'Muziek gaat over eerlijkheid' DE KASSA OPENT Cultuur Kunst Geldgebrek verhindert expositie Museum koopt film Afrikaanse regisseur 'Aandacht Afrikanen van belang' Laatste première Salzburg HET SCHOUWBURGSEIZOEN GAAT BEGINNEN! op woensdag 1 september a.s. om 8.00 uur (om 7.00 uur worden volgnummers uitgereikt) voorde losse kaartverkoop voor SEPTEMBER met: Sikulu, De dood en het meisje, Mooi weer vandaag, Bavo Galama, Introdans, New York Stand Up Comedians, Glas, Het mannelijk onvermogen, Willem Breuker Kollektief, Jeans 4 plus Jeroen van Merwijk in de Kapelzaal. Telefonisch is de kassa vanaf 1 september bereikbaar vanaf 12.00 tot 15.00 uur op 071-131943/131944. LESDSE SCHOUWBURG Oude Vest 43. Ruzie met BNA amsterdam anp De rijksbouwmeester, prof. ir. K. Rijnboutt, heeft zijn lidmaat schap van de Bond van Neder landse Architecten opgezegd. Eind juni gaf het ministerie van wvc de Amerikaan Michael Graves de opdracht om de nieuwbouw voor het ministerie te ontwerpen. In een onlangs aan Graves verstuurde brief doet de BNA een beroep op de Amerikaan af te zien van de op dracht. Voor Rijnboutt is die brief onaanvaardbaar. I Spiegelwanden I Spiegels op maat I Spiegels met lijst l Glazen meubelen I Vitrines I Tafels volgens model GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Lelden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon; 071 - 21 80 55 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993941 amsterdam anp De overzichtstentoonstelling met werken van de Russische kunstenaar Vladimir Tatlin, die van december tot en met februari in Amsterdam had moeten plaatsvinden, gaat niet door. Het Stedelijk Mu seum is er niet in geslaagd het voor de expositie beno digde bedrag van één mil joen gulden bij elkaar te krij gen. De tentoonstelling was het sluitstuk van een Russisch drièluik, dat begon met de Malevich-tentoonstelling, die 230.000 bezoekers trok. en werd gevolgd door De Grote Utopie, waar 130.000 men sen naar kwamen kijken. De laatste tentoonstelling bracht niet zoveel geld op als het Stedelijk had gehoopt. Dat is er nu mede de oorzaak van dat het Stedelijk moet afzien van Tatlin. De basis voor het drieluik was gelegd door de begin dit jaar gepensioneerde direc teur Wim Beeren. Kasimir Malevich en Vladi mir Tatlin zijn twee belang rijke vertegenwoordigers van de Russische avant-garde. Tatlin wordt gezien als verte genwoordiger van de con structivistische stroming. TERUGBLIK - Het Van Abbe Museum in Eindhoven heeft in samenwerking met Museum Guggenheim in New York een retrospectief over Rebecca Hom (film, performances, installa ties) samengesteld. De tentoon stelling is van 20 november tot en met 30 januari in Eindhoven te zien. Discussie over aankoopbeleid leiden Het aankoopbeleid van Stedelijk Museum De Lakenhal staat morgenmiddag vanaf drie uur ter discussie. Onder voorzit terschap van Abe van der Werff, directeur van de Culturele Raad Zuid-Holland, wisselen de Leidse cultuurwethouder Henny Koek, de voormalig hoofdconservator van het Amsterdamse mu seum Fodor, Fred Wagemans, Kitty Zijlmans, docent moderne kunst aan de Leidse universiteit, beeldend kunstenaar Marijke Verhoef en Groen Links-gemeenteraadslid Rianne Peeters met elkaar. Dat gebeurt temidden van de tentoongestelde aankopen van afgelopen jaar. De discussie is gratis toegankelijk. Theateraffiches in Amsterdam Amsterdam Het Theater Instituut Nederland in Amsterdam toont van 7 september tot 1 november veertig theateraffiches. Deze werden