Feyenoord rekent op straf van drie spelers Hockey vrouwen doen weer mee 'Ik heb nog geen compliment uitgedeeld' Sport Van Hanegem gepikeerd De Wolf weer beschikbaar Uitsluiting van Krabbe voor arbitragecommissie r ***-■ i t y Piet Keizer wijst ADO af Boardman op de proftour DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 19 Het bestuur van Feyenoord is niet plan in de Helderse affaire nog enige actie te ondernemen. De clubleiding wacht het resul taat af van het gescheiden on derzoek van de Helderse politie en van de tuchtcommissie van de KNVB. „Het zal nog wel een paar weken duren voordat deze zaak eindelijk kan worden afge sloten", veronderstelde voorzit ter Jorien van den Herik giste ren in de Kuip. „Ik zou liever vandaag dan morgen het dos sier willen sluiten, maar we hebben de afwikkeling niet meer zelf in de hand. De hele nasleep werkt negatief door in alle geledingen van de club." Van den Herik heeft geen spijt van de manier waarop het be stuur van Feyenoord de zaak, die al bijna een maand suddert, heeft behandeld. „Als we het opnieuw zouden mogen doen, zouden we precies dezelfde be slissingen nemen", verzekerde de geplaagde praeses, die van daag met secretaris Dick van Eek door de tuchtcommissie wordt verhoord. „Eerst konden we niemand beschuldigen, om dat de toedracht van de vecht partij onduidelijk was. Toen ons interne verhoor vrijwel was af gerond, kondigde de KNVB een vooronderzoek aan. Dat was voor ons het signaal om te stop pen en de uitspraak van de tuchtcommissie af te wachten. Dat lijkt me een lógische ge- dachtengang." Van den Herik rekenf min of meer op een schorsing voor de drie hoofdrolspelers in de mas sale vechtpartij tijdens de oe fenwedstrijd in Den Helder (Van Gobbel, Esajas, Fraser). „Als het een reële straf betreft, gaan we zeker niet in beroep", liet de clubleider weten. „We hebben geen behoefte aan een nieuw hoofdstuk in deze affaire. We weten dat er door Feyenoor- ders is geschopt, geslagen en gespuugd. Maar de tegenpartij heeft zich van dezelfde midde len bediend en daarover hoor ik niemand. We moeten boven dien niet vergeten, dat de be trokken Feyenoorders door alle negatieve publiciteit geestelijk veel te verwerken hebben ge kregen. Ze zijn al flink aange pakt. Ik hoop dat de tuchtcom missie deze omstandigheden goed laat meewegen." Van den Herik heeft geen'goed woord over voor het onderzoek dat de Alkmaarse hoofdofficier Josephus Jitta op eigen initiatief is begonnen. De jurist wil weten of de Feyenoorder die amateur- speler Ronald Schouten een ge broken kaak toebracht, kan worden vervolgd wegens mis handeling of openbare geweld pleging. ,,De officier had ge woon de uitspraak van de KNVB moeten afwachten", stelde Van den Herik. „Als hij het daarmee niet eens zou zijn geweest, had hij altijd nog zijn plan kunnen trekken. De KNVB heeft toch niet voor niets een eigen tucht rechtspraak, die in het alge meen als deugdelijk wordt be schouwd? Ik vraag me af of zo'n man niets beters te doen heeft. Hoeveel zaken liggen er-niet op zijn bureau waarbij wel aangifte is gedaan, maar waarmee niets gebeurt? Ik vind dit een verspil ling van tijd en geld. Hij is ken nelijk uit op publiciteit. Waar bemoeit hij zien mee?" Van den Herik heeft zich vooral gestoord aan de opmer king van Josephus Jitta, dat Feyenoord in het rapport aan de KNVB de feiten wellicht heeft verdraaid om international Van Gobbel zoveel mogelijk buiten schot te houden. „Dat vind ik een grove belediging. Zoiets kan en mag hij niet zomaar zeggen. Ik dacht overigens, dat het een goed gebruik was om geduren de een onderzoek geen mede delingen te doen. Niemand is gebaat bij een woordenspelletje