Kunst op droevige plekken in Leiden Tekenfilms Tex Avery in Filmmuseum Cultuur&Kunst Bill van Dijk doet Cyrano op Broadway Michael Jackson tourt door Azië Haags Uit Festival rond theaters op het Spui DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 7 chef annemiek ruygrok. 071 -356472, plv -chef jan rijsdam, 071-356473 Dansprijs voor Truus Bronkhorst amsterdam De danseres/choreografe Truus Bronkhorst krijgt dit jaar de Sonia Gaskellprijs. Zij ontvangt de prijs van 15.000 gulden voor haar choreografie 'Bloed'. Dit heeft het Amsterdams Fonds voor de Kunst, dat de prijs eens in de twee jaar toekent, gisteren bekend gemaakt. De prijs is haar toegekend omdat er maar één Truus is en iedereen in „Nederdans" weet wie daar mee wordt bedoeld, aldus de unanieme jury. Zij bestond uit Arnold Goores, Hans van Manen en Eva van Schaik. De prijs wordt haar op 5 november in het Amsterdamse Paradiso uitgereikt. Concert A J. Croce in Utrecht utrecht A.J. Croce, onlangs nog te zien op het North Sea Jazz festival, komt op 26 november opnieuw voor een optreden naar Nederland. Jijj geeft een eenmalig concert in de kleine zaal van Vredenburg iin Utrecht. De voorverkoop begint aanstaande zaterdag op de Sfêkende adressen. ^Cursussen Ars Aemula Naturae leiden In de eerste week van september begint het Leids Schil der- en Tekengenootschap Ars Aemula Naturae weer met cur sussen tekenen, tekenen voor jongeren, portret- en modelteke nen, voorbereiding op het toelatingsexamen voor de kunstaca demie, schilderen en grafische vormgeving. Het volledige pro gramma is aan te vragen bij Ars, telefoon: 071-140784. Inschrij ven is ook mogelijk op dinsdag 30 augustus, tussen 19.00 en 21.00 uur in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden. Exposities in de regio regio Hetty Arens exposeert van 3 september t/m 29 oktober haar schilderijen in verschillende technieken in het gemeente huis van Zoeterwoude. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van het gemeentehuis (9.00-16.00 uur). In Leeu wenhorst Congres Centrum aan de Langelaan 3 in Noordwijker- hout is t/m 18 september werk te bezichtigen van Wia Bouwma. Belangrijk in haar schilderijen en tekeningen zijn kleur en bewe ging. In de Centrale Bibliotheek, aan de Nieuwstraat 4 in Leiden, zijn nog tot 31 augustus pentekeningen te zien van Joop Luij- nenburg. 'Contrapunt Zomerdepressie' onderdeel 'Kunstestafette '93' De zomertijd is een periode van een verplicht vrolijk ge voel. Meer zonuren, vakantie en aangename temperatu ren moeten de mens, anders dan in de herfst en winter, een 'ik ben zo blij'-stemming bezorgen. Maar bekend is dat een onverhoedse vijand in de vorm van zwaarmoe digheid velen juist dan overvalt. Stelling Projecten orga niseert deze nazomer een bijzondere beeldende kunst manifestatie met als titel 'Contrapunt Zomerdepressie'. Uitgangspunt is om een tegenwicht te bieden aan de offi ciële, van hogerhand opgelegde augustusjool. 'Contra punt Zomerdepressie' is speciaal bedoeld voor melan cholici, depressieven en wanhopigen. Vanaf-26 augustus op 14 doorleefde plekken in Leiden. Zesde kunstmarkt in Lisse Na de succesvolle vijfde kunst markt die onlangs in Lisse plaatsvond, staat de zesde afle vering alweer op stapel. In to taal zullen zo'n 15 kunstenaars zaterdag 28 augustus van tien tot vijf uur op het Vierkant pre sent zijn om hun resultaten te tonen. Van hen is een groot aantal inmiddels kind aan huis in Lis se. Maar er komt ook nieuwe inbreng. Van Dorte Rasmussen