'Raad slikt te veel voor zoete koek' 'Ook woningen in Veerpolder' 'Geld geen probleem als kind het goed doet' WtÊ Regio Bloemenkraam mag bij Winkelhof blijven Ook deze vrachtauto huur je bij Nauwelijks verlies leerlingen na fusie scholen Leiderdorp DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 Warmondse krijgt klappen warmond Een 66-jarige vrouw uit Warmond is afgelopen nacht rond half één mishandeld. De vrouw kreeg klappen van een in breker die zij op heterdaad betrapte toen zij haar huis aan de Dorpsstraat binnenging. De man sloeg haar verschillende malen met een hard voorwerp op het hoofd. Het slachtoffer is door een dokter onderzocht, maar hoefde niet naar het ziekenhuis voor behandeling. Een kleinzoon van het slachtoffer probeerde de in breker tevergeefs het vluchten te beletten. Maar toen hij hem beet had, scheurde deze zich los. Gehuld in zwarte kleding en met een bivakmuts over het hoofd, vluchtte de dader. Vanmor gen was nog niet duidelijk of de inbreker ook nog iets heeft ge stolen. Auto in de brand voorschoten In een personenauto die stond geparkeerd aan de Bethlehemstraat in Voorschoten is gistermiddag brand uitgebro ken. De brand ontstond door kortsluiting in de kofferbak. De ei genaar van het voertuig wist de brand nog voordat de brand weer ter plaatse was te blussen. Hierdoor bleef de schade be perkt. Geld uit kluis gestolen zoeterwoude-rijndijk» Bij een bedrijf aan de Energieweg in Zoe- terwoude-Rijndijk is dit weekeinde 3.000 gulden uit een kluis ge stolen. Om in het pand te komen, braken de daders een raam aan de zijkant open. Uit het kantoor haalden ze een kluis die in de werkplaats met grof geweld werd opengebroken. Winkeliers krijgen zin niet leiderdorp roy klopper De bloemenkiosk op het plein tussen de Winkelhof en het ge meentehuis kan blijven staan. B en W van Leiderdorp zijn niet van plan de vergunning voor de kraam in te trekken. Sterker nog, als de bloemen handelaar volgend jaar weer een aanvraag doet, krijgt hij opnieuw een vergunning. Dit meldde burgemeester J. de Bruin van Leiderdorp gis teravond na vragen van de PvdA-fractie in de gemeente raad. Winkeliers van de Win kelhof en Sandiorst stuurden de gemeente onlangs een brief waarin ze klaagden over de vergunning aan de bloemen verkoper. Volgens hen is die in strijd met gemaakte afspraken dat er maximaal vier kramen op het plein van de Staten- daalder komen. Een vijfde en zesde kraam waren gereser veerd voor seizoensgebonden produkten als kerstbomen'en ijs. Een van deze seizoenplaat sen is onlangs evenwel toege wezen aan een bloemenverko per die er elke vrijdag en zater dag staat. Dat is de winkeliers een doorn in het oog, vooral omdat de gemeente tevoren niet met hen heeft overlegd. Ze vroegen het college de ver gunning weer in te trekken. De Bruin meldde gister avond dat dit niet gebeurt. Wel wordt de kwestie begin sep tember nog besproken met de winkeliers. Volgens de burge meester is er geen sprake van dat er stiekem een soort markt wordt gecreëerd naast de Win kelhof. „Bij vijf kramen kun je natuurlijk niet van een markt spreken." Het kost de regiogemeenten veel geld om het open veenweidegebied tussen Leiden, Warmond en Oegstgeest te bebouwen, fot< Ruim 1100 huizen in gebied tussen Leiden en Oegstgeest oegstgeest janet van dijk Woningbouw in de Broek- en Simontjespolder tussen de Leidse Merenwijk en Oegstgeest is alleen haalbaar als ook het zuidelijke deel van de aangren zende Veerpolder op War- monds grondgebied wordt be bouwd. Dan