Leidsch Dagblad Boete voor weinig werk Honderden Merenwijkers pikken gemeentegrond in 'Skateboard' met aanhangmotor BEL: Intelligentie kun je horen, zegt Duitse onderzoeker CDA en PvdA: één zondag zonder auto Fout afgeleverd Tragedie Romeo en Julia herhaalt zich in India Fignon stopt I DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40242 LOSSE NUMMERS 1,60 Kapitalisme 2 Albert Plesman, op de foto met hoed op het oude Schiphol, voorbeeld van een ondernemerschap zoals dat zelden voorkomt. FNV en CNV: Werk, werk en nog eens werk Bedrijven die te weinig moeite doen om de werkgelegen heid in hun onderneming of bedrijfstak te verbeteren, moeten een boete gaan betalen. Alle boetes komen in een fonds, waaruit extra banen in de zorgsector worden betaald. Dit bepleiten de vakcentrales FNV en CNV in hun werkgelegenheidsplan, Werk, werk en nog eens werk, dat morgenmiddag officieel wordt gepresenteerd. den haag gpd In de visie van de vakcentrales hoeven alleen bedrijven die ac tief investeren in werkgelegen heid geen boetes te betalen. Het plan is afgekeken van onze zui derburen. In België bestaat sinds begin dit jaar een zogehe ten tewerkstellingsfonds, waar aan bedrijven een deel van de loonsom moeten afdragen, als ze niets doen aan werving en scholing. De verbondsraden van beide vakcentrales hebben zich gisteren met dit idee akkoord verklaard. FNV en CNV willen ook pen sioenfondsen en levensverzeke raars aansporen om meer te in vesteren in grote infrastructure le projecten, zoals de bouw van de Betuwespoorlijn, de hoge snelheidstrein (TGV) en nieuwe tunnels. Deze zogeheten insti tutionele beleggers zouden daarbij best wat m< mogen lopen dan tot nu toe. Ei genlijk vinden de vakcentrales dat de bouw van tunnels en dergelijke niet meer voor reke ning van de rijksbegroting zou moeten komen, maar door pen sioenfondsen en verzekeraars moet worden betaald. Het werkgelegenheidsplan van FNV en CNV voorziet wel in loonmatiging, maar de centra les zijn fel gekant tegen een ab solute loonstop, zoals minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid die bepleit. Aan hun werkgelegenheidsplan werkte aanvankelijk ook de MHP, de centrale voor middel baar en'hoger personeel, mee. Halverwege is de MHP afge haakt. De vakcentrale heeft nu een eigen plan in de maak. leiden gert visser Honderden Merenwijkers heb ben zich grond toegeëigend die eigendom is van de gemeente. Dat blijkt uit een onlangs afge rond onderzoek van de ge meente Leiden. Bij 720 wonin gen van de 3.500 laagbouw-hui- zen in de Merenwijk werd vast gesteld dat grond illegaal in ge bruik is genomen. Het is de tweede keer dat de gemeente een dergelijk onder zoek in de Merenwijk heeft ge houden. Vijf jaar geleden werd ook al vastgesteld dat veel Me renwijkers grond van de ge meente inpikten. Het onder zoek beperkte zich toen tot en kele delen van de Merenwijk, terwijl nu de gehele Merenwijk is onderzocht. De gemeente stelt zich sinds dien op het standpunt dat in bepaalde gevallen bewoners de grond kunnen kopen of huren van de gemeente. Alleen de grond waaronder zich nutslei- Vier buurthuizen Leiden bedreigd met sluiting leiden loman leemans Vier Leidse buurthuizen moeten worden gesloten. Dat schrijft voorzitter C. Schouten van SKJL (de overkoepelende organisatie van sociaal-cultureel werk in Leiden) in zijn nota 'Hoofdlij nen beleid 1994'. Het gaat om de buurthuizen Broekptein, In de Vroolijcke Arke, Mierennest en Westerkwartier. Schouten noemt zijn bezuinigingsvoor stellen een 'noodzakelijk kwaad'. Vertegenwoordigers van de buurthuizen voelen zich 'bedonderd'. „De kosten van de buurthui zen stijgen sneller dan de subsi dies die we van de gemeente krijgen. Daarom heb ik verschil lende voorstellen ter bezuini ging gedaan. Personeel afstoten doen we zo weinig mogelijk. Dat levert door wachtgeldrege lingen pas op de lange termijn geld op. Daarom heb ik gekozen met pijn in mijn hart voor