Leidsch Dagblad Vervoer en reiniging dagen plat 'Uit elkaar halen munitie levensgevaarlijk' GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Sportbijlage gaat over de linkspoot Paauw ombudsman Leidsch Dagblad Hoofdbedekking voor 'bemanning' Gouden Koets aan het licht. Alle misdrijven Lissenaar opgepakt voor ontucht met vijf kinderen Motel Bijhorst WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40243 LOSSE NUMMERS 1,60 De linkspoot. Dat is het thema van de sport bijlage die vandaag bij deze krant is gevoegd. In deze special wordt vooruitgeblikt naar het sportseizoen '93-'94, waarbij de sporters die links handelen met hun armen en benen cen traal staan. De 'linksen' vormen een minder heid, die vroeger werd gediscrimineerd (links zijn was eeuwen geleden zelfs 'onrein') maar 'nu vanwege de zeldzaamheid juist wordt ge waardeerd. Aan de vooravond van de amateurvoetbal competitie geven zes linkspoten van de zater- i deze regio een beschou wing op het komende voetbaljaar. Verder ko men spelers en trainers van andere voetbal clubs uitgebreid aan het woord. Over links zijn, hun club en de verwachtingen. De oud- Ajacieden Gerry en Arnold Mühren (twee su- perrlinkspoten) vertellen over hun leven na het clubvoetbal. Ook de andere sporten komen uitgebreid aan bod in interviews, voorbeschouwingen en speelschema's. Hockeyers, korfballers, hand ballers, basketballers, tafeltennissers, rugby ers en andere sportievelingen laten hun licht schijnen over het aanstaande sportseizoen. Het Leidsch Dagblad heeft per 1 september een ombudsman. Deze krant is daarmee een van de eerste dagbladen in Neder land die lezers de mogelijkheid bieden om zich tot een onaf hankelijk persoon te wenden met vragen, klachten en op- of aanmerkingen. De directie van deze krant heeft de voormalige adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, R.D. Paauw (55), tot ombudsman benoemd. Tot dusver kwamen lezers met kritiek veelal bij een be langhebbende terecht. De om budsman neemt nu als onaf hankelijk persoon deze klachten in behandeling. Ook kan bij hem informatie worden inge wonnen over de werkwijze van de krant. Wekelijks zal de om budsman een rubriek verzorgen in het Leidsch Dagblad, waarin hij bij hem aangekaarte zaken aan de orde stelt. In de krant van komende za terdag geeft Paauw een uitge breide toelichting op zijn werk zaamheden. Lezers met klachten, vragen, op- of aanmerkingen kunnen zich met ingang van woensdag 1 september wenden tot de om budsman van het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. Hij is dagelijks telefonisch bereikbaar tussen 9.30 en 11.30 uur, tel.nr.: 071 -356215. LekUch Dagblad NIEUWE ABONNEES Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN j Petit-Senn Niet de dingen om ons heen veranderen zo sterk, maar onze eigen kijk op die dingen. Yanomani's 2 Opnieuw is geNeken dat de regering in Bra silia er niet in slaagt haar inheemse bevolking te be schermen. Bemiddelaars Bosnië praten met Kooijmans Tot verrassing van politiek Den Haag hebben de vredesonder- handelaars in het Joegoslavi sche conflict, Owen (EG) en Stoltenberg (VN), vanmorgen een onderhoud gehad met mi nister Kooijmans van buiten landse zaken. Kooijmans had hen gevraagd naar Den Haag te komen, wegens de Nederlandse zorgen over onderdelen van de ontwerp-vredesregeling die de onderhandelaars in Genève zijn overeengekomen met de strij dende partijen. Nederland heeft vooral moei te met de wijze waarop een re geling voor Bosnië dreigt te worden opgedrongen aan de moslims. Het gaat daarbij om de opdeling van Bosnië in drie mini-staten, waarmee de etni sche zuiveringen zouden wor den gehonoreerd. De Tweede Kamer deelt de bezwaren van Kooijmans. Ook Duitsland heeft problemen met de richting waarin het vredesoverleg dreigt te gaan. Owen en Stoltenberg bezochten vanmiddag ook Duitsland. Vooral Owen is de afgelopen tijd onder toenemende kritiek komen te staan voor de richting die hij aan de onderhandelings tafel is ingeslagen. Dat de on derhandelaars bereid waren naar Nederland te komen is verklaarbaar door de belangrij ke rol van Nederland in de in ternationale vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. Neder land, dat de verbindingstroepen levert, is