bijvoorbeeld, die met schilderij en 'op de markt' komt. Otto en Gré Zeegers presenteren porse lein. Dit duo heeft al een aantal fraaie prijzen in binnen- en buitenland behaald. An Rijpers zal van de partij zijn met ge- bruikskeramiek en Louis Goul- ny met houtbewerking. Voorts staat er zaterdag voor de kinde ren eerl poppenkast op het Vier kant. J.J.J.M. Beenhakker, au teur van 'Lisse op de grens van droog en nat' en "t Huys Dever' zal zijn boeken signeren. amsterdam anp Na audities door vele honderden artiesten, hebben de producenten van de Amerikaanse Cyrano ('Cyrano - The Musical') de keus voor de hoofdrol laten vallen op Bill van Dijk, die deze rol in Nederland met veel succes heeft vertolkt. Of Van Dijk ook daadwerkelijk op Broadway te zien zal zijn, hangt af van de Amerikaanse vakbonden, die strenge eisen stellen aan buitenlanders die in de VS willen wer ken. De Amerikaanse produktie van Cyrano is in handen van Joop van den Ende en zijn Amerikaanse co-producent Peter T. Kulok. Als de Amerikaanse bonden geen hindemissen opwerpen, zal Bill van Dijk vanaf 19 oktober in de previews te zien zijn. Van Dijk zal deze week naar New York afreizen. De repetities beginnen op 1 septem ber. De première is op 21 november plaatsvinden in het Neil Simon Theatre op Broadway. Volgens Van den Ende is in de voorverkoop - vóór het begin van de publiciteitscampagne - al voor 2,5 miljoen gulden aan kaarten verkocht. ieiden annemiek ruygrok De ongewone manifestatie is er in de vorm van een wandel- en fietsroute langs deprimerende plekken in Leiden als een uri noir, een trafohuisje, een kerk hof en andere, soms verkom merde somberheden. Veertien kunstenaars markeerden deze plekken op hun eigen, soms zwaarmoedige wijze. Zo maakte de Leidse kunstenaar Rob van 't Zelfde op het trafohuisje aan de kop van de Witte Singel een plus en een min. Want: ,,In een trafohuisje, zo weten deskundi gen, wordt de extreem hoge spanning waaronder elektrici teit van een centrale naar de consument wordt getranspor teerd, omgezet in de gewone huiskamerspanning van 220 Volt. De transportspanning kan meer dan 30.000 Volt verdragen en is dus zeer gevaarlijk. Van mensen die te lang in de buurt van zulke objecten hebben ge werkt, is bekend dat ze dikwijls last krijgen van ...depressies." Rob van 't Zelfde transformeert deze 'tombe van spanningsvel den' tot een bedehuisje waar positieve en negatieve krachten elkaar ontmoeten. In de route zijn verder onder meer opgenomen: de volière in het Plantsoen, het urinoir aan de Kaasmarkt, meelfabriek De Sleutels, <le achterzijde van het EWR-gebouw, de Fokkesteeg, de fietstunnel van het NS-sta- tion en de dichtgetimmerde panden het het Kort Galgewa ter. Leidse deelnemers aan de estafette zijn de kunstenaars Alart Lakke, Thom Vink, Marijke Verhoef, Jan Kleingeld, Joyce de gruiter en Astrid Beumer. LKunstestafette 'Contrapunt Zomerdepressie' valt in het kader van de 'Kunstestafette '93' die dit jaar in negen Zuidhollandse steden plaatsvindt. Het is een initiatief van de provincie Zuid-Holland, waarbij telkens een andere ge meente het middelpunt is van kunstzinnige activiteit. Centrale thema is dit jaar 'Kunst en re creatie'. De 'Leidse bijdrage' valt volgens de organisatoren, Stelling en het Centrum Beel dende Kunst, exact onder die noemer, want de manifestatie vormt een alternatief voor toe risten die genoeg hebben van molens, bollenvelden en klom pen. Vorig jaar vormde de Leid se bijdrage aan de Kunstestafet te, eveneens georganiseerd