Leidsch Dagblad Hongerdood bedreigt moslims Meisje verdrinkt; menigte ziet toe BLOEMKOOL EN RUNDERSOSUS. Alphenaren mishandeld en beroofd Paus 9niet thuis9 voor minnaressen priesters Ravage na treinongeluk Kamercentrales VVD willen Wiegel terug Vier jongens collecteren voor zichzelf GOED NIEUWS MAANDAG 23 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40241 LOSSE NUMMERS 1,60 Aanslag Merbah 5 De moord op de Alge rijnse ex-premier Mer bah is nog niet opgeëist. Verdenking gaat uit naar leden van het FIS. Werner Kooistra Si r Doelman Kooistra, I 3 die van AZ naar FC Lisse verkaste, vindt dat hij er qua ambiance op voor uit is gegaan. barendrecht „Ik heb alles gezien, het is daar in het midden van het water ge beurd. Ze lag daar plotseling te spartelen, ze kon niet zwem men. Haar vriendin had nog ge zegd dat ze moest ophouden met wiebelen. Toen vielen ze samen uit de boot, het was zo'n rubberbootje. En niemand stak een hand uit." Nerveus neemt de 13-jarige Eliana Blaauw een paar flinke trekken aan haar filtersigaret. Hoewel vriendinnetjes van het 9-jarige meisje en een visser om hulp schreeuwden toen het van der Heiden bootje omsloeg, bleven de zeker tweehonderd mensen die aan de kant stonden toekijken; ze staken geen hand uit. De visser die het ongeluk voor zijn ogen zag gebeuren, kon slechts schreeuwen om hulp, omdat hij zelf niet kan zwemmen. Eliana en haar 15-jarige zus Tamara bedachten zich geen moment toen zij zaterdagmid dag in het Zuidelijk Randpark in Barendrecht het meisje de vijver in zagen vallen. Tamara sprong direct het water in en probeerde te redden wat er nog te redden viel. „Ik heb gezorgd voor de opvang van het andere meisje en de omgeving. Want al die kinderen waren nogal over stuur", aldus Eliana. „De ouders kunnen trots zijn op hun dochters", roemt Cees de Ba- rendrechtse politie later de moedige zusjes. „Gelukkig zijn er toch nog mensen met hart in hun lichaam. Maar dat waren er natuurlijk veel te weinig." Wim de Rooij, woordvoerder van de i met duikers in de recreatiepias van het Zuidderrandpark in Barendr?.cht naar een 9-jarig meisje dat onder de ogen v r dan 200 toeschouwers verdronk. politie, noemt het toekijken van de honderden toeschouwers 'asociaal'. Zelfs toen de politie de hulp van de toeschouwers inriep, kwam niet meer dan een handjevol mensen in actie. „Dat is toch niet te geloven. Volwassenen die ondanks het hulpgeroep geen vinger uitste ken. Misschien was ze anders nog wel te redden geweest." Na een grootscheepse zoekactie werd gistermiddag na 27 uur zoeken het lichaam van het meisje gevonden. Aan de speurtocht namen een dui- Een 16-jarige jongen en een 28-jarige man zijn het afgelo pen weekeinde zwaar mishan deld in Alphen aan den Rijn. De jongen werd zaterdagavond bij de Zegerplas van zijn fiets gesleurd en beroofd van zijn portemonnee die slechts 35 cent bevatte. De 28-jarige Al- phenaar werd vrijdagavond in het Bospark met een honkbal knuppel bewerkt. De 16-jarige jongen fietste met twee vrienden van 15 en 16 jaar ter hoogte van het club huis van de surfclub, toen een groep jongeren achter hen aan kwam. Een van hen reed op een scootertje en probeerde de fietsers ten val te brengen, door een buis op het pad te leggen. De 16-jarige jongen werd van zijn Tiets gesleurd en door de groep van tien tot vijf tien jongeren afgetuigd. Uiteindelijk raakte de jongen buiten bewustzijn. Hij kon zich nog wel herinneren dat zijn portemonnee werd afgepakt. Hij is met inwendig letsel, zwellingen en verwondingen aan het hoofd opgenomen in het Rijnoordziekenhuis. De 28-jarige AJphenaar werd vrijdagavond rond tien uur door twee jongemannen van achteren vastgegrepen. Hij werd op de grond gegooid en in zijn gezicht getrapt. Het tweetal eiste geld. Toen