onlangs uit 400 exemplaren geselecteerd om mee te dingen naar de Nederlandse Theateraffiche Prijs 1993. Tien worden uiteindelijk uitgekozen. Op 20 september maakt de jury bekend welke vormgever de prijs voor het beste ontwerp van af gelopen seizoen ontvangt. Sister Double Happiness terug met plaat en tournee Stripschapprijs voor Kamagurka breda De Belgische tekenaar Kamagurka (pseudoniem voor Luc Zeebroek) krijgt op 16 oktober de Stripschapprijs uitgereikt in het Turfschip in Breda. Kamagurka krijgt de prijs vanwege zijn originele humor 'die zich zo moeilijk laat imiteren', aldus het juryrapport. ,,Hij beschikt over de gave te redeneren volgens een ijzeren, maar volstrekt absurde logica." Kamagurka publi ceert of heeft gepubliceerd in o.a. HP/De Tijd, Oor, Nieuwe Revu 1NRC Handelsblad. De Amerikaanse rockgroep Sister Double happiness bracht begin vorig jaar een album uit, deed een overtui gende Europese tournee en leek te gaan doorbreken. Het kwam er niet van. Nu zijn ze terug. Met een minstens zo goede plaat en weer op de Nederlandse podia. De vrouw die op de nieuwe, derde cd van de Amerikaanse rockgroep Sister Double Happi ness poseert was ook al op de hoes van de debuutplaat uit 1988 te zien. Dat is geen toeval. ,,Ik voelde bij het maken van deze plaat weer hetzelfde als bij het opnemen van het debuut, destijds," verklaart zanger Gary Floyd. ,,Die directe benadering van de muziek was helemaal te rug." Het nieuwe album, 'Uncut', betekent ook Sister Double Happiness' terugkeer naar een kleine platenmaatschappij, in Europa het trendy Sub Pop. Twee jaar geleden werd de rockgroep nog met veel poeha bij piatengigant Warner binnen gehaald. De alternative rockmu ziek was opeens big business geworden, denk aan Nirvana, Pearl Jam, The Black Crowes. Sister Double Happiness bracht via de multinational het album 'Heart and Mind' uit en deed ook een zeer overtuigende tour nee door ons land. De door braak bleef echter uit en de groep prefereerde toch weer de onafhankelijkheid. Gary Floyd:„We wilden ge woon met een andere producer gaan werken. Maar daar voel den ze bij de platenmaatschap pij niets voor. Bij die grote maatschappijen denken ze maar al te vaak dat ze macht over je uit kunnen oefenen. Maar dan hebben ze aan mij een verkeerde. Dus zijn onze advocaten met hun advocaten aan tafel gaan zitten en is het contract verbroken. Daarmee wil ik niet zeggen dat je je nooit aan een grote firma moet bin den, hoor. Soms werkt het wel. Het is net als met een huwelijk. Maar ik voel mij gewoon meer verbonden met mijn mpziek dan met een platenmaatschap pij." Toegankelijk Terug naar af dus. Terug naar waar zanger Gary Floyd, drum ster Lynn Perko en gitarist Ben Cohen in 1986 in San Fransisco begonnen. Rock met duidelijke punk- en blues-invloeden. In middels is de band aangevuld met gitarist Danny Roman en bassist Miles Montalbano. Wat de muziek van Sister Double Happiness onderscheidt, is dat ze ruw en tegelijk heel toegan kelijk klinkt. Belangrijkste troef is de stem van Floyd, de volu mineuze zanger. Waar de muziek over gaat? „Eerlijkheid. Toen we Sister Double Happiness begonnen hadden we allemaal in punk bands gespeeld. Maar we waren aan het eind van ons punklatijn. We moesten daar uitbreken. Het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam is volgens eigen zeggen het eerste in zijn soort dat een moderne Afrikaanse speelfilm heeft aangekocht. Het gaat om 'Au nom du Christ' van Gnoan Mbala uit Ivoorkust. Volgens