlakte zou zijn goedgekeurd. Het gaat hier om een stuk van 8 maart 1982, waarmee de definitieve oppervlakten van de kavels in Bui tenhof-Oost zijn vastgesteld. 'Verborgen' tus sen de afmetingen van zo'n tachtig andere percelen staat ook die van kavel 74: 470 me ter. Vreemd, aangezien de drie ambtenaren slechts 410 vierkante meter hadden gekocht. Ook in dit stuk aan de raad staat nergens dat er nogal wat is gewijzigd in de grootte van de oorspronkelijk verkochte kavel. Het is dus aannemelijk dat de raadsleden instem den, zonder te weten dat er iets was veran derd. In geen geval had dit raadsbe sluit echter voor notaris Koeken reden mogen zijn de akte te wijzi gen. Dit besluit regelt namelijk de oppervlakte van de totale kavel 74, waarop meerdere woningen Staan. Daarmee is evenwel niets gezegd over de grootte van elk van de verkochte percelen. Strafbaar Hoe kwalijk ook, hier lijkt nog altijd geen sprake van f, strafbare handelingen van ambtenaren. Immers, als B en W een voorstel doen waardoor medewerkers worden bevoordeeld, is dat laakbaar doch niet strafbaar. Het is immers een politieke keuze, die kan worden gecontroleerd en eventueel afge keurd door de gemeenteraad. Dat de raadsle den de verandering van 410 naar 470 vier kante meter niet hebben opgemerkt, is for meel gezien hun eigen fout. Hoe goed 'ver borgen' ook, ze hadden het verschil tussen de maten kunnen opsporen en aankaarten. Toch is justitie met deze kwestie aan de slag. Inmiddels is namelijk de-vraag gerezen of de brief aan notaris Koeken wel afkomstig was van B en W. Er staan weliswaar handte keningen onder van burgemeester en secre taris, maar opvallend is dat deze er totaal an ders uitzien dan in eerdere brieven. Dit zou kunnen wijzen op het vervalsen van handte keningen, hetgeen valt onder valsheid in ge schrifte. Justitie onderzoekt momenteel of dit ook het geval was. Ook de gemeente Leiderdorp worstelt met deze kwestie. „Bij ons is de vraag gerezen waarom over de overdracht niets is terug te vinden in de notulen en verslagen uit die pe riode. Ook de vraag waarom het raadsbesluit met de verbeterde afmetingen niet is opge stuurd naar de provincie, kan niet worden beantwoord", aldus burgemeester J. de Bruin. Premies Tweede aspect van de ambtenaren-kwestie is de premieregeling. De gemeente verkocht de grond aan de ambtenaren om er premie A- woningen op te laten bouwen. In 1982 wordt premie A in de Randstad verstrekt op twee voorwaarden: de stichtingskosten (bouw- plus grondprijs) mogen niet hoger zijn dan 152.000 gulden en het belastbaar inkomen van de bewoners mag niet meer bedragen dan 41.500 gulden per jaar. Vanuit de raad komen al in 1981 vragen over de salarissen van de betrokken ambtenaren. In ieder geval één van hen (de huidige hoofdverdachte) zou zeker te veel verdienen om in aan- merking te komen voor premie A, zo is de veronderstelling. Wethouder Meerburg ant woordt echter dat de ge gevens zijn gecontro leerd en dat ze, voor zover hem bekend, kloppen. Uitein delijk blijkt het inkomen van in ieder geval de hoofdver dachte inderdaad te hoog voor premie A. Hij weet nog wel premie B (eenmalige bijdrage in de kosten) in de wacht te slepen. Daarvoor mag fiet jaarinkomen in 1982 niet meer be dragen dan 70 mille. Dit lijkt van weinig belang voor de ge meente, de premies worden immers betaald door het ministerie van volkshuisvesting. Maar dit is een misvatting. Een gemeente kan voor grond onder premie B-woningen meer vragen dan voor grond onder premie A- woningen. De raad. blijkbaar toch niet hele maal gerust op een goede afloop van de pre mie A-aanvraag door de drie ambtenaren, nam al