blijft het exploita tietekort beperkt tot 10,6 mil joen gulden: 9300 gulden per woning. In het gebied van 36,5 hectare kunnen 1140 woningen komen. Tot deze conclusie komt Inbo Adviseurs uit Woudenberg, dat in opdracht van de provincie een onderzoek verrichtte naar de mogelijkheid van woning bouw in het gebied. De onder zoekers stellen dat het gebied alleen bebouwd kan worden als het rijk met forse subsidies over de brug komt. En zelfs dan moeten de regiogemeenten nog geld toeleggen. Het onderzoek is vanmiddag gepresenteerd aan vertegenwoordigers van de gemeenten Warmond, Oegst geest en Leiden. In het rapport wordt er voor gepleit de Klaas Hennepoelpoi- der, ten westen van de Veerpol der, niet te bebouwen, hoewel het tekort per woning daardoor lager zou worden. Het gebied langs de Haarlemmertrekvaart ter hoogte van zwembad Poel meer heeft een grote land schappelijke waarde. Bebou wing van deze polder brengt volgens de onderzoekers pro blemen met zich mee omdat er een boerenbedrijf is gevestigd, het waterbeheer afwijkend is en het maaiveld lager ligt. Woningbouw in de Broek- en Simontjespolder en in de Veer polder is zo duur omdat er nog helemaal geen wegen zijn naar het gebied. Volgens de onder zoekers kan de nieuwbouwwijk het beste worden ontsloten met een tunnel voor auto's en bus sen onder het nieuwe station in de Merenwijk, bij de Gooimeer laan. Bewoners kunnen naar Oegstgeest via de gerenoveerde Kwaakbrug, of een nieuwe (fiets)brug richting Lange Voort. Onbekend is nog hoe hoog de kosten van reiniging van de grond zullen zijn. Overigens heeft een bodemonderzoek al uitgewezen dat de vervuiling meevalt. De onderzoekers stellen in het rapport dat 'de aanwezige karakteristieke landschappelijke elementen' behouden kunnen blijven. De beplanting aan bei de kanten van de Haarlemmer trekvaart verdwijnt niet en de Veerpolder blijft grotendeels open. Ook de Holle Mare en de Haarlemmertrekvaart worden 'ingepast' in het woongebied. De buurt zou een autovrije woonwijk moeten worden, waarbij bewoners en bezoekers Vrouwelijk directeurskoppel bestiert Oegstgeester internaat oegstgeest miep de graaf De voordeur wordt gebarrica deerd door een vêrhuiswagen. In de hal kijken twee opgescho ten knullen wat schichtig om zich heen. Ze zoeken nog wat onwennig hun weg in het nieu we onderkomen. De middelbare scholen zijn deze week weer begonnen en dus maakt het internaat Jong Poelgeest in Oegstgeest over uren. Na de zomervakantie druppelen de bewoners, 13-19- jarigen van wie de ouders in het buitenland verblijven, het ge bouw in de schaduw van kasteel Oud Poelgeest binnen.' In het kantoortje torent de tweekoppige directie, Ine Breu- re (46) en Joque Mulder (41), druk doende orde in de chaos te scheppen. Leveranciers worden te woord gestaan en de weg langs de lange gangen met tien tallen kamers gewezen. Ouders van zojuist gearriveerde en dus onwennige bewoners verwach ten een uitgebreide rondleiding en toelichting. De telefoon staat uiteraard niet stil en en passant wordt de laatste hand aan het nieuwe rooster gelegd. Ine Breure blijft er met een stralende blik bij kijken. Ze vindt het allemaal prachtig. Ooit zou ze een paar weken insprin gen omdat Jong Poelgeest van het ene op het andere moment zonder directeur kwam te zit ten. Haar vriendin Joque Mul der wilde zo lang wel wat secre tariaatswerkzaamheden voor haar rekening nemen. (Breures echtgenoot was eigenaar van Jong Poelgeest, vandaar de be trokkenheid). Jut en Jul We spreken over het