'Ik zou weer mee willen' Wiegel: dwerg of reus? 'Ik verdien villa aan de Boulevard' Woningbouwverenigingen willen op commerciële toer Het Gesprek van de Zomerdag DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 Vakantie in het circus Stel je voor: na jaren vol oorlog en armoede, opeens zeven we ken op vakantie. Met een echt circus nog wel. Als 11 -jarig meisje. Eten deed je op de grond en bij de circusoptocht reed je in je roze balletrokje op een pony die kon tellen: „En maar zwaaien." Geen wonder dat de AJphense mevrouw N(eli) Bouwman het 46 jaar later nog steeds de Zo mer van haar Leven vindt. Ook nu nog kan er geen circus in de buurt komen of ze gaat langs. Ze geniet dan van de geur van olifanten en verbaast zich er over dat de tent in één ruk over eind staat: „Hydraulisch gaat dat tegenwoordig." Moest je vroeger komen. Met man en macht bouwde je een karkas op, waar je loodzware zeilen overheen trok. Geen man werd gespaard. Ook haarvader niet, die nog nooit in een circus had gewerkt. Hij was van huis uit paukenist in klassieke en mi litaire orkesten, maar kon daar in die jaren geen droog brood mee verdienen. En steuntrek- ken trok hem niet. Vandaar dat hij in 1947 tekende bij het piepkleine Circus Royal van directeur Teutenberg, waar hij iedere stap van de paarden met slagen begeleidde en blééf roffelen bij al die hoogtepunten. Maanden toerde het circus langs Groningse dorpjes als Musselkanaal, Oude en Nieuwe Pekela. Dorpjes met een of twee winkeltjes, waar de circusarties ten dan 'naast gedumpt wer den. In een weiland'. En dan begon het. Het varken Baby werd losgelaten en ging prompt op zoek naar eten in het dorp. De tent verrees, een optocht moest de boeren lokken, voor de zoveelste keer stond aardap pelen met komkommer op het menu en kregen de dieren echt iets lekkers. De jonge Neli was niet weg te slaan bij de paarden en had haar eigen vosje. Tijdens de voorstelling wist ze precies waar ze moest zitten. Niet te dicht bij de ring omdat je dan zwart werd van het zaag sel en ook niet onder de vele ga ten in het oude tentzeil. Geluk kig voor haar zat het nooit vol bij de voorstellingen. En in de pauze aten de boeren hun éigen spulletjes. Popcorn en sui kerspinnen? Vergeet het maar. 's Avonds sliep de familie in een afgescheiden deel van een woonwagen. Op houten banken met strozakken. Boven elkaar. Er was een kast, maar van sche merlampjes of wastafels had niemand gehoord. Wassen deed je in een zinken teiltje dat ma in zo'n Groningse Winkel van Sin- kei had gekocht. Achteraf zegt mevrouw Bouw man: „Je had geen privacy." En: „Het was geen luxe". Toen vond ze alles spannend. Dat nachte lijke trekken van dorp tot dorp: geweldig toch? En die optre dens. Wat zat ze niet in haar piepzak bij de act-Korfino, waarbij een meneer bovenop een stapeltje wankele stoelen ging staan: „Pas later dacht ik dat de ballen onder de poten, magneten waren." En verder had je een slangemens, veel paarden, pony's en honden, gooi- en smijtclowns en een man die muziek maakte door met zijn handschoenen over pijpen te wrijven. „Het waren keurige mensen", kijkt de Aphense terug. „Losge slagen? Nooit iets van gemerkt. Nee, het waren juist hardwer kende mensen met een ontzet tende liefde voor dieren en hun bedrijf. Anders hadden ze het nooit vol kunnen houden." Toen ze laatst een krappe cir cusstal bezocht, aarzelde ze even: hadden die beesten toen ook al zo weinig ruimte? Nee, weet ze zeker. Er waren ook he lemaal niet zoveel dieren bij Circus Royal. Neli Bouwman: „Dat nachtelijke trekken van dorp tot dorp: geweldig toch?" foto ben de bruyn Na de circuszomer kreeg vader weer 'gewoon' werk en werd het gezinsleven weer net zo ge woontjes als anders, 's Avonds kaartten de Bouwmannen en luisterden ze naar de radio. En pa 'haalde overal muziek uit'. Een dagje Katwijk of Den Haag heette vakantie. Eenmaal fietste het gezin naar een jeugdherberg in het Utrechtse Woudenberg. En daar bleven ze dan een paar dagen. Uitgaan? Dat was een avondje kaarten bij oma en op de terugweg een patatje op de Haarlemmerstraat, want Neli woonde toen nog in Leiden. „Nu geeft de jeugd 300 gulden