Leiden Ook elders onderzoek naar inpikken grond 'Bushuisje' moet jongeren van de straat houden 'Ik voel me besodemieterd' Nieuwe actie tegen sloop Invalidenhuis Onduidelijk Zwemmen tussen de spandoeken "iS5»w, IKKkfiSH '»HBP Politie begint onderzoek naar omstreden pamflet DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 '11 chef gert visser, 071 -356430, plv -chef aad rietveld, 071 -356428 leiden emiel fangmann De Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis doet opnieuw een poging de sloop tegen te houden van L serre en eetzaal achter het ge bouw. In een brief aan de ge meenteraad vraagt de stichting zich onder meer af, waar het nieuwe bestemmingsplan Hoge Rijndijk blijft. Dat zou moeten verschijnen voordat er een sloopvergunning wordt ver leend. De zaak komt binnenkort aan de orde in de raadscommissie ruimtelijke ordening. De ge meente moet voor eind septem ber een beslissing nemen over het al of niet afgeven van deze vergunning. Als de projectont wikkelaar de vergunning krijgt, gaat de stichting daartegen in hoger beroep. Het voorontwerp bestem mingsplan werd vorig jaar sep tember gepresenteerd en gaat uit van sloop van serre en eet zaal. Daar hebben omwonen den vorig jaar tegen geprotes teerd. De stichting hoopte dat sloop in het definitieve plan van de baan zou zijn, maar vreest nu dat het bestemmingsplan pas na het afgeven van de sloopvergunning gereed komt. Het verdwijnen van serre en eetzaal moet het de Katwijkse projectontwikkelaar D. van der Plas mogelijk maken twee blok ken koopappartementen en een ondergrondse parkeergarage te bouwen achter het Invaliden huis. Het gebouw is inmiddels tothuurappartementencomplex verbouwd. De, stichting keert zich ook te gen het advies van de rijks dienst voor de Monumenten zorg. Die ziet geen bezwaar te gen het afgeven van een sloop vergunning, omdat ze het pand slechts van lokale betekenis acht en 'de hoofdvorm van het monument' niet wezenlijk wordt aangetast als serre en eet zaal verdwijnen. De stichting vindt deze uitspraken onjuist, omdat er nog een beroep dient van de Vereniging Oud-Leiden bij de Raad van State om het pand alsnog tot rijksmonument te verklaren. Dat werd eerder door het ministerie van WVC geweigerd. Zolang er geen uit spraak is gedaan moet de rijks dienst het hele pand als rijks monument beschouwen, vindt de stichting. De rijksdienst beschouwt echter alleen het gietijzeren hek rondom het tehuis als rijksmo nument. De stichting hecht daar weinig waarde aan, omdat sloop van het hek nooit aan de orde is geweest. leiden De bezuinigingsnota van SKIL- directeur C. Schouten moet de komende dagen door het be stuur van SKIL worden goed gekeurd. Daarna wordt de nota aan de gemeente voorgelegd. Belangrijkste onderdeel van de nota is de voorgenomen sluiting van vier buurthuizen. De betrokken buurthuizen hebben hun reactie op de voorstellen al klaar. „Twee jaar lang is er op last van SKIL en de gemeente gewerkt aan een fusie tussen buurthuis Vogel vlucht en speeltuinvereniging Westerkwartier (Haagweg- kwartier). Dat ging niet zonder problemen. Maar nu hébben we een gezamenlijk program ma en dan gebeurt dit. We hebben het idee dat het SKIL in de bezuiningingen een stok heeft gevonden om ons te slaan", meent buurtcoördina tor Piet-Hein van As. De gevolgen van Schoutens nota zouden desastreus zijn voor Vogelvlucht/Westerkwar tier. „Alleen de speeltuin zou blijven bestaan. Maar het zou het einde van een hoop activi teiten betekenen", aldus voor zitter Ch. Slierings van het speeltuinbestuur. C. Swanen- burg van Vogelvlucht steekt zijn gevoelens niet onder stoe len of banken: „Ik voel me be sodemieterd." H. van Leeuwen van buurt huis Broekplein in de Meren- wijk reageert laconiek. „O, die Woningbouw /i Q Woningbouw in de I J Broek en Simontjes- polder is financieel