Wiegel: Bolkestein is de eerste man Onze Top 5 van deze week. Voorzitter SGP dreigt met vertrek om vrouwenkwestie Binnenland Eindelijk boven water Politie wil videobeelden verdrinking 'Geen twintig embryo's in één koe' Wiegel moet Den Haag nu echt vaarwel zeggen O 79 1.69 ^1.99 9.95 ,£8r4.99 7.95 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 Oudste hunebed in trek bij jeugd exlooMedewerkers van het Biologisch Archeologisch Instituut (BAD hebben in de Drentse gemeente Exloo het oudste hunebed van Nederland ontdekt. Het grafmonument van omstreeks 3.400 jaar voor Christus is echter grotendeels vernield. De grafheuvel zelf was al in de vorige eeuw bekend. Tijdens de Tweede We reldoorlog diende het hunebed als onderduikadres, daarna was het zeer in trek bij de jeugd als speelhut. De grafheuvel is daar door danig aangetast. Het BAI wil het hunebed restaureren. TBS voor steekpartij in bordeel den bosch Een 28-jarige Bosschenaar is gisteren in hoger be roep veroordeeld tot drie jaar en TBS wegens het neersteken van de minnaar van zijn ex-vriendin in een bordeel in Den Bosch. Volgens de man doodde hij de 30-jarige man omdat hij zelf werd bedreigd en dacht dat het slachtoffer een vuurwapen had. Getui gen verklaarden echter dat de verdachte rustig de badkamer in ging waar het slachtoffer was. Ook bedreigde hij meer dan eens zelf zijn ex-vriendin en haar nieuwe vriend. Volgens psychia trisch onderzoek is de man ziekelijk jaloers. De kans op herha ling zou zonder behandeling aanzienlijk zijn. Weer aanhouding voor moord Dordrecht Dordrecht» De politie heeft gisteren de 30-jarige broer aange houden van een 23-jarige man die eerder werd aangehouden voor de moord op een 19-jarige Dordtenaar. De Dordtenaar meldde zich gisteravond bij de politie en bekende het dodelijke schot te hebben gelost. Over de toedracht van de schietpartij is nog niet veel bekend. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep, die in het centrum van Dordrecht om nog onbekende re denen onenigheid kreeg met een andere groep. Rond kwart over vier stuitten beide groepen op elkaar. Daarop ontstond een woordenwisseling die een uur later ontaardde in de dodelijke schietpartij. Leraren krijgen 0,4 procent opslag den haag Leerkrachten krijgen met ingang van deze maand 0,4 procent meer salaris. Minister Ritzen van onderwijs heeft giste ren de sinds 1983 bestaande korting van 0,4 procent afgeschaft. Leerkrachten die in het lager onderwijs aan de gang gaan als vervanger, krijgen vanaf deze maand een volledig salaris. De korting van tien procent die tot nu toe bestond voor de eerste twee maanden, vervalt. Ook de regel dat de vervanger eerst een tijdelijke aanstelling krijgt, is geschrapt. Extra geld is er voor scholen die vrouwen na fusies als directeur aanstellen, voor mannelijke directeuren die nadat zij 55 jaar zijn geworden hun plaats ruimen en weer leerkracht worden, en voor allochtone leerkrachten die zich laten bijscholen in het Nederlands. 'Verbod lidmaatschap nergens in de Bijbel' katwuk annet van aarsen De Katwijkse dominee Hovius dreigt af te treden als SGP-voor- zitter als de leden volgende maand tijdens de algemene le denvergadering tegen het lid maatschap voor vrouwen stem men. In een brief aan de leden zegt Hovius dat in de bijbel ner gens valt te lezen dat vrouwen geen lid mogen zijn van een po litieke partij. Zelf is hij wegens vakantie niet bereikbaar, maar volgens partijsecretaris Boender, even als Hovius voorstander van het vrouwenlidmaatschap, kan de voorzitter het