Villakopers voelen zich misleid Een reproduktie van een kwartje Regio Provincie verzacht pijn van eigenaar legbatterij Leiden wil koetshuis redden van de sloop DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Voorschoten beveiligt kruispunt met verkeerslichten voorschoten Het kruispunt van de Schoolstraat. Koninklijke Marinelaan en Veurse- weg wordt voorzien van verkeers lichten. Hierdoor stroomt het ver keer vanaf de Koninklijke Marine laan beter door naar de doorgaan de route naar Leidschendam en Leiden. Bovendien is het kruispunt nu volgens de gemeente gevaarlijk voor overstekende leerlingen van basisschool De Regenboog. De nieuwe installatie wordt afgestemd op de stoplichten in het centrum, zodat de automobilisten te maken krijgen met een zogeheten groene golf. De rijrichting in het zuidelijk ge deelte van de Voorstraat en in de Blokstraat wordt omgedraaid. Het verkeer kan, als de lichten er staan, rechtstreeks vanaf de Veurseweg de Voorstraat in. De werkzaamhe den beginnen de eerste week van september. Het verkeer ondervindt volgens de gemeente nauwelijks hinder van de werkzaamheden, al leen het zuidelijke deel van de Voorstraat wordt enige tijd afgeslo ten. De aanpassing van het kruis punt. die enkele weken zal duren, kost bijna vier ton. Afscheidsreceptie onderwijzer Stolk leiderdorp» Na circa 25 jaar in het Leiderdorp- se basisonderwijs te hebben ge werkt, gaat W. Stolk met pensioen. Stolk was onder meer directeur van de opgeheven basisschool Sa men Onderweg aan het Van Alp- henplein. Daarvoor werkte hij als onderwijzer op het Zijlkwartier. De laatste jaren gaf hij les op 't Bol werk aan de Werkenhof. Ter gele genheid van het afscheid wordt een receptie gehouden, die ook is bestemd voor oud-leerlingen en hun ouders. De bijeenkomst wordt gehouden op vrijdag 27 augustus, van 19.00 tot 20.00 uur in de basis school 't Bolwerk aan de Klerken- hof 1 in Leiderdorp. Houthakker bekneld onder boom Bouw clubhuis bij zwembad Poelmeer is onaangename verrassing wassenaar Een 43-jarige Hagenaar heeft gisteren vermoedelijk zijn heup en een been gebroken bij een ongeval op de Houtlaan in Wassenaar. De man kwam onder een boom terecht, die hij had omgezaagd. De boom bleef aanvankelijk in de kruin van een andere boom hangen, maar kwam toch nog naar beneden. De man raakte daarbij bekneld. Hij lag al een half uur onder de boom toen twee collega's er in slaagden hem te bevrijden. De onfortuinlijke houthakker is per ambulance naar het Bronovo- ziekenhuis in Den Haag gebracht. Inbrekers halen gokautomaat leeg leiderdorp» Een gokautomaat in een restaurant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp is vannacht opengebroken en het geld is er uitgehaald. De diefstal is rond half twee gepleegd. De da ders kwamen het pand binnen na het inslaan van een ruit. Toen de politie bij het restaurant arriveerde was de dader al gevlogen. Caravan gaat in vlammen op wassenaar» Op camping Duinrell in Wassenaar is gistermiddag rond half een een stacaravan door brand verwoest. De oorzaak was vermoedelijk sluiting in de ontvanger van een satelliet-an tenne. De vrijwillige brandweer was snel ter plaatse, maar de ca ravan is geheel verwoest. Bij de brand liep niemand letsel op. Het vakantieverblijf is eigendom van een Hagenaar. Wasgoeddief in Voorschoten voorschoten Lingerie en een trainingspak vormden de buit van een waslijndief aan de Leidseweg in Voorschoten. De dief kwam de tuin afgelopen dinsdagnacht binnen via een