Onderzoek schade huizen Hoogmade De wijnkelder was gevangenis Rijn- en Veenstreek Jacobswoude verkoopt snippergroen Station tijdelijk kaal Gondelvaart 'toetje' overladen programma Overlast van werk Prins Bernhardlaan Gedeputeerde Wolf wil woningen voor cipiers Simons biedt Rijnoord geen sprankje hoop Zestig jaar getrouwd DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 chef gert visser. 071 -356430, plv -chef janet van dijk. 071-356413 jacobswoude wilfred simons Inwoners van Jacobswoude krij gen meer mogelijkheden om snippergroen te kopen ofte hu ren. Een meerderheid van de commissie openbare werken, verkeer en milieu vond gister avond dat de huizenbezitters en huurders maximaal 100 vier kante meter moeten kunnen verwerven. Wel stelden alle le den, met nadruk dat openbaar groen in elk geval groen moest blijven. Als een koper met een stukje snippergroen daardoor opeens een stuk aan zijn huis kan bouwen, moet de gemeente dat niet toestaan, vond de com missie. Jacobswoude wil de verkoop van snippergroen al lange tijd bevorderen. De 'Nota Snipper groen' stelde aan die verkoop echter tot nu toe zulke scherpe voorwaarden, dat bijna geen enkel verzoek van de burgers door de beugel kon. De raadsle den vonden daarom dat de ambtenaren van de Sector Ge meentewerken hun werk nog maar eens over moesten doen. De 'Herziene Nota Snipper groen', die gisteren in de com missie werd besproken, is daar van het resultaat. Alle commissieleden vonden de nieuwe nota 'een goed stuk'. Alleen was WD-fractievoorzit- tèr J. van Dam het er niet mee eens dat een notaris voor elke verkoop van een stukje grond apart een akte moet opmaken: „Straks kost die akte nog meer dan het stuk grond zelf. Dat kan toch niet de bedoeling zijn", peinsde hij. Hij pleitte voor een uniforme regeling bij de 'huis notaris' van de gemeente of in elk geval een' standaardbedrag voor elke verkoop van snipper groen. Wethouder L. Bruins zei dat hij die mogelijkheid zou la ten onderzoeken. Trillingen door verkeersdrempel Nocjrdeinde De gemeente Jacobswoude heeft haar verzekeraar Cen traal Beheer gevraagd om te onderzoeken of de verkeers drempel op het Noordeinde in Hoogmade schade aan de huizen in de straat veroorzaakt. hoogmade wilfred simons Dat de bodem en de omliggen de huizen trillen als er een auto over de drempel rijdt, staat vol gens wethouder L. Bruins (openbare werken, verkeer en vervoer) wel vast. Maar of die trillingen ook tot gevolg hebben dat er scheuren in de huizen zijn ontstaan, wilde hij gister avond tijdens de vergadering van de commissie openbare »werken, verkeer en milieu niet zo maar aannemen. Burgemeester en wethouders voeren het onderzoek niet zelf uit. „Als we dat zouden doen en de schade blijkt inderdaad door de gemeente te zijn veroor zaakt, krijgen we natuurlijk schadeclaims van de omwonen den. Wij vinden niet dat wij daar zelf aan mee hoeven te werkenaldus de wethouder. „Centraal Beheer heeft een af deling risico-analyse en zij kan bepalen hoe groot de kans is dat de gemeente verantwoordelijk is voor eventuele gemaakte fou ten." WD-fractievoorzitter J. van Dam heeft onlangs een actie plan opgesteld om de verkeers situatie op het Noordeinde he lemaal te veranderen. Hij stelt onder meer voor om bij de NH- Kerk een verkeersdruppel te plaatsen, het wegdek op bepaal de plaatsen te verhogen en een verkeerssluisje te maken tussen het Noordeinde en het Euro paplantsoen. Bruins voelde er gisteravond echter niets voor om de notitie te behandelen. Hij ziet meer in een 'totaalover- leg' met bewoners, politie, amb tenaren en met de politieke par tijen. Voorrang Burgerlid J. Grovenstein