Niet langer bang voor een boor 'Een biertje bij de nasi, daar heb ik geen moeite mee' 'De kinderen stonden in drommen voor zijn deur' Files verwacht op A4 door omlegging Getouwtrek om huis voor asielzoekers verleden tijd Het Gesprek van de Zomerdag Ook deze Astra huur je bij ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 MAVO, HAVO en VWO beginnen met vak techniek Probeer een twaalfjarige eens uit te leggen dat vandaag de dag bijna alles wat je doet met tech niek te maken heeft. Dat is een behoorlijke klus. Docent Dick van Wijk van het Leidse Visser- 't Hooft Lyceum heeft er dan ook zijn handen vol aan. Hij heeft een gloednieuw techniek lokaal tot zijn beschikking Jat de afgelopen maanden in de tuin van Visser 't Hooft uit de grond is gestampt. Hij geeft ook een gloednieuw vak, samen met het vak verzorging toegevoegd aan het bestaande lessenpakket als onderdeel van de basisvor ming. Techniek dus voor leer lingen die straks op MAVO-, HAVO- of VWO-niveau eind examen zullen doen. Veel meisjes krijgen de komen de tijd voor het eerst een boor machine in handen; aan de an dere kant zullen ook veel man nelijke brugklassers voor het eerst van hun leven achter de naaimachine kruipen. Gisteren had een enkele leerling van Van Wijk nog wat moeite met te be grijpen welke kant hij nu uit wil. Maar goed, het waren dan ook de eerste lessen techniek die ooit op de school werden gege ven. Van Wijk voor de klas: „Als je 's ochtends wakker wordt, dan komt dat door de...? Ja juist, de wekker, dat is een stuk tech niek. En vervolgens ga je naar de badkamer om je te wassen. Wat heb je daarvoor nodig?" Een meisje: „Een washandje." „Drie jaar geleden ben ik in Amsterdam begonnen met een cursus. Omdat er veel mensen met een bevoegdheid extra no dig zijn in verband met de ba sisvorming, kunnen docenten die curcus versneld volgen. Vo rig jaar heb ik de opleiding dan ook afgerond. Oorspronkelijk gaf ik alleen aardrijkskundeles, heel wat anders", zegt Van Wijk die eigenlijk van de Leiderdorp- se MAVO Dwarswetering af- komstig is. Door een samen werkingsverband kan ook Visser 't Hoofd van zijn kennis profite ren. De school heeft zich daarmee en met de bouw van een spe ciaal techniek-lokaal en het Leerlingen van het Visser 't Hooft Lyceum. Zij moeten na drie jaar lessen in het vak techniek in staat zijn eenvoudige klusjes thuis zelf op te knap pen. FOTO JAN HOL VAST aantrekken van een assistent in een comfortabele positie gema noeuvreerd. Veel andere scho len zijn nog niet zo ver. Op bij voorbeeld scholengemeenschap Louise de Coligny, eveneens in Leiden, duurt het nog enige we ken voordat de brugklassers hun eerste technieHessen krij gen. Het technieklokaal - geen nieuwbouw - is nog steeds niet volledig ingericht. De scholen gemeenschap had niet genoeg aan de 70.000 gulden die hel ministerie van onderwijs daar voor beschikbaar stelt. Maar ook daar zal alles uitein delijk redelijk soepel verlopen. De 'Louise' heeft namelijk twee docenten, die net als Van Wijk op Visser 't Hooft hun bevoegd heid voor techniek hebben ge haald. Bevoegde docenten is iets, wat veel scholen nog niet hebben. „Ik denk dat we er alle maal van zouden schrikken als we alle docenten techniek zon der bevoegdheid zouden optel len", zegt Van Wijk. „Er zijn een heleboel scholen waar docenten ontheffing hebben gekregen." De docent meent dat de basis vorming uiteindelijk toch te snel is ingevoerd. Veel scholen zijn er simpelweg nog niet op ingericht. „Nu zie je dat vaak in het onderwijs, ontwikkelingen die zo snel gaan dat je er weer een mouw aan moet passen. Aan de ene kant denk ik dat ze op veel scholen hebben gedacht dat het met die basisvorming allemaal niet zo snel zou lopen, aan de andere kant is het toch wel heel vlug op ons afgeko men. Het moet in de praktijk ook uitvoerbaar zijn." Teaig naar de lessen. Het is niet de bedoeling dat de leerlingen straks na