het slachtoffer daar niet snel ge noeg mee op de proppen kwam, sloegen ze hem met een honkbalknuppel. Uiteindelijk pakten ze hem een portemon nee met 85 gulden en een bankpas af. De twee vertrokken in het gezelschap van nog twee ande ren, die zich afzijdig hadden gehouden bij de beroving. Het slachtoffer heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen in het Rijnoordzieken huis. Toestand in Mostar zeer kritiek De toestand in Mostar, de hoofdstad van Hercegovina, is zeer kritiek. De 55.000 belegerde moslims in het oosten van het stad zijn uitgehongerd, de medicijnen zijn op en er is water noch stroom. Als er niet onmiddellijk voedsel konvooien naar Mostar kunnen, zullen in de komende dagen de moslims sterven van honger, zei woordvoerster Lyndall Sachs van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) giste ren. ten, zoals eerst was aangeno men, maar 55.000. Meer dan de helft bestaat uit vluchtelingen. De bewoners zijn ernstig ver magerd. Hun enige waterbron is de rivier de Neretva, maar die kan men alleen bereiken met het risico te worden beschoten door scherpschutters, aldus Sachs. Zij noemde de houding van de Bosnische Kroaten 'to taal onaanvaardbaar'. Het kon vooi werd tijdens het transport mostar-zagreb-sarajevo Na dagenlang onderhandelen met de Kroatische belegeraars, die de stad drie maanden her metisch van de buitenwereld hebben afgesloten, werd een VN-hulpkonvooi zaterdag voor het eerst toegelaten tot Mostar. Nu blijkt dat in het getto niet 35.000 mensen onder dramati sche omstandigheden vastzit- door het moslimgedeelte van Mostar, waar 60 a 70 procent van de huizen geheel of gedeel telijk is vernietigd, ook bescho ten door sluipschutters. De hoofdstad van Hercegovi na dreigt het 'Bayrut van Bos nië' te worden. De stad wordt zowel door de moslims, Kroaten als de Serviërs opgeëist en ver zinkt door verbitterde gevech ten steeds verder in puin en as. Om geen stad in Bosnië-Her- cegovina is ia de afgelopen zes tien maanden zo fel gevochten. Op het ogenblik strijden al leen de eens verbonden Kroaten en moslims om de stad, die vol gens militaire strategen de 'poort' naar de Adriatische zee kust vormt. Ook elders in Bosnië laaide in het weekeinde de strijd weer op, volgens waarnemers als reactie op de verdaging van het vredes overleg in Genève tot 30 augus tus. Moslims, Serviërs en Kroaten kregen vrijdag in de Zwitserse stad tien dagen de tijd om hun achterban te winnen voor een voorlopige vredesrege ling. Volgens het ontwerpakkoord verwerven de Serviërs 52 pro cent van het Bosnische grond gebied, krijgen de moslims 30 procent en moeten de Kroaten zich tevreden stellen met 18 procent. De Bosnische autori teiten in Sarajevo toonden zich ontevreden over de voorgestel de regeling. President Izetbego- vic (moslim) verklaarde tegen over Radio Sarajevo dat de op deling niet overeenkomt met de wensen van het Bosnische volk. Izetbegovic riep het Bosni sche parlement gisteren bij te- De roomskatholieke kerk legt haar volgelingen strenge leefre gels op. Geestelijken hebben daar problemen mee, maar ook duizenden vrouwen. Vijf min naressen van evenzoveel Franse priesters klopten daarom het af gelopen weekeinde aan bij het Vaticaan om hun positie onder de aandacht te brengen. Paus Johannes Paulus II gaf 'niet thuis', maar het vijftal kreeg wel de gelegenheid om met een specialist inzake het celibaat 'van gedachten te wisselen'. De vijf maken deel uit van 'Claire Voi.e', een vereniging uit Lyorv waarvan priesters, theolo gen en leken deel uitmaken. De vereniging zet zich in voor de belangen van getrouwde pries ters. Het bezoek aan het Vati caan moet worden gezien in Bloemkool, per stuk Rundersosijs, 100 gram sxix.ts.170' Aanbiedingen gelden t/m'zaterdag 28 