Schadevergoeding slachtoffers van mishandeling ANC Buitenland Moslims dringen aan op droppings boven Mostar Saudi-Arabië na jaren van hoge uitgaven door reserves Leegloop en financiële nood kenmerken crisis in PLO Kever' weer in produktie DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 155 DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke t Onderzoekscommissie stelt excessen vast in strafkampen Redevoeringen Mao op CD peking» Of het meteen een hit wordt moet worden afgewacht, maar volgende maand komt een CD op de markt met de toe spraken van de voormalige Chinese leider Mao Zedong. Op twee CD's, getiteld 'Het geluid van de grote Mao Zedong', komen ze ven toespraken, waaronder de rede waarin Mao de communisti sche Volksrepubliek uitriep. De CD's omvatten de periode 1949- 1956. Oud-Politburolid Koenajev overleden moskou Dinmoechamed Koenajev, voormalig lid van het Polit buro van de communistische partij van de Sovjetunie, is op 81- jarige leeftijd overleden. Koenajev kwam uit Kazachstan, waar hij een opleiding tot mijningenieur volgde. Hij trad toe tot de communistische partij, waarna hij in 1942 vice-premier van Ka zachstan werd. In 1955 werd hij premier. Nadat hij in 1960 was opgeklommen tot partijleider van Kazachstan, wist Koenajev in 1966 door te dringen tot het Politburo. In 1987 legde hij zijn functie neer. Gevangenis voor AIDS-patiënten Orlando» In Flordia wordt volgend jaar een speciale gevangenis geopend voor gedetineerden die AIDS hebben. Dat meldde de krant Miami Herald gisteren. Charles Matthews, hoofdarts van het gevangeniswezen van de staat Florida, zei dat de behande ling van gedetineerden met AIDS zal verbeteren als zij in een speciale inrichting worden ondergebracht. Kurden gedood bij bevrijdingsactie ankara» Bij de bevrijdingsactie van twee Britse en twee Af ghaanse toeristen hebben Turkse soldaten gisteren acht Kurdi- sche rebellen gedood. De soldaten hadden de jacht op de rebel len ingezet na door getuigen te zijn getipt over de ontvoering, die rond middernacht plaatshad in de provincie Bhtman. De Kurden waren lid van de Kuridische Arbeiderspartij PKK. Beroving langs Franse snelweg lyon Een Duits echtpaar is zondag, op klaarlichte dag, op een snelweg bij Lyon beroofd. Drie mannen in een BMW beroofden de man en de vrouw van hun geld en koffers, toen zij bij een benzinestation waren gestopt. De man slaagde er in een van de dieven vast te grijpen. Hij moest hem echter laten gaan, nadat een andere overvaller traangas in zijn gezicht had gespoten. Binnenkort feest op Eiffeltoren parus De Eiffeltoren, het meest bezochte monument van Frankrijk, verwacht over enkele dagen de 150-miljoenste bezoe ker. De gelukkige wordt verwacht tussen 28 augustus en 2 sep tember, afhankelijk van de drukte de komende dagen. De maz zelaar staat een speciale ontvangst en een auto te wachten. Fraude bij verkiezingen CAR bangui» Tijdens de eerste democratische verkiezingen in de Centraalafrikaanse Republiek (CAR) in twaalf jaar is zondag vol gens internationale waarnemers gefraudeerd. De waarnemers zeiden diverse mensen te hebben gezien met drie tot tien stem biljetten. Extra troepen VS naar Somalia Washington De Amerikaanse regering zal nog eens vierhonderd militairen naar Somalia sturen om de internationale vredes macht daar te versterken. Volgens een Amerikaanse defensie functionaris worden de extra troepen gestuurd om „mee te hel pen aan het omgaan met het geweldspeil in de Somalische hoofdstad Muqdisho". LONDEN Rtr-ANP De Britse Conservatieve Partij overweegt een eind te maken aan het „luie leventje" dat de gedeti neerden in veel Britse gevangenissen zouden ge nieten. De omstandigheden moeten „strenger" worden en de gedetineerden mogen minder TV