in de media." Onafgebroken rinkelde de laatste dagen in huize Van Hanegem en in de trainerskamer van de Kuip de telefoon. De media wil den van.de coach van Feyenoord opheldering over de twee grote nederlagen tegen Valencia en Werder Breinen (beide 1-5) eind vorige week bij het toernooi in Spanje. De Kromme, doorgaans niet te beroerd voor een analyse of een kwinkslag, wimpelde via zijn vrouw of zijn collega Geert Meijer de meeste verzoeken af. Niet uit schaamte of onwil, maar uit onvrede. „Ik neem bewust een beetje afstand van de media", bromde Van Hanegem maandag na de ochtendtraining. „Ik word dood ziek van al het gezeur over Feyenoord. Ik lees nele pagina's met onzinverhalen over het randgebeuren. Belachelijk en ongeloof lijk. Als ik nors kijk, wordt er gevraagd of ik met iemand ruzie heb. Overal wordt iets achter gezocht. Over voetbal lees ik niets. Ik werk voorlopig niet meer mee. Ze zoeken maar een ander slachtoffer." De ophef in de media over de .Helderse affaire' zit Van Hane gem hoog. „Ik hoor en lees de meest gekke conclusies en leu gens. Van mij wordt verwacht dat ik daarop reageer. Maar ik hoef toch geen dingen uit te leggen die niet kloppen of die ik niet heb gezegd? Daar zou ik een dagtaak aan hebben. Het kre diet dat de pers bij mij altijd heeft gehad, is weg. De lol is eraf." Feyenoord kan weer op John de Wolf rekenen. De centrale verdedi ger van de landskampioen deed gisteren voor de eerste keer sinds 27 juli met volledige inzet mee aan de groepstraining. Indien de ko mende dagen een terugslag uitblijft, maakt de Schiedammer mor genavond in de thuiswedstrijd tegen FC Twente zijn rentree. De Wolf miste een groot deel van de voorbereidingsperiode en de start van de competitie vanwege een knieblessure, die hij in een oefen wedstrijd tegen een amateurclub opliep. Voor Regi Blinker lonkt eveneens een terugkeer in de hoofdmacht. De linksbuiten is vrijwel hersteld van een teen-operatie, die hem de afgelopen maanden aan de kant heeft gehouden. Blinker maakte tijdens de training bij de Kuip een fitte indruk, maar klaagde na afloop nog over lichte pijn. Het gaat vooralsnog te ver om te zeggen dat de prille Nederlandse vrouwenhockeyselectie het vierde toernooi om de Champions Trophy wel even gaat winnen. Of dat Oranje een jaar na de teleurstellende ervaring van de Olympische Spelen (zesde) en de navolgende leegloop te rug is aan de wereldtop. Met overwinningen op Olympisch kampioen Spanje (3-0) en winnaar van zilver Duitsland (1-0) in Amstelveen werd echter wel duidelijk dat bondscoach Bert Wen- tink de juiste weg is ingeslagen. amstelveen anp De zege op Duitsland, waar gezien de gemiddelde leef tijd al geruime tijd met een mengeling van vertedering en bewondering gesproken wordt van meisjeshockey, was een waardevolle. De Spaanse ploeg in Amstelveen - dat bewees Australië gisteren nog maar eens met 8-1 - mag nog niet de sticks dragen van de gouden equipe van succescoach Brasa. De Duitse keuze van de aima bele Riidiger Hanel kan de vergelijking met Terrassa wel degelijk weerstaan. Tien van zijn huidige speelsters hebben een olympische medaille boven het bed han gen. Na twee nederlagen in oefenwedstrijden en een ge lijkspel, vond Wentink het eens tijd worden voor winst Het was bluf noch flauwe hoop, maar geloof in de vor deringen van zijn onervaren groep. Het positieve resul taat was te danken aan een nagenoeg vlekkeloos spe lende defensie, met doelvrouw Daphne Touw, het een trale duo Frederick Grijpma en Noor Holsboer en de vleugelverdedigsters Ingrid Appels en Machteld Derks. Zonder anderen te kort te dóen had Wentink gelijk, dat hij een extra pluim uitdeelde aan