augustus as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. verband met het congres van afgelopen weekeinde in Madrid van roomskatholieke geestelij ken die tegen het celibaat zijn. In een brief die de vrouwen hebben achtergelaten, zeggen zij dat het verbod op het huwe lijk voor priesters alleen al in Frankrijk duizenden vrouwen veroordeelt tot een marginaal bestaan. De Franse briefschrijfsters spreken van een sociale plaag: De vrouwen worden dikwijls met medeweten van de hoge geestelijkheid gedwongen in de schaduw te leven van hun part ners en helemaal alleen niet-er- kende kinderen op te voeden'. De Franse vrouwen stellen, dat in heel de wereld een op de vijf priesters afstand doet van het priesterschap teneinde een normaal leven te kunnen heb ben met een partner. Zij vragen om de vorming in het Vaticaan van een commissie 'ad hoe', die bestaat uit leden van de kerke lijke hiërarchie, getrouwde priesters en vrouwen die sa menleven met geestelijken. Een meerderheid van de achttien kamer centrales van de WD vindt dat oud-partij leider Wiegel alsnog gevraagd moet worden bij de komende verkiezingen lijsttrekker te worden. Ook enkele tientallen leden van de afdeling Den Haag zijn een actie begonnen met datzelfde doel. Zaterdag komen de ka mercentrales en het hoofdbestuur hiqrover bijeen. De kamercentrales vormen een machtige factor binnen de partij. „We hebben niets tegen Bolkestein, die doet het fantastisch, maar Wiegel is gewoon de beste", aldus voorzitter Van Voskuilen van de kamercentrale Den Helder. Van Vos kuilen is ervan overtuigd dat „een overgrote meerderheid van de afdelingen" Wiegel te rug wil als lijsttrekker. Het stoort veel centrales dat het hoofdbe stuur Wiegel botweg heeft meegedeeld dat hij niet zou worden gevraagd voor een plaats op de lijst. „Er had op zijn minst een gesprek met Wiegel hebben moeten plaats vinden. Dat dient alsnog te gebeuren. Zegt hij ja, dan hebben we de beste lijsttrekker die we ons kunnen wensen", aldus Van Voskuilen. De voorzitter van de kamercentrale Lei den (regio Leiden. Duin- en Bollenstreek en Rijnstreek), E. Mackay. wil niet op de kwes tie vooruitlopen. „Ik sluit me aan bij het ad vies van de commissie Van Aardenne. F.r moet alsnog een gesprek komen tussen de ze verkiezingscommissie en de heer Wiegel, waarin deze zaak op een volwassen manier kersteam van de brandweer, een peloton ME en een helikop ter, in totaal honderd mensen, deel. Brit trouw aan huisdier tot na de dood LONDEN «GPD Nietzsche Levensrijpheid is: de ernst te hebben teruggevonden die men als kind had bij het spel. rugkeer in Sarajevo voor vrijdag bijeen om over de plannen te debatteren. Tijdens een pers conferentie verklaarde hij even wel het parlement niet te zullen adviseren het plan goed te keu ren. De Bosnisch-Servische leider Karadzic zei dat de moslims een ramp wacht als ze de plannen verwerpen. De Bosnische Kroaten staan eveneens achter de opdelingsplannen. Het enige alternatief is totale chaos, aldus hun leider Mate Boban. In het zuiden van Kroatië be schoot de artillerie van de Ser viërs van Krajina gisteren de sector rond de strategische pon tonbrug bij Maslenica, die net was heropend. Pagina 3: AZU hoopt op veel meer gewonden uit Bosnië. Britten kunnen zich wellicht in de toekomst laten begraven naast het graf van hun huisdier. Een dierenasiel dat vorige week deze gedachte had geopperd in zijn nieuwsbrief, heeft een aan tal bemoedigende reacties ge kregen. John Mulliner, een accoun tant, bood aan om testamentair te laten vastleggen dat de helft van zijn landgoed na zijn dood voor dit doel zou worden ge bruikt. Voorwaarde was slechts, dat hij zelf naast zijn varken, Ti- na, begraven zou worden. Het varken verblijft nu in het asiel bij Perton dat