'Rijke roomse leven had we! wat' China wil betere betrekkingen met Vaticaan Kerk Samenleving DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 979 KORTWEG Rising Hope Rising Hope is een interker kelijk jongerenkoor en com bo in Hazerswoude dat 20 jaar bestaat en ongeveer 25 -leden tussen de 15 en 30 jaar heeft. Het combo dat bestaat uit synthesizer, akoestische gitaar, klarinet of saxofoon is op. zoek naar een bassist en een drummer. Voor diege nen die het leuk vinden om zo'n 20 tot 25 keer per jaar op te treden kunnen telefo nisch contact opnemen: 01728-8181 of 01728-9707. Er wordt van af vanavond elke dinsdag geoefend in de grote zaal van de Geref. kerk in Ha- zerswoude-Dorp. Moker Een reportage gewijd aan de bezigheden van Het Leerhuis 'Dagmaat' uit Lisse staat morgenmiddag centraal in de radiouitzending van Mo ker, het mediaoverleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek. De overdenking is van mevr. Dingjan, pastoraal medewerkster uit Leider dorp. Het programma wordt uitgezonden van 16.00 tot 17.30 uur op FM 105.7 en via de kabel op FM 88.1. Komen de zondag wordt het pro gramma herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Zomeravondzang De zanggroep Kandelaar o.^v. Corry Harteveld ver zorgt morgenavond de zo meravondzang in de Oude Kerk aan de Katwijkse Boule vard. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. De toegang is gratis. Wel is er aan hel eind van samenzang een collecte. Cursussen Het Dagmaat-leerhuis orga niseert cursussen 'Verstaan van de bijbel', 'Kennisma king van de bijbel', 'Bijbels Hebreeuws', 'Bijbels Grieks. De cursussen beginnen in september. Nadere inlichtin gen kunnen worden inge wonnen bij het secretariaat van het Dagmaat-leerhuis, Kleiburg 15, DR Sassenheim, telefoon 02522-15847. Informatie In Sassenheim komt op don derdag de Mariale informa tiewagen van 11.30-12.00 en van 15.00-15.30 uur aan de Gouverneurlaan. De R.K. stichting Koningin van de vrede stelt zich tot taak mee te werken aan de bevorde ring van geloof, gebed en vrede. Dat doet zij onder meer door lectuur en casset tebandjes. Visserskoor Het Chr. Urker Visserskoor Crescendo verleent morgen avond zijn medewerking aan de laatste koor- en samen- zangavond van het zomer seizoen in de Oude Zeekerk in Noordwijk. De kerkdeuren zijn open om 20.00, aanvang 20.30 uur. Het koor staat on der leiding van M.W. Kramer, organist Pieter de Jong. Psalmody-cursus In Katwijk wordt een cursus met als thema 'Aanbidding als levensstijl' gegeven die op 31 augustus start. De cursus beslaat 18 dinsdagavonden en vier zaterdagen waarin aandacht voor het bijbels fundament van lofprijzing en aanbidding. De kosten van de cursus bedragen 160 gul den. Informatie: 01719- 12789. Bisschop Ernst uit ziekenhuis Mandela roept joden op te blijven Bisschop H.C.A. Ernst heeft gis terochtend het Ignatiuszieken- huis in Breda mogen verlaten. De bisschop van Breda (76) was anderhalve week geleden na een licht hartinfarct in het zie kenhuis opgenomen. In overleg met zijn artsen hoopt hij vanaf oktober zijn werk te hervatten. In een brief aan de pastores in het bisdom erkent Ernst dat hij zich heeft vergist ,,in de sig nalen die zijn lichaam heeft uit gezonden". De grote vermoeid heid die hij voelde, bracht hij niet in verband met zijn hart maar met het vele werk dat dit jaar op hem afgekomen is. „Ik weet nu beter erf ben gewaar schuwd, wat de toekomst be treft", schrijft Ernst. Ernst werd vorig jaar april 75 jaar en bood overeenkomstig het kerkelijk wetboek paus Jo hannes Paulus II zijn ontslag aan. De paus aanvaardde dit ontslag een maand later en vroeg Ernst als diocesaan admi nistrator (tijdelijk bestuurder) aan te blijven totdat er een op volger is benoemd. Ernst schrijft de pastores dat hij zijn taak tot het einde toe wil vervullen en dat hij wil voorko men dat „dingen niet gebeuren die gebeuren moeten". Dat lijkt hem mogelijk, ook al zou hij zich in zijn werkzaamheden moeten beperken. JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela heeft de joden opgeroepen in Zuid-Afrika te blijven en mee te werken aan de opbouw van een nieuwe, democratische samen leving. Waren er eens 300.000 joden in Zuid-Afrika, hun aantal