wilde weten of de drempel blijft liggen als blijkt dat deze de scheuren in de huizen niet heeft veroor zaakt. Bruins: „In overleg met de politie willen wij een nieuw 'verkeerscirculatieplan' maken. Dal betekent dat we heel pre cies bekijken of het verkeer daar anders geregeld kan worden: bijvoorbeeld door iedereen van rechts voorrang te geven. Dan rijden de automobilisten sowie so langzamer en is de drempel wellicht niet meer nodig." alphen aan den rijn» In de snijdende wind wachten op de aansluiting naar Leiden of Utrecht, is er in het vervolg op station Alphen niet meer bij. Het NS-station krijgt de komende dagen nieuwe abri's, waarvoor de funderingen al zijn gelegd. Het comfort voor de reizigers wordt bovendien nog beter door de plaatsing van een nieuw windscherm. In de tussentijd moeten de treinreizigers even extra koude voeten verduren. De oude schuilplaatsen hebben al het veld moeten ruimen, waardoor wind en regen nu vrij spel hebben op het kale station. foto ben de bruyn Scholen Rijnsaterwoude overleggen over fusie rijnsaterwoude» oude wetering» Het programma van de Oude Weteringse Gondelvaart, op 28 augustus, strekt zich uit over de hele dag. Al om elf uur 's ochtends gaat de eerste voorronde van start voor de draken bootrace. Teams van zestien kanöërs proberen de finale te bereiken die om streeks half zeven in de avonduren wordt weggeschoten. Vanaf het middaguur is er de mogelijk heid deel te nemen aan de zogeheten elas- tiekspringen. Mensen met een stevige maag kunnen met een elastiek aan de enkels van af een hoogwerker zestig meter omlaag dui ken. De feesttent wordt vanaf twee uur ge bruikt. De tent staat op de parkeerplaats aan de Plantage. Een uur later begint de zo- merbraderie langs de Wetering met onge veer zestig kraampjes. De markt wordt op geluisterd met onder meer een duikdemon- stratie waaraan belangstellenden kunnen deelnemen. De hele avond zijn er dweilor kesten op straat. De traditionele Gondelvaart begint om half negen. De stoet schuiten van zeer ver schillende pluimage vaart naar het Braasse- mermeer. Als ze daar zijn aangekomen be gint het vuurwerk. Het feest kan dan wor den voortgezet in de feesttent waar een li ve-band speelt. De Christelijke Nationale School De Hoeksteen en de ka tholieke school De Kinder Arcke in Rijnsaterwoude overleggen in oktober op welke manier beide scholen kunnen fuseren. Aanleiding voor de fusie is vooral de dreigende opheffing van De Hoeksteen waarvan het leerlingtal inmiddels onder norm is gezakt. De Kinder Arcke verkeert wat dat betreft nog niet inde problemen. Volgens H. van Os van het be stuur van de CNS-vereniging en mevrouw Zandvliet van de stichting voor rooms katholiek onderwijs verkeren de fusie plannen nog in een pril stadi um. Zo moet nog met ouders en personeel worden overlegd. De gesprekken die voor okto ber op het programma staan gaan over materiële zaken zoals gebouwen en over de gevolgen van een eventuele fusie. Als er een fusie komt gaat het om een bestuursfusie die vol gens Van Os er vrijwel zeker toe leidt dat een van de twee scho len de poorten sluit. Voordat besloten werd over een fusie te praten is in het voorjaar een en quête onder de ouders gehou den. Komt een samensmelding van beide scholen, dan wordt die volgend schooljaar van kracht. De fusie betekent dat Rijnsa terwoude voor de tweede keer binnen enkele jaren een school verliest en er maar een overblijft in het dorp. Eerder werd de openbare school De Torenvalk naar Leimuiden verplaatst. alphen aan den rijn De komende vier weken onder vindt het verkeer op de Alphen- se Prins Bernhardlaan overlast van