meerderheids standpunt van het hoofdbe stuur niet rijmen met zijn gewe ten. „Hij heeft tot nu toe deze standpunten naar buiten toe verdedigd, maar hij was het er niet mee eens." Het SGP-bestuur wil het voor De prijs van de interactieve CD- I-speler van Philips duikt bin nen een maand onder de dui zend gulden. Het Rotterdamse electronicawarenhuis Correct van het apparaat bevestigt dat Philips een nieuwe consumentenprijs gaat vaststel len van 999 gulden voor het ap paraat dat als beeldmedium wordt gebruikt voor cursussen, informatie en spelletjes. Voor die prijs krijgt men ech ter wel het 'kale' apparaat. In clusief het basis softwarepakket, dat Philips nu nog standaard meelevert, betaalt men voor de speler 1.199 gulden. Bij de in troductie vorig jaar van dit nieuwe apparaat vroeg Correct nog 1.699 gulden. Door verlaging van de prijs naar onder de duizend gulden is volgens marktkenners de psy chologische grens voor de parti- Lijsttrekkerschap is 'gesloten boek' De rust in de WD lijkt weer te keren, nu oud-par tijleider Wiegel gisteren nogmaals heeft gezegd dat het lijsttrekkerschap voor hem een gesloten boek is. Hij riep de WD op loyaal achter de huidige partijlei der Bolkestein te gaan staan. Wiegel erkende wel dat hij lang heeft gewikt en gewogen, maar dat hij nu absoluut uitsluit dat hij zijn standpunt nog verandert. den haag gpd Voor de gewestelijke voorzitters van de WD lijkt de kous daar mee af. Zij kwamen de afgelo pen dagen in het geweer tegen het besluit van het hoofdbe stuur om Wiegel te passeren voor een plaats op de kandida tenlijst voor de verkiezingen. Zij vonden dat partijvoorzitter Van Leeuwen-Schut Wiegel alsnog 'Ereplaats voor Wiegel op lijst' den haag» gpd De tientallen WD-leden uit Den Haag die actie voeren om Wiegel over te halen lijsttreker te worden, hebben besloten hem te vra gen voor een andere plaats op de kandidatenlijst. Dit besluit werd genomen ondanks de mededeling van Wiegel zich ook door een dergelijke actie niet te zullen laten verleiden. „We hebben toen besloten Wiegel te vragen voor een ereplaats op de lijst. Mensen die met Wiegel sympathiseren, kunnen dan toch op hem stemmen, zonder dat beoogd lijsttrekker Bolkestein daarbij in de wielen wordt gereden", aldus woordvoerder Van der Vorm, woordvoerder van het actiecomité. zou moeten wagen of hij zich beschikbaar wil stellen als lijst trekker. Wiegel noemde zo'n gesprek gisteren echter zinloos. Nu Wiegel duidelijkheid heeft gegeven, zegt voorzitter Van Voskuilen van het gewest Den Helder: „Het is heel jammer dat hij niet wil. Maar de zaak is hiermee af. We gaan nu achter Bolkestein staan". Zaterdag voeren de geweste lijke voorzitters periodiek over- vrouwen onmogelijk blijven maken lid te worden van de partij op basis van bijbelteksten waarin zou zijn te lezen dat het regeringsambt alleen de man is toevertrouwd. Uit een peiling begin dit jaar bleek dat bij ne gentig procent van de kiesvere nigingen weerstand bestaat te gen het vrouwenlidmaatschap. Hovius stelt dat door dit standpunt „de betrokkenheid van de vrouw wordt uitgehold en geminimaliseerd". Hovius is overigens wèl tegen regeer macht van vrouwen, bijvoor beeld in gemeenteraad of Twee de Kamer. „Het ambt van de overheid komt niet aan de vrouw toe naar wat ons de Schriften leren", schrijft hij. De SGP-werkgroep Bouwen, die voor het vrouwenlidmaat schap is en daarover op 4 okto ber een themadag houdt, is blij met de steun van Hovius. CD-I onder de 1000 gulden Rotterdam gpdculiere consument nu doorbro ken. De CD-1 is tot