is tot minder dan 100.000 ge daald. In een toespraak ter opening van de jaarvergadering van de overkoepelende organisatie van de Zuidafrikaanse joden keerde hij zich tegen antisemitisme en elke vorm van discriminatie. Hij herinnerde er de joden tegelijk aan dat zij in Zuid-Afrika een bevoorrechte gemeenschap zijn die soms de werkelijkheid in het land uit het oog lijkt te hebben verloren. In de met 1500 mensen volge pakte balzaal van het grootste hotel van Johannesburg stelde Mandela bijna alle netelige kwesties in de relatie tussen het ANC en de joden aan de orde. Hij zei dat het ANC het recht van de staat Israël op veilige grenzen erkent, maar dat het even krachtig opkomt voor het recht van de Palestijnen op zelf beschikking. Evenals de internationale ge meenschap was het ANC bij zonder ongelukkig met de mili taire samenwerking tussen Is raël en het apartheidsbewind in Zuid-Afrika. De jarenlange wei gering van Israël om mee te werken aan de isolering van het apartheidsregime heeft de hou ding van het ANC tegenover Is raël beïnvloed, zei Mandela. Het was de eerste keer dat een ANC-lid was uitgenodigd de joodse gemeenschap toe te spreken. Mandela wees erop dat Zuidafrikaanse joden oververte genwoordigd waren onder de blanke tegenstanders van de apartheid. Hij noemde wijlen Ruth First en Helen Suzman, die zaterdag voor haar strijd te gen de apartheid een onder scheiding ontving van het Joods Wereldcongres. Wim van Beek dook in geschiedenis parochie St. Jacobus de Meerdere v «rtr WjÊÊBBJOj^^SKSi W: Vier keer is Wim van Beek opnieuw aan zijn boek '100 jaar St. Jacobus de Meerde- re-parochie' in Oude Wete ring begonnen. „Steeds hoorde je: je moet eens met die of die gaan praten. Daar lcreeg je weer zoveel leuke informatie, dat ik weer van voren af moest beginnen. Daar ben ik mee gestopt. Ik ging naar nie mand meer toe. Anders was het boek bij lange na nog niet af geweest. Nu ligt het tenminste klaar voor de drukker." OUDE WETERING» KEES VAN KUILENBURG Overigens noemt de in Lisse ge boren Van Beek het zelf geen boek. „Naar mijn idee is het meer een herdenkingsbundel. Een aantal foto's. Daaromheen heb ik wat tekst geschreven", zegt hij bescheiden. „Gewoon wat krenten uit de geschiedenis van onze parochie. Bewust ben ik niet in het archief gedoken, maar mijn aandacht meer ge richt op alles wat zich afspeelde binnen de parochie. Het rijke roomse leven had toch wel wat in die tijd. Ik ben mij ook be wust dat het geen volledig beeld geeft van de parochie", aldus de 54-jarige oud-onderwijzer van de Gerardus Majellabasisschool in Oude Wetering. Het eeuw feest wordt in oktober gevoerd. In 1890 ging er een verzoek vanuit Oude Wetering naar de Haarlemse bisschop om een ei gen parochie te mogen stichten. Oude Wetering behoorde in die tijd tot de Petrus Banden-paro chie in Roelofarendsveen. „Drie jaar later werd de kerk in ge bruik genomen. Dus dat was snel geregeld. Kennelijk was het geld geen enkel probleem, maar daar heb ik geen onderzoek naar gedaan. Wel hoorde ik dat er enkele welgestelde boeren in het dorp woonden. Die hebben kennelijk flink in de buidel ge tast, maar dat is gissen", aldus Van Beek. „Bij de besprekingen over het eeuwfeest van de parochie was de vergadering al lang en breed afgelopen toen iemand vroeg of dat boekje schrijven niet iets voor mij zou zijn. Inderdaad niets dacht ik, maar beloofde om er over na te denken. Dat moet je dus nooit doen, want dan je zit er aan vast. Ik dus ook", legt de Oudeweteringer uit. Van Beek heeft zoals hij al eerder aangaf het boek geschre ven aan de hand van een aantal foto's. „Van de dames De Jeu en Van der Meer kreeg ik een sta pel foto's over tal van onder werpen. Bijvoorbeeld over de processies door het dorp, de bruidjes, de bouw van de nieu we kerk, de brand drie jaar later en de toneelvereniging St. Theodulphus, die door een van de pastoors is opgericht. Bij de priesterwijding van Theo dulphus Hoekstra voerden en kele parochianen een stukje op. Kort na die wijding werd de ver eniging opgericht en kreeg de naam St. Theodulphus", legt de schrijver uif De informatie bij de foto's haalde Van Beek uit de gesprek ken met parochianen. „Met een stapeltje foto's op