poortje dat niet was afgesloten. De bewoners waren niet aanwezig en misten de kleding pas na hun terugkomst gistermiddag. De waarde van de buit bedraagt 250 gulden. Verdachte bekent acht inbraken oegstgeestMet de aanhouding van een 43-jarige man. zondag nacht in de buurt van de Kennedylaan in Oegstgeest, zijn tot nu toe acht inbraken opgelost. De verdachte, een inwoner van het voormalig Joegoslavië die nu geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, bekende inbraken te hebben gepleegd in Oegstgeest, Voorschoten, Leidedorp, Warmond en Voorhout. Tevens beken de hij in Maassluis een auto te hebben gestolen. De man wordt binnenkort voorgeleid aan de officier van justitie. Den Boeft hoogleraar VU leiderdorp» J. den Boeft uit Leiderdorp is benoemd tot hoogle raar Latijnse Taal- en Letterkunde aan de Vrije Universiteit Am sterdam. Den Boeft, voormalig wethouder in zijn woonplaats, is sinds dit jaar ook begonnen als bijzonder hoogleraar Hellenisme aan de Faculteit der Godgeleerdheid van de Utrechtse Universi teit. Den Boeft studeerde klassieke talen aan de Leidse universi teit en begon zijn loopbaan op het Stedelijk Gymnasium in Lei den. Leidenaar Michel Verheij, koper van een van 58 herenhuizen in Park Overveer, verwijt de be trokken instanties het achter houden van informatie. Zowel gemeente als makelaar Max Se- delaar en het Projectontwikke lingsbureau voor Bouwnijver heid (POB) hebben steeds vol gehouden dat er behalve een kleine uitbouw van het huidige binnenbad geen bouwactivitei ten op het programma stonden. Andere kopers bevestigen dit verhaal. Oegstgeestenaar Van der Leeuw: „Wij zijn nooit op de hoogte gebracht van de bouw van een clubhuis." Leidschen- dammer F.V. Wijnschenk was ten tijde van het tekenen van het koopcontract ook 'volstrekt in onwetendheid'. „Misschien daf ik iets te goed van vertrou wen ben geweest, maar ik ben volledig afgegaan op de teke ningen van de makelaar. Daar stonden de glijbaan, het club huis en een transformatorhuisje niet op." Verheij ontdekte de bouw van het clubhuis vorige maand. Hij zag dat er een paar palen waren geheid op de strook achter zijn toekomstige tuin. Op twee an dere plaatsen waren ook palen Vlak naast het huidige zwembad Poelmeer zijn al palen de grond ingegaan voor het nieuwe clubhuis van Vivax. Kopers van de dure woningen in het naastgelegen Park Overveer staan op hun achterste benen. foto hielco kuipers de grond ingegaan. „Nu blijkt ook dat er pal achter mijn tuin een transformatorhuisje komt te staan. Nou, dat maakt na tuurlijk lawaai. Als ik dat van te voren had geweten had ik dat huis niet gekocht" De Leidenaar kwam er daarna achter dat het bouwplan voor een glijbaan, een clubhuis en een transformatorhuisje in no vember 1992 al bekend was. Verheij tekende zijn koopcon tract ruim een halfjaar later, ju ni 1993. De bouwtekeningen 'doken plotseling op' bij de ge meente. In een eerder stadium zouden gemeenteambtenaren een verkeerde, onvolledige bouwtekening aan Verheij heb ben getoond. De verbouwing van het zwembad geschiedt in opdracht van de gemeente en wordt uit gevoerd door POB. Verheij: „De directeur van het POB heeft mij mondeling laten weten dat hij informatie over bouwactivitei ten op het zwembadterrein voor de kopers van de huizen niet van belang vond." Een woordvoerder van make laardij Sedelaar zegt eveneens verrast te zijn door de bouw plannen op het zwembadterrein („wij wisten ook van niets") en verwijst verder door naar op drachtgever POB. De directeur van POB, JA van Lit, wil niet reageren op een 'kwestie waar over hij in onderhandeling is'. „Nog even afgezien van de vraag of de heer Verheij gelijk heeft of niet." Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de glijbaan wel op een bouwtekening staat die dit voorjaar is gemaakt. „Die is gepubliceerd, dus de kopers hadden haar kunnen zien." In die tijd was volgens haar wel bekend dat Vivax een clubhuis zou krijgen op het terrein, maar de discussie over de precieze plek liep nog. Tegen de bouw van de kantine kunnen volgens haar nu nog tot half september bezwaren worden ingediend. De voorbereidende werkzaam heden voor de bouw zijn afge rond, maar het werk is nu stil gelegd tot de sluitingstermijn van de bezwaren. De bouw van Park Overveer begint in oktober. De villawijk bestaat uit 58 woningen die tus sen de 5,5 en 6,5 ton kosten. Meer dan de helft van de heren huizen is al verkocht. Bewoners van de nog te bouwen villawijk Park Overveer in Oegstgeest zijn 'onaangenaam verrast' door onverwachte bouwac tiviteiten bij hun toekom stige buurman, zwembad Poelmeer. Op dat terrein zijn onlangs de eerste pa len geslagen voor een nieuw clubhuis van zwem en polovereniging Vivax en er verrijzen nog wat andere bouwsels waar de kopers nooit van op de hoogte zijn gesteld. De huizenkopers voelen zich misleid. oegstgeest erna straattma oegstgeest De eigenaar van de voormalige legbatterij aan de Oegstgeester Dorps straat, Henk Heemskerk, krijgt een vergoeding van 12.000 gulden om dat hij" het kippenhok een maand geleden moest sluiten. Heemskerk had voor de tappen geen goede hinderwetvergunning en kon die ook niet krijgen omdat de batterij te dicht bij de omliggende woningen stond. De gemeente heeft wel geprobeerd een geschiktere plaats voor de legkippen te vinden, maar slaagde daar niet in. Daarop verkocht Heemskerk zijn kippen voor de slacht. Door de sluiting moet hij de leg batterij voortijdig afschrijven. De gemeente wil hem tegemoet komen door de vergoeding te betalen. Die 12.000 gulden komt niet uit de ge meentekas. Speciaal voor dit. soort gevallen heeft de provincie Zuid- Holland een subsidiepotje. De Leidse monumentencommis sie heeft gisteravond besloten om het gekraakte koetshuis op land goed Ter Wadding het predikaat 'monument' te geven. Daarmee is de voorgestelde sloop die de eige naar, de provincie Zuid Holland, voor ogen heeft, een stuk onze kerder geworden. De commissie bracht gister middag een werkbezoek aan het koetshuis dat staat op het land goed op de grens van Leiden en Voorschoten. Volgens voorzitter J. Olivier werd de commissie door de krakers, die sinds mei het pand bewonen, vriendelijk ontvangen en kon het hele gebouw nauw keurig worden bekeken. Omdat het koetshuis in een VRIJE TUD Reünie De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest (SJJO) houdt een reünie op zaterdag 28 augustus. Dit in verband met het 20-jarig bestaan. Medewerkers en oud- medewerkers kunnen van 20.00 tot 24.00 uur terecht in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. Er zijn onder meer foto's en vi deo's te zien van activiteiten, 's Middags geeft de SJJO van 14.00 tot 17.00 uur informatie over de huidige activiteiten. Speel-o-theek De Leiderdorpse speel-o-theek De Grabbelton bestaat tien jaar en viert dat op zaterdag 4 septem ber. Van 12.30 tot 16.00 uur houdt goede staat verkeert, de bouwstijl zeldzaam voor deze regio is en het uiterlijk harmonieert met de