libero Grijpma, die de mogelijkheden heeft de steeds weer herhaalde herinneringen aan Lisanne Lejeune te doen vervagen. De 23-jarige speelster van Laren, die bij haar club op het middenveld staat, beschikt over een voortreffelijk spelinzicht, durft zich te bemoeien met de aanvalsop bouw en slaat een behoorlijke (gisteren overigens niet functionerende) strafcorner. Tegen de Duitsen propa geerde Grijpma, de rechterknie met een voorste kruis band van kunststof in een indrukwekkende brace ver pakt, bovendien waar nodig soberheid. De zege had gemakkelijker hoger kunnen uitvallen dan de schamele, maar terecht luid bejubelde 1-0. Al leen Cecile Vinke scoorde in de tweede helft, na een 'mislukte'strafcornervariant. SPORT OP TV UVS bekert bij Meerburg leiden» Vierdeklasser Meerburg ontvangt vanavond om 18.30 ÜVS in de strijd om de KNVB beker. KNVB-debutant Valken '68 neemt het op tegen de reserves van ADO Den Haag. Het pro gramma KNVB-districtsbeker, aanvang 18.30 uur: Meerburg - UVS, Valken '68 - ADO Den Haag 2, Nicolaas Boys - Alphense Boys, ROAC '79 - Wilhelmus, Postalia - Lugdunum, WSE - ARC, MVKV - Noordwijk, VCL - Ter Leede, Hazerswoudse Boys - Roodenburg (19.00 uur), FC Lisse (zo) - Rijnsburgse Boys, SV Voorscnoten - Quick Boys 2, LFC - Foreholte (19.30 uur), Kagia - DOSR, MMO - NSV '46, Alkmania - SJC, DSO - Leiden, SJZ - De- vjo, KRV - Blauw Zwart, TAW - Oliveo, Docos - LENS, RCL - Nieuwkoop, UDWS - Rijswijk, De Sleutels - WSB, Altior - Oegst- geest, VNA - SV '35, DHL - Floreant (za). Vrijgesteld zijn: Katwijk, FC Lisse en Quick Boys. Nijdam en Van den Akker laatste twee woerden Jelle Nijdam en John van den Akker zijn gisteren door bondscoach Gerrie Knetemnann als laatste twee renners toege voegd aan de Nederlandse ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor beroepsrenners in Oslo. Het Nederlands twaalf tal is derhalve als volgt samengesteld: John van den Akker, Maarten den Bakker, Eddy Bouwmans, Erik Breukink, Erik Dek ker, Frans Maassen, Danny Nelissen, Erwin Nijboer, Jelle Nijdam, Adri van der Poel, Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse. Eerste reserve is Tom Cordes, tweede Dick Dekker en derde Marc van Orsouw. Dak stadion stort in: 70 gewonden Santiago» In het stadion Monumental van Santiago in Chili zijn zondag zeventig mensen gewond geraakt, nadat het dak van de accommodatie was ingestort. In vijftien gevallen gaat het om ernstige kwetsuren, zo deelde de politie mee. Het ongeluk deed zich voor tijdens de vriendschappelijke ontmoeting tussen de plaatselijke vereniging Colo Colo en het Spaanse Real Madrid. Aangezien het stadion met ruim 65.000 toeschouwers vol zat, klom een aantal belangstellenden op het dak om het duel toch te kunnen volgen. Het dak was daartegen niet bestand. Colo Co lo won de wedstrijd overigens met 2-0. Stuttgart »anpatletes zich niet bij de uitspraak neerleggen. De IAAF zegt nu dat De Duitse atletiekbond (DLV) het gaat om een disciplinaire stapt in de zaak-Krabbe naar de maatregel. De beschuldiging arbitragecommissie van de In- van gebruik van dope werd ach- ternationale Amateur Atletiek terwege gelaten, om de moge- Federatie (IAAF). Dat heeft Cle- lijkheid tot een arbitragezaak uit mens Prokop, advocaat van de te sluiten. Volgens Arne DLV, gisteren bevestigd. Ljnngquist, vice-voorzitter van De IAAF liet officiel weten dat de IAAF, is de regel ook gehan de Duitse atletes Katrin Krabbé, teerd in de zaak tegen Butch Grit Breuer en Manuela Derr tot Reynolds. De Amerikaan werd 23 augustus 1995 zijn geschorst, nadat zijn schorsing wegens do- De straf, die met onmiddellijke pe was verstreken nog voor vier ingang ingaat, is opgelegd