na Engeland, Frankrijk en Spanje de grootste leveran cier van blauwhelmen. In het belegerde Mostar zoch ten inwoners van de belegerde moslimwijk vanmorgen met kaarsen en zaklaantaarns stra ten en daken af naar de 13.000 kaïit-en-klaarmaaltijden die Amerikaanse vliegtuigen afgelo pen nacht boven de belegerde stad hadden gedropt. De Ameri kanen begonnen vannacht met het afwerpen van voedselpak ketten voor duizenden hongeri ge moslims die al bijna drie maanden opgesloten zitten als gevolg van het beleg van Oost- Mostar door Bosnische Kroaten. Vanochtend ging vanuit Kroa: tië ook een VN-konvooi van 27 vrachtwagens met 275 ton voedsel en medicijnen op weg naar Mostar. Gisteren hielden de Kroaten een konvooi tegen. Een woordvoerder van de VN in Genève zei dat de organisaties het Westen opnieuw zal vragen voedsel te droppen als konvooi en over land de stad niet berei ken. VANDAAG PAGINA'S22 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur7 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Gesprek van de dag18 Info20 Programma's11 Regio13,15,19 Religie14 RTVShow10 Sport19 Stand van zaken21 HET WEER verwachting van het KNMI tot morgenavond Opnieuw koel In de nacht vooral in de kustpro vincies een enkele bui. Minimum temperatuur omstreeks 9 graden. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Wind in hoofdzaak uit noordwest, matig, kracht 3 Treinverkeer vertraagd door storing in Leiden LEIDEN Het treinverkeer in het westen van het land heeft vanochtend forse vertragingen opgelopen als gevolg van een stroomsto ring op het station Leiden. Hier door konden wissels en seinen niet worden bediend. De oor zaak van de stroomstoring, die zich vanaf half zeven voordeed, is nog niet bekend. De vertragingen liepen aan vankelijk op tot een half uur. In de loop van de ochtend beslo ten de NS de internationale trei nen tussen Amsterdam en Bel gië om te leiden via Gouda. Dat gaf zoveel verlichting dat de vertraging kon worden terugge bracht tot een kwartier. LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Hpu jgjj en ROZA VAN Een 30-jarige Lissenaar is opge- ËËHk pakt op verdenking ple- Hë IraV gen van ontucht met vijf min- derjarigen. Het om vier Ie -Hr JÉ.' jongens en een meisje in de 4 leeftijd van 13 tot 15 jaar. De y A verdachte heeft een bekentenis Ml, afgelegd. Hij zit nog vast in het V Noordwijkse politiebureau voor V*, k verder verhoor. Niet uitgesloten wordt dat nog meer kinderen rjfrjL. - bij de zaak zijn betrokken. HmMf atMWMEfr De ontuchtzaak kwam aan ra 'l het licht toen begin juni één van L de kinderen aangifte deed van - de ontucht. Na een uitgebreid politieonderzoek kwamen ver- hebben zich afgespeeld tussen uden De derde dinsdag van september: Prinsjesdag. De Gouden Koets wordt weer van stal gehaald. Hoedenspecialist De Winter uit Uden moet augustus 1992 en juni van dit er voor zorgen dat de'bemanning'van de koets van deugdelijke hoofdbedekking wordt voorzien. Op het ogenblik werkt hij aan een nieuwe steek jaar. De Lissenaar werd op 17 voor de koetsier en aan hoge hoeden voor de palfreniers. foto anp cor mulder augustus gearresteerd, legde en Ambtenaren zijn het nu spuugzat De gemeentelijke openbaar-vervoerbedrijven in het hele land gaan 14 en 15 september in staking. Bovendien wordt vanaf 13 september bij de gemeentelijke reini gingsdiensten het werk voor vijf dagen neergelegd, waar door het huisvuil niet zal worden opgehaald. Dat hebben de kaderleden van de grootste ambtenarenvakbond Ab vaKabo gisteren besloten. In de Leidse regio zijn er overi gens nog geen concrete plannen voor stakingen of ande re acties. leden erg teleurgesteld dat de werkgevers (gemeenten) tijdens De acties van de gemeenteamb- de zomervakantie geen loonbod tenaren worden vanaf half sep- hebben gedaan. „Men is het nu tember in verhevigde vorm echt spuugzat", aldus Van Her- voortgezet. Volgens onderhan- pen. delaar Joost van Herpen zijn de De ambtenaren (van gemeen ten, rijk en provincies) voeren al vanaf het voorjaar actie, omdat de werkgevers hen geen loons verhoging van 2,5 procent wil len geven. De ambtenarenacties werden voor de vakantie opge schort met de bedoeling na de zomer de draad weer op te pak ken. Volgens B. Roeleveld bij de gemeente