'Vervoer van levensbelang' Kerk Samenleving ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 UIT DE KERKBLADEN Discriminatie (1) Onder het kopje 'Kerkdeuren en discriminatie' wordt in de kerkbode van de hervormde gemeente De Kaag een ver handeling gehouden over de symboliek van de zij-ingan gen bij oude Godshuizen. ..Wie de oude terpkerken in Friesland en Groningen be zoekt valt het op dat aan de noord- en zuidzijde van de kerk de oude ingangen zijn dichtgemetseld. Verder is het opmerkelijk dat de noord deur lager was dan de zuid deur. De noorddeur kreeg dan ook in de loop der tijden de naam van 'Noormannen- poortje'. De overlevering wil dat de Vikingen bij hun strooptochten de bewoners gedwongen zouden hebben om de noorddeur te verlagen zodat men bij het uitgaan van de kerk moest bukken naar het noorden, de richting waar de Vikingen woonden. Maar deze verklaring is his torisch onjuist, omdat de vi kingen snelle rooftochten hielden en zich daarna met hun buit weer richting Dene marken begaven. In de twee de plaats kan deze verlaging nooit op last van de Noor mannen zijn geschied want die invallen hadden plaats voor het jaar 1000 en de meeste stenen kerkjes en ka pellen in ons land dateren van 1200 en later." Discriminatie (2) Maar wat is dan wel de bete kenis geweest van een noor der en zuideringang van een kerkgebouw? „In onze ogen een heel vreemde, namelijk het was vroeger niet geoor loofd dat een man en vrouw door dezelfde ingang ter ker ke gingen. De mannen gin gen door de zuiddeur naar binnen, de kant van het licht. Voor de viouwen was er de noorddeur. de kant van de duisternis. Door de wouw (Eva) kwam immers de zon de in de wereld en sedertdien konden zij niet goed meer het licht verdragen. De zuiddeur heette ook wel de bruidsdeur, omdat de bruid voor één keer in haar leven voor de huwelijksbe vestiging langs deze kant de kerk mocht betreden. De noorddeur heette ook wel duivelsdeur omdat men in de Middeleeuwen geloofde dat de duivel altijd de heilige plaatsen op zijn bokkepoten probeerde binnen te sluipen. En dat voorkwam men om voor de noorddeur een zoge naamd 'duivelsrooster' aan te leggen, zodat satan ver strikt raakte in het raster. De noorddeur en de zuiddeur werden ook gebruik bij be grafenissen. De gestorvene werd dan door de noorddeur binnengedragen en na de rouwdienst door de zuiddeur naar het graf geleid." Discriminatie (3) Na de reformatie zijn veel van die zij-ingangen van ou de kerken dichtgemetseld als zijnde een vorm van kerkelij ke discriminatie. ..Men be riep zich op de brief van Ja cobus (2 vers 4) waarin geen onderscheid gemaakt wordt tussen arm of rijk. belangrijk of onbekend, man of wouw. Toch zijn er in ons land nog sommige hervormde ge meenten waar de wouwen aan de noordzijde in de kerk zitten tijdens de eredienst en de mannen aan de zuidzijde. Men vat dat niet op als een vorm van discriminatie, maar meer als een uiting van een lange traditie." Missie Verkeersmiddelen Aktie (MIVA) voor transport in Derde Wereld Wie ooit de Derde Wereld heeft bezocht kan meepra ten over de belabberde toestand van de wegen. Wasbord wordt afgewisseld door gatenkaas. Stof is er altijd. Soms moeten rivie ren worden overgestoken over levensgevaarlijke hou ten bruggen of gewoon door het water. Toch is transport in de Derde-We reldlanden zeker zo be langrijk als hier omdat het daar vaker van levensbe lang is. BREDA JAC DE WINTER ,,Op het Afrikaanse platteland, waar zeventig procent van de Afrikanen wonen, zijn grote de len nog nauwelijks ontsloten", schrijft Theo Groeneveld van de MIVA. Hij vindt het van groot belang dat verkeersstructuren worden ontwikkeld. Westerse hulp kan daarbij volgens hem een belangrijke bijdrage leve ren. De Missie Verkeersmiddelen Aktie (MIVA) doet dit heel ge richt al 58 jaar lang. Hulp wordt geboden aan kerken en kerkelij ke hulporganisaties die vervoer nodig hebben voor tal van acti viteiten op het gebied van pas toraal en sociaal werk, onder wijs en gezondheidszorg. MIVA-fondswerver Groene veld schetst de situatie in een lesbrief over personenvervoer en transport in de Derde We reld. Deze wordt gelijktijdig ver spreid met het jaarlijkse voor lichtingsmateriaal over de MIVA in Breda met het oog op de jaarlijkse landelijke missie ver keersmiddelenactie van 15 tot en met 29 augustus. De lesbrief is een historische schets - hoe is het zo gekomen? - en