'Zakken niet altijd schuld van de rijschool' 'Voetbal maakt het leven in Afrika aangenamer' Naam Centraal Nederland verdwijnt uit busvervoer Het Gesprek van de Zomerdag DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 19 Mooie zomerdag. Hij is bezig met het spannen van een net over de aardbeien. 'Tegen de vogels', zegt hij. Bezorgd kijkt hij de hemel af. Zwaluwen scheren laag over. Ik herken ze van het lucifersdoosje. En ook mussen herken ik nog wel Maar dan houdt het op. 'Kijk, daar zit een merel', zegt hij. 'Die komt om teroven. Maar hij zal van een koude kermis thuis komen. Er zijn hier mensen die van die folie strips in hun tuin hangen, maar daar zien die vogels doorheen. Vogels zijn niet ach terlijk'. Nee. Dat zijn ze zeker niet. Vo gels hebben vaak van die lepe, bijna kwaadaardige, koppen. Ze weten veel van ons. Te veel misschien, je kunt nog zoveel glasscherven in je muur met selen, maar vogels komen er overheen. Ze zien van alles. Gelukkige dingen, ongelukki ge. Zoen iemand diep in het bos en altijd is er wel een vogel die het gadeslaat. En 's mor gens maar weer fluiten. Zo mooi. Zo helder. Zoals er voor dien nog nooit is gefloten. Fris. Nieuw. Alsof zijn ziel zo schoon is als een dauwdrup pel. 'Sta je in gedachten?, vraagt hij. Ik knik. 'Tot aan mijn knieën', wil ik zeggen. Maar ik hou het voor me. Hij zou het niet be grijpen. Hij begrijpt veel. Maar zulke dingen niet. Hij weet precies welke takken van een boom je moet snoeien en hoe diep je de zaden in de grond moet steken om mooie boontjes te krijgen, maar met dit soort dingen moet je niet bij hem aankomen. 'Hoe gaat het met jullie'?, vraagt hij. 'Goed zeg ik. Ik kijk om me heen. Maar de weeldige plan ten, naar de volheid van de zomer om ons heen. Zoetjes ruisen de bomen. Wuivende bewegingen. Eén grote af- scheidswuif de hele dag lang. Maar ze kunnen niet'weg. bo men. Ze staan met hun wor tels in de grond. Ze gaan nooit weg. 'Verdomme', zegt hij. je let even niet op en dan komen ze'. Onder het net zitten twee me rels. Weg', roept hij. Hij tilt het net op en laat de twee vo gels vrij. Een van de merels heeft een mooie rode aardbei in zijn snavel. 'Zie je wat een dieven het zijn', zegt hij. 'Daarom. Maar door deze ma zen zullen ze niet meer binnen glippen'. Hij steekt zijn vinger door een van de ruitvormige mazen in het net. Ik laat hem begaan, laat hem werken. In mijn hoofd groeit een zin. Ik voel hem groeien. Het ontstaan van een aardbei duurt langer. Zij die de hemel hebben, willen de zoetheid van het land', zegt ik. Hij knikt. 'Neem wat aardbei den mee', zegt hij. 'Ze zijn erg zoet dit jaar'. Kan zoet erg zijn?, denk ik. Ja, dat kan. CEES VAN HOORE Het gaspedaal zit rechts, het rempedaal zit in het midden en de koppeling zit links. Wij we ten dat. maar je vraagt je af of sommige rij-instructeurs wel op de hoogte zijn. Er schijnen ten minste scholen te zijn volgens het CBR. het Centraal Bureau Rijvaardigheid, waar slechts één op de zeventien zijn examen haalt. Die 'onderwijsinstellin gen' moeten daarom aan de schandpaal worden genageld j vindt het bureau. Elke klant zou op een lijst moe ten kunnen zien bij welke school de meeste kandidaten slagen. Zo kan hij goede leraren uitzoeken. Bovendien zou het op die manier een stuk veiliger worden op de weg. Vindt het CBR. Maar H. Lacourt, eigenaar van de gelijknamige rijschool in Leiden, is het daar niet mee eens. „Verkeersveiligheid ver groten? Dat is natuurlijk grote onzin. Wie niet slaagt mag niet zelf in een auto rijden. Wie wel slaagt, is verkeersveilig." „Een argument dat wel hout snijdt", vervolgt Lacourt, „is het argument dat de consument er bij gebaat is. Op dit moment ziet men de bomen door het bos niet meer, zó veel rijscholen zijn er. Wat doet de klant dan? Die gaat prijzen