we- maanden extra uitgesloten, gens onsportief gedrag. De IAAF Krabbe en Breuer waren op verwees in de motivering naar 30 maart door de Duitse atle- regel 53 VIII van het huidhou- tiekbond voor een jaar ge- delijk reglement. De drie zou- schorst, Derr voor acht maan den de atletiek in diskrediet den. Het drietal had het gebruik hebben gebracht. van het middel clenbuterol toe- De arbitragecommissie van gegeven. Later bleek het middel de IAAF, gevestigd in Londen, echter niet op de verboden lijst zal binnen drie maanden bij- van de DLV te staan, eenkomen. De nieuwe straf Het was toen al de tweede voor de drie atletes betekent dat straf in korte tijd voor het drie zij niet kunnen deelnemen aan tal. Eerder waren Krabbe, Breu- de Europese kampioenschap- er en Derr geschorst wegens pen van 1994 in Helsinki en de manipulatie bij een controle op wereldkampioenschapen een doping. Als gevolg van gemaak- jaar later in Göteborg. te procedurefouten werd die De DLV kan de beslissing van straf (vier jaar) destijds geredu- de lAAF-raad niet volgen. „Dit ceerd. is een vreemd belsuit", zei alge- Breuer was van plan morgen meen secretaris Jan Kern. „Het bij wedstrijden in Linz (Oos) is strijdig met alle wetten, de haar rentree te maken. „Dit is Duitse en de internationale. Een een enorme klap voor haar", zei uitsluiting van in totaal drie jaar Heuser. „Ze was in goede voor onsportief gedrag zou geen vorm." Ook voor de ISTAF-wed- enkele Duitse rechter voor zijn strijden, vrijdag in Berlijn, was rekening willen nemen." de atlete uit Neubrandenburg De zaakwaarnemer van de ingeschreven. Krabbe en Derr drie sprintsters, Thorsten Heu- hadden geen voornemens om ser, maakte direct na de publi- nog dit jaar aan wedstrijden catie van de straf bekend dat de deel te nemen. Piet Hoekstra ook voor amateurs keiharde bondscoach oslo govert van veen gpd-verslaggever Waarderende woorden komen maar moeilijk over de lippen van Piet Hoekstra. Ooit noemde de rechtlijnige Fries dat zijn slechtste eigenschap. Zelfs in de tijd dat hij bij de vrouwenploeg zat, streek hij Leontien van Moorsel maar hoogst zelden over de bol. Voor de wielerama- teurs, die hij nu onder zich heeft, had hij nog geen goed woord over. „Een compliment heb ik de laatste acht maanden niet uitgedeeld, nee." Integendeel. Piet Hoekstra is zich in janauari kapot geschrok ken. De schok was niet veel minder dan vier jaar eerder. Toen stuurde hij Van Moorsel cs direct door naar een diëtiste. Bij de amateurs stoorde hij zich vanaf het begin aan de slechte mentaliteit en het gebrek aan beleving. Het moet op de trainings kampen begin dit jaar en rond de wedstrijden dus nogal ge knald hebben. „Het is een kei harde confrontatie geworden en gebleven. Wat ik dan zeg? Alle negatieve dingen die me te bin nen schieten. Dat dat niveau van hun niks voorstelt, dat het niet beter is dan vier jaar gele den bij de vrouwen. En dat, als ze een fiets met dichte wielen willen hebben, ze eerst maar eens moeten leren tijdrijden. Als ze internationaal vier minu ten achter liggen op de concur rentie, kun je ze wel een fiets geven waarmee ze misschien op vijftig kilometer een minuut sneller rijden, maar als ze dan nog drie minuten achter blijven, koop je er ook weinig voor." Faam Piet Hoekstra heeft, geen visite kaartje nodig om zich te pre senteren. De KNWU gebruikte ook weinig woorden om hem eind vorig jaar te introduceren als de nieuwe coördinator en opvolger van Piet Kuijs als ama- teur-bondscoach. Iedereen wist wie Hoekstra was. Z'n faam was hem al vooruit gesneld. Vrou wen die eerst huilden na z'n meedogenloze aanpak, kregen vervolgens respect voor hem, volgden blindelings