ZATE R DAGS B IJVOEGSEL Is er nog een volgend jaar? ZA I tKUAU 28 AULiUb I Uo 1 In een waterbron tussen Diyarbakir en Silvan staan twee mannen hun won den uit te spoelen. De gestriemde rug van de een ziet er uit alsof-ie net is gemar teld. Misschien iets voor een foto en een mooi interview? Enkele zwijgzame, nogal stugge omstanders helpen ons uit de droom. Het tweetal is gewoon met de auto van de weg geraakt. Ze steken geen hand uit voor hulp. Onze taxichauffeur spoelt de schram men van de slachtoffers schoon. Het gehavende tweetal wordt in een auto gepropt. Pas na hun vertrek komt het hoge woord er uit. De gewonden zijn lid van een doodseskader, contra-guerrilla's van de staat, weet men hier. Daar kun je maar beter niet mee te maken krijgen. Agenten in burger vallen nauwelijks op in het drukke straatbeeld van Diyarbakir. Regel matig stapt de politie het hotel binnen, in de hoop de paspoorten te kunnen inzien op momenten dat wij op pad zijn. ,,Die kloot zakken", mopperen zij boven het door ons maar half-ingevulde gastenboek. „We zullen de journalisten volgen. Rambo's in burger Voor ons hotel krijgen twee broertjes ruzie. Van vier kanten stuiven rambo's in burger op de jongens af. Met de automatische wapens slingerend voor de buik. De agenten sleuren de jochies uit elkaar en brengen ze naar een transportbusje. De huilende jongens, ge schrokken van de hardhandige aanpak, gaan mee naar het bureau. Daar wacht hen een aframmeling, want vechten op straat mag Op het platteland grijpt het leger minstens zo hard in. Het leger, maar ook de PKK en contra-guerrilla's brandden de afgelopen paar jaar meer dan vijfhonderd dorpen tot de grond toe af. De dorpelingen gingen ofwel te vriendschappelijk om met 'de jongens van de PKK' naar de zin van de overheid, of ze wa ren volgens de PKK te veel vriendjes met de Turkse staat. Ook wie niet wil kiezen moet vluchten. Naar de grote steden, waar een ui terst onzekere toekomst wacht. De inwoners van het 75 huizen tellende Kayadere - Ferhand op zijn Kurdisch - zijn aan hun volksverhuizing begonnen. Vier da gen geleden is het dorp in brand gestoken door het leger, omdat de inwoners de PKK zouden hebben geholpen. Er wonen nog vijf tien ouderen, horen we terwijl naast ons een tractor met een heel gezin op wat huisraad aanstalten maakt weg te rijden. Even later zien we een man enkele ezels, beladen met pannen voortjagen. Het dorp stroomt leeg. Bedreigd Dit soort taferelen is niet onbekend voor de Turkse mensenrechtenorganisatie IHD, ver telt Abdullah Koe. Hij werkt voor de afdeling in Diyarbakir. Kreeg de Kurdische IHD'er tot vorig jaar nog redelijk wat bewegingsvrijheid om belaagde dorpen te bezoeken, tegen woordig wordt hij als activist telkens tegen gehouden en bedreigd. Afgelopen voorjaar werd hij ver buiten een vernield dorp wegens zijn mensenrechten-activiteiten aangehou den en geblinddoekt door de-politie. Een week lang zat hij zonder iets te zien dag en nacht op een houten bankje in het bureau. Telkens als een agent naar binnen of naar buiten ging, kreeg hij een klap. Uiteindelijk is hij zonder aanklacht vrijgelaten. Ferhand intussen is een van de vele oude dorpen die door de oorlog van de kaart wor den geveegd. Voornaamste reden van de le- geractie was de vondst van medicijnen in een huis. „De soldaten zeiden dat we een bevoor radingsplaats voor de PKK waren. Dat is hele maal niet zo. Een arts uit Istanbul woont hier 's zomers en is dan onze dokter." Die uitleg hielp niet. Verontwaardigd tonen de dorpe lingen de achttien huizen die zijn uitgebrand. Een woning, volgens een gevelsteen in 1992 gebouwd, rookt nog steeds, vier dagen later. De tabak-verbouwende dorpelingen leven tanks te wachten op actie. Legerpatrouilles in jeeps rijden door het verder vrijwel verlaten landschap. Het aantal controleposten langs de snelweg is aanzienlijk. Toch voelen zelfs gewapende kurdische dorpwachters (die de Turkse kant in het con flict hebben gekozen) zich onderweg niet op hun gemak, vertellen Abdulkadir Tas en Ab