wegwerkzaamheden. Gedu rende vier weken wordt het stuk tussen de Willem de Zwijger laan en de Hoorn opnieuw ge asfalteerd. Dit betekent (Jat slechts een rijbaan beschikbaar is voor autoverkeer. Ook zijn er momenten waarop het*onmo- gelijk is vanaf de aansluitende zijstraten de Prins Bernhardlaan op te komen. De J.P. Coenlaan en Prinses Irenelaan blijven wel open. Het werk heeft ook gevolgen voor het openbaar vervoer. De halteplaatsen Zoutmanstraat en Van Nesstraat worden niet aan gedaan door de bussen. Daar naast vervalt voor lijn 77 de hal te Stadhoudersplein in de rich ting Centrum. Lijn 168 wordt .omgeleid via de Van Foreest- laan-Prinses Margrietlaan-Prin ses Irenelaan w. In de Van Fo- reestlaan komt een een tijdelij ke halte. De haltes bij Avifauna en de Al- bert Schweizerbrug voor lijnen 240 en 165 vervallen in beide richtingen. De lijnen 197 en 201 ten slotte rijden via de Willem de Zwijgerlaan, Oranje Nas- sausingel, Meteroorlaan en de Burgemeester Bruins Slotsingel alphen aan den run gaan werken. Dat is de aanlei ding te veronderstellen dat de gevangenis extra druk op de woningmarkt met zich mee zal brengen. Het gezelschap PvdA-politici bezocht gisteren het Stadskan toor, een aantal bedrijven, de Gnephoek, het handelscentrum voor de boomkwekerij ITC in Hazerswoude en het gebied in de* gemeente Rijnwoude dat mogelijk wordt doorsneden door de HSL. De statenfractie sprak na af loop van het bezoek uit dat wat haar betreft de Gnephoek niet wordt uitgekozen als locatie voor het storten van verontrei nigd slib. Volgens de Alphense afdelingsvoorzitter L. Kleingeld spelen daarbij argumenten als de bereikbaarheid en de waarde van de polder een rol. Hoe de beslissing in de staten uitvalt is echter nog niet duidelijk. CDA en VVD zouden vooralsnog de voorkeur aan Alphen boven Wassenaar geven. Pleidooi voor volwaardig ziekenhuis rudolf kleun De bouw van een gevangenis in Alphen betekent dat de ge meente ook extra woningen moet krijgen. Die overtuiging heeft de PvdA-fractie in provin ciale staten. Gedeputeerde J. Wolf wil daarom bij staatssecre taris E. Heerma aandringen op de toewijzing van een extra wo ningcontingent. Leden van de PvdA-staten- fractie brachten gisteren een werkbezoek aan Alphen. Daar bij kwam ook de bouw van de gevangenis aan de orde. De nieuwe bajes, met 288 cellen, levert waarschijnlijk 250 tot 300 nieuwe arbeidsplaatsen op. De verwachting is dat een belang rijk deel van het personeel uit andere delen van het larjd naar' Alphen zal komen. Douaneper soneel dat door het wegvallen van de grenzen in Europa over bodig wordt, zou de mogelijk heid krijgen in de vier nieuw te bouwen strafinrichtingen te Het 'huis der gemeente' in Woubrugge. 'Huis der gemeente Woubrugge' te koop foto ben de buyn alphen aan den rijn Burgemeester Paats van Alphen heeft vanmiddag een bezoek ge- bracht aan echtpaar Van Loon dat 60 jaar is getrouwd. Adriaan van Loon is op 15 februari 1908 geboren in 's-Gravenmoer en zijn vrouw Neeltje Wouterina Marchand op 23 september 1910 in Haastrecht. Zij zijn 24 augustus 1933 in Waddinxveen getrouwd. Sinds hun huwelijk wonen zij in Alphen aan den Rijn. Van Loon is vrachtschipper geweest en daarna bankwerker. Het echtpaar heeft vier kinderen. woubrugge kees van kuilenburg Zowel binnen als buiten is er in 1977 royaal gebruik gemaakt van hout bij de bouw van het gemeentehuis in Woubrugge. „Je kunt duidelijk zien dat er een molenmaker als aannemer bezig is geweest", zegt gemeen tesecretaris Ton Meester van Ja cobswoude. Sinds januari 1991 vormen Woubrugge, Rijnsater woude en Leimuiden deze nieuwe gemeente. Ook in Wou brugge