nu toe voor namelijk gekocht door profes sionele gebruikers zoals bedrij ven en instellingen. Volgens Philips gaat het met de verkoop van het apparaat naar verwach ting. Er zullen dit jaar wereld wijd 200.000 spelers worden verkocht, waarvan 12.000 in Ne derland. Volgend jaar zou de af zet zelfs al moeten groeien naar een miljoen apparaten. Op de spelletjesmarkt wordt door de grote aanbieders als Nintendo en Sega met grote be langstelling gekeken naar de ontwikkeling van de CD-I. Deze spelletjesgiganten hebben nu ieder nog hun eigen 'kastjes' en systemen. Zij willen nu ook hun eigen software gaan leveren voor de CD-I, waardoor de be zitters van deze apparaten ook allerhande computerspelletjes erop kunnen spelen. an holt» Deskundigen van de marine en bergers van Smit Tak proberen vandaag de achttien tor pedo's uit de gisteren voor de Deense kust geborgen Duitse on derzeeboot U-534 te halen. De torpedo's worden onschadelijk gemaakt als blijkt dat ze met ex plosieven zijn geladen. Bergings vaartuigen van Smit Tak hesen behulp van slangen uit gepompt, gistermiddag de op 5 mei 1945 bij Smit Tak moet nu alle openingen het Deense eilandje Anholt door in de onderzeeboot verzegelen en Australische vliegtuigen tot zin- de op een ponton staande U-534 ken gebrachte onderzeeër volledig naar de Deense haven Hirsthals boven water. Nadat de romp was slepen. Daar zullen de 'geheimen' schoon gespoten, hebben de ber- van de U-534 worden opge- gers drie luiken kunnen openen. spoord. foto Via deze gaten is het water er met Ooit sleutelden Wiegel en Van Agt er aan hun roemruchte kabinet. Zestien jaar later dineerde Wiegel giste ren met WD-leider Bolkestein in Le Bistroquet. Het belangrijkste onderwerp van gesprek laat zich raden. foto anp ed oudenaarden leg met het hoofdbestuur. De meeste gewestelijke voorzitters willen dan nog wel opheldering over de volgens hen ongelukki ge manier waarop het hoofdbe stuur met Wiegel is omgespron gen. „Er zijn fouten gemaakt, dat is duidelijk. Het moet dui delijk worden hoe dat is geko men", aldus Van Voskuilen. Ook Bolkestein erkende gis teravond dat het bestuur „niet handig" heeft gehandeld. Vol gens Bolkestein dient niet alle kritiek naar voorzitter Van Leeuwen-Schut uit te gaan. Het besluit om Wiegel niet te vra gen, was immers een besluit van het overgrote deel van het partijbestuur. Van Leeuwen-Schut raakt in de WD steeds meer omstreden. Haar wordt autoritair en eigen zinnig optreden verweten. Vorig jaar nog beschuldigde ze het ka merlid Blaauw er min of meer van geld te hebben laten ver dwijnen uit de buitenlandpot van de partij. Blaauw was in het bestuur verantwoordelijk voor die pot. Nadat gebleken was dat Blaauw geen enkele blaam trof, was Van Leeuwen-Schut slechts onder grote druk van haar me debestuursleden bereid tot het aanbieden van verontschuldi gingen aan Blaauw. De gang van zaken rond Wiegel lijkt de positie van Van Leeuwen-Schut er niet sterker op te maken. Partijleider Bolkestein had gisteren in Den Haag een - lang geleden afgesproken - etentje met Wiegel. Hij zei blij te zijn dat Wiegel zijn kandidatuur voor het lijsttrekkerschap ten volle ondersteunt. ..Ik heb me overigens op geen enkel mo ment bedreigd gevoeld", aldus Bolkestein. barendrecht» anp De politie in Barendrecht wil de videobeelden hebben die een amateurfilmer dit weekeinde heeft gemaakt over de gebeur tenissen rond de verdrinking van een 9-jarig Marokkaans meisje in de plas van het Zuide lijk Randpark. Van de honder den omstanders reageerde vrij wel