het geeft een beeld van de harde realiteit. Hij is bedoeld voor parochiële werkgroepen, scholen en ver enigingen die de MIVA willen steunen. „Ze kunnen in vogel vlucht met de vervoersproble- matiek in de Derde Wereld ken nis maken", aldus Groeneveld. De Bredanaar weet waarover hij schrijft en spreekt. Hij be zocht onder andere Burkina Fa- so en Malawi. Vooral in het eerstgenoemde land heeft hij aan den lijve ervaren hoe belab berd het wegennet er bij ligt. Met eigen ogen heeft hij gezien welke specifieke problemen er V L-. i Jr wj. - Theo Groeneveld test hier een alternatieve vervoersmogelijkheid: een krokodil die zoet wordt gehouden met een kip. op het gebied van voedselvoor ziening, gezondheidszorg, on derwijs en werkgelegenheid zijn. Het zijn problemen die stuk voor stuk ook te maken hebben met vervoer en trans port. De meest gebruikelijke ma nier van zich verplaatsen in de landen van de Derde Wereld ge beurt nog 'te voet'. Van het aan tal reizen wordt 60 tot 80 pro cent lopend gemaakt. Opval lend is, dat er niettemin geen enkele infrastructuur voor voet gangers is. Fietsen Het aantal fietsen in Derde-We reldlanden echter neemt inmid dels enorm toe. Wie na een aan tal jaren weer eens in een der de-wereldland terugkeert, valt dit het meest op. In Zuidoost* Azie bepaalt de fiets het ver keersbeeld en ook in Afrika zie je meer fietsen. Groeneveld er gert er zich niettemin.aan, dat het beleid in veel Derde-We reldlanden erop gericht lijkt de fiets terug te dringen, aangezien alle verkeersvoorzieningen wor den ontworpen en uitgevoerd voor hèt symbool van de voor uitgang, de auto. Vehikels De auto is daarom ook promi nent aanwezig. Wie enigszins kan schaft zich zo'n ding aan. Enigszins! Meestal kan het maar net. Het gevolg is, dat er voor het merendeel slecht onderhou den vehikels rondrijden, die met touw en ijzerdraad bij el kaar worden gehouden. De luchtvervuiling die de versleten motoren veroorzaken is voor voetgangers soms zelfs misselijk makend. „Bussen, de meest gebruikte vorm van openbaar vervoer in de Derde-Wereldlanden, heb ben het zeer zwaar te verdu ren", schrijft Groeneveld. Door gering onderhoud, slechte we gen, gebrek aan onderdelen en overbelasting staan ze te vaak aan de kant met als gevolg, dat minder bussen eenzelfde aantal reizigers moeten verplaatsen. Groeneveld gebruikt Accra, de hoofdstad van Ghana, als voor beeld. Daar was in 1985 slechts 18 procent van het totaal aantal bussen in gebruik. Het railtransport is in de meeste landen van de Derde Wereld van geringe betekenis. Alleen in India is indertijd door de Britten een goed railnet op gebouwd. In Afrika zijn op en kele uitzonderingen na slechts rails aangelegd voor goederen vervoer naar de havenplaatsen. Over water Groeneveld vergeet de moge lijkheid van transport over het water en door de lucht niet. Vervoer over het water is even wel beperkt, omdat natuurlijke hindernissen als stroomversnel lingen, watervallen en zandban ken efficiënt gebruik van vaar wegen tegenhouden. Lucht transport neemt volgens hem een steeds belangrijker plaats in. Vroegere ontoegankelijke ge bieden in Zuid-Amerika, Zuid- oost-Azië en Centraal Afrika zijn door de aanleg van airstrips en de inzet van kleine vliegtuigen toegankelijk geworden en kun nen nu regelmatig worden be zocht. Het MIVA-programma tot nog toe voor 1993 van goedge keurde aanvragen omvat bijdra gen voor de aanschaf van onder meer 300 auto's, 159 motoren en honderden fietsen, enkele tientallen boten en/of scheeps motoren. Een speciaal project, dat acht jaar geleden is gestart, is het garageprogramma in een zestal Afrikaanse landen, waar door vooral het onderhoud wordt verbeterd en daardoor de levensduur van de vervoermid delen aanmerkelijk verlengd. Ecclesiologie in context De ecclesiologie - de theorie van de kerk in de moderne samenleving van vandaag - staat centraal in een nieuw deel van het 'Handboek praktische theologie'. Er wordt uitvoerig ingegaan op de algemene functie van de kerk ('de religieuze communicatie'), met als uitgangspunt de vier kernfuncties 'de identiteit, de integratie, het beleid en het beheer. Die worden vervolgens betrokken op de sectoren van de kerk, zoals het pastoraat, de catechese, de verkondiging en de diakonie. Het handboek is voortgekomen uit colleges aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen en de St. paul Uni versity in