sluiting van de kleinere buurt huizen", aldus Schouten. Slui ting van de vier buurthuizen le vert een besparing van tussen de 200.000 400.000 gulden op. Pagina 11: Buurthuizen furi eus over bezuinigingsplan. st. michel Terwijl de lage landen blijven zuchten onder zware depressies met regen, wind en onweer, genieten toeristen aan de Franse westkust bij de badplaats St. Michel van aangenaam strandweer. De stranden zijn overvol en dan is politiecontrole nodig. Op eer Depressie -» Tr, ntra 7'Contrapunt Zomerde- pressie' presenteert kunst op droevige plekken in Leiden. fMichael Jackson beschuldigd van mishandeling De politie van Los Angeles heeft een onderzoek ingesteld naar Michael Jackson in verband met een aanklacht van een vrouw dat de popster haar kind zou hebben mishandeld. Dat heeft een televisiestation in California gisteren meegedeeld. De politie bevestigde dat een onderzoek naar Jackson is inge steld, maar wilde verder niet op details ingaan. De televisiezen der meldde dat de politie zater dag twee huizen van Jackson heeft doorzocht, maar het was niet duidelijk waar men naar op zoek was. Anthony Pellicano, een detective die voor Jackson werkt, zei tegen de zender dat de vrouw de zanger probeert af te persen. Michael Jackson begint van daag in Bangkok aan een toer- nee door Azië. Volgens Jackson's manager zou het om een oude zaak gaan en daarom wil hij er niet op reage- 'skateboard' met aanhangmotor fungeert de patrouillerende gendarme tevens als toeristi sche attractie. foto ap Geen krant ontvangen 071-143241 071-128030 mat/mw 18 00-19 30 uur nlenlag 10 00-12 00 uur HET WOORD IS AAN toronto ap De manier waarop iemand zich gedraagt en met name de manier waarop iemand spreekt is een belangrijke indicator voor zijn intelligentie. Dat is gebleken uit een onderzoek dat de Duitse psycholoog Pe ter Borkenau zondag presenteerde tij dens de jaarlijkse bijeenkomst van het Amerikaanse Psychologische Verbond. Borkenau liet een aantal studenten naar 100 videobanden kijken waarop 100 verschillende mannen en voor een een kamer binnenlopen, gaan zitten, een weerbericht hardop voorlezen en dan weer opstaan en vertrekken. Na elke opname werd de studenten ge vraagd hoe intelligent ze de persoon die ze zojuist hadden bekeken inschatten. De helft van de studenten bekeek de vi deo zonder het geluid erbij te horen. Zij bleken de intelligentie van de personen op de band niet goed te kunnen inschat ten. Maar de studenten die een video band met geluid te zien kregen, maakten een goede inschatting van de intelligen tie van de 100 personen. Ze scoorden in ieder geval „hoger dan een gemiddeld gokpercentage", aldus Borkenau. Van belang bij de beoordeling waren vooral de manier waarop het weerbe richt werd voorgelezen, de mate waarin de persoon te verstaan was, het type stem en het stemgebruik. Een Amerikaanse onderzoeker presen teerde op hetzelfde congres een onder zoek waaruit blijkt dat linkshandige mensen een grotere kans hebben om een ongelukje te krijgen dan rechtshan- digen. Onderzoeker Gerald Larson liet 2.379 Amerikaanse mariniers een vra genlijst invullen over lapsus, zoals verge ten waarom je van de ene kamer naar de andere gaat, niet kunnen vinden van iets dat vlak voor je neus ligt, tegen mensen aanlopen of namen vergeten. Daaruit bleek dat lapsus bij linkshandigen vaker voorkomt dan bij rechtshandigen. itfl* dingen bevinden of die deel uit maakt van het openbaar groen wordt niet van de hand gedaan. Volgens ambtenaar J. van der Toorn van de gemeente Leiden betekent dit dat in 120 gevallen de grond terug moet naar de ge meente. De 600 andere gebrui kers krijgen mits B. en W. ak koord gaan het aanbod de grond te huren of te kopen. Overigens zijn het niet alleen particulieren die gemeente grond in gebruik hebben geno men. Ook woningbouwvereni ging Ons Doel en Nationale Ne derlanden Beheer (beide verhu ren veel huizen in de Meren wijk) zijn 'betrapt' op