niemand op hulpgeroep van een visser op de plas en de vriendin van het meisje, die ook in het water viel. Ook oproepen van politie en brandweer om te helpen bleven zonder gevolg. Politiewoordvoerder Staneke zei vanmogen dat de politie aan de hand van de videobeelden wil bekijken of tegen omstan ders alsnog proces-verbaal kan worden opgemaakt. Mensen die weigeren in noodsituaties hulp te bieden zijn namelijk straf baar. Een andere mogelijkheid is Hl volgens Staneke om aan de hand van de beelden omstan- ders die alleen maar hebben ^'aan toekijken, te confronteren met degenen die zich wel heb ben ingespannen om het meisje te redden, onder wie twee zus jes van 13 en 15 jaar. De Ba- rendrechtse politie wil graag in contact komen met deze laatste groep, die zich wellicht tekort voelt gedaan door de publiciteit. Onder hen is in elk geval de Rotterdammer Van Breukelen. „Ik vind het schandalig wat er wordt verteld. Mijn zoon zag het gebeuren en dook gelijk het water in. En met hem nog tien tot vijftien mensen. Er is echt al le moeite gedaan het kind te redden. Bovendien waren er op het moment dat het gebeurde maar een stuk of twintig vol wassenen bij de plas. Er kwa men wel veel mensen op de loeiende sirenes af. Maar toen was het kind al verdronken." 'Laat die Marokkaanse maar liggen De Rotterdamse en Barendrechlse politie zullen geen onderzoek instellen naar omstanders bij de verdrinking van een 9-jarig meisje, die schokkende racistische uitlatingen hebben gedaan. Drie meisjes, die getuige waren van het drama en tevergeefs heb ben geprobeerd omstanders ertoe te bewegen hulp te bieden, hebben tegenover de politie verklaard dat enkele omstanders weigerden te helpen omdat „het toch maar om een Marokkaanse ging". Politiewoordvoerder De Rooij: „Natuurlijk is het uiterst ver werpelijk, maar we beschouwen het als een incident. Er waren wel meer mensen langs de kant die zich op een of andere manier hebben misdragen. Brandweermensen die omstanders om hulp vroegen, werden ook geconfronteerd met lieden die hun middel vinger tegen hen opstaken". Dierenbeschenning: Weiger slachtvergunning Gene Pharining den haag anp De Dierenbescherming vindt dat minister Alders van VROM geen toestemming moet geven aan het bedrijf Gene Pharming Europe in Leiden om koeien te slachten die elk zwanger zijn van twintig genetisch gemani puleerde embryo's. De Dieren bescherming noemt de plannen van het bedrijf 'weerzinwek kend'. De experimenten van Gene Pharming Europe zijn een uit vloeisel van het fokken met de eerste genetisch gemanipuleer de stier ter wereld. Herman. De ze stier beschikt over een men selijk gen in al zijn cellen. Op die manier proberen onderzoe kers lactoferrine te produceren, een middel om darminfecties te bestrijden. De Dierenbescherming ver moedt dat te weinig nakomelin gen van Herman transgeen zijn, waardoor er te weinig lactoferri ne wordt geproduceerd. Daar om wil het bedrijf nu beginnen met het inbrengen van twintig embryo's in één koe. De Die renbescherming vindt dit ver werpelijk. Volgens haar worden de koeien op die manier ge bruikt als „broedstoof. De groei van twintig embryo's in één baarmoeder maakt het noodzakelijk de drachtige koei- verdere en al na vier weken te slachten. De embryo's gi laboratorium ontwikkeling. lien woordvoerster van Gene Pharming beperkt haar com mentaar tot de vaststelling dat de te doden dieren 'toch al voor de slacht waren bestemd.' den haag carel goseling Brengen geld in het laatje. SHARP RIJKSSTRAATWEG B Nog dit najaar komt er een boek