Ottowa, waar de auteur J.A. van der Ven res pectieve als hoogleraar Pastoraaltheologie en bijzonder hoogleraar verbonden is, èn uit spreekbeurten en dis cussies met pastores uit de pastorale praktijk. Eerder verschenen in de reeks 'Handboek praktische theolo gie' van de hand van dr. G.D.J. Dingemans 'In de leer school van het geloof en 'Als hoorder onder de hoor ders'. Ecclesiologie in context handboek praktische theologie I-A. van der Ven. - Kok Kampen, 1993. - 480 p. ISBN 90-242-6852-4. Prijs80,00 gulden. BOEKBESPREKING Zelfbeeld en godsbeeld Een soort reisverslag, noemt Arnold Uleyn zijn boek 'Zelfbeeld en godsbeeld'. „Het resultaat van een jaren lange trektocht, waarbij geprobeerd werd om zicht te krijgen op de wijze waarop mensen omgaan met zich zelf en met hun God; op hun zelfgevoel en op de rol die hun verhouding tot God daarin speelt. Hoe stellen mensen zich god eigenlijk voor en hoe ziet hun relatie met die representatie eruit?" Het boek bevat een aantal 'gelegenheidsteksten', waarin Uleyn ingaat op vragen die hem werden gesteld. Dat levert essays op met titels als 'Gelovig zijn met voorbehoud en onbehagen' en 'Pastoraat voor de de pressieve mens?'. De auteur maakt vanuit verschillende invalshoeken duidelijk wat onder het zelfbeeld wordt verstaan en aan welke bedreigingen het kan blootstaan. Vervolgens wil hij aantonen hoezeer zelfbeeld en gods beeld met elkaar verweven kunnen zijn: op positieve of juist negatieve, en vaker nog op ambivalente wijze. Hij besluit-met aan te geven hoe een hulpverlener en/of pastor met deze inzichten kunnen omgaan. Zelfbeeld en godsbeeld Arnold Uleyn. - Baarn Ambo, 1993. - 112 p. ISBN 90-263-1235-0. Prijs25,00 gulden. De vernieuwing van mijn denken Het in 1971 verschenen boek Van dominicaan tot do minee' van G.M.A. Hendriksen beleeft onder de titel 'De vernieuwing van mijn denken' een verbeterde en aangevulde tweede uitgave. Het vormt de geloofsgetui genis van de auteur, die vanaf 1935 priester was binnen de kloosterorde van de Dominicanen. Hij verliet de Or de in 1955 om in Den Haag leraar klassieke talen te worden. In 1966 werd Hendriksen gereformeerd predi kant, achtereenvolgens in België, Zuid-Afrika en Neder land (Terneuzen en Westbroek). Sinds 1989 woon en werkt hij in Zwolle als free lance predikant, schrijver en bijbelleraar. De vernieuwing van mijn denken G.M.A. Hendriksen. - Den Haag Gazon, 1993. - 152 p. ISBN 90-6442-151 -X. Prijs 10,50 gulden. DICK VAN DER PLAS door Jon Kruis COLOFON Arnold <adj); HOOf DRÉDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, 2321 BM Leiden Telefoon071 -356356 REGIOKANTOOR i.-vrij. van 8.30-17 00 ui ^r maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING iat/mvnj 18 00-19 30 ui 82,85 119.50 321.65 28,75 HET WEER ROB GROENLAND Herfst mooi seizoen Nu de herfst nadert is het leuk om even stil te staan bij de mooie kan ten van dit jaargetijde. Veel men sen hebben vaak verkeerde ge dachten over dit seizoen. Men denkt dan te snel aan volwassen depressies of actieve randstoringen die met stormwinden en striemen de regens over het donkere Hol landse landschap (met molens) ja gen. Maar het tegendeel is het ge val. Het zijn juist kalme hogedruk- situaties die in september en okto ber voor de fraaiste natuurver schijnselen van het jaar zorgen. Wie de moeite neemt om voor dag en dauw het weiland in te trekken kan nog op veel dagen genieten. Voordat de dauw verdampt, kan ie mand die met zijn rug naar de zon staat een duidelijk stralenkrans rond het hoofd van zijn schaduw zien. Toen een 16de-eeuwse beeldhouwer dit vreemde ver schijnsel voor het eerst waarnam, werd dat door hem gezien als een goddelijke erkening van zijn genie. Volgens de hedendaagse weten schap is het echter geen op een persoon gericht proces, maar wordt de stralenkrans veroorzaakt door buiging en weerkaatsing van het zonlicht door de dauwdruppels. Het zonlicht dringt de voorkant van de druppels binnen, wordt heel licht afgebogen en dan door de achterkant van de druppels naar de waarnemer weerkaatst. Een soortgelijk verschijnsel ligt ten grondslag aan een van de meest spectaculaire vormen van samen spel tussen licht en vocht: de re genboog. Deze geweldige, kleurrij ke bogen, die ontstaan als zonlicht een regenbui raakt, zijn al duizen den jaren het onderwerp van spe culatie geweest. Al in 1304 kwam een Duitse monnik met een verkla ring die de huidige theorie al heel dicht naderde. Het zonlicht wordt door miljoenen waterdruppeltjes gebogen, gerefle- ceerd en door de speciale optische eigenschappen van water gebeurt dit voor een waarnemer aan de grond altijd onder een hoek van 42 graden met de baan van de zonne stralen. Licht wordt hierbij ook per golflengte gerangschikt met als uit eindelijk resultaat: een boog van kleuren die prijkt aan het hemelge- Dit weekeinde houden we het gro tendeels droog met vooral vandaag flink wat zon bij een matige noord westelijke stroming. Pas later op zondag waarschijnlijk meer bewol king met een buien kans. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met maandag. Noorwegen: Zaterdag wolkenvelden, overal droog. Zondag veel bewolking en voornamelijk in het midden en zuiden regen. Maxima van 12 gra den langs het noordelijk de westkust tot 20 graden op zater- de omgeving van deel dag Oslo. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Een koufront bereikt zater dagmiddag Ierland en Schotland met bewolking en regen. Dit front trekt in afgezwakte vorm verder naar het oosten. In Enge land blijft het tot zondag middag droog en bij rede graden. Elders maxim van 17 tot 19 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur oplopend tot 20 graden op zon dag. Noord- en Midden-Frankrijk: Perio den met zon. Zaterdag in de oostelijke departementen in de ochtend eerst nog bewolking en wat regen. Middagtempe- Portugal en Madeira: Portugal: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira Perioden met zon. ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur rond 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Overwegend zonnig. In het noor den zaterdag eerst nog wolkenvelden. Maxima 25 tot 30 graden en in het bin nenland ten zuiden van Madrid 30 tot 35 Langs de noordkust van Spanje is het met 20 tot 25 graden wat koeler. Canarische Eilanden: Perioden met zon, in het noorden ook enkele wolken. Droog. Middagtemperatuur op de stran den ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur vlak langs de west kust rond 24 graden Tunesië: Zonnig, maar vooral in het noorden ook van tijd tot tijd wolkenvelden. Droog. Maxima aan zee ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar zaterdag in de oostelijke departementen eerst nog en kele, soms zware regen- of onweersbui en. Zaterdag steekt de Mistral op. maar deze neemt zondag weer in kracht af. Maxima zondag tussen 24 en 28 gra den. Mallorca en Ib'rza: Droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur rond 28 graden. onweersbuien. Met name in de Alpen en Dolomieten kan plaatselijk veel regen vallen. Zondag in het noorden perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 22 en 28 graden, maar zaterdag in de Povlakte rond 19 en in het zuiden bij redelijk wat zon nog boven de 30. Corsica en Sardi nië: Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden, maar zaterdag op Sardinië bij wat meer zon nog 30. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en erg warm. In het noordelijk deel'van het Griekse vaste land meer bewolking en kans op onweer. Middagtemperatuur ruim 30 graden op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta tot tegen 40 graden op het Griekse vasteland. Zondag in het noord westen van Griekenland minder warm. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Maxima vlak aan zee rond 33 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen, plaatselijk ook onweer. Zondag van het westen uit afnemende neerslagkansen en vooral in het westen later perioden met zon. Middagtemperatuur rond 18 graden, maar bij neerslag lager. Neerslagkans Minirnumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 29 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.45 Zon onder 20 31 Maan op 19 02 Maanonder03.56 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.18 14.43 Laag water 10.36 22 35 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.47 Zon onder 20 29 Maan op 19.23 Maanonder05.05 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.08 15.28 Laag water 11.35 23.37 Weerrapporten 27 AUGUSTUS 20 uur: Amsterdam halfpew. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Innsbruck regenbui Klagenfurt Kopenhagen nno2 15 10 10 HEINZ A/£/MZ, VAN AVO MP <S££FT P/OMYSUS ££h/£££STJ£ £M J/J MA(ÏM££ AlS M/JM 0lO£A1£rV- smoot&z

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10