alleen haalbaar als ook een deel van de Warmondse Veer- polder wordt bebouwd. meentelijke afdeling landmeten die enkele jaren geleden is ge maakt en die de werkelijke situ atie aangaf. Door de kaarten over elkaar heen te leggen kon worden vastgesteld waar grond was ingepikt. De ambtenaar zegt geen ex cessen te hebben aangetroffen zoals bij het vorige onderzoek waarbij bleek dat een Merenwij- ker een zitkuil vlak boven een hoogspanningsleiding had ge graven. „Die situatie heb je bij voorbeeld bij de Vossebes. Daar liggen alle soorten leidingen in de grond. Ik heb natuurlijk niet achter alle heggetjes gekeken maar over het algemeen is er geen direct gevaar dat bewoners hun spade in een elektriciteits- of gasleiding zetten. Die leidin gen zitten anderhalve meter diep in de grond en zijn goed ommanteld." Na het vorige onderzoek in '87 hield de gemeente een aan tal hoorzittingen in de Meren- wijk om de interesse van bewo ners te peilen voor overname van gemeentegrond. Inmiddels nota. Nou, wij gaan gewoon op 30 augustus van start en we gaan onverdroten voort tot het ons onmogelijk wordt ge maakt, maar ik voorzie echt geen sluiting", aldus Van Leeu wen. Buurthuis Broekplein stond geruime tijd leeg, omdat het SIGL geen geld had voor een tweede buurthuis in de Merenwijk. Wil Huigen van het Mieren nest, twee jaar geleden gefu seerd met het buurthuis Mor- schwijck, wil nog niet reageren op het plan van Schouten. „Daar zijn wij intern nog over bezig", zegt zij. Directeur C. Schouten van het SKIL weigerde vanochtend verdere uitleg over zijn bezui- ningsplan. Rijnoord Staatssecretaris H. Simons liet Alphen gisteravond in het onge wisse over de toekomst van het ziekenhuis Rijnoord. leiden Volgens de gemeente liggen ook de voortuintjes van een aantal woningen die Nationale Neder landen Beheer in de Merenwijk verhuurt, op gemeentegrond. Om hoeveel huizen het gaat is niet bekend. Volgens ambte naar J. van der Toorn is dit 'ille gale gebruik' het gevolg van on duidelijkheden bij de bouw van de woningen. De gemeente wil met de eigenaar onderhandelen over de aankoop van de grond zodat de huurders hun tuintje kunnen behouden. is gebleken dat veel mensen van deze mogelijkheid gebruik heb ben gemaakt. Wanneer de poli tie deze regeling wil voortzet ten, ontvangen de bewuste Me- renwijkers een aanbod schrifte lijk thuis. Er worden geen nieu we hoorzittingen gehouden. Centrum verlicht tijdens feestdagen leiden Niet alleen op de Haarlemmer straat maar ook op de Bree- straat wordt dit jaar tijdens de feestdagen decoratieve verlich ting over de straat heen gehan gen. Dat heeft het Samenwer kingsverband van Ondernemers in Leiden (SOL) besloten. De hele operatie, die half novem ber begint, kost de onderne mersclub ongeveer 70.000 gul den. Maar 'zonder verlichting wordt Leiden een spookstad', schrijft de ondernemersvereni ging aan haar leden. Het SOL is een samengaan van de winkeliersverenigingen van de Haarlemmerstraat en de Breestraat. De middenstand in de Stationsbuurt/Beestenmarkt, de Doezastraat en de ambulan te handel zijn van plan zich bij het SOL aan te sluiten. Earn DTota 7 Ktf* umzmiM-1 mwr.mu Mam msïsf leiden Ruim zevenhonderd mensen gingen gisteravond te water bij de start van de zwemvierdaagse in de zwembaden De Zijl en de Vliet. Dat waren er aanmerkelijk minder dan in voorgaande jaren, hetgeen wordt ge weten aan het slechte weer. Het zwembad de Vliet was versierd met spandoeken tegen de voorgenomen sluiting van het bad. Zwem mers konden hun handtekening zetten tegen deze sluiting. De zwemvierdaagse duurt nog toten met vrijdag. Dagelijks kan tussen zeven en half negen 's avonds worden gestart. Van avond worden in de Vliet opnieuw handteke ningen opgehaald. FOTO JAN HOLVAST Vervolg van voorpagina De gemeente is van plan in navolging van