hun drie jaar tech- nieklessen geschoolde vak mensen zijn. „Het belangrijkste is, dat ze straks niet meer bang zijn voor een stukje techniek, dat ze een boormachine durven vasthouden en voor een simpe le verstopping de loodgieter niet meer hoeven bellen", zegt Van Wijk. Hij geeft zijn leerlingen dit jaar negen opdrachten voor werk stukken. Die opdrachten vari eren van het maken van een barbecue-schort tot het fabrice ren van een visserskrukje. „We behandelen bijvoorbeeld ook elektriciteit, hoe het zit met wa terleidingen en kranen, allerlei warmtebronnen, kunststoffen en natuurlijke stoffen en hoe een fiets in elkaar zit." Structuur is daarbij belangrijk. En dus technische tekeningen. De leerlingen van Van Wijk kre gen daarmee gisteren voor het eerst te maken. Iets dat sommi ge meiden toch wat angst in boezemde. „Ik word nooit een techneutsprak één van hen somber. Maar ze verheugt zich nu al op het moment dat de jongens achter de naaimachi nes moeten kruipen. ANNETVAN AARSEN Op de redactie wist vroeger ie dereen het van die ene collega. Op bureau een pak sinaasap pelsap en stiekem in de lade een fles jenever. Iedereen kon het ruiken, hij heeft weer ge dronken. Maar niemand die er wat van zei. Dat lijkt nu afgelopen. Werk gevers willen mensen die arbeid verrichten met een slok op een halt toeroepen, omdat zij een gevaar voor hun omgeving en zichzelf vormen. In een advies van de Stichting van de Arbeid staan zij op het standpunt dat op onverwachte momenten een blaasproef mag worden afgeno men. De vakbonden verzetten zich hier tegen. „Het is typisch een voorstel dat uit de koker komt van Esso", zo reageert W.F. van Rossum, hoofd voorlichting van bier brouwer Heineken. Hij verwijst naar de ramp die een dronken kapitein van een olietanker in Alaska veroorzaakte, waarmee hij zijn bedrijf met een miljoe- nenschade opzadelde. „Dat be drijf komt bovendien uit de Ver enigde Staten en daar heerst toch een heel andere cultuur." Van Rossum wil yan de dwang maatregelen die de werkgevers voorstellen helemaal niets we ten. „Het leidt tot, om het maar zwaar te zeggen, een heksen jacht onder het personeel. Daar voelen wij niets voor", zo meent hij. Heineken is tien jaar gele den gestart met een beleid om alcoholgebruik op de werkvloer te voorkomen. „Uit onderzoe ken blijkt dat gemiddeld 3 pro cent van de werkenden een al coholprobleem heeft. Heineken heeft 6000 mensen in dienst en dus een flink aantal alcoholis ten. Aangezien wij veel techni sche apparaten hebben, die moeilijk te bedienen zijn, en ook nog eens veel vertegen woordigers en chauffeurs op weg hebben, kunnen wij ons dat niet veroorloven." Een totaal verbod werkt volgens Van Rossum niet. „Praat met ex-alcoholisten en die kunnen vertellen hoe slim zij zijn in het verbergen van hun drankzucht. Je krijgt dus een illegaal circuit en dat houdt het probleem in stand." In plaats daarvan pro beert Heineken met voorlich ting het probleem bespreekbaar te maken, in de hoop dat de werknemers met hun proble men naar de medische dienst gaan. „Wij hebben kortom geen be hoefte aan een politietaak, we gaan niet met blaaspijpjes klaarstaan. Het bedrijf droog leggen kan niet, we kunnen ten slotte moeilijk verbieden dat in dit bedrijf geen drank binnen komt." Volgens Van Rossum is in de bedrijfskantine nog steeds bier verkrijgbaar. „Maar ik wil u uitnodigen om tijdens etenstijd eens bij ons binnen te komen. Ik denk dat misschien één man een biertje bij zijn brood drinkt, maar dat de rest allemaal aan de melk zit. Ja. als er nasi op het menu staat drinken er wat meer een biertje, maar dan gaat het om één flesje en daar heb ik geen moeite mee." Directeur W. Bouwer van Stich ting Alcon (Alcohol Consultancy Nederland), kan niet zeggen dat alcoholmisbruik in een bepaal de functie vaak voorkomt. .Al coholisme komt in alle lagen van de bevolking voor. Het is niet mogelijk een opleiding