jaar 1991. Hel duo maakt zich derhalve op voor het derde schooljaar in het Oegstgeester "internaat en mag zich er inmiddels op beroepen het enige vrouwelijke direc teurskoppel in een dergelijke functie te zijn. Zegt Ine Breure, giechelend als een schoolmeis je: ,,Tja, het kan raar lopen. We zitten nu samen twee jaar in dit hok (het kantoortje, red.) en we voelen ons net Jut en Jul - maar het ioopt prima. We Rebben de opbouwfase achter de rug." chef gert visser, 071-356430, plv -chef janet van dijk, 071 -356413 Leiderdorpse PvdA-fractievoorzitter: De gemeenteraad van Leiderdorp moet het college en ambtenaren beter controleren. De raad slikt te veel voor zoete koek en moet een kritischer houding aannemen. Verder moet er een commissie komen waar burgers met hun klachten terecht kunnen en dienen banden tussen raad en ambtenaren nauwer te worden aangehaald om de controle te vergemakkelijken. hun voertuigen aan de rand van het woongebied parkeren. Het onderzoeksbureau schrijft dat de wijk eigenlijk te klein is voor een dergelijk project. Er zijn du re parkeervoorzieningen nodig (garages) en elektrische voorzie ningen om de wegen naar de huizen voor auto's af te sluiten. Volgens het bureau is het beter om te kijken of er een autoluwe wijk gemaakt kan worden: 'een mix tussen de standaardwijk en de autovrije wijk'. Een deel van het gebied wordt dan zo auto vrij mogelijk ingericht. Andere bewoners kunnen hun auto echter wel dichtbij huis kwijt. De onderzoekers denken dat op deze manier 'een bredere markt ontstaat' voor de woningen in het gebied. Maar marktonder zoek moet uitwijzen of er ook voldoende belangstelling zal zijn voor de huizen in het ge bied dat verboden is voor au to's. Ontmoeting bij de waterpomp De Oegstgeester Stichting Kali Mati Ki Jai Nederland en de Vereniging Het Oude Raadhuis houden zaterdag 28 augustus een voorlichtingsdag in War mond. Thema daarvan is 'ont moeting bij de waterpomp' en de dag speelt zich dan ook af op het Pleintje bij de pomp in de Dorpsstraat. Doel is de bezoe kers vertrouwd te maken met de leefwijze van de inwoners van Tanzania. Schoon water is in dat Afrikaanse land een heel wat minder vanzelfsprekend iets als bij ons. Dat wordt dui delijk gemaakt door een diase rie 'bidden om water', over de geschiedenis van een water pomp. Voorts zijn er demon straties pottenbakken in een houtgestookte oven en een op treden van de muziekgroep 'Jua Kali'. De open dag is van elf tot vier uur. roy klopper Met deze uitspraken reageerde fractievoorzitter V. Molkenboer van de Leiderdorpse PvdA gis teravond tijdens de raadsverga dering op de vermeende fraude van ambtenaren bij aankoop van grond. Molkenboer wil weliswaar het onderzoek van Justitie afwachten, maar meent dat de gemeente onafhankelijk hiervan zelf ook conclusies kan trekken. Hij meent dat de politiek zich moet afvragen hoe het kan dat een goede ambtelijke en politie ke controle heeft ontbroken toen de grond werd verkocht. „Hoe de afloop van deze zaak ook is, de conclusie kan worden getrokken dat een en ander voor verbetering vatbaar is. Met name op het punt van controle en vastlegging van zaken. Wij hebben namelijk het idee dat de situatie in sommige gevallen nog steeds niet is veranderd", aldus Molkenboer. De PvdA-fractievoorzitter hechtte er aan te melden dat Leiderdorp in zijn ogen niet on bestuurbaar is. Wijlen burge meester Bruggeman liet zich dit vlak voor zijn dood ontvallen in onlangs in deze krant gepubli- Auto- en Motorverhuur [MjMultiRent