Begroting 1994 rond j(RESTARTCBMPUTERS' j Joverrijn 18 (hoek Lage Rijndijk/Zijlstngel), ^Leiden^h^:^7L22455^ j GOED NIEUWS Eiffeltoren verwacht 150-miljoenste bezoeker VAN R0YC.S. Openingsconcert Uitmarkt trekt 30.000 mensen Akkoord over Twaalf jaar cel en TBS voor via de kabei doodslaan 12-jang buurmeisje Ook Bavaria haalt flesjes van de markt ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40246 LOSSE NUMMERS i .60 HET WOORD IS AAN Bacon De zuiverste ontspanning voor de mens is tuinieren; God plantte eerst een hof. VANDAAG PAGINA'S32 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur21 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Gesprek van de dag13 Info15 Programma's6.7 Regio9,11 Religie10 Sport17.19 HET WEER Perioden met zon Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Wind uit richtingen tussen noord en west, zwak tot matig, rond kracht 3. Sister Double De Amerikaanse I rockgroep Sister Double maakte weer een prima CD en staat weer op de Nederlandse podia. Het kabinet berust in een vergroting van de inkomens verschillen. De uitkeringstrekkers (minima) zullen er ko mend jaar 2,5 procent in koopkracht op achteruit gaan. Een werkende met een inkomen van 45.000 gulden bru to, levert 1,75 procent in. Wel wordt de belastingaftrek wegens arbeidskosten (arbeidskostenforfait) volgend jaar met ongeveer 400 gulden per jaar bruto verhoogd. Men sen met een baan kunnen dat bedrag van hun belastbaar inkomen aftrekken. Dit is de uitkomst van het be raad over de begroting 1994, dat het kabinet gisteravond heeft afgerond. Premier Lubbers noemde de verschillen in koop krachtachteruitgang gister avond „functioneel, verdedig baar en uitlegbaar". Hij sprak van een „redelijk evenwichtig inkomenséeeld". Het kabinet houdt verder vast aan de nullijn bij de lonen, eventueel wettelijk af te dwingen. De verhoging van de huren zal volgend jaar worden beperkt tot zo'n 5 procent. Dat is een half procent minder dan voor zien. De belastingtoeslag voor eigenaar-bewoners van huizen (het huurwaardeforfait) wordt niet opgetrokken. De accijns op benzine gaat met 11 cent per liter omhoog, die voor diesel met 8 cent per li ter. Het beroepsgoederenver- voer over de weg krijgt compen satie voor de hogere dielselac- cijns. Daarvoor is zo'n 200 mil joen gulden beschikbaar. Naast de verhoging van het arbeidskostenforfait komt er Michael Jackson uitgedroogd? Coke weet wel raad! BANGKOK AP Coca Cola heeft de door con current Pepsi gesponsorde Mi chael Jackson gisteren een dorstlessend alternatief aange boden voor zijn ziekte. „Uitge droogd? Er is altijd nog Coke", luiden advertenties in twee Thaise kranten. Jackson moest in Thailand tweemaal een con cert afzeggen wegens uitdro gingsverschijnselen door de hit te en het vochtigheidsgehalte in Bangkok. Gisteren trad hij ech ter wel op. Michael Jackson heeft een miljoenencontract getekend bij Pepsi, waar hij reclame voor maakt en dat zijn tournees sponsort. De ster kreeg gisteren een uit zinnig applaus van de 55.000 toeschouwers in het Nationale Stadion te Bangkok. Zijn fans staken hem daarmee een hart onder de riem. Deze week werd bekend dat in Los Angeles vier aanklachten tegen Jackson zijn ingediend wegens seksueel mis bruik van kinderen. Volgens Jacksons medewerkers volgen de aanklachten op een mislukte poging hem 20 miljoen dollar af te persen. De zanger zegt erop te rekenen dat het onderzoek hem vrij pleit. fcOMPUTERS BLIJVEN* GOEDKOOP! I IBM PS/2 286 met printer I I voor D. 759,- I IBM XT voor fl. 425,- I Ook gebruikte portables. I I Prijzen ex. btw en zolang I I de voorraad strekt. Acteur Bob Verstraete overleden AMSTELVEEN ANP In zijn woonplaats Amstelveen is gisteren op 71-jarige leeftijd de acteur Bob Verstraete overle den. Bob was als jongste zoon van Jules Verstraete loot van een van Nederlands grootste