was Meester werkzaam in die functie en goed op de hoogte van het wel en wee van het 'Huis der gemeente', dat voor 900.000 gulden te koop is. Het Woubrugse gemeente huis is gebouwd door de mo lenmaker/aannemer Verbij en zijn collega Jansen uit Hoogma de. Het heeft anderhalf miljoen gulden gekost. Overigens wordt liet fraaie gemeentehuis aan de Woudwetering nog steeds ge bruikt als vergaderruimte, voor recepties, officiëe ontvangsten en er wordt nog volop ge trouwd. Ook door mensen van buiten Jacobswoude. Al is dat binnenkort waar schijnlijk afgelopen. De ge meente wil het pand van de hand doen. Als het wordt ver kocht dan wordt Het Schoolhuis in Rijnsateiwoude tijdelijk ge meentehuis in afwachting van nieuwbouw. Dit nieuwe ge meentehuis komt in Woubrug ge of Rijnsaterwoude. Het ge bouw in Woubrugge is te klein om dienst te kunnen doen als raadhuis in Jacobswoude. „Ook al zouden we de naast gelegen panden hebben ge kocht, dan nog was de ruimte te krap. Overigens zaten we in de Woubrugse tijd ook op drie ver schillende locaties door dat het gebouw veel te klein was", zegt Meester. „Als de herindeling niet was doorgegaan hadden we op deze plaats wel uitgebreid. Het ontwerp van architect Peet oom lag al klaar. lammer, maar het is niet anders." Eisen Het markante pand is een schepping van architect A. Peet oom in Hoogmade. Het kwam op de plaats van het uit 1887 stammende raadhuis. „Het eni ge waar Peetoom destijds reke ning mee moest houden was het programma van eisen. De ruimte die beschikbaar moet zijn voor het personeel en voor de activiteiten die zich er in af spelen", legt Meester uit. „Voor de rest kon hij zijn gang gaan." Peetoom heeft een ontwerp gemaakt dat volledig in stijl is met de historische omgéving op dat punt. Tegenover de monu mentale hervormde kerk en naast het restaurant Het Oude Raedthuys, dat voor 1887 als ge meentehuis diende. De huidige wijnkelder deed toen dienst als gevangenis. Om wat meer ruim te te krijgen werd een woonhuis gesloopt, dat later weer werd herbouwd als onderdeel van het gemeentehuis. Compleet met het oude geveltje. „Het ontwerp van Peetoom is goed ontvan gen. Ook in de vakbladen. Het is uniek in zijn soort en past pre cies bij het dorp." Ook binnen oogt het gebouw plezierig, alleen wat rommelig. In de publieksruimte ligt nu een aantal trimtoestellen. In een van de twee kluizen liggen spullen van de gemeente. De anderé werd gebruikt om het geld in op te bergen. Ook de raadzaal oogt anders. Vooral met die ronde vergader tafel onder die fraaie lampen. „Een beetje het idee van de dorpsoudste die onder de scha duwrijke boom met zijn men sen vergadert. De raad zit ook in die ronde vorm aan tafel. Zoals Peetoom ook het idee van een oude bedstede uit dat woonhuis in enkele kamers heeft ver werkt. Dat geeft een heel leuk effect." Geen bordeel Meester begrijpt dat het in Woubrugge wat betekent dat het gemeentehuis verdwijnt. „Dat hoor je nog wel eens van mensen. Maar het uiterlijk aan zien blijft. Alleen de functie wordt anders." Wat die wordt is nog niet bekend. "Een restau rant lijkt uitgesloten. Het Oude Raedthuys is er tenslotte al." Mensen die er een disco of bor deel in willen beginnen hoeven zeker niet te reageren. Dat heeft de gemeenteraad bij voorbaat al uitgesloten. alphen aan den run rudolf kleun Staatssecretaris H. Simons van volksgezondheid heeft Alphen gisteravond geen enkel houvast geboden voor de toekomst van ziekenhuis Rijnoord. Simons werd tijdens een PvdA-bijeen- komst in hotel Toor over het lot van het ziekenhuis aangespro ken door onder meer het comi té Rijnoord. Behalve het comité spraken ook