bezoek bij oudere plaatsgenoten. Dan kreeg ik een schat aan informa tie. Bijvoorbeeld over het kerk koor, waar ik nu zelf dirigent van ben. De vader de mensen die ik heb geïnter viewd voor het boek vertelde dat in afwachting van de op richting van een eigen koor enr kele mensen alvast waren gaan oefenen in Leimuiden. Bij de in wijding van de kerk in 1893 zong het eigen koor." Uit overlevering hoorde Van Beek van het strenge regime bij het kerkkoor. Leden die ver zuimden bij de oefenavond of bij de hoogmis kregen een boe te. „Dat was de gootste bron van inkomsten van het koor. Aan het eind van het jaar werd de boetepot aan de leden uitge keerd", lacht de schrijver. „Daar hoef je nu niet meer mee aan te FOTO BEN DE BRUYN komen. Dan heb je binnen de kortste keren geen koor meer." Veel aandacht ook voor de bouw van de nieuwe kerk in 1966. Het bouwwerk kwam in de plaats van de eerste paro chiekerk, die in een dermate slechte staat verkeerde dat hij moest worden gesloopt. Drie jaar later brandde de nieuwe kerk tot op de grond af. „Ook daar kun je in een herdenkings boek niet omheen. Vooral ook omdat dit feit nog bij vele paro chianen helder voor ogen staat. Ook al is dat al weer bijna 25 jaar geleden." De Chinese regering heeft laten blijken bereid te zijn tot verbetering van de be trekkingen met het Vaticaan. Een woord voerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken zei tegenover het of ficiële persbureau Xinhua dat een betere relatie mogelijk is, als het Vaticaan de di plomatieke banden met Taiwan ver breekt en zich onthoudt van inmenging in de interne zaken van China. De woordvoerder reageerde op een bericht dat China met het Vaticaan overlegt over de normalisering van de bilaterale rela ties en over godsdienstige kwesties. Het ministerie is gewoonlijk snel met het tegenspreken van berichten die de regering niet Welgevallig zijn. Het bericht van Xinhua is volgens sommige westerse diplomaten een teken dat China inder daad met het Vaticaan in gesprek is. China verbrak in 1957 de diplomatieke relatie met het Vaticaan. De communis tische regering stichtte een patriottische katholieke kerk, die de paus niet erkent en ongeveer drie miljoen leden zou heb ben. De ondergrondse katholieke kerk, die de paus wel erkent en zwaar wordt vervolgd, zou ongeveer vijf miljoen aan hangers hebben. Twee maanden geleden bracht paus Johannes Paulus II de Chinese regering in verlegenheid door de wens uit te spre ken dat hij spoedig naar China zou kun nen reizen. De paus uitte zijn verlangen tijdens een bezoek aan de Italiaanse stad Macereta, geboortestad van de jezuïet Matteo Ricci die in de zestiende eeuw als China werkte. HET WEER ROB GROENLAND Kille afsluiting De zomer van 1993, die officieel volgende week dinsdag eindigt, herbergt in zijn laatste week puur herfstachtige trekken. Afgelopen zondag was een extreem koude dag met in De Bilt 's middags een tem peratuur van 10 graden en pas na de intensieve regens in de avond een iets oplopende temperatuur tot maximaal 13 graden. Veel mensen hadden hun zomerkleren verruild voor truien en in menig huis werd de knop van de centrale verwar ming gehanteerd. Gisteren was on danks de nog steeds zeer lage tem peraturen een verademing. Tussen de werkelijk schitterende stapel wolkenluchten was regelmatig een vriendelijk zonnetje te zien en het uitzicht na een regenbui was voor treffelijk. Dit was ook niet verwon- derlijk als we bedenken dat de lucht van oorsprong van hoge breedten konit en nauwelijks ver vuiling in zich herbergt. De vorstgrens komt vandaag net iets onder de 1500 meter te liggen en samen met de 17 graden warme Noordzee gaat de produktie van buien onverminderd door. Vooral in de nanacht en vroege ochtend kun nen buien van de Noordzee gaan samenklonteren en voor een wat langere duur hun natte lading droppen. In de middaguren smeert de buienactiviteit zich weer wat meer landinwaarts uit en kan het bij zonnige perioden nog zo'n 16- 17 graden worden. De komende avond en nacht kan het net als de afgelopen nacht in de oostelijke helft van onze regio tot rond de 10 graden afkoelen, en nog verder naar het oosten wordt het plaatse lijk nog kouder. Het temperatuurs verschil tussen