f-cvnd'/tif Auuvn nvr iu&rwti Leiden 071 310001 Katwijk 01718 - 285 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 53 15 IJmuiden 02550 - 2 34 50 ceerde, vertrouwelijke stukken. Molkenboer erkent evenwel dat bij de inwoners van Leider dorp het idee leeft dat er erg veel mis is op het gemeente huis. „Veel burgers hebben klachten, het algemene beeld van de gemeente is negatief." Molkenboer was het enige raadslid dat gisteravond met concrete voorstellen kwam om kwesties zoals die nu spelen in de toekomst te vermijden. De rest van de fractie-woordvoer ders wenste geen uitspraken te doen over de vermeende fraude bij de grondverkoop in Buiten hof, of de gevolgen ervan, zo lang het onderzoek van Justitie nog loopt. YVel werd nog eens herhaald dat de raad zich heeft gestoord aan een artikel in deze krant waarin uitspraken van de over leden burgemeester Bruggeman worden aangehaald. Het ver haal bevatte fragmenten uit ver trouwelijke stuldcen waarin de burgemeester forse kritiek uitte op zijn wethouders en ambte naren. Vooral D66-fractievoorzitter E. Grootaarts had forse kritiek op de werkwijze van deze krant. „Wie haalt het in zijn hoofd in formatie te accepteren van een of andere minkukel die heeft zitten graaien in de nalaten schap van een overledene. Ik zou niet graag in de schoenen staan van degenen die deze pu blicaties naar buiten hebben gebracht." Patijn: niet op de hoogte van kritiek Bruggeman Commissaris van de konin gin S. Patijn ontkent dat hij op de hoogte was van de kri tiek die wijlen burgemeester Bruggeman van Leiderdorp op zijn ambtenaren had In een brief aan de gemeente raad, die om onduidelijke re denen pas gisteravond open baar werd gemaakt, ontkent Patijn gesprekken over dit onderwerp met Bruggeman te hebben gevoerd. Gok zijn kabinetschef zou volgens Pa tijn van niets weten, Volgens GroenLinks-sta- tenlid C. van Diar heeft Pa tijn wel degelijk met Patijn gesproken over de proble- pien met het Leiderdorpse ambtenarenkorps. Ook Van Laar was op de hoogte van ,de kritiek van Bruggeman. De tweekoppige directie van Jong Poelgeest. Joque Mulder: „Het gaót ook goed, zo lang je alles tot de kleinste dingen toe meteen uit praat. Wat wij hebben is na tuurlijk net een soort huwelijk. Maar we vullen elkaar perfect aan en buiten dat, we hebben een heel duidelijke taakverde ling. Samen gaan we er hier knoerthard tegenaan." De di recteuren doen verslag terwijl er af en toe een puberachtig hoofd de deur oni wordt gestoken. Of de computer al is gearriveerd. Of er nog nieuwe tafeltennisbal- letjes zijn. Het aantal bewoners blijft ge staag groeien. Het internaat, ooit dienend als slaapgebouw voor overnachtende cursisten van het vormingscentrum Oud Poelgeest, wordt stukje bij beetje opgeknapt. Eén hele vleugel moet nog voor bewo ning geschikt worden gemaakt. Twintig andere kamers worden al volop gebruikt, evenals een groot aantal recreatie- en eet- ruimten. Er zijn washokken, voorraadkamers, studiezalen. Zestig uur In twee jaar tijd bouwden Mul der en Breure contacten met omliggende middelbare scholen op. Ze namen studiebegeleiders in dienst alsmede stafmedewer kers voor de avonduren en de weekeinden. Ine Breure: ,,'s Avonds gaan we naar huis. Het is goed om steeds even afstand te nemen en bovendien hebben we zelf thuis ook nog een gezin. Maar werkweken van zestig uur vinden we heel normaal." Opmerkelijk genoeg geeft de dagelijkse omgang met zoveel pubers tegelijk praktisch geen problemen, roepen Breure en Mulder in