het onderzoek in de Merenwijk ook in de rest van de stad te gaan kijken of particulieren gebruik maken van gemeentegrond. Vol gens ambtenaar J. van der Toorn die het onderzoek in de Merenwijk voor zijn rekening nam, zou vooral in Zuid- West gemeentegrond zijn ingepikt. Uit de onlangs ge bouwde wijk De Coebel heeft de gemeente van particu lieren verzoeken gekregen om grond aan te mogen ko pen. notaris en het kadaster voor de overdrachtskosten." Wie dit niet kan betalen, wordt mogelijk in de gelegenheid gesteld de grond te huren tegen een prijs van ruim zes gulden per vier kante meter. Voor de gemeente is de huur minder aantrekkelijk omdat ze dan wordt opgezadeld met de administratie. leiden. gert vissefi B en W beslissen nog dit najaar of ook de Merenwijkers daartoe in de gelegenheid worden ge steld. Getracht wordt de grond- transacties in de Merenwijk voor het volgend voorjaar rond te krijgen zodat mensen hun nieuw verworven bezit kunnen beplanten. De grond die de gemeente kwijt wil, kan worden gekocht tegen een prijs van 60,80 gulden per vierkante meter. Van der Toorn: „Dat is op zich geen on aantrekkelijk prijs maar het pro bleem is dat kopers zo'n 1700 gulden moeten betalen aan de Kaart Van der Toorn trok deze zomer op de fiets door de Merenwijk om het illegale grondgebruik te registreren. Daarbij werd de of- ficie"le kaart van het kadaster gebruikt en een kaart van de ge- Buurthuizen furieus over bezuinigingsplan Kind geschept in Marnixstraat leiden Een 6-jarig jongetje is gistermidag gewond geraakt bij een verkeersongeval in de Marnixstraat. Het kind liep onver wacht de straat op en werd geschept door een auto. De jongen is met lichte hoofdverwondingen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Snelkraak in sportzaak leiden Uit een sportzaak aan het Vijf Meiplein is vannacht een nog onbekende hoeveelheid goederen gestolen. De daders pleegden een zogenaamde 'snelkraak'. De ruitên van de winkel werden omstreeks vier uur met ijzeren staven en stenen inge gooid. Na het weggrissen van een aantal spullen vertrokken de daders per auto. De politie werd door omwonenden, die wakker werden van het lawaai, gewaarschuwd. Toen ze ter plekke kwam waren de daders echter net gevlogen. Omstreden experiment in park Stevenshof Affaire in Noord na halfjaar weer opgepakt leiden loman leefmans Justitie stelt een onderzoek in naar de herkomst en mogelijk discriminerende inhoud van een brief die een half jaar gele den in de omgeving van de Beatrixstraat huis-aan-huis werd verspreid. Volgens politie- voorlichter R. Blom zijn de reor ganisatie bij de politie en de va kantieperiode er de oorzaak van dat het een half jaar duurde voordat tot een onderzoek werd besloten. De brief deed begin dit jaar een hoop stof opwaaien in Lei den Noord. Op donderdag 25 april kregen diverse bewoners in de wijk een anoniem stencil in de bus waarin de komst van een Marokkaanse bazaar in een leegkomende winkel in de Beatrixstraat werd gehekeld. De schrijver riepen in de brief op tot protest tegen de komst van de Islamitische winkel. Hoewel de opstellers schre ven niet te willen discrimineren, werd door verontruste buurtbe woners aangifte van discrimina tie gedaan. Twee mannen, M. Hoogkamer en H. Selhorst ga ven later tegenover het Leidsch Dagblad toe de auteurs te zijn. Zij hadden de winkel willen ge bruiken voor hun firma in speelautomaten en schermden met een overeenkomst die met een van hen gesloten zou zijn. Hun huis-aanhuis-actie kwam voort uit het feit dat ze zich door de eigenaar van hét win kelpand, woningbouwvereni ging Zijl en Vliet gepasseerd voelden. Die zag, op voordracht van de oude huurder, meer in de komst van een bazaar. De kwestie leek met een sisser af te lopen totdat gisteren dui delijk werd dat op last van offi cier van justitie A. Welschen