omgeving, gaat de commissie aan het Leidse college van B en W ad viseren het gebouw op de plaatse lijke monumentenlijst te zetten. Eerder kwam er vanuit de pro vincie kritiek op het voornemen van de gemeente. Beheerder H. Delhez van de provincie vindt het vreemd dat de gemeente Leiden zelf indertijd op sloop aandrong om een nieuwe weg naar de Ste venshof aan te leggen, maar nu het uit 1910 daterende koetshuis tot monument laat verklaren. Vol gens Delhez kost de noodzakelij ke opknapbeurt twee ton en Lei den moet volgens hem het koets huis dan ook maar kopen en zelf restaureren. De Grabbelton in sociaaJ-cultu- reel centrum Muzenhof open middag. Leden en niet-lcden kun nen dan alle gezelschapsspelen testen. Voor de kleinste kinderen is er een oppas. Vlietloop Het startschot voor de traditione le Vlietloop klinkt op zondag 5 september om 12.00 uur in de Voorschotense Voorstraat. Deel nemers kunnen afstanden lopen over twee. vijf. tien en eenentwin tig kilometer. Inschrijven en om kleden kan in sporthal De Vliét- horst. Bij de finish zijn masseurs en het Rode Kruis aanwezig. Voor meer informatie: Riet van Leeu wen (071-610660) of Robert Ltan (071-895912). Bloed vloeit rijkelijk op het schoolplein Het plein bij openbare ba sisschool Oudenhof-Bok kensprong in Oegstgeest krijgt nieuwe tegels. De hui dige zijn zo versleten dat kinderen die vallen behoor lijke wonden kunnen oplo pen. „Ze zijn niet glad meer, er zitten scherpe kantjes aan. Dat betekent dat kinderen na een val meestal wat meer hebben dan een schaafvvondje: er vloeit al gauw behoorlijk wat bloed", aldus directeur H. Wegter van de school aan de Frans Halslaan. De raadscommissie voor onderwijs is inmiddels ak koord gegaan met het voor stel om 68.000 gulden uit te trekken voor het plein, dat waarschijnlijk in de herfst vakantie opnieuw wordt bestraat. Toen het gebouw een jaar of twaalf geleden werd neergezet, is er flink bezuinigd op het school plein, weet de directeur. „De school heeft een hoop geld gekost. De aanleg van een schoolplein kost ook een hoop geld en dat is zo goedkoop mogelijk ge daan." Met als gevolg dat de tegels niet veertig jaar meegaan, zoals gebruike lijk. Toen bleek dat de tegels niet glad genoeg meer wa ren, trokken medezeggen schapsraad en overblijf- commissie bij de schoollei ding aan de bel. Vooral na dat een meisje bij een val haar voet had gebroken. Dat ongeval had overigens niet direct iets te maken met de slechte kwaliteit van de tegels, zegt Wegter. „Er lagen bielzen los en van een van die bielzen viel zij. Maar dat is al een tijdje ge leden gebeurd en die biel zen liggen inmiddels weer vast." De directeur drong bij de gemeente aan op nieuwe bestrating en die reageerde 'uiterst coöperatief. Kinderen spelen tot de herfstvakantie nog gewoon op het schoolplein, want, zegt Wegter, er is immers geen sprake van een levens gevaarlijke situatie. De waarheid is hard op taxatiedag Christie's wassenaar kees van kuilenburg Expert Lucas de Wannemaeker kijkt z'n ogen uit als het glaasje voorzichtig uit het papier wordt gepakt. Hij begint smakelijk te lachen als hij de Franse tekst 'Hoe meer stoten, hoe meer ple zier' heeft gelezen en de weinig verhullende erotische tekening bekijkt. „Een glas uit ongeveer 1740. Op z'n minst 2000 tot 3000 gulden waard, maar het zou best wat meer kunnen op brengen", luidt zijn kennersoor deel. „Goh, bij ons heeft het jaren in de keuken bij het overige glaswerk gestaan", vertelt de ei genaresse uit