of functie aan te wijzen waarin dat het meest voorkomt", zegt Bou wer. Zijn stichting helpt bedrij ven met het maken van plan nen om alcoholgebruik op de werkvloer te verminderen. Bouwer kent wel risicofactoren die voor alcoholgebruik op het werk bepalend zijn. ,Als het werk monotoon is, is de kans dat mensen naar de fles grijpen groter dan bij afwisselend werk. Ook sociale controle speelt een rol. Geïsoleerd en zelfstandig werk nodigt meer uit tot drin ken dan werken op een dicht bevolkt kantoor. Ja, je zou kun nen zeggen dat mensen aan de top van een bedrijf, die bloot staan aan veel stress, veel risico lopen. In aantal zijn het er niet zoveel, maar procentueel is hun aandeerbehoorlijk." Bouwer lijkt geen voorstander te zijn van de incidentele on derzoeken met blaaspijp. „Het lijkt mij beter om voor bepaalde functies een periodieke keuring verplicht te stellen. De arts heeft natuurlijk zijn beroepsgeheim, maar dan wordt het probleem gesignaleerd en kan er wat aan gedaan worden", aldus Bouwer. MEINDERT VAN DER KAAU V akantiePech vogels In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakantiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je ver dwaalt in de jungle, belandt tussen de kanniba len of loopt de vreselijke infecties op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvogels. Ook voor Vakan- tiePechvogels hebben we wekelijks efen mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermel ding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u fami lieleden. vrienden of buren vodr deze prijs no mineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, La.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. LISSE IRENE NIEUWENHUUSE „Hij was waanzinnig populair bij de jeugd. Er stonden altijd hele drommen kinderen voor z'n deur. Hij ging met ze voet ballen en vaak verkleedde hij zich als militair. Hij lokte de kinderen daarna mee naaf huis door te zeggen dat hij thuis nog meer militaire kleding had. Mijn eigen dochter is nog bij hem thuis geweest." De bewoonster van de Lissese wijk Meerenburgh toont zich opgelucht over de aanhouding van een 30-jarige plaatsgenoot. De man wordt ervan verdacht tussen augustus 1992 en juni van dit jaar ontucht te hebben gepleegd met vijf tieners. Hij heeft inmiddels bekend. De po litie die tot nog toe niet veel informatie over deze zaak wil geven vermoedt dat er nog meer kinderen bij zijn betrok ken. Omdat ook haar dochter con tact met de man heeft gehad, is de politie bij de vrouw op be zoek geweest om vragen te stel len. Ze zegt nu opgelucht te zijn dat de man niet meer vrij rond- toopt. Volgens haar wonen alle vijf betrokken tieners in de buurt. Haar vriendin meldt dat ook in de wijk waar zij woont, in de Poelpolder, driftig wordt ge speculeerd over het voorval. „Maar ik hou niet zo van die kletspraat en m'n eigen kinde ren zijn nog te klein om me on gerust te maken. Toch is het wel angstig als zoiets in je eigen dorp gebeurt." Geeltje Een bejaarde man zegt dat de Lissenaar de kinderen geld gaf. „Meestal een geeltje. Zomaar, of SCHIPHOL PATRICK VAN DEN HURK Het verkeer op de rijksweg A4 zal in het eerste en het derde weekeinde van september vrij wel zeker te maken krijgen met files. In deze twee weekeinden wordt de snelweg tussen Am sterdam en Den Haag/Rotter dam in fases aangesloten op een tijdelijke omlegging. De verlegging is nodig om de Ne derlandse Spoorwegen in staat te stellen de tweede Schiphol- spoortunnel te realiseren. De operatie begint volgende week vrijdag om acht uur 's avonds met het aansluiten van de rijbaan in de richting Den Haag/Rotterdam op het tijdelij ke stukje snelweg. De werk zaamheden duren tot maan dagmorgen zes uur. Overdag zullen in de richting Den Haag- Rotterdam twee rijstroken be schikbaar zijn, 's nachts slechts één. De afzettingen beginnen al vóór de Schipholtunnel, waar door ook automobilisten met bestemming