door Stelling projecten, een faxpro ject in Stedelijk Museum De La kenhal. Bij 'Contrapunt Zomerde pressie' verschijnt een speciale gids, waarin over elke plek de nodige wetenswaardigheden staan vermeld. Ook staan er in formatie over de kunstenaars, routebeschrijvingen en een al gemene inleiding op de ten toonstelling in. De gids zal tij dens de manifestatie (tot 27 september) verkrijgbaar zijn bij vrijwel alle culturele instellingen in Leiden. Bij de gids is een se rie kleurenreprodukties ver krijgbaar van alle kunstwerken op hun plek. Het is de bedoe ling om deze plaatjes zelf in het gidsje op de aangegeven plaats te plakken. De fotoserie is onder meer te koop bij het Centrum Beeldende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19-21. Rondleidingen In samenwerking met deze krant zijn er ook twee rondlei dingen langs de kunstroute. De eerste is op zondagochtend 5 Een plus en een min op het trafohuisje aan de kop van de Witte Singel. De Leidse kunstenaar Rob van 't Zelfde transformeert zo deze 'tombe van spanningsvelden' tot een bedehuisje waar positieve en negatieve krachten elkaar ontmoeten. foto jan holvast september. De tweede, om het gevoel van depressie te verho gen, in de nacht van zondag 12 op maandag 13 september. Bei de staan onder leiding van On- no Schilstra. De route wordt per fiets en wandelend afgelegd en duurt ongeveer twee uur. Toe lichting op het tentoongestelde is er uit velerlei invalshoeken, van geschiedenis en poëzie tot fysica en psychologie. Dwalend langs sloppen en stegen, over kerkhoven en langs naargeesti ge gebouwen is het de bedoe ling dat de (minimaal 25) deel nemers hun melancholie de vrije loop laten. Inschrijving voor de rondleiding geschiedt door middel van de bon, afge drukt bij de advertentie 'Lezers service' vandaag in deze krant, of bij de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden. Ateliers in Alphen weekeinde geopend alphen aan den run Kunstenaars aan het werk zien, in het kader van de Kunstesta fette is dat het komende weekeinde mogelijk in onder meer Al phen aan den Rijn, Bodegraven, en Gouda. Iedereen met be langstellingvoor de manier waarop een schilderij, een ets of een beeld tot stand komt, kan op zaterdag 28 en zondag 29 augustus van elf lot vijf uur in lal van ateliers terecht. De Alphense deelnemers zijn: Antonet Moerland (tempera en schilderijen), Venusstraat 132, Eka Kunst (etsen, litho's en zeef drukken), Paddestoelweg 4, Lon Blom (textiel), Barnsteenstraat 42, Joyce op 't Eijnde (tekeningen). Eekhoorntjesbrood 30, Jan van Zonneveld (schilderijen, zeefdrukken), Koraalzwam 50, Ma rieke van Amerom (schildrijen), Hooftstraat 235, en Gerdy Os kam (beelden), HQOtstraat 235. De manifestatie Open Ateliers is georganiseerd door de Staa- galerie in Alphen. Inlichtingen: 01720-91979. De officiële openening van Kunst. J.G. Potharst, wethouder 'Contrapunt Zomerdepressie' is culturele zaken van Gouda, donderdag 26 augustus om vier draagt dan officieel de kunstes- uur in het Centrum Beeldende tafettestaf over aan zijn Leidse college H. Koek. Tijdens de ope ning geven Karin Klebe, piano en zang, en Vera van der Poel, zang, om de droefgeestige stemming erin te houden een recital onder het motto 'Cry me a river'. Voor de rondleiding op 5 september dienen deelnemers zich om 11.30 uur te verzame len in het CBK, Hooglandse Kerkgracht 19-21, vertrek om 12.00 uur. De nachtrondleiding op 12- 13 september begint om 24.00 uur. Verzamelen bij het CBK om 23.30 