kijken en moeten meer werken. Dit heeft de di- t de Dienst Gevangeniswezen Minister Howard (binnenlandse zaken) bestu deert nog hoe het leven in de Britse gevangenis sen „soberder" kan worden ingericht. Dit bete kent onder andere minder ontspanningsmoge lijkheden, maar meer gelegenheid voor opleiding en langer werken. Zo kunnen de gevangenen geld verdienen en helpen schadevergoeding bijeen te Het ANC moet de slachtoffers van de martelingen in zijn strafkampen schadeloos stellen en disciplinaire maatre gelen nemen tegen de daders en de verantwoordelijke leiders. Ook moet de Zuidafrikaanse zwarte beweging publiekelijk zijn verontschuldigingen aanbieden aan de overlevenden.Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen van de onafhankelijke commissie, die het ANC heeft in gesteld om de uitwassen te onderzoeken die in de straf kampen van de beweging hebben plaatsgevonden. sap pauló De eerste 'kevers' hebben de Volkswagenfabriek in het Braziliaanse Sao Paulo inmiddels verla ten. In 1986 stopte de fabriek met de keverproduktie maar heeft die onlangs weer hervat. VW is van plan 20.000 auto's per jaar af te leveren. foto afp paulo whitaker Britse gevangenen moeten aan de slag krijgen voor de slachtoffers van criminaliteit. De gedetineerden krijgen meer werk binnen de gevangenis of daarbuiten, afhankelijk van hoe ge vaarlijk ze zijn. Van degenen die werk weigeren kunnen bepaalde voorrechten worden ingetrok ken. In een vrouwengevangenis in het graafschap Kent in het zuidoosten begon deze zomer een ex periment waarbij vier vrouwen kaas maken die vervolgens op de markt wordt verkocht. Het ministerie van binnenlandse zaken onder streepte gisteren dat het niet de bedoeling is de omstandigheden in de Britse gevangenissen, die internationaal al niet hoog staan aangeschreven en voor een groot deel stammen uit de vorige eeuw, harder te maken. De plannen van de Con servatieven zijn inmiddels van alle kanten scherp bekritiseerd. Gedwongen tot aankopen op krediet NEW YORK Rtr SaudbArabië, lang beschouwd als een van de rijkste landen ter wereld, heeft zijn financiële re serves uitgeput door jaren van ongeremde bestedingen, enor me militaire uitgaven en onre gelmatigheden bij het bankie ren. Dit heeft The New York Ti mes gisteren gemeld. Door de verzwakte financiële positie is Saudi-Arabië nu ge dwongen aankopen te-doen op krediet, waar het voorheen al tijd contant afrekende. „De fi nanciële reserves van 225 mil jard gulden waarover Saudi- Arabië tien jaar geleden be schikte, zijn bijna verdwenen, opgedroogd door de aankoop van wapens, sociale uitgaven, buitenlandse hulp en de Golf oorlog." De uitgaven gingen de tien tallen miljarden giiden te bo ven die jaarlijks worden ver diend aan de grootste olievel den ter wereld, die het eigen dom zijn van de Saudische re gering. Een niet nader genoemde Saudische functionaris schatte de liquide reserves nu op maar 12 miljard gulden, aldus de krant. „De Saudiërs hebben tien jaar ingeteerd op hun reserves. Ze zijn nog maar een schaduw van vroeger", aldus het com mentaar van een Amerikaanse functionaris. De Amerikaanse wapenin dustrie wordt voor een belang rijk deel draaiende gehouden door de aankopen van Saudi- Arabië. Het land heeft nog voor zo'n zestig miljard gulden aan bestellingen uitstaan. MOSTAR Rtr-AFP. Bosnische moslimleiders drin gen steeds harder aan op VN- voedseldroppings boven het belegerde Mostar. Bosnische militairen verwierpen gisteren het argument van de VN dat het afwerpen van pallets met voedsel een bedreiging vormt voor de bewoners van Mostar. „De VN komen altijd met rede nen waarom zij de moslims in Bosnië niet kunnen helpen. Er zijn allerlei plaatsen buiten de stad waar de hulp veilig aan de grond kan komen", aldus