vergelijken en ziet verschillen van soms wel twintig gulden per uur. Stel bij voorbeeld dat een rijschoolhou der adverteert met een prijs van tweehonderdvijftig gulden voor tien lessen, wat heel erg goed koop is. Ik zou dat niet kunnen doen. Want daarvan moet de auto betaald worden, de belas ting gaat er af, de BTW gaat er af. Dat geld moet zo'n rijschool houder toch terug zien te pak ken. Hij is er bij gebaat iemand snel examen te laten doen in de hoop dat-ie zakt. Zodat de klant weer terug komt om verder te lessen." Mevrouw A. Rodenburg, die sa men met haar man in Alphen De Leidse rijschoolhouder han Lacourt: „Op dit moment ziet men de bomen door het bos niet meer, zó veel rijscholen zijn er." ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN een kleine rijschool drijft, meent echter dat het openbaar maken van de cijfers weinig zal uithalen. „De omstandigheden waaronder iemand is gezakt, vind je er niet in terug. Mensen die anders heel stoutmoedig zijn, worden plotseling heel ner veus als ze examen moeten doen. Dat ligt echt niet altijd aan de rijschool. Zo'n lijst met cijfers zegt me dus niet zo veel." Bovendien kan een klant vol gens mevrouw Rodenburg die cijfers ook nu al opvragen. „Elke rijschool krijgt elk jaar van het CBR een papier met onder an dere het slagingspercentage, de hoeveelheid examens. In ver band met gegevens die een rij school nodig heeft voor de be lastingen. Hoe dan ook, een klant kan die cijfers opvragen. Alleen weten veel klanten dat niet." Lacourt beaamt dat. Ook weet de klant volgens hem niet dat de ANWB over de nodige infor matie beschikt. „De ANWB er kent rijscholen als ze aan twee criteria voldoen: het slagings percentage moet boven het kringgemiddelde (het gemid delde in een bepaalde regio, red.) liggen. Dat schommelt tus sen de vijfendertig en veertig procent. Daarnaast moet een rijschool volledig inzage geven in de gang van zaken. Hoe wor den de klanten behandeld, hoe wordt de administratie gevoerd? Om dat te controleren stuurt de ANWB, drie, vier keer per jaar iemand op je dak. Pas als je deugt, wordt je door de ANWB erkend." Lacourt benadrukt wel dat hij het niet juist acht om alleen de rijscholen de Zwarte Piet toe te schuiven.'„Natuurlijk zitten er slechte tussen. Maar bij exa mens heb je te maken met exa minatoren. Nou, tussen hen zit ten net zulke grote verschillen qua slagingspercentage als tus sen rijscholen. En dan het theo rie-examen van het CBR. Dat bestaat in de eerste plaats al uit multiple-choicevragen. Je kunt met een beetje geluk goed gok ken. Bovendien is het mogelijk dat je 's morgens om negen uur zakt en om half elf weer examen mag doen. Dat heeft toch niets met goed onderwijs te maken? Het gaat ze bij het CBR alleen om de pegels." Of dat laatste het geval is, zegt mevrouw Rodenburg niet te weten. Wel komt ze met een al ternatief plan op de proppen. „Op de middelbare scholen heb je eerst een stel schoolonder zoeken en op het laatst een eindexamen. Dat geeft een veel beter beeld van iemands kennis en vaardigheden. Zoiets zou toch ook kunnen bij het rijexa men? Een eerlijke rijschoolhou der zou op een bepaalde hoogte inspraak moeten hebben, net zoals dat nu met de leraren op de middelbare school het geval is, en zelf een paar examentjes moeten kunnen afnemen. Nu moeten de kandidaten alles wat ze geleerd en opgebouwd heb ben bij het rijexamen in een halfuur laten zien." Antropoloog begrijpt de 1,5 ton voor voetbalelftal Zambia LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Het geven van 150.000 gulden aan een voetbalelftal kan wel degelijk bijdragen aan de ont wikkeling van een Derde-We reldland. Natuurlijk moet Ne derland zorgen voor waterput ten. scholen en eten, maar het leven is nu eenn\aal meer dan dat. „Er zijn in Afrika niet alleen