uur. Kosten van de rondleiding: 6,50 (inclusief gids en kopje koffie). Voor bei de rondleidingen geldt: fiets meenemen. Inschrijving: zie advertentie 'Lezersservice' van het Leidsch Dagblad, vandaag in deze krant. Activiteiten rond 65ste verjaardag Hugo Clans derlandse toneelschrijfkunst. Veel van zijn toneel stukken beleefden hun eerste opvoering in Ne derland. amsterdam anp Het Theater Instituut Nederland (TIN) organi seert vplgend jaar bijna zes maanden activiteiten rond de Vlaamse schrijver en dichter Hugo Claus. Aanleiding is de 65ste verjaardag van de kunste naar in het voorjaar. Van 22 maart tot en met 11 september 1994 is in het museum van het Instituut een tentoonstel ling te zien over Claus en zijn toneelwerk. Claus kan volgens de organisatoren worden beschouwd als één van de grondleggers van de moderne Ne- Tijdens de tentoonstellingsperiode zuffen er ook lezingen, forumdiscussies en workshops zijn over de onderwerpen 'toneelschrijven', 'de ge schiedenis van de Nederlandstalige toneelschrijf kunst' en 'Hugo Claus, toneeldichter'. Verder ver schijnt in het voorjaar een toneelmonografie over Claus, geschreven door de Vlaamse theatercriti cus Johan Thielemans. 'ftflasterdam michèl vermeer "lïï het preutse Amerika is er iïïaar weinig nodig om de ge moederen te verhitten. Zelfs de inhoud van de ogenschijnlijk 33jeest onschuldige tekenfilms 3SEkken commotie op. De in 11980 overleden Amerikaanse 22nimatiefilmmaker/stripteke naar Tex Avery wist er alles van. Zijn films, waarin creaties als -Daffy Duck, Droopy, Screwy Squirrel en Bugs Bunny de hoofdrollen vertolkten, zitten namelijk boordevol destructie ve, anarchistische en erotische humor. En met name dat laatste leverde Avery in Amerika niet alleen fans op, maar ook fana tieke tegenstanders. Frederick Bean Avery werd in 1908 geboren in Dallas (Texas) £n geldt als een van de grootste lekenfilmmakers ooit. Hoewel hij nooit dezelfde status en be kendheid bereikte als Walt Dis- jpey kunnen zijn creaties moei teloos de concurrentie aan met Hollywoods top-cartoonisten. Zo was hij mede-schepper van Bugs Bunny, het 'Oscar-win nende' konijn en bedacht hij diens fameuze kreet 'What's up, Doc?'. Jn het Nederlands Filmmuseum Js van 26 tot en met 31 augustus £en programma te zien van jwaalf Avery-films. Een gevari eerde selectie uit de meer dan tlriehonderd films die Avery van 3938 tot 1955 gemaakt heeft. Het programma is samenge steld door filmjournalist» strip fanaat en Avery-specialist Piet Adriaanse. „Avery bewijst als geen ander dat tekenfilms ook voor volwassenen zijn gemaakt. Tegenwoordig zie je cartoons alleen maar 's ochtends vroeg op televisie, bedoeld voor kin deren. Maar die begrijpen Avery's humor niet." Met de films van Avery deed het verschijnsel seks zijn intrede in tekenfilms. Al zal niemand ook maar iets van opwinding in zijn onderbuik voelen bij het zien van een strippende hagedis of de ietwat hoerige, roodharige schone waarop een op seks be luste Wolf altijd aan het jagen is. Maar in Amerika waren dit soort beelden aanleiding tot verhitte discussies. In 'Cross Country Detours' iziet de kijker een hagedis in beeld kruipen. Terwijl de voice- over zegt: 'Natuurlijk weten jul lie allemaal dat hagedissen een maal per jaar vervellen', ontdoet de hagedis zich van haar bui tenste laag. Niet op een gewone manier, maar op dezelfde pi kante wijze waarop een strip danseres zich van haar weinige kleding ontdoet. De films van Avery zitten ook Tex Avery wekte met zijn