Komst compostfabriek naar Alkemade onzeker 'Velen nemen een afwachtende houding aan' Parkeren rond Ridderhof ergert buurtbewoners Hogere kosten voor veehouders op veenweide Rijn- en Veenstreek Een wijkje met een eigen logeerkamer Voorbode van jaarmarkt Auto's in Alphen aan den Rijn opnieuw doelwit van inbrekersgilde Bij de politie van Alphen is gis teren melding gemaakt van twee autokraken en een dief stal van een personenauto. De krakers zijn bezig geweest bij wagens aan de Marketentster en de Betsy Perkstraat. Uit bei de auto's werd de radiocasset- te-apparatuur gesloopt. Vanaf de Vliestroom is een auto ge stolen met daarin goederen ter waarde van ongeveer 500 gul den. De afgelopen weken werd in Alphen herhaaldelijk mel ding gemaakt van diefstallen uit auto's. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Grasland levert minder voer op Aan een kilo melk houdt een boer in Zuid-Holland bruto ge middeld minder over dan zijn collega in de andere kustprovin cies Noord-Holland en Zeeland. Toch betekent dat niet dat de boeren het in deze regio slech ter doen. Doordat de bedrijven É+rootschaliger zijn, verdienen de veehouders hier netto zeker niet minder dan in die provin cies. Dat zegt Peter Houtstra van de Westelijke Accountantskan toren (WEA) die voor een be langrijk deel van de agrarische bedrijfstak de gang van zaken administreert. Volgens de WEA T leverde honderd kilo melk in Zeeland in het afgelopen boek jaar een saldo van 69,11 gulden op. In Noord-Holland was dat 67,12 gulden en in Zuid-Hol land 66,93 gulden. Dat saldo be rekenen de WEA voor alle daar aangesloten veehouders aan de hand van de opbrengst van de melk en de variabele kosten. Die variabele kosten bestaan uit onder andere de inkoop van voer, de veearts, het fokken en de kunstmest. De vaste lasten van bedrijven worden niet mee gerekend. De verschillen tussen de pro vincies hangen volgens Hout stra vooral samen met verschil len in samenstelling van de melk en met de noodzaak om voer in te kopeu. Boeren in Zuid-Holland zijn met name aangewezen op de veenweides en die zouden minder gras op leveren dan de vette Zeeuwse klei. Houtstra stelt daar direct te genover dat de boerenbedrijven in Zuid-Holland over het alge meen groter zijn. De boeren hebben doorgaans ook ruimere melkquota. Hier hebben de vee houders gemiddeld 59,4 melk koeien, in Noord-Holland zijn dat er 51,1 en in Zeeland 48,8. Daardoor drukken er in Zuid- Holland minder vaste lasten op iedere geproduceerde kilo melk. De inkomens van veehouders zijn volgens Houtstra in Zuid- Holland dan ook eerder hoger dan lager dan in Zeeland. Hout stra constateert ook dat het de veehouders - zeker in vergelij king met de akkerbouw - over het algemeen niet slecht gaat. De WEA trekken overigens niet alleen vergelijkingen per provincie, maar ook tussen ver schillende soorten bedrijven. Houtstra: Afhankelijk van op pervlakte en aantal dieren zijn er intensievere en extensievere bedrijven. Dat speelt uiteinde lijk ook een rol als het gaat om het inkomen van boeren." De WEA zijn van plan de ge gevens over melksaldi vaker te publiceren. Op die manier kun nen boeren zien hoe hun bedrijf het doet in vergelijking meucol- lega's. Ook valt dan na te gaan op welke punten nog kosten kunnen worden bespaard. Vol gens Houtstra wordt bij het streven naar kostenbesparing steeds vaker geconstateerd dat het niet zinvol is uit te zijn op een hogere melkopbrengst per dier. Nederlandse koeien pro duceren nu over het algemeen ruim 7.000 liter molk per jaar. „Wij zeggen vaak tegen veehou ders dat meer produktie meege nomen is als dat min of meer vanzelf gaat. Bijvoorbeeld