Schiphol op ver traging moeten rekenen. In het derde weekeinde van september wordt op dezelfde manier de rijbaan richting Am sterdam verlegd. Het werk be gint dan op vrijdag 17 septem ber om acht uur 's avonds en duurt tot maandag 20 septem ber om zes uur 's ochtends. Bij I slecht weer worden de werk zaamheden een weekeinde op geschoven. De omleiding via het acht banen brede stukje tij delijke snelweg gaat vermoede- lijk ongeveer een jaax duren. De A4 is een van de drukste Een 'artist's impression' van de tijdelijke verlegging van de A4 bij Schiphol, werkt aan de tweede spoortunnel. snelwegen van Nederland. Op onvermijdelijk. Rijkswaterstaat adviseert automobilisten die de A4 in beide weekeinden willen gebruiken zich eerst op de hoogte te stellen. De tweede spoortunnel is no- l om het spoor tussen de Rie- werkdagen passeren er zo'n 170.000 autó's per etmaal. Rijkswaterstaat heeft daarom voor werk in het weekeinde ge kozen. Omdat ook op zaterdag en zondag nog ongeveer 120.000 voertuigen per dag de A4 gebruiken, zijn files echter kerpolder bij Amsterdam en In de knik van de weg wordt ge- ILLUSTRATIE RIJKSWATERSTAAT Hoofddorp te verdubbelen. Daardoor wordt het straks mo gelijk twintig treinen pef uur naar Schiphol te laten rijden. Nu zijn dat er nog zes. De uit breiding in het kader van het NS-toekomstplan Rail 21 moet even na de eeuwwisseling hele maal zijn afgerond. voor een of andere verzameling. Verder weet ik er niet zoveel van, maar mijn dochter waar ik bij inwoon, is wel behoorlijk op gelucht. De vrouwen praten er onderling veel over." Een mevrouw die juist terug komt van een wandelingetje met haar hond, heeft het be richt in de krant gelezen. „Ik hoop dat-ie eerlijk wordt be recht, want je moet enorm uit kijken voor allerlei hetzes. Voor al in een dorp als Lisse heb je als verdachte al gauw geen le ven meer", is haar visie. Na de bekendmaking van de ontucht zijn er bij de politie van Lisse nog geen nieuwe aangif ten binnengekomen. Kwart miljoen stukjes kauwgom op Den Haag CS DEN HAAG «ANP Op de tramperrons van het Centraal Station in Den Haag plakt een grote hoeveelheid kauwgomresten. Naar schatting van de HTM gaat het om een slordige 250.000 stukjes. Met een speciale reinigingstechniek worden de kauwgompjes bin nenkort verwijderd. De HTM begint eind deze maand met een opknapbeurt van de vier perrons. De beton- vloer krijgt een licht-grijze kunststoflaag. Een groot pro bleem bij de renovatie bleek de aanwezigheid van stukjes kauw gom. De HTM past de gangbare reinigingstechnieken niet toe vanwege de overlast voor de on derliggende winkels en de be- Ijasting van het %milieu door agressieve chemicaliën. Er is gekozen voor een me thode die ook wordt gebruikt om oude resten verf uit blikken te halen. Het is de eerste maal dat die op kauwgom wordt los gelaten. De kauwgomresten krijgen een hagel van bevroren kogel tjes koolzuur te verduren. De kogeltjes hebben een snelheid van circa 1000 kilometer per uur en zetten dan uit tot 700 keer hun oorspronkelijke volu me. De kauwgom 'explodeert' en komt los van de vloer. Ver volgens wordt de vloer met mi nuscule stalen kogeltjes be stookt waaraan alle vuil- en stofresten blijven kleven en die na reiniging geschikt zijn voor hergebruik. Voorhout bereikt akkoord met ministerie VOORHOUT ROZA VAN DER VEER Voorhout krijgt een asielzoe kersgezin toegewezen. Die toe zegging heeft de gemeente deze week gekregen van het ministe rie van \WC. Dat betekent dat Voorhout het huurcontract voor een asielzoekerswoning aan de Peperzoom kan tekenen. Begin september kunnen de asielzoe kers de woning betrekken. Met de beslissing van het ministerie is een einde gekomen aan een maandenlange periode van ge touwtrek tussen Voorhout en de eigenaar van de woning aan de Peperzoom, het Pensioenfonds Geestelijk en Maatschappelijk Belangen (PGGM) in Zeist. PGGM weigerde aanvankelijk de woning