de strandstations en de verre binnenlandse station kan bij zonsondergang tot 5-8 gra den Celsius oplopen. In de drukverdeling komt in de rest van deze week maar heel geleide lijk een wijziging. De sterke hoog terug ten westen van de Britse Ei landen begint af te zwakken, waar bij de koude noordelijke stroming aan zijn oostflank in kracht gaat af nemen. Tegen het weekeinde be reikt minder koude lucht uit het westen onze omgeving en samen met de ontwikkeling van een rug van hogedruk over ons land krui pen we langzaam maar zeker uit een diep dal. Wie weet hoeveel mooie dagen we nog in het najaar gaan krijgen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, de noordwestkusten Schotland en Ierland een enkele bui. In de zuidelij ke helft van Engeland meer zon en vrijwei overal droog. Middagtempera- tuur rond 16 graden, op de Schotse Hooglanden wat lager, in het zuiden van Engeland wat hoger. België en Luxemburg: gelijk een regen- of i weersbui. Koel met m£ ma rond 17 graden. Af en toe zon en vooral ii daag enkele regen- of on weersbuien. Maxima vai 17 graden langs het Kanaal tot 21 gra den rond Clermont-Ferrand. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag in het noorden een verspreide bui, verder zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur meest rond 25 graden, vandaag langs de westkust rond 20 graden. Ma deira. Perioden met zon, ook wolkenvel den en een kleine kans op een bui. Mid- dagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Wolkenvelden, vooral, in het zuidoosten ook perioden met zon. In het noorden enkele buien, vooral in de Pyre neeën met onweer. In het zuiden op de meeste plaatsen droog. Maxima aan de Golf van Biskaje rond 20 graden, verder middagtemperaturen tussen 27 en 31 graden, vandaag landinwaarts plaatse lijk nog iets warmer. Canarische Eilan den: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur op de stranden on geveer 28 graden Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, vooral van daag ook wolkenvelden, met name in het noorden. Droog. Middagtemperatuur vlak langs de westkust rond 24 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond.33 graden, landinwaarts 40 graden of hoger Zuid-Frankrijk: Vrij veel wolkenvelden en enkele, soms zware regen- of onweersbuien. Aan de Cöte d'Azur wat meer zon en een kleine re buienkans. De Mistral steekt op. Maxima van circa 20 graden in de om geving van Biarritz en het westelijk deel van het Centraal Massief tot 30 graden bij Marseille Mallorca enlbiza: Perioden met zon, vooral morgen ook wolkenvelden en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 31 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In het midden en zuiden droog en zon nig. In het noorden wolkenvelden en van tijd tot tijd onweer. Dit onweer kan in de Italiaanse Alpen en Dolomieten zwaar zijn. Middagtemperatuur meest tussen 30 en 35 graden, in het noorden rond 25 graden. Corsica en Sardinië: van daag nog flinke perioden fnet zon, mor gen meer bewolking en vooral op Corsica kans op onweer. Maxima op veel plaat sen 30 graden of iets hoger. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 29 gra den op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta tot rond 36 graden plaatse lijk op het Griekse vasteland. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en overwegend Maxima 30 graden of iets hoger. Duitsland: Wisselend bewolkt en hier en daar een bui, mogelijk met onweer. In het zuiden :n de buien plaatselijk z Koel met middagtemperaturen van 16 graden in het noordwesten tot 20 plaat selijk in het zuidoosten. Zwitserland: Meest veel bewolking, van tijd tot tijd plaatselijk flink wat regen. Middagtemperatuur rond 20 graden, in Tessin wat hoger. Oostenrijk: Meest bewolkt, van tijd tot tijd c en plaatselijk flink wat regen. Middag temperaturen tussen 17 en 22 g vandaag in Stiermarken nog plaatselijk 25 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.38 Zon onder 20.40 Maan op 16.33 MaanonderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoog water 09.49 22 19 Laag water 05.26 17 47 Weerrapporten 23 AUGUSTUS 20 uur: Amsterdam regenbui Luxemburg half bew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12