een officier op het hoofdkwartier van het Bosnische Vierde Leger korps in Mostar. Een woordvoerster van VN had-gisteren in de Bosnische hoofdstad Sarajevo gezegd te vrezen voor de levens van de bewoners van Mostar in het ge val van voedseldroppings. Het afwerpen van hulp vanuit de lucht is een dure en onzekere optie en wordt door de VN ge zien als een laatste middel om voedselhulp te geven. Deson danks voeren Amerikaanse, Franse en Duitse vliegtuigen met redelijk succes droppings uit boven andere delen van Bosnië. Het vredesplan dat vorige week in Genève werd opgesteld, en waarin wordt uitgegaan van een opdeling van Bosnië in drie etnische mini-staatjes is volgens de inwoners van Mostar niet haalbaar. Volgens het plan zou Sarajevo onder VN-bestuur worden geplaatst en zou van Mostar een protectoraat van de Europese Gemeenschap wor den gemaakt. Voor de bewoners van Mostar lijkt het plan meer op een wrede grap van mannen die geen idee hebben van het leed dat zij met papier trachten weg te wissen. „Absoluut onmogelijk", zegt Kemal Kemo, een 43-jarige moslim-officier. „Er is geen sprake van dat wordt onderhan deld of een akkoord wordt ge sloten met deze (Kroatische) mensen. Kijk nou toch wat zij johannesburg p v nuusenberg correspondent De commissie noemt ook na men van leiders die aansprake lijk gesteld moeten worden voor de excessen. Onder hen bevin den zich kopstukken als de commandant van het ANC-Ie- ger Umkhonto we Sizwe (MK), Joe Modise en de plaatsvervan gend secretaris-generaal van het ANC, Jacob Zuma. De secretaris-generaal van het ANC, Ramaphosa, zei giste ren op een persconferentie in Johannesburg, dat het bestuur het rapport het komende week einde zal bestuderen en 'geëi gende stappen' zal onderne men. De commissie onder leiding van de oud-voorzitter van de Verenigde Afrikaanse Kamers van Koophandel, dr. Sam Mot- senyuane, bevestigt in haar 180 pagina's tellend rapport de be- met onze stad hebben gedaan." Het Kroatische leger in Bosnië (HVO) houdt Mostar nu herme tisch afgesloten voor de buiten wereld en heeft hulporganisa ties al meer dan drie maanden elke toegang tot de stad gewei- vindingen van onder meer Am nesty International over de vaak gruwelijke behandeling van dis sidenten door het ANC in zijn strafkampen. 'In de kampen werd gefolterd en gemoord', aldus het rapport. De gevangenen, onder wie ver meende spionnen, kleine crimi nelen en dissidente ANC-leden, werden met stokken geslagen, als varkens aan het spit aan ho rizontaal liggende palen vastge bonden, ingewreven met na palm, gemarteld met rode mie ren en jarenlang zonder proces onder uiterst slechte omstan digheden vastgehouden, stelde de door het ANC benoemde commissie. Minstens 32 men sen zijn 'verdwenen' of ver- moordi«oms voor vergrijpen als het roken van marihuana, rok- kenjagen of bovenmatig drank gebruik. Ramaphosa zei dat hij het rapport slechts 'vluchtig' had gerd. Een VN-konvooi mocht het afgelopen weekeinde voor het eerst met medicijnen de stad binnen, en luidde de alarmbel over de dramatische toestanden in de moslim-wijk. kunnen inzien, maar het feit dat het ANC het publiceerde 'be wees de goede trouw van de or ganisatie'. „We zijn niet van plan de mishandeling van men sen te verdoezelen", aldus de ANC-leider. Hij zei dat de da ders overeenkomstig de statu ten van het ANC gestraft kun nen worden. Het inschakelen van de Zuidafrikaanse justitie voor de eventuele vervolging van de daders sloot hij nadruk kelijk uit. „Dat zie ik niet gebeu ren, ondat we nog steeds pro blemen hebben met het rechts systeem in dit land", zei hij. Het is de tweede keer dat het ANC een onderzoek instelt naar de praktijken in de kampen. Het eerste, interne, onderzoek dat vorig jaar plaatsvond, verliep