zijn bevelen op en droegen hem uiteindelijk ophanden. Al is het in de euforie van het internationale succes altijd makkelijk praten. En is het lek ker coachen met een superta lent als Leontien van Moorsel. Daarom is het des te interessan ter om te zien wat Piet Hoekstra nu bij de amateurs voor elkaar krijgt. En hoe hij dat doet. Dat Hoekstra toch enigszins om zichtiger te werk gaat dan vier jaar terug, blijkt uit de woorden die hij gebruikt voor de achter- Piet Hoekstra. foto anp liggende maanden van dit jaar. „Dat was een tijd van scouten, screenen en chequen. Nu pas kan ik vormend werken." Het eerste dat Piet Hoekstra deed was de selectie terug bren gen van zeventien naar zeven renners. Hij liet de rest van het Nederlandse amateurtalent bij hun eigen sponsorploegen rij den. Na het NK formeerde Hoekstra een groep van zestien renners. Uit die werkgroep ten slotte kwamen de vier renners voor de honderd kilometer en de zes voor de individuele wed strijd. De bekendste affvaller in het hele proces was nationaal kampioen John den Braber, ter wijl van de oorspronkelijke se lectie van zeven alleen Leon van Bon en Michael Boogerd Oslo haalden. Koos Moerenhout, Ro ger Smeets, Rik Reinerink, Ste ven de Jong en Richard Groe- nendaal bijvoorbeeld, komen niet meer op de WK-lijst van Hoekstra voor. Al heeft de bondscoach voor de laatste af vallers uit de werkgroep nog een troostprijs in petto in de vorm van een ticket vor de Tour del'Avenir. Slachtoffers Een harde aanpak maakt door gaans slachtoffers en kampioe nen tegelijk. Het tot nu toe door Piet Hoekstra afgelegde pad ligt al bezaaid met renners uit de eerste categorie. Daar heeft de bondscoach niet al te lange tijd voor nodig gehad. Hij is snel in zijn oordeel en laat zich niet van zijn eigen ideeën afpraten. „Ondanks het feit dat hij Neder lands kampioen is geworden, heb ik Den Braber niet meege nomen. Daar was-ie geefrus- treerd over. Gelukkig maar, het zou niet goed zijn als-ie het zo maar over z'n kant had laten gaan. Ik heb gelezen dat hij ge zegd heeft dat een nationale amateurtitel dan kennelijk hele maal niets betekent. Nou, daar heeft-ie gelijk in. Het stelt niks voor." Cecile Vink schreeuwt het uit van vreugde na de Oranje-treffer tegen Duitsland. foto anp den haag anp Piet Keizer (50) heeft een aan bieding van ADO Den Haag om technisch directeur te worden naast zich neergelegd. De oud- international had de voorkeur voor een proefperiode van een seizoen, terwijl het bestuur meteen een langere durende sa menwerking voor ogen had. De voormalige Ajacied is in de voetbalwereld op de achter grond in een paar functies ac tief. Hij schrijft onder meer voor een weekblad. Raymond Goethals heeft Mar seille geruisloos verlaten na de omkoopaffaire bij Olympique. Hij woont sinds kort weer in Brussel. Daar is 'de tovenaar' enkele dagen geleden door on derzoeksrechter Beffy verhoord. Goethals was jaren geleden al betrokken bij de affaire met Standard en Waterschei, een schandaal dat Sepp Blatter, de grote baas van de FIFA, onlangs nog erger noemde dan de zaak- Marseille. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Sion van RBC en Meeuwsen van Helmond Sport voor één wedstrijd geschorst. oslo anp Chris Boardman krijgt bij de Franse wielerformatie GAN de kans om prof te worden. De olympische kampioen achter volging en houder van het we relduurrecord is een twee-jarig contract verzekerd. Boardman debuteert op 12 september tij dens de Grote Prijs Eddy Merckx, een zware tijdrit. Boardman veroverde vorig jaar in Barcelona de olympische titel op de achtervolging. Ulrich van Gobbel. foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19