dulrachman Esmer. Deze twee mannen uit Idil zijn even voor zaken in Midyat. Gewa pend en wel, en met veel collega's in zes au to's. Met minder op pad gaan, is voor dorp wachters te riskant geworden. Lang niet elk dorp accepteerde de wapens en de dorpwachters. „Want de PKK vecht ook voor ons belang", zeggen die inwoners. Deze Kurden zien de wachters als verraders, De in woners van Idil echter pakten massaal de wa pens aan. Terroristen De reden is eenvoudig, vertellen Tas en Es mer. „We zijn er voor de bescherming van onszelf, van ons erf en onze familie tegen het terrorisme van de PKK." Dorpwachters doen niet anders dan „beschermen tegen vreem- den met rare ideeën in hun achterhoofd. De terroristen nemen onze dochters mee. ze be dreigen de dorpelingen met de dood. als ze niet meteen hun geld afstaan." Wel,vinden ze het moeiljk tegen andere Kurden te vechten. Het dorpwachterssysteem staat in Turkije bloot aan hevige kritiek. Veel Kurden zeggen, dat militairen dorpwachters inschakelen voor het vuile werk. Zo vertelt Mehmed, een arbei der in Diyarbakir, dat de inwoners van zijn geboortedorp gedwongen werden de wapens aan te nemen. Zij gebruiken die niet. Vanuit een stadje in de buurt, Zobrin, terroriseren andere dorpwachters de verre omgeving. „De bergen branden 's nachts. Het is dat ik vrouw en kinderen heb, anders was ik zelf allang de bergen in gegaan, naar de PKK.'' Esmer, die tot ons ongeloof zegt vier jaar voor de PKK te hebben 'gemoord en geroofd voor hij bij de dorpwachters kwam, zegi „Ook wij zijn voor het mogen gebruiken van de Kurdische taal in Turkije. De Turkse staat zorgt voor geld, woningen, werk, ouderen zorg. Waarom zouden we daartegen vechten? Alleen om onze taal? Daar is het Kurdisch niet belangrijk genoeg voor." Schuld inlossen Hei liefst zouden veel onderwijzers op school niet alleen les geven in de Turkse, maar ook in de Kurdische taal, vertelt Nebahat Akkot Kurdische lessen zijn verboden. „We moeten de schuld van het verleden, toen we de Kur dische kinderen onder dwang de Turkse taal leerden, ooit inlossen. Naast het Turks zou den we hen ook Kurdisch moeten leren." Tot dusver, aldus Akkoc, leek de overheid vooral bang dat door het een toe te staan, de vol gende stap naar grotere autonomie ononi koombaar wordt. En dus geven ze maar lie ver niks cadeau. Akkoc werkt tijdelijk voor de mensenrcch tenorganisatie IHD in Diyarbakir, maar over een tijdje wil ze actief worden in de politiek Voor de DEP, een nieuwe partij die opkomt voor de Kurden. Een paar jaar geleden was zi| betrokken bij de oprichting van een ondci wijsvakbond. Het succes bezorgde haar ver volgens veel persoonlijk leed. Vrienden en medestanders werden ver moord, soms onder de ogen van hun leerlin gen vlakbij school. Dagelijks kreeg Akkoc dreigtelefoontjes dat ze uit het bestuur moest stappen. Toen als zestiende in een lange reeks executies onlangs ook haar man dooi onbekenden werd doodgeschoten legde zij al haar functies neer. „Ik was de voornaamste aanleiding voor zijn dood..." Het vliegtuig terug naar Istanbul wacht 's avonds langs de startbaan van Diyarbakir. F r moeten eerst even wat straaljagers passeren De naverbranders schroeien het beton, het verkeersvliegtuig schudt onder het gedaver Enkele kinderen van Irakse Kurden die naar Amerika vluchten, beginnen van angst te huilen. 1-ater horen we dat de stad Yüksekova is gebombardeerd. In het vrijwel verlaten Kurdische dorpje Ferhand smeulen enkele ruïnes nog wat na. Het leger stak achttien van de 75 huizen als re- pressaille in brand, omdat de dor pelingen de PKK zouden hebben geholpen met voedsel en medicij- FOTO'S PIET ARP Diyarbakir is in twee jaar tijd ver dubbeld tot een miljoenenstad. Gouverneur Unal Erkan bestrijdt vanuit de stad Diyarbakir met een leger van zo'n 150.000 man en politie- en geheime dienst-eenheden al negen jaar in Oost-Turkije de tien- tot twin tigduizend guerrilla's van de pkk. voorlopig van het verkopen vah hun huis raad. De koeien worden eveneens van de hand gedaan, voor een