conservator Erna Beumers zijn de volkenkundige musea nog altijd in de eerste plaats bezig met geijkte zaken als maskers en sculpturen, maar is het allang tijd om het moder ne medium film te gaan volgen. „Voor de Afrikanen is film een belangrijke cultuuruiting aan het worden. En dan heb ik het over films die ze zelf maken, niet over films die wij over hen maken." „Au nom du Christ" is het verhaal van een zwarte profeet, een Christus-achtige figuur, die zijn continent en daarmee de hele wereld wakker schudt met de vraag hoe de toekomst aan gepakt moet worden. De film wordt op 17 oktober door de VPRO-televisie vertoond en is ook de openingsfilm van het filmfestival „Africa in the pictu re", dat van 4 tot en met 12 sep tember in Rotterdam, Amster dam, Maastricht en Wagenin- gen wordt gehouden. Mariet Bakker van 'Africa in the Picture De belangstelling voor de Afri kaanse film neemt in ons land langzaam toe. Na de film 'Sam ba Traoré' van Idrissa Oua- draogo, die eerder dit jaar in een aantal Nederlandse biosco pen draaide, zijn er van 2 tot en met 12 september ruim zestig Afrikaanse films te zien tijdens 'Africa in the picture'. In Am sterdam, Rotterdam, Maastricht en Wageningen worden dan de nieuwste films van Afrikaanse regisseurs vertoond. „Het aantal liefhebbers van Afrikaanse films in ons land is de afgelopen jaren langzaam gegroeid. De vaste kern wordt steeds groter", aldus Mariët Bakker van Notorious Film in Amsterdam, organisator van 'Africa in the Picture'. Dit jaar wordt het festival, dat elke twee jaar plaatsvindt, voor de vierde keer gehouden. Het filmfestival wordt altijd een half jaar na het Afrikaanse filmfestival 'Fespaco', Festival Panafricain du Cinéma de Ouagadougou, in Burkina Faso gehouden. Afgelopen februari werd in de Westafrikaanse hoofdstad Ouagadougou de dertiende editie gehouden. Er waren 176 korte en lange films te zien, waaronder ook docu mentaires en voorlichtingsfilms. Dit jaar ging de meest begeer de prijs tijdens de 'Fespaco', de 'Etalon de Yenninga', naar de film 'Au nom du Christ' van Gnoan Mbala uit de Ivoorkust. Indrukwekkend In Ouagadougou was er een drietal films dat Mariët Bakker bijzonder aansprak. Zij wórden ook tijdens 'Africa in the pictu re' vertoond. In 'Denko', van Mohammed Camara uit Gui nee, staat het leven van een vrouw centraal. Zij is door haar dorpsgenoten verstoten en draagt alleen zorg voor de op voeding van haar twintigjarige blinde zoon. Om haar zoon te genezen moet de vrouw een groot offer brengen. De film 'Who needs a heart' van de in Engeland opgegroeide Ghanees John Akomffah vertelt over de invloed van de Black Power op een groep vrienden in Enge land. Hun levens worden tien jaar lang, tussen 1965-1975, ge volgd. In die periode wordt Mal colm X, politiek activist, steeds bekender in de Black Power-be- weging. Ook 'Sankofa', van de Ethiopische regisseur Haile Ge- rima, was volgens Bakker in drukwekkend. In deze film staat de strijd tegen de slavernij in Ghana centraal. „De keuze voor die drie films is heel persoonlijk. Tijdens de 'Fespaco' selecteren we met een aantal personen films voor Afri ca in the Picture. Er zijn allerlei redenen waarom de ene film wel en de andere niet naar Ne derland komt." Bakker vindt het belangrijk dat bepaalde regis seurs een kans krijgen. „Djibril Diop Mambety uit Senegal bij voorbeeld heeft een heel eigen stijl die afwijkt van andere Afri kaanse films. Zijn verhaal is Eu ropees. Het is gebaseerd op een Zwitsers toneelstuk. Ook de ma nier van filmen in zijn film 'Hyènes' is Europees." Opmerkelijk in het programma van 'Africa in the picture' zijn twee films uit Zimbabwe: „Dat is heel bijzonder, omdat de film in dat land in opkomst is. Twee jaar geleden hadden we de eer ste speelfilm uit dat land, waar wel veel documentaires worden gemaakt." 