het initiatief heeft genomen. „Ik ken haar al vanaf liet moment dat ze nog een biggetje was", sprak de ac countant liefdevol. „Ik redde haar in 1987 en vanaf toen is ze in het asiel geweest. Ik zoek haar elke zaterdag op en die ontmoetingen zijn groots. Dus ik dacht: waarom niet begraven worden naast mijn beste vrien din als de tijd komt"? Het asiel beschikt al over een kleine begraafplaats voor die ren. Het waren de rouwenden die de asiel manager tot zijn ini tiatief brachten. Het asiel wil het aanbod van de accountant graag overwegen. „We gaan een nieuw tijdperk tegemoet", aldus de manager. „Mensen respecte ren hun dieren en willen hen gelijke status geven". In beginsel zouden mensen in een kist naast hun dieren begra ven worden. „Maar als iemand de kosten beperkt wil houden, kunnen we hem of haar altijd te rusten leggen in een bed van stro, zoals de dieren", aldus de manager. heemstede Bij een aanrijding op een spoorwegovergang op het traject Haarlem-Leiden is zaterdagmiddag een automobilist verongelukt. Zijn auto werd kort na half zes geschept ter hoogte van de Manpadslaan in Heemstede. De ravage na het ongeval was groot. Het treinverkeer op het bewuste baanvak bleef tot kwart voor acht gestremd. Reizigers werden in de tussentijd met bussen vervoerd. Ook werden treinen omgeleid via Schiphol. FOTO ARNOLD VD ZEE kan worden besproken. Dan moet blijken of Wiegel bereid is om lijsttrekker te worden", aldus Mackay. In mei is een delegatie van de regionale voorzitters bij Wiegel geweest om te vragen of hij zich beschikbaar zou willen stellen. Wiegel wilde toen nog geen uitsluitsel ge ven. In juni deelde het hoofdbestuur de voorzitters van de kamercentrales mee dat Wiegel zich niet beschikbaar stelde, en dat hij dus ook niet gevraagd hoefde te worden. Vanavond vergadert het hoofdbestuur over de kwestie Wiegel. Wiegel zelf heeft vo rige week laten weten dat naar aanleiding van de gebeurtenissen het lijsttrekkerschap voor hem een gesloten boek is. Van der Laan matchwinnaar voor Sparta Dennis Krijgsman en Arjan van der Laan speelden gis teren een hoofdrol in het duel Sparta - Willem II (1- 0). De twee oud-ARC'ers fabriceerden samen het winnende doelpunt van de thuisclub. Krijgsman gaf der Laan koppend scoorde. Eerstgenoemde was eerder in de wedstrijd betrokken bij een botsing met Willem U-keeper Ronald lansen, die de rode kaart kreeg waardoor de Tilburgers in het defensief werden ge drongen. Ajax zorgde voor een voetbalshow in Nieuw Gal genwaard waar FC Utrecht met 4-1 werd opgerold. PSV maakte ook geen fout tegen Go Ahead Eagles: 3- 0. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Regio RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koel en buien Opklaringen, afgewisseld door en kele regen- of onweersbuien Mi nimumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtemperatuur onge veer 16 graden Wind uit west tot noordwest, matig, kracht 3 a 4. aan de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtig, 5. De Wassenaarse politie heeft gisteravond rond kwart over ze ven vier plaatsgenoten van 14 en 15 jaar aangehouden, die in het dorp voor zichzelf aan het collecteren waren. De politie was gewaarschuwd door inwo ners die de knapen met een zelfgemaakte collectebus niet vertrouwden. Als de jongens aanbelden, vertelden zij te collecteren voor de kinderen uit de arme landen. Voor vijftig gulden hadden zij al ontvangen voor dat 'goede doel'. De vier kregen een pro ces-verbaal voor oplichting. LeidschDagMad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tri Na de eerste 2 weken hetaal ik mijn abonnement: iqPwI. nnmili rit (ƒ28.75) jOPer taal cptgiro 82,85) aliieh (ƒ82.85) Handtekenin, Of bd 07I-1280J0 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1