theaterdynastiën. Begin jarqn zestig schreef en regisseerde hij onder meer voor televisie de se rie Flip de Tovenaarsleerling met Leen longewaard en L.ex Goudsmit. Hij werkte als acteur onder meer bij Toneelgroep Centrum en de Nederlandse Comedie. In 1966 moest Bob Verstraete zijn werk in het thea- ter beëindigen en werd hij hoofd culturele zaken in Am stelveen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja. dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Adres: Postcode: Plaats: (I m controle brmrjing) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: De re bon in een envelop, ion der pou/trr1 I sturen naar Leititrh Dagblad. Alwiiuire-semre. Antwoordnr 10050, 2900 VB Leiden Of bel 071-128030 712141 400053 Gewone Kurden zijn het slachtoffer van de strijd tussen het Turkse leger en de Kurdische Arbeiderspartij. Duistere praktijken rond grondaankopen door ambtenaren in Leiderdorp. Landjepik met beleid. Een allochtoon die het af vier eeuwen uitstekend doet in de lage landen aan de zee: de tulp. Beroemde en beruchte gangen onder de grond, vervaardigd door de mol in de mens. Tunnels! Klachten over een verhaal in de krant. Leidsch Dagblad heeft een ombudsman. Een richtingenstrijd binnen de SGP. Vrouwen willen ook volwaardig lid kunnen zijn. PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het bekendste monument van Frankrijk, de Parijse Eiffeltoren, staat op het punt een nieuw record te breken. Een dezer dagen, mogelijk nog dit weekend, wordt de 150- miljoenste bezoeker aan een van de kassa's van het drukst bezochte monument ter we reld verwacht. Een gebeurtenis die de be treffende toerist nog lang zal heugen. Hem of haar staan diverse verrassingen te wach ten, waaronder een splinternieuwe luxe au to van Franse makelij. Honderdvier jaar na de opening van de ruim 320 meter hoge ijzeren toren is de Tour Eiffel niet meer weg te denken uit Pa rijs. De schepping van ingenieur Gustave Eiffel is het visitekaartje bij uitstek gewor den van de Franse hoofdstad. En een aardi ge melkkoe. De bijna zes miljoen betalende bezoekers die de toren per jaar beklimmen leveren zo'n 20 miljoen franc (bijna zeven miljoen gulden) op. Zo vanzelfsprekend als de Tour Eiffel nu is, zo omstreden was hij in 1886 toen de plannen gepresenteerd werden. De voor zijn tijd revolutionaire ijzeren toren gaf aanleiding tot heftige polemieken in de Pa rijse pers. 'Een afschuwelijke, aan elkaar ge schroefde pilaar', of 'een monstrueuze kan delaar', luidden enkele kritieken. Maar Gustave Eiffel liet zich niet uit het veld slaan. „Als hij er eenmaal staat, zult u zien dat de toren zijn eigen esthetiek heeft", zo hield hij zijn critici voor. De tijd heeft Eiffel meer dan gelijk gegeven. Aanvankelijk zou de Eiffeltoren slechts een jaar of twintig blijven staan. De blikvan ger van de wereldtentoonstellingen van 1989 en 1900 zou daarna als oud ijzer wor den verkocht. Dat de Eiffeltoren er anno 1993 nog steeds staat, is waarschijnlijk te danken aan uitvindingen als de draadloze telegrafie en de radio. Al heel snel kreeg het Franse leger belangstelling voor de toren als zendmast. Tijdens de Eerste Wereldoorlog kon de legerleiding in Parijs dankzij de op ruim 300 meter hoogte geïnstalleerde an tennes contact onderhouden met marine schepen op de Atlantische Oceaan. En een anekdote wil dat de beruchte spionne Mata Hari ontmaskerd werd via een vanuit de Ei ffeltoren onderschept vijandelijk radiobe richt. Na de Eerste Wereldoorlog was de toren inmiddels zo met het Parijse stadsbeeld vergroeid geraakt, dat geen mens ooit nog serieus over afbreken heeft gedacht. Tot ge noegen van de moderne toeristenindustrie. Toen die na de Tweede Wereldoorlog aar zelend op gang kwam, was de Eiffeltoren onmiddellijk een van de populairste be stemmingen van Europa. Het einde van de populariteit