kniezende huilende mensen. Zij hebben ook plezier, bijvoor beeld met het voetbal", zegt drs. W.J.M. Prins, die zich aan de Leidse universiteit bezig houdt met ontwikkelingshulp. De anderhalve ton die minis ter Pronk heeft uitgetrokken voor het elftal van Zambia, leid de in het parlement tot enige commotie in de CDA-gelederen. De Kamerleden Van Lijenhorst en De Hoop Scheffer vroegen de minister boos of dit geld wel ten goede komt aan armoede bestrijding. Zij zijn bovendien bang dat dit soort subsidies schadelijk is voor de goede naam van ontwikkelingshiJp. „Het is duidelijk dat het voet bal weinig te maken heeft met basisbehoeften zoals water, eten en scholing. Daarom heeft dit bij het ministerie van ont wikkelingssamenwerking ook bepaald geen hoge prioriteit. Het meeste geld gaat terecht naar armoedebestrijding, het le nigen van de nood van de aller armsten", zo begint cultureel antropoloog Prins. Maar het is volgens hem een misverstand dat onze bijdragen zich alleen daartoe zouden moeten beperken. „Wat je wil bereiken is dat de gehele struc tuur van de samenleving zoda nig verandert dat die op een ge geven moment op eigen benen kan staan. Daarom moet je je ook niet beperken tot alleen het stichten van lagere scholen in dorpen, maar ook steun geven aan de wetenschap. En dat ge beurt nu ook. Er zijn uitwisse lingen van wetenschappers, congressen, symposia. Dat geldt ook voor kunst, radio en televi sie. Daarmee bestrijd je echt niet direct de honger en toch zijn ze nodig om te voorkomen dat er een dweilen-met-de- kraan-open-effect ontstaat. Een van de doelen van het Neder landse beleid is dat de hulp een duurzaam effect heeft." Het probleem van de Wester se wereld is volgens Prins dat er een veel te eenzijdig beeld van Afrika bestaat. „Wij denken dat die mensen de hele dag zitten te huilen. De woorden die wij met dat werelddeel in verband bren gen zijn ellende, geweld, aids, honger, werkloosheid. Dat is natuurlijk niet terecht, want zij hebben wel degelijk ook plezier. Misschien op een ander niveau. Het voetbal is in heel veel lan den in Afrika enorm populair. Het is dus meer dan een leuk gebaar van Nederland. Het is belangrijk dat het leven met voetbal wat aangenamer wordt geïnaakt." Prins is er daarentegen geen voorstander van om alle natio nale teams van Afrika te steu nen. „Dit is natuurlijk een uniek incident. In april dit jaar veron gelukte bijna het hele nationale team van Zambia bij een vlieg tuigongeluk. Nu heeft Zambia door de extra trainingen en oe fenwedstrijden meer kans op kwalificatie voor de Wereld kampioenschappen." De Zam- bianen verblijven op dit ogen blik in een trainigskamp in Doorwerth. Op 4 september vliegen de voetballers weer naar Afrika. Op zich is de vraag welke vorm van ontwikkelingshulp nu hét beste is, nog steeds onder werp van discussie. Een bekend voorbeeld in dit spanningsveld is de bijdrage die Nederland tien jaar geleden gaf aan Burki na Faso voor het verbeteren van het telefoonnet. „Je kunt je af vragen in hoeverre de armen Deel wordt overgenomen door NZH HAARLEM JAAP SLUIS Op 1 januari 1994 verdwijnt de naam Centraal Nederland uit het openbaar (bus)vervoer. De re gio West van CN wordt overgenomen door de NZH. Daarbij gaat het om 950 werknemers, enke le honderden bussen en 70 tot 80 miljoen gulden omzet. Het restant van CN gaat samen met de Veluwse Autobus Dienst (VAD) op in een nieuw bedrijf waar nog een naam voor moet worden ge vonden. De in het voorjaar aangekondigde herin deling wordt onder de vlag van het Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN) gerealiseerd. De ze holding bezit de aandelen van de als werk maatschappijen opererende busbedrijven. De regio West van CN beslaat het gebied ten westen van de lijn Utrecht Amsterdam. Volgens een woordvoerder