door ander voer te gebruiken. Maar als dat veel kosten met zich meebrengt, bijvoorbeeld het overschakelen op andere die ren, raden wij het af. De laatste extra liters worden dan toch erg duur." Koningin Beatrix opent Ecolonia alphen aan den run anp Koningin Beatrix verricht woensdag 29 september in Alphen aan den Rijn de offi ciële opening van de woon wijk Ecolonia. Het is een pro ject dat bestaat uit lol wo ningen. In Ecolonia werkten negen architecten de drie be leidslijnen van het Nationaal Milieubeleidsplan uit: bespa ren op energie en grondstof fen, stimuleren van herge bruik en een gezond binnen milieu. meepraten over de vorm, de hoogte, het aanzicht van de fa briek." Als er een keer iets mis zou gaan op het bedrijfsterrein Veenderveld, zijn de gevolgen veel groter. „We gaan er natuur lijk van uit dat zo n fabriek geen lawaai maakt of stank of giftige gassen uitstoot. Maar mocht dat door een ongeluk toch een keer gebeuren, dan zijn er te veel glastuinbouwers en omwonen den in de buurt", aldus Van Elk. De bezwaren van de PPC te gen het terrein in Rijpwetering vindt Van Elk niet terecht. „De natuur moet maar eens wijken voor het milieu." Projectleider A. Booy van Westwoude Mana gement, een van de deelnemen de bedrijven in Alcom, voegt daaraan toe: „De provinciale weg én de rijksweg hopen vlak langs het terrein. Het wil er bij mij niet in dat die tien vracht auto's per dag het verkeers- geraas in het gebied nog verder doen toenemen." Alcom heeft een fabriek voor ogen die jaarlijks 24.000 ton GFT-afval inneemt en omzet tot compost. Het provinciale afval bedrijf Proav levert het GIT-af- val aan; dat is weer afkomstig van de huishoudens in de regio Het biologische afval ondergaal een proces van twee maanden waarbij een hoge temperatuur en zuurstof het werk doen. Het resultaat is schoon compost dat als meststof op tuinen of lande rijen kan. .Alcom heeft boliwplannen voor een fabriek van 75 meter lang, 50 meter breed en zes me ter hoog. Alkemade is op dit moment bezig aan een herzie ning van het bestemmingsplan 'landelijk gebied zuidoost.' Daarin is voor de fabriek een plaatsje ingeruimd. Als de raad het plan heeft goedgekeurd, gaat het naar GS. I let is nog af wachten of die het advies van de gemeente volgt of van de PPC. alphen aan den run ruud sep Iedereen een eigen huis met daarbij een aantal gezamenlijke voorzieningen vooi» het hele wijkje. Een grote zaal die kan worden gebruikt als vergader zaal, eetkamer, peuterspeelzaal of yoga-ruimte. Een washok - want waarom zou iedereen een eigen wasmachine moeten heb ben? - een logeerkamer en een gezamenlijke fietsenberging. Na tweeënhalf jaar plannen maken, staat nu vast dat de stichting centraal wonen Alphen haar ideaal in de loop van volgend jaar kan verwezenlijken. De gemeente heeft officieel toestemming gegeven voor de bouw van 25 'centraal wonen huizen' in Kerk en Zanen, vlak bij het station. Morgen is er voor toekomstige bewoners een informatiebijeenkomst bij de woningbouwvereniging Alphen (WVA) en eind dit jaar moet er een definitief plan liggen. „We moeten nu in korte tijd even veel werk verzetten", weet se cretaris Nelemarie van Leeuwen van de stichting. Van Leeuwen is van het begin af aan betrokken geweest bij het initiatief en vertelt enthousiast. „Het moet gewoon een aardig wijkje worden. Een beetje een tegenhanger van het sterke in dividualisme dat je tegenwoor dig om je heen ziet. Van men sen die bij elkaar op de galerij wonen en elkaar niet eens ken nen. Wij proberen meer wijkge richt te leven." In het nieuwe wijkje komen vooral huurwoningen. De WVA wordt eigenares. Van Leeuwen vertelt