in een weekeinde uit en vraag ik me wel eens af of ze ook tevre den zijn als het een keertje min der gaat. Bij ons thuis hoorde je altijd: 'hou wat apart. Spaar voordatje iets koopt'." Haar kinderen lijken dat aardig over te nemen, maar de liefde voor het circus blijft echt iets van ma. „Ik zou zó weer mee- willen", zegt ze. „Al is het alleen maar om kaartjes te knippen. Als je er eenmaal in zit, ben je verknocht." PAUL VAN DER KOOU* Vindt de doorsnee liberaal dat dwerg Wiegeltje gewoon in Friesland moet blijven zitten? Of meent de gemiddelde W- D'er dat reus Wiegel moet te rugkeren als lijsttrekker? Kijkt men in eigen kring nog steeds tegen Hans Wiegel op, of is het respect verdwenen? Ooit concludeerde een aantal sociaal-psychologenhoe men precies tot deze conclusie kwclm doet hier niet zo veel toe het volgende: naarmate men een persoon een hogere status toekent, of meer charisma, schat men de persoon in kwes tie langer dan hij in werkelijk heid is. Ook al scheelt het maar een paar centimeter, patiënten denken doorgaans dat artsen langer zijn dan broeders. En studenten menen meestal dat hoogleraren langer zijn dan we tenschappelijke medewerkers. Kortom, men kijkt tegen zo ie mand op. Vooropgesteld dat de Figuur ook nog op een zekere mate van sympathie kan reke nen. Andersom geldt overigens hetzelfde: geen status, geen lengte! Zo zal, heel overdreven gesteld, Janmaat door menigeen gezien worden als een heel klein pest- ventje en André van Duin als een boom van een kerel. Je zou dus ook, gesteld dat de conclu sie van de psychologen klopt, het volgende moeten kunnen voorspellen: een WD'er die Wiegel korter inschat dan hij in werkelijkheid is, vindt dat hij heeft afgedaan en vindt dat hij niet moet terugkeren als lijst trekker. Ook al zegt de persoon in kwestie vervolgens heel di plomatiek geen mening te heb ben over een mogelijke terug keer. Politici blijven tenslotte draaikonten. Dit zijn de resultaten van een steekproef: Alexander Geertsema, fractie voorzitter van de WD in Lei den. „Ik ken hem redelijk. Ik ben zelf 1.73 en ik weet dat hij langer is dan ik. Het is geen boom van een vent. Ik denk 1.78. Terugkeer? Ik vind het jammer en ongewenst dat die discussie veel onrust teweeg brengt in de partij. Iedereen moet het recht hebben zich aan te melden voor het lijsttrekker schap, maar men moet het wel zélf doen. Hijzelf zegt overigens dat hij het niet wil. Hij wil nie mand op de tenen trappen. Zo werkt dat natuurlijk niet in de politiek. Overigens is Wiegel wel een bekwaam en goed politi cus." Koos Smit, fractievoorzitter van de WD in Noordwijk. „Ik denk dat hij 1.75 lang is. Een terug- Koos Smit, fractievoorzitter van de WD in Noordwijk zegt over Wiegel: „Hij is een perfecte man met een groot charisma." archieffoto anp keer als lijsttrekker? Hij is een perfecte man met een groot charisma. Maar als iemand al heel lang weg is uit de politiek, is een terugkeer heel lastig. Uit eindelijk gaat dat altijd slechter dan de eerste keer." P.Mizee, fractievoorzitter van de WD in Valkenburg: „Ik schat 1.85. Het is een flinke man, niet alleen in lengte. Wiegel komt fris en eerlijk over. Hij zou per fect zijn als lijsttrekker, hoewel Bolkestein het heel goed doet." Mevrouw H.M. Rost-De Bruijn, raadslid voor de WD in Rijns burg. „Ik heb nooit naast hem gestaan, maar gezien zijn dikte zeg ik 1.80. Terugkeer? Ik be grijp zoiets niet. Hij is gevraagd en hij heeft nee gezegd. Dat is misschien jammer, maar nee is voor mij nee. Ik geloof ook dat het een beetje kortzichtig is te denken dat de partij met Wiegel ineens uit de problemen zou zijn." P. Heemskerk, WD-wethouder in Noordwijkerhout. „Ik schat 1.85. Electoraal gezien zou ik zijn terugkeer heel leuk vinden. Hij is erg kundig, een van de al- lerbesten. Als rapportcijfer zou ik hem een 9 willen geven. Zijn uitstraling naar de kiezers toe is enorm. Dat zou een flinke ver kiezingswinst betekenen. Toch zou ik het aan de andere kant geen goede zaak vinden als hij zou terugkeren. Ook al zeggen sommigen in de partij dat dat nodig is omdat er onvoldoende kwaliteit is binnen de WD. Nou, die kwaliteit is er wel. maar ik