K. te Bos, voorzitter van de PvdA-raadsfractie en Th. Roes van de statenfractie zich uit voor het behoud van een vol waardig ziekenhuis in Alphen. Simons zei echter nog geen uitsluitsel té willen geven. Hij schilderde vervolgens hoe zie kenhuizen zich zullen ontwik kelen. Patiënten zullen er korter verblijven, terwijl de poliklini sche zorg toeneemt. Hij sprak zich daarbij zowel uit tegen te grote concentraties van zieken huisbedden als te kleine voor zieningen. Over het voortbe staan daarvan zouden de be sluiten echter niet in Den Haag, maar in de regio moeten vallen. Zijn betoog besloot hij met de opmerking dat 'mensen er ook aan moeten wennen dat klini sche zorg soms op tien of twin tig kilometer afstand ligt'. Als lid van een in de zaal aan wezig journalistenforum rea geerde LD-hoofdredacteur H. van der Post. Volgens hem schetste Simons zo de achter grond voor het besluit dat Al phen straks geen volwaardig ziekenhuis meer heeft. Maar Si mons bleef erbij dat er nog geen besluit was genomen. Geheim De PvdA-bijeenkomst gecombi neerd met een werkbezoek van statenleden was de eerste acti viteit van het nieuwe partij-ac tiecentrum Het Groene Hart. Op vrolijke wijze voorgezeten door Sharon Dijksma -landelijk voorzitter van de Jonge Socialis ten - was het de bedoeling dat publiek en journalistenforum in een soon talkshow PvdA-ka- mer- en -statenleden, partij voorzitter R. Vreeman en Si mons- aan de tand voelden. Dat alles onder het motto 'Zeg het de Partij van de Arbeid'. De po litici pasten daarbij op hun tel len te veel terug te zeggen. Vreeman deed al in zijn inlei ding zijn best zich op de vlakte te houden over het nieuwe par tijprogramma. „Dat is nog ge heim". Sheila Dijksma legde tussen de bedrijven door de partij wel haast op de divan voor zelfon derzoek. Aanleiding was een te genstelling tussen het Leidse kamerlid A. de long en de sta ten- en raadsfractie. De long liet blijken de aanleg van de hoge snelheidslijn door het Groene Hart in principe niet af te wij zen. De provinciale en plaatse lijke politici kiezen op voorhand voor het bestaande spoor. „En Ruud", vroeg Sheila Dijksma vervolgens aan partij voorzitter Vreeman, „hoe gaan wij binnen de PvdA met zo n conflict om?" Maar volgens Vreeman was hier van een con flict nog geen sprake. Zo n klein verschil van mening wel intern best uit te praten. Strijdlied Even eerder redde Vreeman zich op soortgelijke wijze uit de vraag of hij De Internationale wel kon zingen. In plaats van in het gevraagde gezang uit ie bar sten legde hij uit persoonlijk veel waarde te hechten aan dat strijdlied. En hij kende ook ze ker een aantal strofen uit het hoofd. „Maar als het er op aan komt laat ik me hel liefst souf fleren door Hans Simons." Olietanks nog niet aangemeld alphen aan den rijn» De gemeente Alphen wacht nog op een kleine negentig aan meldingen van huisbezitters die een ondergrondse olietank bij hun woning hebben. Op 1 september loopt de wettelijke aan meldingstermijn af voor ondergrondse olietanks. Wie voor die datum nog geen 'aangifte' heeft gedaan is strafbaar. Inmiddels zijn op het stadskantoor zo n 150 meldingen bin nengekomen van oude oliereservoirs. Volgens informatie van de gemeente zijn er nog zeker 90 andere locaties waar tanks in de grond zitten. Mensen die zich melden ontvangen een infor matiepakket over de actie Tankslag waarin mededelingen staan over de sanering en wat de kosten daarvan zijn. Verder is een vragenformulier bijgevoegd dat naar de gemeente moet worden opgestuurd. Informatie kan worden opgevraagd bij de sector milieu van Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15