dat de samenwerking met de woningbouwvereniging vlotjes verloopt. „Bij de WVA vonden ze het een leuk initia tief. Zij hadden zoiets van: wij bouwen altijd voor onbekenden en kunnen nu eens horen wat er echt bij de mensen leeft. We krijgen echt alle medewerking." Voor het ontwerpen heeft de stichting een architect in de arm genomen die al vaker cen- traal-wonen-projecten heeft ge tekend en ook zeifin zo'n wijkje woont. Aan hem de taak om op een betrekkelijk klein oppervlak woningen te bouwen voor ge zinnen, samenlevenden en al leenstaanden, ouderen, jonge ren en gehandicapten. Bij de stichting hebben zich tot nu toe 35 belangstellenden gemeld. „Maar de ervaring leert dat als puntje bij paaltje komt maar eenderde serieus door gaat. We kunnen daarom nog wel wat mensen gebruiken." Van de toekomstige bewoners wordt verwacht dat ze zich 'wel een beetje sociaal opstellen'. Maar dat wil niet zeggen dat de bewoners straks worden over stelpt met corveediensten en andere verplichtingen. „We wil len het wel vrijblijvend houden, behalve dan het schoonmaken van de gemeenschappelijke ruimtes. De bewoners moeten zelf met initiatieven komen." Voorafgaand aan de bouw, die volgend jaar zomer moet beginnen, is het de bedoeling dat de toekomstige bewoners nog verschillende keren hij el kaar komen. „Wanneer wat meer duidelijk is wie er precies mee gaan doen. willen we een keer een weekeinde weg gaan. onder begeleiding van een maatschappelijk werker of een psycholoog. Je moet bij dat soort bijeenkomsten ook kijken of. mensen niet te hoge ver wachtingen hebben. Anders wordt het uiteindelijk een te grote domper." Voor geïnteresseerden in het centraal-woncn-project is er morgenavond om 20.00 uur een informatiebijeenkomst in het kantoor van de WVA aan de Concertweg. Mensen van de stichting en de architect zullen hier de plannen nader toelich- Er wordt wellicht geen compostfabriek gebouwd in Alke made. De firma Alcom wil een dergelijke installatie alleen neerzetten op het terrein van Groen Recycling in Rijpwe tering. Het nieuwe bedrijfsterrein Veenderveld in Roelo- farendsveen is voor het bedrijf onbespreekbaar. „Als het niet doorgaat, zoeken we een andere gemeente in het zuiden van Zuid-Holland." Ook Alkemade wil geen com postfabriek op het Veenderveld. Maar de provinciale planologi sche commissie (PPC) die gede puteerde staten adviseert over de plaats van de fabriek, heeft juist het bedrijfsterrein in Rijp wetering voorgesteld als vesti gingsplaats. De PPC ziet niets in het terrein van Groen Recycling, omdat door de langsrijdende vrachtauto's het vogelleven in de polder kan worden ver stoord. De gemeente en Alcom be grijpen niet waarom gedepu teerde staten twijfelen bij het aanwijzen van het terrein van Groen Recycling als locatie voor de fabriek. Zij zien juist grote voordelen. Alcom omdat Groen Recycling er al snoei-, blad- en takafval verwerkt tot compost en de gemeente omdat er bijna niemand in de omgeving woont. Gemeentesecretaris J. van Elk: „En de fabriek is goed in te passen in het landschap. Met groen en bomen er om heen hoeft niemand er iets van te merken. En als er dan eens stank of gas uit de fabriek ont snapt, blijft het gevaar beperkt. Wat niet wil zeggen dat we geen goede maatregelen moeten tref fen", haast Van Elk zich té zeg gen. „Bovendien kunnen we nu Catalpa denkt dat kinderdagverblijf Ter Aar wel vol komt De stichting Catalpa vindt dat de Teraarse gemeenteraad deze week 'te verontrust' heeft gerea geerd op het feit dat kinderdag verblijf De Tuimelaar slechts 7 van de 24 kindplaatsen vol heeft. „Elke maand komen er nog twee of drie nieuwe kindjes bij" aldus