in 1981 het besluit nummer 307. Dat regelt dat kopers moeten bijbetalen voor de grond als de premie A niet doorgaat. De ver dachte ambtenaar heeft echter nooit een cent gelapt, zo blijkt uit de notariële akte bij het Haagse kadaster. Daarmee schiet de ge meente er dus opnieuw geld bij in. Verder valt op dat de hypotheek die op de woning rust, is verstrekt door de gemeente Leiderdorp. Een woordvoerder van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat dit op zich niet vreemd is. Ge meenten mogen hypothecaire leningen af sluiten voor hun ambtenaren. Dat gebeurt veelal tegen lagere rentetarieven dan bij de pariculiere banken. Hoe hoog de rente in dit geval was, is momenteel niet te achterhalen. Een voorlichter van de gemeente meldt dat deze gegevens ten eerste niet openbaar zijn en voorts door justitie in beslag zijn geno men. Wel kan via het kadaster worden achter haald dat de hoofdverdachte een hypotheek heeft gekregen van 110.830 gulden. Opval lend detail is dat deze lening pas in 1986 is losgekomen. Hoe de woning en grond in de jaren tussen '83 en '86 zijn gefinancierd, blijft onduidelijk. In elk geval is er geen sprake van een andere hypotheek, anders had die bij het kadaster bekend moeten zijn. De stichtingskosten van de woning op ba- sis waarvan de ambtenaar bij het ministerie van VROM een premie B heeft gekregen, be dragen volgens een woordvoerster 137.457 gulden. Nu is het nog interessant te weten voor welk bedrag de woning is aangekocht. Door de verdenkingen van justitie (onder meer valsheid in geschrifte en omkoping) is het immers niet ondenkbaar dat de woning voor minder geld is gebouwd dan waarvoor premie is aangevraagd. Aannemer J. Meer burg (broer van de wethouder) moet die ge gevens hebben. Zijn firma maakte indertijd deel uit van de Aannemers Combinatie Lei derdorp die de woningen in Buitenhof heeft gebouwd. Meerburg zegt na een week be denktijd geen commentaar te willen geven op deze kwestie. Intussen zoekt justitie verder. Persofficier Slits meldde onlangs meer dan genoeg aan wijzingen te hebben om de hoofdverdachte, een van de ambtenaren aan te houden. Dit is nog niet gebeurd. Hangende het onderzoek heeft dit volgens het openbaar ministerie ook weinig zin. Slits meldde deze week nog geen idee te hebben wanneer het onderzoek wordt afgerond. Op het Leiderdorpse gemeentehuis is de kwestie gesprek van de dag, zeker nu de bur gemeester de verdachte met betaald verlof heeft gestuurd. De Bruin ziet geen aanleiding voor een schorsing zo lang onduidelijk blijft of er strafvervolging wordt ingesteld. De politiek doet niets. Tijdens een raads vergadering deze week bleek dat het overgro te deel van de fracties eerst de resultaten van het politie-onderzoek wil afwachten. Alleen de PvdA zet vraagtekens bij de blijkbaar on gestoorde manier waarop ambtenaren in het verleden het gemeentebestuur op het ver keerde been hebben kunnen zetten. Die par tij wil commissies instellen om soortgelijke toestanden in de toekomst te vermijden. On geacht de uitslag van het huidige justitiële onderzoek. Het voorstel kreeg geen steun. Dat doet het ergste vrezen voor de toekomst, weet ook PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboer: „We hebben de indruk dat bepaalde zaken op het gemeentehuis tegenwoordig nog precies zo verlopen als vroeger. n et gemeentebestuur van Lei- H derdorp heeft inmiddels ook -S2L het bange vermoeden dat er iets loos is met de grondoverdracht aan één van de ambtenaren. Hel is burgemeester en wethouders zelfs niet gelukt te achterhalen op welke manier de grondverkoop is verlo pen. „Bestudering van het dossier roept een