door de Leidse politie een on derzoek is gestart. De politie zal diverse getuigen horen. leiden erna straatsma Niemand ziet het nut er precies van in, maar de 'hangplaats' voor jongeren in het Stevens hof-parkje komt er toch. Het is het proberen waard, zeggen ge meente en buurtvereniging over het 'betonnen stuk straatmeu- bilair' dat deze week wordt ge plaatst. „Hoe en of het werkt weten we niet, maar we hebben er over nagedacht en zien het als een experiment", zegt ge meente-ambtenaar Wim van den Eshof, bestrijder van 'kleine criminaliteit'. De 'hang- en leunplek' is be doeld voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar, die zich vervelen. Ze hangen op straat rond, tot ergernis van winkeliers en be zoekers van de Stevensbloem. Met het aanwijzen van een 'ei gen plek' hoopt de gemeente de lastige, bromfietsende en her- riemakende jongelui weg te kunnen houden uit het winkel centrum. Want geld voor een echt jeugdhonk is er niet. De aanleg van het 'betonnen stuk straatmeubilair' is maan dagochtend begonnen. In de buurt van het basketbalveldje in het Stevenshofpark is een nood brug aangelegd waarover in de loop van de week de betonnen onderdelen worden vervoerd. Eind deze week is de 'sjelter' klaar voor gebruik: drie beton nen muren, een klein afdakje en -twee bankjes, geschilderd in frisse kleuren. Een beetje groot uitgevallen bushalte eigenlijk. Het is niet het 'ei van Colum bus', zegt Van den Eshof. „We willen kijken of het werkt. De Het hart van de Stevenshof, het winkelcentrum de Stevensbloem. Jongeren hebben er geen onderkomen maar k plaats. jongeren zelf zijn niet wild-en- Andere gemeenten zijn vol- thousiast, maar vinden het be- gens Van den Eshof geïnteres- probleem. Het kan natuurlijk ter dan niets. Van de gemeente seerd in het Leidse experiment, best zijn dat van die plek nie- is dit toch een gebaar naar hen „Je hebt overal rondhangende mand gebruik maakt." toe. En werkt het niet dan zijn jongeren die overlast veroorza- De jongerenwerker in het die betonnen blokken zo weer ken. Het is heel moeilijk om buurthuis ziet helemaal niets in weg te halen." daar wat aan te doen. Elke ge- de nieuwe jongerenvoorziening meente worstelt met hetzelfde en de verschillende raadsleden hebben er evenmin vertrouwen in. Toen welzijnswethouder A. van Bochove begin februari zijn plan presenteerde merkte W- D'er P. Vonk op dat de hang plaats waarschijnlijk alleen ge bruikt wordt 'als de gemeente een bordje plaatst waarop staat dat het verboden is er rond te hangen'. Een aantal buurtbewoners was gisterochtend onaange- naam verrast door de plostelin- ge bouwactiviteiten in het Ste venshofpark. Het verhaal deed de ronde dat er een onderko men voor 'drugsspuiters' zou worden aangelegd. „Er wordt zo maar gebouwd op het grasveld je voor onze deur. Niemand die daar iets van afweet", aldus een bewoner van een van de flats ten zuid-westen van het park. Pubers lohn van der Born van de buurtvereniging Stevenshof is een van de weinigen die de aan leg van de hangplek toejuicht „De wijkagent kan de jongens die nu in de Stevensbloem rondhangen, niet weg blijven jagen. Je moet de jeugd iets aan kunnen bieden, al is het maar iets om op te leunen of op te hangen. Ook pubers moeten zich in deze wijk kunnen ver maken. En omdat veel jongeren toch al vaak in het park komen is het niet zo'n gek idee om daar een hangplaats te maken. Ach, de tijd zal leren of het werkt." Dat de jongeren, voor wie de hangplaats is bedoeld, overlast veroorzaken in het winkelcen trum betwist Van der Born ove rigens. „Ik heb zelf een kapsa lon in de Stevensbloem dus ik ben goed op de hoogte van de situatie ter plekke. Er is niet echt een probleem. De Stevens- hof beschikt volgens mij juist over een hele fijne jeugd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11