S. Wilken, coördina tor van vijf Catalpa-kinderdag- verblijvqn in Leiderdorp, Ter Aar, Nieuwkoop, Hillegom en Bergschenhoek. Een kindplaats omvat vijf ochtenden en midda gen. Dat de aanwas van het ander half jaar oude kinderdagverblijf 'moeizaam' verloopt, geeft Wil ken volmondig toe. „Wij waren eerst ook teleurgesteld over de geringe groei. Maar het is nu eenmaal een feit dat kinderdag verblijven in de grotere ge meenten sneller volstromen", aldus Wilken. Zo heeft De Springschans in Leiderdorp na drie jaar zestig volle kindplaat sen. Maar ook dit dagverblijf heeft geen wachtlijst: er zijn nog twaalf plaatsen over. „Ter Aar heeft veel jonge mensen, dus er is wel degelijk een markt voor kinderopvang. Maar velen nemen een afwach tende houding aan. Kinderop vang is hier minder gewoon dan in bijvoorbeeld Leiden of Al phen aan den Rijn. Er zijn veel gezinnen waar de vrouw thuis blijft. Vaak woont een groot deel van de familie in het dorp en dan passen familieleden op. Het loopt niet storm, maar we groei en even hard of langzaam als andere kinderdagverblijven in gelijksoortige gemeenten", ver telt J. Hoekstra, hoofdleidster van De Tuimelaar en het Nieuwkoopse kinderdagverblijf Lindelotje. Catalpa is een commerciële organisatie met zo'n veertig kinderdagverblijven in Neder land. Via deze stichting liet de gemeente Ter Aar in 1991 een kinderdagverblijf opzetten. Voor de realisatie van 24 kindplaat sen voor kinderen tussen nul en vier jaar kreeg de gemeente voor 1990 zo'n 110.000 gulden van het ministerie van WVC. Ter Aarse gemeenteraadsleden vroegen zich onlangs af of deze subsidie moet worden terugbe taald, omdat de kinderopvang toen nog niet was gerealiseerd. De gemeente heeft Catalpa een brief gestuurd waarin zij zich af vraagt of het geld wellicht moet worden teruggestort. Intussen gaan Wilken en •Hoekstra met de gemeente Ter Aar bekijken hoe ze meer kinde ren in het dagverblijf kunnen krijgen. Eind september houdt „Elke maand komen er nog twee of drie kindjes bij", zeggen de leidsters van kinderdagverblijf De Tuimelaar in Ter Aar. foto bendebruyn de stichting een informatiemid- aantrekkelijker te maken, heeft gulden per jaar. Als werkgevers plaats, dan betalen zij een be- dag voor bedrijven. Behalve ou- Catalpa de prijs voor een kind- tol aankoop overgaan, vragen drag dat afhankelijk is van hun ders kunnen ook werkgevers plaats onlangs met tweedui- zij een bijdrage aan de ouders, inkomen. De gemeente legt de kindplaatsen kopen. Om dit zend gulden verlaagd tot 17.500 Kopen ouders zelf een -kind- rest bij. aan de Burgemeester Warnaarkade een gondelvaart. De opgetuigde boten varen van de Oostvaart naar de Gemenewegse- brug en weer terug. Vrijdag om 19.00 uur begint dan de ech te jaarmarkt met een braderie op de Dorpsstraat. Voorde basisschoolleerlingen is er een ballonnenwedstrijd. Op de brade rie zorgen De Aarebijenplukkers voor de muzikale oplijsting. En voor wie dat nog niet genoeg is, treedt vanaf 22.00 uur de band Mannheim op in de Avantihal. Wie eens op een brommer of motor wil rijden, kan op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur terecht op de parkeerplaats voor de hazerswoude-dorp» Grijperautoma'ten vol met beertjes, een grote bank die vervaarlijk door de lucht slingert, botsautootjes en oliebollen. Het is weer kermis op het Raad huisplein in Hazerswoude-Dorp. De ker mis is gistermiddag begonnen, als voorbo de van de jaarmarkt die morgen en zater dag het dorp op zijn kop zet. In de aanloop naar de jaarmarkt was er in liet verleden altijd een wielerronde in Hazerswoude-Dorp. Maar die is dit jaar geschrapt. Doordat de gemeente niet