koor. „Nee, want ze corrigeren elkaar. Vindt de groep dat er één over de schreef gaat, nou, dan wordt 'ie aan zijn jasje getrokken." „Het grappige is dat milieus hier absoluut niet botsen. Ik be doel: het kind van een bag geraar zit naast dat van een am bassadeur. Blijkbaar zorgt het gevoel dat je allemaal in hetzelf- FOTO JAN HOLVAST de schuitje zit, voor een soort verbroedering. De groep is hecht. We gaan met z'n allen op skivakantie, op overlevings- kamp, een weekeinde naar Ameland." De directie ontkent dat de kosten, een krappe 30.000 gul den per jaar, voor ouders een probleem zijn. „Geld is nooit een probleem zo lang het kind het maar goed doet op school. Nou, daar zitten we natuurlijk bovenop." En hun eigen gezinnen, voe len die zich niet verwaarloosd? „Integendeel, die zijn trots op wat we hier hebben bereikt." leiderdorp» roy klopper De veelbesproken fusie tussen de Leiderdorpse basisscholen De Hobbit en De Vogelweid heeft uiteindelijk amper leerlin- genverlies opgeleverd. Slechts twee ouders hebben hun kinde ren op een andere school te ge plaatst in verband met de ge dwongen verhuizing van de Klerkenhof naar het Heelblaad- jespad. Tevredenheid alom bij de schooldirectie nu de gefuseerde school (die naar de grootste fu siepartner De Hobbit is ver noemd) sinds een week draait. Alle overgeplaatste leerlingen hebben hun weg naar hun nieuwe lokaal gevonden. En het oude schoolgebouw aan het Heelblaadjespad heeft ook nog eens een belangrijke facelift ge had. Een gerenoveerd dak. nieuw zeil op de vloer, moderne tafeltjes en stoeltjes en een an der leersysteem. Het geld voor deze verbete ringen is verstrekt door de ge meente. Volgens Van Dijk was er financiële ruimte omdat de 'strafkorting' van het ministerie is opgeheven. Die was ingesteld vanwege leegstaande lokalen in de Vogelweid. Verder was er ge reserveerd voor de huur van noodlokalen die de overvolle Hobbit zonder een fusie zeker nodig zou hebben gehad. Dat geld kon nu ook worden be steed aan een nieuw interieur. Er is in het voorjaar nogal wat te doen geweest rond de fusie van De Hobbit (Klerkenhof) en De Vogelweid (Heelblaadjes pad). Het samengaan was inge geven door een almaar groeien de Hobbit en steeds leger wor dende Vogelweid. De groeiende school zou de leegkomende lo kalen van de afslankende mooi kunnen opvullen, zo was de suggestie van de gemeente. Tegengas In eerste instantie waren er wei nig bezwaren tegen dit plan. De ondernemingsraad van beiode scholen waren akkoord, en de ouders gaven evenmin tegen gas. Dat laatste veranderde toen bleek dat de er leerlingen moes ten worden overgeheveld van het ene naar het andere ge bouw. De manier van onderverdelen was dan ook vrij radicaal: mid den door de wijk werd een streep getrokken, leerlingen aan de ene kant bleven op de Hobbit, wie aan de andere kant woont moest naar De Vogel weid. Diverse ouders maakten bezwaar tegen de regeling. Ze wezen op sociale onrust onder de kinderen. Vriendjes van een straat verder zouden immers voortaan naar een andere ge bouw moeten als hun eigen kinderen. Uiteindelijk werd de soep niet zo heet gegeten als hij werd op gediend. De Vogelweid werd de afgelopen maanden ingrijpend opgeknapt, zodat het opvallen de verschil tussen de moderne Hobhit en de wat oudere Vogel weid-locatie wordt verdoezeld. Op twee na hielden ook alle ou ders hun kinderen op de school. Van Dijk is opgelucht: „Nu zijn we toe aan een paar jaar rust op fusiegebied."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13