niet tot tevredenheid van de on derzoekscommissie zelf. Zij ad viseerde toen tot de instelling van de commissie-Motsenyua- ne, die onder andere openbare hoorzittingen hield. De excessen vonden plaats in kampen in Angola, Mozambi que, Tanzania, Uganda en Zambia, toen het ANC in Zuid- Afrika verboden was (van 1960- 1990). Het aantal dissidenten dat in de kampen is vermoord, wordt door sommige overleven den op meer dan honderd ge schat. Spionnen in de - rij voor nieuw Frans schip PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het toekomstige vlaggeschip van de Franse marine, het nu cleair aangedreven vliegdek- schip Charles-de-Gaulle, trekt volgens de Franse Le Journal de Dimanche drommen spionnen aan. Rond de scheepswerf in Brest zou het wemelen van spionnen. De Franse contraspionage zou onlangs een aantal leden van de Britse geheime dienst MI6 op heterdaad hebben be trapt. Vermomd als civiele inge nieurs zouden ze tijdens een rondleiding uiterst geheime in formatie over de bepantsering en de aandrijving van het vlieg- dekschip hebben proberen te De Franse contraspionage heeft ook handen vol werk aan het in de gaten houden van Chinese ingenieurs die met gro te regelmaat rond de marine werf in Brest worden gesigna leerd. Tijdens officiële rondlei dingen zouden zij driftig schet sen en aantekeningen maken. Het verhaal van het Franse zondagsblad over de Britse spionage werd gisteren gedeel telijk bevestigd door het Britse dagblad The Guardian. Volgens epn in die krant geciteerde voormalige medewerker van MI6 is het zeer aannemelijk dat de dienst geïnteresseerd is in de geheimen van het nieuwe Fran se schip. Een Bosnische Serviër rust even uit in een loopgraaf in de buurt van Mostar. De situatie in de belegerde stad is kritiek. foto ep a Links commando Managua laat 2 gijzelaars vrij MANAGUA AFP-Rtr De sandinistische ex-militairen die in de Nicaraguaanse hoofd stad Managua sinds vrijdag po litici en journalisten in gijzeling houden, hebben gisteren twee van hen wegens gezondheidsre denen laten gaan. De vrijgelaten politici zijn Humberto Dona en Roberto Moreira. De actie van de sandinisten was een antwoord op een gijze ling in het noorden van het land. Daar houden 'recontra's', gewapende anti-sandinistische rebellen, sinds donderdag 38 militairen en parlementariërs vast. Het afgelopen weekeinde werden van deze groep twintig mensen vrijgelaten. De 'recon tra's' eisen het vertrek van de Nicaraguaanse legerchef Hum berto Ortega en het hoofd van de veiligheidsdienst van het le ger, Lenin Cerna. De regering heeft kardinaal Miguel Obando y Bravogevraagd op te treden als bemiddelaar. Kosteloze taxatie van uw kunst en antiek mBj op 31 augustus te Heemstede CHRISTIE'S Wat is uw kunst waard onder de hamer? Christie's specialisten bezoeken op dinsdag 31 augustus van 10.00 tot 16.00 uur Landgoed Groenendaal, Groenendaal 3, Heemstede. Specialisten van Christie's Amsterdam zullen van 10.00 tot 16.00 uur aanwezig zijn om vrijblijvend en kosteloos uw kunstvoorwerpen te taxeren zoals Schilderijen, Tekeningen, Zilver, Juwelen, Meubelen, Europese en Aziatische Ceramiek en Glas. Van grote of kwetsbare voorwerpen kunt u ons ook een foto tonen. Tevens houdt Christie's een algemene taxatiedag op haar kantoor te Amsterdam: dinsdag 7 september 1993 van 10.00-17.00 uur. Voor inlichtingen: Christie's Cornelis Schuytstraat 57, 1071 JG Amsterdam. Tel. (020) 575 52 55 Fax: (020) 664 08 99 1 ACHTERGROND JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De totale chaos in de PLO komt snel naderbij. Het afgelopen weekeinde zijn twee leden van het Uitvoerend Comité, het hoogste beleidsorgaan in de PLO, opgestapt en er zijn sterke aanwijzingen dat er weldra meer zullen volgen. Hun