meer gratis wilde meewerken, werd dit onder deel voor de organisatie te duur. Daarvoor in de plaats is er vanavond vanaf 20.00 uur Landvliethal. Het verkeerscentrum Zoeter- meer houdt daar een 'motoropstapdag'. Om 14.30 uur is er volksdansen op het Ambachtsplein, 's Avonds om 21.00 uur zorgt carnavalsvereniging De Blauwkousen op dezelfde plek voor een verrassing. Daarnaast staat de Karaoke show op het Ambachtsplein. Op zaterdagavond wordt tijdens de bra derie de muziek verzorgd door de Bierlep pers. Vanaf 22.00 uur zorgt Veronica's Dri ve In Show voor muzikaal vuurwerk in de Avantihal. Om 23.00 uur is er echt vuur werk aan de Heerenlaan. foto ben de bruyn Autotelefoon gestolen hazerswoude-rundukUit een aan de Rijndijk in Hazerswoude geparkeerde personenauto is in de nacht van dinsdag op woens dag een deel van een autotelefoon gestolen. Tevens werd een ra dio-cassetterecorder ontvreemd. Uit voorzorg had de eigenaar van het voertuig 's avonds een gedeelte van de telefoon meege nomen. Garage leeggehaald oud ade« Voor enkele honderden guldens is gereedschap gesto len uit een garage van een huis aan de Hofdijklaan in Oud Ade. De dader had eerst gepoogd om een deur van het huis open te breken, maar dat lukte niet. De schuur kwam hij gemakkelijker binnen, die zat niet op slot. alphen aan den run roy klopper Omwonenden van de Alphense Fidelio- en Rigo- lettohof hebben bij de gemeente aan de bel ge trokken over de niet aflatende parkeerproblemen voor hun deur. Hun zorgen worden gedeeld door de Woningbouwvereniging AJphen aan den Rijn. De kwestie komt vanavond aan de orde in de raadsvergadering. De omwoneniïcn van beide hoven zien met le de ogen hoe de hoeveelheid auto's voor hun deur gestaag groeit. Volgens hen zijn er meer boosdoe ners. In een brief, die mede is ondertekend door de woningbouwvereniging wordt een aantal boosdoeners opgesomd Zo wordt het kerkelijk- en gemeenschapscen trum De Bron steeds intensiever gebruikt. Veel bezoekers komen met de auto en zetten die in de wijk. Daarnaaast is er het winkelende publiek van De Ridderhof, dat weigert zijn voertuig in de par keergarage te stallen. De klanten zijn overigens niet de enige boos doeners. Ook het winkelpersoneel maakt zich schuldig aan het parkeren in de hoven. Vice- voorzitter J. Pison van de bewonerscommissie: „De middenstanders kunnen plaatsen huren in de parkeergarage. Maar om de een of andere re den hebben velen daar niet zo veel zin in." Dan zijn er nog de bezoekers van de apotheek Ridder- veld die hun wagens her en der neerzetten. De nieuwste boosdoener is volgens de buurt het au toverhuurbedrijf Euro Dollar, dat is gevestigd in het benzinestation Ridderhof. De niet verhuurde wagens worden steeds vaker in de wijk neergezet. De bewoners van de Fidelio- en Rigolettohof hebben de problemen al verschillende keren aan gekaart bij de gemeente. Ze hebben onder meer gevraagd om een vergunningensysteem, zoals dat al bestaat op bijvoorbeeld het naburige Aïdaplein. Volgens de ambtenaren wil de raad daar niet meer aan meewerken. „Daarom hebben wij een brief over de kwestie naar de gemeente gestuurd. Ik wil dat wel eens van de raad zelf horen", aldus Pison. Volgens hem wordt de situatie in de wijk zo langzamerhand onhoudbaar. „Je kunt je auto niet kwijt en geregeld zitten er krassen op je wa gen. Er moet iets gebeuren." Hij snapt er niets van dat mensen weigeren een kwartje te betalen om de hele dag in de parkeergarage van de Rid derhof te kunnen staan. De bewoners zijn vastbe sloten de raadsvergadering bij te wonen en daar spreektijd aan te vragen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17