denk dat men opziet te gen de hoeveelheid werk die aan dat lijsttrekkerschap vast zit." Zo, dan is het nu hoog tijd voor de ontknoping. De secretaresse van Hans Wiegel, bij het Com missariaat van de Koningin in* Friesland, maar eens gebeld. „Zijn exacte lengte hebben we niet. Ik schat 1.82, 1.83. Want we hebben zijn schoenmaat: 43. We hebben zijn halsmaat: 41 centimeter. En we hebben zijn taillemaat, die is 98 centimeter. We zullen eens even navragen wat zijn lengte is." En wat blijkt? „Op zijn paspoort staat 1.83 en mevrouw Wiegel houdt het op 1.85." Dat laatste verbaast ons niets. En trek voor de rest maar uw ei gen conclusies! HERMAN JOUSTRA» Huizenbouw voor minima blijft echter voorop staan LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Dat woningbouwverenigingen zich ooit gaan werpen op de verkoop van verzekeringen, lijkt zeer onwaarschijnlijk. Het bouwen van vrije sectorwo ningen is echter al de dagelijk se praktijk bij de Katwijksche Woningbouwvereniging (KWV). En in de toekomst ligt zelfs de bewaking van wonin gen in het verschiet. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting maakte begin dit jaar met een wetswijzin- ging commerciële activiteiten van corporaties mogelijk. Het past allemaal een de nieuwe bestuurlijke filosofie dat ook semi-overheidsinstanties in Nederland wat 'marktgerich ter' moeten gaan werken. Zij kunnen dus volop in de slag met projectontwikkelaars en beleggers over dure vrije sec torwoningen. Niet branchevreemd Op dit ogenblik heeft de KWV een sloop/nieuwbouwproject in de Katwijkse wijk Tranen dal, waarin is voorzien in een aantal vrije sectorwoningen. „Hét is een goede manier om de sociale woningbouw te fi nancieren", aldus B.C. Mole naar, directeur van de KWV. „Voor ons staat voorop dat de activiteiten niet branche vreemd mag zijn." Net als alle andere corporaties stelt Mole naar dat de hoofdtaak, huizen voor minima, nooit mag wor den geschaad. Een andere wijze waarop de KWV als 'sociale ondernemer' zich kan minifesteren is door de dienstverlening uit te brei den. „Wij denken dan vooral aan wat wij het huurderson- derhoud noemen. Een huur der is zelf verantwoordelijk voor het schilderen aan de binnenkant. Wellicht dat wij die diensten in de toekomst ook kunnen aanbieden", aldus Molenaar. Hij erkent dat de nodige waarschuwingen op zijn plaats zijn. Een rapport van een Rotterdams onderzoeks bureau wijst op het gebrek aan kennis bij sommige cor poraties. Maar liefst veertig procent waagt zich aan neven activiteiten zonder iets van- beleid op schrift te hebben. „Je moet natuurlijk oppassen dat je niet direct de grote winsten wil pakken. Dan moet je je twee keer achter de oren krabben. Je moet altijd zorgen voor voldoende professionali teit binnen je organisatie, an ders worden de huurders daarvan de dupe." De Woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn (WBA) staat niet te trappelen maar heeft er inmiddels wel over nagedacht. „Pas als wij door de overheid gedwongen wor den, bijvoorbeeld omdat wij minder geld krijgen, wagen wij ons aan dergelijke avonturen", zegt directeur P. Kats. „Boven dien moet dan wel de tijd voor ons rijp zijn. Wij beginnen daar niet aan als onze organi satie daarvoor nog niet klaar is." Een van de mogelijkheden die Kats ziet is het verrichten van groot onderhoud voor complexen die in beheer zijn bij bijvoorbeeld grote beleg gingsmaatschappijen. „Groot onderhoud van flatgebouwen is een specialisme van ons, daar hebben wij dagelijks mee te maken. Ik kan mij voorstel len dat wij die kennis en erva ring met enige winst kunnen aanwenden bij derden". Bewaking Maar daarnaast denkt de WBA ook aan de bewaking van wo ningen van ouderen of wonin gen van mensen die op vakan tie zijn. „Dit plan is dan sterk afhankleijk van de technische ontwikkelingen. Maar het past wel in ons denken om onze dienstverlening uit te brei den", aldus Kats. Daarbij hoort ook het plan om repara ties die voor rekening komen van de huurder tegen betaling te verrichten. Aan het eind van dit jaar hoopt Kats een onder nemingsplan bij het bestuur op tafel te kunnen leggen. „Die ideeën moeten verder worden