tekenfilmfiguren, zoals Bugs Bunny, niet alleen bewondering, maar ook ergernis. FOTO GPD vol absurde humor. Een geit die naar de maan wordt geschoten om hem vervolgens op te eten. Een wolf die zo hard rent, dat hij voorbij de perforaties van de film komt. Twee dieren die langs een bord rennen met het opschrift 'Technicolor ends he re', waarna de film zwartwit wordt. Dieren die ontdekken in de verkeerde film te acteren, of achtervolgingscènes die door gaan na de aftiteling van de film. Adriaanse: „Wie knippert met z'n ogen mist al snel eeq paar grappen. We hebben ooit eens een film op de pijnbank gelegd en geteld hoevëel grappen er in zaten. We kwamen in zeven mi nuten tot 273 grappen." Het Avery-programma in het Nederlands Filmmuseum is te zien van 26 augustus tot èn met 1 september, dagelijks vanaf 20.30 uur. Het programma be vat de volgende films: Home- movies en behind the scenes material (video), Daffy Duck in Hollywood (1938), Cross Coun try Detours (1939), Blitz Wolf (1942), Northwest hounded po lice (1946), Hapy-Go-Nutty (1944) en Swinging Shift Cinde rella (1945). Na de pauze: Uncle Tom's Cabana (1947), Billy Boy (1953), Little Tinker (1948), Bad Luck Blacky (1949), King-size Canary (1947) en The legend of Rockabye Point (1955). Op de laatste film na zijn alle film En- gels gesproken en niet onderti teld. Bangkok Michael Jackson begroet op traditionele wijze de pers tijdens een persconferentie in Bangkok. De bijeenkomst was het begin van zijn 'Dangerous'-tour door zeven Aziatische Landen. foto ap den haag anp Freek de Jonge, het Residentie Orkest, het Nederlands Dans Theater 1 en de Japanse Slag werkgroep Wadaiko Ichiro bij ten op zaterdagavond 4 sep tember de spits af van het Haags Uit Festival nieuwe stijl. Voor het eerst wordt de Haagse opening van het uitseizoen, het Haags Uit Festival, voorname lijk gehouden rond de theaters op het Spui op 4 en 5 septem ber. Negentien jaar lang was het Lange Voorhout en omgeving de plaats om de produkties voor het nieuwe jaar te bekijken. De lokatie is verplaatst omdat op het Spui nu de meeste thea ters liggen en zo ook binnen voorstellingen gegeven kunnen worden. Op het Spui worden twee buitenpodia gebouwd, waar onder anderen Jan Akker man, Gruppo Sportivo en Marij ke Boon zullen optreden. Liefhebbers van amateur kunst kunnen hun hart ophalen op Het Plein. Ruirri zestig ver enigingen, orkesten, koren en volksdansgroepen geven infor matie. Op twee podia laat een twintigtal van hen zien wat zij kunnen. In de Nieuwe Kerk is een lite rair podium waar onder ande ren Yvonne Keuls, Frans PointI en Marjan Berk zullen optre den. De Haagse uitmarkt trok de laatste jaren zo'n 75.000 bezoe kers. Reflex: 5 nieuwe dansen groningen anp Het dansgezelschap Reflex uit Groningen brengt het komend seizoen vijf nieuwe choreogra fieën, waaronder een grote avondvullende co-produktie met Raz. Ook wordt er een nieuw werk uitgevoerd van de artistiek leidster van het gezel schap, Patrizia Teurlings. In to taal presenteert Reflex drie pro gramma's in het seizoen 1993/94. Op 9 februari is de première van de avondvullende produktie in het Grand Theatre in Groningen. Het eerste pro gramma van Reflex is op 24 sep tember te zien in de Stads schouwburg in Groningen. Het derde programma biedt nieuw werk van de Belgische toneelre gisseur Jappe Claes, artistiek lei der van TheaterTeater in Mechelen. De première is op 28 april in de Stadsschouwburg in Groningen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7