aan Voorhout te ver huren om er asielzoekers in te huisvesten. Het fonds kwam met een lijst met 22 eisen waar aan de toekomstige asielzoekers moesten voldoen. Daaronder de eis dat de asielzoekers een hoge opleiding moesten hebben en uit een hoge sociale klasse af komstig moesten zijn. Die 'naar discriminatie rie kende eisen' slikte de Voorhout- se burgemeester M. de Goeij niet. Ze zwaaide met een tussen de rijksoverheid en de beleg gersmaatschappijen gesloten convenant en dreigde de wo ning desnoods te vorderen. PGGM ging uiteindelijk over stag, maar bleef vasthouden aan een van de eisen, namelijk de komst van een gezin. Het huis, een eengezinswoning, zou daar beter voor geschikt zijn. Burgemeester De Goeij had daar geen principiële bezwaren tegen, de Voorhoutse raad had zelf ookeen voorkeur uitgespro ken voor een gezin, maar kon die garantie niet afgeven. Niet de gemeente, maar het ministe rie beslist wie welk huis krijgt. En daarbij gaan de mensen die het langst op een huis wachten normaal gesproken voor, of het nu alleenstaanden of gezinnen zijn. Bovendien heeft het rijk een limiet gesteld aan het aan tal asielzoekersgezinnen dat naar een gemêente komt en Voorhout had al een familie 'toegewezen'gekregen. Deze week is het indertijd tussen belegggingsmaatschap- pijen en rijksoverheid afgeslo ten convenant opnieuw onder de loep genomen. Het ministe rie van WVC heeft zich neerge legd bij de eis van PGGM. Het principe 'wie het langst wacht, krijgt als eerste een huis' zou daarbij zijn opgegeven. Volgens burgemeester De Goeij wordt het huurcontract met PGGM opgemaakt. De om wonenden zijn inmiddels geïn formeerd. „Ik ben blij dat het voor Voorhout is opgelost. En dat wij niet bezweken zijn voor de aanvankelijke eisen van PGGM", aldus de burgemees ter. Voorhout wil nog in oktober een derde woning aanwijzen voor asielzoekers. In totaal moet Voorhout vijf woningen vrij maken voor asielzoekers. Auto- en Motorverhuur MuitiRent Lelden 071 310001 Katwijk 01718- 2 85 35 Leidschendam 070 327 9115 BavarwIJk 02510- 15315 IJmuidan 02550- 2 34 50 AGENDA ZATERDAG 28 AUGUSTUS Platen- en cd-beurs in gebouw De Bron aan de Troubadourweg. van 10 00 tot 16 00 uur 'School s m Party' bij jongerencen trum Madonna met D.J Ron Puper, aanvang 21.30 Open dag bi| de vereniging Leidse Sc hooi t u i nen op Croneste ijn Noordwijk Bos- en Duinwandeltocht over 5. 10. 15. 25 en 40 km, start vanaf De Duin poort. Langevelderlaan 22. startti|d vanaf 9 00 uur Nachtwandeling van de Noordwi|kse Reddingsbrigade Oraniefeesten, met ringsteken op paarden en pony's achter de Openbare Bibliotheek, aanvang 14 00 uur. Lampionoptocht, aanvang 21 00 uur. Kampioenschappen NACRA-zeilen ter hoogte van de Koningin Astrid Boule vard. aanvang 11 00 uur I nformatiedag Culturele Aktivifeiten JOIN-Centrum, van 10.00 tot 13 00 Oegstgeest Reünie van de SJJ0 voor medewerkers en oud-medewerkers in 't Groot Prof- fi|t, Boerhaavepiein. van 20 00 tot 24 00 uur Noordwijkerhout Optreden van de country band Down South m De Schelft. aanvang 21.00 uur. ZONDAG 29 AUGUSTUS Open dag bi| vereniging Leidse Schooltuinen bij het Stevenshof com plex Rondleiding door het Heempark onder leiding van een natuurgids. aanvang 14.00 uur. tevens tentoonstelling over biien in het koetshuis van de Leidse Hout Noordwijk Bos en Dumwandeltocht over 5. 10. 15. 25 en 40 km start vanaf De Duin poort. Langevelderlaan 22. starttijd vanaf 9 00 uur Nederlandse kampioenschappen NA- CRA veilen, ter hoogte van de Konin- fin Wtlhelmina Boulevard, aanvang 1 00 uur Boulevard Muzikaal in diverse bedrij ven aan de Boulevard Toeristische zomer markt op het Vuur torenplein van 10 00 tot 18 00 uur MAANDAG 30 AUGUSTUS Noordwijk Informatie- en oefenavond van de Ko ninklijke Nederlandse Reddmgsmaat- schappij in het Botenhuis KNRM aan de Bosweg van 19 00 tot 22 00 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13