is nog lang niet in zicht. Integendeel, zo blijkt uit het verhaal van Jacques Malherbe van de Socié- té Nouvelle de la Tour Eiffel, het bedrijf dat de toren namens de stad Parijs uitbaat. „In 1983, bijna een eeuw na de opening, heb ben we de honderdmiljoenste bezoeker ver welkomd. Nu, amper tien jaar later, zijn we al aan de 150-miljoenste bezoeker toe." Hoe lang de ruim 9.000 ton zware schep ping van Eiffel het stadsbeeld van Parijs nog blijft domineren, is met geen mogelijkheid te zeggen. Van roestvorming of. nog erger, metaalmoeheid, is volgens Malherbe geen sprake. „Een kwestie van onderhoud", zo licht hij toe. De kolos wordt om de zeven jaar van top tot teen opnieuw in de verf ge zet. Enkele honderden schilders hebben daar twee seizoenen lang werk aan en sme ren dan gezamenlijk ruim 50.000 liter verf op de tienduizenden ijzeren onderdelen. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 TegenvallerJeltsin 5 Het parlement van Rusland heeft het voorstel van Jeltsin om het begrotingstekort terug te dringen, afgewezen. 'Kampioen' -» UVS won gister- I avond in het eigen toernooi van Roodenburg. Lugdunum werd daardoor 'kampioen van Leiden'. Inkomensverschillen worden groter voor het bedrijfsleven een be lastingaftrek voor kosten be steed aan onderzoek en ontwik keling van nieuwe produkten. Daar is zo'n 350 miljoen gulden voor vrijgemaakt. De vermo gensbelasting voor onderne mers die hun geld in het eigen bedrijf steken, gaat ook omlaag. Kosten: 100 miljoen gulden. Om meer banen te scheppen, besloot het kabinet tot een ver sterking van het leerlingwezen (Ieren en werken tegelijk). Er gaat ook meer geld naar banen pools en het scheppen van werkervaringsplaatsen voor werldozen. Voor deze maatrege len is enkele honderden miljoe nen guldens uitgetrokken. Het kabinet heeft geen optelsom ge maakt van het aantal banen dat door alle maatregelen in 1994 moet ontstaan. De reeds eerder aangekondig de ingrepen in WW en bijstand gaan door, zo besloot het kabi net. Alle besluiten te zamen lei den ertoe dat het financierings tekort in 1994 iets hoger uit komt dan de voorziene 3,9 pro cent. AMSTERDAMNaar schatting 30.000 mensen hebben gister avond het openluchtconcert van hét-Koninklijk Concertge bouworkest op het Museumplein in Amsterdam bijge woond. Het orkest, onder leiding van Riccardo Chailly, speelde de vijfde symfonie van Tsjaikovsky en verrichtte daarmee de feestelijke opening van de Uitmarkt Volgens een woordvoerster van de politie van Amster- geen druppel regen, dam was het aan het begin van de avond nog rustig. Tij- De Uitmarkt die dit keer voor de 16e keer plaatsvindt, dens het concert stroomde het plein vol. Waarschijnlijk opent traditiegetrouw het culturele seizoen van Nederland, hebben veel bezoekers in verband met het slechte weer van Tot en met zondag zijn in en om de theaters van het Leid de afgelopen dagen pas op het laatste moment besloten se- en Museumplein gratis voorstellingen te zien. naar het Museumplein te gaan. Tijdens het concert viel foto anp ed oudenaarden doorgave RTL 5 J Het nieuwe televisiestation RTL 5 zal naar alle waarschijnlijk heid via de kabel de huiskamers binnenkomen. CLT (de moe dermaatschappij van RTL) en de koepel van kabelexploitanten Vecai hebben gistermiddag overeenstemming bereikt over de doorgifte van RTL 5. Nu er een overeenkomst op tafel ligt, kunnen de afzonderlijke kabel maatschappijen contracten met RTL 5 afsluiten. Het nieuwe station begint op zaterdag 2 oktober met uitzen den. De modelovereenkomst voorziet in een doorgifte van het commerciële station voor een periode van drie jaar. CLT betaalt in het eerste jaar de kabelmaatschappijen 35 cent per abonnee. Het tweedë en derde jaar is dat bedrag 12 cent. Twaalf jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging is de straf voor de man die op 23 