uit over Hans Wiegel, prominent WD-lid en sinds 1982 commissaris der ko ningin in Friesland. Naast het verleden en heden komt ook de toekomst van Wiegel aan de orde. Voor het boek interviewde schrijver Jan Hoedeman tientallen promi nenten van binnen en buiten de WD. Belangrijk thema daarbij: de mogelijke terugkeer van Wiegel naar Den Haag. Hoedemans activiteiten leidden direct en indirect in middels ook tot enige publikaties in Elsevier, het week blad waarvoor hij werkt. Op 31 juli kwamen daarin tien vooraanstaande politici uit de WD en andere politieke partijen aan het woord over de mogelijk comeback. Een week later kwam Hoedeman met een dubbel-interview. Voorzitter Van der Klis van de kamercentrale Tilburg en oud-partijvoorzitter Ginjaar mochten hun zegje doen over, jawel, de terugkeer van Wiegel. Vorige week kwam Hoedeman dan met een vraaggesprek met betrokkene zelf: Wiegel. Gelardeerd met een enquête waaruit bleek dat de WD mét Wiegel 39 kamerzetels zou halen, zon der hem dertien minder. Wiegel onthulde dat het hoofdbestuur van de WD had besloten hem niet toe te voegen aan de kandidatenlijst voor de kamerverkiezin gen 1994. Lijsttrekker worden was daarmee „een gepas seerd station". Gingen de eerdere artikelen van Hoedeman nog vrij onopgemerkt voorbij, dit keer scoorde hij wel. Vrijwel alle media namen Wiegels uitspraken over. Met als ge volg: opnieuw gedonder binnen de WD. Leden van het hoofdbestuur en voorzitters van kamercentrales ver klaarden dat Wiegel onjuist was behandeld. Er was over zijn toekomst een besluit gevallen zonder hem zelf te horen. Dat was niet fatsoenlijk. Bovendien kwam de oude vraag weer naar voren: Wiegel al dan niet terug naar Den Haag? Het was deze vraag waarmee het hoofdbestuur van de WD enkele maanden geleden ook worstelde. Zijn terugkeer zou een klap in het gezicht betekenen van de huidige frac tievoorzitter en beoogd lijsttrekker Bolkestein, terwijl die het lang niet slecht doet. Het hoofdbestuur koos daar dus niet voor. Wel voor een andere optie: het be trekken van Wiegel bij de verkiezingscampagne en hem naar voren schuiven als kandidaat-n volgend kabinet. Toch heeft het gedoe opnieuw geleid tot onrust bin nen de WD. Een discussie over personen, zoals al zo vaak is gebeurd. Wiegel zelf liet gisteren in een verkla ring weten geen lijsttrekker te willen zijn bij de kamer verkiezingen. Hij riep de WD'ers op zich achter Bolke stein te scharen. Dat gaf voor een deel duidelijkheid. Rust echter aller minst. Want Wiegel wil nog wel, desgevraagd door een formateur, worden gevraagd als minister. Dan komt hij dus toch terug in Den Haag. En dan doemt voor de WD opnieuw een dilemma op. Wie is de politiek lei der? Bolkestein en Wiegel zijn goede vrienden, zo valt overal in de WD te horen. Nog wel. Kabinetsdeelname van de liberalen kan die idylle echter ruw verstoren. Tenzij Wiegel eindelijk zo wijs is het spel dat hij nu al jaren speelt, te staken door duidelijk te zeggen dat hij niet meer terugkomt naar Den Haag voor welke functie dan ook. Nieuwe oogst James Grieves appelen, kilo 2 halen, 1 betalen: Crf Leverworst, 2 x 250 gram Soera Fancy pink zalm, blik 240 gram Crf Brouwers Bier Malt [1542T alcoholvrij, 2 kratten 12 flesjes 0.3 liter of Crf Brouwers Bier Pilsener [1535lj krat 24 flesjes 0.3 liter Crf Tissue toiletpapier, pak 12 rollen Extra zomertip. Bloemshopper, royale boodschappen tas, met ritssluiting Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 augustus a.s. 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3