Leiderdorp. Zij aarzelt dan ook niet lang over de vraag van De Wannemaeker of het glas bij een van de ko mende veilingen in het najaar aan de man of vrouw mag wor den gebracht. De Leiderdorpse is deze woensdag een van de vele be zoekers van de taxatiedag van het Amsterdamse veilinghuis Christie's in kasteel Oud Wasse- Een dergelijke meevaller is lang niet voor iedereen wegge legd. Jop Ubbens, deskundige op het gebied van 19e eeuwse schilderkunst, vertelt dat onge veer tweederde van het spul dat voor taxatie wordt aangeboden geen, waarde heeft. „Maar over rommel spreken we niet. Wij vinden het misschien wel rom mel, maar voor de eigenaar kan het emotionele waarde hebben. Dus moet je altijd voorzichtig zijn met het oordeel." Een hard oordeel betekent overigens niet dat de eigenaar direct wordt heengezonden. De diverse taxateurs geven met voorbeelden aan wat er aan het schilderij, porselein of glaswerk mankeert. Dat wordt bijvoor beeld pijnlijk duidelijk voor twee Britten die enkele schilde rijtjes van naar hun idee Neder landse meesters laten taxeren. „Erg slecht gemaakte kopieën. Zo'n 40 tot 50 jaar oud. Alleen al aan de signering kun je zien dat het geen echte Mauve is. Gaat u maar eens kijken in het Mau- ritshuis in Den Haag. Sorry!' Inbrekers Een Leids echtpaar heeft zich naar al snel blijkt jaren voor niets zorgen gemaakt over in brekers of ander gespuis dat het op hun 'Hertjes in de sneeuw' van W. Koekkoek heeft gemunt. Dat is ook de reden dat ze het doek willen laten taxeren en uit eindelijk willen laten veilen. „Het is al jaren familiebezit, maar je moet oppassen voor in braak hé." Het snelle oordeel van Ub bens is dat het schilderij zeker niet van Koekkoek is. „Die maakte stadsgezichten, zeker geen hertjes in de sneeuw. Ook de handtekening klopt niet. Kijkt u maar in het boek. Het gaat hier om een vervalsing. Waarschijnlijk gemaakt naar een schilderij van H.B. Koek koek, met een signatuur van W. Koekkoek. Jammer, maar het is niet anders." De man en de vrouw kunnen het maar moeilijk geloven. Een eerdere taxatie had immers uit gewezen dat het wel degelijk om een echte Koekkoek ging. Uiteindelijk brengt Ubbens de oplossing door de Leidenaars naar een deskundige te verwij zen voor een tweede oordeel. „Ik hoop voor u dat ik ongelijk heb, maar reken er niet op", zegt hij. Strop Twee dames uit Rotterdam gaan waarschijnlijk ook teleur gesteld terug naar de Maasstad. Jaren geleden had de moeder in het Japanse Kyoto een comfoor gekocht voor een theeceremo nie. „Mag ik vragen wat u er destijds voor heeft betaald", vraagt Hugues Jean Lamy van het Oriental Department van Christie's voorzichtig. „Omgere kend zo'n 8000 gulden." „Een tegenvaller mevrouw. Nu krijgt u er niet meer voor dan 2000 gulden." Meer tevreden gaat een inwo ner van Hazerswoude-Rijndijk weer naar huis. Zijn Hollandse vierdeursmeubel uit de 17e Met hun schatten in kleden of lakens ingepakt kwamen de mensen naar kasteel Oud Wassenaar voor de taxatie. foto hielco kuipers eeuw haalt ook de veiling. Hoe wel expert R. Boven nog geen verwachte opbrengst kan noe men. „Die kast moet ik eerst goed bekijken. Van een foto krijg je wel een indruk, maar niet voldoende om al een be drag te noemen." „Reproduk- ties van een kwartje", luidt even later het harde oordeel van Ub bens over twee schilderijtjes van een echtpaar uit Oegstgeest. „Dan hoef ik ze ook niet meer te bewarenantwoordt de man laconiek.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15