aantal vragen op waarop geen antwoord is te vinden", aldus burgemeester I. de Bruin. De gemeente heeft zich bij de onderzoekje beperkt tot snuffelen in de eigen archieven. Daardoor kan ze nog geen conclusies trekken over de schuldvraag. Wie echter wat verder zoekt, bij voorbeeld in de dossiers van het Haagse kadaster, kan wel degelijk vaststellen dat het niet pluis is met de 191 vierkante me ter grond waarop de betrokken ambtenaar zijn premie-woning heeft laten bouwen. Even terug in de tijd. üp 22 april 1980 keurt de provincie Zuid- Holland het bestemmingsplan Buitenhof- Oost goed dat de gemeenteraad van Leider dorp op 12 maart 1979 heeft aangenomen. Voordat de bouw in 1982 daadwerkelijk be gint, is het oorspronkelijke bouwplan al een aantal malen gewijzigd. In februari van dat jaar wordt definitief vastgesteld hoe de nieu we wijk er gaat uitzien. Door de verslechterde economie is de opzet behoorlijk versoberd ten opzichte van eerdere ontwerpen. Het definitieve plan voorziet vooral in ge subsidieerde huurwoningen. In tegenstelling tot de eerdere ontwerpen, waarin sprake is van een groot aantal vrije sectorhuizen. De gemeente vreest echter de koopwoningen door de beroerde situatie op de woningmarkt aan de straatstenen niet kwijt te kunnen. Uit eindelijk besluit de raad tot de bouw van 351 woningwet-huurwoningen, 70 premie huur-, 86 premie A-, 99 premie B- jen 25 vrije sector woningen. Die worden gebouwd door de Aannemers Combinatie Leiderdorp (ACL) Kleine moeite Het is geen verrassing dat de koopwoningen moeten wijken voor huurwoningen. Al in 1981 gaat het verhaal door Leiderdorp dat het nog wel even kan duren voordat de bouw van de koophuizen begint. Dat betekent een forse streep door de rekening van mensen die een woning in Buitenhof-Oost willen ko pen. Een van de drie ambtenaren die nu in de belangstelling van justitie staan, schrijft hier op een brief aan het college. Hij meldt graag een premiewoning te willen kopen en vraagt of de aannemer ACL toch drie koopwoningen kan neerzetten op kavel 74, een stuk grond midden tussen de te realiseren huurwonin gen. „Als de ACL daar toch aan het bouwen is, moet het slechts een kleine moeite zijn om even drie koopwoningen neer te zetten," is zijn suggestie. Het college ziet wel wat in dit voorstel. Het past mooi binnen de zogenaamde vijf-pro centsregeling, die voorziet in toewijzing van een op de twintig woningen aan mensen die bij de gemeente in dienst zijn. Op 13 oktober 1981 vragen burgemeester en wethouders de raad goedkeuring voor de verkoop van grond aan drie-.anibtenaren. „Op termijn komen daardoor weer twee woningen vrij in de soci ale huursector", wordt nog als extra aanmoe diging opgemerkt. De raad heeft nogal wat kritiek op het vijf procents-argument. Twee van de betrokken ambtenaren wonen immers al in Leiderdorp. Wethouder A. Meerburg (de huidige burge meester van Alkemade) geeft tijdens de raadsvergadering van 13 oktober toe dat dit een beetje krom is. „Oorspronkelijk waren de woningen bedoeld voor andere ambtenaren, maar die haakten af. De kar stond al op de rails en toen is naar andere belangstellenden gezocht. Wellicht was het eleganter geweest om een advertentie te plaatsen na het afha ken van de drie ambtenaren die buiten Lei derdorpwonen." De vraag is of Meerburg hier de waarheid sprak. Het idee voor de bouw van de drie wo ningen was immers afkomstig van een van de drie ambtenaren aan wie de grond ook is verkocht. En die liet in zijn aanvraag overduidelijk doorschemeren dat hij de woning ook zelf wilde bewo nen. Het is niet de enige

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27