van de NZH zal de herindeling tot een doelmatiger aanpak leiden: „Vasthouden aan historische zaken is niet verstandig. We moe ten markttechnisch gezien steeds slimmer wer ken. 1 let eaat erom dat we onze organisatie snel aanpassen. Zodat we er intern zo min mogelijk tijd kwijt aan zijn en alle aandacht op de weg kunnen richten." Overigens doet de NZH een deel van haar pakket over aan West-Nederland. Daarbij gaat het om het busvervoer in Leiden en omgeving. Ruwweg 250 NZH-werknemers stap pen op 1 januari 1994 over naar West-Nederland. De naam Centraal Nederland, zegt een woord voerder van dit bedrijf, mag dan verdwijnen, de reiziger zal er verder weinig tot niets van merken: „Het overhevelen van onderdelen van het ene naar het andere bedrijf betekent niet dat er ook opeens heel anders wordt gereden. Het bus-aan bod blijft in grote lijnen gelijk." Centraal Neder land telt ruim 1800 werknemers. Na het samen gaan van een deel van de onderneming met de VAD ontstaat een bedrijf met rond de 2500 men sen. De NZH komt na het overnemen van de CN- personeelsleden en het overdoen van de regio Leiden aan collega West-Nederland uit op een to taal van ruim 4200 werknemers. De Nationale selectie van Zambia verblijft sinds zondag in Doorwerth voor een trainingskamp. daarvan profiteren. Veel inwo ners zullen nog nooit een tele foon hebben gezien, laat staan dat ze ervan gebruik maken. Het net bleef beperkt tot de gro te steden, terwijl het merendeel van de bevolking op het platte land woont." Moet je kortom nu zorgen voor een goede infrastructuur en komt de economische ont wikkeling dan vanzelf, of is het beter om te zorgen voor basis voorzieningen zoals scholen en waterputten. De ontwikkelings wereld is volgens Prins niet ver deeld in twee kampen, maar zijn er wel verschillen in bena deringen te zien. De Wereld bank hecht veel waarde aan de zogenaamde macro-economi sche aanpak. Zij zoeken naar middelen om de gehele econo mische structuur te verbeteren. De Novib, die vaak de rol heeft van medefinancier, legt daaren tegen juist de nadruk op klein schalige projecten, probeert al les van onderen af op te bou wen. „Het is merkwaardig dat deze tegenstelling in de politiek aan het licht komt via het voetbal elftal van Zambia", merkt Prins op. „Het gaat natuurlijk om pea nuts. Wat is nu 150.000 gulden tegen de zes miljard die in to taal in ontwikkelingshulp om- BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren MandyReadv E.D. Faas en I M.A. Calis, Beau Elisedv. E.D. Faas en I.M.A Calis, Dominic Sean zv. K. Farr en A Hartley, Jeroen Diderikzv J Heemskerk en K. Begeman, Laura Jen nifer dv. J. Vermeulen en I B.C. Verhart. Paul Maria zv. R.P. Much en H E. Much, Juliette Felicia Sophie dv. B. Frederiks en M.W. Parlevliet, Martin zv. A D. Heemskerk en E C van Rijn, Berna dv. M. Keserci en S. Keserci, Iskander Egon zv. S. Abspoel en G.M. Kui)pers, Jeff Jo hannes Jan zv. P M J. Lekatompessy en S. de Vries, Natashja dv W. Mooijekind enP.H M Waasdorp. Maurice zv M.J.J. Waaijer en K C. van Dijk, Johanna Hyl- kia Ursinusdv P.V.U Van Grevenste.n en H M J. Halbertsma, Jay zv. J. Bontje en N.Y D. Harteveld. Maarten Martijn zv J.G.F. labeling en R.M. Corts. Mees Anne Maris zv M Kalf en A F Maris. Olivier G?ert zv. H G. Bus en M.C.Schil- te. Elisah Antoma dv J P. van Kempen en T M M Heemskerk, Laurens Jacobus zv M C.L M van Amsterdam en C.van Dui|n, Vincent zv. G.M. Snijer en S. Spasovska, Henriëtte Nicolinedv. N. Ouwehand en PJ. Prins, Robin Willem zv. B van der Lmgen, Priscilla dv. Z.C Kuijt en M P. J. Schniedewind, Anouska Eleonora dv. GAM. CLemens en E. van der Hulst, Remco z\i. J Neuteboom en C E de Looff, Samira dv. K Heemskerk, Mèud dv P. van Rooijen en P A. van der Plas, Amber dv. Y Nobel, Jonnah Marti na dv. H.J. Pragten J W M. Kleijweg, Elisabeth Geertruidadv. P de Kooker en M.E.C. Claessens, Thijmen zv. H Alkema en P. de Jong, Marcel zv A.M. Kloos. Nidal zv M Safsaf en N Safsaf, Mehdi zv. M. Safsaf en N. Safsaf, Marco zv M Hockx en Y de Roode, Teresa Hermina Cornelia dv W M Meeuwen oord en C G.M van Emmerik, Nick zv. J Neuteboom en Y.A van Bemmelen. Overleden H H- IJpelaargeb. 