belangrijkste klacht komt er op neer dat ze er voor spek en bonen bij zitten. Voorzitter Arafat bepaalt persoonlijk het politieke beleid en beheert in zijn eentje de financiën. Arafats aanhangers voeren aan dat hij daar goede redenen voor heeft: als de voorzitter niet af en toe zelf een knoop zou doorhakken, zou de als los zand aan elkaar hangende organisatie helemaal stuurloos rondzwalken. De tegenstanders betogen daarentegen dat het ontbreken van een invloedrijken krachtig bestuurslichaam de organisatie extra kwetsbaar maakt. Ze verwijzen daarbij naar de paniek die uitbrak toen Arafats vliegtuig vorig jaar in de Libische woestijn neerstortte en de voorzitter enige tijd spoorloos was. De geschiedenis van de PLO is een aaneenrijging van crisissituaties, maar zelden heeft de toekomst er zo hopeloos uitgezien als op dit moment. De centrale factor is het gebrek aan financiële middelen. Arafats steun voor Saddam Hussein in de Golfoorlog heeft Saudi-Arabië en andere Golfstaten doen besluiten de geldkraan dicht te draaien. Bovendien zijn vele tienduizenden in de Golf werkende Palestijnen, die verplicht vijf procent van hun inkomen aan de PLO De commandant van de strijdkrachten van Al-Fatah in Libanon, luitenant kolonel Munir Maqdah, heeft gis teren aangedrongen op het vertrek van PLO-leider Arafat. Maqdah vindt dat Arafat moet opstappen van wege de crisis in de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie. Die crisis is ontstaan door geldgebrek en teveel con cessies bij de vredesonderhandelingen. afstonden, weggestuurd. Mondjesmaat zenden de Golfstaten nu weer geld voor de Palestijnen naar de bezette gebieden, maar dat gebeurt rechtstreeks en niet langer via de PLO. Daar komt bij dat steeds meer rijke particuliere contribuanten hun bijdrage in de kas van islamitische organisaties storten. Behoeftige Palestijnen hoeven dan ook niet meer de PLO aan te kloppen voor hulp. Het gevolg is dat PLO-functionarissen een groot deel van hun invloed zijn kwijtgeraakt. Die tendens is nog versterkt door de impasse in de vredesonderhandelingen en de indruk dat de Palestijnse onderhandelaars dansen naar de pijpen van de Israëli's en de Amerikanen. De onrust in de Palestijnse onderhandelingsdelegatie heeft daar alles mee te maken. De onderhandelaars willen laten blijken dat ze niet over zich laten lopen, zelfs niet door Arafat zelf. Faysal Husseini en zes andere delegatieleden zijn eerder deze maand getroost met een plaats in de PLO- stuurcommissie een gelegenheidsorgaan bestaande uit leden van Arafats hofhouding die met de voorzitter mag meepraten ove|het beleid bij de vredesonderhandelingen. Maar het bestaan van die commmissie is een steen des aanstoots voor de leden van het Uitvoerend Comité, die menen dat zij als hoogste beleidsorgaan het recht hebben het beleid vast te stellen. In sommige Palestijnse commentaren wordt al een vergelijking gemaakt tussen de huidige crisis en die van 1968, toen de leden van het Uitvoerend Comité massaal opstapten en het aftreden eisten van de toenmalige voorzitter, Achmed Shukeiri, die weinig meer was dan een marionet van de Arabische regeringen. Hun verzoek werd ingewilligd en Arafat verscheen op hel toneel. Vanaf dat moment volgde de PLO een meer onafhankelijke koers. Volgens BilaJ al-Hassan, een Palestijnse commentator in het Saudische dagblad Asharkal-Awsat is er nu een kloof gegroeid tussen het leiderschap in Tunis en de uitvoerders van de opstand in de bezette gebieden Het zou er om gaan die laatste groep te betrekken in de beleidsvormende en controlerende organen van de PI/) Blijft Arafat wat dat betreft in gebreke, dan zijn volgens Al-Hassan zijn dagen als voorzitter geteld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5