maart in de Amsterdamse Vro- likstraat zijn 12-jarige buur meisje met een tafelpoot doodsloeg. De officier van justi tie had 15 jaar cel geëist. Onderzoek door het Pieter Baancentrum toonde aan dat de dader sterk verminderd toe rekeningsvatbaar moest zijn op het moment dat hij het meisje met een stuk hout bewerkte. Mogelijk hing dit ook samen met gebruik van drugs. Kans op herhaling wordt niet uitgeslo ten. De man heeft volgens het centrum een zwakke persoon lijkheid en kent momenten van psychoses. In een toelichting op het von nis verklaarde persrechter mr. P. Michels, dat de opgelegde dwangverpleging elke twee jaar door de rechtbank kan worden verlengd. Het verzoek om een hernieuwd onderzoek werd door de rechtbank niet ingewil ligd omdat daarvan geen nieu we feiten verwacht worden. De man was niet bij de uit spraak aanwezig. Ook zijn ad vocaat, mr. F. van Gerven was, uit veiligheidsoverwegingen, af wezig. De afgelopen weken zijn regelmatig bedreigingen tegen hem geuit. Evenals bij de behandeling van de rechtszaak, twee weken geleden, waren ook bij de uit spraak weer uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Familieleden van het slachtof fertje raakten toen zeer geëmo tioneerd bij het zien van de da der. De publieke tribune moest toen ontruimd worden. Giste ren bleef het daar echter rustig. Twee aanwezige broers noem den de uitspraak „niet eerlijk". De wrede dood van het meis je bracht een schok teweeg. Al geruime tijd hadden buurtbe woners over de man geklaagd omdat hij grote overlast veroor zaakte. Ook in de nacht vooraf gaand aan het (irama had hij voor overlast gezorgd. Enige uren voor hij zijn buurmeisje doodde, waren agenten nog ko men kijken. Omdat de man toen gekalmeerd leek, werd er niet ingegrepen. Sinds het drama in de Vrolik- straat is het aantal in bewaring- Stellingen in Amsterdam overi gens met 40 procent gestegen. Ook komt er een meldpunt waar bewoners terecht kunnen met hun klachten. Aandeel Heineken herstelt na diepe val De Brabantse brouwer Bavaria heeft eveneens besloten om zijn groene exportfles, die geleverd werd door Vereenigde Glas, van de markt te halen. Ook in deze fles bestaat, net als bij de ex- portflessen van Heineken, de kans dat er glasdeeltjes vrijko men. Dit heeft een woordvoer der van Bavaria gisteren beves tigd. Heineken heeft inmiddels bij de glasfabriek Vereenigde Glas een miljoenenclaim ingediend. Of Bavaria eveneens een claim zal indienen was gisteren nog niet duidelijk. Hoe hoog de schadeclaim van Heineken zal worden, is niet bekend. „We zijn nu druk doende de flesjes uit de markt te halen", zegt een woordvoerster. Ook Bavaria kon nog niet de hoogte van de scha de overzien. Volgens beurshandelaren lijdt Heineken door het terugtrekken van de gevaarlijke flesjes een schade van „enkele tientallen miljoenen guldens". De koers van Heineken op de Amster damse effectenbeurs ging gis terochtend onderuit en daalde met liefst vijf gulden tot 180,20 gulden. Later herstelde de koers. Heineken haalt uit acht lan den de flessen terug. In totaal moet Heineken ongeveer 3.4 miljoen flessen terughalen. Ver der blijft Heineken met nog eens 13.6 miljoen flessen in de magazijnen zitten. Dat bier kan niet meer worden verkocht. De kosten voor het terughalen en de beschadiging van het imago moeten hoog zijn. Bovendien wordt er een kostbare adverten tiecampagne opgezet om de klanten te informeren. Speciale gratis telefoonlijnen zijn ge opend in diverse landen om de klanten te woord te staan. Bavaria heeft in totaal zo'n 4,5 miljoen flessen voor de ex port bestemd. Slechts een „zeer beperkt" gedeelte is bij de con sumenten gekomen. In Neder land is de pas in juni geïntrodu ceerde fles niet op de markt ge bracht. Michael Jackson trad gisteren op in Bangkok. foto ap

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1