20apr 1906 geh gew met C Mekes. J C Berkhei) geb 4 |un 1924 man, J H M Ligtvoet 10 dec 1904 geh gew met P.J. Holverda. J.W.E. Aalten 22 mei 1923 echtg van j Bonefaas. J Win ters 18 mrt 1937 man. J H V.eland 26 mei 1930 man, A Boogerd 29 aug 1909 geh gew met W Westeriaken, E. van Leeuwen 2 nov 1893 geh. gew. met: K. van Kooij. S. Neels 3 okt 1901 vrl, H van der Top 30 aug 1914 man, D. Varkevisser 25 mei 1907 geh. gew met: J. Pluimgraaff, C J. Haasnoot 29 jan 1927 man. G. Rietkerk 4 okt 1930 geh gew met: W H Lampe, SA Habi- boellah 6 dec 1940 man, C. Hordijk 8 feb 1911 man, M N M Eit|es4sep 1957 man, H.J.M. van Aken 10 dec 1929 man. C J J van Velzen 28 sep 1966 man. M J Devilee 13 feb 1911 echtg. van: J A. Franken. A. Slingerland 16 mei 1916 man, J. Flotisson 20 apr 1914 man, P.J.P. van Valderen 2 sep 1956 man. S van de Beek 18 feb 1965 vrl. Q M Beugelsdt|k 25 aug 1938 echtg. van L A. van Kasteren. P A van der Luit 29 jun 1932 echtg van H Ho- genes. J G C. Aalders 19 sep 1906 geh gew met J.J Boerakker, J Paats21 mei 1908 man, D.F deJonghl3sep 1932 man. Gehuwd: E A Menken en EC Groen. R van Leeuwen en A A M Schipper, E L Nieboer en G. Knook. R W J Mees teren J M Huson, P B vanPolanenen B. Cremers, R P Peper en P F Markus, GA de Wekker en PM Eradus, JE Renella Sanchez en M E Bletz, H.J. Versnel en J A H Evertzen, P H H de Beer en E van Praag. J W van Mus- scher en J W Sloos. P P H van Velzen enS Mizee. JC ten Donkelaar en J L- C M den Hollander. M C. Bloken M Hakim. Sluiting dreigt voor slopers Verschillende autosloperijen in de provincie Zuid-Holland wor den bedreigd met sluiting, om dat hun bedrijf niet aan de milieu-eisen voldoen. In Berg- schenhoek werd deze week een bedrijf ontruimd omdat het niet beschikte over de Juiste papie ren en dus als illegaal werd aan gemerkt. De provincie houdt er rekening mee dat dit jaar nog zo'n tien andere sloperijen moeten worden ontruimd. De ontruimingen houden verband met de uitvoering van de Wet Milieubeheer die de laatste jaren aanmerkelijk is aangescherpt. De wet schrijft voor dat autosloperijen moeten voldoen aan voorwaarden zoals een vloeistofdichte vloer van minimaal 1500 vierkante meter. Ook moet vloeistoffen zoals olie en benzine worden afgetapt en in aparte vaten opgeslagen. In Zuid-Holland zijn nu onge veer 200 autosloopbedrijven, waarvan enkele tientallen nog niet over de correcte vergunnin gen beschikken. De provincie wil niet bekend maken welke bedrijven nog niet aan de milieu-eisen voldoen. Autoslo- pers die vrijtVillig de bedrijfs voering staken komen in aan merking voor een ophefpremie. Een sloperij aan het Trekvaart plein in Leiden maakte onlangs van die regeling gebruik. De ontruiming in Bergschen- hoek nam twee dagen in beslag. De kosten van de actie is voor rekening van het bedrijf. Nieuwe kas Hortus AMSTERDAM drie-klimatenkas van de Amsterdamse Hortus Botanicus is vandaag officieel geopend. Het 2,5 miljoen gul den kostende bouwwerk moet de toekomst van de 150 Jaai ou de botanische tuin veiligstellen. Enkele jaren geleden dreigde de Hortus nog te moeten sluiten nadat de universiteit van Am- Sterdam afwilde van de verlies gevende tuin aan de Plantage Middenlaan. De enorme kas heeft een sub tropisch, tropisch en woestijn- achlig gedeelte out de mui h- ting van de woestijn met cac tussen en andere planten is het nog wachten op een sponsor. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19