het illega le bezit van gemeentegrond. In een aantal gevallen, zegt Van der Toorn, is geen sprake van boze opzet, maar was de eigen domsverhouding onduidelijk Veel particulieren zouden bij de aankoop van een huis niet weten dat zij gemeentegrond krijgen aangeboden als zijnde grond die bij de woning be hoort. „En sommige niet-bona- fide makelaars werken daar kennelijk vrolijk aan mee. Hoé- wel zij de plicht hebben te con troleren of de grootte van het perceel klopt met de gegevens van het kadaster", aldus Van der Toorn. Pagina 11: Ook elders onder zoek naar inpikken grond. Alders verwacht weinig goeds voor milieu den haag Wonder boven wonder raakte er niemand gewond bij het omkiepen van een vrachtwagen gis termiddag in het centrum van Den Haag. De 26-jari- ge chauffeur van een truck met oplegger uit Tilburg was bouwmaterialen aan het lossen toen hij de com binatie voelde kantelen. Een geparkeerde auto werd totaal vernield. De chauffeur die de kraan bediende, kon net op tijd wegkomen. De vrachtwagen moest een lading ijzers leveren voor een bouwput. De chauffeur: „Die liggen nu onderwater." foto gpd roland de bruin den h De regeringspartijen CDA en PvdA vinden dat er een discus sie op gang moet komen over invoering van een autoloze zon dag om het milieu te ontlasten. Woordvoerders van de twee partijen zeiden gisteren dat de suggestie van Duitse politici om één keer per jaar het autorijden op zondag te verbieden, moet worden overgenomen. „Een prima idee", aldus het PvdA-kamerlid Van der Vaart. Zijn CDA-collega Van Vlijmen is het daarmee eens en wil de mo gelijkheid van een rijverbod op zondag bespreken met andere partijen. Minister Alders van milieu vindt het idee „aardig", maar hij verwacht weinig positiefs voor het milieu van één autolo ze zondag per jaar. „De beper king van de uitstoot van scha delijke gassen is dan mini maal." Politici van alle Duitse politie ke paftijen willen, met het oog op de toenemende milieubelas ting, ingrijpende maatregelen om greep te krijgen op het auto- new delhi tim mcgirk the independent Shakespeare's beroemde toneelstuk Ro meo en Julia had wellicht de zelfmoord van een jonge Indiase bruid kunnen voorkomen. Als Subba Rao, een man uit het zuiden van India, de moeite had genomen om dit toneelstuk te lezen, had hij geweten welke catastrofale ge volgen het veinzen van de dood kan hebben. In deze moderne Indiase versie van de tragedie komen geen rivaliserende Montagues en Capulets voor. De enige schurk in het stuk is de dorpsastroloog, die Rao en zijn bruid vertelde dat ze, hoewel ze getrouwd waren, moesten wachten tot de sterren op 16 september gunstig zouden staan alvorens met el kaar het bed te delen. Dit betekende een uitstel van meer dan zes maanden voordat het echtpaar zich kon overgeven aan de vleselijke ge neugten van het huwelijk. Maar met nog een maand onthouding voor de boeg, hield Rao het niet meer uit. Hij brandde van verlangen en bedacht een wanhopig plan. Hij smeerde een paar korrels pesticide op zijn lippen en veinsde een zelfmoordpoging. Terwijl Rao werd afgevoerd naar de dichtsbij- gens sommige krantenberichten niet ouder was dan 14 (ongeveer dezelfde leeftijd als Julia), geloofde dat haar man stervende was. Die avond, toen de 20- jarige Rao in goede gezondheid uit het ziekenhuis werd ontslagen, slikte zijn vrouw de overige pesticidekorrels in. Vervolgens ging ze liggen op hun nieu- Shakespeare's beroemde toneelstuk had zelfmoord jonge bruid kunnen voorkomen zijnde kliniek in de tien kilometer ver der gelegen stad Sattupalli, in de deel staat Andhra Pradesh, legde hij met schorre stem uit waarom hij zichzelf had vergiftigd. Hij had het gedaan om dat hij en zijn vrouw de liefde niet mochten bedrijven, zei hij. Rao's vrouw, Nagalakshmi, die vol- vye bed, een huwelijkskado, en wachtte tot het gif zijn werk zou doen. Nagalakshmi's familie werd gewekt door haar gekwelde kreten en in aller ijl brachtten