Alphen loopt de va- kantietijd nu weliswaar ten ein de, maar is nog niet iedereen te rug. „Maar het staat wel vast dat er iets gaat gebeuren." Volgens een woordvoerder van de AbvaKabo in Zoetermeer is het de bedoeling dat de ko mende weken door de afdelin gen actievoorstellen worden aangedragen. Vanaf 13 septem ber moeten de acties dan op gang komen. Naar verwachting worden in de regio de komende twee weken de leden geraad pleegd. Stakingen waren er voor de zomervakantie alleen bij het openbaar vervoer, dat verschei dene keren 24 uur werd stilge legd, met name in Amsterdam en Rotterdam. Nu is het de be doeling om in het hele land 48 uur achtereen niet te rijden, waarna de staking in estafette vorm wordt voortgezet. De ge meentelijke reinigingsdiensten stappen van stiptheidsacties over op stakingen van een week of nog langer, zo is het plan. De CNV-bond CFO vergader de gisteren met het actiecomité van de rijksambtenaren. Groot scheepse stakingen staan hier nog niet op stapel, wel zijn twee manifestaties gepland, op 13 september in Apeldoorn en 14 september in Den Haag. Bij de NOVON, de derde ambtenarenbond, komen de kaderleden pas volgende week donderdag bijeen. De NOVON- leden zijn vooral werkzaam op provincie- en stadhuizen. „Daar moeten we het vuurtje nog goed opstoken", vertelt woord voerster Margot Huybrechts. bekentenis af en is voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. Wat er precies is gebeurd en hoe de man in contact kwam met de kinderen wil de politie nog niet vertellen. Politiewoord voerder F. Mesker: „De ver dachte wordt nog steeds ver hoord. De bewijsvoering van de vijf zedendelicten is rond, maar we willen weten of de ontucht zich heeft beperkt tot deze vijf kinderen." Beweringen van Lis- senaren dat de man de kinde ren geld aanbood voor verza melingen en dat er al eerder verdenkingen tegen de man zijn gerezen, wil de politie bevesti gen, noch ontkennen. Dat er ruim 2,5 maand tussen de eerste aangifte en de aan houding van de Lissenaar is ver lopen, is volgens de politie me de een gevolg van de jeugdige leeftijd van de slachtoffers. „We willen de schade voor de kinde ren zo beperkt mogelijk hou den. Een volwassene kan mak kelijk vertellen wat er precies is gebeurd. Bij kinderen ligt dat moeilijker. Er zijn mensen inge schakeld die gespecialiseerd zijn in het verhoren van kinde- Ook wilde de politie niet tot aanhouding overgaan voordat de bewijsvoering in de ontucht zaak volkomen sluitend was. „Je moet het risico op nieuwe on tucht tijdens het onderzoek af wegen tegen het risico dat een verdachte wegens gebrek aan bewijs na zes uur weer op straat staat." Ook het belang van de verdachte heeft een rol gespeeld bij de late aanhouding. „De po litie haalt de verdachte van huis op. Zo iemand is voor het leven getekend. We wilden eerst heel duidelijk weten of er wat aan de hand is en geen hetze ontkete- Rietveld FC Lisse 7Cerrit Rietveld in het Centre Pompidou. Met tijdgenoten en geestver wanten. Een dubbelten- toonselling. Bewijsvoering is rond De zondagamateurs van FC Lisse zorg den vooreen bekerstunt door Rijnsburgse Boys uit de KNVB-beker te stoten. Faillissementsuerkoop Van Gils herenmode '92-'93 Wassenaar 26-27-28 augustus zie advertentie op pagina 8 Explosievendeskundige aan boord van de U-534 «JURRIAAN GELDERMANS Bankpas als klantenkaart HILVERSUM GPD De bankpas van de Postbank en de gezamenlijke banken mag voortaan door winkeliers wor den gebruikt als klantenkaart. De bankkaart-organisatie Bea- Net te Hoofddorp hoopt dat meer winkeliers en klanten gaan betalen met de pincode. Met supermarkt-grossier Uni- gro is het eerste contract afge sloten. Unigro begint maandag j in vier winkels in Almere, Hil- Utrecht en Vinkeveen i proef met de klantenkaart, i klanten korting kun- i nen krijgen op allerlei produk- ten. Door de bankkaart te ge- bruiken, spaart Unigro de aan maak van duizenden kaartjes uit en de klant wordt niet opge zadeld met een apart pas. „Hoe droger de munitie wordt, hoe groter het ontploffingsgevaar. Direct na de berging van de U-534 was het rela tief veilig aan boord, maar de aanwezi ge granaten worden steeds instabieler. Vooral omdat er nogal wat roestige exemplaren bij zitten." Luitenant ter