kwart van de prijs. Tientallen koeien zwerven onverzorgd rond. „Hoe het ons volgend jaar zal gaan? Is er dan nog een volgend jaar voor ons?" Onderdrukking De strijdende partijen liggen niet wakker van deze ellende voor de gewone Kurd. De PKK bijvoorbeeld streeft een hoger doel na: de be vrijding van de Kurden, die al zeventig jaar lijden onder de onderdrukking door de Turk se staat. Dat zeggen de velen die sympathiek staan tegenover de verzetsbeweging. „Nooit eerder is zo'n zware strijd gevoerd, geen en kel volk heeft zo veel pijn gehad als wij Kur den." De Turkse super-gouverneur die in dit deel van het land de staat belichaamt, Unal Erkan, geeft ook geen krimp. Die verdreven dorpe lingen kiezen vrijwillig voor hun vertrek, meent hij. Uit económische'motieven. In het dorp zou geen droog brood te verdienen zijn. Een andere reden is uiteraard, legt hij gedul dig uit, het ontlopen van de terreur van de PKK. Dat het inwonertal van een stad als Diyar bakir in twee jaar tijd door de massale vlucht Meer dan 500 dorpen afgebrand in strijd Turlcse leger en Kurden verdubbelde tot boven een miljoen, raakt Er kan niet. De sociale onrust door zo'n toe stroom van berooide dorpelingen zonder in komen wuift hij weg. „Nog voor de winter bouwen we wel voldoende huizen voor deze mensen", belooft hij daadkrachtig. De ont volking van de heuvels en bergen komt de gouverneur trouwens goed van pas. De guer rilla's tussen de kale rotsen krijgen het steeds moeilijker, doordat ze op steeds minder dor pen kunnen terugvallen voor hun proviand. Dat wordt honger lijden. Tegen de PKK heeft hij verder maar één strategie, vertelt hij, terwijl hij met een vlak- gom waarmee hij al een tijdje speelt plotse ling gummende bewegingen maakt. „We moeten ze met militaire kracht de bergen uit jagen. Onze ondeelbare staat praat niet met terroristen. Onmogelijk. Nee, ook niet tijdens een bestand. Ze moeten zich overgeven, vluchten of dood laten schieten." Dan voegt hij aan het betoog toe, dat Tur kije tegelijk grote Europese belangen verde digt. „De terroristen van de PKK zitten in de drughandel om wapens te kunnen kopen. Die handel moeten we stoppen, dat komt jul lie jeugd ten goede." We horen op van deze remake van Midnight Express. Kolonnes en tanks Een paar kilometer voor Batman wordt de auto tegengehouden door de gendarmerie. We zwaaien met onze speciale perskaarten, maar die Turkse papieren maken op de ko gelvrije vesten geen indruk. We moeten uit stappen, onze tassen openmaken, we worden gefouilleerd, de auto wordt doorzocht. De ge ndarme wil van de tolk weten waarom we hier zijn, of we contacten hebben met de PICK in Nederland. Spreken we met die leu genachtige mensenrechtenorganisaties? Daar heeft hij namelijk een hekel aan. „Dat moet je de journalisten vragen", ant woordt de tolk telkens. Ons wordt niets rechtstreeks gevraagd, onze glimlach doet na een tijdje bijna zeer in de wangen. „En wat gebeurt er als die journalisten worden ont voerd door de terroristen? Dan moeten wij ze zeker bevrijden?" De wegen in Kurdistan zijn stevig in han den van het leger, dat blijkt bij dit soort con troleposten overduidelijk. Militaire kolonnes rijden af en aan, op strategische punten staan Abdulkader Tas uit Idil sloot zich als Kurd aan bij de dorpwachters om tegen de verzetsbewe ging pkk te vechten en het 'eigen erf tegen vreemden' te verdedigen. Van werken op het land komt al jaren niets meer. De Turkse staat onderhoudt deze burgerwacht. Kurdistan of Oost-Turkije, dat is in deze uithoek uanAnatolië de grote vraag. Sinds 15 augustus 1984 vechten guerrilla's van de PKK, de Kurdische Arbeiderspartij, vanuit de bergen voor de eigen Kurdische cultuur en een vorm van autonomie. De opstand van de Kurden in Oost-Turkije leidde inmiddels tot vele duizenden doden. Voorde Turkse overheid is het eenvoudig uitgesloten ook maar een millimeter toe te geven aan de wens van veel Kurden op een vorm van zelfbesniur. Een verslag van het front.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25