'Africa in the picture' wordt van 2 t/m 12 september in vier verschillende theaters gehou den: in het Rialto Theater in Amsterdam, het Rotterdamse Theater de Evenaar, Filmthea ter Lumière in Maastricht en het Molenstraattheater in Wa geningen. salzburgDe Salzburger Festspiele beleefden deze Giunia, Elzbieta Szmytka als Lucio Cinna en Heidi week alweer hun laatste opera-première. Het is Grant Murphy als Celia. 'Lucio Silla' van Mozart met Luba Orgonasova als foto epa Gary Floyd (met baartje) van Sister I Iets anders doen. Ons niet tot één stijl hoeven beperken. Ik kan mij gewoon niet voorstellen ooit weer beteugeld te worden. En tsja, daar hadden ze bij War ner dus moeite mee. Abstract Z'n teksten lijken soms wat ab stract, maar er staat veel over hemzelf in, zegt Floyd. „In ge sprekken met mensen ben ik erg gesloten, maar in m'n songs zeg ik alles." Opvallend is hoe veel songtitels de vorm van een vraag of zelfs een commando hebben: 'Will you come', 'Ho ney don't', 'Keep the City clean', ouble Hapiness: „We waren aan het 'Do what you gotta do', 'Where do we run?'. Alsof hij voortdu rend een reactie van anderen verwacht. „Ja, zo ben ik. En als je zelf heel direct bent, dan daag je anderen uit om dat ook te zijn." Uitdagend is in elk geval de song 'Do what you gotta do'. In het eerste couplet beschrijft hij een piloot van een bommen werper, op weg naar zijn oor logsdoel. 'In the game of dying he just did what he had to do'. In het tweede couplet een meis je dat haar aanrander dood schiet. 'Oh, but don't cry honey, 'cause you just did what you eind van ons punklatijn." foto gpd had to do'. „Er staat gewoon wat er staat, zonder moreel oordeel," legt Gary Floyd uit. „Zie die couplet ten maar als plakjes die uit een mensenleven gesneden zijn. Gewoon een plaatje van de rea liteit. Dat wilde ik met die song. Ik ben een simpel mens. Ik denk ook simpel: Als ik jou be lazer, komt de dag dat ik ook ^belazerd wordt. Zo simpel is het eigenlijk." Concerten: za 28 aug Dron- ten (Lowlands-festival); vr 1 okt Nijmegen (Doornroosje); za 2 okt Utrecht (Tivoli); zo 3 okt Eindhoven (Effenaar). Djazzex: tienjarig bestaan èn OP Podiumprijs. foto pr Djazzex krijgt prijs uitgereikt amsterdam Djazzex, de modem jazz dance company, krijgt vanavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de CJP Podiumprijs 1993 uit handen van minister D'Ancona van wvc. De uitreiking is tijdens de Amsterdamse Uitmarkt na afloop van een presentatie van Djazzex, dat dit jaar tien jaar bestaat. De prijs is toegekend voor het programma uit het vorige sei zoen. De jury was onder de in druk van de choreografieën 'Light's Shadow', 'From Tokyo to France', 'Cell Walk' en 'Bid- onville'. Het juryrapport meldt daarover: „Wij waren getuige van een schitterende voorstel ling waar de vonken vanaf sloe gen. Het programma van Djazz ex was meeslepend en hun dans was energiek, expressief en le vendig. Wij zagen iets dat we nog nooit gezien hadden." De CJP Podiumprijs wordt elk jaar toegekend aan artiesten of groepen die een jong publiek enthousiast weten te maken. De Belgische tekenaar Kamagurka.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21