zee R. van der Veen was een van de eer sten die afdaalde in het wrak van de Duitse onderzeeër U-534, die maandag in het Deense Kattegat door Smit Tak is geborgen. Samen met sergeant-majoor P. Gijsberts zal hij de komende dagen de munitie uit de U-boot onschadelijk maken. „Uit elkaar halen is te gevaar lijk. De hele handel wordt in een keer opgeblazen." In 1989 al is de duik- en demonteergroep (DDG) van de Koninklijke Marine door Smit Tak gevraagd om assistentie te ver lenen bij de berging van de U-534. Toen dit jaar de benodigde vergunningen ein delijk waren afgegeven, is opnieuw een beroep gedaan op de dienst. Van der Veen was vooral onder de in druk van het moment waarop de U-534, die op 5 mei 1945 in het Deense Kattegat door bommenwerpers van de Royal Australian Airforce tot zinken werd ge bracht, boven water kwam. „Spectacu lair om te zien dat de kanonnen zelfs na een halve eeuw nog draaibaar waren en bewogen óp de golfslag." Nadat de De U-534, die op 5 mei 1945 door een Britse b maandag geborgen. grootste plens water uit de onderzeeër was gepompt werd een eerste inspectie ronde gehouden. „We daalden af in een onbeschrijflijke puinhoop. In de duik boot ligt zeker een meter dikke laag bag ger. Plunje van de bemanning, modder, materiaal van het interieur, alles is inge zakt tot een massieve koek, waarover je zelfs kunt lopen. En wat je aanraakt ver pulvert onder je handen. Het lijkt mij een illusie te denken dat je uit die bag- gerberg nog waardevolle documenten of andere spuDerl kunt halen." Hoewel enthousiaste geruchten over de aanwezigheid van stoffelijke over schotten van zelfs Adolf Hitler de ronde deden, stond voor Van der Veen en Gijs berts 'met bijna zekerheid' vast dat zich geen lijken aan boord van de U-534 be vonden. „Het gevoel dat ik elk moment met een van de opvarenden geconfron teerd zou worden heb ik niet gehad. Hoewel niet alle bemanningsleden de beschieting hebben overleefd, zijn ze er allemaal uitgekomen. Eén van de vlucht- luiken stond nog open. Daar zijn de laatsten uitgeklauterd." Gisteren hebben Van der Veen en Gijs berts de eerste torpedo geïdentificeerd. ,,Aan boord van de U-534 bevinden zich maximaal 18 torpedo's. Zes daarvan zit- ten in de lanceerbuizen. Die exemplaren zijn wat wij noemen 'bewapend': ze zijn klaar om te worden gelanceerd, maar scheren eerst nog '150 meter door het water voordat zij automatisch op scherp worden gezet. De 12 andere torpedo's zijn reserve en staan uiteraard niet op scherp. Dat zou ook onverstandig zijn, want de bemanningsleden in de onder ste compartimenten lagen erop te sla pen." Zodra de baggerbende is weggespoeld en alle torpedo's zijn gelokaliseerd, zul len zij uit het wrak worden gehaald en gaat de springstof eruit. Buiten de torpe do's zijn er nog honderden granaten aan boord voor het luchtafweergeschut van de U-boot. Kamervragen over hulp aan elftal Zambia UTRECHT GPD De CDA-kamerleden Van Ij?ij- enhorst en De Hoop Scheffer hebben schriftelijke vragen ge steld aan minister Pronk over diens steun aan het voetbalelftal van Zambia. De hulp heeft vol gens de CDA'ers niets te maken met het Nederlands ontwikke lingsbeleid, dat zich concen treert op armoedebestrijding. De Zambiaanse ploeg verblijft twee weken in Nederland voor vijf oefenduels, ter voorberei ding op de laatste twee WK- kwalificatieweds'trijden. Minis ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking draagt anderhalve ton bij aan de trip. Op 28 april van dit jaar veron gelukte nagenoeg het hele na tionale voetbalelftal van Zambia bij een vliegtuigongeluk in Gabon. Alleen de Zambiaanse spelers die in Europa voetbal len, onder wie PSV'cr Kalusha, ontsnapten aan de ramp. Zij za ten op het fatale moment in an dere toestellen, op weg naar hun ploeggenoten. Een aantal Europese landen, waaronder Nederland, heeft be sloten het Zambiaanse elftal te helpen. Eerder verbleef het team enkele weken, in Dene marken. ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres: Postcode:, i Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch j 28.75) Q Per kwartaal j via acceptgiro (ƒ82.85) j automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro: i Handtekening Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1