uitgewerkt. Het staat vast dat wij ons over de toe komst moeten beraden", al dus Kats. Het financiële risico brengt de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) ertoe voorals nog negatief tegenover het on dernemerschap te staan, zo stelt voorlichtster Leonie Con trives. Voorlopig houdt de WBL zich bij het oude beleid om slechts winkels, bedrijfs ruimten en garages te verhu ren. Dat levert wel winst op, maar de kans op financiële debacles zijn volgens de WBL vrij gering. Hoewel het ont- Avikkelen van projecten met vrije sectorwoningen nu niet aan de orde is, sluit de WBL het voor de lange termijn ook niet uit. Einde conflict bunkerbewoner en gemeente Katwijk lijkt in zicht KATWIJK IRENE NIEUWENHUUSE Het ziet er naar uit dat bunker bewoner Piet van Beelen bin nen korte tijd zijn behuizing in de duinen kan omruilen voor een comfortabeler woning. Na een jaar bunkerbewoning heeft hij zijn oorspronkelijke eis, een huisje in een gezellige Katwijkse buurt, laten varen. Een flat in de Boslaan vindt hij nu ook accep tabel. Omdat de doorstroming daar voldoende is en zijn urgen tie-punten inmiddels hoog ge noeg zijn, kan hij erop rekenen binnen enkele maanden een sleutel te krijgen. Van Beelen kwam ruim een jaar geleden in conflict met de gemeente Katwijk, omdat hij gedurende lange tijd geweigerd had huurverhoging voor zijn toenmalige woning aan de Tulpstraat te betalen. De ge meente heeft toen, om zijn steeds oplopende huurschuld te vereffenen, zijn kotter verkocht en de Katwijker uit zijn woning gezet. Sindsdien bivakkeert Van Beelen in de Zuidduinen. Vanaf het derde kwartaal van 1992 staat de Katwijker ingeschreven alsurgent-woningzoekende. Aanvankelijk wilde Van Bee len alleen een huisje in de Rode Buurt. De 'Katteker' weigerde een appartement in een van de Hoornesflats. „Want als ik daar in was gegaan, was ik levend begraven. Hier in de bunker on der de grond red ik me best. Als het moet, houd ik het nog heel lang vol. Ik betaal nu geen huur en ik kan af en toe een kopje koffie of een potje bier in een café drinken. Maar als je een maal in zo'n parkietenkooi kruipt, word je gek." „Of ik nog toekomstdromen heb?" Van Beelen, net 55 jaar geworden, verlegt de twee vuile sokken die dienst doen als kus sen. Hij buldert het uit van het lachen. Meeuwen krijsen boven een Katwijkse duinpan. „Nog A--* v^y." j'ft rc Xrk'W. Piet van Beelen: „Maar als je eenmaal in zo'n parkietenkooi kruipt, word je gek." archieffoto •dilkhogewoning eens een eigen stukje grond en een beetje tuinieren zoals ik dertig jaar geleden deed. Zon der kunstmest. Biologisch noe men ze dat tegenwoordig." Dreigementen Dan verhardt z'n gezicht, en volgt een lange aanklacht. Te gen de rechters, de advocaten, de politie, de politici, de journa listen. Allemaal oplichters, zak kenvullers, nullen zijn het. Om floerst taalgebruik is niet z'n sterkste eigenschap. Hij praat over dreigementen met gewe ren, handgranaten, pistolen. En over het feit dat zijn leven voor bij is. Opnieuw nijdig: „Eigenlijk heb ik recht op een mooie villa aan de Boulevard. Ik heb in'n hele leven lang keihard gewerkt. Maar door die corrupte bende ben ik in een baggerzooi ge raakt. Ik heb uitgerekend dat ik tot nu toe 2,3 miljoen aan belas ting heb betaald. Wie heeft dat geld? De rijke heren. En de bur ger die klaar en helder iets wil uitleggen, wordt de mond ge snoerd." Van Beelen vult z'n dagen met lang uitslapen, fietsen, drie maal per week een uitgebreide douche in het zwembad. „Ie moet ervoor zorgen dat je schoon blijft". In het weekeinde gaat hij de clubs voor alleen staanden af en in de winter maanden brengt hij z'n avon den door met klaverjassen bij allerlei verenigingen. „Het is hier best uit te hou den, m'n gevoel voor humor heb ik niet verloren. Zie je die sloten op de afsluiting van de bunker. Ze hebben al negen keer bij me ingebroken. Niet om wat weg te halen, want ik heb helemaal niks. maar om een beetje rotzooi te trappen. Een oud mannetje jut bepaalde lui op. Eigenlijk kan die ouwe baas het niet helpen. I lij woont in een van de Hoornesflais

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17