ze haar naar het ziekenhuis. Op weg naar Sattupalli kruisde haar pad ongetwijfeld dat van haar man, die de bus naar huis had genomen in ge spannen afwachting of zijn namaak zelfmoordpoging genoeg medeleven had opgeroepen om de familie te ver- rpurwen een vervroegde huwelijk snacht toe te staan. Maar bij aankomst vernam hij dat zijn stunt tot de dood van zijn vrouw had geleid. Later beklaagde de vader van de bruid zich in de Indian Express: „Ik wachtte alleen maar op een gunsti ge gelegenheid voor de huwelijksvol trekking. Ik wilde dat ze een gelukkig le ven zouden krijgen. Had ik dit geweten Goede medische hulp en Shake speare hadden de bruid wellicht kunnen redden. Maar tegen de tijd dat Nagalakshmi's familie bij dezelfde kli niek aankwam waar ook haar man was geweest, was de dienstdoende dokter vertrokken om een bruiloft bij de wonen. vertaung mapgreet heslinga Laurent Terentius Het geluk ontvlucht de lafaards. VANDAAG verkeer. Milieuspecialisten eis ten het afgelopen weekeinde dat het autorijden in Duitsland op zeker één zondag in het jaar wordt verboden. CDA en PvdA denken dat één autoloze zondag per jaar ook in Nederland een goede maatregel is om mensen bewuster te ma ken van het milieu. Groen Links-fractievoorzitter Lank- horst pleitte er gisteren voor ie dere maand een autoloze zon dag in te voeren. De twee rege ringspartijen vinden dat echter te ver gaan. PvdA'er Van der Vaart denkt aan een zondag in de twee a drie maanden. Hij wil dit ter sprake brengen in zijn fractie, als die maandag voor het eerst sinds het zomerreces weer bijeen komt. De WD is tegen invoering van een autoloze zondag. Woordvoerster Jorritsma: „Met een autoloze zondag tref je juist die mensen die alleen in het weekeinde van hun voertuig ge bruik maken. Wij zijn tegen een verbod en voelen meer voor maatregelen om de auto selec tiever te gebruiken." Ook de autobranche is perti nent tegen een autoloze zon dag. RAI en Bovag wijzen erop dat diverse maatregelen de uit stoot van schadelijke gassen al fors hebben beperkt. ANWB- voorzitter Nouwen vindt dat de automobilist niet langer als zondig moet worden bestem peld. plouay gpd Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kans op een bui Wisselend bewolkten een enkele bui Minimumtemperatuur van 12 graden aan zee tot rond 7 graden landinwaarts. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Wind in hoofdzaak uit noordwest, matig, kracht 3 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, windkracht 5. Verlichting belangrijk voor schoolprestaties new york »dpa Net als planten hebben kinde ren goede verlichting nodig om tot ontwikkeling te komen. Hun groei, prestaties en ge drag worden belangrijk beïn vloed door het licht in het klas lokaal. Dit hebben psycholo gen in Canada na een tweejarig onderzoek onder 327 scholie ren vastgesteld. In klassen die worden ver licht met TL-buizen met het volledige spectrum ontpoppen scholieren zich het best. Zij presteren beter, groeien ster ker en vertonen minder tand bederf, aldus het onderzoek. Daarentegen wordt de ontwik keling van het kind onder de energiebesparende lamp meetbaar geremd. '83 en '84 Fignon, i can de Tour de France en in '89 zegevierend in de Giro d'ltaJia, heeft onverwacht aan gekondigd te stoppen met wiel rennen. Vanavond rijdt hij zijn allerlaatste koers in het Noord franse Plouay. Hij gaf vanmor gen zijn slechte conditie op als reden voor zijn besluit om ko mend weekeinde niet mee te doen aan het wk in Oslo. „Zo heeft het geen enkele zin meer om door te gaan." In de Tour van dit jaar moest Fignon vroegtijdig afstappen. Leidsch Dagblad .1 y* I ii ifWt f"*5r ■'|v£i NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement. Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, auiomatisch (ƒ28,75) Q Per kwartaal i Q na acceptgiro R2.R5) j □automatisch 82,85) \'r. bank/giro: i Handtekening Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1